Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?  (Přečteno 51663 krát)
Martin Ruta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 14.11.2008, 10:11 »

Při rekonstrukci staršího rodinného domku se k němu přistavila nová obytná část.

Do této nové části je zaveden přívod z elektroměrovéh o rozvaděče 5x6mm2 (TN-S) a je v ní provedena instalace 3-vodičově.
Instalaci staší části domku (TN-C, 2-vodičová) jsme připojili do nově přistavěné části (vodič PEN jsme připojili na PE v nové části, vodič N z nové části jsme nepoužili).
Revizní technik nám toto neuznal s tím,
že se již nesmí jednou rozdělený PE a N znovu sloučit na PEN (který je ve staré části domku).
Toto vyjádření akceptuji, ale nedokážu přijít na rozumný důvod, proč se to tak nesmí.

Souvisí to nějak s bezpečností nebo jiným důvodem a nebo to je jen tak napsané v normě?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 14.11.2008, 10:42 »

Souvisí to nejenom s bezpečností.

Vodič PE (5vodič) má pouze ochrannou funkci (neslouží k vedení proudu). Vodič PEN (4vodič) je zároveň ochranný i pracovní, to znamená, že přes něj proud normálně teče. Pokud z vodiče PE pokračujete jako PEN, pustíte do PE celý pracovní proud. Tady jste v příkrém rozporu s ČSN 33 2000-4-41 Ochrana automatickým odpojením od zdroje v síti TN a takovou instalaci opravdu nelze provozovat.

Řešením je změnit přívod z ER na soustavu TN-C, modrý vodič schovat na později a zeleno/žlutý označit (ne přeznačit!) modrým proužkem jako PEN. Rozdělení na TN-S provedete až v bytové rozvodnici. Část domu pak můžete ponechat v TN-C a novou instalaci připojit jako TN-S. Zručný elektrikář hravě zvládne za hodinku, dvě.

Poznámka: změnu přívodu z ER je vhodné konzultovat s vaším dodavatelem el. energie.

Doplněno pro rýpaly: Vodičem PEN v třífázové soustavě samozřejmě celý proud neteče, ale není to vyloučené.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Martin Ruta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 14.11.2008, 11:52 »

Děkuji za odpověď.

Takže jestli jsem to dobře pochopil, tak jediný důvod je, že je normou zakázáno vést vodičem PE pracovní proud. Beru to jako, že si někdo někdy při vytváření normy jen tak prostě vymyslel přísnější požadavek na síť TN-S.
A tedy na bezpečnost před úrazem el. proudem takto zapojená instalace nemá žádný vliv a klidně by to tak mohlo být zapojené a člověk by byl chráněn stejně dobře, jako když se to předělá dle vašeho doporučení.

Můžete mi, prosím, specifikovat článek normy 33-2000-4-41, ve kterém je tento požadavek na PE uveden? Nemohu ho v této normě najít. Normu mám edici 2.

Martin Ruta
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin1565
« Odpověď #3 kdy: 14.11.2008, 12:38 »

Souvisí to nejenom s bezpečností.

Ano, když se po degradaci TN-S zpět na TN-C přeruší PEN na šikovném místě, tak stačí jeden spotřebič a v celém objektu bude všude fáze, takhle to souvisí s "bezpečností". To se řešilo milionkrát a pánové normotvůrci si žijí ve snovém světe, kde se dá provést rekonstrukce rozvodů v celém domě najednou (například panelák Smích ) a aby se jim učinilo zadost, bude se TN-C udržovat nadále při životě, protože změna starších objektů na TN-S je tak prakticky nereálná.
Z fyzikálního hlediska není důvod, proč by patřičně dimenzovaný PE nemohl sloužit ve starší části elektroinstala ce jako PEN a stejně když si revizák prosadí TN-C, tak proud poteče stejným drátem, akorát tento se bude jinak jmenovat.
Samozřejmě pokud to chcete mít podle norem, musíte to zřejmě překopat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Já2440
« Odpověď #4 kdy: 14.11.2008, 12:55 »

ČSN 33 2000-5-54 čl.546.2.1. z roku 1996
V pevných instalacích může být použito PEN vodiče,jejichž průřez není menší než 10 mm 2,mědi nebo 16 mm2 hliníku.
 ČSN 33 2000-5-54 čl.543.4.1. z roku 2007
tam je to zdůvodněno mechanickou pevností.

