Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak nahradit přerušený PEN od hlavního rozvaděče do bytu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jak nahradit přerušený PEN od hlavního rozvaděče do bytu?  (Přečteno 11180 krát)
Martin Čechura
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« kdy: 22.08.2015, 03:53 »

Bydlíme v přes 100 let starém domě, netroufám si odhadnou, kdy byla dělána elektřina. Trochu podrobněji popíšu situaci: TN-C soustava v celém domě, je sice celá v mědi, ale dráty jsou všechny černé (L i PEN),  obalené hadrovou izolací napuštěnou nějakým "dehtem" (odborníci na historii rozvodů jistě ví) a vložené vždy po 2 do plechových chrániček (uvnitř ní ještě nějaká izolace jakoby černá papírová lepenka). Hlavní rozvaděč je zvenku na boční zdi, původně vzdušné vedení nyní vedeno zemí, hl. jistič 3x25 A, jak bylo běžné v rod. domech. Je v něm doděláván samostatný jistič na bojler + stykač (blokováno na noční proud NT nízký tarif 8 hodin),  kabel od něj je k bojleru vedený v lištách sklepem a je tak z 80. let, je to CYKY 3x2,5 s robustnější izolací. Dále je v rozvaděči jistič pro zásuvku 400 V (která je hned vedle rozvaděče) a pak už jen JEDEN jistič pro všechny zásuvky a světla v domě. Nevím, jak moc to bylo dříve běžné a do kdy se používal společný jistič pro všechno. Každopádně s tím nic nenadělám, dosud vše fungovalo naprosto bez problémů (jsou vyměněny komplet zásuvky, světla a vypínače v domě). Teď se ale vyskytl problém, že se někde přerušil PEN vodič od hlavního rozvaděče. Fáze všude funguje (měřeno fázovkou),  na PEN můstku v hlavním rozvaděči je to také v pořádku (multimetrem). Rozvod pro VŠECHNY zásuvky a světla v domě je z hlavní krabice na chodbě, kam jako vstup vedou 4 vodiče (již zmíněné černé),  z toho 2 x L a 2 x PEN (zdvojení zřejmě nahrazuje požadovaný větší průřez hlavního přívodu). A právě tato dvojice PEN přestala fungovat (nenaměřím multimetrem proti fázi žádné napětí). Provizorně jsem to vyřešil vytažením PEN z koupelny z vypínače bojleru (který má samostatný jistič) na svorkovnici PEN v krabici na chodbě - opakuji provizorně, abychom přes víkend mohli fungovat a hned v pondělí volám nějakého elektřikáře, takže snad je to jen na pár dní. Z té krabice na chodbě vede do každé místnosti nejspíš stropem samostatná dvojice (L + PEN) a v místnostech už jsou zásuvky zapojené sériově do smyčky. Ta přerušená dvojice PEN je přivedena do krabice shora, jakoby z půdy, takže si myslím, že z rozvaděče venku je veden nějaký kabel nahoru na půdu a odtud je sveden dolů do chodby do krabice. Někde na této cestě bude problém, z PEN můstku vychází je modré a žlutozelené vodiče, takže na cestě musí ještě být něco, kde se napojuje ta dvojice černých PEN drátů v hadrové izolaci.

Trochu se bojím, že až přijde elektrikář, bude vše chtít podle současných norem, tudíž alespoň TN-C-S soustavu, okruhové jističe na chodbě, proudový chránič pro koupelnu, vlastní jistič pro sporák, pračku atd. Samozřejmě to chápu, i bych to uvítal z důvodu bezpečnosti a pohodlí. Problém u mě nejsou peníze, které bych za rekonstrukci elektřiny nechtěl dát, ale s tím spojené stavební úpravy. Znamenalo by to ve všech místnostech vysekat nové rozvody, vše natahat k jističům na chodbě, na stropech mám dřevěné obložení, v koupelně nové kachličky, na stěnách také někde palubky ... Chtěl bych se zeptat zdejších odborníků, jak se toto řeší v praxi, zda je možné ten PEN vodič nějak přemostit (natažením z rozvaděče) abych byl připraven na to, co mi bude tvrdit elektrikář. Je třeba oprávněn odmítnout zásah, pokud není rozvod podle současných norem ? Jistě chápete, že bych se rád obešel bez nějakého velkého sekání a rekonstrukcí.

