Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak si poradit s vedením ještě v rákosovém stropě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak si poradit s vedením ještě v rákosovém stropě?  (Přečteno 32423 krát)
Havranek Pavel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 30.06.2008, 22:22 »

Tak jsem poctive prechroustal tuto diskuzi a prece jen si dovolim vznest dotaz.
Behem cervence se poustime do celkove roekonstrukce el. rozvodu v starsim RD (1953) ktery predchozi majitele totalne zazdili.
Jako osoba majici vyhlasku 50 jsem jen skripal zubama pri pohledu na smodrchely v krabicich s krasnou kombinaci otkane medi a schnileho hliniku, pri pohledech na otocene faze v zasuvkach a ruzne "kombinace" barev kabelu pouzitych pro fazovy vodic....
ano i pripad "spravne" zapojene zasuvky, kde ale fazovy vodic tvoril krasne zeleno-zluty Úsměv
Proste hruza.. vsechno pryc a poradne....

Mam pro ctene publikum otazku a prosbu o radu.
V mnoha mistnostech jsou bohuzel jeste tramove stropy s rakosem  a elektroinstala ce v trubkach. Mate nekdo nejakou radu nebo tip jak vymenit a protahnout trubkami novy kabl bez bourani - bojim se ze by pak strop spadl cely...
a muj dvorni elektrikar je sice hodne dobry, ale s instalaci v trubkach nema mnoho zkusenosti.
Jde mi jen o vedeni k lustrum, steny budou zasekavane....
Mate nekdo tip jak na to?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Skalka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 30.06.2008, 23:14 »

To Havranek

My do stávajících trubek ve stropech taháme kabely CYKYLo tak, že vytáhneme původní vodiče kromě jednoho a za ten pak navážeme nový kabel. Pokud potřebujete kabel pro lustr s dělěným spínáním dá se protáhnout i kabel CYKY 5C(J5)x1,5. Záleží na počtech a ostrosti ohybů trubek. Podle stáří domu (1953) to vypadá na povlakové papírové trubky, tak určitě za kabely neškubat silou. Pro lepší skluz kabely namazat (to vše by měl, ale hodně dobrý elektrikář znát Mrknutí ) .

Zdar Vaší práci
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Július Beťko
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 30.06.2008, 23:22 »

Súhlasím s kolegom Skalkom, ale mám aj iný typ:
Doporučujem znížiť stropy (napr.sádrokart ónovými konštrukciami vyplnenými izoláciou(isover...) a viesť káble v podľadoch. Vyriešite tým aj zateplenie stropov, čo určite taký starý dom potrebuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Linhart Jarda
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 01.07.2008, 00:23 »

Již jsem to také řešil. Bohužel nejlepší varianta p.Betka nebyla v době rekonstrukce možná a zatahovat tam jakýkoli kabel bylo o strach. Vyřešil jsem to mýdlem mazanými vodiči CYA ve dvojité izolaci (nové značení teď přesně nevydoluji) od krabice u stropu. Byli to pouze dva pokoje a tak cena za vodiče nebyla tak velká. Po roce došlo na sádrácké stropy a lanka nahrazeny CYKY. Investor je pán, ale ne za každou cenu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 01.07.2008, 23:51 »

Jak napsali kolegové- kdo maže ten jede  Mrknutí . Je to hodně o zkušenostech. Nesmí se moc škubat a tahat jen s určitou silou. Ve většině případů se povede protáhnout i standartní kabely CYKY.
Dobré zkušenosti mám s mýdlem a nebo i se speciální vazelínou co se nechá koupit v různých velkoobchodech .

Zažil jsem bohužel i kus spadlého rákosového stropu.  Pláč

Vloni při protahování trubek nešli vytáhnout vodiče ven a tak přišlo na řadu sekání. Jen v místě co to drželo. Objevil se černý odběr k sousedům do komory.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Havranek Pavel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 03.07.2008, 23:30 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) Vsem za inspirativni rady a doporuceni...s nad to nejak dopadne. Jen si porad rikam (od chvile co jsme tady) jak nekdo mohl podobna zverstva schvalit. Procital jsem zdejsi diskuzi a v mnoha tematech je jista nechut radit laikum a kutilum. Jiste to chapu ale z pozice tech kutilu zase chapu proc to delaji. Elektrikarinu umim (nebo si to myslim Úsměv ) i kdyz ji ne uplne prakticky delam. Je fakt ze normy se meni porad a porad a na mnoho veci si zcela otevrene netroufnu protoze uz proste nevim jak maji byt spravne. Ale reknete to laikovi...