A el.instalace před rokem 1996 budou provozovány ještě desítky let.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 14.11.2008, 13:40 »

ČSN EN 33 2000-5-54, čl. 546.2.3: Jestliže je v nějakém bodu rozvodu vodič PEN rozdělen na dva samostatné vodiče, ... ,  je nepřípustné za tímto bodem tyto vodiče vzájemně spojovat.

Jenom poznámka: Mnou uvedená 4-41 se na tento článek (546.2) odkazuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 14.11.2008, 14:35 »

Nějak tu neproběhl další důležitý faktor - u dvouvodičového rozvodu nelze zvýšit stupeň ochrany proudovým chráničem, jehož použití se dnes vyžaduje (je jen jedna výjimka, podle které se jen vřele doporučuje) ve všech nových instalacích.
Pokud tento chránič už v soustavě TN-S máte, pak po spojení vodičů N a PE pro starý rozvod se nic nestane, dokud nezapnete jakýkoli spotřebič nad asi 12W. Pak vypadne.

A také v době, kdy se v domácnostech vyskytuje stále vyšší počet elektronických zařízení, která se mezi sebou někdy musí propojit, není žádoucí, aby mezi jejich neživými částmi tekly signálovými kablíky vyrovnávací proudy jen proto, že na vodiči PEN vznikl průchodem pracovního proudu úbytek napětí, i když jen v desetinách voltu. Na malém odporu vedení to může dělat nepříjemně velký proud a v důsledku i znemožnit používaní těchto zařízení.
Tomu použitím samostatného vodiče PE, nevedoucího pracovní proudy, jinak řečeno - použitím soustavy TN-S, velmi účinně zabráníte.

Obecně: při postupné rekonstrukci lze připravovat soustavu TN-S "od konců k hodinám" a na přechodnou dobu ji napojovat na stávající zařízení TN-C a to postupně rušit. Až dojdete do místa (zpravidla k elektroměru nebo stoupačkové svorkovnici),  kde stačí jen splnit podmínky rozdělení vodiče PEN na N a PE, pak dál směrem k distribuční síti už bude moci zůstat zařízení TN-C, ale vy budete mít novou instalaci v TN-S.
Opačně, t.j. provozovat síť novou TN-S a odtud nějak napájet starý rozvod TN-C dost dobře nejde, jedině použít novou instalaci bez jednoho vodiče v soustavě TN-C také, ale to vám už dnes žádný soudný revizní technik nemůže podepsat. Nebo ten vodič neodpojíte, vyřadíte chránič, a vznikne bastl v hrubém rozporu s platnými předpisy, což dnes žádný soudný...atd.

Čili není to záležitost úředníka, který si vymýšlí blbosti, tří- a pětivodičová síť TN-S má proti stávající řadu podstatných výhod. Není chyba normotvůrce, že vás neinformoval o tom, v jakém rozsahu bude výměna rozvodů nutná. Na to měl přijít už projektant, který navrhoval nové zařízení.
Pro začátek stačilo nechat starý rozvod zapojený tak, jak byl, a pro nový zřídit vlastní přívod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #7 kdy: 15.11.2008, 06:58 »

Z elektroměrného rozvaděče veďte CYKY 4Bx10 do místa napojení starého rozvodu v soustavě TN-C, nové rozvody napojte již v TN-S a RT nemůže být nespokojen, všem požadavkům norem bude učiněno zadost. Starší, funkční rozvod v soustavě TN-C lze provozovat dále, bez ohledu na to, že je část budovy zrekonstruován a nebo nová a rozvody jsou již provedeny v TN-S. Samozřejmě, že je nutno počítat s nedokonalostí tohoto řešení, jak napsali již kolegové Ferst a Svejkovský, lepší by byla rekonstrukce všech rozvodů na TN-S, je to, předpokládám, také záležitost financí a s nějakým časovým odstupem se k ní jistě rozhodnete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 15.11.2008, 23:03 »

