Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Martin Ruta 14.11.2008, 10:11



Název: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Martin Ruta 14.11.2008, 10:11
Při rekonstrukci staršího rodinného domku se k němu přistavila nová obytná část.

Do této nové části je zaveden přívod z elektroměrovéh o rozvaděče 5x6mm2 (TN-S) a je v ní provedena instalace 3-vodičově.
Instalaci staší části domku (TN-C, 2-vodičová) jsme připojili do nově přistavěné části (vodič PEN jsme připojili na PE v nové části, vodič N z nové části jsme nepoužili).
Revizní technik nám toto neuznal s tím,
že se již nesmí jednou rozdělený PE a N znovu sloučit na PEN (který je ve staré části domku).
Toto vyjádření akceptuji, ale nedokážu přijít na rozumný důvod, proč se to tak nesmí.

Souvisí to nějak s bezpečností nebo jiným důvodem a nebo to je jen tak napsané v normě?



Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 14.11.2008, 10:42
Souvisí to nejenom s bezpečností.

Vodič PE (5vodič) má pouze ochrannou funkci (neslouží k vedení proudu). Vodič PEN (4vodič) je zároveň ochranný i pracovní, to znamená, že přes něj proud normálně teče. Pokud z vodiče PE pokračujete jako PEN, pustíte do PE celý pracovní proud. Tady jste v příkrém rozporu s ČSN 33 2000-4-41 Ochrana automatickým odpojením od zdroje v síti TN a takovou instalaci opravdu nelze provozovat.

Řešením je změnit přívod z ER na soustavu TN-C, modrý vodič schovat na později a zeleno/žlutý označit (ne přeznačit!) modrým proužkem jako PEN. Rozdělení na TN-S provedete až v bytové rozvodnici. Část domu pak můžete ponechat v TN-C a novou instalaci připojit jako TN-S. Zručný elektrikář hravě zvládne za hodinku, dvě.

Poznámka: změnu přívodu z ER je vhodné konzultovat s vaším dodavatelem el. energie.

Doplněno pro rýpaly: Vodičem PEN v třífázové soustavě samozřejmě celý proud neteče, ale není to vyloučené.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Martin Ruta 14.11.2008, 11:52
Děkuji za odpověď.

Takže jestli jsem to dobře pochopil, tak jediný důvod je, že je normou zakázáno vést vodičem PE pracovní proud. Beru to jako, že si někdo někdy při vytváření normy jen tak prostě vymyslel přísnější požadavek na síť TN-S.
A tedy na bezpečnost před úrazem el. proudem takto zapojená instalace nemá žádný vliv a klidně by to tak mohlo být zapojené a člověk by byl chráněn stejně dobře, jako když se to předělá dle vašeho doporučení.

Můžete mi, prosím, specifikovat článek normy 33-2000-4-41, ve kterém je tento požadavek na PE uveden? Nemohu ho v této normě najít. Normu mám edici 2.

Martin Ruta


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Martin1565 14.11.2008, 12:38
Souvisí to nejenom s bezpečností.

Ano, když se po degradaci TN-S zpět na TN-C přeruší PEN na šikovném místě, tak stačí jeden spotřebič a v celém objektu bude všude fáze, takhle to souvisí s "bezpečností". To se řešilo milionkrát a pánové normotvůrci si žijí ve snovém světe, kde se dá provést rekonstrukce rozvodů v celém domě najednou (například panelák :D ) a aby se jim učinilo zadost, bude se TN-C udržovat nadále při životě, protože změna starších objektů na TN-S je tak prakticky nereálná.
Z fyzikálního hlediska není důvod, proč by patřičně dimenzovaný PE nemohl sloužit ve starší části elektroinstala ce jako PEN a stejně když si revizák prosadí TN-C, tak proud poteče stejným drátem, akorát tento se bude jinak jmenovat.
Samozřejmě pokud to chcete mít podle norem, musíte to zřejmě překopat.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Já2440 14.11.2008, 12:55
ČSN 33 2000-5-54 čl.546.2.1. z roku 1996
V pevných instalacích může být použito PEN vodiče,jejichž průřez není menší než 10 mm 2,mědi nebo 16 mm2 hliníku.
 ČSN 33 2000-5-54 čl.543.4.1. z roku 2007
tam je to zdůvodněno mechanickou pevností.

A el.instalace před rokem 1996 budou provozovány ještě desítky let.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 14.11.2008, 13:40
ČSN EN 33 2000-5-54, čl. 546.2.3: Jestliže je v nějakém bodu rozvodu vodič PEN rozdělen na dva samostatné vodiče, ... ,  je nepřípustné za tímto bodem tyto vodiče vzájemně spojovat.

Jenom poznámka: Mnou uvedená 4-41 se na tento článek (546.2) odkazuje.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jaroslav Ferst 14.11.2008, 14:35
Nějak tu neproběhl další důležitý faktor - u dvouvodičového rozvodu nelze zvýšit stupeň ochrany proudovým chráničem, jehož použití se dnes vyžaduje (je jen jedna výjimka, podle které se jen vřele doporučuje) ve všech nových instalacích.
Pokud tento chránič už v soustavě TN-S máte, pak po spojení vodičů N a PE pro starý rozvod se nic nestane, dokud nezapnete jakýkoli spotřebič nad asi 12W. Pak vypadne.

A také v době, kdy se v domácnostech vyskytuje stále vyšší počet elektronických zařízení, která se mezi sebou někdy musí propojit, není žádoucí, aby mezi jejich neživými částmi tekly signálovými kablíky vyrovnávací proudy jen proto, že na vodiči PEN vznikl průchodem pracovního proudu úbytek napětí, i když jen v desetinách voltu. Na malém odporu vedení to může dělat nepříjemně velký proud a v důsledku i znemožnit používaní těchto zařízení.
Tomu použitím samostatného vodiče PE, nevedoucího pracovní proudy, jinak řečeno - použitím soustavy TN-S, velmi účinně zabráníte.

Obecně: při postupné rekonstrukci lze připravovat soustavu TN-S "od konců k hodinám" a na přechodnou dobu ji napojovat na stávající zařízení TN-C a to postupně rušit. Až dojdete do místa (zpravidla k elektroměru nebo stoupačkové svorkovnici),  kde stačí jen splnit podmínky rozdělení vodiče PEN na N a PE, pak dál směrem k distribuční síti už bude moci zůstat zařízení TN-C, ale vy budete mít novou instalaci v TN-S.
Opačně, t.j. provozovat síť novou TN-S a odtud nějak napájet starý rozvod TN-C dost dobře nejde, jedině použít novou instalaci bez jednoho vodiče v soustavě TN-C také, ale to vám už dnes žádný soudný revizní technik nemůže podepsat. Nebo ten vodič neodpojíte, vyřadíte chránič, a vznikne bastl v hrubém rozporu s platnými předpisy, což dnes žádný soudný...atd.

