Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Mám si dělat starosti s dvouvodičovým Cu rozvodem v bytě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mám si dělat starosti s dvouvodičovým Cu rozvodem v bytě?  (Přečteno 22807 krát)
Kaplan007
« kdy: 31.08.2015, 18:06 »

Mám po celém bytě dvouvodičový rozvod elektriky (Cu).
Mám si dělat starosti při připojení spotřebičů jako je myčka, sušička, pračka nebo trouba?
Musí být tyto spotřebiče připojené nutně na třetí vodič, nebo je mohu bez problémů provozovat na s dvěma vodiči?
A pokud je to nutné, je to nutné jen kvůli normě, nebo to má i praktický význam?
Nechce se mi zrovna překopávat elektriku v celém bytě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 31.08.2015, 18:53 »

A pokud je to nutné, je to nutné jen kvůli normě, nebo to má i praktický význam?

Tato věta vás jako autora zařadila někam hodně hluboko mezi nevědomé v pralese.
Máte pocit, že obsah norem nemá praktický význam?

Obavy bych si dělal, protože vám chybí proudový chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Zbyněk Novák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 31.08.2015, 19:50 »

fungovat to bude ale není to zrovna bezpečné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #3 kdy: 31.08.2015, 20:09 »

V ČR je stále většina bytových instalací provedena dvouvodičově, z toho je velká část navíc provedena hliníkovými vodiči.

Nelze ovšem jen jednoduše říci, že jsou tyto instalace nebezpečné.

S oblibou se zde v diskuzích používají příměry s automobilovým průmyslem.
V této situaci by se to dalo přirovnat ke staršímu automobilu a novému automobilu s ABS, s airbagy a různými asistenty. Nové auto lze určitě považovat za bezpečnější, nicméně obě vozidla mohou být v ČR provozovány, po splnění legislativních podmínek.
Starší auto bude zřejmě vyžadovat určitou údržbu, aby bylo v provozuschopné m stavu.

Hlavním rizikovým faktorem je ovšem způsob používání - jinak řečeno, i starší vozidlo může být provozováno relativně bezpečným způsobem a i nejnovější auto se všemi nejrůznějšími vychytávkámi může být nebezpečné, pokud je řidič magor.    

Pokud chcete získat objektivní zhodnocení stavu elektroinstala ce, nechejte provést revizi. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #4 kdy: 31.08.2015, 20:15 »

fungovat to bude ale není to zrovna bezpečné.

Doložte svá tvrzení o tom, že to není bezpečné. A neberte to prosím tak, že hájím starou instalaci v TN-C.

Jestliže instalace splňuje jisté nároky kladené na ni v době vzniku, může to být v pohodě. Já mám například půl domu ještě v TN-C v Cu a taky žiju a rozhodně to není nebezpečné.

Samozřejmě za současnými standardy to pokulhává, ale.....

Pro tazatele:
Pokud chcete mít jistotu a objektivní informaci o stavu vaší instalace, nechte si ji prohlédnout (provést revizi). Pak budete vědět kde má vaše instalace limity a zda by bylo vhodné ji rekonstruovat, nebo zda bude či  nebude vyhovovat z hlediska provozu plánovaných spotřebičů. Pokud se jedná o starší byt, pak je tu i možnost, že vám stávající instalace nebude stačit kapacitně na provoz tolika výkoných spotřebičů. A to v případě jednofázového odběru, nebo malého počtu zásuvek na jeden jistič právě například v jádře a kuchyni.

A pokud je to nutné, je to nutné jen kvůli normě, nebo to má i praktický význam?
Nechce se mi zrovna překopávat elektriku v celém bytě.

Samozřejmě že instalace v TN-S má své normativní ale i praktické a hlavně bezpečnostní výhody. To že se vám nechce překopávat celá instalace je sice fajn, ale může dojít k situaci, že by klidně instalace mohla sloužit dál, ale z hlediska komfortu používání (množství výkoných spotřebičů) ji stejně budete muset předělat.

