Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je běžná změna průřezu (na menší) v zásuvkovém okruhu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je běžná změna průřezu (na menší) v zásuvkovém okruhu?  (Přečteno 13070 krát)
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 27.07.2017, 17:11 »

Projektant (elektro) mi pro rodinný dům nakreslil pro zásuvky různé průřezy vodičů. Konkrétněji pro zásuvky, které jsou dále, od rozvaděče jsou vodiče 3x2,5mm2 a z předposlední zásuvky do poslední je pouze 3x1,5mm2.
Zásuvky, které jsou kousek od rozvaděče (do 2m kabelu a dále již nikam vodiče nepokračují) jsou od začátku uvedeny vodiče 3x1,5mm2. Pro všechny jsou jističe 16A

Je to trochu s křížkem po funuse, protože projekt jsem odborně nezkoumal (pouze rozmístění apod.) a elektrikáři to udělali podle toho. Snad jediné řešení, kdyby to nebylo dobré, mne napadá nechat vyměnit jističe za 13A nebo méně.

Je to běžné a bezpečné, aby se takhle měnily průřezy? Přemýšlím proč, protože úspora peněz je v tomto případě asi téměř žádná (je to standartní dům s ničím extra).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 27.07.2017, 19:11 »

Běžné to není.

Ale někteří projektanti se vzhlédli v možnostech struktur požadavků na dimenzování dle dovolených proudů v normě ČSN 33 2000-5-52 ed. 2
Zvláště v tabulce A.52.3, kde referenční způsob uložení ( celkem 73 způsobů) se může použit pro určení vyšší proudové zatížitelnosti .

Myslím si, že montér s praxi na takovéto "novoty" nepřistoupí.
Pokud ale dodrželi způsob uložení kabelů, tak není důvod aby byly jističe nižší hodnoty.
Je třeba proměřit zkratové proudy, věřím, že to vyjde.

Co vám ale na to řekl projektant?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 27.07.2017, 20:16 »

Pokud ten dům je nový a zrovna ho stavíte, není problém natáhnout všude 2,5 mm!

PS:
Co jsem viděl při opravě bytu, byl byt provizorně napojen asi 5m CYKY 3x1,5 (světla, zásuvky, sporák,topení plyn  kotel atd...) dodnes s tím nic majitel neudělal, co jsem se díval do krabice, měď jemně změnila barvu, je jištěná 20A v provozu je cca 20 let a zatím
"drží".Majiteli jsem to vytkl, ale nazajímalo ho to!! zle
Píši  to proto, že je to špatně není to dobré, ale 1,5 mm Cu vydrží opravdu,opravdu hodně.
Ani vás tímto nenabádám dát do zásuvek 1,5mm vodiče!!!Určitě tam dejte dle sebe 2,5 Cu!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 27.07.2017, 20:22 »

p. Bocek: Odpověděl jednoduše - že je to ok a že to tak může být. Dokonce se potkal s elektrikáři na místě a zdůrazňoval jim, aby nedělali žádnou lidovou tvořivost, vše je podchyceno v projektu. Takže to udělali podle něho. Laicky jsem to nepochopil, proč, když v ruce drží kabel s 2.5kou, musí pro poslední 2-3 metry brát 1.5
Věřím a doufám (a asi mi nic jiného ani nezbývá),  že když pod to dá svoje jméno a razítko, tak by to mělo fungovat. Dozvím se to cca. za 3 týdny.

p. Šohajda: Kdyby to šlo, nechal bych to předělat, těch "pár" metrů by nebyla velká ztráta, ale hned po nic naběhli omítači a je hotovo. Kudy co vede jsem fotil před, ale průřezy jsem nezkoumal. Všimnul jsem si toho až jsem čistil krabičky, teprve poté koukal do projektu, jestli třeba elektrikáři nepoužili nějaké zbytky kousků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 27.07.2017, 21:27 »

Bežné to není a dovolím si říci že je to přímo békovina, i když to nemusí být podle norem ve výsledku špatně. Pro mě jako RT to znamená že musím ověřit každý takto zmrvený okruh výpočtem. Pokud bude na běžném RD všude na zásuvkách kabel CYKY 3Jx2.5, nemusím dále nic ověřovat. Jestliže někdo zmrví zásuvky 3Jx1.5 kabelem, jsem nucen provést ověření výpočtem. Práci navíc si samozřejmě nechám zaplatit. Tedy nekoná se žádná úspora, jen samé komplikace.