Čili není to záležitost úředníka, který si vymýšlí blbosti, tří- a pětivodičová síť TN-S má proti stávající řadu podstatných výhod. Není chyba normotvůrce, že vás neinformoval o tom, v jakém rozsahu bude výměna rozvodů nutná. Na to měl přijít už projektant, který navrhoval nové zařízení.
Pro začátek stačilo nechat starý rozvod zapojený tak, jak byl, a pro nový zřídit vlastní přívod.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Václav 3 15.11.2008, 06:58
Z elektroměrného rozvaděče veďte CYKY 4Bx10 do místa napojení starého rozvodu v soustavě TN-C, nové rozvody napojte již v TN-S a RT nemůže být nespokojen, všem požadavkům norem bude učiněno zadost. Starší, funkční rozvod v soustavě TN-C lze provozovat dále, bez ohledu na to, že je část budovy zrekonstruován a nebo nová a rozvody jsou již provedeny v TN-S. Samozřejmě, že je nutno počítat s nedokonalostí tohoto řešení, jak napsali již kolegové Ferst a Svejkovský, lepší by byla rekonstrukce všech rozvodů na TN-S, je to, předpokládám, také záležitost financí a s nějakým časovým odstupem se k ní jistě rozhodnete.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 15.11.2008, 23:03
Téma připojování stávajících koncových obvodů L+PEN na rekonstruované části instalace v TN-S soustavě tu několikrát též proběhlo. S tímto problémem se bude ještě dlouho mnoho investorů, potažmo montérů potýkat a je přitom zřejmé, že nelze odsuzovat nikoho za to, že nemá peníze, či další možnosti na to, aby zrekonstruoval celý objekt naráz. Opět tedy po čase připomínám další, málo obvyklou možnost, jak se dá za určitých okolností problém řešit:
Pokud budou koncové obvody L+PEN připojeny přímo do rozvaděče s přívodem TN-S, pak je tu možnost prozatímního připojení PEN vodičů na sběrnici N. Možné je to ale pouze za předpokladu, že nelze přívodní vodič N v kabelu CYKY 5Cx6 z elměrového rozvaděče ničím vypnout, což bude velmi pravděpodobně splněno, pokud není v této cestě proudový chránič nebo např. čtyřpólový jistič. Pokud tedy nebude nikde až po sběrnici N v nové rozvodnici možné N vodič odepnout, pak je nutné ještě označit (pro rýpaly - nikoliv přeznačit) modrý N vodič zelenožlutou návlečkou. Ta dá poté budoucím montérům informaci o tom, že nulový vodič plní též pro některé obvody i funkci ochrannou. Návlečka musí být na obou koncích kabelu, tedy i v ER. Přívodní kabel bude tedy poté obsahovat žíly L1, L2, L3, PEN, PE a až se v budoucnu předělá zbytek instalace, odstraní se návlečky a bude vše již jen TN-S klasika. Další výhodou tohoto řešení je, že nikde v žádném žlutozeleném vodiči a případných připojených "železech" nepotečou pracovní, či vyrovnávací proudy, PE bude opravdu jen ochranný. Bezpečnost provozu starých obvodů zůstane zachována stejným způsobem jako doposud, pro nové obvody se plně uplatní výhody TN-S rozvodů.
Proti označení vodiče PEN modrou barvou izolace se žlutozelenými návlečkami na obou koncích stojí pouze argument, že se "u nás toto označení běžně nepoužívá".
Ovšem, pokud půjde o připojení starých rozvodů na nové nikoliv přímo do rozvodnice, nýbrž napojením se do instalčních krabiček nových rozvodů v sousedních místnostech, nastává problém, pramenící z možného rozpojování N např. proudovým chráničem atd. Pak platí to, co již zde uvedli kolegové.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jiří Rybnikář 16.11.2008, 07:03
Citace: Pokud budou koncové obvody L+PEN připojeny přímo do rozvaděče s přívodem TN-S, pak je tu možnost prozatímního připojení PEN vodičů na sběrnici N. :o
Pane co vás k tomu vede? Už na učilišti mě učili, že u elektrické instalace je důležitá ochrana (myšleno ta elektrická :)). Tak nevím proč bych PEN vodič starého rozvodu připojoval na N přípojnici rozvodu nového? I ten starý rozvod musí být bezpečný! Vycházím z platné 5-54 ed.2, kdy PE je de fakto pokračováním PEN při zachování dostatečného průřezu (CYKY5x6 vyhovuje změně 5-54). Znám případy kdy propojka N přípojnice byla nedostatečně dotažená a došlo "jen" k zničení zařízení.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 16.11.2008, 09:27
Pokud budou koncové obvody L+PEN připojeny přímo do rozvaděče s přívodem TN-S, pak je tu možnost prozatímního připojení PEN vodičů na sběrnici N.

Ne tato možnost tu není. Vodič N je pracovní vodič soustavy TN-S. Neplní a ani nemůže plnit ochrannou funkci.

nelze přívodní vodič N v kabelu CYKY 5Cx6 z elměrového rozvaděče ničím vypnout
Nikdy jsem neměl problém. Jednoduše zajít za technikem distributora (ne paní u okýnka, ta neví většinou nic) a přepojení domluvit. A máte po problému a nemusíte vyvádět takové zběsilosti, jako z N vyrábět PEN zelenožlutýma návlačkama.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 16.11.2008, 20:01
Pánové, nevytrhávejte věty z kontextu. Vodič PEN staré instalace bude dočasně připojen v instalaci nové k vodiči/sběrnici PEN. Rozdíl je pouze v tom, že vodič PEN je v té nové instalaci značen inverzně -  světle modrou barvou se žlutozelenými návlečkami.

Jak známo, označení vodiče PEN se provádí buďto:
a) zelenožlutým vodičem v místech, kde nemůže dojít k záměně s vodičem PE (např. distribuce el. energie v neměřených částech)
b) zelenožlutým vodičem se světlemodrými návlečkami především tam, kde se vyskytují i vodiče PE (běžná praxe)
c) světlemodrým vodičem se žlutozelenými návlečkami

Způsob c) není sice u nás běžnou praxí, avšak žádná norma tuto možnost nezakazuje. Naopak, je to zkrátka jen další možnost. Pokud tedy vodič N splňuje i ostatní podmínky pro vodič PEN (zejména není-li přerušován spínacím prvkem, vyhovuje impedancí vypínací smyčky, průřezem, atd.),  není důvod této možnosti nevyužít. Obzvláště v případech, kdy toto řešení přináší mnohé další výhody - eliminaci pozdějších zásahů do rozvodů a především značnou minimalizaci vyrovnávacích proudů ve vodičích PE. Věřte tomu, že znám nejeden případ ve spojitosti s provozem slaboproudých zařízení, kdy toto řešení bylo jedinou rozumnou a přitom nejméně nákladnou metodou, jak problémy s vyrovnávacími proudy a požadavky "čisté země" řešit.
Mimochodem: Nedotažený spoj se může vyskytnout kdekoliv, nejen zrovna v propojce rozdělení PEN na PE a N.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Lubomír Jindra 16.11.2008, 21:35
Vodič PEN staré instalace bude dočasně připojen v instalaci nové k vodiči/sběrnici PEN. Rozdíl je pouze v tom, že vodič PEN je v té nové instalaci značen inverzně -  světle modrou barvou se žlutozelenými návlečkami...

I když se to může zdát na první pohled jako exotické řešení, mě se líbí. Když zůstane přívod od elektroměrovéh o rozvaděče v TN-S je tím pádem bezpečnější (a tedy lepší) pro novou instalaci než jeho předělání do TN-C, tedy do zastaralého systému. Stará instalace připojená dle Otakara Dosbaby si zachová svoji stávající úroveň bezpečnosti. Opravdu nevidím logický důvod, proč zhoršovat bezepečnost přívodního vedení kvůli horší bezpečnosti vedení následujícího, to je prostě absurdní.

Výborné řešení, Otakar Dosbaba  (jednicka)


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 16.11.2008, 21:58
Výborné řešení, Otakar Dosbaba  (jednicka)

Mně se to taky líbí.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Štefan Beláň 16.11.2008, 22:53
c) světlemodrým vodičem se žlutozelenými návlečkami

Způsob c) není sice u nás běžnou praxí, avšak žádná norma tuto možnost nezakazuje.

TO: Dosbaba

Tak nevím, jak se vypořádáte s ČSN 33 2000-5-51 ed. 2 a ČSN 33 2000-5-54 ed. 2. ??


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 17.11.2008, 00:05
Asi takhle:  ;)

1) Světle modrý vodič není to samé, jako světle modrý vodič, opatřený z/ž návlečkami.

2) Ano, s připojením starých nulovaných spotřebičů, které jsou zároveň spojeny s železnými konstrukcemi, připojenými současně i k PE, bude problém, jenže to jsou již ty "určité podmínky",  kdy je a nebo není vhodné výše uvedené řešení provádět. Podobné případy však nemusí vždy rekonstrukci provázet. Konkrétní situaci je nutno posoudit dle aktuálního stavu.

3) Modrý PEN vodič se z/ž návlečkami v pětižilovém kabelu HDV je připojen v bodě rozdělení N a PE (tedy v tomto případě PEN a PE) k přívodnímu ochrannému/nulovému vodiči distribuční soustavy - to jinak ani nakonec v TN nelze, že.

Vím, že je to dosti krkolomné, nicméně trochu mi to navozuje pocit jakéhosi alibismu ze strany normotvůrců. Vystihnout případy, kdy lze postupovat v duchu vedení poruchového proudu drátem s jinou barvou izolace, by zřejmě bylo dosti problematické a nejisté, proto se raději setrvá u zajetého a osvědčeného dogmatu. Ale to mi fakt tak jen připadá, třeba je to jinak. Na druhou stranu, nějak jsem nikde nenašel výslovný zákaz označení vodiče PEN tak, že se světlemodrá žíla opatří z/ž návlečkou. Samozřejmě, bez té návlečky by to byla zásadní chyba a nepřípustné řešení, to naprosto souhlasím, avšak nikde a nikdy jsem tuto alternativu neuváděl.