Spíše bych se zaměřil na to zda má smysl vůbec uvažovat před nastěhováním či úpravami bytu o ponechání staré instalace. Jestliže provedete rekonstrukci teď, pak máte do konce života klid.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 31.08.2015, 20:46 »

Musí být tyto spotřebiče připojené nutně na třetí vodič, nebo je mohu bez problémů provozovat na s dvěma vodiči?

V nové instalaci musí, ve staré, pokud není problém, to jde nechat.

Pro činnost zařízení jsou potřeba vodiče dva, jeden tam, druhý zpátky. K fungování to stačí, ale je potřeba zajistit ještě bezpečnost.

U spotřebičů třidy 1 je to tak, že kovový kryt je spojený s tím vodičem, který je v rozvodech spojený se zemí (označuje se PEN). Když začne probíjet, zkratuje se to skrz kryt  jeho propojení do země a vypadne jistič.  Pokud je instalace v pořádku, tak to jakže takž funguje.

Problém nastane, když se v instalaci přeruší PEN. Elektrika projde do zásuvky, pak do spotřebiče, zpátky a dál nemůže, tak čeká na kostře, kdo se toho chytí. To je životu nebezpečný stav  už při jedné poruše.

Když se PEN rozdělí na pracovní vodič N a ochranný vodič PE, tak při přerušení N spotřebič nefunguje, ale kryt je bez napětí. Když e přeruší PE, tak spotřebič funguje, ale nejste chráněný před napětím na kostře při druhé poruše. Jistič nebo pojistka by vyply až v případě, že spotřebič uzemníte a proud lidským tělem není dostatečný, aby jste vybavil jištění, pokud se ocitnete mezi takovým spotřebičem a zemí.

Potom máme ještě proudový chránič jako doplňkovou ochranu. Ten hlídá, jestli se ze spotřebiče vrací stejný proud, jako jde do něj. Pokud je rozdíl moc velký, tak vypne. Výhoda je, že mu stačí unikající proud, který je menší, než by vás zabil (maximální předepsaný rozdíl je 0.03A).  Protijističům, de máte 10-16A a to na sejmutí člověka stačí s přehledem.

Proto je moderní instalace dělají třívodičově (soustava TN-C-S) a kostra vede samostatným vodičem, aby se na kryt při poruše nedostávalo napětí. A pro zásuvky s laickou obsluhou je předepsaný chránič, který ohlídá, pokud by byl přerušený zemní vodič, nebo spadl třeba plastový fén do vany či mixér do dřezu.

Takže, pokud je dvouvodičový rozvod v perfektním stavu, je to OK (měl by to pravidelně potvrdit RT, veškerá bezpečnost instalace končí pod jediným šroubkem). Třívodič je bezpečnější...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 31.08.2015, 20:53 »

Pokud je v dobrém stavu, proměřeno RT, proč instalaci ihned odsoudit ?
Spotřebiče jako pračka,myčka bych doplnil pro zvýšení mého bezpečí proudovými chrániči v provedení adapter do zásuvky. Akce jen za 99.- raději nebrat. Někteří toto řešení jistě odsoudí,já s těmi adaptery negativní zkušenosti nemám.
I když máte instalaci v souladu s posledním vydáním norem, prošpikovanou proudovými chrániči, nelze podlehnout klamnému pocitu absolutního bezpečí. Umírat několik dlouhých vteřin při průchodu proudu 20-25 mA tělem, a čekat až proud dosáhne 29 mA, to také nemůže být nic příjemného.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 31.08.2015, 20:56 »

Stále více se nám "rozevírají nůžky" mezi tím, jak by to mělo být udělané nově a co ještě zůstává v provozu, protože "když to funguje, uživatele to netlačí do nějaké změny".

Já bych pro nějakou televizi, lampičku,... ve třídě II v obýváku rozvod v TN-C za každou cenu hned neboural...

Pokud jde o koupelnu, tam už jsou ta rizika větší, takže tam je chránič opravdu žádoucí, podobně nějaké vývody pro zásuvky používané venku, do sklepa, pergoly,...