Pořád si marně lámu hlavu tím, co ho k podobnému kroku vedlo. Bohužel mě napadá jen jedna možnost a to, že onen projektant je prostě pičus. Sice to není moc odborný názor, ale můj.  piskaci Fackovaci na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 27.07.2017, 21:50 »

Honzo,

přidávám se k tomuto názoru, moc se mi to líbí. U nás na severu, anebo spíše k kraji razovitém se říká takovému projektantovi, že je "chuj jak lampa". A takové chujoviny může vymyslet jen pičus. Přitom na elektriku RD jsou standardní postupy. Ach jo....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
MrPeter
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 27.07.2017, 22:28 »

Co se ušetří na kabelech se promrhá na montáži. Člověk aby furt pak čučel do papírů jaká zásuvka má být 1,5, jaká 2,5. Rozdíl je 7 korun na metru - i kdyby montážníci vymotali jedno klubo, bude to na materiálu o 700 Kč dražší... Ta pak napálej o litr dražší, že s tím museli takhle blbnout  Škleb

Tento text je myšlen mírně s humorem. Osobně si myslím, že je lepší celý okruh natáhnout 2,5kou... A nebo to kreslil nějakej vodák  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 27.07.2017, 23:53 »

... A nebo to kreslil nějakej vodák  Smích

Jako že to kreslil projektoval "na vodě" a byl nadranej jak dráteník?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
IM
« Odpověď #8 kdy: 28.07.2017, 00:08 »

O čem diskutovat, když Tab. 6 ČSN 33 2130 ed.3 určuje pro zásuvky jištěné 16 A průřez 2,5 Cu?  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 28.07.2017, 06:49 »

O čem diskutovat, když Tab. 6 ČSN 33 2130 ed.3 určuje pro zásuvky jištěné 16 A průřez 2,5 Cu?  Jsem v rozpacích

Je přece jasné, že jsou zde porušeny standardy. O tom zde všichni píšeme a shodujeme se s tím. Pokud k tomu dojde, nastupují měření a výpočty pro ověření stavu. U některých okruhů pak může následovat výměna předjištění.
Ale od toho přece diskuse jsou. Probrat co je špatně a jak se to má a někdy i musí řešit. Myslím že tazatele budou i v tomto příadě zajímat širší názory, případně jak to dále řešit.

Osobně mě dostalo mimo jiného i to, že onen pičus (prýprojektant) vyžaduje po montérech aby si dali pozor na takzvanou lidovou tvořivost a sám to poruší hned v úvodu svým dílem.

Můžete sem vložit část toho díla, včetně technické zprávy? Možná se dočkáme ještě dalších perel.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #10 kdy: 28.07.2017, 07:24 »

Souhlasím s kolegy. Onen projektant musí být opravdu "pičus".
Je u nás bohužel dost "projektantů",  kteří se jimi stali tak nějak bez praxe, samostatně, jen po výstupu ze školy a tak se pak striktně drží a chytají každého slovíčka a tabulek v normách a selský rozum jde někde daleko za nimi.
Jak kvalitní asi může být spoj na svorkách zásuvky, když nakombinujeme dva průřezy. Jistě, záleží na tom, jaký typ zásuvky použijeme, vím, ale pokud dáváme vodiče různého průřezu pod jeden třmen, je to vždy průs..r.
A nejhorší je, když se sejde píčusů víc, jako v tomto případě. Projektant provede divný návrh a ještě divnější montéři ho pak provedou.
No to je opravdu na pováženou.
Ach jo...........  zle Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 29.07.2017, 13:14 »

Na rozdíl od názoru k.Fraňka mám rád nezvyklá řešení, ale do plusu.
Takže pokud bych chtěl být coby projektant zajímavý, tak použiji vedení okružní a pod.....
To co onen boreček spáchal je typ.příklad "hodně chtěl, málo uměl".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MrPeter
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 29.07.2017, 14:06 »

A nejhorší je, když se sejde píčusů víc, jako v tomto případě. Projektant provede divný návrh a ještě divnější montéři ho pak provedou.