Téma připojování stávajících koncových obvodů L+PEN na rekonstruované části instalace v TN-S soustavě tu několikrát též proběhlo. S tímto problémem se bude ještě dlouho mnoho investorů, potažmo montérů potýkat a je přitom zřejmé, že nelze odsuzovat nikoho za to, že nemá peníze, či další možnosti na to, aby zrekonstruoval celý objekt naráz. Opět tedy po čase připomínám další, málo obvyklou možnost, jak se dá za určitých okolností problém řešit:
Pokud budou koncové obvody L+PEN připojeny přímo do rozvaděče s přívodem TN-S, pak je tu možnost prozatímního připojení PEN vodičů na sběrnici N. Možné je to ale pouze za předpokladu, že nelze přívodní vodič N v kabelu CYKY 5Cx6 z elměrového rozvaděče ničím vypnout, což bude velmi pravděpodobně splněno, pokud není v této cestě proudový chránič nebo např. čtyřpólový jistič. Pokud tedy nebude nikde až po sběrnici N v nové rozvodnici možné N vodič odepnout, pak je nutné ještě označit (pro rýpaly - nikoliv přeznačit) modrý N vodič zelenožlutou návlečkou. Ta dá poté budoucím montérům informaci o tom, že nulový vodič plní též pro některé obvody i funkci ochrannou. Návlečka musí být na obou koncích kabelu, tedy i v ER. Přívodní kabel bude tedy poté obsahovat žíly L1, L2, L3, PEN, PE a až se v budoucnu předělá zbytek instalace, odstraní se návlečky a bude vše již jen TN-S klasika. Další výhodou tohoto řešení je, že nikde v žádném žlutozeleném vodiči a případných připojených "železech" nepotečou pracovní, či vyrovnávací proudy, PE bude opravdu jen ochranný. Bezpečnost provozu starých obvodů zůstane zachována stejným způsobem jako doposud, pro nové obvody se plně uplatní výhody TN-S rozvodů.
Proti označení vodiče PEN modrou barvou izolace se žlutozelenými návlečkami na obou koncích stojí pouze argument, že se "u nás toto označení běžně nepoužívá".
Ovšem, pokud půjde o připojení starých rozvodů na nové nikoliv přímo do rozvodnice, nýbrž napojením se do instalčních krabiček nových rozvodů v sousedních místnostech, nastává problém, pramenící z možného rozpojování N např. proudovým chráničem atd. Pak platí to, co již zde uvedli kolegové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Rybnikář
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 16.11.2008, 07:03 »

Citace: Pokud budou koncové obvody L+PEN připojeny přímo do rozvaděče s přívodem TN-S, pak je tu možnost prozatímního připojení PEN vodičů na sběrnici N. Šok
Pane co vás k tomu vede? Už na učilišti mě učili, že u elektrické instalace je důležitá ochrana (myšleno ta elektrická Úsměv). Tak nevím proč bych PEN vodič starého rozvodu připojoval na N přípojnici rozvodu nového? I ten starý rozvod musí být bezpečný! Vycházím z platné 5-54 ed.2, kdy PE je de fakto pokračováním PEN při zachování dostatečného průřezu (CYKY5x6 vyhovuje změně 5-54). Znám případy kdy propojka N přípojnice byla nedostatečně dotažená a došlo "jen" k zničení zařízení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 16.11.2008, 09:27 »

Pokud budou koncové obvody L+PEN připojeny přímo do rozvaděče s přívodem TN-S, pak je tu možnost prozatímního připojení PEN vodičů na sběrnici N.

Ne tato možnost tu není. Vodič N je pracovní vodič soustavy TN-S. Neplní a ani nemůže plnit ochrannou funkci.

nelze přívodní vodič N v kabelu CYKY 5Cx6 z elměrového rozvaděče ničím vypnout
Nikdy jsem neměl problém. Jednoduše zajít za technikem distributora (ne paní u okýnka, ta neví většinou nic) a přepojení domluvit. A máte po problému a nemusíte vyvádět takové zběsilosti, jako z N vyrábět PEN zelenožlutýma návlačkama.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 16.11.2008, 20:01 »

Pánové, nevytrhávejte věty z kontextu. Vodič PEN staré instalace bude dočasně připojen v instalaci nové k vodiči/sběrnici PEN. Rozdíl je pouze v tom, že vodič PEN je v té nové instalaci značen inverzně -  světle modrou barvou se žlutozelenými návlečkami.

