Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak jistit dlouhe trasy vedeni CYKY 3x1.5mm?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak jistit dlouhe trasy vedeni CYKY 3x1.5mm?  (Přečteno 19788 krát)
PavelMarek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 23.01.2012, 17:42 »


Mam 220 m kabelu CYKY 3x1.5 po kterem bude odber max. 2A
Jak zvolit spravnou hodnotu jištění v rozvaděči? Stačilo by jistič B4/1 ?
Cyky 3x1.5 je ulozena v kabelovodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 23.01.2012, 17:55 »

Mam 220 m kabelu CYKY 3x1.5 po kterem bude odber max. 2A
Jak zvolit spravnou hodnotu jištění v rozvaděči? Stačilo by jistič B4/1 ?
Cyky 3x1.5 je ulozena v kabelovodu.

Na podobne vypocty je idealny program SICHR od OEZu(najdete na ich strankach). Zadefinujete si istenie, prierez a ulozenie kabla a o ostatne sa postara program.

PS. Idealne by bolo, keby to riesil projekt.. Ale vypocet zo SICHRu Vam pomoze odrazit sa
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 23.01.2012, 18:27 »

Tyto informace dávají jen polovinu rovnice. Je třeba zadefinovat celou cestu až ke zdroji. Pokud budete "daleko" od trafa (myšleno elektricky),  nemusí vám stačit ani to jištění B4/1. Nemusel byste totiž splnit podmínku impedance smyčky.
Samotné vedení bude mít impedanci 5,22 ohm (pokud dobře počítám) a pro vámi navrhované jištění je maximální impedance 7,66 ohm.
Je tedy nutné započíst ještě vliv přívodního vedení.
Ohledně oteplení kabelu je třeba znát přesně podmínky jeho uložení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #3 kdy: 23.01.2012, 23:10 »

Použijte kombinaci jistič B4/1 + chránič 30 mA nebo obdobný jističochránič Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 24.01.2012, 07:39 »

Použijte kombinaci jistič B4/1 + chránič 30 mA nebo obdobný jističochránič Úsměv

A jaký důvod uvedete ke svému tvrzení?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
IM
« Odpověď #5 kdy: 24.01.2012, 14:39 »

A jaký důvod uvedete ke svému tvrzení?
Nemusí se obávat nevyhovující impedance smyčky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 24.01.2012, 15:22 »

Nemusí se obávat nevyhovující impedance smyčky.
To sice nemusí, ale hrozí svévolné vybavání citlivého chrániče kapacitními proudy v kabelu, řešení se nabízí v přechodu do TT v místě spotřebiče s chráničem na tomto místě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 24.01.2012, 15:44 »

 Palec vzhůru
To sice nemusí, ale hrozí svévolné vybavání citlivého chrániče kapacitními proudy v kabelu, řešení se nabízí v přechodu do TT v místě spotřebiče s chráničem na tomto místě.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 24.01.2012, 17:37 »

Použijte kombinaci jistič B4/1 + chránič 30 mA nebo obdobný jističochránič.  Úsměv

Souhlasím, nápad je to dobrý a profesionální,  také jsem uvažoval o této odpovědi, ale s tím, že je nutné použít chránič 100-300mA, což je z hlediska ochrany při poruše naprosto postačující. Úsměv
Citlivý chránič 30mA by mohl tomto případě způsobovat výše uváděné potíže. Nerozhodný

PS: Otázkou je, zda na konci bude použita ochrana samočinným odpojením a/nebo jiný způsob ochrany při poruše.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 24.01.2012, 18:37 »

Souhlasím, nápad je to dobrý a profesionální, také jsem uvažoval o této odpovědi, ale s tím, že je nutné použít chránič 100-300mA, což je z hlediska ochrany při poruše naprosto postačující. Úsměv
Citlivý chránič 30mA by mohl tomto případě způsobovat výše uváděné potíže. Nerozhodný

PS: Otázkou je, zda na konci bude použita ochrana samočinným odpojením a/nebo jiný způsob ochrany při poruše.
Ono nejde jen o to vypadávání, spojovat ochranným vodičem průřezu 1,5 dvě naprosto různá uzemnění (v případě zachování TN) mě přijde coby zrůdná myšlenka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 24.01.2012, 18:54 »

Ono nejde jen o to vypadávání, spojovat ochranným vodičem průřezu 1,5 dvě naprosto různá uzemnění (v případě zachování TN) mě přijde coby zrůdná myšlenka.
Bolo by dobre vediet, ake zariadenie je na "druhom konci". Ina situacia by bola, keby sa PE vodic v zariadeni pouzival len na pripojenia napr. odrusovacich kondenzatorov, alebo je prepojeny s vodivymi krytmi a pod.,  alebo sa jedna o zariadenie II triedy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 24.01.2012, 18:58 »

Bolo by dobre vediet, ake zariadenie je na "druhom konci". Ina situacia by bola, keby sa PE vodic v zariadeni pouzival len na pripojenia napr. odrusovacich kondenzatorov, alebo je prepojeny s vodivymi krytmi a pod.,  alebo sa jedna o zariadenie II triedy.

To snad máte jedno, pokud už tam bude, a bude se jmenovat ochranný, musíte ho přece přizemňovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #12 kdy: 24.01.2012, 19:15 »

Ono nejde jen o to vypadávání, spojovat ochranným vodičem průřezu 1,5 dvě naprosto různá uzemnění (v případě zachování TN) mě přijde coby zrůdná myšlenka.

