Tak postupně:
1/ výměna rozvodů elektroinstala
ce je dle §103 odst. 1c zákona č. 183/2006 Sb. udržovací prací, která za podmínek v zákoně uvedených (jejich provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou) NEVYŽADUJE ani stavení povolení ani ohlášení. Umístění domu v chráněném památkovém území není rozhodné.
2/ výměna rozvodů se musí dělat dle projektu; není-li projekt, je to pochopiteně špatně, nikoliv však důvodem, aby SÚ zastavil práce.
3/ práva a povinnosti členů jsou uvedena v zákoně 89/2012 Sb a ve stanovách SVJ, nicméně: jste-li členem SVJ jste i vy (spolu)majitelem domu a (spolu)investorem a proto máte právo projekt vidět, oponovat, připomínkovat ev. žádat jeho úpravy. Máte též právo vidět smlouvu, vyjadřovat se k ní, oponovat podmínky provádění, případně sledovat jejich dodržování. Na druhou stranu máte povinnost součinnosti, např. umožnit připojení vašeho rozvodu v bytě na nový rozvod ve společných částech. Rekonstrukce by měla být projednána na shromáždění; pokud částka na rekonstrukci převyšuje limit určený ve stanovách, není-li určen, pak v §13 nařízení vlády 366/2013 Sb., musí být shromážděním projednána vždy a je třeba jeho souhlasu. Přehlasovaný člen má právo se do 3 měsíců obrátit na soud, pak jeho právo zaniká.
4/ PRE se týká až osazení elektroměrů do nových rozvodnic.
5/ jako člen SVJ byste měla mít zájem na udržení domu, ve kterém vlastníte majetkový podíl v dobré technické kondici a rekonstrukci spíše přivítat, než se ji snažit oznamováním na úřadech zastavit. Už proto, že společenství, jehož jste členem, je ZODPOVĚDNÉ za správu domu a jeho udržování v dobrém technickém stavu.
Správně by to měli být alespoň dva až tři statici.
Není to málo jen tři?