Bohuzel laik nema jediny duvod udelat projekt a nechat si odborne provest elektroinstala ci protoze tu jeho prasecinu mu bud stejne RT schvali a nebo - a to je castejsi -  nikdo ani nevi, ze doslo k ruznym upravam rozvodu, protoze CEZ jednou zapoji hodiny... a je mu jedno co se deje... pracuji v televizni branzi a muzu Vam rici, ze dnes si striha video uplne kazdy, ale nikdy se nestane aby takovy produkt amatera prevzala televize do vysilani pokud signal nema normou patricne stanovene parametry... amaterovi nezbyva nez jit do nejakeho studia ktere tuto kvalitu dodrzi a umi dodrzovat.
Tedy pokud nenastane velka zodpovednost RT, kteri nepodepisou nic co by jen trochu odporovalo normam, nedosahneme nikdy stavu, ze by se eliminoval vliv a mnohdy vrazedne radeni elektrikarskyc h laiku... pisu to s vedomim, kdy obyvaci pokoj obsahoval celkem 3 zasuvky, z cehoz 2 mely fazi na koliku. A i toto zapojeni dostalo stempl od RT.... mozna to bylo za metr piv, nebo tri panaky ...vim ja?
Bohuzel smutne je ze ani toto rozhodnuti neni nijak napadnutelne protoze jediny a spravny argument je, ze v dobe revize bylo vse OK a zmeny nastaly az potom neodbornym zasahem... RT je z toho venku  Vyplazuji jazyk

Omlouvam se za dlouhy prispevek ale podobne veci me michaji protoze jsem zastancem profesionality ve vsech smerech.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dingo
« Odpověď #6 kdy: 04.07.2008, 00:12 »

Taky nemám vyhlášku a ani nejsem "z oboru" ale o "elektriku"  se zajímám odmala, takže "šermovat" s pájkou a pdobnýma nástrojema pro mě nic. Sice neznám normy, ale mám internet a různé publikace. Jak to sleduju, je nyní za krátkou dobu spousta změn. Nevidím jediný důvod, proč bych si nemohl udělat a zapojit novou elektriku "jako laik" Ovšem proto aby to bylo správně něco musím udělat - vyhledat si různé informace - domluvit s elektrikářem, ten poradí co a jak, já si to pak natahám a zapojím sám, pak přijde elektrikář a provede (samozřejmě za peníze - mzdu) kontrolu, poté se daná věc připojí k "hodinám" a pozve se RT. Já v tom nevidím žádný problém. Ale je spousta laiků co málem ani neví jak vypadá šroubovák a chtěli by se do toho taky pustit, z tohohle hlediska vaše obavy chápu(Ono když blbci neporadíte, stejně si to zapojí jak bude chtít, kdež když poradíte, tak se mezi najdou tací, jež si to udělají podle rady - co je potom lepší? Držet informace v tajnosti, nebo někomu poradit?),  ale pořád je tady dost těch "poctivých" laiků a ti si odpověď a rady zaslouží.
-
JO a ještě trochu bokem, čím dál častěji se ojbává coi se dá a šetří se i tam kde se nemá a pak si to ještě daná firma finančně vosolí a to platí asi o každým řemesle, což je pak i častý důvod, že si spoustu věcí každej radši udělá sám - pokud na to stačí.
Zeptám se jen tak mimochodem, děláte na drátech očka nebo utahujete pod šroubky pouze holý rovný odizolovaný konec?? (já osobně dělám očka, prostě dělám to na svým a pro sebe a tak si na tom dám záležet, ane jak elektrikáři co u nás rekonstruovali bytovku - se s tím "nesrali" (proč by taky, žeano, není to jejich majetek a proč si přidělávat práci, zrovna tak od hodin do rozvaděče zůstal AYKY kabel a je namontován přímo do FI chrániče OEZ, což jak sem se tady dozvěděl - je špatně, revizák - mimochodem jejich nadřízený, o tom asi ani neví,...)a žádný očko nikde nenajdete, mě osobně se to nelíbí, ale to je asi tak všechno co s tím mohu udělat)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 04.07.2008, 13:34 »

To  je právě ono.Proč si myslíte, že to sami zvládnete? Všichni jsou mistři světa. Umím řídit auto a co na tom ,  že nemám řidičák. Všichni jsou blbci, protože chtějí peníze. Jezdit mohu bez papírů.
S elektrikou je to to samé. Podle zákona smejí tyto práce vykonávat jen osoby s potřebnou kvalifikací. Jsou to vyhrazená technická zařízení  podivej

Je to jen kabel od někud někam. To je největší argument laika.Zároveň i jeho největší omyl.

pokud si pozorně přečtete diskuze uvidíte jak moc musíte vědět a s čím vším počítat. Potom pokud budete jen trochu soudní pochopíte, že odborná práce patří odborníkům.