Tohle je pak problém - Není to vina montážníků - je to v projektu? Je! Uděláte to jinak a je tam nějakej problém (nemusí s tím souviset)? Montážníci to neudělali podle projektu - problém jde za nima. Od toho jsou projekty, aby se to podle nich dělalo. A že je projektant kokot a vymyslí takovouhle chujovinu, tak to je druhá věc. Nejen v tomto případě by měla fungovat komunikace a i projektant by měl přihlédnout ke zpětné vazbě.

Tohle je dnes celkem problém - zejména mladých, čerstvě vystudovaných inženýrů - kteří když mají vejšku, tak věděj všechno nejlíp a nenechaj si do toho kecat nedej bože od nějakýho borce v modrákách.

Podobný to je na středních školách. Tam borec, starej mazák majstr, tehdá za socíka na stavbě všechno tahal placatým kabelem a odbočoval pod stropem, tak se to učí dodnes. A pak mladáci dělaj díry do stěn a čuměj na wagosvorku jak na vagínu Smích A to nemluvím o stmívatelnejch zářivkách, KNX, měničích... No, už se to ale lepší...

Trošku jsem se rozvášnil a utekl od tématu. Snad admin odpustí  angel


Jako že to kreslil projektoval "na vodě" a byl nadranej jak dráteník?

No, původně jsem myslel jako že vodáci a vzduchaři za odbočkou taky zúžujou trubky. Ale tohle je taky dobrý.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #13 kdy: 29.07.2017, 17:32 »

Na rozdíl od názoru k.Fraňka mám rád nezvyklá řešení, ale do plusu.

No, to není až tak úplná pravda.  vegeeet To že dávám přednost standardům a obecným zvyklostem, ještě neznamená že "su konzerva"  Škleb (i když občas ..... ) I když v totmo případě být raději konzervou než pičusem.  piskaci
Taky mě baví pokud to někdo umí  a trochu "si s tím vyhraje" v tom dobrém slova smyslu. Vím že ty jsi v tom expert a vždy se rád od tebe něčemu novému přiučím. ALe jak je vidět v tomto případě, ne vždy je porušení standardů k dobru a proto jim dávám přednost především u méně zkušených kolegů.

Opravdu bych si rád prohlédl dokumentaci připravenou tím takyprojektant em a poslechl si jeho argumenty na popsané řešení. Od kud jste? Že bych k vám přijel na revizi a popovídal si s tím pánem z oka do oka?  vegeeet
Asi by to zajímalo i jiné kolegy a tudíž je možno, pokud o to stojíte, se zde domluvit s některým z místních kolegů (z celé ČR i SR),  abychom měli kompletní a odborné informace přímo z první ruky. Co vy na to?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 29.07.2017, 20:20 »

Scan projektu nejdříve v týdnu v práci, pouze bych zatím v něm odstranil jméno "experta".
Osobní návštěva proč ne (je to kousek od Pohořelic /u Brna/),  ale až po kolaudaci domu, až budu mít "papíry v ruce". Pán má manželku na stavebním (je to mega <->) a docela změnil přístup v okamžiku, kdy jsem, normálně a slušně, nadhodil, že toto řešení nemusí být docela ok.

Je to na ho.no, ale nechci teď v závěru potíže se zakončením stavby. Hotovo bude na konci srpna, tak pak klidně poskytnu vše potřebné. Pro mne je už stejně, co se týče elektriky pozdě. Nechám si tam od elektrikáře po kolaudaci dát "slabší" jističe.