 (drinks)


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Štefan Beláň 17.11.2008, 14:13
Tak Vám pane Dosbabo přidám další citaci z normy ČSN 33 2000-5-51 ed. 2.
Přeznačení modrého vodiče dle Vašeho návrhu v ČR nelze použít.  (!)
Musel byste do Dánska, Itálie nebo Polska. ;)
Důkaz je v příloze.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 17.11.2008, 14:44
Tak vám pane Dosbabo přidám další citaci z normy ČSN 33 2000-5-51 ed. 2.
Přeznačení modrého vodiče dle Vašeho návrhu v ČR nelze použít.  (!)
Musel byste do Dánska, Itálie nebo Polska. ;)
Důkaz je v příloze.
Ještě taky Rakousko, Německo (tam přesně míří ta výjimka b) a Irsko. Z našich sousedů jen Slovensko ne.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Štefan Beláň 17.11.2008, 15:16
Ještě taky Rakousko, Německo (tam přesně míří ta výjimka b) a Irsko. Z našich sousedů jen Slovensko ne.

Tyto státy mají určitá omezení dle poznámek a proto jsem je neuváděl, s ohledem na další komplikace pro řešení pana Dosbaby.  :)


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 17.11.2008, 15:30
Hm, "použít nelze"... Teď jde tedy nakonec o to, čemu (a komu) to prospěje.  :)
Přiznávám, že tuto tabulku s tímto tvrzením vidím prvně, v mnoha jiných materiálech to takto přímo zakázáno nebylo. Myslím, že by se normotvůrci mohli v zamyslet v širších souvislostech a pro specifické případy udělit i zde výjimku stejně, jako je tomu v tom Dánsku, Itálii atd. Z mnoha jiných prostudovaných materiálů a dokonce i odpovědí téměř nejpovolanější ch jsem nabyl přesvědčení, že této možnosti využít lze, jen se o tom moc neví a ejhle. I když,  nakonec, normy jsou vlastně nezávazné a tak že by to byla jedna z mála výjimek, kde by se dalo o tento argument opřít?
Škoda, nakonec skoro tedy bude záviset na povaze RT.  Zatímco technicky uvažující jedinec, klasifikující tuto skutečnost jako dočasnou, méně obvyklou, avšak bezpečnou praxi, umožní poměrně efektivní průběh rekonstrukce instalace. A naopak, nahrčenec, který se bude opírat pouze o nabiflované odstavce a tabulky z ČSN takto označený PEN uvede jako neakceptovatel nou závadu, celkem zbytečně tuto případnou efektivní možnost zabední a nejen tuto rekonstrukci, ale i především řádně zkomplikuje a prodraží provoz některých zařízení. Dejme tomu, v RD se tolik neděje, jsou ale objekty, kde za to stojí bojovat a vyhádat si to. Štefan jistě ví, kam mířím, jelikož jsme si na toto téma před několika lety také zde sáhodlouze vyměňovali názory a tak bych se k tomu vracet nechtěl.  :) Pro zájemce uvádím odkaz:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,1990.0.html
Asi nemá cenu to dál rozpitvávat.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 17.11.2008, 17:19
Už jen pro zajimavost dodávám.
514.3.2 Vodič PEN
Vodič PEN, pokud je instalován, musí být označen některým z následujících způsobů:
– barevnou kombinací zelená/žlutá po celé délce vodiče a navíc modrým označením na koncích;
– modré po celé délce vodiče a navíc označením barevnou kombinací zelená/žlutá na koncích. (tato kombinace není v České republice povolena)
POZNÁMKA Výběr způsobu značení vodičů PEN je ponecháno na rozhodnutí příslušné národní komise – viz Příloha ZB.
U nás komise rozhodla tak jak je uvedeno. U nového zařízení není o čem diskutovat, je nutno toto na  100% dodržovat. U předělávky něčeho starého je to mnohdy hloupost. Zajímalo by mne, kdo z této komise kdy něco takového řešil v praxi. Je zajímavé, že příloha je informativní a ne normativní.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Štefan Beláň 17.11.2008, 19:20
Už jen pro zajimavost dodávám.
514.3.2 Vodič PEN
Vodič PEN, pokud je instalován, musí být označen některým z následujících způsobů:
– barevnou kombinací zelená/žlutá po celé délce vodiče a navíc modrým označením na koncích;
– modré po celé délce vodiče a navíc označením barevnou kombinací zelená/žlutá na koncích. (tato kombinace není v České republice povolena)
POZNÁMKA Výběr způsobu značení vodičů PEN je ponecháno na rozhodnutí příslušné národní komise – viz Příloha ZB.

Osobně se domnívám, že toto rozhodnutí je naprosto logické a v pořádku. Modrá barva se používá pro označení pracovního (středního) vodiče N a také je možné takto označený vodič použít v určitých případech (např. distribuční síti TN-C) jako vodič fázový.

Proto zákaz používání modrého vodiče jako ochranný vodič je velice rozumné rozhodnutí,  které platí také v mnoha ostatních státech. (jednicka)


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 18.11.2008, 08:20
TO: Beláň
U nově stavěné el.instalace je to tak jak říkáte a nedodržet to je přinejmenším blbost. Co ale u starší el.instalace při nějaké předělávce, kdy jsou např. kabely s dostatečným průřezem a správným uložením v delší trase, ale jejich barevné značení je z dávné doby? Je to dostatečný důvod k vytrhání a nebo spolehlivě přeznačit a dále postupovat podle norem?


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 18.11.2008, 09:27
Rozumné rozhodnutí by bylo úplně zakázat u nových instalací modrý vodič jako fázový - větší volovina je totiž jen málokde k vidění a díky tomuto neporovnatelně většímu nešvaru vznikla již nejedna havárie. Zde by se měla národní komise trochu lépe prezentovat. (Sice ji trochu křivdím, protože vím, že se snažila při jednání, co mohla, avšak tlak zástupců okolních států EU byl silnější.) U nás to však, pokud vím zakázáno je a pokud kolega Beláň pro změnu někde vyštrachá příslušnou citaci, budu velmi rád.

Také by mne zajímalo, zda se někdo u nás setkal s distribučním vedením kabelem 4C, takový AYKY 4Cx25 bych docela rád viděl. Blba, který se u nás shání namísto obvyklého a všudypřítomnéh o kabelu 4B či 5C po nedostupné kombinaci 4C, aby jej hodil do výkopu pro běžné HDV, zřejmě nenalezne nikdo ani s baterkou o půlnoci. A co se děje v okolních státech, kde se běžně fáze značí modrou barvou je mi prd, tam ať si z této prasečiny sklízejí "ovoce" sami. Třeba je tato pitomost časem přesvědčí také k podobnému zákazu.

Pokud jde o kompletní nové instalace, není pochopitelně co řešit, jelikož není ani nejmenší důvod ke snaze modrý vodič s návlečkami jako ochranný používat. Stále se bavíme jen a jen o výjimkách během postupných rekonstrukcí a to pouze ve spojitosti s kombinacemi nových a starých částí instalace. Ať se na to dívám z jakéhokoliv pohledu, při dodržení jinak běžných montážních postupů, zvyklostí a standardní technologické kázně, neshledávám na mém návrhu žádné praktické problémy a nebezpečí. Laik se do toho nemá co vrtat a pokud přeci jen ano, jiných možností k průseru má i beztak nepřeberně. Pro odborníka by rozhodně modrý PEN vodič s návlečkami (navíc vždy vedle zeleno/žlutého PE) neměl být vůbec problémem a na tom, že "tento vodič plní pro některé obvody i funkci ochrannou" není co k nepochopení. Problémem rozhodně ne větším, než patáliemi, pramenícími z používání modrého vodiče, jako fázového! Dle mého názoru zkrátka stojí za zamyšlení příslušné národní komise se na tento problém podívat i z více pohledů a drobné změny alespoň v našich národních předpisech, pokud to bude opravdu zapotřebí, provést.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 18.11.2008, 15:32
Stran modrého vodiče jukněte na odpověď 14.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jakub Jahoda 10.01.2021, 20:51
,  rád bych využil toto již založené téma k mému dotazů. Nedávno jsem měl rozhovor s kolegou elektrikářem a nemohli jsme se shodnout na správnosti zapojení domovní instalace s částečně novými a částečně starými rozvody. Vysvětlím.
Domovní rozvaděč zapojen Cu 4x10 z ELM rozvaděče. Rozvaděč z výroby osazen dvěma listamy PE a N. Na listu PE přiveden privodni PEN a také vodič ze zemnici svorky + N vodič vedoucí na N lištu. Zatím se jedná o klasické rozdělení na TN-S. Spor byl v zapojení starých rozvodu sklepa, která ač jsou v mědi jsou taženy 2x/4x. Můj názor byl, že zapojení by mělo být tak, že se do rozvaděče přidá další lišta, přívod PEN včetně územnění se dá na ni včetně všech starých rozvodu s PEN rozvody a poté dojde k propoji na PE lištu a N lištu. Kolega elektrikář měl ten názor, že další lišta není zapotřebí a PEN vodiče do staré instalace se mohou připojit na společnou lištu s přívodní PEN, územněním ale také s novými PE vodiči nových rozvodů. Můžete mi prosím říct, jestli je kolegovo zapojení z hlediska bezpečnosti také správně? Díky


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jan Franěk 10.01.2021, 21:28
Správnější je váš způsob, nicméně ani ten kolegův nemusí být ve finále špatně, pokud to bude správně provedeno.

