Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Proč probíjí kolík, když běží lednička?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Proč probíjí kolík, když běží lednička?  (Přečteno 12749 krát)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #18 kdy: 13.10.2016, 21:22 »

Pro RT nebo dobře vybaveného elektrikáře v podstatě maličkost. To se dá celkem rychle změřit mezi kterými 2 body je to přerušené a pak vytipovat konkrétní místo poškození rozvodu.
Laické experimenty nedoporučuji, přece jen tam hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #19 kdy: 13.10.2016, 21:50 »

Myslím že už vám kolegové pomohli více než dostatečně. Ostaní je práce pro odborníka a ne pro kutila.  podivej

Klasickou zkoušečkou na šroubováku vidím, že svítí a když zdroj v PC vypnu, svítí více.

Proboha. Nejde o žádnou zkoušečku  zed a už vůbec ne klasickou . Ti kdo se na toto spoléhali, často dostanou kopanec, nebo měří indukované napětí a díví se, že "To" svítí a žárovka nee. Jako ve vašem případě se na to nedá vůbec spolehnout.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stickler
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #20 kdy: 13.10.2016, 21:57 »

Souhlasím a  za pomoc!
Zaznamenáno
Ivan Polínek
OSVČ
*
Offline OfflinePraha; působiště celá ČR


« Odpověď #21 kdy: 14.10.2016, 16:53 »

Pokud není provrtaný kabel mezi 6. a 7. zásuvkou, je závada v 6. nebo 7. zásuvce.
Stačí vypnout jistič, sundat kryt zásuvek č. 6 a 7 a zkontrolovat utažení žlutozelených vodičů připojených na kolík zásuvek. A pro klid duše doporučuji provést kontrolu utažení vodičů všech zásuvek. Jak prosté.
Zaznamenáno

RT - E1/B; pro laiky: revizní technik bez omezení napětí i v prostředí s nebezpečím výbuchu
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline
« Odpověď #22 kdy: 14.10.2016, 18:11 »

Opět dotaz laika.....tako váto závada může mít mnohem závažnější, na její odstranění nemusí stačit ani elektrikář. Ten se sice může řídit i zde naznačenými postupy a může i objevit některý spoj volnější, ale kde je jistota, že opravdu odstranil závadu? Bez měření?
Kolik elektrikářů je schopno nejen změřit impedanci sítě a smyčky a naměřené hodnoty správně vyhodnotit? Kolik z nich má potřebné vybavení? Co když byl obvod přetěžován a je tam kumulace více závad? Volný spoj na strojku, špatný spoj ve zdířce, špatný spoj v N vodiči? V takovémto případě se nutně nemusí jednat jen o vadný spoj v PE vodiči.

Je prostě třeba zavolat odborníka.
Zaznamenáno
Stickler
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #23 kdy: 15.10.2016, 17:36 »

Samozřejmě, že je to dotaz laika. Nějak nechápu, proč toto někdo komentuje. Vzděláním jsem strojař, profesně se toho, spolu s IT a obchodem držím. Pokud je mi známo, k zakoupení bytu, či domu zákon neukládá povinnost vyučení elektrikářem a pokud zjistím, že není něco v pořádku, než to přejít s mávnutím ruky, raději se zeptám na možnou příčinu. Takto jsem pochopil účel tohoto fóra, pokud jsem se zmýlil a je určeno pouze pro honění ega, omlouvám se že jsem obtěžoval, toto já totiž nemám zapotřebí. Asi nejabsurdnější ukázkou o čem teď píšu je reakce uživatele Jan Franěk, který neporadil jedinou kloudnou věc, ale přišel se svým "poučným" komentářem. Pokud vám to pane Fraňku udělalo dobře, jsem rád i za vás, ačkoli je mi podobných lidí tak trošku líto.

Mimo výše zmíněného zde rozhodně nebudu nikoho kritizovat, ostatní přidali svou trochou do mlýna a za pomoc asi nejvíce  uživateli Patrik Mlynar, díky kterému jsem pochopil problém a návštěvou specialisty bylo zjištěno poškození vodiče mezi 2. a 3. (6. a 7.) zásuvkou, pravděpodobně provrtáním, vodič byl tedy že zdi vysekán a nahrazen novým, díky čemuž už vše funguje tak, jak má, jiné závady nezjištěny. Úsměv

Takže většině z vás  za pomoc a vážím si toho!
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #24 kdy: 15.10.2016, 18:38 »

Samozřejmě, že je to dotaz laika. Nějak nechápu, proč toto někdo komentuje. ...