Ještě by mě zajímalo, co by šlo dělat s tím jediným jističem pro všechny zásuvky a světla, zase bez zbytečného sekání. Třeba podružný rozvaděč na chodbě místo té krabice, takže alespoň samostatný jistič pro každou místnost ? V domě jsou ze spotřebičů kromě bojleru (vlastní jistič) už jen mikrovlnka, varná konvice, pračka, lednička a trouba (skoro nepoužívaná).

Díky za vaše návrhy, rád bych znal názory více odborníků, než na něco kývnu elektrikáři, kterého ani neznám.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #1 kdy: 22.08.2015, 09:52 »

To provizorní řešení by se dalo přirovnat k tomu, jako když v autě přestanou fungovat brzdy, tak tam dáte na kus lana kotvu!

Ta popisovaná elektroinstala ce odpovídá spotřebičům, které se běžně používaly v době, kdy se to tak dělalo, na dnešní dobu je to hodně "nedostatečné".
Takže v prvním "kole" přerušený PEN je třeba zodpovědně dohledat a odborně opravit, nejlépe vyměnit celý vodič, ten starý vodič je zpravidla tvrdý, takže se rád láme, bývá silně zoxidovaný, není jednoduché jej očistit a přitom nezeslabit...
Pak by mělo následovat "druhé kolo",  kdy s nějakým odborníkem prolezete objekt a dohodnete se na nějaké rekonstrukci a rozšíření rozvodů.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #2 kdy: 22.08.2015, 10:38 »

V prvé řadě opravte PEN. Je to vaše jediná ochrana.
Píšete, že máte ve zdi plechové trubky. Můžete je využít a protáhnou jimi kabely CYKY 3x...mm. Při protahování vyměnit i krabice KO a KP (stojí pár korun).Potom můžete použít i proudové chrániče. Nemusíte měnit vše, stačí na etapy - podle peněz. Kabely si můžete protahovat sám, zapojení nechte na elektrikáři.
Zaznamenáno
Martin Čechura
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 22.08.2015, 11:51 »

Stalo se to v pátek večer, tak jsem s baterkou začal proměřovat, až jsem přišel na ten nefunkční PEN v krabici na chodbě. Byl jsem rád, že koupelna byla blízko a mohl jsem to přemostit z toho bojleru a že vůbec teď přes víkend fungujeme. Jak jsem psal, hned v pondělí volám elektrikáře, o víkendu bych asi nikoho nesehnal. Myslíte, že to je tak drasticky špatné řešení jako lano s kotvou místo brzd v autě ? Co se může stát, když PEN natáhnu místo z PEN můstku oklikou přes půdu rovnou z bojleru (kam vede taky z PEN můstku sklepem) ? Koupelna je pospojovaná (vana, bojler, topný žebřík) a vše napojeno na ústř. topení. Mám to tedy raději do příchodu elektrikáře odpojit ? Do pondělí vydržíme bez elektřiny, ale rozmrzne nám vše v mrazáku a nevím, co rybičky bez vzduchování, vařit můžeme na plynu. Ty původní chráničky by asi šly použít na výměnu vodičů, ale dost blbě by se protahovaly, hlavně v rohu 90 stupňů. Zkoušel jsem to jednou, když jsem přidával zásuvku a nemohl jsem tam v rohu ten CYKY 3x2,5 ohnout (ta zásuvka už je v TN-S, rozdělení provedeno na svorkovnici předchozí zásuvky v sérii).
Zaznamenáno
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #4 kdy: 22.08.2015, 12:22 »

Do té krabice to odněkud vede. Tak jako tak, všechny vedou z PEN svorkovnice(můstku) v rozvaděči. Poradím vám pouze pozvat si elektrikáře.
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline
« Odpověď #5 kdy: 22.08.2015, 12:48 »

Rodinu bych poslal na výlet nebo k příbuzným, věci z mrazáku odnesl k sousedům, zasedl k internetu a telefonu a snažil se. Uvědomujete si, že se jedná o poruchu OCHRANNÉHO vodiče?
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #6 kdy: 22.08.2015, 13:42 »

Problém u mě nejsou peníze, které bych za rekonstrukci elektřiny nechtěl dát, ale s tím spojené stavební úpravy. Znamenalo by to ve všech místnostech vysekat nové rozvody, vše natahat k jističům na chodbě, na stropech mám dřevěné obložení, v koupelně nové kachličky, na stěnách také někde palubky ...


