Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Kdo poradí jak mám opravit zásuvkový obvod který je občas bez napětí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo poradí jak mám opravit zásuvkový obvod který je občas bez napětí?  (Přečteno 11732 krát)
Kiki_11
« kdy: 27.01.2021, 23:19 »


Koupila jsem byt z 90. let, kde téměř všechny rozvody jsou již v mědi (kromě umakartového jádra, tam je hliník).
Do části jedné z místností (kuchyň) se natahaly nové rozvody, ve zbývajících místnostech se vyměnily pouze nové zásuvky a vypínače. Vše po výměně fungovalo bez problémů.

Jednoho dne jsem zjistila, že nefunguje celý zásuvkový okruh (obývák+ložnice),  světla i zásuvky v umakartu funkční, chodba taktéž. Přivolaný elektrikář vše proměřil a potvrdil, že zásuvky nejdou, ale nikde závadu neobjevil, nic nebylo vypálené apod.

Během návštěvy připojil zbývající nezapojené zásuvky a světla v kuchyni (do jiného okruhu než byl ten nefunkční) a za nějakou dobu šel opět proměřit nefunkční zásuvky - hle ... fungovaly.
Jeho závěr byl ten, že se do jističe pravděpodobně dostala nečistota během rekonstrukce, a protože je už starší, chce ho to občas několikrát shodit a nahodit. Pár dnů elektrika šla, včera opět ten samý problém. Stejný okruh nefunkční ... zkoušeli jsme shazovat jističe, i ten hlavní. Nic.
Po několika hodinách se najednou proud napětí v zásuvkách opět objevilo.

Nenapadá prosím někoho, v čem by mohl být problém?


(Původní nesmyslná otázka zněla: "Jak zjistit problém s nefunkčními zásuvkami v bytě?")
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 28.01.2021, 07:46 »

Nenapadá prosím někoho, v čem by mohl být problém?

Problém je především v tom elektrikáři. Vyměňte ho za jiného, který bude schopný závadu odstranit. Například tak, že projde všechny krabice a podotahuje vyhřáté spoje na Al vodičích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 28.01.2021, 08:18 »

Osobně bych možná doporučil spíše revizního technika, namísto elektrikáře. V žádném případě nedoporučuji svépomoc.

Toto chování může být jednak důsledkem "hořícího" spoje v některé z krabic, ale také důsledkem upadlého PEN vodiče a to jestli to pak někde funguje, bude v závyslosti na připojených, případně zapnutých spotřebičích. NAvíc by to byla závada přímo ohrožující život. Chování je podobné a nebezpečné je to obojí také.
První z poruch se většinou projevuje tak, že při málé zátěži to funguje a začíná to vynechávat po větší zátěži. Tyto "prodlevy" se časem prodlužují. Tedy nejprve se to stane 1 za měsíc, pak 2x a pak to více nefunguje, než funguje.
V případě že jde o problém číslo dva, je chování velmi náhodné a nepředvídateln é. Prostě to někdy jde a jindy ne, bez toho aniž by se něco zásdadnějšího dělo a používalo.  

Berte to prosím jen jako orientační návod, ne jako dogma Těch skrytých problémů tam může být více, ale já zde popsal jen krátce a zjednodušeně ty nejčastější. Běžný elektrikář bez hlubších znalostí z měření to nemusí bez potřebného vybavení najít, přesto nemusí jít vůbec o špatného elektrikáře. Velmi jde o zkušenosti  praxe a z mnoha měření, včetně dohledávání podobných chuťovek  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 28.01.2021, 10:00 »

... elektrikář vše proměřil a potvrdil, že zásuvky nejdou, ale nikde závadu neobjevil, nic nebylo vypálené apod.
...
Pro skutečného elektrikáře v podstatě ideální stav, když se k závadě, která není trvalá, dostane v době, kdy se projevuje... Tam musí jít postupným zkoušením najít kam až je to funkční a kde už ne a mezi těmi body dohledat závadu...
Jak bylo naznačeno, spíše by to chtělo pozvat revizního technika, než nějakého "drátyeníka"

Za těch řádově 40 let, co se kolem elektriky pohybuji jsem už kromě závad, co naznačil kolega, zažil i nějaké kuriozity, např. když 3 dny nešly zásuvky v jednom pokoji... Nový majitel bytu nevěděl, že kdysi došlo k úpravě mezi 2 byty, posunutí příčky, a že zásuvky zůstaly omylem připojené na sousední byt a když soused odjel na víkend, nevadilo, že mu vypadl jistič a nešly zásuvky i v jednom pokoji u něj...