Za prvé dbejte na prostorové oddělení a za druhé je nutné, aby vodiče PEN, byly označeny dodatečnou modrou návlečkou, aby nedošlo k jejich záměně, v souladu s doporučením norem.  (norm)

Doporučuji prostudovat ČSN 33 2000-5-54 v aktuální edici (č.3 z roku 2012),  obzvlášť obrázek 54.1c ,  který jasně preferuje váš způsob zapojení.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jakub Jahoda 10.01.2021, 21:35
Co se týče barevného oddělení jsme byli za jedno. Šlo mně spíše o to bezpečnostní hledisko. V případě pripojeni na společnou svorkovnici by dle mého měly být odvodni vodiče PEN do staré elektroinstala ce v podstatě hned vedle přívodního vodiče PEN z ELM je tomu tak?


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jan Franěk 10.01.2021, 21:58
Nechápete  :-\  To je hlavní důvod proč raději dodržovat zapojení ze zmiňovaného obrázku.

Barevně máte už odděleno. PE a N svorkovnice.

Ale jak poznat PEN od PE? POmocí návlečky  (norm)  A prostorově oddělit znamená všechny PEN pohromadě a prostorově oddělené pod PE.

A protože nechápete, je rozumnější dodržet zapojení ze zmiňovaného obrázku, citované normy. Tedy vytvořit svorkovnici PEN a z ní napojit PE a N

Raději to sem vložím pár obrázků  :-X  a doporučuji si řádně prostudovat základní normy.



Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jakub Jahoda 10.01.2021, 22:27
Ale chápu. Možná jsem to blbe napsal. Barevné označení je jasné, na vodiče PEN do staré instalace se dá modrá navlecka, v tom jsme s kolegou byli za jedno. Vysvětlím můj dotaz a využiji Vas obrázek c. 2, v případě takového zapojení se vodice PEN do staré instalace tn-c dávají co nejblíže, respektive hned vedle vodiče PEN provedeného z ELM rozvaděče, je tomu tak? Jak jsem psal, já zastavam způsob dle obr.c.1,ale pokud říkáte, že i způsob dle obr.c.2 je správně, zajímá mě, jestli norma říká, kam vodiče do instalace ještě s tn-s připojit, nebo je to jedno a může to být kdekoliv na liště rozdělují obvody Tn-c a tn-s


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jakub Jahoda 10.01.2021, 22:33
Pardon, přepsala mi to chytrá T9,melo tam být "do instalace ještě s tn-c připojit, nebo je to jedno"...atd


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 10.01.2021, 23:46
Jsou na to dva úhly pohledu: Sběrnice PEN, PE a N je přehlednější, čistší a solidnější provedení. Ale zase PEN a PE na společné šíně je elektricky spolehlivější řešení (pro PE odpadnou dva spoje),  které navíc zabere méně místa. Označení PEN modrou návlečkou a popisy všech vodičů jsou pochopitelně samozřejmostí.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Peter Lovacký 11.01.2021, 11:13
Nedávno jsem měl rozhovor s kolegou elektrikářem a nemohli jsme se shodnout na správnosti zapojení domovní instalace s částečně novými a částečně starými rozvody.
Kolega elektrikář měl ten názor, že další lišta není zapotřebí a PEN vodiče do staré instalace se mohou připojit na společnou lištu s přívodní PEN, územněním ale také s novými PE vodiči nových rozvodů. Můžete mi prosím říct, jestli je kolegovo zapojení z hlediska bezpečnosti také správně? Díky
Ste s kolegom dosť detailisti (čo nie je zlé),  a kebyže sa pridám jak tretí detailista, tak by som povedal že pravdu nemá ani jeden...

Keď je naozaj tak jak píšete, že:
Rozvaděč z výroby osazen dvěma listamy PE a N.
tak potom píšete o rozvádzači výrobcom určeným pre prívod TN-S..keďže výrobca do neho nijakú lištu PEN nenamontoval.. .

Hej, viem čo je bežná prax, a i jak sa v taký čas PEN zvykne rozdeľovať.... no keď už som ten detailista, tak by potom po úprave takého rozvádzača od pôvodného výrobcu kde si len tak pridáte ďalší prvok (hej, asi sa fyzicky dá),  trebalo na seba aj prevziať všetku jeho zodpovednosť.. .
Myslím si totiž, že výrobca má dakde vo firme u seba od takého prázdneho rozvádzača bez ističov aj protokol o typovej skúške výrobku zo skúšobne bez lišty PEN (vám ho nedá, ale si ho na ďalšiu lištu v ňom môžete dať spraviť)...a že aj vyhlásenie o zhode vydal len na lišty PE a N.. atď..


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: HAGER podpora 11.01.2021, 11:45
Dle dotazu se jedná o rozvaděče pro laickou obsluhu DBO, který si může za pomoci návodu výrobce, vyrobit téměř každý elektrikář.
Za výrobce mohu říci, že neomezujeme výrobce tím, jestli bude přívod TN-C, nebo TN-S, tedy s vodiči PEN, nebo PE a N. Naopak i pro tyto varianty nabízíme mnoho doplňků, pro co nesnadnější a hlavně bezpečné řešení.
Mezi nejprodávanejš í pak patří rozvodnice Volta, v bezšroubovém prvedení.

Více informací
https://www.hager.cz/ke-stazeni/dokumentace/prohlaseni-a-certifikaty/typove-zkousene-rozvodnice-hager/98795.htm (https://www.hager.cz/ke-stazeni/dokumentace/prohlaseni-a-certifikaty/typove-zkousene-rozvodnice-hager/98795.htm)

Nebo se podívejte na některý z našich webinářů.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 12:15
Pánové, jak se prosím zvýší bezpečnost rozdělením PEN na N a PE.

Pokud do starého domu jde 4x10mm  AYKY (3x fáze, 1x N) a v bytové rozvodniti se PEN přivede nově na svorku PE z té potom na N a už si každý kabel jede svou cestou, tak se přeci cestou zpět zase vše potká na obou svorkách PE i N a odteče zase pryč přes ten N (kabelem 4x10mm přes celou zahradu až do sloupku s elektroměrem, kde je předpokládám to uzemnění)?

Čím PE potom chrání navíc?
Jediné co mě napadá, že když se upálí N, tak pořád zůstává PE (kolík v zásuvce) přes který napětí poté odteče pryč.

Když se připojí taková kovová IKEA lampička, která má (2zástrčku) zástrčku bez ochranného kolíku, byť uvnitř je F, N i PE (na kostře) tak to potom funkcni nesplní. N se upálí a na kostřava bude napětí.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 11.01.2021, 12:43
Bod rozdělení PEN na PE a N je potřeba provést pořádně a nejlépe spojit s uzemněním. Je to citlivé místo instalace.

Čím PE potom chrání navíc?
Jediné co mě napadá, že když se upálí N, tak pořád zůstává PE (kolík v zásuvce) přes který napětí poté odteče pryč.

Nikam neodteče, zásuvka přestane fungovat bez rizika přenosu napětí na kostru spotřebiče. Viz obrázek.

Když se připojí taková kovová IKEA lampička, která má (2zástrčku) zástrčku bez ochranného kolíku, byť uvnitř je F, N i PE (na kostře) tak to potom funkcni nesplní. N se upálí a na kostřava bude napětí.

Taková lampička neexistuje. Pokud nemá ochranný kolík, je provedená ve II třídě (izolace) a tudíž neobsahuje ani vodič PE (není kam připojit). Sice má kovový kryt, ale ten je od vodičů izolován.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 13:01
Bod rozdělení PEN na PE a N je potřeba provést pořádně a nejlépe spojit s uzemněním. Je to citlivé místo instalace.

A v případě, že takové uzemnění není přítomno?
Tedy drtivá většina chatových osad ve středočeském kraji.
4x10mm AYKY, kabel 30m přes zahradu, ze země před chatou vede trubkou do sklepa. Ve sklepě ze zdi 4 dráty. Přístrojová deska gumonová. 3 Fáze na hlavní vypínač a odtud na 1F jističe a 3F jistič a N na nulovací můstek. Ostatně kniha "Elektrické instalace v  dřevěných budovách a rekreačních chatách" o F. Soukupa je toho plná.