Berte to jako drahou životní zkušenost. Sedlák také nezaseje na skalnaté pole, autolakýrník také nenalakuje blatník, který je prohnilý a dobrý kuchař vám také neudělá steak ze zkaženého masa. Jen vy si necháte udělat novou koupelnu na staré rozvody za svoji životností.
Vím vím, když na těch kachlíkách je investice do bytu vidět, na instalaci nikoliv  Mrknutí


Ještě by mě zajímalo, co by šlo dělat s tím jediným jističem pro všechny zásuvky a světla, zase bez zbytečného sekání. Třeba podružný rozvaděč na chodbě místo té krabice, takže alespoň samostatný jistič pro každou místnost ? V domě jsou ze spotřebičů kromě bojleru (vlastní jistič) už jen mikrovlnka, varná konvice, pračka, lednička a trouba (skoro nepoužívaná).


Začal bych oslovením zkušeného projektanta. Ten si s tím jistě už poradí s obhlédnutím a posouzením místních podmínek a přebere zodpovědnost za funkční a BEZPEČNÝ stav vaší instalace.
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #7 kdy: 22.08.2015, 14:45 »

To je tak, ked si date drevene obklady (som presvedceny, ze je pod nim par krabic s pekne stocenymi vodicmi v dechtovej izolacnej paske) a nove obkladacky a za rekonstrukciu elektroinstala cie povazujete vymenu zasuviek a spinacov.

Teraz sa vam to vypomstilo.

Vselico sa da tolerovat a zit s tym, ale toto je uz za hranicou bezpecnosti. Odporucam skor trpezliveho elektrikara, ktory rozmysla a neberie hned do ruky flexu a buracie kladivo. Niektore stare rurky sa daju pouzit na zatiahnutie novych kablov / vodicov, ale uplne bez sekania, vrtania, prachu a neporiadku to nepojde. Cenu mozete znizit, ak stavebnu cast urobite sam.
Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 22.08.2015, 15:09 »

Tyhle rozvody jsme doma taky měli, byla t technologie z 50. let (dům z roku 1953). Když to chcíplo, stačilo to vyškubat a natahat tam do trubek CY1,5 ve správných barvách a nakonec z toho bylo TN-C-S bez sekání. Tři roky to fungovalo, pak jsem se naštval, natáhl na chodbě lištu, vedle rozvaděče hodil plasťák vedle původního rozvaděče a pomalu, místnost po místnosti...  Mrknutí

Myslíte, že to je tak drasticky špatné řešení jako lano s kotvou místo brzd v autě ? Co se může stát, když PEN natáhnu místo z PEN můstku oklikou přes půdu rovnou z bojleru (kam vede taky z PEN můstku sklepem) ? Koupelna je pospojovaná (vana, bojler, topný žebřík) a vše napojeno na ústř. topení. Mám to tedy raději do příchodu elektrikáře odpojit ?

Pokud přívod do koupelny nedělalo hovado, je koupelna na jiné fázi, než zbytek domu.  To znamená, že v případě, že pospojování není v nejlepší kondici, může být potenciál vany 400V proti topnýmu žebříku. To je na prosto super kombinace, hlavně bez chrániče.

Všechny vodiče okruhu musí vést jedním kabelem nebo trubkou. Jinak se u vás budou dít nepěkný věci - rušením počínaje,  množstevní slevou v pohřebním ústavu konče.

A co se těch obkladů týká, to je holt klasický bumerang úspor. Každá koruna ušetřená na instalacích při rekonstrukci se několikanásobn ě zvětší při opravě. Platí to hlavně pro koupelny a kuchyně. Pro elektriku, topení, vodu i odpady  podivej Zakachličkován ím 70leté instalace s životností cca 30 let  novými obklady tady asi lítost nevzbudíte. Byla to čistě vaše volba.

Ještě by mě zajímalo, co by šlo dělat s tím jediným jističem pro všechny zásuvky a světla, zase bez zbytečného sekání. Třeba podružný rozvaděč na chodbě místo té krabice, takže alespoň samostatný jistič pro každou místnost ? V domě jsou ze spotřebičů kromě bojleru (vlastní jistič) už jen mikrovlnka, varná konvice, pračka, lednička a trouba (skoro nepoužívaná).