Nebo když přijel borec, přidal jistič, vytáhl okruh, do podhledu dal zásuvku pro modem, router,...
V podvečer internet 2 hodiny nešel, druhý den borec přijel, vše zkontroloval, konstatoval že je to OK, a v podvečer stejný problém... Možná tušíte že to připojil za stykač blokování el. přímotopů, hezky do řadu jističů jeden přidal  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 28.01.2021, 12:17 »

Pokud to není vadný jistič, tak bych nevylučoval ani navrtaný, naseknutý kabel, zvlášť pokud přístupné spoje už někdo kontroloval a na přístupných místech nenašel závadu.

Záleží co a kde se naměřilo, když to zrovna nešlo. Dokud se nevyřeší příčina, tak hrozí jak úraz tak požár.

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 28.01.2021, 14:21 »

Přivolaný elektrikář vše proměřil a potvrdil, že zásuvky nejdou, ale nikde závadu neobjevil, nic nebylo vypálené apod.

Během návštěvy připojil zbývající nezapojené zásuvky a světla v kuchyni (do jiného okruhu než byl ten nefunkční) a za nějakou dobu šel opět proměřit nefunkční zásuvky - hle ... fungovaly.


Často se stává, že je schovaná jedna zásuvka za skříni nebo šatní stěnou a elektrikář o tom neví.....když již prohlédl všechny zásuvky a jističe a krabice také žádná nikde.

Pokud to není vadný jistič, tak bych nevylučoval ani navrtaný, naseknutý kabel,  zvlášť pokud přístupné spoje už někdo kontroloval a na přístupných místech nenašel závadu.

Záleží co a kde se naměřilo, když to zrovna nešlo. Dokud se nevyřeší příčina, tak hrozí jak úraz tak požár.
 

To se také občas stává a pokud zákazník neprozradí co kde vrtal, tak se to obtížně hledá.
Jsou různé metody jak na to, ale to laikům nemohu zde radit. Jak již bylo napsáno, elektrikář s praxi si poradí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Kristýna F.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 28.01.2021, 18:10 »

Moc děkuji za snahu vše objasnit a přijít na problém. Než bych citovala všechny zmíněné odpovědi, pokusím se odpovědět souhrně.

Místnosti jsou všechny prázdné, jde o byt po rekonstrukci, takže žádná zapomenutá zásuvka nehrozí. Stejně tak je dost nepravděpodobn é, že by byl seklý nebo navrtaný kabel, protože kromě vyřezávání drážek pro nové kabely (kde okolo nic nebylo) se žádné stavební úpravy tohoto druhu nedělaly. Jediné, co mě napadá, ale nevím, zda-li by mohlo být příčinou je následující.. Mezi dvěma místnostmi byla příčka, která se zbourala a ve které byla zásuvka a vypínač připojené kabelem jdoucím z podlahy. Tento neměl již své využití, takže se zaizoloval a zabetonoval.. bohužel netuším, zda-li jej odpojili z krabice a zda-li by mohl být příčinou problému...

Protože jde o prázdný byt, nejsou zásuvky ani ničím zatím zatíženy, nic není trvale připojeno a připojuje se pouze občas nabíječka na telefon apod... nezpozorovala jsem však, že by toto zatížení mělo vliv na funkci ... Prostě to jednou chvíli nejde, poté jde...