Jak známo, označení vodiče PEN se provádí buďto:
a) zelenožlutým vodičem v místech, kde nemůže dojít k záměně s vodičem PE (např. distribuce el. energie v neměřených částech)
b) zelenožlutým vodičem se světlemodrými návlečkami především tam, kde se vyskytují i vodiče PE (běžná praxe)
c) světlemodrým vodičem se žlutozelenými návlečkami

Způsob c) není sice u nás běžnou praxí, avšak žádná norma tuto možnost nezakazuje. Naopak, je to zkrátka jen další možnost. Pokud tedy vodič N splňuje i ostatní podmínky pro vodič PEN (zejména není-li přerušován spínacím prvkem, vyhovuje impedancí vypínací smyčky, průřezem, atd.),  není důvod této možnosti nevyužít. Obzvláště v případech, kdy toto řešení přináší mnohé další výhody - eliminaci pozdějších zásahů do rozvodů a především značnou minimalizaci vyrovnávacích proudů ve vodičích PE. Věřte tomu, že znám nejeden případ ve spojitosti s provozem slaboproudých zařízení, kdy toto řešení bylo jedinou rozumnou a přitom nejméně nákladnou metodou, jak problémy s vyrovnávacími proudy a požadavky "čisté země" řešit.
Mimochodem: Nedotažený spoj se může vyskytnout kdekoliv, nejen zrovna v propojce rozdělení PEN na PE a N.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 16.11.2008, 21:35 »

Vodič PEN staré instalace bude dočasně připojen v instalaci nové k vodiči/sběrnici PEN. Rozdíl je pouze v tom, že vodič PEN je v té nové instalaci značen inverzně -  světle modrou barvou se žlutozelenými návlečkami...

I když se to může zdát na první pohled jako exotické řešení, mě se líbí. Když zůstane přívod od elektroměrovéh o rozvaděče v TN-S je tím pádem bezpečnější (a tedy lepší) pro novou instalaci než jeho předělání do TN-C, tedy do zastaralého systému. Stará instalace připojená dle Otakara Dosbaby si zachová svoji stávající úroveň bezpečnosti. Opravdu nevidím logický důvod, proč zhoršovat bezepečnost přívodního vedení kvůli horší bezpečnosti vedení následujícího, to je prostě absurdní.

Výborné řešení, Otakar Dosbaba  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 16.11.2008, 21:58 »

Výborné řešení, Otakar Dosbaba  Palec vzhůru

Mně se to taky líbí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #14 kdy: 16.11.2008, 22:53 »

c) světlemodrým vodičem se žlutozelenými návlečkami

Způsob c) není sice u nás běžnou praxí, avšak žádná norma tuto možnost nezakazuje.

TO: Dosbaba

Tak nevím, jak se vypořádáte s ČSN 33 2000-5-51 ed. 2 a ČSN 33 2000-5-54 ed. 2. ??


* 33 2000-5-51 ed. 2 modrý vodič.JPG (25.38 KB, 659x233 - prohlédnuto 1260 krát.)

* 33 2000-5-54 ed2 připojení PEN.JPG (27.58 KB, 620x233 - prohlédnuto 1553 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 17.11.2008, 00:05 »

Asi takhle:  Mrknutí

1) Světle modrý vodič není to samé, jako světle modrý vodič, opatřený z/ž návlečkami.

2) Ano, s připojením starých nulovaných spotřebičů, které jsou zároveň spojeny s železnými konstrukcemi, připojenými současně i k PE, bude problém, jenže to jsou již ty "určité podmínky",  kdy je a nebo není vhodné výše uvedené řešení provádět. Podobné případy však nemusí vždy rekonstrukci provázet. Konkrétní situaci je nutno posoudit dle aktuálního stavu.

3) Modrý PEN vodič se z/ž návlečkami v pětižilovém kabelu HDV je připojen v bodě rozdělení N a PE (tedy v tomto případě PEN a PE) k přívodnímu ochrannému/nulovému vodiči distribuční soustavy - to jinak ani nakonec v TN nelze, že.