Pryč jsou doby, kdy jsme lehali pod škodovkama a žigulama. Dnes navštěvujem servisy a platíme za hodinu taxu, kterou si těžko nějaký elektrikář řekne.

Dokud se nikomu nic nestane budete dál bastlit a ohrožovat sebe a svoje rodiny.  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Dingo
« Odpověď #8 kdy: 04.07.2008, 14:48 »

Japonský motorky si taky servisuju sám už několik a nejsem žádný servisman Mrknutí a nemusim jezdit do servisů, kde mě akorát opravu ojebou a budou ze mě tahat prachy za další a další opravy  Mrknutí Pokud člověk není blbej a nějakému oboru se věnuje, byť to není jeho obor co se učil na škole, protože ho to baví, tak nevidim důvod, aby takový člověk neuměl to samý co třeba elektrikář, jenž zapojuje domácí rozvody. Viz třeba to, že spousta elektrikářů neumí správně propojit kabely mezi HDO a stykačem, jak pak mohu mít jistotu, že zbytek bude zapojen jak má??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 04.07.2008, 17:00 »

Právo každého je vyměnit řemeslníka pokud s  ním není spokojen. Ale když si pozvete meloucháře, aby to bylo levnější(neplatí na všechny) pak neplačte. Řemeslník si nechá práci zaplatit a nese potom za ní plnou záruku. Je to i ceně. Pokud někdo nemá práci a dělá za 120Kč /h tak si ho domu nepozvu. (něco to o něm napovídá),
Stejně jako v servisu.

A ceny řemeslníků nejsou jen o hodinách na stavbě. Co třeba příprava zakázky ,  to  je hodin, které vám nikdo nezaplatí.Doje zdy pro materiál a hlavně vzdělávání, aby jste něco uměli. Nářadí taky není zadara. To nikdo nedocení.
Pak si pozvou Někoho co je vyučen, ale nedělá to už  x let. Nezná normy a zbastlí rozvody. Ještě se potom vytahuje a hází špínu pokud není kladná revize.Přece to nic není  zle ne?

Ale pořád platí. Elektrika je vyhrazené technické zařízení a na něm mphou dělat jen osoby mající k tomu oprávnění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav 3
« Odpověď #10 kdy: 05.07.2008, 11:07 »

Byl jsem se nedávno podívat na !novou! elektroinstala ci provedenou údajně podle projektu elektrikářskou firmou a jen jsem žasl. Instalace zrevidována RT jako vyhovující, podle námátkově naměřených hodnot tam skutečně byl ,  protože jsem naměřil totéž, jak revizi prováděl mi není ovšem jasné, protože v okruhu osvětlovacích těles v celém rozvodu nezapojen vodič PE ani na svítidla - všechna ve třídě I - a ani nebyly propojeny vodiče PE v krabičkách pod vypínači, o hrůze elinstalace vypovídá i mimo jiné to, že ani svítidlo v koupelně nebylo připojeno na PE, chybí ochranné pospojování v koupelně, ve dvou zásuvkách nepřipojen vodič PE - v jedné vypadlý z nedotaženého šroubu (šrouby na  vodiči L a N šly dotáhnout o 1/2 závitu ) a ve druhé sice připojen, ovšem v předešlé vůbec nezapojen ani neoholen, tudíž nebyl ani úmysl ho připojit. Chránič použit pro zásuvku v koupelně a pro veškeré osvětlení v bytě, nic dalšího přes chránič není připojeno. Všechny zásuvky zapojeny vodičem 3Cx1,5  a jištěny 16A, ve vypínačích č. 6  použit zeleno/žlutý vodič pro přívod přímé fáze dokonce bez přeznačení.V další části rozvodu vodič z/ž použit místo modrého na N. V rozvaděči pospojovány vodiče PE a N na společném můstku   ( s vyjímkou vodičů N obvodů zapojených přes chránič - ty jsou propojeny WAGO svorkou). Rozvod ÚT provedený v měděných trubkách nepropojen  na ochranné pospojování, plyn nezaveden, ostatní  potrubní sítě v plastu. V koupelně nedodrženy zóny a v kuchyni umístěna zásuvka typu Klasik přímo vedle dřezové stojánkové baterie na zdi.  Podotýkám, že projekt byl proveden jako zjednodušný, bez nedostatků, nebyl však dodržen v celém rozsahu.