Děkuji za informace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #15 kdy: 30.07.2017, 08:18 »

Scan projektu nejdříve v týdnu v práci, pouze bych zatím v něm odstranil jméno "experta".

Ale i to je velmi zajímavá informace.  angel  Ovšem chápu tento přístup. OK

Osobní návštěva proč ne (je to kousek od Pohořelic /u Brna/),  ...... Hotovo bude na konci srpna, tak pak klidně poskytnu vše potřebné.

Jsou zde i zkušení RT z Brna a okolí. Nechcete si je pozvat na revizi? Není nad dobrého RT, který nemá s montážní firmou nic společného.

Nechám si tam od elektrikáře po kolaudaci dát "slabší" jističe.

Asi jste úplně dobře vše nepochopil. Pokud je použit standard, tedy v tomto případě kabel CYKY 3Jx2.5 na zásuvky, provede se pár měření, kontrola a bývá to většinou OK. V opačném případě, jako je ten váš, musíte po měření provést kontrolní výpočty a  ověřit, zda kabel vyhoví danému předjištění, vzhledem ke všem okolnostem. To nutně nemusí znamenat že je potřeba vyměnit všechny (třeba i žádný) jističe za "slabší". Ale odpověď vám dá až pozvaný RT, pokud bude opravdu dobrým.
Jinými slovy bych bezhlavě nezasahoval do výbavy rozvaděče (výrobku) a počkal až na výsledky revizní zpravy. Navíc by případnou výměnu jističů měla řešit dodavatelská firma, už kvůli legislativě  a hlavně  kvůli zárukám.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #16 kdy: 30.07.2017, 09:26 »

Kdo to tahal a díval se při tom do projektu, klobouk dolů!
99% montážníků uvidí zásuvkový okruh, odkud kam a jede (pracuje),  všude natáhne stejný 3x2,5 až do konce.
Ti co to dělali přesně podle projektu (koncové zásuvky 1,5) jsou "borci"! Škleb Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #17 kdy: 30.07.2017, 10:07 »

Tohle je pak problém - Není to vina montážníků - je to v projektu? Je! Uděláte to jinak a je tam nějakej problém (nemusí s tím souviset)? Montážníci to neudělali podle projektu - problém jde za nima. Od toho jsou projekty, aby se to podle nich dělalo. A že je projektant kokot a vymyslí takovouhle chujovinu, tak to je druhá věc.