Zkusím tedy zavolat jiného elektrikáře, případně revizního technika a uvidím. Kdybyste znali někoho z okolí Litvínova, ráda si nechám doporučit. Díky všem za rady  Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 29.01.2021, 06:46 »

Mezi dvěma místnostmi byla příčka, která se zbourala a ve které byla zásuvka a vypínač připojené kabelem jdoucím z podlahy. Tento neměl již své využití, takže se zaizoloval a zabetonoval.. bohužel netuším, zda-li jej odpojili z krabice a zda-li by mohl být příčinou problému...

Teď se naskýtá otázka, kdo to dělal, skutečný elektrikář asi nikoliv. Příčinou vámi zmiňovaného problému to nebude, pokud náhodou nebyla zásuvka zapojená smyčkováním a v tom zaizolování nejsou vodiče smotané - pravá zednická práce ukrajinských odborníků. Pokud jsou vodiče pouze zaizolované a zabetonované, ale nebyly odpojeny někde v krabici nebo předcházející zásuvce, tak je to zcela špatně!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 29.01.2021, 09:41 »

Dříve se mnou dělal kolega, který měl na takové zásuvky spec. zkoušečku...
10cm CY6mm a udělal zkrat v zásuvce, buď vyhodí jistič, nebo se vedení přeruši nadobro, že už nikdy nepůjde ani náhodou! 

To je také řešení, špatný spoj se buď svaří a bude nějakou dobu fungovat, nebo se upálí a je vyřešeno. Jen aby v tom druhém případě nedošlo k upálení PEN, to se z takové zásuvky stane smrtelná past!

Já tento fígl také znám, ale nepoužívám ho, ono když se umí a hledá, tak se problém vždy dohledá, jen to dá trochu víc práce, zato je to doopravdy opravené.

Přiznám se, že bych to zde nenapsal s ohledem na laického tazatele a to, že si to může přečíst ještě kdokoliv jiný. Nezbývá než sem napsat, že mimo poškozené zásuvky hrozí popáleniny na ruce a možná i v obličeji a samozřejmě při nešikovné manipulaci také elektrická rána. Případně může dojít ještě k tomu, že na opačném konci bytu nebo domu začne hořet jiná zásuvka nebo krabice.

Proto důrazně varuji před používáním podobných postupů nejen laiky, ale i elektrikáře!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 29.01.2021, 11:20 »

VAROVÁNÍ aneb neblbněte !

Jsou různé metody jak na to, ale to laikům nemohu zde radit. Jak již bylo napsáno, elektrikář s praxi si poradí.

To je také řešení, špatný spoj se buď svaří a bude nějakou dobu fungovat, nebo se upálí a je vyřešeno. Jen aby v tom druhém případě nedošlo k upálení PEN, to se z takové zásuvky stane smrtelná past!

Já tento fígl také znám, ale nepoužívám ho, ono když se umí a hledá, tak se problém vždy dohledá, jen to dá trochu víc práce, zato je to doopravdy opravené.

Přiznám se, že bych to zde nenapsal s ohledem na laického tazatele a to,    že si to může přečíst ještě kdokoliv jiný. Nezbývá než sem napsat, že mimo poškozené zásuvky hrozí popáleniny na ruce a možná i v obličeji a samozřejmě při nešikovné manipulaci také elektrická rána. Případně může dojít ještě k tomu, že na opačném konci bytu nebo domu začne hořet jiná zásuvka nebo krabice.

Proto důrazně varuji před používáním podobných postupů nejen laiky, ale i elektrikáře!