Takže páni kolegové i takhle může vypadat elektroinstala ce "podle projektu" provedená   "profesionály" a zrevidovaná "RT" ! Pak se nelze divit, že si lidé chtějí pokud možno udělat všechno sami. Investorovi jsem navrhl oné firmě nic neplatit dokud instalaci nepředělá do stavu odpovídajícího normám a projektu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #11 kdy: 05.07.2008, 11:23 »

TO : Václav 3

No a co jste proti tomu udělal?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 05.07.2008, 16:04 »

Co se proti tomu dá dělat?

Za prvé nechat si udělat revizi od nezávislého revizního technika. Ten se nebude bát "své firmy" a provede vše důkladně. S montážní firmou mít smlouvu a poslední fakturu zaplatit až po kladné revizní zprávě. Nejlepší je nechat svého RT dozorovat průběžnou montáž instalace(těch pár korun se jistě vyplatí.bývá potom levnější revize, protože revizák instalaci zná).
Dále sám trvat na důkladném proměření a prohlídce.

Pokud se už stalo, nahlásit to na příslušné úřady. Nechat zveřejnit výsledek a tak odradit další nepoctivé RT od podobného počínání.

Ale osobně si myslím, že první chyba je už u investora, který vybere nejlevnější firmu a ta za dohnáním zisku honí úspory, kde se dá. Také revizní zpráva za 500až1000 Kč nemůže logicky být poctivá. Při spočítání času potřebného k provedení řádné revize na rodinném domě se dostanete na jinou částku. To si musí každý uvědomit sám a zachovat se podle toho.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav 3
« Odpověď #13 kdy: 05.07.2008, 21:02 »

to Jan Miroš:

Nejsem investor a  byl jsem přizván právě proto, že se investorovi některé věci zdály být špatně, což se potvrdilo v plném rozsahu. Nejedná se o RD ,  ale o půdní vestavbu, cenu revize neznám, mám ale pocit, že za 1000,- Kč nebyla. Cena provedených instalací se během akce zvýšila na téměř dvojnásobek oproti původní nabídce, takže investora čeká bouřlivé jednání s dodavatelem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #14 kdy: 07.07.2008, 10:06 »

TO : Václav 3

Vše je o tom jak byla sepsaná smlouva na dodávku elektrinstalač ních prací.
Pokud jakékoliv práce navíc oproti projektu, nejsou uvedeny ve smlouvě, je to problém pro dodavatelskou firmu.

Co se týká té revize, má investor možnost posouzení revize kontrolním orgánem OIP.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #15 kdy: 07.07.2008, 12:54 »

Ano. To je přesně ono. Firma vyhraja zakázku podle cenové nabídky, která byla nesmyslná. Konečná cena se v naprosté většině podobných nabídek někdy i znásobí.(většinou cenová nabídka je v těchto případech cca cena materiálu). Takhle některé firmy vyhrajou zakázku a zákazník se na konci nestačí divit.
 To je ten výběr pouze podle ceny. . Jsou důležité i reference od předešlích zákazníků. Potom je pozdě si stěžovat. Nevím jak by to řešila třeba obchodní inspekce. Možná by se o to mohli zajímat.
Pokud chce dát zákazník podnět, ať si nechá udělat nezávislou revizní zprávu a nebo posudek soudního znalce v oboru. Je to asi běh na dlouhou trať, ale může vyřešit mnoho věcí do budoucna.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Havranek Pavel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 07.07.2008, 14:08 »

No vidim, ze v tom nejsem sam Úsměv I ja jsem vlastnikem revizni zpravy a nestacim se divit. Da se proti tomu ale nejak branit? Jak jsem uz napsal, RT se vzdy zacne branit tim, ze v okamziku revize bylo vse dobre. Bohuzel.....

A pokud se tyka spolehlivosti firem mam nasledujici zkusenost - poptal jsem stavebni firmu na rekonstrukci spocivajici v drobnych zmenach zdiva (nove dvere s prekladem),  rekonstrukci UT a komplet elektriku. Po vyjednavani v dubnu byl milostive prisliben termin na 30. 6. Po nekolika tydnech - 12.5. byla odmitnuta reko elektriky, o tri dny pozdeji UT. Zustaly stavebni prace. 30.6. se beze slova firma nedostavila a po trech dnech urgenci bylo receno ze maji jiny job. Sezente nekoho takto narychlo... dost nemozne. Tedy nakonec jsem vzhledem k situaci zvolil variantu svepomoci s odbornou pomoci. Taky bych to rad delal jinak ale v teto zemi to jaksi nejde. V okamziku, kdy kazdy muze delat vsechno bez znalosti veci se priznam, ze si radeji udelam rozvody sam za vydatne odborne spoluprace zkuseneho mistra v oboru, nez aby to dopadlo jako v prispevku vyse.
Podotykam ze jsem nesel na nejnizsi nabidku.... 
A jeste podotykam - zabyvam se modelarinou a hraju na kazdou desetinu milimetru a pekne provedeni... vite jake mam potize s dohledem nad stavebniky? V zednicine plati centimetr zadna mira a v elektrice  - to se schova pod omitku nebo - to nebude stejne videt, bude to v krabici.... obcas rostu a strilel bych Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #17 kdy: 07.07.2008, 14:44 »