A kuchyně je také třeba zvažovat "modernějším pohledem",  tam se často těch spotřebičů sejde tolik, že dost omezuje co může běžet současně a když se dělá nějaký okruh nově, tak je snad logické, že "nebudeme kopírovat muzeum".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr Šapovalov
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 31.08.2015, 21:52 »


Elektroinstala ce v bytě je z roku cca 2003, tak by to nemuselo být v tak špatném stavu. Ale přesto si radši domů pozvu odborníka aby mi řekl co a jak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #9 kdy: 31.08.2015, 22:38 »

Doložte svá tvrzení o tom, že to není bezpečné.

Zdá se ti elektroinstala ce bez proudového chrániče na stejné bezpečnostní úrovni? Mě tedy opravdu ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 31.08.2015, 23:16 »

"Dvouvodičová" instalace z roku 2003?
To už platil dost dlouho požadavek "5-54" na minimální průřez PEN, podle kterého by to v tu doby už oficiálně nemělo projít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #11 kdy: 01.09.2015, 06:03 »

Zdá se ti elektroinstala ce bez proudového chrániče na stejné bezpečnostní úrovni? Mě tedy opravdu ne.

Ne nezdá.
Snažil jsem se tím říct, že za určitých podmínek se se starou instalací dá v klidu žít. A to vysvětlení bylo napsáno níže v mém příspěvku i se závěrem, že by bylo spíše vhodné přemýšlet o tom zda má smysl ponechávat starou instalaci. Zda to přinese nějaké výhody a to především z hlediska využitelnosti a komfortu užívání. Rozuměj, málo zásuvek v kuchyni, špatně rozdělení okruhů u spotřebičů s vyšším příkonem (pračka, myčka, sušička, trouba a možnost nežádoucích výpadků, či poškození instalace přetěžováním okruhů),  atd..

Nelze jednoznačně tady od PC konstatovat, že je to či neni bezpečné. Je to relativní a záleží to na způsobu užívání.

Kolega Hasala to ovšem vysvětlil daleko lépe.

Elektroinstala ce v bytě je z roku cca 2003, tak by to nemuselo být v tak špatném stavu. Ale přesto si radši domů pozvu odborníka aby mi řekl co a jak.

TN-C v roce 2003? Tak to si opravdu nechte prohlédnout. Je velká pravděpodobnos t, že když to tam někdo v roce 2003 sprasil v TN-C, tak tam narazíte i na jiné problémy a možná to budou problémy zásadní. Hlavně koupelna a kuchyně.


 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #12 kdy: 01.09.2015, 06:34 »

Zdá se ti elektroinstala ce bez proudového chrániče na stejné bezpečnostní úrovni? Mě tedy opravdu ne.


Síť TN-C není zakázaná, při revizi ji nikdo neodstřihuje !(pokud má potřebné parametry)
 tanecek
A co se týče chrániče ,  to je vždy ochranna doplněná! -Prostory zvlášť nebezpečné..
A v bytě kde jsou takové prostory!?
Nikdo nebrání chránič dát všude...Samozd řejmě je to bezpečnější..t o nikdo nepopírá..

Citace
A pokud je to nutné, je to nutné jen kvůli normě, nebo to má i praktický význam?

U Vaší instalace to není nutné, ale bude to daleko bezpečnější pro všechny, co tam bydlí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #13 kdy: 01.09.2015, 09:08 »


Pánové,
neřešte stále normy do posledního odstavce. Jste roboti nebo co?

Selským rozumem ...
Dostupnost fíčka je dnes jednoduchá asi jako natural u benzínky. Pokud mám dvě instalace s a bez fíčka. Vždy ta bez fíčka je ta více nebezpečná. Čert vem naměřené parametry. Fíčko je dnes etalon. Tedy základ.