Plně se ztotožňuji s výstrahou.
Je opravdu velice nebezpečná i pro odborníky, obvykle s tím nic nevyřešíme, jen vytvoříme další problémy. A odborník má problémy řešit a ne je vytvářet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Proč naměřím mezi fází a zemí 230V a mezi "nulou" a zemí naměřím 88V?
 Co by se mohlo stat, pokud se přeruší vodič PEN?
 Proč se mi po zkratu objevila fáze na nulovém vodiči ?
 Proč mi nefungují zásuvky, i když v nich fázovkou změřím napětí?
 Proč se mi objevují mezi vodiči napětí 120V a 90V?
 Je špatně když naměřím v zásuvce mezi svorkami N a L 233V a mezi N a PE 21V?
 Kdy se objeví združené napätie v zásuvke?
 Proč zásuvka nefunguje, ale doutnavka fázovky svítí?
 Proč naměřím v zásuvkách 190V?
 Proč je malé napětí v zásuvce?
 Jakou maximální velikost může mít napětí v panelovém bytě?
 Proč na trčících vodičích naměřím pouze 120V místo 230V?
 Proč dostávám ránu z různých častí bytu?
 Proč je na fázi proti ochrannému vodiči pouze 50 voltů?
 Je možné, že se dostane na PEN nějaké napětí z jiného spotřebiče?
 Proč probíjí kolík, když běží lednička?
 Proč mám 400V v jednofázové zásuvce?
 Je nějaká souvislost s poruchami našich zásuvek se sousedy panelového domu?
 Co může být příčinou občas nefunkční zásuvky?
 Proč se při zapnutí světla ztrácí signál set-top boxu?
 Proč se přepálil PEN vodič zrovna v hlavním rozvaděči ne až podružném?
 Mohlo chybějící propojení mezi PEN a základovým zemničem projít revizí?
 Jaký může být důsledek špatně přitáhnutého vodiče v rozbocovaci krabici?
 Jak najít místo přerušení PEN?
 Jak ochranit Wall Charger proti preruseni vodice PEN?
 Lze v rozvaděči detekovat na přívodu přerušený PEN vodič?
 Proč u hliníkové instalace s přibývající zátěží, klesá intenzita osvětlení?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Když mi svítí doutnavka na ochranném kolíku, není zásuvka zapojena špatně?
 Je možné, že elektrická zástrčka v dome nestačí napájat obyč. TV?
 Kam mohla zmizet jedna fáze?
 Proč naměřím mezi fází a zemí 230V a mezi "nulou" a zemí naměřím 88V?
 Proč vybavuje proudový chránič 30mA vybavuje až při 70mA?
 Co s podpětím dosahujícím až 198V?
 Jakým výrobkem řešit trvalé podpětí v síti?
 Proč po vypadení jističů na fázovce svítí doutnavka po dotyku na zemnící kolík?
 Jak se bránit častým výpadkům a opětovným zapnutím veřejné sítě nn?
 Co provést s vadnou zásuvkou?
 Můžete mi pomoci s nefunkčními zásuvkami po té, co jsem připojil lustr?
 Co by se mohlo stat, pokud se přeruší vodič PEN?
 Co mi muže vyhazovat proudový chránič (fíčko)?
 Vyhořela zásuvka jak postupovat jde-li o byt nájemní?
 Je v pořádku úbytek napětí 10V na 5 metrech?
 Jak si poradit s chybějícím vodičem k ventilátoru?
 Proč mi asi nejde elektrocentrála?
 Proč vypadává jistič pro zásuvkový okruh s mikrovlnkou i v nové instalaci?
 Proč se mi po zkratu objevila fáze na nulovém vodiči ?
 Znáte typické řešení lakomců "Jak opravit zásuvku"?
 Proč mi nefungují zásuvky, i když v nich fázovkou změřím napětí?
 Proč se mi objevují mezi vodiči napětí 120V a 90V?
 Proč mám doma v elektroinstalaci pouze 150V?
 Co se zásuvkou, která se ve staré instalaci hřeje již při malém odběru?
 Čo môže spôsobovať vyhorenie zásuviek u novej inštalácie?
 Proč mám na zásuvce elektrocentrály 210V, když je na ni připojeno jenom 10 PC??
 Proč svítí zkoušečka na nulovém vodiči (N)?
 Jak najít závadu na zásuvkovém okruhu?
 Je pokles v síti při připojení spotřebiče normální jev?
