Vážený pan Mirku007,
Zdá se že uvést elektriku do latě a na tři fáze bude mnohem mnohem jednodušší, lacinější a perspektivnějš
í.
Teda pokud to není kuchyně na horské boudě v plné sezóně se spadlým jedním lanem na vn v délce 10km.
Dobrá budu uvažovat o horské boudě, jinak to vše další postrádá smysl.
Motor je to asi dvouběhový (asi by to bylo vidět z otáček na štítku) se dvěma nezávislými vinutími.
Korektní by bylo použití frekvenčního měniče, ale jednofázově napájený frekvenční měnič použít nejde, motor totiž nelze přepojit na 3x230V.
Drahý třífázově napájený frekvenční měnič by se musel být o jeden až dva stupně silnější, protože by byl napájen jen ze dvou fází, což by se nemuselo líbit každému měniči.
Korektní řešení tedy není.
Je to veliká nouzovka, a dočasné řešení, ale můžete zkusit motor připojený na dvě fáze a třetí vytvořit z jedné z nich vřazením kondenzátoru 16-33uF/500VAC - ale bude dost drahý (500VAC) a velký, protože ve vlhkém provedení v kuchyni bude muset být v hliníkovém pouzdře s vývodem kabelem.....
Zkuste to zkusmo od nižší kapacity, protože na tu vyšší už bude přetěžováno vinutí pro malé otáčky. Až si to ozkoušíte na třeba sériově zapojených pračkových či výbojkových kondenzátorech (kvůli napětí - pozor zapojení kondenzátorů v sérii 1/C= 1/C1+1/C2 dva shodné v sérii=poloviční kapacita). Po odzkoušení můžete objednat definitivní kondenzátor.
Pomůckou je výpočtový kalkulátor třeba zde - pro pevně připojený kondenzátor.
http://www.badura.cz/vyp_kon/tec-moto.htmLepší je dát menší kapacitu, kdy se motor zaručeně rozběhne, jde o ventilátor, tam je rozběh lehounký, jen pozor aby vždy odsával. I pokud trefíte kondenzátor na tu správnou fázi, odhaduji, že teoreticky velikostí kondenzátoru můžete docílit až obrácený chod ventilátoru. Rozhodně měřte proud "pomocnou" fází klešťovým ampérmetrem, nesmí být vyšší než jmenovitý ze štítku pro dané otáčky.
Pozor na rozběh ventilátoru od průvanu - většinou ventilátor na dvě fáze se dík průvanu roztočí vždy, jen je potřebné rozběhový moment udělat takový, aby nejen překonal rozběhové odpory a moment setrvačnosti, ale aby překonal i případné průvanové roztáčení, jinak je z odsávání foukání mastné špíny do hrnců.
V definitivním zapojení musí jít i pomocná fáze skrz proudovou ochranu motoru.
Tudíž se asi nevyhnete přídavnému předjištění, kvůli přidání kondenzátoru, aby byl chráněn proti zkratu na kostru.
Zkrátka příliš mnoho komplikací, příliš mnoho práce. Prvotně je lepší ty tři fáze dát do pořádku, to je jediná správná a nekomplikovaná cesta. Navíc největší životnost má provizórim a i když pak budou ty tři fáze 0.K. pak si vás šetřílci nezavolají tuto nouzovku odstranit a Vy tam budete mít doživotní pomníček s Vaším rizikem výrobce elektrického zařízení. Budete klidně spát?
P.S. perlička: Kdysi po výpadku na vn se rozjela galvanizovna na dvě fáze a ventilátory na galvanické lince chytly průvanem obrácený chod, místo podtlaku nad vanami s kyanidem byl přetlak a jedovaté výpary šly do provozu. To byl tenkrát docela malér a nikdo nechápal co se děje, proč se lidi dusí a omdlívají.
Až někoho napadlo, že ty dveře do galvanizovny jdou otvírat nějak jinak ztěžka, než obvykle.
A člověk by řekl, že hlídání fází a směru fází na tak průhledném zařízení jako jsou ventilátory je luxus.