Spoustu věcí může vyřešit jasně formulovaná smlouva o dílo.
Např. termín nástupu a ukončení, cenu, "vícepráce",  záruky ...
A za vše samozřejmě sankce, smluvní pokuty, slevy na ceně ...
Jako investor máte dobrou pozici pro vyjednávání.

Pokud je montážní firma vázana takovouto smlouvou, hodně věcí si pak nedovolí ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Dáte tip na orientační náklady rekonstrukce instalace ve spol. prostorech?
 Poradíte mi s návrhem rekonstrukce kuchyňské elektroinstalace?
 Jak provést instalaci ve zděné kůlně, která nemá strop?
 Jaké kabely budou potřeba k rekonstrukci bytu?
 Poradíte mi prosím co se starými hliníkovými vodiči?
 Musíme před přidáním soumrakového spínače do původního rozvaděče provést jeho rekonstrukci?
 Musím starý domek při rekonstrukci změnit z TN-C nebo TN-C-S?
 Jak provést rekonstrukci vedení k mnoha svítidlům, aby se nemusely 2B kabely vyměňovat za 3C?
 Jaké máte tipy k rekonstrukci bytových jader?
 Jak nejlepe zrekonstruovat starou instalaci v dome?
 Jak zrekonstruovat elektroinstalaci koupelny?
 Jak se prakticky řeší vytrhání výstupních vodiču pro zásuvky v rozvodnici PL?
 Poradíte mi s plánem rekonstrukce instalace v paneláku?
 Co s trčícím neznámým kabelem, který je navíc pod napětím?
 Jak provést jednoduše rekonstrukci v montovaném OKÁLU?
 Jak nahradit dosavadní dřevěný rozvaděč RD bez generální rekonstrukce instalace?
 Je k něčemu starý rozvaděč?
 Co říkáte na tuto úspornou rekonstrukci instalace v bytě?
 Je nutná revize po opravě (výměně) rozvodnice?
 Jak provést rekonstrukci starého hliníkového jádra?
 Jakým zpusobem mám postupovat při výměně elektroměrové rozvodnice?
 Do kdy musí být provedena rekonstrukce el.instalací, které nesplňují normy EU?
 Jak postupovat při výměně svítidel v panelovém domě?
 Jaký postup zvolit při rekonstrukci dom. přípojky?
 Jak postupovat při výměně kabelu z HDS do ER?
 Jak provést rekonstukci rozvodu elektřiny nejlevněji, nejrychleji a nejčistěji?
 Jakým způsobem obnovit elektroinstalaci v bunkru CO?
 Vyplatí se rekonstrukce elektroinstalace v 35 let starém bytě 3+1?
 Jak provést revizi rekonstrukce elektroinstalace v paneláku bez dokumentace?
 Dle jaké normy na revize provádíte pravidelné revize starších elektroinstalací?
 Jak skloubit nové a staré rozvody v hl. rozvaděči při použití proud.chrániče?
 Jak postupovat při pravidelné revizi objektu starého cca 30 roků?
 Jak řešíte nové obvody připojené na stávající jističe?
 Mohu zachovat část elektroinstalace při částečné rekonstrukci koupelny?
 Víte jak taky může vypadat byt po rekonstrukci?
 Jak dočasně zachránit stav bytové elektroinstalace?
 E-KNIHA: Rekonstrukce a opravy elektrických rozvodů v panelových domech
 Jaký zvolit průřez vodičů v lustru pro jednotlivé obvody max. 60W?
 Nejde mi zásuvka, můžeš přijet?
 Jak jednoduše rekonstruovat starou instalaci schodiště bytového domu?
 Lze při rekonstrukci el.rozvodů použít pro světla kabel YDY 3x1,5?
 Posoudíte mi připojení nové garáže na starý rozvod v dílně?
 Víte, jak se rozhodnout kterou část staré instalace rekonstruovat a kterou ne?
 Jak často a čím provádíte rekonstrukce vedení v panelácích?
 Doplníte toto doporučení rekonstrukce o další konstruktivní poznámku?
 Opraví nějaká firma vn vypínač HL6-9 22kV ?
 Lze provádět rekonstrukce jen části elektroinstalace?
 Co je potřeba pro výměnu elektrických rozvodů v bytě?
 V jakém pořadí rekonstruovat? Rozvody první a pak až koupelnu?
 Jaké oprávnění jsou třeba pro renovaci výrobků?
 Lze provést rekonstrukci elektroinstalace v panelákovém domě postupně?
 Máte opravdu dobrou příručku k rekonstrukcím paneláků?