Protože elektrické zařízení a rozvody pracující s napětím větším než 50V je tzv. Vyhrazené Technické Zařízení (VTZ).
Pro práci na takovém zařízení je potřeba mít jistou kvalifikaci.
Každý máme jinak nastavenou hranici co ještě laikovi radit a co už ne.
Protože pokud by se něco stalo, mohl by to soudní znalec označit na nabádání k porušení zákona s následkem úrazu, škody, požáru,...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline
« Odpověď #25 kdy: 15.10.2016, 18:54 »

Myslím, že v tomto případě ten laik postupoval přesně tak jak měl. Dostupnými prostředky zjistil maximum co mohl, to vedlo k poměrně přesné diagnostice a navedlo to na zavolání odborníka, což tazatel následně udělal.  Palec vzhůru
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #26 kdy: 15.10.2016, 23:26 »

Pouze bych připoměl že někdy nerada je tou nejcenější devizou.
Zaznamenáno
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #27 kdy: 16.10.2016, 00:09 »

Diagnostiku v stave s odpojenym napajanim moze robit ktokolvek, nema to nic s VTZ. Nebude nic menit ani zapajat, len si to napriklad obehne s ohmmetrom, skusi spojitost vodica s 9V bateriou a LED diodou ...
Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #28 kdy: 16.10.2016, 07:15 »

Samozřejmě, že je to dotaz laika. Nějak nechápu, proč toto někdo komentuje. Vzděláním jsem strojař, profesně se toho, spolu s IT a obchodem držím. Pokud je mi známo, k zakoupení bytu, či domu zákon neukládá povinnost vyučení elektrikářem a pokud zjistím, že není něco v pořádku, než to přejít s mávnutím ruky, raději se zeptám na možnou příčinu.

V úplném pořádku a za mne  Palec vzhůru

Takto jsem pochopil účel tohoto fóra, pokud jsem se zmýlil a je určeno pouze pro honění ega, omlouvám se že jsem obtěžoval, toto já totiž nemám zapotřebí. Asi nejabsurdnější ukázkou o čem teď píšu je reakce uživatele Jan Franěk, který neporadil jedinou kloudnou věc, ale přišel se svým "poučným" komentářem. Pokud vám to pane Fraňku udělalo dobře, jsem rád i za vás, ačkoli je mi podobných lidí tak trošku líto.

Asi si berete některé rady a reakce příliš osobně. PRavda k původnímu dotazu jsem už neměl díky předchozím radám kolegů co říci a tedy jsem ani reagovat nechtěl (opravdu takové ego nemám). Bohužel po přečtení povídání "o zkoušečce" jsem prostě reagovat musel.
Má averze vůči této doutnavce spočívá  v tom, že už krátce po vyučení pamatuji kolegu, který došel k úrazu po tom, co věřil tomu že když mu nesvítí doutnavka, je vodič bez napětí. Pád ze štaflí a zlomená ruka byla odměnou (naštěstí jen ta ruka). Za svou praxi jsem pak viděl úrazů a kopanců  po "měření doutnavkou" celou řadu a to pak především mezi laiky (poslední před cca 1.5 rokem) Rozdávání a doporučování doutnavek laikům, osobně beru jako velmi nebezpečné, když tito nevědí jaká rizika může její použivání přinést. Proto vždy před jejich používáním silně varuji a tvrdě vystupuji před jejím pojmenováním zkoušečka.

Ale na podobné reakce jako byla vaše směrem ke mě jsme zde už zvyklí. Vždy když tazatel nedostane tu odpověď kterou čekal, nebo pokud se mu dostane varování o tom že se jedná o VTZ a měl by tu práci přenechat těm co ji rozumí, bývá u těch s nekonečným egem právě taková reakce. Oni přece vždy ví nejlépe, jaká rada jim pomůže a která má pro mě přínos.