Souseda nulování zabilo a fíčko bratrance zachránilo. Howg  poklona
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 01.09.2015, 10:20 »

...
A co se týče chrániče ,  to je vždy ochranna doplněná! -Prostory zvlášť nebezpečné..
...
"... čo bolo, to bolo, Těrazky..."
ČSN 33 2000-4-41, ed.2 ani ČSN 33 2130, ed.2 nespojuje požadavek na chránič se zvlášť nebezpečným prostředím.

Kdybych měl používat v koupelně rozvod v TN-C, bez chrániče,... asi bych se cítil podobně jako při jízdě "stejšnem" bez pásů, bez posilovače brzd, bez ABS... 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #15 kdy: 01.09.2015, 11:38 »

"... čo bolo, to bolo, Těrazky..."
...
Kdybych měl používat v koupelně rozvod v TN-C, bez chrániče,... asi bych se cítil podobně jako při jízdě "stejšnem" bez pásů, bez posilovače brzd, bez ABS... 
Přesně tak!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 01.09.2015, 12:02 »

Přesně tak, vždyť jsou toto denně plné noviny podivej,  jak na to lidi umírají...oh wait
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 01.09.2015, 12:21 »

A co se týče chrániče ,  to je vždy ochranna doplněnádoplňková! -Prostory zvlášť nebezpečné..
A v bytě kde jsou takové prostory!?

V bytě jsou obvykle zásuvky na 16A používané laiky. U nové instalace tak není o čem diskutovat  podivej Pokud není vážný důvod proč chránič nepoužít, tak musí být automaticky použit.