 Je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace starého domu povolení statika?
 Čím skrýt starý nezvhledný rozvaděč v panelákovém bytě?
 Oprava versus rekonstrukce hromosvodu podle platné právní úpravy ČR
 Je možná výmena starého rozvádzača za nový so zachovaním pôvodnej kabeláže?
 Co si počít se starým rozvaděčem a rozvody v rodinném domě?
 Ako postupovat pri obnove chalupy?
 Co byste vytkli takové pěkné retro rekonstrukci panelového bytu?
 Mám jako nový nájemník nárok na kompletní výměnu elektroinstalace?
 Jaké se používaly kabely v bytových domech kolem roku 1968?
 Musí být při opravě elektroinstalace v BD přemístěn elektroměr na chodbu?
 Jak poznáme muzejní elektroinstalaci vhodnou k rekonstrukci?
 Jak nahradit rozvaděč v paneláku za nový při zachování stávající Al kabeláže?
 Jaké je správné řešení výměny zásuvky v panelovém domě?
 Čím nahradit vadný starý jistič J1K63?
 Jaké zapojení svodičů přepětí zvolíte při rekonstrukci elektrické instalace?
 Jaké jsou podmínky pro přemístění elektroměrového rozvaděče ve starém domě?
 Je možné v případě rekonstrukce HDV ponechat elektroměrový rozvaděč?
 Jak vysvětlit vlastníkům domu nutnost výměny rozvodů v domě?
 Jak se realizují nové rozvody ve starých průmyslových prostorách?
 Lze posoudit dle ČSN, že staré rozvody v bytě nevyhovují dnešní elektrifikaci?
 Rekonstrukce a opravy rozvaděčů na seminářích OEZ 2019
 Kdy se oprava strojního zařízení mění na totální rekonstrukci?
 Jak zrenovovat nevzhlednou elektroměrovou skříň?
 Něco málo o rekonstrukcích elektroinstalací
 Musí oprava instalace odpovídat nejnovějším předpisům?
 Jsou rekonstrukce elektroinstalací v roce 2021 jiné, lepší než 2009?
 Jak na první pohled poznám rozvody v mědi nebo hliníku?
 Jak rekonstruovat elektroinstalace v nástavbách a panelácích?
 Jakou zvolit normu ČSN pro revizi starého domu?
 Podle které normy zřizovat hromosvod na přístavbě?
 Čo sa dá definovať ešte ako oprava VTZ elektrického a čo už ako rekonštruckia.?
 Lze vyměnit domovní rozvaděč, a zachovat starou elektroinstalaci?
 Nestává se vám, že někdo zaměňuje rekonstrukci za opravu?
 Provádíte rekonstrukce nebo částečné rekonstrukce koupelen?
 Nač pamatovat u přípravy rekonstrukce instalace bytového domu?
 Kdy se PEN vodič nezapojoval na kolík?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak provést instalaci ve zděné kůlně, která nemá strop?
 Kolik by přibližně stálo předělání rozvodu elektřiny?
 Jsou vlastníci bytů povinni rekonstruovat el. rozvody v bytech, když bude rekonstruováno hlavní domo
 Co je potřeba k nové elektroinstalaci v bytě 2 nebo tři vodiče?
 Je opravdu nutné vyměnit staré hadrové vodiče?
 Poradíte mi prosím co se starými hliníkovými vodiči?
 Víte o dostupné a přehledné odb. literatuře?
 Poradite mi z rekonstrukcí instalace na chatě?
 Jak z PEN získám PE a N pro správnou funkci chrániče?
 Mohu v rozvodnici vodič PEN rozdělit na PE a N?
 Je nutné při navýšení příkonu z 1f na 3f rekonstruovat i vnitřní rozvody?
 Jak zrekonstruovat elektroinstalaci koupelny?
 Může spotřebitel vyměnit tělesa v chodníkovém osvětlení?
 Musíme při rekonstrukci vyměnit hlavní rozvodnici ve sklepě za jinou?
 Mohu při rekonstrukci ponechat původní kovové trubky?
 Na kolik by cca vyšla rekonstrukce elektroinstalace bez materiálu?
 Jak se vypořádat s rekonstrukcí rozvaděče při zachování starých obvodů PEN?
 Co udělat s neznámým zelenožlutým vodičem v zemi?
 Jakým způsobem zapojit lustr pokud mám krátké vývody?
 Jak zapojit třífázový jistič?
 Jak posunout zásuvku v kuchyni o čtyři metry dál?
 Jaká bude přibližná cena rekonstrukce bytového jádra?