Jak to s tím vším děláte na jednom okruhu?  Šok Divím se, že to vydrželo tak dlouho a že to přerušení nenastalo vlivem hasišcké sekery...

A mimochodem, víte, že si platíte za jistič 3x25A  a využíváte cca 2x10A? Není to škoda?
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
IM
« Odpověď #9 kdy: 23.08.2015, 10:06 »

Označení popsaného vodiče za PEN je trochu scifi.  Šok
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline
« Odpověď #10 kdy: 23.08.2015, 11:13 »

No ono už nazvat to vodičem je poněkud zavádějící - postrádá to jednu jeho důležitou vlastnost  Mrknutí
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Tomáš Žabka
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #11 kdy: 24.08.2015, 07:35 »

Je to asi dva roky, kdy jsem řešil podobny problém, oslovil mě přes známého člověk s tím, že by potřeboval pomoci s rekonstrukcí rozvodů ve staré vile, ale že v podstatě nemůže nic moc rozbíjet. Došel jsem na místo a bohužel měl pravdu celá, vilka byla nádherně vybavená (vyzdobená) někde obložená dřevem, jinde krásné tapety. Majitel byl inženýr potrubář, řekl že mu je jasné, že se to musí udělat, ale rozbíjet se musí jen opravdu nezbytně nutná místa.

Výsledek byl následující, starý oceloplechový rozvaděč dostal nový vnitřní rám s din lištami a borec se domluvil s eonem (asi měl známé),  že kromě rámu na modulární přístroje tam bude i kříž na elektroměr. Takže rozvaděč byl komplet přezbrojen (ale zůstal původní). Vila měla vnitřní halu, ze které se chodilo do jednotlivých pokojů, investor se rozhodl halu obětovat a tedy všechny rozvody chodili halou (ta byla kompletně rozbitá) do jednotlivých pokojů se chodilo skr zdi a zásuvky se dělali v lištách (těsně nad zemí, designové lišty),  případně se propichovali zdi a zdruhý strany korunkou zásuvka. Osvětlení se řešilo původníma trubkama a v několika místech se muselo sekat. Kuchyň byla v přízemí, takže se udělali drátěné žlaby ve sklepě pod stropem a procházelo se stropem do kuchyně za linku a k dalším věcem.