Vím, že je to dosti krkolomné, nicméně trochu mi to navozuje pocit jakéhosi alibismu ze strany normotvůrců. Vystihnout případy, kdy lze postupovat v duchu vedení poruchového proudu drátem s jinou barvou izolace, by zřejmě bylo dosti problematické a nejisté, proto se raději setrvá u zajetého a osvědčeného dogmatu. Ale to mi fakt tak jen připadá, třeba je to jinak. Na druhou stranu, nějak jsem nikde nenašel výslovný zákaz označení vodiče PEN tak, že se světlemodrá žíla opatří z/ž návlečkou. Samozřejmě, bez té návlečky by to byla zásadní chyba a nepřípustné řešení, to naprosto souhlasím, avšak nikde a nikdy jsem tuto alternativu neuváděl.

 na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #16 kdy: 17.11.2008, 14:13 »

Tak Vám pane Dosbabo přidám další citaci z normy ČSN 33 2000-5-51 ed. 2.
Přeznačení modrého vodiče dle Vašeho návrhu v ČR nelze použít.  pozor
Musel byste do Dánska, Itálie nebo Polska. Mrknutí
Důkaz je v příloze.


* 33 2000-5-51 ed. 2 vodič PEN tab ZB.JPG (69.06 KB, 625x578 - prohlédnuto 972 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 17.11.2008, 14:44 »

