Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Mohu vyměnit jističe o řád výš, když tomu odpovídají průřezy vodičů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu vyměnit jističe o řád výš, když tomu odpovídají průřezy vodičů?  (Přečteno 19267 krát)
Ivo1
« kdy: 04.10.2010, 13:06 »

Na koupelnu v domě, který jsme s manželkou koupili mám slabší jističe, než by měli být. Na světla mám pouze 6A místo 10A a na zásuvky (jsou pouze 2) mám 10A místo 16A. Vedení je na světla 1.5mm2 Cu a zásuvky 2.5mm2 Cu, což je v pořádku.(vedení 2 vodiče) Ale co ty jističe, mám to vyměnit za ty silnější, jak to má být?
Také jsem si v rozvodnici všiml, že jsou ke starým okruhům- dvouvodičovým přidány 2 nové- třema vodičema. Staré okruhy jsou s těma starýma černýma jističema a nové okruhy jsou na nových jističích- ABB. Vodiče PE a N jednotlivých nových okruhů jsou na sběrnici PEN pod jedním šroubkem. Vše funguje, tak bych to nerad nechával předělávat, jen nevím co si o tom mám myslet.


Původní dotaz: Mám v koupelně vyměnit jističe?  zed
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Seidl 1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 04.10.2010, 18:40 »

Nemůžete.   zle


Pokud máte na to oprávnění tak ano, ale to by jste se tady asi neptal že.

A pokud se do toho pustíte tak by vás mělo zajímat více souvislostí - jištění před jističovým rozvaděčem, délka a uložení kabelů do koupelny, pak by se dalo uvažovat o výměně.

Až to vyměníte tak si vyřezejte razítko a vystavte si novou revizní zprávu.

O proudovém chrániči raději psát nebudu, myslím že máte na pár dní co dělat a potom proberem to Fí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montáž, opravy a revize elektroinstala
Montáž,  údržbu a servis telekomunikačn ích zařízení
Ucelená řešení od zpracování projektu, přes jeho realizaci až po následný servis
cronin
« Odpověď #2 kdy: 04.10.2010, 19:01 »

Prierez vodicov je nutna, nie vsak postacujuca podmienka pre dimenzovanie isticov. (Ono je to skor naopak, nie?) Ako bolo naznacene, ten, kto tu instalaciu robil, mohol mat zavazne dovody, ze tam dal prave take istice, a vy ako laik ich neviete posudit. Zavolajte si seriozneho elektrikara (nie Frantu z hospody); my to na dialku neposudime.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivo1
« Odpověď #3 kdy: 04.10.2010, 19:05 »

1. o FI jsem se ani nezmiňoval, protože mám v celém domě TN-C a na předělání instalace buhužel nemám ani peníze
2. Nikdy jsem neřekl, že bych to dělal sám. Jen jsem se ptal jestli je to takto v pořádku, jsem sice laik, ale je všeobecně známo, že na zásuvky se používají jističe 16A a na světla 10A. Jen nechápu proč kdysi, když se to dělalo, tam někdo dal o řád nižší jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
cronin
« Odpověď #4 kdy: 04.10.2010, 19:12 »

Jen nechápu proč kdysi, když se to dělalo, tam někdo dal o řád nižší jističe.

Presne to sa vam snazime naznacit: su dovody, ktore ako laik nechapete, ale mozu existovat. Niektore z nich (selektivita isticov, oteplenie v zavislosti od ulozenia kablov, a pod.) naznacil p. Seidl. Ine posudi privolany elektrikar na mieste.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
tomáš buřival
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.10.2010, 19:18 »

Taky jde o to, jestli je potřeba dávat silnější jističe. Na dvě zásuvky a jednu žárovku by to, co tam je, mohlo i stačit (-:
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivo1
« Odpověď #6 kdy: 04.10.2010, 19:29 »

Kabely jsou cca 10m dlouhé, taženy v části ve zdech a z části po půdě. Nic měnit nebudu, fungovalo to tak celý život, tak to bude fungovat dál. Šlo mi jen o to,jestli není lepší to dát za silnější, že když si tam budu chtít zapnout přímotop a do toho si manželka půjde fénovat vlasy, tak jistič by mohl vyhodit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Seidl 1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 04.10.2010, 20:11 »

1. o FI jsem se ani nezmiňoval, protože mám v celém domě TN-C a na předělání instalace buhužel nemám ani peníze
Ale já ho zmínil, píšete že část elektroinstala ce je třívodičová. A pokud by jste chtěl něco předělat, tak bych začal právě tím proudovým chráničem.

