Indukce u stejnosměru?
Ano a dokonce dvě. Elektrická a elektrostatick
á.
Elektrostatick
á se hlavně týká mé paní, když se češe, u mne už takto nevzniká...
Ale z hlediska vedení vodičů od solárních panelů jsou obě nevýznamné a izolace vodičů pro tuto hladinu napětí si ní dobře poradí.
U DC proudu zda vést či nevést vodiče těsně u sebe je spíš otázka dynamických účinků zkratového proudu. Vzhledem k tomu, že zkratový proud solárních panelů je prakticky roven pracovnímu, pak tato otázka je také zanedbatelná (ale u vodičů od měničů k bateriím už to není fuk ani náhodou).
Pokud se na to podíváte z hlediska oteplení vodičů, pak by teoreticky mohlo být mírně lepší vedení shodných pólů u sebe pouze v případě, když máte brutálně odlišný osvit panelů během dne - například východ a západ. Ale protože kvůli minimalizaci ztrát se solaristé snaží používat vodiče velkých průřezů, pak třeba pro 10A používají vodiče 4mm2 a oteplení vodičů je tak minimální, že jsou obě varianty také rovnocenné.
Tudíž je zde volba spíše v rovině praktičnosti. Pokud vedete jednou trubkou oba póly pro jeden string, nemůžete se splést v zapojování a měření nahoře ani dole, v případě poruchy máte odstavenu jednu trubku a na druhé můžete pracovat atd.
A třeba také můžete použít místo jednotlivých vodičů standardní kabel, protože nemusí být odolný UV záření, mrazu a pohybu je levnější, nebo bezpečnější - ale pozor na napěťovou hladinu.
Například můžete použít LAPP kabel pro kolejová vozidla s ochranným opletem ÖLFLEX® TRAIN 345 C 600V, je až do 900V DC, má ochranný oplet a kvalitní retardaci hoření a dělá se dvoužilový. Do napětí 400V stringu se dají použít i běžné CYKY kabely v omítce, nebo NKT dělá CYKY s opletem.
On je problém, že v klasickém uspořádání není přívod od panelů na střeše ani jištěn, ani není vypínatelný a ochrana proti přepětí bývá až dole. Takže mechanická a požární ochrana tohoto vedení by měla být co nejlepší a na obyčejný obytný dům nebývalá.