Pokud by tady mělo dojít k rozdělení PEN na PE a N tak mi to logicky chybí ten bod (uzemnění),  kam se připojí PE. Protože jinak by to bylo skutečně jen PEN na PE a N svorky ale zpět by logicky prošlo znovu přes ty dvě svorky PE a N a přes PEN a zahradu dál...


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 13:06

Taková lampička neexistuje. Pokud nemá ochranný kolík, je provedená ve II třídě (izolace) a tudíž neobsahuje ani vodič PE (není kam připojit). Sice má kovový kryt, ale ten je od vodičů izolován.

Takové jsou všechny lampičky IKEA/OBI atd.,  které se prodávají přes přívodních kabelů. K takové lampičce se prodává 2žilový kabel s vypínačem (někdy i jako set). Uvnitř je svorkovnice F, N, PE (PE kabel na kostru). Připojuje se F, N na PE a klema na N. Pokud uhoří N a pokud se vytrhne F (a že se vytrhne, protože slaněný kabel a nakrimypováno otřesně),  tak se F volný, kabel hlavně dotkne kostry a tedy PE funkci nesplní, nemá jak.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jaroslav Jonáš 11.01.2021, 13:18
Jestli máte takový problém s lampičkama, obraťte se na ČOIku. Tady to stejně nikdo nevyřeší, ani foto zde není.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 13:58
Jestli máte takový problém s lampičkama, obraťte se na ČOIku. Tady to stejně nikdo nevyřeší, ani foto zde není.

To bych se mohl na čti odstěhovat. Takhle vypadá většina lampiček z coby márketů.
Obrázek posílám.

Elektrikář, co mi připojoval čerpadlo u studny, mi tam dal alespoň wago svorku, kterou měl zrovna v ruce.

A tohle je ještě lampička, která má alespoň tu izolační podložku pod svorkovnicí, byť je tam prd platná, když se utrhne fáze a dotkne se kabel kostry. Jiná lampička s pevným připojením ale rovněž 2zástrčka, svítila fáze i když byla vypnutá...


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 14:06
Bod rozdělení PEN na PE a N je potřeba provést pořádně a nejlépe spojit s uzemněním. Je to citlivé místo instalace.

A v případě, že takové uzemnění není přítomno?
Tedy drtivá většina chatových osad ve středočeském kraji.
4x10mm AYKY, kabel 30m přes zahradu, ze země před chatou vede trubkou do sklepa. Ve sklepě ze zdi 4 dráty. Přístrojová deska gumonová. 3 Fáze na hlavní vypínač a odtud na 1F jističe a 3F jistič a N na nulovací můstek. Ostatně kniha "Elektrické instalace v  dřevěných budovách a rekreačních chatách" o F. Soukupa je toho plná.

Pokud by tady mělo dojít k rozdělení PEN na PE a N tak mi to logicky chybí ten bod (uzemnění),   kam se připojí PE. Protože jinak by to bylo skutečně jen PEN na PE a N svorky ale zpět by logicky prošlo znovu přes ty dvě svorky PE a N a přes PEN a zahradu dál...

Už to asi chápu (doufám). Ono pokud se TN-C předělává na TN-S je nezbytné zemnící prvky přidat (např. tyče) a poté PE spojit se zemnící tyčí. Jinak by vlastně došlo jen k rozdělení PEN na PE a N ale pořád by to byl PEN jen "na dvou svorkách".


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jaroslav Jonáš 11.01.2021, 14:59
Obrázek vše napověděl. ČOIku není třeba kontaktovat. Pane Vácho, celý problém je ve vás. Vy nejste elektrikář, tak se do toho slušně řečeno nehrabte. Lampička jako taková je v pořádku, mám doma takovou. Je ve tř.I a Vy na ni roubujete šňůrový přívod pro tř.II. Pokud byste byl elektrikář, věděl byste, o čem tady píšu. Ne každá šňůra v obchodě v regálu se hodí ke každé lampičce. Univerzální návod pro kutily: NEHRABTE SE DO ELEKTRIKY!


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 15:23
Pane Vácho, celý problém je ve vás. Je ve tř.I a Vy na ni roubujete šňůrový přívod pro tř.II.

Pane Jonáši, jen tu Vaši odpověď přepíšu na realitu:

Pane Vácho, celý problém je ve vás. Souhlasím.
Když jste byl nakupovat v OBI (tahle je odtamtud),  tak vám elektro-specialita v obchodě k této lampičce I. třídy dal kabel, II. třídy s návodem, jak se to má připojit.

Vy jste to v dobré víře jako laik doma manželce připojil (protože žádný elektrikář k vám kvůli připojení lampičky nepojede a nepojede k vám ani kvůli rekonstrukci starého rozvodu - kontaktoval jsem jich vloni mimochodem už 11 (slovy jedenáct) 7 mě odmítlo hned (že starou elektriku předělávat nehodlají, když se ve středočeském kraji všude staví novostavby, že sorry jako, 3 že cca za rok a půl že by se snad stavili a jeden, ať mu sepíšu co chci rekonstruovat a že se staví...zatím uběhlo 7 měsíců),  připojil jste to špatně (dle návodu elektro-specialisty z hobby márkétu) a elektrikář, co vám připojoval čerpadlo, to udělal alespoň bezpečněji, na Váše staré rozvody.

Tak se pane Vácho nehrabte do elektriky když jste to nevystudoval a doma si žádnou lampičkou nesviťte nebo počkejte 2-3 roky, než se k vám někdo uráčí. Elektrikáři mají na starost výhradně novostavby, z těch mají peníze, a řemeslo a pomoc s drobnostmi lidem je nezajímají. Tak se s tím smiřte nebo si silnoproud dostudujte a pak si to připojte sám.

Děkuji za radu, se vším souhlasím a budu na sobě pracovat.
Elektro-spotřebiče odpoledne vyvezu na sběrný dvůr a vylezu si na strom. Svítit mi bude kočka očima (pokud se jí od něčeho odrazí).


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 16:02
Pane Jonáši, posílám ještě jeden obrázek. Mohl byste mi prosím jako elektrikář vysvětlit, proč u tohoto svítidla, opět 2zástrčka, ovšem odborně zapojeného u výrobce a prodávaného jako set v krabičce světlo + přívodní kabel k zastrčení, svítí fáze na kostře?


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 11.01.2021, 16:33
Typický spotřebič třídy II, kde se do kovové části, která by měla být oddělena od živých částí dvojitou izolací, něco indukuje.
Je třeba seriozně změřit dotykový proud, podle ČSN 33 1600, ed.2 může být max. 0,5mA, podle výrobkových norem se u nového výrobku zpravidla počítá s nižší hodnotou (0,25mA)
Pokud to splňuje, je to OK
Pokud je tam dotykový proud vyšší, bylo by třeba seriozně zjistit proč.
A jestli se chcete pasovat na "odborníka elektro",  tak nezapomeňte na §5 Občanského zákoníku a vše nebezpečné, o  kterém tak hezky píšete, hlašte, abyste nakonec nebyl obviněn, že jste "věděl a nekonal"


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jaroslav Jonáš 11.01.2021, 16:36
Jednak neřeším případný nedostatek elektrikářů v daném místě a na univerzálním návodu pro kutily nebudu nic měnit.
váš poslední obrázek ukazuje svítidlo, jakých je na trhu mnoho. Rozhodující je výrobní štítek případně přiložená dokumentace - návod, který uvádí mimo jiné třídu ochrany. Jednopólové zjišťování přítomnosti napětí - doutnavkou, je k ničemu. Takovou zkoušečku je nutné použít jako dvoupólovou. Veškerá svítidla i jiné elektrické předměty, tř.I i tř.II jsou konstruované tak, že při správném zapojení se napětí na kovové přístupné části nemůže objevit. Proto nevěřím, že jste napětí na vrchní části svítidla zjistil.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 16:49
Typický spotřebič třídy II, kde se do kovové části, která by měla být oddělena od živých částí dvojitou izolací, něco indukuje.
Je třeba seriozně změřit dotykový proud, podle ČSN 33 1600, ed.2 může být max. 0,5mA, podle výrobkových norem se u nového výrobku zpravidla počítá s nižší hodnotou (0,25mA)
Pokud to splňuje, je to OK
Pokud je tam dotykový proud vyšší, bylo by třeba seriozně zjistit proč.
A jestli se chcete pasovat na "odborníka elektro",   tak nezapomeňte na §5 Občanského zákoníku a vše nebezpečné, o  kterém tak hezky píšete, hlašte, abyste nakonec nebyl obviněn, že jste "věděl a nekonal"

Druhou stejnou lampičku jsem vyhazoval, přestala svítit. Ovšem než jsem jí vyhodil, tak jsem se do ní podíval. Uvnitř byla stejná svorkovnice jako na obrázku, kde mi spílal pan Jonáš. Připojeny F, N a na kostře PE ovšem ze svorkovnice jaksi nebylo co připojit tak to odborně výrobce nepřipojil.