Prostor bezpečný nebo nebezpečný s tím už dlouho nemá co do činění...  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak provést instalaci ve zděné kůlně, která nemá strop?
 Kolik by přibližně stálo předělání rozvodu elektřiny?
 Jsou vlastníci bytů povinni rekonstruovat el. rozvody v bytech, když bude rekonstruováno hlavní domo
 Co je potřeba k nové elektroinstalaci v bytě 2 nebo tři vodiče?
 Je opravdu nutné vyměnit staré hadrové vodiče?
 Poradíte mi prosím co se starými hliníkovými vodiči?
 Víte o dostupné a přehledné odb. literatuře?
 Poradite mi z rekonstrukcí instalace na chatě?
 Jak z PEN získám PE a N pro správnou funkci chrániče?
 Mohu v rozvodnici vodič PEN rozdělit na PE a N?
 Je nutné při navýšení příkonu z 1f na 3f rekonstruovat i vnitřní rozvody?
 Jak zrekonstruovat elektroinstalaci koupelny?
 Může spotřebitel vyměnit tělesa v chodníkovém osvětlení?
 Musíme při rekonstrukci vyměnit hlavní rozvodnici ve sklepě za jinou?
 Mohu při rekonstrukci ponechat původní kovové trubky?
 Na kolik by cca vyšla rekonstrukce elektroinstalace bez materiálu?
 Jak se vypořádat s rekonstrukcí rozvaděče při zachování starých obvodů PEN?
 Co udělat s neznámým zelenožlutým vodičem v zemi?
 Jakým způsobem zapojit lustr pokud mám krátké vývody?
 Jak si poradit s vedením ještě v rákosovém stropě?
 Jak zapojit třífázový jistič?
 Jak posunout zásuvku v kuchyni o čtyři metry dál?
 Jaká bude přibližná cena rekonstrukce bytového jádra?
 Aký priemer vodičov pre úpravu existujúcej inštalácie?
 Jak spolehlivě najít vodiče pod omítkou?
 Je hlučná vibrace elektroměru opodstatněný důvod k jeho výměně?
 Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
 Jak provést rekonstrukci starého hliníkového jádra?
 Jakým zpusobem mám postupovat při výměně elektroměrové rozvodnice?
 Je nutná technicka dokumentace po rekonstrukci, když instalace zůstává stejná?
 Je nějaká možnost dát na panelákový byt s TNC chránič?
 Mohu použít pro instalaci starý kabel 4x1,5 abych nemusel kupovat nový?
 Jak mám dokončit rozpracovanou instalaci v garáži?
 Je nutné při výměně pojistek za jističe použít také proudový chránič?
 Je možné v chatě při výměně elektroměru zanechat původní instalaci?
 Do kdy musí být provedena rekonstrukce el.instalací, které nesplňují normy EU?
 Jak postupovat při výměně svítidel v panelovém domě?
 Jaký postup zvolit při rekonstrukci dom. přípojky?
 Vysvětlí mi někdo kam vedou ve starém domě všechny fáze?
 Jak provést rekonstukci rozvodu elektřiny nejlevněji, nejrychleji a nejčistěji?
 Jakým způsobem obnovit elektroinstalaci v bunkru CO?
 Mohu ponechat i v rekonstruované instalaci v kuchyni dvouvodičové zapojení TN-C?
 Co říct na profesionální bastlíře rekonstrukcí jader?
 Je vadná elektroinstalace nebo revizní zpráva?
 Nakolik je potřebná nová instalace ve starším panelovém bytě?
 Vyplatí se rekonstrukce elektroinstalace v 35 let starém bytě 3+1?
 Lze vyměnit elektroinstalace v bytě bez sekání do zdí?
 Lze udělat z 1fáz. okruhu 3 fázový?
 Co zajistit pro rekonstrukci elektroinstalace rodinného domu?
 Projde mi kvůli novým hodinám revizí starý dvoužílový okruh?
 Jak správně postupovat při rekonstrukci elektroinstalace bytu?
 Co potřebuji k výměně hl. jističe stejné ampéráže a elměrové desky?
 Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
 Budem musieť inštaláciu v drevenej prerobiť pre novu reviziu?
 Jde na stávající rozvod v hliníku připojit nový rozvod v mědi?
 Kolik stojí výměna hlavního jističe a předrátování rozvaděče?
 Jak skloubit nové a staré rozvody v hl. rozvaděči při použití proud.chrániče?
 Jak správně předělat osvětlení ve staré koupelně?
 Vyměnit hliníkovou elektroinstalaci z roku 1975 nebo neměnit?
 Co je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Jak odpojit stykač od napětí v rozvodné skříni?
 Jaké je nutno podniknout kroky při výměně tech. zařízení ve starém rozvaděči?
 Lze při výměně hliníkových rozvodů nechat hliník pro světla?
 Nechat přívod AYKY 2x6 z ER po rekonstrukci el. instal. v bytě?
 Mohu zachovat část elektroinstalace při částečné rekonstrukci koupelny?
 Myslíte si, že si z těchto úrazů vezmou zedníci nějaké ponaučení?
 Co vše mám požadovat při rekonstrukci rozvodu elektriny?
 Víte jak taky může vypadat byt po rekonstrukci?
 Jak dočasně zachránit stav bytové elektroinstalace?