Montážník by měl být rovněž profesionál s určitým nadhledem a ne jen opicí, která udělá vše co vidí bez jakéhokoli rozmyslu. Pokud narazí na zde diskutovaný problém, měl by ho řešit a ne to bezhlavě udělat.
Myslíte, že by zrovna zde nastal nějaký problém, kdyby koncové okruhové vedení provedl ze stejného průřezu použitím kabelu CYKY-J3x2,5mm2? Určitě ne! Jaký problém by za nimi šel?
Vytváříte problémy, kde nejsou........ jak ubohé a české.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Bude mi stačit průřez 1,5mm na 20m délky na nový zásuvkový okruh ve sklepě?
 Staci jistit pouze fazovy vodic?
 Jakým jističem mohu jistit kabel CYKY-J 5x6mm2?
 Jaké průřezy kabelů použít a čím jistit?
 Mohu jistit v rozvaděči CYKY 1,5 jističem 16A?
 Aké je dovolené zatížení a istenie káblov uložených v lište na stene DoD?
 Mohu jistit CYKY 5x2,5 Cu jističem 20A?
 Jakou hodnotu jističe mohu instalovat pro jištění kabelu 4x4mm²?
 Bude mi stačit pro napájení 5kW na 50m kabel 5Cx2,5?
 Může být hlavní jistič menší než jeden z bytových jističů ?
 Musí být kabel za elektroměrem zvlášť jištěný?
 Je nutné mít pro pračku a sušičku samostatné jističe?
 Mohu vyměnit jističe o řád výš, když tomu odpovídají průřezy vodičů?
 Jak se má jistit správně vedení 1,5 průřezu?
 Jaké charakteristiku jističe zvolit pro garáž?
 Proč nelze jistit světelný obvod "jen" 6A jističem?
 Mohu vyměnit jistič obvodu 10A za 16A když je hlavní také 16A?
 Jak jistit dlouhe trasy vedeni CYKY 3x1.5mm?
 Je možno jistit 1f okruhy 3f jističem ?
 Kde mohu vyměnit nožové pojistky?
 Mohu stávající jistič 21A nahradit jističem 25A i když hlavní jistič je 25A?
 Mohu u kabelu 3x1,5mm2 vyměnit jistič 13A za 16A ?
 Lze použít jistič 20 A za jističem 25 A ?
 Jaký typ jisticího prvků a kabelu CYKY použít pro dílnu s příkonem 10kW?
 Jak správně jistit 12V obvod za trafem 230V/12V?
 Jaké může být nejvyšší jištění kabelu CYKY-5J x4?
 Jaké použít jištění ve venkovním rozvaděči s přívodem cu4x4mm?
 Musí mít druhý rozvaděč také své jištění?
 Může být elektroinstalace bez jističe?
 Vypne jistič dříve, než začne hořet?
 Jak zjistit maximální zátěž zásuvky 230V?
 Mohu rozbočit přívodní kabel pro garáž ACIDURkou a napojit na něj altanek?
 Čím jistit AYKY 3x2,5 pro zahradní rozvaděč?
 Jakou velikost jističe zvolit pro zahradní chatu?
 Je možno jistit zásuvku v koupelně pro žebřík bez FI, ale z jiného bytu?
 Musí být fáze stále ještě vlevo?
 Je veliký problém, že v jednom případě mám na jeden jistič 12 zásuvek?
 Prý zásuvka NESMÍ být umístěna za spotřebičem?
 Jak správně zapojit 5.pólovou na 4. pólovou zásuvku?
 Jak nejvýhodněji a nejbezpečněji zapojit zásuvky?
 Je stanovena minimální výška zásuvky nad kuchyňskou linkou?
 Kolik zásuvek je možno napojit na jistič 10A?
 Jak vysoko se umisťují v RD zásuvky a vypínače?
 Jak zapojit zásuvky za sebe?
 Může být v jiném kraji jinak zapojená třífázová zásuvka?
 Jak připojit zásuvky pro použití na zahradě?
 Jak zapojit zásuvku a zástrčku pro 400V (380V)?
 Jak zapojit zasuvku v dome se starym rozvodem?
 Jak spojim dvojkolík se zástrckou se tremi koliky?
 Jak zapojit prodlužovací přívod 400V 5 vodičů na 4?