TO: Hudec

Co je na povinnosti uzemňování ochranného vodiče PE zrůdného? Šok
Já to pokládám za naprosto jasný a logický požadavek ČSN 33 2000-4-41 ed. 2.  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.01.2012, 19:21 »

TO: Hudec

Co je na povinnosti uzemňování ochranného vodiče PE zrůdného? Šok
Já to pokládám za naprosto jasný a logický požadavek ČSN 33 2000-4-41 ed. 2.  podivej

Neuváděl jsem, že je zrůdné přizemňování, ale doprovodný efekt, propojení těchto uzemnění vodičem 1,5mm, kterým mohou téci vyrovnávací proudy na úrovni jeho max. proudové zatížitelnosti .

P.S. By mě zajímalo, kdo mě tu neustále ubírá body, i když jsem "hodnej" tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 24.01.2012, 19:32 »

...
P.S. By mě zajímalo, kdo mě tu neustále ubírá body, i když jsem "hodnej" tanecek
Tak já ti jeden dám, protože dělám na "dráze" a umím si představit, co nám občas teče za hrůzy mezi dvěma body, kde jsou "nestejné zemní potenciály",  takže plně chápu tvoje představy, že v podobném případě by bylo rozumné uvažovat o síti TT s "místním uzemněním" na konci u spotřebiče.

Osobně bych bral za rozumné řešení jistit na začátku vedení především proti zkratu a "na konci" mít ochranu před NDN citlivým chráničem a síť TT se samostatným uzemněním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #15 kdy: 24.01.2012, 19:40 »

Neuváděl jsem, že je zrůdné přizemňování, ale doprovodný efekt, propojení těchto uzemnění vodičem 1,5mm, kterým mohou téci vyrovnávací proudy na úrovni jeho max. proudové zatížitelnosti ...
TO: Hudec
Můžete uvést výpočtem, jaké proudy budou téci vodiče, 1,5 mm2 s odporem cca 2,6 ohmů a cca stejné napěťové úrovně? Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 24.01.2012, 19:48 »

TO: Hudec
Můžete uvést výpočtem, jaké proudy budou téci vodiče, 1,5 mm2 s odporem cca 2,6 ohmů a cca stejné napěťové úrovně? Kroutím očima

Při poruše "hlavního" (přívodního) vodiče PEN budovy, z které bude vzdálené zařízení napájeno, jistě velký, záležet bude na kondicích uzemnění/přizemnění PEN v budově, dále na existenci hl.pospojování atd.
Ale to si jistě dokážete představit i sám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #17 kdy: 24.01.2012, 22:09 »

Spousta teorií, avšak tazatel nesdělil, co má připojeno na konci, takže to nelze přesně vyřešit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Bude mi stačit průřez 1,5mm na 20m délky na nový zásuvkový okruh ve sklepě?
 Staci jistit pouze fazovy vodic?
 Jakým jističem mohu jistit kabel CYKY-J 5x6mm2?
 Jaké průřezy kabelů použít a čím jistit?
 Mohu jistit v rozvaděči CYKY 1,5 jističem 16A?
 Aké je dovolené zatížení a istenie káblov uložených v lište na stene DoD?
 Mohu jistit CYKY 5x2,5 Cu jističem 20A?
 Jakou hodnotu jističe mohu instalovat pro jištění kabelu 4x4mm²?
 Bude mi stačit pro napájení 5kW na 50m kabel 5Cx2,5?
 Může být hlavní jistič menší než jeden z bytových jističů ?
 Musí být kabel za elektroměrem zvlášť jištěný?
 Je nutné mít pro pračku a sušičku samostatné jističe?
 Mohu vyměnit jističe o řád výš, když tomu odpovídají průřezy vodičů?
 Jak se má jistit správně vedení 1,5 průřezu?
 Jaké charakteristiku jističe zvolit pro garáž?
 Proč nelze jistit světelný obvod "jen" 6A jističem?
 Mohu vyměnit jistič obvodu 10A za 16A když je hlavní také 16A?
 Je možno jistit 1f okruhy 3f jističem ?
 Kde mohu vyměnit nožové pojistky?
 Mohu stávající jistič 21A nahradit jističem 25A i když hlavní jistič je 25A?
 Mohu u kabelu 3x1,5mm2 vyměnit jistič 13A za 16A ?
 Lze použít jistič 20 A za jističem 25 A ?
 Jaký typ jisticího prvků a kabelu CYKY použít pro dílnu s příkonem 10kW?
 Jak správně jistit 12V obvod za trafem 230V/12V?
 Jaké může být nejvyšší jištění kabelu CYKY-5J x4?
 Jaké použít jištění ve venkovním rozvaděči s přívodem cu4x4mm?
 Musí mít druhý rozvaděč také své jištění?
 Může být elektroinstalace bez jističe?
 Vypne jistič dříve, než začne hořet?
 Jak zjistit maximální zátěž zásuvky 230V?
 Mohu rozbočit přívodní kabel pro garáž ACIDURkou a napojit na něj altanek?
 Čím jistit AYKY 3x2,5 pro zahradní rozvaděč?
 Je běžná změna průřezu (na menší) v zásuvkovém okruhu?
 Jakou velikost jističe zvolit pro zahradní chatu?
 Je možno jistit zásuvku v koupelně pro žebřík bez FI, ale z jiného bytu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 22 dotazů.