 Je možné vyměnit Al za Cu pouze ve dvou místnostech a pozdeji dodělat ostatní?
 Jak sehnat schopného elektrikáře pro pomoc s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba předělat starou elektroinstalaci pro revizi na třívodičovou?
 Mám kupovat byt se starým Al rozvodem?
 Co vše je potřeba při rekonstrukci elektroinstalace u rodinného domu ?
 Kdo z vás bydlí v bytech s rozvody TN-C?
 Jak zapojit zásuvky 230V sériově?
 Ako správne rekonštruovať starý rodinný dom?
 Jak řešit rekonstrukci instalace místnost po místnosti?
 Lze ponechat TN-C u kompletní rekonstrukce?
 Je při rekonstrukci elektroinstalace v paneláku nutné povolení úřadů?
 Jak postupovat při chybné instalaci kabelu?
 Mohu použít místo původního hliníkového měděný CYKY stejného průřez?
  Existuje standardni postup pro zjisteni puvodniho zapojeni dratu v byte?
 Nebudou problémy se starými rozvody elektřiny v bytě?
 Nejde mi zásuvka, můžeš přijet?
 Je nutné při rekonstrukci vyměnit i starou elektroměrovou skříň?
 Kde je hranice mezi opravou a rekonstrukcí?
 Jak jednoduše rekonstruovat starou instalaci schodiště bytového domu?
 Lze při rekonstrukci el.rozvodů použít pro světla kabel YDY 3x1,5?
 Musím nechat udělat revizi pokud jsem přidal do bytového rozvaděče jistič?
 Jak připojit v bytě nové rozvody TN-C-S na staré TN-C?
 Opravdu se nesmí sekat do panelu?
 Jak spojit hliníkové a měděné vodiče před zalitím betonem?
 Jak zapojit jističe a chrániče v bytě?
 Proč když proběhla rekonstrukce, jsou světla na starých vodičích?
 Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
 Jak najít ve staré instalaci krabici pod omítkou?
 Je možné zapojit nový obvod v rekonstruované kuchyni?
 Doplníte toto doporučení rekonstrukce o další konstruktivní poznámku?
 Co je potřeba pro výměnu elektrických rozvodů v bytě?
 V jakém pořadí rekonstruovat? Rozvody první a pak až koupelnu?
 Mohu v panelovém bytě zrušit zásuvku s plochými kontakty a napětím 8-15V AC?
 Lze provést rekonstrukci elektroinstalace v panelákovém domě postupně?
 Kde mohou být rozbočovací krabice světelného okruhu v panelákovém bytě ?
 Jaká je priblizna cena vymeny el. rozvodu v rodinnem dome?
 Co dělat když nefunguje starý závitový jistič? Nahradit pojistkovou patronou?
 Jaká je orientační cena za rekonstrukci el. rozvodů panelákového jádra?
 Jak nahradit přerušený PEN od hlavního rozvaděče do bytu?
 Jak vyřešit novou elektriku ve starém paneláku?
 Musím v družstevním bytě souhlasit s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace starého domu povolení statika?
 Čím skrýt starý nezvhledný rozvaděč v panelákovém bytě?
 Co si počít se starým rozvaděčem a rozvody v rodinném domě?
 Ako postupovat pri obnove chalupy?
 Co byste vytkli takové pěkné retro rekonstrukci panelového bytu?
 Mám jako nový nájemník nárok na kompletní výměnu elektroinstalace?
 Jaké se používaly kabely v bytových domech kolem roku 1968?
 Musí být při opravě elektroinstalace v BD přemístěn elektroměr na chodbu?
 Je vhodné řešit rekonstrukci instalace páteřním rozvodem na stropě sklepa?
 Lze posunout stropní osvětlení v panelu o 50 cm?
 Jak zapojit nový rozvadeč místo starého rozvaděče?
 Jak často se v domovní instalaci mění stykače?
 Čím nahradit vadný starý jistič J1K63?
 Jak vysvětlit vlastníkům domu nutnost výměny rozvodů v domě?
 Musí se při přechodu na tři fáze přesekávat elektřina v bytě?
 Jak probíhá výměna stoupacího vedení v BD?
 Jak byly v hliníku dělané zásuvkové okruhy?
 Jaká jsou kritéria pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Má smysl předělat obvod TN-C na TN-S bez přizemnění bodu rozdělení?
 Jak na první pohled poznám rozvody v mědi nebo hliníku?
 Jak složitá bude náhrada starých porcelánových pojistek za nožové?
 Doporučíte rekonstrukci pokud je instalace provedená vodiči CYSY?
 Vydrží staré rozvody zapojení více spotřebiču najednou?
 Vadí elektroinstalace za krbovými kamny?
 Lze vyměnit domovní rozvaděč, a zachovat starou elektroinstalaci?
 Kdy se PEN vodič nezapojoval na kolík?
 Je rekonstrukce elektroinstalace v bytě na etapy dobrý nebo špatný nápad?
 Mohu provést selektivitu jištění stejnou hodnotou jističe?
 Jaké jsou možnosti navýšení hlavního jističe?
 Síť TN-C-S, ale část stále TNC, jak řešit po rekonstrukci na TNS?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 22 dotazů.