Tak vám pane Dosbabo přidám další citaci z normy ČSN 33 2000-5-51 ed. 2.
Přeznačení modrého vodiče dle Vašeho návrhu v ČR nelze použít.  pozor
Musel byste do Dánska, Itálie nebo Polska. Mrknutí
Důkaz je v příloze.
Ještě taky Rakousko, Německo (tam přesně míří ta výjimka b) a Irsko. Z našich sousedů jen Slovensko ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak provést instalaci ve zděné kůlně, která nemá strop?
 Kolik by přibližně stálo předělání rozvodu elektřiny?
 Jsou vlastníci bytů povinni rekonstruovat el. rozvody v bytech, když bude rekonstruováno hlavní domo
 Co je potřeba k nové elektroinstalaci v bytě 2 nebo tři vodiče?
 Je opravdu nutné vyměnit staré hadrové vodiče?
 Poradíte mi prosím co se starými hliníkovými vodiči?
 Víte o dostupné a přehledné odb. literatuře?
 Poradite mi z rekonstrukcí instalace na chatě?
 Jak z PEN získám PE a N pro správnou funkci chrániče?
 Mohu v rozvodnici vodič PEN rozdělit na PE a N?
 Je nutné při navýšení příkonu z 1f na 3f rekonstruovat i vnitřní rozvody?
 Jak zrekonstruovat elektroinstalaci koupelny?
 Může spotřebitel vyměnit tělesa v chodníkovém osvětlení?
 Musíme při rekonstrukci vyměnit hlavní rozvodnici ve sklepě za jinou?
 Mohu při rekonstrukci ponechat původní kovové trubky?
 Na kolik by cca vyšla rekonstrukce elektroinstalace bez materiálu?
 Jak se vypořádat s rekonstrukcí rozvaděče při zachování starých obvodů PEN?
 Co udělat s neznámým zelenožlutým vodičem v zemi?
 Jakým způsobem zapojit lustr pokud mám krátké vývody?
 Jak si poradit s vedením ještě v rákosovém stropě?
 Jak zapojit třífázový jistič?
 Jak posunout zásuvku v kuchyni o čtyři metry dál?
 Jaká bude přibližná cena rekonstrukce bytového jádra?
 Aký priemer vodičov pre úpravu existujúcej inštalácie?
 Jak spolehlivě najít vodiče pod omítkou?
 Je hlučná vibrace elektroměru opodstatněný důvod k jeho výměně?
 Jak provést rekonstrukci starého hliníkového jádra?
 Jakým zpusobem mám postupovat při výměně elektroměrové rozvodnice?
 Je nutná technicka dokumentace po rekonstrukci, když instalace zůstává stejná?
 Je nějaká možnost dát na panelákový byt s TNC chránič?
 Mohu použít pro instalaci starý kabel 4x1,5 abych nemusel kupovat nový?
 Jak mám dokončit rozpracovanou instalaci v garáži?
 Je nutné při výměně pojistek za jističe použít také proudový chránič?
 Je možné v chatě při výměně elektroměru zanechat původní instalaci?
 Do kdy musí být provedena rekonstrukce el.instalací, které nesplňují normy EU?
 Jak postupovat při výměně svítidel v panelovém domě?
 Jaký postup zvolit při rekonstrukci dom. přípojky?
 Vysvětlí mi někdo kam vedou ve starém domě všechny fáze?
 Jak provést rekonstukci rozvodu elektřiny nejlevněji, nejrychleji a nejčistěji?
 Jakým způsobem obnovit elektroinstalaci v bunkru CO?
 Mohu ponechat i v rekonstruované instalaci v kuchyni dvouvodičové zapojení TN-C?
 Co říct na profesionální bastlíře rekonstrukcí jader?
 Je vadná elektroinstalace nebo revizní zpráva?
 Nakolik je potřebná nová instalace ve starším panelovém bytě?
 Vyplatí se rekonstrukce elektroinstalace v 35 let starém bytě 3+1?
 Lze vyměnit elektroinstalace v bytě bez sekání do zdí?
 Lze udělat z 1fáz. okruhu 3 fázový?
 Co zajistit pro rekonstrukci elektroinstalace rodinného domu?
 Projde mi kvůli novým hodinám revizí starý dvoužílový okruh?
 Jak správně postupovat při rekonstrukci elektroinstalace bytu?
 Co potřebuji k výměně hl. jističe stejné ampéráže a elměrové desky?
 Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
 Budem musieť inštaláciu v drevenej prerobiť pre novu reviziu?
 Jde na stávající rozvod v hliníku připojit nový rozvod v mědi?
 Kolik stojí výměna hlavního jističe a předrátování rozvaděče?
 Jak skloubit nové a staré rozvody v hl. rozvaděči při použití proud.chrániče?
 Jak správně předělat osvětlení ve staré koupelně?
 Vyměnit hliníkovou elektroinstalaci z roku 1975 nebo neměnit?
 Co je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Jak odpojit stykač od napětí v rozvodné skříni?
 Jaké je nutno podniknout kroky při výměně tech. zařízení ve starém rozvaděči?
 Lze při výměně hliníkových rozvodů nechat hliník pro světla?
 Nechat přívod AYKY 2x6 z ER po rekonstrukci el. instal. v bytě?
 Mohu zachovat část elektroinstalace při částečné rekonstrukci koupelny?
 Myslíte si, že si z těchto úrazů vezmou zedníci nějaké ponaučení?
 Co vše mám požadovat při rekonstrukci rozvodu elektriny?
 Víte jak taky může vypadat byt po rekonstrukci?