To jen na okraj proč si myslím, že je lépe, když něco připojí laik bezpečně a dle norem (ono se to dá i v domácím studiu načíst) než odborník nebezpečně. To, že je někdo "elektrikář" ještě neznamená, že když to vystudoval, že to dělá dobře. Jako každý jiný obor.

Naši mini vesnici celou elektrifikoval pan elektrikář, který v národním podniku vedl 2000 lidí (elektro). Všechny objímky žárovek, kde lidem pomáhal, připojeny F a N ovšem N rovnou na objímku bez toho, aby to šlo přes třmen (TN-C). Všechny nové zásuvky připojoval krásným bílým slaněným kabelem nebo zvonkovým. F- černá / PEN modrá nebo oba bílé. S barvami si starost nedělal, takže někde fáze Modrá barva někde Černá. Zásuvky dával do dřevěných chat na kovovou podložku. A tak bych mohl pokračovat do nekonečna.

A nabízí se otázka. Když člověk doma na něco takového přijde (tedy, že elektrikář kdysi něco udělal špatně) a nového elektrikáře nesežene, protože se žádnému nechce. Je lepší si to nastudovat a dát svépomocí do pořádku aby to bylo pro rodinu bezpečné nebo to nechat nebezpečné a v případě problému se potom odkazovat na již zesnulého (stářím) elektrikáře a nosit dětem na hrob kytky ale hlavně do toho nelézt, protože to dotyčný nevystudoval?



Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 11.01.2021, 17:23
2zástrčka, ovšem odborně zapojeného u výrobce a prodávaného jako set v krabičce světlo + přívodní kabel k zastrčení, svítí fáze na kostře?

Kdyby tam "svítila fáze",  rozsvítí to celou LED diskotéku na zkoušečce a nikoliv jenom indikaci přítomnosti fáze. Indukce.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 11.01.2021, 17:30

A nabízí se otázka. Když člověk doma na něco takového přijde (tedy, že elektrikář kdysi něco udělal špatně) a nového elektrikáře nesežene, protože se žádnému nechce. Je lepší si to nastudovat a dát svépomocí do pořádku aby to bylo pro rodinu bezpečné nebo to nechat nebezpečné a v případě problému se potom odkazovat na již zesnulého (stářím) elektrikáře a nosit dětem na hrob kytky ale hlavně do toho nelézt, protože to dotyčný nevystudoval?


Prví taková věc může být ta zabijácká lampička, mmch výrobcem určená k pevnému připojení, kterou jste v rozporu s návodem připojil pohyblivým přívodem, navíc bez odlehčení v tahu a ošetření prostupu kabelu proti prodření.
Takže potřebujete kabelovou průchodku s odlehčením v tahu (např EAN: 2050000168727) a správnou šňůru L,N,PE.
Hned se budete doma cítit bezpečněji.
Stejným způsobem jsem zažil připojenou vířivou pračku. Smutný bylo, že to bylo flexošňůrou L,N,PE, přičemž PE byl přibandážován k plášti kabelu. Ale tlouklo to jen když se připojila i ždímačka, to se dávala rozdvojka a muselo se to správně trefit.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 17:43
Prví taková věc může být ta zabijácká lampička, mmch výrobcem určená k pevnému připojení, kterou jste v rozporu s návodem připojil pohyblivým přívodem, navíc bez odlehčení v tahu a ošetření prostupu kabelu proti prodření.
Takže potřebujete kabelovou průchodku s odlehčením v tahu (např EAN: 2050000168727) a správnou šňůru L,N,PE.
Hned se budete doma cítit bezpečněji.
Stejným způsobem jsem zažil připojenou vířivou pračku. Smutný bylo, že to bylo flexošňůrou L,N,PE, přičemž PE byl přibandážován k plášti kabelu. Ale tlouklo to jen když se připojila i ždímačka, to se dávala rozdvojka a muselo se to správně trefit.


Pane Hrubý, a to je důvod, proč se o tom laik chce něco dozvědět a hledá odpovědi tady (byť jsem to zkoušel na https://kutil.elektrika.cz) kde se od roku 2011 nic nekoná, proto my všichni neznalý otravujeme tady. Vy jste očividně slušný člověk co poradil a děkovat se tu nemá, jen mě to nedá, takže danke.

Mě ten obor zajímá, čtu jako o život a přemýšlím, že bych si to i dálkově vystudoval, byť jsem už dosti po čtyřicítce. I koníček může přeci člověk studovat aniž by musel dostat políček (ne od vás) v podobě "nehrabte se do toho".

Čistím okap, mohu spadnout ze žebříku a zabít sebe i toho co mi žebřík drží. Volat proto firmu nebudu. Teče baterie, tak koupím novou a vyměním, leč mohu vytopit sebe i sousedy, nateče jim to do zásuvky a zabije je to, volat proto instalatéra nebudu. Jedu autem, mohu mít nehodu a zabít sebe i ostatní, pěšky lesem proto chodit nebudu. Chci si připojit lampičku, mohu špatným zapojením zabít sebe i rodinu a měl bych proto volat elektrikáře :-). Všechny obory kromě elektrikářskéh o jdou dělat doma s rizikem svépomocí, jen ta potvora elektrika ne.

Už vás nebudu svou úvahou zdržovat, jen mi trochu neseděl políček od kolegy, co se mi snažil zachránit život. ....


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 11.01.2021, 18:12
Pane Vácho, coby stavebník vaše pohnutky chápu, řemeslníci nejsou a než pro nějakýho Hrubýho nebo Váchu budou dělat pro developera, protože ví, že ten kšeft jim stejně neuteče a voni jim budou alespoň vděčný, až se milostivě ukážou, až nebude do čeho píchnout a pořádně je podojí. Taže si dělám vodu, topení, zedničinu... Ne že bych neměl peníze, ale nemám čas čekat, třeba střechu mám slíbenou od tří různých už víc než rok, ale raděj dělají pro developery.
váš problém je, že se pouštíte do věcí, které jdou mimo vás a mohou reálně zabíjet.
Chápu, že ten obor vypadá zajímavě a láká vás. Minimum co můžete udělat, je koupit příručku https://obchod.in-el.cz/dilenske-prirucky/182-elektricke-instalace-v-bytove-a-obcanske-vystavbe.html a pročítat toto fórum.
Získáte tím alespoň základní povědomí o tom, že to ve skutečnosti opravdu není tak jednoduchý, jako strčit dva dráty do čokolády.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 18:54
Pane Hrubý, je to přesně tak, jak píšete.

zakoupil jsem už před časem defacto komplet https://obchod.in-el.cz/4-odborne-prirucky

+ Sobotales příručku pro elektrotechnik a a drtivou většinu starých publikací z antiku co vydalo SNTL. Obzvláště ty od F. Soukupa jsou vynikající a prakticky ukazují jak na to. Dříve to šlo, člověk si to měl udělat sám za sebe a potom nechat zkontrolovat, dnes už se to nesmí. I ty nové publikace tomu odpovídají, všude "jen" odkazy na normy - které jsem si mimochodem také tištěné koupil a to pokladnička sakra plakala :-)

Snažím se, leč ne vše jde vyčíst. Chybí praxe a mozek si to někdy nespojí. Jako ten PEN rozdělaný na PE a N viz výše, kde mi nešlo do hlavy, jak by mohl PE zvýšit bezpečnost, když jde zpět k transformátoru stejnou cestou jakou přišel tj. přes PEN a hle, bylo to (doufám) tím extra územněním PE.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jan Franěk 11.01.2021, 19:16
Elektrikář, co mi připojoval čerpadlo u studny, mi tam dal alespoň wago svorku, kterou měl zrovna v ruce.

Ne, to nemohl být elektrikář. Vždyť to udělal mnohem nebezpečnějším, než pokud by to bylo připojeno bez PE  (norm)  Můžete se zde s námi podělit o jeho jméno? Nebo ho alespoň do mé soukromé zprávy zde, včetně kontaktu na něj?

