Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Může být hlavní jistič menší než jeden z bytových jističů ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může být hlavní jistič menší než jeden z bytových jističů ?  (Přečteno 22770 krát)
David Soukup
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 26.05.2010, 20:40 »

Bydlím v panelovém bytě. 10 let jsem si myslel, že hlavní jistič na chodbě má hodnotu 20 A. Tak to na všech dokladech ( faktury, smlouvy ) uváděl dodavatel elektřiny. Nyní při výměně elektroměru zjistil, že má hlavní jistič hodnotu pouze 15 A a poslal mně novou smlouvu.
Uvnitř bytu mám tyto jističe (opsáno z revizní zprávy při instalaci samostatného jističe IJV 16 A ) :

1) IJV 6 A AYY 2,5 ( na světla )
2) IJV 10 A AYY 4 ( na zásuvky, včetně pračky, mikrovlnky, kávovaru, televize, počítače apod. )
3) IJV 16 A CYKY 1,5 ( samostatný jistič na zásuvku elektrické trouby )

Pračku mám 7 roků starou a je na 10 A, lednička taky na 10 A. U mikrovlnky nevím. Vyhodí to jistič tak 2 x do roka, ale to už musí být opravdu zaplé hodně spotřebičů najednou.

Mohu to tak nechat? Co by se případně mohlo stát?




#105#

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 26.05.2010, 21:40 »

TO: Soukup

Pokud máte ve smlouvě hodnotu jističe 20A, tak si nechte starý jistič 15A vyměnit za nový 20A. Máte to bez poplatku za "Ampéry". Jinak Vám dodavatel zlegalizuje 15A a budoucí navýšení budete muset zaplatit. Pláč

Při výměně jističe si nechte zkontrolovat odběrné místo, přívod do bytu a vše upravit podle platných předpisů. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
David Soukup
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 26.05.2010, 22:10 »

No tak to jsem asi zaváhal. Už jsem jim novou smlouvu s opraveným jističem podepsal a odeslal. No ale stejně si myslím, že by to nebylo tak jednoduché trvat na na tom jističi, který byl v původní smlouvě. Určitě by tvrdili, že to byla v minulosti administrativn í chyba. Se zákazníkem se jedná s pozice monopolu, ikdyž vím, že dnes už nějaké alternativy existují. Ale co jsem slyšel, tak mezi nimi není žádný podstatný rozdíl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 26.05.2010, 23:07 »

No tak to jsem asi zaváhal. Už jsem jim novou smlouvu s opraveným jističem podepsal a odeslal. No ale stejně si myslím, že by to nebylo tak jednoduché trvat na na tom jističi, který byl v původní smlouvě. Určitě by tvrdili, že to byla v minulosti administrativn í chyba. Se zákazníkem se jedná s pozice monopolu, ikdyž vím, že dnes už nějaké alternativy existují. Ale co jsem slyšel, tak mezi nimi není žádný podstatný rozdíl.

Vzhledem k tomu, že jste celá léta platil za něco, co jste nedostával, tak doporučení kol. Beláně určitě stojí za to.
I u dodavatelú el. energie platí "Co je psáno, to je dáno".  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 26.05.2010, 23:23 »

No tak to jsem asi zaváhal. Už jsem jim novou smlouvu s opraveným jističem podepsal a odeslal. No ale stejně si myslím, že by to nebylo tak jednoduché trvat na na tom jističi, který byl v původní smlouvě.

To jste zaváhal - pokud byste v budoucnu chtěl navýšit na těch 20 A, tak po vás za to budou chtít 1.000,- Kč. Chybami se člověk učí.

Vzhledem k tomu, že jste celá léta platil za něco, co jste nedostával...