 Jak dočasně zachránit stav bytové elektroinstalace?
 Je možné vyměnit Al za Cu pouze ve dvou místnostech a pozdeji dodělat ostatní?
 Jak sehnat schopného elektrikáře pro pomoc s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba předělat starou elektroinstalaci pro revizi na třívodičovou?
 Mám kupovat byt se starým Al rozvodem?
 Co vše je potřeba při rekonstrukci elektroinstalace u rodinného domu ?
 Kdo z vás bydlí v bytech s rozvody TN-C?
 Jak zapojit zásuvky 230V sériově?
 Ako správne rekonštruovať starý rodinný dom?
 Jak řešit rekonstrukci instalace místnost po místnosti?
 Lze ponechat TN-C u kompletní rekonstrukce?
 Je při rekonstrukci elektroinstalace v paneláku nutné povolení úřadů?
 Jak postupovat při chybné instalaci kabelu?
 Mohu použít místo původního hliníkového měděný CYKY stejného průřez?
  Existuje standardni postup pro zjisteni puvodniho zapojeni dratu v byte?
 Nebudou problémy se starými rozvody elektřiny v bytě?
 Nejde mi zásuvka, můžeš přijet?
 Je nutné při rekonstrukci vyměnit i starou elektroměrovou skříň?
 Kde je hranice mezi opravou a rekonstrukcí?
 Jak jednoduše rekonstruovat starou instalaci schodiště bytového domu?
 Lze při rekonstrukci el.rozvodů použít pro světla kabel YDY 3x1,5?
 Musím nechat udělat revizi pokud jsem přidal do bytového rozvaděče jistič?
 Jak připojit v bytě nové rozvody TN-C-S na staré TN-C?
 Opravdu se nesmí sekat do panelu?
 Jak spojit hliníkové a měděné vodiče před zalitím betonem?
 Jak zapojit jističe a chrániče v bytě?
 Proč když proběhla rekonstrukce, jsou světla na starých vodičích?
 Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
 Jak najít ve staré instalaci krabici pod omítkou?
 Je možné zapojit nový obvod v rekonstruované kuchyni?
 Doplníte toto doporučení rekonstrukce o další konstruktivní poznámku?
 Co je potřeba pro výměnu elektrických rozvodů v bytě?
 V jakém pořadí rekonstruovat? Rozvody první a pak až koupelnu?
 Mohu v panelovém bytě zrušit zásuvku s plochými kontakty a napětím 8-15V AC?
 Lze provést rekonstrukci elektroinstalace v panelákovém domě postupně?
 Kde mohou být rozbočovací krabice světelného okruhu v panelákovém bytě ?
 Jaká je priblizna cena vymeny el. rozvodu v rodinnem dome?
 Co dělat když nefunguje starý závitový jistič? Nahradit pojistkovou patronou?
 Jaká je orientační cena za rekonstrukci el. rozvodů panelákového jádra?
 Jak nahradit přerušený PEN od hlavního rozvaděče do bytu?
 Jak vyřešit novou elektriku ve starém paneláku?
 Mám si dělat starosti s dvouvodičovým Cu rozvodem v bytě?
 Musím v družstevním bytě souhlasit s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace starého domu povolení statika?
 Čím skrýt starý nezvhledný rozvaděč v panelákovém bytě?
 Co si počít se starým rozvaděčem a rozvody v rodinném domě?
 Ako postupovat pri obnove chalupy?
 Co byste vytkli takové pěkné retro rekonstrukci panelového bytu?
 Mám jako nový nájemník nárok na kompletní výměnu elektroinstalace?
 Jaké se používaly kabely v bytových domech kolem roku 1968?
 Musí být při opravě elektroinstalace v BD přemístěn elektroměr na chodbu?
 Je vhodné řešit rekonstrukci instalace páteřním rozvodem na stropě sklepa?
 Lze posunout stropní osvětlení v panelu o 50 cm?
 Jak zapojit nový rozvadeč místo starého rozvaděče?
 Jak často se v domovní instalaci mění stykače?
 Čím nahradit vadný starý jistič J1K63?
 Jak vysvětlit vlastníkům domu nutnost výměny rozvodů v domě?
 Musí se při přechodu na tři fáze přesekávat elektřina v bytě?
 Jak probíhá výměna stoupacího vedení v BD?
 Jak byly v hliníku dělané zásuvkové okruhy?
 Jaká jsou kritéria pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Má smysl předělat obvod TN-C na TN-S bez přizemnění bodu rozdělení?
 Jak na první pohled poznám rozvody v mědi nebo hliníku?
 Jak složitá bude náhrada starých porcelánových pojistek za nožové?
 Doporučíte rekonstrukci pokud je instalace provedená vodiči CYSY?
 Vydrží staré rozvody zapojení více spotřebiču najednou?
 Vadí elektroinstalace za krbovými kamny?
 Lze vyměnit domovní rozvaděč, a zachovat starou elektroinstalaci?
 Kdy se PEN vodič nezapojoval na kolík?
 Je rekonstrukce elektroinstalace v bytě na etapy dobrý nebo špatný nápad?
 Mohu provést selektivitu jištění stejnou hodnotou jističe?
 Jaké jsou možnosti navýšení hlavního jističe?
 Síť TN-C-S, ale část stále TNC, jak řešit po rekonstrukci na TNS?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.076 sekund, 22 dotazů.