 Jak zapojit zásuvku dvěma vodiči?
 Jak zapojit 1Fázovou zásuvku z 3fázové?
 Jak připojit kabel CY 6mm na zásuvky v koupelně?
 Pokud musí mít antoníček pětipólovou zásuvku, musí být pátý kolík uzemněn?
 Mohu na 3 fázový obvod 400V pro sporák zapojit 1f zásuvky 230V?
 Mohu přidat další zásuvku do stávajícího rozvodu?
 Lze dvoužilový okruh doplnit dodatečně jednou žílou na třížilový?
 Jak připojím do 5 kolíkové zásuvky spotřebiče s 4 kolíkovou vidlicí?
 Kolik zásuvek 32A (400V) může být na jednom jističi?
 Jak připojit staré 4 kolíkové 3f zásuvky na proudový chránič?
 Jak ovládat zásuvku bez nějakých stavebních úprav?
 Jak zapojit zásuvku 400V z rozvaděče ?
 Jak byste mi poradili rozfázovat zásuvky na elektrospotřebiče?
 Jak mám zapojit zářivku, na které je i dvojzásuvka?
 Jak bezpečně zapojit světla a zásuvky ve sklepě?
 Je moje zásuvka alespoň trochu solidně zapojená?
 Jak zapojit krabici pro vývod do zahrady?
 Jak připojit přívodní kabel k 5.pólové zásuvce, když v rozvaděči mám 4 vodiče?
 Jak zapojit vodiče u zásuvky, která má u fáze jen jeden šroub?
 Jak zapojit 230V z 400V?
 Je v CR fazovy vodic v zasuvce je vlevo?
 Jak mám správně zapojit prodlužovačku 230V?
 Jak zapojit prodloužení 400V z pěti na čtyři vodiče?
 Mohu připojit připojit zásuvky na světelný okruh osvětleného sportoviště?
 Je možno připojit další zásuvku přes flexo šnůru ?
 Kolik mohu napojit dvojitych zasuvek do zasuvkoveho okruhu?
 Mohu připojit jednu zásuvku z třífázového obvodu?
 Jak rozdělit všechny okruhy elektroinstalace mezi 3 fáze?
 Jaké máte zkušenosti se zapojováním nulování do bezšroubových zásuvek?
 Jak napojit další zásuvku mědí na rozvod v hliníku 2,5mm
 Mohu u zapojení prodlužovacího kabelu s redukcí z 5/4 kolík nezapojit modrý?
 Jaká napětí naměřím mezi kolíky v zásuvkách?
 Jaký materiál použít pro montáž vícenasobných zásuvek?
 Je bezpečné přepojení vidlice 400V/4 pol na 400V 5/5pol?
 Jak napojím nový třívodičový rozvod na starý dvouvodičový?
 Mohu vypínat vypínačem najednou všechny zásuvky počítačového pracoviště?
 Jak propojit více zásuvek od počítačů v rozvaděči?
 Dovoľuje norma zapojenie 1- fáz. zásuvky v sieti TNC tromi vodičmi?
 Ako zapojiť starú zástrčku 400V (380V) CZ3243?
 Jak zrealizovat přívod pro venkovní zás. 230V/16A?
 Jak připojit novou zás. 400V 5P do starého rozvaděče v soustavě TN-C ?
 Jakým způsobem mohu propojit 3F zásuvku 32A-6h s klasickou 1F zásuvkou na 230V?
 Existuje neaky sposob urobenia 3 fazovej zasuvky z jednej fazy ?
 Jak je to barvami žil a s třífázovým napětím?
 Jaký použít průřez kabelu pro jednu zásuvku připojenou ze světelného okruhu?
 Jak mám zapojit zásuvku, když mám napětí na L i N vodiči?
 Ako zapojim vodice veducich do zasuvky s tmavo a svetlozelenymi barvami?
 Mohou být zapojené 3f zásuvky o různého jm. proudu na jeden jistič?
 Je akceptovateľné napájanie zásuvky z dvoch strán dvojžilovým káblom ?
 Kolikatižilovým kabelem se zapojuje třífázová zásuvka?
 Je průřez vodičů 1,5mm2 pro zásuvky v pořádku?
 Jak připojit další třetí kabel či vodič na stávající průběžnou zásuvku?
 Mohou se na zásuvkové obvody použít Wagosvorky?
 Mohou být zásuvky pro PC taženy kabelem CYKY 3Cx1,5 a jištěny jističem B13A?