Ba ne, neplatil. Měsíční paušál je stejný až do velikosti jističe 1x25 A resp. 3x10 A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #5 kdy: 26.05.2010, 23:43 »

Rozvodný závody v tom mají zkrátka binec.  Úsměv

Nedávno jsem si všiml,že máme na faktuře z Eonu  napsáno hlavní jistič 1x20A a přitom máme 1x25A  a řádně zaplombován      Smích

Přemýšlím, jestli to mám hlásit nebo ne  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ziza
« Odpověď #6 kdy: 27.05.2010, 06:26 »

Nezoufejte, dle novel. vyhl. 51/2006 sb.  máte v OM rezerv. příkon po dobu 5. roků.
Máte dost času si rozmyslet co vlastně chcete
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 27.05.2010, 06:37 »

Jak píše kol.Fuk placení je stejné u 1F  do 25A včetně...
To znamená pokud budete mít 15A,16A,20A,25A budete platit stejně /pozor pouze 1 fázový/!

Nepíšete jestli máte 1F nebo 3F přípojku!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 27.05.2010, 07:08 »

Nezoufejte, dle novel. vyhl. 51/2006 sb.  máte v OM rezerv. příkon po dobu 5. roků.
Máte dost času si rozmyslet co vlastně chcete

TO: ziza

Jste si jistý že 5 roků,  nespletl jste se? To by byla pro mne novina.  Kroutím očima
Žiji v přesvědčení,  že při snížení hodnoty rezervovaného výkonu [A],  se mohu bez poplatku vrátit na původní hodnotu max. do 2 let.

Ať tak nebo tak, pan Soukup má zatím stále právo na jistič 20A bez poplatku.


* V51-2006 znížení výkonu.JPG (17.18 KB, 414x127 - prohlédnuto 677 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #9 kdy: 27.05.2010, 07:40 »

  Vyhláška  51/2006 Sb.   ze dne 17. února 2006
   o podmínkách připojení k elektrizační soustavě

   Změna: 81/2010 Sb. 

  § 7
       ( 8 )  Pokud  po  dobu  60 měsíců od termínu poslední změny rezervovaného
       příkonu  nedošlo  ke sjednání rezervované kapacity ve výši alespoň 90 %
       rezervovaného  příkonu,  hodnota  rezervovaného  příkonu  se snižuje na
       hodnotu,   která  je  dána  nejvyšší  sjednanou  velikostí  rezervované
       kapacity v období 60 měsíců od poslední změny rezervovaného příkonu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #10 kdy: 27.05.2010, 07:49 »



Vyhláška 81
ze dne 23. března 2010,
kterou se mění vyhláška č. 51/2006 Sb.,  o podmínkách připojení k elektrizační soustavě

* 81_2010_v81.pdf (505.05 KB - staženo 349 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 27.05.2010, 07:49 »

To Drda:
Abych pravdu řekl, moc nerozumím tomu, jak moc je odst. 8 v souladu s předchozím odst. 7:

"Je-li sjednáno snížení hodnoty hlavního jističe před měřícím zařízením na hodnotu nižší, než odpovídá rezervovanému příkonu místa připojení zařízení zákazníka po dobu delší než 24 měsíců, snižuje se hodnota rezervovaného příkonu na tuto hodnotu."  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #12 kdy: 27.05.2010, 13:06 »

To : Radim Strycharski

Uvedl jsem §7 odst 8 protože mi to také není jasné  ( nenapsal  Pláč  myslel   poklona )


Kontaktoval zákaznickou linku ČEZ slíbili že zavolají a vysvětlí  §7 odst 8
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
David Soukup
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 27.05.2010, 20:20 »

Jak píše kol.Fuk placení je stejné u 1F  do 25A včetně...
To znamená pokud budete mít 15A,16A,20A,25A budete platit stejně /pozor pouze 1 fázový/!

Nepíšete jestli máte 1F nebo 3F přípojku!
Mám 1 fázový.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 27.05.2010, 20:43 »

Mám 1 fázový.