2. Nikdy jsem neřekl, že bych to dělal sám. Jen jsem se ptal jestli je to takto v pořádku, jsem sice laik, ale je všeobecně známo, že na zásuvky se používají jističe 16A a na světla 10A. Jen nechápu proč kdysi, když se to dělalo, tam někdo dal o řád nižší jističe.
Ale napsal, je to v záhlaví otázky.  Ano zásuvkové obvody se jistí ve většině případů 16A jističem a světelné 10A jističem, akorát to někdo před vámi udělal z nějakého důvodu jinak a měl k tomu nějaký důvod, pokud to nebyl někdo mimo obor.

Nic proti předělání nemám, ale to že si máte pozvat " elektrikáře" je tady zmiňováno nezpočetněkrát .


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montáž, opravy a revize elektroinstala
Montáž,  údržbu a servis telekomunikačn ích zařízení
Ucelená řešení od zpracování projektu, přes jeho realizaci až po následný servis
Ivo1
« Odpověď #8 kdy: 04.10.2010, 20:17 »

To jsme si nerozuměli, ty nové třívodičové okruhy jsou nové pro kuchyň a myčku. Myslel jsem si, že slabší jističe tam jsou z důvodu, že silnější nebyli potřeba pro 2 světla a 2 zásuvky. Vzhledem k tomu že máme v koupelně přímotop jsem chtěl jen vědět, jestli tam nemám nechat udělat jističe, které tam mají být...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Seidl 1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 04.10.2010, 20:24 »

Ale nic to furt nemění na tom že by jste měl začít tím proudovým chráničem, i když je třivodičové vedení pouze do kuchyně. Co se týče té vaší koupelny a přímotopu, tak to se sem do diskuze asi nevejde, zásuvky odjistit 16A, světla 10A by asi nebyl problém.
A tak jak píšete nechat předělat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montáž, opravy a revize elektroinstala
Montáž,  údržbu a servis telekomunikačn ích zařízení
Ucelená řešení od zpracování projektu, přes jeho realizaci až po následný servis
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 04.10.2010, 20:41 »

Ty nižší hodnoty se dříve dávaly protože se všechno sichrovalo dvakrát a ještě něco navrch.Pamatuj u zažitou poučku starých zkušených pracovníků: na 1 mm2 dát 5A.
Pokud není pádný  důvod k zesílení jističe, tak proč se v tom hrabat?

Když si vezmu pochvalné referáty všech možných výrobců,o kolik procent energie se jim zase tento rok podařilo ušetřit inovací tohoto jejich výrobku oproti loňsku,tak bych spíše čekal diskusi zda použít jističe 2,5A nebo nechat staré 4A ? Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.10.2010, 20:44 »

Kabely jsou cca 10m dlouhé, taženy v části ve zdech a z části po půdě. Nic měnit nebudu, fungovalo to tak celý život, tak to bude fungovat dál.

A pokud budete používat spotřebiče které se používaly v té době tak to opravdu bude fungovat ještě velice dlouho. Pokud koupíte nové moderní spotřebiče, zjistíte že to fungovat nebude. Pokud použijete přístup z uvedené citace tak doporučuji zakoupit hasicí přístroj vhodný na hašení pod proudem.  Mrknutí

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivo1
« Odpověď #12 kdy: 04.10.2010, 20:45 »

Mě šlo o to, že chceme na zimu přitápět v koupelně přímotopem, který má příkon 2500W.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivo1
« Odpověď #13 kdy: 04.10.2010, 20:48 »

To Jan Alin:
Takže když tam mám navíc spotřebiče které tam dříve nebyli, mám tedy nechat vyměnit ty jističe za 16A-zásuvky a 10A- světla. Do posledního pokoje mám vodiče do zásuvek vedeny stejně jako do koupelny a taky je tam 16A jistič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
tatahub
« Odpověď #14 kdy: 04.10.2010, 20:54 »

Obecně průřez 2,5 na 16A jistič bohatě stačí ,  nicméně nechte to raději zkouknout elektrikářem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 04.10.2010, 21:18 »