Na dotaz mohu doporučit jen toto, NEBLBNĚTE JDE O ŽIVOT, "provizorka" je sice krásná věc, ale napojte to raději tří žilovou prodlužkou z rozvaděče, nikdy nevíte kde se to vysype dále. Oslovte projektanta, ať za vámi dojede prohlídne si to a pomůže vám najít řešení, které vám toho moc nerozbije, ale vyřeší celou novou instalaci, šudlení nějaké části ve vašem případě nemá cenu a pokud se někomu něco stane, budete si to vyčítat, že ta obložená stěna a nebo nové kachličky za to nestály.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Ako je to s uzemnením vodiča PEN a kovového osvetľovacieho stožiara verejného osvetlenia pri káblovom rozvode?
 Jaký je nejnižší průřez vodiče PEN v síti TN-C do 1000V?
 Kdy je nutné přeznačení vodiče PEN?
 Kam byste osadili PE vodič v rozvodnici z 50 let?
 Je možné použít stínění kabelu jako PE?
 Kde rozdelit PEN?
 Rozdělení vodiče PEN na PE a N až za měřením v bytové rozvodnici. Proč je tento požadavek energetiky?
 Jak z PEN získám PE a N pro správnou funkci chrániče?
 Mohu rozdělit PEN na PE+N samostatně v hlavní rozvodnici a i v podružné?
 Po rozdělení PEN se objevilo napětí mezi PE a N. Co je špatně?
 Jde udělat kabelová redukce z PEN na PE+N?
 Spojit PEN vodič s PE vodičem na zemnící můstek nebo ne?
 Jak se díváte na rozdělení vodiče PEN na PE a N?
 Može žlutozeleny vodič kopat?
 Co udělat s neznámým zelenožlutým vodičem v zemi?
 Jak by jste udělali přizemnění rozdelení PEN na PE+N ve dřevěné chatě?
 Jaky je rozdil mezi PE a PEN?
 Vystavili by jste revizi na přeznačený PE jako bez závad ?
 Kde se píše o povinnosti zemnit PEN vodič v místě rozdělení na N a PE?
 Aký prierez v rozvádzači by ste určili na vodič N, keď sa rozdelí na PE a N?
 Jaký průřez vodiče použít při pospojení kostry rozvaděče s PEN?
 Musí být sběrna PEN uložena izolovaně v rozvaděči?
 Co by se mohlo stat, pokud se přeruší vodič PEN?
 Jak volit průřez PEN v TN-S při postupné rekonstrukci?
 Jaká je max. povolená hodnota odporu ochranného vodiče?
 Jak správně dimenzovat ochranný vodič PEN?
 Je bezpecne prizemnit PEN na bleskozvod ?
 Je vhodné spojit hromosvod s PEN v PODRUŽNÉM rozvaděči?
 Kdy se jako PEN použije žlutozelený vodič s modrou návlečkou?
 Je skutečně nutné přizemnit bod rozdělení PEN i u starého domu?
 Je možné rozbočit PEN vodič ve dvojvypínači?
 Kde hledat přerušení PEN, který je zřejmě příčinou podpětí či přepětí v RD?
 Mohu propojit 2 PEN vodiče?
 Kde se nachází v elektroměrovém rozvaděči panelového domu svorkovnice PEN?
 Platí stejné podmínky přívodního kabelu min. průřez 10mm na chatu i na barák?
 Jak řešit přepálení přívodu PEN do RD?
 Může plynové porubí nahradit vodič PEN?
 Je možné provést rozdělení PEN až domovním rozvaděči?
 Je bezpečnější zdvojit zž a m vodič coby PEN či instalovat v TN-S?
 Je možné použít bílý vodič s žlutozeleným návlekem jako ochranný?
 Jak správně nazvat a označit vodič, který slouží jako PEN i PE?
 Může být PEN k odečtovému elektroměru připojen na kostru rozváděče?
 Mohu vodič PEN na elektroměr použít z jiného poschodí (cca.3,5m)?
 Jak zjistit na svorkovnici PEN, který vodič je odpojený?
 Je spojení uzemnění hromosvodu s vodičem PEN elektroinstalace výhodné ?
 Které normy stanovují barevné značení vodiče PEN?
 Proč se musí přizemnit bod rozdělení PEN na PE a N?
 Je možné miesto prerušeného pracovného vodiča použiť "zem" ?
 Aký má byť drôt medzi lištou PEN a rámom rozvádzača?
 Mohu rozdělit PEN na PE a N v elektroměrovém rozvaděči E-ON a pokračovat s 5Jx6?
 Proč je v zásuvce uzemňovací kolík i nulák pod napětím?
 Jak uzemnit PEN v HDS a PE v domovním rozvaděči ?
 Jak naložit s PEN podle staré normy na rozhraní staré a nové instalace?
 Jak uzemnit bod rozdělění vodiče PEN, když není instalovaná svorkovnice HOP ?
 Doznačuje se PEN v TN-C-S v rozvodnici modře?