 Nefunguji zasuvky umistene "dole" v panelovem dome. Co s tim?
 Je špatně když naměřím v zásuvce mezi svorkami N a L 233V a mezi N a PE 21V?
 Proč došlo k opálení "ochranného kolíku" u zásuvky?
 Prečo sa zahrieva vidlica napájacieho káblu bojleru?
 Proč mi asi nejdou zásuvky, když jistič není vypnutý?
 Proč je v zásuvce uzemňovací kolík i nulák pod napětím?
 Proč se mi zkoušečka v zásuvce úplně roztavila?
 Může jiskření v zasuvce způsobit zbytkový proud?
 Kdy se objeví združené napätie v zásuvke?
 Proč je v zásuvce při mĕření napĕtí 20V?
 Může se zprovoznit již vyschlá zásuvka po havarii kdy vytékala voda?
 Co se zasuvkovym obvodem, ktery po opetovnem zapnuti jistice je bez napeti?
 Proč zásuvka nefunguje, ale doutnavka fázovky svítí?
 Proč naměřím v zásuvkách 190V?
 Co dokáže udělat stříkací pistolka se zásuvkou v rukou šílence?
 Proč je malé napětí v zásuvce?
 Proč se z ničeho nic přepaluje pojistka?
 Proč je fáze na kolíku?
 Proč tři zásuvky jdou a jedna neutáhne cirkulárku?
 Je napětí mezi N a PE v zásuvce cca 4V v pořádku ?
 Proč je v zásuvkách napětí, když mám zapnutý pouze proudový chránič bez jističe?
 Je běžné když vysavač rozpálí zásuvku na 70°C?
 Jakou maximální velikost může mít napětí v panelovém bytě?
 Jak diagnostikovat závadu podivně se chovajících spotřebičů?
 Kde se bere 54V při vypnutém spínači?
 Proč na trčících vodičích naměřím pouze 120V místo 230V?
 Jaká může být příčina nefunkční zásuvky poslední v řadě?
 Lze resit propaleny uzemnovaci drat jinak nez kompletni revizi bytu ?
 Proč mezi vidlicí a fází v zásuvce přeskakují jiskry?
 Co se děje pokud doma mezi L2-L3 naměřím pouze 132V?
 Kde hledat poruchu v případě rozdílných napětí v jednotlivých fázích přípojky?
 Proč dostávám ránu z různých častí bytu?
 Jak najít vadný vodič "vyhazující" jistič?
 Proč je na fázi proti ochrannému vodiči pouze 50 voltů?
 Jak určit zdali je poškozena napěťová síť nebo spotřebič - PC?
 Proč se v zásuvce objevuje fáze ve všech kontaktech?
 Proč se dýmí ze zásuvky druhého nezatíženého obvodu?
 Proč zmizí napětí v zásuvce když odpojím TV anténu?
 Je možné, že se dostane na PEN nějaké napětí z jiného spotřebiče?
 Proc je namereno napeti 108V mezi N a PE reviznim pristrojem Metrel?
 Proč máme napětí na vypnuté zásuvce?
 Proč probíjí kolík, když běží lednička?
 Proč začala zásuvka sama o sobě shazovat proudový chránič?
 Proč mám 400V v jednofázové zásuvce?
 Proč mi po spálení žárovky lampičky nevybaví jistič a nefungují zásuvky?
 Co je špatně když po zapnutí jističe zmizí fáze z kontaktů?
 Jaká může být příčina prskání zásuvky a praskání žárovek?
 Proč napětí v zásuvce “pulzuje”?
 Jak napojit zásuvku na rozvod pro venkovní žaluzie?
 Proč hřeje ochranný kolík na zásuvce v místnosti, kde nic není?
 Je nějaká souvislost s poruchami našich zásuvek se sousedy panelového domu?
 Co může být příčinou občas nefunkční zásuvky?
 Může být mezi fázovým vodičem a kostrou zásuvky naměřeno napětí 50V?
 Čím se vypaluje PEN vodič i přes to, že v zásuvce není nic připojeno?
 Proč se při zapnutí světla ztrácí signál set-top boxu?
 Jak je možné, že na jednom zásuvkovém okruhu je někde napětí 237V a jinde 150V?
 Může dojít k poškození sat. přístroje přetížením zásuvek?
 Proč je v rozvodu TN-C napětí na odpojeném vodiči?
 Proč na PE kolíku zásuvky naměřím zkoušečkou 12V?
 Jak kontinuálně měřit napětí v síti nízkého napětí?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 23 dotazů.