Takže si podejte žádost o navýšení na 20 A a až vám dojde souhlasné vyjádření, postupujte dle
Pokud máte ve smlouvě hodnotu jističe 20A, tak si nechte starý jistič 15A vyměnit za nový 20A. Máte to bez poplatku za "Ampéry"....
Při výměně jističe si nechte zkontrolovat odběrné místo, přívod do bytu a vše upravit podle platných předpisů. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 28.05.2010, 06:57 »

Pokud máte 1 fázový tak není problém vyměnit za jistič bez poplatků do max 25A
/informujte se u svého dodavatele jaké má požadavky, kontaktujte RT-EZ aby posoudil vodiče a podobné tech. věci.../
Např u E ONu pokud bude dostačující vedení z jističe do bytu není problém místo 15A dát 25A ...!
/jak se praví někde jinde-a máte to zadarmo ! Škleb/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 28.05.2010, 07:50 »

Pokud máte 1 fázový tak není problém vyměnit za jistič bez poplatků do max 25A
/ Škleb/
Bez navýšených měsíčních poplatků ano, bez připojovacího poplatku ne. Připojovací poplatek se platí za každý navýšený ampér s výjimkou případů, kdy se zařízení pouze upravuje podle současně platných ČSN pro jističe, tj. přechod z 15 A na 16 A, z 24,7 A na 25 A apod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #17 kdy: 28.05.2010, 09:56 »

TO:Radim Strycharski
Na faktuře za připojení máte stejně 1x25A a to nikdo neřeší když tam máte místo 15A tak 25A...
To nikdo nedohledá co tam bylo dříve..../nemluvím o zatížení kabelu a pod....pouze po papírové stránce/...
Nevím jak u druhých dodavatelů..?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Bude mi stačit průřez 1,5mm na 20m délky na nový zásuvkový okruh ve sklepě?
 Staci jistit pouze fazovy vodic?
 Jakým jističem mohu jistit kabel CYKY-J 5x6mm2?
 Jaké průřezy kabelů použít a čím jistit?
 Mohu jistit v rozvaděči CYKY 1,5 jističem 16A?
 Aké je dovolené zatížení a istenie káblov uložených v lište na stene DoD?
 Mohu jistit CYKY 5x2,5 Cu jističem 20A?
 Jakou hodnotu jističe mohu instalovat pro jištění kabelu 4x4mm²?
 Bude mi stačit pro napájení 5kW na 50m kabel 5Cx2,5?
 Musí být kabel za elektroměrem zvlášť jištěný?
 Je nutné mít pro pračku a sušičku samostatné jističe?
 Mohu vyměnit jističe o řád výš, když tomu odpovídají průřezy vodičů?
 Jak se má jistit správně vedení 1,5 průřezu?
 Jaké charakteristiku jističe zvolit pro garáž?
 Proč nelze jistit světelný obvod "jen" 6A jističem?
 Mohu vyměnit jistič obvodu 10A za 16A když je hlavní také 16A?
 Jak jistit dlouhe trasy vedeni CYKY 3x1.5mm?
 Je možno jistit 1f okruhy 3f jističem ?
 Kde mohu vyměnit nožové pojistky?
 Mohu stávající jistič 21A nahradit jističem 25A i když hlavní jistič je 25A?
 Mohu u kabelu 3x1,5mm2 vyměnit jistič 13A za 16A ?
 Lze použít jistič 20 A za jističem 25 A ?
 Jaký typ jisticího prvků a kabelu CYKY použít pro dílnu s příkonem 10kW?
 Jak správně jistit 12V obvod za trafem 230V/12V?
 Jaké může být nejvyšší jištění kabelu CYKY-5J x4?
 Jaké použít jištění ve venkovním rozvaděči s přívodem cu4x4mm?
 Musí mít druhý rozvaděč také své jištění?
 Může být elektroinstalace bez jističe?
 Vypne jistič dříve, než začne hořet?
 Jak zjistit maximální zátěž zásuvky 230V?
 Mohu rozbočit přívodní kabel pro garáž ACIDURkou a napojit na něj altanek?
 Čím jistit AYKY 3x2,5 pro zahradní rozvaděč?
 Je běžná změna průřezu (na menší) v zásuvkovém okruhu?
 Jakou velikost jističe zvolit pro zahradní chatu?
 Je možno jistit zásuvku v koupelně pro žebřík bez FI, ale z jiného bytu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 22 dotazů.