Diagnostiku v stave s odpojenym napajanim moze robit ktokolvek, nema to nic s VTZ. Nebude nic menit ani zapajat, len si to napriklad obehne s ohmmetrom, skusi spojitost vodica s 9V bateriou a LED diodou ...


Jen za předpokladu že ví co a jak měřit a pak ještě musí umět naměřené hodnoty srpávně vyhodnotit. Bohužel se to nedá říci a ni o všech elektrikářích a RT. Navíc auto s vypnutým motorem nebo prázdnou nádrží je pořád auto. To platí i u VZT  podivej a ani vy s tím nic neuděláte byť byjste si to možná velmi přál.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline OfflineOdpočet běží


« Odpověď #29 kdy: 16.10.2016, 12:49 »

Na doutnavku nespoléhám, ale jestliže se rozsvítí na kolíku zásuvky, tak zpozorním.
Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Stickler
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #30 kdy: 16.10.2016, 14:11 »

V pořádku, určitě má reakce nebyla způsobena jakýmsi naštváním, či uražením, že jste nic neporadil, protože odpověď byla napsána již dříve a navíc jsou všechny reakce volitelné. To byl ale vlastně důvod, proč mi Vaše reakce v tu chvíli přišla nepatřičná, no po zdůvodnění chápu.

Jinak vše v pořádku, co se ale doutnavky týče, je to jak píše ACEOF ACES níže. Já se v elektrice nehrabu, proto nemám důvod řešit, jaké je kde napětí a proč. Jediné, co mě zajímá je, když při zběžné kontrole zjistím, že například právě probíjí kolík. V takovém případě, pokud tedy nejde o akumulované napětí, které hned zmizí, vím, že něco není v pořádku. A hle, nebylo  Kroutím očima
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Když mi svítí doutnavka na ochranném kolíku, není zásuvka zapojena špatně?
 Je možné, že elektrická zástrčka v dome nestačí napájat obyč. TV?
 Kam mohla zmizet jedna fáze?
 Proč naměřím mezi fází a zemí 230V a mezi "nulou" a zemí naměřím 88V?
 Proč vybavuje proudový chránič 30mA vybavuje až při 70mA?
 Co s podpětím dosahujícím až 198V?
 Jakým výrobkem řešit trvalé podpětí v síti?
 Proč po vypadení jističů na fázovce svítí doutnavka po dotyku na zemnící kolík?
 Jak se bránit častým výpadkům a opětovným zapnutím veřejné sítě nn?
 Co provést s vadnou zásuvkou?
 Můžete mi pomoci s nefunkčními zásuvkami po té, co jsem připojil lustr?
 Co by se mohlo stat, pokud se přeruší vodič PEN?
 Co mi muže vyhazovat proudový chránič (fíčko)?
 Vyhořela zásuvka jak postupovat jde-li o byt nájemní?
 Je v pořádku úbytek napětí 10V na 5 metrech?
 Jak si poradit s chybějícím vodičem k ventilátoru?
 Proč mi asi nejde elektrocentrála?
 Proč vypadává jistič pro zásuvkový okruh s mikrovlnkou i v nové instalaci?
 Proč se mi po zkratu objevila fáze na nulovém vodiči ?
 Znáte typické řešení lakomců "Jak opravit zásuvku"?
 Proč mi nefungují zásuvky, i když v nich fázovkou změřím napětí?
 Proč se mi objevují mezi vodiči napětí 120V a 90V?
 Proč mám doma v elektroinstalaci pouze 150V?
 Co se zásuvkou, která se ve staré instalaci hřeje již při malém odběru?
 Čo môže spôsobovať vyhorenie zásuviek u novej inštalácie?
 Proč mám na zásuvce elektrocentrály 210V, když je na ni připojeno jenom 10 PC??
 Proč svítí zkoušečka na nulovém vodiči (N)?
 Jak najít závadu na zásuvkovém okruhu?
 Je pokles v síti při připojení spotřebiče normální jev?
 Nefunguji zasuvky umistene "dole" v panelovem dome. Co s tim?