 Lze přepojit laboratorní mlýn z pětikolíkové na čtyřkolíkovou vidlici?
 Mohu na zásuvku v TN-C nasmyčkovat novou v TN-S ?
 Je možné namiesto jednoduchej zásuvky zapojiť dvojitú?
 Záleží na zapojení zdířek v zásuvce pro 230V?
 Mohu ponechat takto zapojené zásuvky?
 Mohou být dva zásuvkové obvody (8 a 6 zásuvek) jištěny společným 16A jističem?
 Není lepší o dvouvodičového rozvodu odpojit kolík zásuvek před fíčkem?
 Je nastavení kabelu drátem při výměně zásuvky v pořádku?
 Je průřez vodiče 2,5 mm dostačující pro zásuvkový obvod v RD?
 Mohu zapojit zasuvky 230V z jiného obvodu 400V se stejnou hodnotou jističe 16A?
 Mohu připojit zásuvku z průběžné krabice nižším průřezem?
 Jak lze vytvořit redukci z 400V na 230V?
 Je mozne zapojenie zasuviek iba v serii?
 Je pravda, že dle nové normy lze na zásuvku zapojit fázový vodič vpravo i vlevo?
 Lze dodatečně přizemnit zásuvkový obvod?
 Jaké je správné zapojení zásuvek ve vícerámečkovém Tangu?
 Je mozne namiesto dvojitej zasuvky zapojit jednoduchu (s mensim poctom srobkov)?
 Odpojujete ze zásuvky spotřebiče při odchodu z domu?
 Lze připojit ze zásuvky na 400V další zásuvky?
 Lze zásuvku spínat kolébkovým spínačem?
 Musí být zásuvka 32A/400V v novostavbě přes proud. chránič?
 Jak připojit zasuvky a světla na 3f sít?
 Lze ze zásuvky 400V 4p dostat 3x230V pro 230V zásuvky?
 Můžete mi vysvětlit kde je na švýcarské zásuvce fáze?
 Jak prodloužit zásuvku ve starém hliníkovém rozvodu?
 Je nezapojený ochranný kolik v 3F zástrčke ohrozenie bezpečnosti?
 Jak správně připojit jednoúčelové zařízení - nabíječku pro elektromobil?
 Mohu použít N vodič z 1f zásuvky pro 3f+N+PE?
 Jsou v rozbočovací krabici dvě svorky (čokolády) na závadu?
 Lze napojit zásuvku ze světelné krabice?
 Lze zapojit novou zásuvku v síti TN-C?
 Mohu pro 2 zásuvkové obvody, každý z jiné fáze, použít sdružené vedení?
 Jak zapojit TV s třídrátovou zásuvkou do dvoudrátu?
 Mohou se nové zásuvky 230V napojit na kabel po zrušených akum. kamnech?
 Lze takto zapojit novou zásuvku do stávajícího okruhu?
 Mohu nainstalovat zásuvkovou skříň na pilíř?
 Proč nesmím zapojit ze zásuvky TNC druhou jako TNS?
 Kolik chyb najdete na této sbastlené zásuvce?
 Mám odpojt nebo propojit ochranný kolík s pracovní nulou u 2-žilových rozvodů?
 Jak zapojit běžnou zásuvku pod omítku?
 Da sa dvojvypinac 6/2 (asi 6+6 ci 5B) zapojit ako 5A?
 Jak v paneláku bezpečně odpojit a odstranit zásuvku?
 Jak zapojit zásuvku se dvěma černými a dvěma zelenožlutými vodiči?
 Je možný odběr jedné fáze ze třífázové zásuvky chráněné proudovým jističem ?
 Jak zapojit poslední zásuvku?
 Lze ze schodišťového vypínače vytvořit zásuvku?
 Mohu mít (rozfázované) zásuvkové pole připojené 3f/16A/5p vidlicí?
 Co může způsobit obráceně zapojené pracovní vodiče v zásuvce?
 Lze zapojit zásuvky bez preruseni vodicu?
 Lze takto zapojit zásuvky na 400V, aniž by "vypadával" proudový chránič?
 Záleží na barvách při zapojování zásuvky, pokud dodržuji klasický postup ?
 Lze v síti TNS zapojit zásuvku 400V ale pouze se 4 kolíky?
 Mohu přidat do obvodu další zásuvku a předřadit jí jistič 2A?
 Ako je mozne, ze toto zapojenie zasuvky funguje?