 Aký priemer vodičov pre úpravu existujúcej inštalácie?
 Jak spolehlivě najít vodiče pod omítkou?
 Je hlučná vibrace elektroměru opodstatněný důvod k jeho výměně?
 Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
 Jak provést rekonstrukci starého hliníkového jádra?
 Jakým zpusobem mám postupovat při výměně elektroměrové rozvodnice?
 Je nutná technicka dokumentace po rekonstrukci, když instalace zůstává stejná?
 Je nějaká možnost dát na panelákový byt s TNC chránič?
 Mohu použít pro instalaci starý kabel 4x1,5 abych nemusel kupovat nový?
 Jak mám dokončit rozpracovanou instalaci v garáži?
 Je nutné při výměně pojistek za jističe použít také proudový chránič?
 Je možné v chatě při výměně elektroměru zanechat původní instalaci?
 Do kdy musí být provedena rekonstrukce el.instalací, které nesplňují normy EU?
 Jak postupovat při výměně svítidel v panelovém domě?
 Jaký postup zvolit při rekonstrukci dom. přípojky?
 Vysvětlí mi někdo kam vedou ve starém domě všechny fáze?
 Jak provést rekonstukci rozvodu elektřiny nejlevněji, nejrychleji a nejčistěji?
 Jakým způsobem obnovit elektroinstalaci v bunkru CO?
 Mohu ponechat i v rekonstruované instalaci v kuchyni dvouvodičové zapojení TN-C?
 Co říct na profesionální bastlíře rekonstrukcí jader?
 Je vadná elektroinstalace nebo revizní zpráva?
 Nakolik je potřebná nová instalace ve starším panelovém bytě?
 Vyplatí se rekonstrukce elektroinstalace v 35 let starém bytě 3+1?
 Lze vyměnit elektroinstalace v bytě bez sekání do zdí?
 Lze udělat z 1fáz. okruhu 3 fázový?
 Co zajistit pro rekonstrukci elektroinstalace rodinného domu?
 Projde mi kvůli novým hodinám revizí starý dvoužílový okruh?
 Jak správně postupovat při rekonstrukci elektroinstalace bytu?
 Co potřebuji k výměně hl. jističe stejné ampéráže a elměrové desky?
 Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
 Budem musieť inštaláciu v drevenej prerobiť pre novu reviziu?
 Jde na stávající rozvod v hliníku připojit nový rozvod v mědi?
 Kolik stojí výměna hlavního jističe a předrátování rozvaděče?
 Jak skloubit nové a staré rozvody v hl. rozvaděči při použití proud.chrániče?
 Jak správně předělat osvětlení ve staré koupelně?
 Vyměnit hliníkovou elektroinstalaci z roku 1975 nebo neměnit?
 Co je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Jak odpojit stykač od napětí v rozvodné skříni?
 Jaké je nutno podniknout kroky při výměně tech. zařízení ve starém rozvaděči?
 Lze při výměně hliníkových rozvodů nechat hliník pro světla?
 Nechat přívod AYKY 2x6 z ER po rekonstrukci el. instal. v bytě?
 Mohu zachovat část elektroinstalace při částečné rekonstrukci koupelny?
 Myslíte si, že si z těchto úrazů vezmou zedníci nějaké ponaučení?
 Co vše mám požadovat při rekonstrukci rozvodu elektriny?
 Víte jak taky může vypadat byt po rekonstrukci?
 Jak dočasně zachránit stav bytové elektroinstalace?
 Je možné vyměnit Al za Cu pouze ve dvou místnostech a pozdeji dodělat ostatní?
 Jak sehnat schopného elektrikáře pro pomoc s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba předělat starou elektroinstalaci pro revizi na třívodičovou?
 Mám kupovat byt se starým Al rozvodem?
 Co vše je potřeba při rekonstrukci elektroinstalace u rodinného domu ?
 Kdo z vás bydlí v bytech s rozvody TN-C?
 Jak zapojit zásuvky 230V sériově?
 Ako správne rekonštruovať starý rodinný dom?
 Jak řešit rekonstrukci instalace místnost po místnosti?
 Lze ponechat TN-C u kompletní rekonstrukce?
 Je při rekonstrukci elektroinstalace v paneláku nutné povolení úřadů?
 Jak postupovat při chybné instalaci kabelu?
 Mohu použít místo původního hliníkového měděný CYKY stejného průřez?