Z toho, že tam máte vodiče 2,5mm2 a je to do 10 metrů od rozvaděče, jsem nedokázal "vyčíst" jaká je impedance vypínací smyčky a jestli budete mít splněny podmínky pro automatické odpojení od zdroje v požadovaném čase podle ČSN 33 2000-4-41, ed.2
A protože je to v síti TN-C, bez proudového chrániče, je to dost důležité dodržet.
"přibližně si můžete "odhadnout" impedanci smyčky pokud měřite napětí v zásuvce a zapnete zátěž 10A. Napětí by mělo klesnou o méně než 10V (pokud chcete uvažovat o jističi C16A).  Ale je to "pokus",  ne měření, protože při použití běžného voltmetru je to zatíženo velkou chybou!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Ivo1
« Odpověď #16 kdy: 04.10.2010, 21:22 »

A jistič B16A by tam být nemohl?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 04.10.2010, 21:39 »

Takže když tam mám navíc spotřebiče které tam dříve nebyli, mám tedy nechat vyměnit ty jističe za 16A-zásuvky a 10A- světla. Do posledního pokoje mám vodiče do zásuvek vedeny stejně jako do koupelny a taky je tam 16A jistič.

Ne, nechte to udělat někoho kdo ví co a proč dělá, jen mu vysvětlete co od toho očekáváte. Podle otázek buď provokujete nebo opravdu nevíte o co jde a bez prohlídky na místě nelze jen podle vámi uvedeného průřezu zodpovědně posoudit zda lze jištění zvýšit. Zvlášť zapojení spotřebičů které mají větší nepřerušovaný odběr v delším časovém úseku jako např. přímotop je někdy pro staré instalace smrtelné a lze i vyhořet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Bude mi stačit průřez 1,5mm na 20m délky na nový zásuvkový okruh ve sklepě?
 Staci jistit pouze fazovy vodic?
 Jakým jističem mohu jistit kabel CYKY-J 5x6mm2?
 Jaké průřezy kabelů použít a čím jistit?
 Mohu jistit v rozvaděči CYKY 1,5 jističem 16A?
 Aké je dovolené zatížení a istenie káblov uložených v lište na stene DoD?
 Mohu jistit CYKY 5x2,5 Cu jističem 20A?
 Jakou hodnotu jističe mohu instalovat pro jištění kabelu 4x4mm²?
 Bude mi stačit pro napájení 5kW na 50m kabel 5Cx2,5?
 Může být hlavní jistič menší než jeden z bytových jističů ?
 Musí být kabel za elektroměrem zvlášť jištěný?
 Je nutné mít pro pračku a sušičku samostatné jističe?
 Jak se má jistit správně vedení 1,5 průřezu?
 Jaké charakteristiku jističe zvolit pro garáž?
 Proč nelze jistit světelný obvod "jen" 6A jističem?
 Mohu vyměnit jistič obvodu 10A za 16A když je hlavní také 16A?
 Jak jistit dlouhe trasy vedeni CYKY 3x1.5mm?
 Je možno jistit 1f okruhy 3f jističem ?
 Kde mohu vyměnit nožové pojistky?
 Mohu stávající jistič 21A nahradit jističem 25A i když hlavní jistič je 25A?
 Mohu u kabelu 3x1,5mm2 vyměnit jistič 13A za 16A ?
 Lze použít jistič 20 A za jističem 25 A ?
 Jaký typ jisticího prvků a kabelu CYKY použít pro dílnu s příkonem 10kW?
 Jak správně jistit 12V obvod za trafem 230V/12V?
 Jaké může být nejvyšší jištění kabelu CYKY-5J x4?
 Jaké použít jištění ve venkovním rozvaděči s přívodem cu4x4mm?
 Musí mít druhý rozvaděč také své jištění?
 Může být elektroinstalace bez jističe?
 Vypne jistič dříve, než začne hořet?
 Jak zjistit maximální zátěž zásuvky 230V?
 Mohu rozbočit přívodní kabel pro garáž ACIDURkou a napojit na něj altanek?
 Čím jistit AYKY 3x2,5 pro zahradní rozvaděč?
 Je běžná změna průřezu (na menší) v zásuvkovém okruhu?
 Jakou velikost jističe zvolit pro zahradní chatu?
 Je možno jistit zásuvku v koupelně pro žebřík bez FI, ale z jiného bytu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.