 Je rozdělení PEN na obrázku provedeno správně?
 Proč je v zásuvce při mĕření napĕtí 20V?
 Kde rozdělit vodič PEN pro dílnu?
 Lze propojit kostru rozváděče vodičem PEN?
 Je možné spojiť PE a PEN rôznych obvodov?
 Jak správně rozdělit PEN vodič?
 Nemal by sa rozdelený PEN prizemňovať aj v dome?
 Aká je príčína rozdielneho potenciálu zemnenia a PENu?
 Proč je nulový vodič v zásuvce na kolíku u měděného rozvodu?
 Jak to, že přes elektroměr vede menší průřez PEN než požadovaný 33 2000-5-54?
 Jaký má být průřez vodiče PEN k elektroměru?
 Co děláte s N vodičem v přívodu CYKY 3Jx pro byt (TN-C)?
 Může vodič PEN přes elektroměr?
 Ako zistím ulomený, alebo zle dotiahnutý PEN, alebo PE vodič?
 Je vhodné přivést ž/z vodič od HOP do nulového můstku na elměr.desce?
 Co ještě nevíte o uzemňování ochranných vodičů?
 Je napětí mezi PEN a zemí normální?
 Musí být uzel PEN v HDS připojen i k uzemnění 40 ohmů?
 Jaký smí být nejmenší průřez měděného zemnícího vodiče spojujícího jednotlivé součásti se zemnící so
 Mohu připojit PE odjinud než z hlavního rozvaděče, když odtud nemohu?
 Je nutné vést samostatný ochranný vodič 10mm2 mezi podružnými rozvaděči?
 Měření odporu ochranného vodiče
 Vadí, že žlutozelené vodiče jsou na jedné liště s modrými?
 Měření spojitosti ochranných vodičů a vodičů pospojování
 Je možná náhrada přívodního PEN připojením na zemnič?
 Kdy je nutné při napojovaní obvodu TN-C dodržet u PEN 10mm2?
 Proč se v zásuvce objevuje fáze ve všech kontaktech?
 Jak správně změřit hodnotu Zs PEN?
 Mohu použít PEN v konektoru u slaněného a pevně uloženého přívodu?
 Je minimální průřez vodiče PEN 10mm2 Cu za všech situací?
 Měření proudu protékajícího ochranným vodičem u spotřebiče
 Je povinné rozdělit vodič PEN v elektroměrovém rozvaděči?
 Proč se při 2f připojení varné desky zdvojuje nulový vodič?
 Proč smějí být vodiče PEN pouze v pevné instalaci?
 Bylo kdysi možné použít kovovou konstrukci pro N (PEN) ?
 Proč mám 400V v jednofázové zásuvce?
 Je moźné zkratem dvou fází upálit nulový vodič? Vznikne pak přepětí v síti?
 Vznikne problém při přerušení PEN před domem?
  Jaký průřez použít mezi hlavní svorkovnicí PEN na nové= svorky PE a N.?
 Jak idetifikovat nulový vodič od konkrétního okruhu v rozvaděči bez demontáže?
 Je možné použít i CY/CYKY 6mm2 pro přívod z elektroměrového rozvaděče?
 Co muze zpusobit napeti zaroven na vodici L, PE a N?
 Kam se připojuje PEN v podružném rozvaděči nejdříve?
 Proč se u nulování propojoval PEN nepřerušeně pod více kontaktů?
 Proč jednofázové spotřebiče chvílemi nejedou na plný výkon?
 Hlavní domovní vedení a odbočky k elektroměrům
 Je nutné při výměně starého jističe IJV také navýšit průřez PEN?
 Proč může být PEN vodič od určitého průřezu o řád nižší?
 Je možné hlavním vypínačem vypínat s fázemi i PEN?
 Jak se volí minimální průřez vodiče PEN v rozvodnici nn?
 Jak poznat, že byl PEN rozdělen?
 Může několik jištěných obvodů používat jeden PEN vodič?
 Může se z vodiče PE udělat PEN?
 Jaký je důvod požadavku na průřez PEN ≥10 mm² pro 4p zásuvku v TNC síti?
 Z jakého důvodu je pro PEN vodič zvolen min. průřez 10 mm2?
 Aké je správne istenie kábla AYKY-J 3x120+70 a AYKY-J 4x120?
 Jak správně barevně rozděli PEN podle 60204-1?
 Sníží přizemnění PEN nebezpečí jeho odpojení?
 Je vhodné rozdělit PEN v samostatném malém rozvaděči?
 Proč se při zapnutí světla ztrácí signál set-top boxu?
 Proč se přepálil PEN vodič zrovna v hlavním rozvaděči ne až podružném?
 Bylo někdy možné použít jeden PEN vodič pro více obvodů?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak provést instalaci ve zděné kůlně, která nemá strop?
 Kolik by přibližně stálo předělání rozvodu elektřiny?
 Jsou vlastníci bytů povinni rekonstruovat el. rozvody v bytech, když bude rekonstruováno hlavní domo
 Co je potřeba k nové elektroinstalaci v bytě 2 nebo tři vodiče?