Zjednodušeně. Pokud má jakýkoliv podobný přístroj svorku, nebo šroubek pro PE vodič, nemůžete ke němu použít napájecí kabel s menším počtem vodičů, tedy bez PE vodiče. S vaším zapojením se stane to, že strčíte vidlici do zásuvky a náhodně podle jejího otočení se stane, že pustíte na kostru fázi. V ten moment jde o vemi nebezpečný stav, kdy sáhnutím na kovovou část svítidla, může dojít k úrazu, nebo i smrti.

Přesně jak se vám to stalo
Jiná lampička s pevným připojením ale rovněž 2zástrčka, svítila fáze i když byla vypnutá...

Jedinou chybou IKEA obchodu je, že vás nechal obsluhovat neodborným personálem. Zapojení jste si v rozporu se zákonem a návodem výrobce provedl pak sám. Jen díky velkému štěstí se vám a dalším okolo vás prozatím nic nestalo. Budiž vám to varováním a je potřeba to rychle napravit, než bude pozdě.

Snažím se, leč ne vše jde vyčíst. Chybí praxe a mozek si to někdy nespojí. Jako ten PEN rozdělaný na PE a N viz výše, kde mi nešlo do hlavy, jak by mohl PE zvýšit bezpečnost, když jde zpět k transformátoru stejnou cestou jakou přišel tj. přes PEN a hle, bylo to (doufám) tím extra územněním PE.
NE tak docela. Je to jen doporučení, přesto je velmi dobré jej dodržet. U rodinných domů neprovedu kladnou revizi, pokud chybí MET přípjnice a tedy dodatečné přizemnění bodu rozdělení.
Výhodou tohoto řešení je spíše fakt, že v případě PEN vodiče, máte spojenou funkco ochranou i pracovní v jednom vodiči. Šance že dojde k jeho přerušení, třeba přehořením a podobně, je stejně velká jako u vodiče fázového. Tedy máte šanci 50/50 že případnou poruchu přežijete. V případě rozdělení těchto funkcí, nemáte proudem (hlavně ani poruchovým) vůbec zatěžován vodič PE. Tedy je funkčně nejlépe připraven pro případ kdy jeho zapotřebí a můsí zachránit život. Pak máte šanci mnohem vyšší. Můžeme říci (odhad - nebrat doslova) třeba že vaše šance je 90/10 že vás to ochrání, což je velmi podstatný rozdíl. To je hlavní ale zdaleka ne jediný přínost dalšího vodiče. To je na mnohem delší a širší diskusi.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 19:45
Ne, to nemohl být elektrikář. Vždyť to udělal mnohem nebezpečnějším, než pokud by to bylo připojeno bez PE  (norm)  Můžete se zde s námi podělit o jeho jméno? Nebo ho alespoň do mé soukromé zprávy zde, včetně kontaktu na něj?

Zjednodušeně. Pokud má jakýkoliv podobný přístroj svorku, nebo šroubek pro PE vodič, nemůžete ke němu použít napájecí kabel s menším počtem vodičů, tedy bez PE vodiče. S vaším zapojením se stane to, že strčíte vidlici do zásuvky a náhodně podle jejího otočení se stane, že pustíte na kostru fázi. V ten moment jde o vemi nebezpečný stav, kdy sáhnutím na kovovou část svítidla, může dojít k úrazu, nebo i smrti.


Byl to elektrikář, doporučený obchodem kde jsem nakupoval. Dělá tu v okolí běžně.
Je mi líto, ale když vám ho nahlásím, tak mám příště smůlu a když se mi něco po...tak už se tu neukáže.

Je dost možné, že to je nedbalý elektrikář, protože acidur krabice ve studni nechal staré do kterých teklo a ty jsem předělával sám. Protože jinak by při dešti do svorek nateklo...bohu žel nikdo jiný za 3/4 roku k nesehnání.

Mimochodem vzal jsem zkoušečku UNI-T UT15C (předpokládám, že to není úplný krám),  otočil zástrčku v zásuvce = fáze by měla jít modrým vodičem přes PE na kostru a ona tam nejde. Lampička svítí, na kovovém krytu nic není. Jak to?


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 20:17
A propó proč lidi jako já zapojí světlo špatně.

https://www.dekolamp.cz/clanky/detail/snadny-navod-na-instalaci-svitidla.htm

Pokud máte elektřinu bezpečně vypnutou, můžete se pustit do spojování. V těle svítidla najdete kabely ve stejných barvách, které propojte s kabely, které vedou ze zdi a je hotovo. V případě, že instalujete světlo v prostorech, kde jsou k dispozici pouze fázový a nulový vodič, je propojte s těmito vodiči ve světle a zbývající uzemňovací kabel upevněte tak, aby se nedotýkal s jinými dráty a pečlivě ho zaizolujte. Pokud byste tak neučinili, došlo by ke zkratu.

Pokud budete potřebovat poradit nejen s instalací, neváhejte se obrátit na naše odborníky.

Tak jestli jsem studoval správně, tak jde li o kovové svítidlo, tak v pevné instalaci, kdy vedou ze zdi F a PEN se F připojí na F a PEN na PE svorku a od té proklamuje na N na svítidle. Návod v obchodě však říká něco jiného. A to jsem jen náhodně vybral obchod.



Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 11.01.2021, 20:38


Mimochodem vzal jsem zkoušečku UNI-T UT15C (předpokládám, že to není úplný krám),   otočil zástrčku v zásuvce = fáze by měla jít modrým vodičem přes PE na kostru a ona tam nejde. Lampička svítí, na kovovém krytu nic není. Jak to?
Úplný krám to není, funguje, ale denně bych s ní dělat nechtěl. Na domácího kutila nadstandart, jen si nejsem jist, zda ji využíváte naplno, tzn. dvoupólově, nebo jen jako předraženou fázovku (neberte to jako útok).
Předpokládám, že máte namysli první lampičku. Ta zkoušečka má test spojitosti obvodu (prozváněčku). Když to propísknete mezi vidlicí a kostrou, bude při zapnutém vypínači a osazené žárovce pískat úplně všechno.
Pak žárovku vyšroubujte, identifikujte jednotlivé vodiče ve šňůře a zároveň si propískněte tu propojku modrého na kostru. Pak si to celé nakreslete na papír.

Na druhé fotce měříte nejspíš indukci, pokud byste druhý pól zkoušečky připojil na zem, musí zhasnout, je-li zařízení vpořádku.
Bohužel, tento model nedisponuje připojitelnou zátěží, takže nelze úplně potlačit účinky indukce třeba na delších kabelech v souběhu, nebo odhalit přechoďák.

A propó proč lidi jako já zapojí světlo špatně.


Kdybysme byli u soudu, tak jse propadající, protože 1. návod výrobce, 2. návod je pro svítidla připojená k pevné instalaci, kde lze za jistých okolností tolerovat "dvoudrátové" připojení svítidla tř.1, tzn "s kostrou". Ovšem jakékoliv zařízení tř.1, připojené pohyblivým přívodem, což je i případ první lampičky, musí být připojeno "třídrátovou šňůrou",  protože se za ni tahá, může se vytrhnout, či jinak poškodit a tím, že je tam zeleno/žlutý správně připojen (nejdelší),  použit jen a pouze jako ochranný, tzn. nevede pracovní proud, o to se stará modrej a hnědej, může tedy nerušeně odpočívat a  čekat, až se to upálí, nebo vytrhne v čokoládě a bude nucen splnit svůj jediný účel a sice odvedení poruchového proudu k prvku samočinného odpojení od zdroje, potažmo zachránit uživateli majetek a p.del.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Tomáš Vácha 11.01.2021, 20:50
Úplný krám to není, funguje, ale denně bych s ní dělat nechtěl. Na domácího kutila nadstandart, jen si nejsem jist, zda ji využíváte naplno, tzn. dvoupólově, nebo jen jako předraženou fázovku (neberte to jako útok).
Předpokládám, že máte namysli první lampičku. Ta zkoušečka má test spojitosti obvodu (prozváněčku). Když to propísknete mezi vidlicí a kostrou, bude při zapnutém vypínači a osazené žárovce pískat úplně všechno.
Pak žárovku vyšroubujte, identifikujte jednotlivé vodiče ve šňůře a zároveň si propískněte tu propojku modrého na kostru. Pak si to celé nakreslete na papír.

Na druhé fotce měříte nejspíš indukci, pokud byste druhý pól zkoušečky připojil na zem, musí zhasnout, je-li zařízení vpořádku.
Bohužel, tento model nedisponuje připojitelnou zátěží, takže nelze úplně potlačit účinky indukce třeba na delších kabelech v souběhu, nebo odhalit přechoďák.