  Existuje standardni postup pro zjisteni puvodniho zapojeni dratu v byte?
 Nebudou problémy se starými rozvody elektřiny v bytě?
 Nejde mi zásuvka, můžeš přijet?
 Je nutné při rekonstrukci vyměnit i starou elektroměrovou skříň?
 Kde je hranice mezi opravou a rekonstrukcí?
 Jak jednoduše rekonstruovat starou instalaci schodiště bytového domu?
 Lze při rekonstrukci el.rozvodů použít pro světla kabel YDY 3x1,5?
 Musím nechat udělat revizi pokud jsem přidal do bytového rozvaděče jistič?
 Jak připojit v bytě nové rozvody TN-C-S na staré TN-C?
 Opravdu se nesmí sekat do panelu?
 Jak spojit hliníkové a měděné vodiče před zalitím betonem?
 Jak zapojit jističe a chrániče v bytě?
 Proč když proběhla rekonstrukce, jsou světla na starých vodičích?
 Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
 Jak najít ve staré instalaci krabici pod omítkou?
 Je možné zapojit nový obvod v rekonstruované kuchyni?
 Doplníte toto doporučení rekonstrukce o další konstruktivní poznámku?
 Co je potřeba pro výměnu elektrických rozvodů v bytě?
 V jakém pořadí rekonstruovat? Rozvody první a pak až koupelnu?
 Mohu v panelovém bytě zrušit zásuvku s plochými kontakty a napětím 8-15V AC?
 Lze provést rekonstrukci elektroinstalace v panelákovém domě postupně?
 Kde mohou být rozbočovací krabice světelného okruhu v panelákovém bytě ?
 Jaká je priblizna cena vymeny el. rozvodu v rodinnem dome?
 Co dělat když nefunguje starý závitový jistič? Nahradit pojistkovou patronou?
 Jaká je orientační cena za rekonstrukci el. rozvodů panelákového jádra?
 Jak nahradit přerušený PEN od hlavního rozvaděče do bytu?
 Jak vyřešit novou elektriku ve starém paneláku?
 Mám si dělat starosti s dvouvodičovým Cu rozvodem v bytě?
 Musím v družstevním bytě souhlasit s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace starého domu povolení statika?
 Čím skrýt starý nezvhledný rozvaděč v panelákovém bytě?
 Co si počít se starým rozvaděčem a rozvody v rodinném domě?
 Ako postupovat pri obnove chalupy?
 Co byste vytkli takové pěkné retro rekonstrukci panelového bytu?
 Mám jako nový nájemník nárok na kompletní výměnu elektroinstalace?
 Jaké se používaly kabely v bytových domech kolem roku 1968?
 Musí být při opravě elektroinstalace v BD přemístěn elektroměr na chodbu?
 Je vhodné řešit rekonstrukci instalace páteřním rozvodem na stropě sklepa?
 Lze posunout stropní osvětlení v panelu o 50 cm?
 Jak zapojit nový rozvadeč místo starého rozvaděče?
 Jak často se v domovní instalaci mění stykače?
 Čím nahradit vadný starý jistič J1K63?
 Jak vysvětlit vlastníkům domu nutnost výměny rozvodů v domě?
 Musí se při přechodu na tři fáze přesekávat elektřina v bytě?
 Jak probíhá výměna stoupacího vedení v BD?
 Jak byly v hliníku dělané zásuvkové okruhy?
 Jaká jsou kritéria pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Má smysl předělat obvod TN-C na TN-S bez přizemnění bodu rozdělení?
 Jak na první pohled poznám rozvody v mědi nebo hliníku?
 Jak složitá bude náhrada starých porcelánových pojistek za nožové?
 Doporučíte rekonstrukci pokud je instalace provedená vodiči CYSY?
 Vydrží staré rozvody zapojení více spotřebiču najednou?
 Vadí elektroinstalace za krbovými kamny?
 Lze vyměnit domovní rozvaděč, a zachovat starou elektroinstalaci?
 Kdy se PEN vodič nezapojoval na kolík?
 Je rekonstrukce elektroinstalace v bytě na etapy dobrý nebo špatný nápad?
 Mohu provést selektivitu jištění stejnou hodnotou jističe?
 Jaké jsou možnosti navýšení hlavního jističe?
 Síť TN-C-S, ale část stále TNC, jak řešit po rekonstrukci na TNS?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.075 sekund, 23 dotazů.