 Je opravdu nutné vyměnit staré hadrové vodiče?
 Poradíte mi prosím co se starými hliníkovými vodiči?
 Víte o dostupné a přehledné odb. literatuře?
 Poradite mi z rekonstrukcí instalace na chatě?
 Jak z PEN získám PE a N pro správnou funkci chrániče?
 Mohu v rozvodnici vodič PEN rozdělit na PE a N?
 Je nutné při navýšení příkonu z 1f na 3f rekonstruovat i vnitřní rozvody?
 Jak zrekonstruovat elektroinstalaci koupelny?
 Může spotřebitel vyměnit tělesa v chodníkovém osvětlení?
 Musíme při rekonstrukci vyměnit hlavní rozvodnici ve sklepě za jinou?
 Mohu při rekonstrukci ponechat původní kovové trubky?
 Na kolik by cca vyšla rekonstrukce elektroinstalace bez materiálu?
 Jak se vypořádat s rekonstrukcí rozvaděče při zachování starých obvodů PEN?
 Co udělat s neznámým zelenožlutým vodičem v zemi?
 Jakým způsobem zapojit lustr pokud mám krátké vývody?
 Jak si poradit s vedením ještě v rákosovém stropě?
 Jak zapojit třífázový jistič?
 Jak posunout zásuvku v kuchyni o čtyři metry dál?
 Jaká bude přibližná cena rekonstrukce bytového jádra?
 Aký priemer vodičov pre úpravu existujúcej inštalácie?
 Jak spolehlivě najít vodiče pod omítkou?
 Je hlučná vibrace elektroměru opodstatněný důvod k jeho výměně?
 Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
 Jak provést rekonstrukci starého hliníkového jádra?
 Jakým zpusobem mám postupovat při výměně elektroměrové rozvodnice?
 Je nutná technicka dokumentace po rekonstrukci, když instalace zůstává stejná?
 Je nějaká možnost dát na panelákový byt s TNC chránič?
 Mohu použít pro instalaci starý kabel 4x1,5 abych nemusel kupovat nový?
 Jak mám dokončit rozpracovanou instalaci v garáži?
 Je nutné při výměně pojistek za jističe použít také proudový chránič?
 Je možné v chatě při výměně elektroměru zanechat původní instalaci?
 Do kdy musí být provedena rekonstrukce el.instalací, které nesplňují normy EU?
 Jak postupovat při výměně svítidel v panelovém domě?
 Jaký postup zvolit při rekonstrukci dom. přípojky?
 Vysvětlí mi někdo kam vedou ve starém domě všechny fáze?
 Jak provést rekonstukci rozvodu elektřiny nejlevněji, nejrychleji a nejčistěji?
 Jakým způsobem obnovit elektroinstalaci v bunkru CO?
 Mohu ponechat i v rekonstruované instalaci v kuchyni dvouvodičové zapojení TN-C?
 Co říct na profesionální bastlíře rekonstrukcí jader?
 Je vadná elektroinstalace nebo revizní zpráva?
 Nakolik je potřebná nová instalace ve starším panelovém bytě?
 Vyplatí se rekonstrukce elektroinstalace v 35 let starém bytě 3+1?
 Lze vyměnit elektroinstalace v bytě bez sekání do zdí?
 Lze udělat z 1fáz. okruhu 3 fázový?
 Co zajistit pro rekonstrukci elektroinstalace rodinného domu?
 Projde mi kvůli novým hodinám revizí starý dvoužílový okruh?
 Jak správně postupovat při rekonstrukci elektroinstalace bytu?
 Co potřebuji k výměně hl. jističe stejné ampéráže a elměrové desky?
 Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
 Budem musieť inštaláciu v drevenej prerobiť pre novu reviziu?
 Jde na stávající rozvod v hliníku připojit nový rozvod v mědi?
 Kolik stojí výměna hlavního jističe a předrátování rozvaděče?
 Jak skloubit nové a staré rozvody v hl. rozvaděči při použití proud.chrániče?
 Jak správně předělat osvětlení ve staré koupelně?
 Vyměnit hliníkovou elektroinstalaci z roku 1975 nebo neměnit?
 Co je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Jak odpojit stykač od napětí v rozvodné skříni?
 Jaké je nutno podniknout kroky při výměně tech. zařízení ve starém rozvaděči?
 Lze při výměně hliníkových rozvodů nechat hliník pro světla?
 Nechat přívod AYKY 2x6 z ER po rekonstrukci el. instal. v bytě?
 Mohu zachovat část elektroinstalace při částečné rekonstrukci koupelny?
 Myslíte si, že si z těchto úrazů vezmou zedníci nějaké ponaučení?
 Co vše mám požadovat při rekonstrukci rozvodu elektriny?