 Je špatně když naměřím v zásuvce mezi svorkami N a L 233V a mezi N a PE 21V?
 Proč došlo k opálení "ochranného kolíku" u zásuvky?
 Prečo sa zahrieva vidlica napájacieho káblu bojleru?
 Proč mi asi nejdou zásuvky, když jistič není vypnutý?
 Proč je v zásuvce uzemňovací kolík i nulák pod napětím?
 Proč se mi zkoušečka v zásuvce úplně roztavila?
 Může jiskření v zasuvce způsobit zbytkový proud?
 Kdy se objeví združené napätie v zásuvke?
 Proč je v zásuvce při mĕření napĕtí 20V?
 Může se zprovoznit již vyschlá zásuvka po havarii kdy vytékala voda?
 Co se zasuvkovym obvodem, ktery po opetovnem zapnuti jistice je bez napeti?
 Proč zásuvka nefunguje, ale doutnavka fázovky svítí?
 Proč naměřím v zásuvkách 190V?
 Co dokáže udělat stříkací pistolka se zásuvkou v rukou šílence?
 Proč je malé napětí v zásuvce?
 Proč se z ničeho nic přepaluje pojistka?
 Proč je fáze na kolíku?
 Proč tři zásuvky jdou a jedna neutáhne cirkulárku?
 Je napětí mezi N a PE v zásuvce cca 4V v pořádku ?
 Proč je v zásuvkách napětí, když mám zapnutý pouze proudový chránič bez jističe?
 Je běžné když vysavač rozpálí zásuvku na 70°C?
 Jakou maximální velikost může mít napětí v panelovém bytě?
 Jak diagnostikovat závadu podivně se chovajících spotřebičů?
 Kde se bere 54V při vypnutém spínači?
 Proč na trčících vodičích naměřím pouze 120V místo 230V?
 Jaká může být příčina nefunkční zásuvky poslední v řadě?
 Lze resit propaleny uzemnovaci drat jinak nez kompletni revizi bytu ?
 Proč mezi vidlicí a fází v zásuvce přeskakují jiskry?
 Co se děje pokud doma mezi L2-L3 naměřím pouze 132V?
 Kde hledat poruchu v případě rozdílných napětí v jednotlivých fázích přípojky?
 Proč dostávám ránu z různých častí bytu?
 Jak najít vadný vodič "vyhazující" jistič?
 Proč je na fázi proti ochrannému vodiči pouze 50 voltů?
 Jak určit zdali je poškozena napěťová síť nebo spotřebič - PC?
 Proč se v zásuvce objevuje fáze ve všech kontaktech?
 Proč se dýmí ze zásuvky druhého nezatíženého obvodu?
 Proč zmizí napětí v zásuvce když odpojím TV anténu?
 Je možné, že se dostane na PEN nějaké napětí z jiného spotřebiče?
 Proc je namereno napeti 108V mezi N a PE reviznim pristrojem Metrel?
 Proč máme napětí na vypnuté zásuvce?
 Proč začala zásuvka sama o sobě shazovat proudový chránič?
 Proč mám 400V v jednofázové zásuvce?
 Proč mi po spálení žárovky lampičky nevybaví jistič a nefungují zásuvky?
 Co je špatně když po zapnutí jističe zmizí fáze z kontaktů?
 Jaká může být příčina prskání zásuvky a praskání žárovek?
 Proč napětí v zásuvce “pulzuje”?
 Jak napojit zásuvku na rozvod pro venkovní žaluzie?
 Proč hřeje ochranný kolík na zásuvce v místnosti, kde nic není?
 Je nějaká souvislost s poruchami našich zásuvek se sousedy panelového domu?
 Co může být příčinou občas nefunkční zásuvky?
 Může být mezi fázovým vodičem a kostrou zásuvky naměřeno napětí 50V?
 Čím se vypaluje PEN vodič i přes to, že v zásuvce není nic připojeno?
 Kdo poradí jak mám opravit zásuvkový obvod který je občas bez napětí?
 Proč se při zapnutí světla ztrácí signál set-top boxu?
 Jak je možné, že na jednom zásuvkovém okruhu je někde napětí 237V a jinde 150V?
 Může dojít k poškození sat. přístroje přetížením zásuvek?
 Proč je v rozvodu TN-C napětí na odpojeném vodiči?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 24 dotazů.