Ano, využívám tzv. dvoupólově :-) První vyzkouším, nicméně mi nejde na rozum, jak to, že se přes N vodič při otočené zástrčce nedostala fáze na kostru. To co psal pan Franěk je zcela logické a mělo by to tak být.

Druhá fotka a indukce. Patrně bude vadné svítidlo. Jeden pól na kostře, druhý na zemi a svítí dál. Ono stačí lampičku vypnout, otočit zástrčku v zásuvce a rázem svítí na kostře i vypnuté svítidlo...


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 11.01.2021, 20:58
Ona tam je, jenže měříte v uzavřeném obvodu a proto si to propískejte a namalujte a namalujte i kudy teče proud a kudy bude "utíkat z obvodu".
Nemusí být nutně vadné, může tam být filtr. Muselo by se vidět vnitřní zapojení a měřit ještě unikající proud. Ta zkoušečka neukázala nic na stupnici, tzn. je tam nějaký rozdíl potenciálu, ale nebude tam fáze na kostře.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Jan Franěk 12.01.2021, 06:42
Byl to elektrikář, doporučený obchodem kde jsem nakupoval. Dělá tu v okolí běžně.
Je mi líto, ale když vám ho nahlásím, tak mám příště smůlu a když se mi něco po...tak už se tu neukáže.

A není to náhodou v pořádku? Vždyť se vás pokoušel zabít! Takového řemeslníka bych stejně podruhé přes práh domu nepustil. Tento argument prostě nikdy nepochopím.  :-X :-X  Navíc je velmi pravděpodobné že takto pracuje i u jiných a vy jste mohl někomu záchránit život. Chybu může udělat každý, ale to co udělal není chyba, ale totální selhání odborníka, i když to na první pohled někomu múže připadat jako prkotina.


K tomu druhému svétidlu asi jen tolik. Doutnavka je pouze orientační indikátor, který je zapotřebí umět i správně vyhodnotit. Často svítí tam kde není napětí takové aby to bylo nebezpečné (třeba velmi měkké-indukované) a jindy nic neukáže a dostanete kopanec. Osobně si myslím že to nemá v rukách laiků co dělat, protože ti to neumí správně vyhodnotit. Vždy doporučuji měřit dvoupólově, to je jistota. O těchto "měřeních" zde toho je jíž popsáno mnoho, tak to nebudu po Xté opakovat.

I když dokážu lidsky pochopit vaše důvody pro porušování legislativy a návodů výrobce, nemohu s tím úplně souhlasit. Znám celkem dost laiků kteří jsou poměrně znalý v našem oboru a někteří by strčili do kapsy i mnohého elektrikáře. Nicméně vaše zkušenosti jsou slabé (viz lampičky) a tedy se pouštět do těchto prací je velmi rizikové, což osobně prostě podporovat nemohu. Přispívám pouze proto aby jste pochopil ta rizika a provedl nápravu. Jinak by to mohlo opravdu někoho stát život.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Václav Třetí 12.01.2021, 06:54
Už se tady píše dvě stránky o zásadní chybě. Lampička je určena pro pevnou montáž a je vyrobena v I. izolační třídě. Ani jedna podmínka není dodržena.

Při připojení přes vidlici, musí být přívod třížilový a kablík musí být zajištěn proti vytržení a prodření při průchodu přes kovové tělo lampičky. Pokud nebude lampička připevněna trvale na zeď, měla by být zadní strana prostoru se svorkovnicí doplněna krytem (možná není pouze na foto). Dále by si měl autor takových úprav uvědomit, že v případě řešení úrazu nebo škod tímto zařízením způsobených bude brán jako výrobce se všemi právními důsledky z toho vyplývajícími.

 Poznámka výrobce v návodu o připojení dvouvodičovým přívodem se týká starých pevných rozvodů (rozvody TN-C, které se u nás používaly do poloviny 90. let),  kde se nachází vodiče PEN (nulák) - zeleno/žlutý nebo zelený a vodič L (fázový) hnědý nebo černý. Dále by se při tomto připojení mělo prověřit, zda není předřazeným spínačem vodič PEN přerušován - vypínán. To, že výrobci (dodavatelé) mají v návodech nebo na internetu nesmysly nebo je informace neúplná, není nic nového.

Dvouvodičové připojení jakéhokoliv spotřebiče pomocí kablíku s vidlicí je možné pouze tehdy, pokud se jedná o zařízení ve druhé izolační třídě, které je označené symbolem dvojitého čtverečku nebo nápisem Class II na výrobním štítku nebo na těle přístroje. Spotřebiče bez tohoto označení a spotřebiče mající zemnící svorku (označenou PE nebo zemnící značkou) musí být připojeny vždy třívodičově.

Zapojení na fotografii dodané p. Váchou je životu nebezpečné. Podle postavení vidlice v zásuvce vůči fázi může být připojena kostra lampičky trvale  buď na N nebo na fázi, což je oboje špatně, kostra musí být spojena pouze s PE, nikoliv s N! S ohledem na vložený spínač v kabelu může dojít ještě k další nebezpečné situaci, a to že bude ve vypnutém stavu na kostře fáze (v serii přes vlákno žárovky) a v zapnutém stavu N. To může vzniknout v případě, že vypinač v předmontované šňůře je jednopólový (téměř vždy) a zapojený v modrém vodiči - což je dost častý jev u cizích dodavatelů.

Pane Vácho, nakreslete si schematicky všechny možnosti zapojení, správné i nebezpečné a uvidíte rozdíly. Ještě k tomu, že po otočení vidlice v zásuvce nebyla (naštěstí) fáze na těle lampičky (pokud tam nebyla náhodou již před otočením vidlice a vy jste to jen nezjistil),  to mohlo vzniknout jedině špatným propojem mezi modrým vodičem a kostrou, což vám radí zkontrolovat kol Hrubý. Mnohdy toto vznikne tím, že jako izolace se projeví barva nebo elox na povrchu materiálu, který se nedostatečným dotažením šroubku neprořízl až do kovu.


Název: Re: Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
Přispěvatel: Václav Třetí 12.01.2021, 07:38

A není to náhodou v pořádku? Vždyť se vás pokoušel zabít! Takového řemeslníka bych stejně podruhé přes práh domu nepustil. Tento argument prostě nikdy nepochopím.  Navíc je velmi pravděpodobné že takto pracuje i u jiných a vy jste mohl někomu záchránit život. Chybu může udělat každý, ale to co udělal není chyba, ale totální selhání odborníka, i když to na první pohled někomu múže připadat jako prkotina.


Bohužel takový je život a doba. Porevoluční vývoj způsobil, že k řemeslu (jakémukoliv) se z různých důvodů vrátili ti, kdož ho mnoho let nedělali. Pak také se projevil propad kvality učňovského školství a to, že mnozí šli studovat nebo se vyučit to, co si přál tatínek (nebo maminka) a nemají k věci žádný vztah.

Navíc naše řemeslo je o zodpovědnosti a o něco složitější v tom, že není vždy vidět, kde jsme udělali chybu. Truhlář vidí, že má skříňku šišatou, instalatér zase najde loužičku u spoje potrubí a plyn zase smrdí, kdežto ty naše "malý kulatý potvory zvaný elektrony" nejsou vidět ani cítit (nosem),  takže není vidět ani ta fáze na kostře. Další problém je obecný, všichni jsou roztěkaní, snaží se dělat více věcí najednou, nebo alespoň myslí na něco jiného, než je právě prováděná práce a stále pospíchají.

Za život jsem potkal pár laiků, kterým bych se nebál vystavit výuční list, kdybych mohl. Většinou to byli lidé, kteří byli i ve svém oficiálním povolání dobří až výborní. V čem byl úspěch - byli k sobě nároční a byli důslední. To je bohužel hlavně povahou a asi se to nedá plně naučit.

Elekrikářem musí být člověk 24 hodin denně. Kdo uvažuje, že řemeslo je záležitost od sedmi do tří a pak je free, není řemeslník. Tak může fungovat osazovačka desek plošných spojů nebo zapojovač rozvaděčů, oba tomu stejně moc nerozumí a jsou ve většině případů zacvičené opice - tím nechci nikoho urazit, jen popisuji skutečný stav, jak jsem ho v dávnějších dobách také zažil u svých tehdejších podřízených. Když řeším problém, tak o něm přemýšlím u snídaně nebo u večeře a nebo celý den! Další důležitou součástí práce elektrikáře je kontrola provedené práce. Šišatý nábytek a kapající vodu pozná i zákazník, špatně provedenou elektroinstala ci dost dobře nemůže odhalit, nebo rovnou dostane ránu!