 Víte jak taky může vypadat byt po rekonstrukci?
 Jak dočasně zachránit stav bytové elektroinstalace?
 Je možné vyměnit Al za Cu pouze ve dvou místnostech a pozdeji dodělat ostatní?
 Jak sehnat schopného elektrikáře pro pomoc s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba předělat starou elektroinstalaci pro revizi na třívodičovou?
 Mám kupovat byt se starým Al rozvodem?
 Co vše je potřeba při rekonstrukci elektroinstalace u rodinného domu ?
 Kdo z vás bydlí v bytech s rozvody TN-C?
 Jak zapojit zásuvky 230V sériově?
 Ako správne rekonštruovať starý rodinný dom?
 Jak řešit rekonstrukci instalace místnost po místnosti?
 Lze ponechat TN-C u kompletní rekonstrukce?
 Je při rekonstrukci elektroinstalace v paneláku nutné povolení úřadů?
 Jak postupovat při chybné instalaci kabelu?
 Mohu použít místo původního hliníkového měděný CYKY stejného průřez?
  Existuje standardni postup pro zjisteni puvodniho zapojeni dratu v byte?
 Nebudou problémy se starými rozvody elektřiny v bytě?
 Nejde mi zásuvka, můžeš přijet?
 Je nutné při rekonstrukci vyměnit i starou elektroměrovou skříň?
 Kde je hranice mezi opravou a rekonstrukcí?
 Jak jednoduše rekonstruovat starou instalaci schodiště bytového domu?
 Lze při rekonstrukci el.rozvodů použít pro světla kabel YDY 3x1,5?
 Musím nechat udělat revizi pokud jsem přidal do bytového rozvaděče jistič?
 Jak připojit v bytě nové rozvody TN-C-S na staré TN-C?
 Opravdu se nesmí sekat do panelu?
 Jak spojit hliníkové a měděné vodiče před zalitím betonem?
 Jak zapojit jističe a chrániče v bytě?
 Proč když proběhla rekonstrukce, jsou světla na starých vodičích?
 Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
 Jak najít ve staré instalaci krabici pod omítkou?
 Je možné zapojit nový obvod v rekonstruované kuchyni?
 Doplníte toto doporučení rekonstrukce o další konstruktivní poznámku?
 Co je potřeba pro výměnu elektrických rozvodů v bytě?
 V jakém pořadí rekonstruovat? Rozvody první a pak až koupelnu?
 Mohu v panelovém bytě zrušit zásuvku s plochými kontakty a napětím 8-15V AC?
 Lze provést rekonstrukci elektroinstalace v panelákovém domě postupně?
 Kde mohou být rozbočovací krabice světelného okruhu v panelákovém bytě ?
 Jaká je priblizna cena vymeny el. rozvodu v rodinnem dome?
 Co dělat když nefunguje starý závitový jistič? Nahradit pojistkovou patronou?
 Jaká je orientační cena za rekonstrukci el. rozvodů panelákového jádra?
 Jak vyřešit novou elektriku ve starém paneláku?
 Mám si dělat starosti s dvouvodičovým Cu rozvodem v bytě?
 Musím v družstevním bytě souhlasit s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace starého domu povolení statika?
 Čím skrýt starý nezvhledný rozvaděč v panelákovém bytě?
 Co si počít se starým rozvaděčem a rozvody v rodinném domě?
 Ako postupovat pri obnove chalupy?
 Co byste vytkli takové pěkné retro rekonstrukci panelového bytu?
 Mám jako nový nájemník nárok na kompletní výměnu elektroinstalace?
 Jaké se používaly kabely v bytových domech kolem roku 1968?
 Musí být při opravě elektroinstalace v BD přemístěn elektroměr na chodbu?
 Je vhodné řešit rekonstrukci instalace páteřním rozvodem na stropě sklepa?
 Lze posunout stropní osvětlení v panelu o 50 cm?
 Jak zapojit nový rozvadeč místo starého rozvaděče?
 Jak často se v domovní instalaci mění stykače?
 Čím nahradit vadný starý jistič J1K63?
 Jak vysvětlit vlastníkům domu nutnost výměny rozvodů v domě?
 Musí se při přechodu na tři fáze přesekávat elektřina v bytě?
 Jak probíhá výměna stoupacího vedení v BD?
 Jak byly v hliníku dělané zásuvkové okruhy?
 Jaká jsou kritéria pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Má smysl předělat obvod TN-C na TN-S bez přizemnění bodu rozdělení?
 Jak na první pohled poznám rozvody v mědi nebo hliníku?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 23 dotazů.