 Lze kombinovat venkovní zásuvky 400V a 230V?
 Mám v pořádku zapojení zásuvky v síti TN-C (hliník/měď)?
 Jak se správně zapojuje zásuvka ve starém dvouvodičovém rozvodu?
 Musi byt pripojen ochranny vodic v zásuvce vždy?
 Proč se v síti TN-C vodič PEN připojuje prvně na kolík a pak zdířku?
 Jak správně zapojit novou zásuvku?
 Může špatné zapojení zásuvky 230V poškodit jiné?
 Mohu jedním přívodem propojit tři zásuvky?
 Je hnědý vodič na ochranném kontaktu příčinou nefunkční lampy?
 Lze připojit k obyčejné 3f zásuvce zásuvku kombinovanou?
 Je rozbočení PEN vodiče wagosvorkou v zapojení zásuvky v pořádku?
 Mám správně zapojenou zásuvku?
 Je možné připojit pevné zásuvky ve stolu pohyblivou šňůrou do zásuvky?
 Ktore normy riesa pripojenie dvoj-zasuviek z roznych faz?
 Jak zapojit z přístroje zásuvky další dva odchozí kabely?
 Je možné v stí TN-C přidat novou zásuvku na zahradě pomocí jističochrániče?
 Musí zásuvka spínat fázi nebo je jedno co?
 -------
 Je v pořádku v instalaci TN-S propojení kontaktu zásuvky PE a N?
 Jak s jistotou určit mezi ostatními vodiči, vodič ochranný?
 Odkial brat PEN pre nasledujucu zasuvku v TNC?
 Jak zapojit ochranný kolík zásuvky napájené solárním napájením?
 Lze na zásuvkový obvod veden 1,5 cu vodiči, připojit další zásuvku?
 Proč se u nulování propojoval PEN nepřerušeně pod více kontaktů?
 Jak velké je riziko úrazu pokud spínací zásuvka odpojuje N vodič?
 Kdy je u venkovní zásuvky potřeba uzemnění?
 Musí se zahradní zásuvkový sloupek uzemnit?
 Mohu napájet svářečku zásuvkovou redukcí 400V/230V?
 Lze do bezšroubových svorek zásuvky připojil rozdílné průřezy vodičů?
 Je správné propojení 3f zásuvek smyčkou?
 Lze zapojit výsuvný blok zásuvek Solight napevno do instalační krabice?
 Dokáže elektrikář udělat z 3F 400V zásuvky na 230V?
 Jak vyměnit zásuvku ve starém domě když tomu ale vůbec nerozumím?
 Je nutné propojit vodičem PE zásuvky v koupelně, pokud není kam?
 Nezopakujeme si zapojení zásuvek v síti TN-C a TN-C-S?
 Je propojení více zásuvek pomocí Wago špatně?
 Je v pořádku zapojení min. 8 zásuvek pomocí CYKY 3x1,5 s jističem 16A?
 Jsou nějaká pravidla pro propojování ochranných vodičů v jednotlivých okruzích?
 Jak zapojit bezšroubové zásuvky Swing?
 K čemu slouží u svorky zásuvek opěry vedle hlavy šroubu?
 Má smysl vypínat přívod indukční desky a zásuvky?
 Jak zapojit redukci z 400V TN-C na zásuvku 230V TN-S ?
 Jak propojit venkovní zásuvky pro povrchovou montáž?
 Lze připojit různé jističové okruhy jedním kabelem?
 Jak zapojit stroj na omítky do staré, oválné 380V zásuvky?
 Jak zaslepit dvoufázovou dvojzásuvku?
 Lze připojit zásuvku pro router na světelný obvod?
 Jak udělat novou 3 fázovou zásuvku?
 Jak se správě osadí zásuvky do lamina na zdi v kuchyni?
 Je možné zapojení zásuvek přes WAGO svorky z důvodu krátkých vodičů?
 Je zásuvka v koupelně zapojená po staru dvěma vodiči bezpečná?
 Jak připojit zásuvku ke staré sítí TN-C?
 Je možné vložit do zásuvkového okruhu další zásuvku?
 Za jakých okolností je možné připojit do starého obvodu novou zásuvku?

Aktuální slova KUTIL (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 24 dotazů.