Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?  (Přečteno 25575 krát)
Robert
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 14.03.2006, 14:24 »

Poradite mi, ci je bezpecne pouzivat ako elektro privod pre svetelne efekty na koncertov 4zilove kable (3P+N) alebo odporucate prerobit celu sustavu na 5zilovu?

Doteraz pouzivame zasuvky 32A 4koliky a odber je asi 12kW.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
štěpán škriečka
« Odpověď #1 kdy: 14.03.2006, 15:32 »

Pane Robert,


napětí uvádějte 400V/230V a předpokládám, že používáte z tohoto napojení napětí 230V. Tento typ zapojení řešila už stará ČSN 34 1010 čl.72 kde je stanoveno, že zapojení pomocí vidlice 3P+PEN /původně nn/ je možno tyto zařízení ponechat takto do zavedení výroby zásuvek 3P+N+PE a ty už se vyrábí dost dlouho. Proto pokud používáte napětí 230V z hlediska norem a bezpečnosti doporučuji rozhodně provést přepojení. I nová ČSN 33 2000-4-46 v příloze NK  převzala obrázky z výše jmenované normy  /vyšla v platnost v dubnu 1995 /a obvody pracující s napětím 230V a připojené pomocí vidlice  3+PEN označuje jako nežádoucí a přípustné na přechodnou dobu u stávajících instalací.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 14.03.2006, 17:40 »

Je to nebezpečné a proto taky nepřípustné.


Pořiďte si ČSN 33 2000-7-711 (říjen 2005),  kde se dočtete požadavky na instalace při těchto a podobných akcích.


Rozvod musí bých  3 a 5ti vodičový s předepsanou ochranou chráničem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 14.03.2006, 18:34 »

Radím vám, spojte sa s odborníkom - elektrikárom a určite to prerobiť na sústavu TN-S (t.j. 5-žílovú). Napájací prenosný rozvádzač bude potrebné však ešte rekonštruovať aj o prúdový-prúdové chrániče.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 14.03.2006, 18:41 »

Roberte, doplním jen praktické poznámky: Co myslíte, že se stane, když někde ve 4pólové vidlici nebo vykotlané zásuvce 32A bude špatný kontakt a vlivem přechodového odporu se poté vyhřeje natolik, že vodič PEN najednou nebude připojen? Jaký potenciál bude pravděpodobně na vodivých tělesech reflektorů, štendrech a mobilních konstrukcích? Světla nejsou motor a vodič PEN bez proudu při činnosti osvětlovacího parku je velmi vyjímečná náhoda, že jo. Když k tomu připočtu častější výskyt proudových chráničů v rekonstruovaný ch KD, už bych hnal do nejbližší elektroprodejn y alespoň pro CGTG 5Cx4 a pětikolíkovou vidlici. (A taky zásuvku, ona se krátká redukce ze čtyřkolíku-vidlice na pětikolík-zásuvku ještě občas bude v mnoha objektech hodit, i když toto řešení hodně ubírá na bezpečnosti a výhodách ostatního TN-S rozvodu.)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
štěpán škriečka
« Odpověď #5 kdy: 15.03.2006, 08:25 »

Pane Dosbaba,


píšete to celkem správně, ale ta redukce prodloužení 5P/4P, ale i obráceně 4P/5P to je nesmysl a uvádím to jako revizní závadu. Možná že se mýlím a proto mi napište na kterou ČSN, EN, IEC, ISO...,  se mám odvolat abych to nemusel psát do závad. Takové redukce mi mění systém TN-S/TN-C, případně obráceně a to je nepřípustné /ČSN 33 2000-4-41, ČSN 33 2000-5-54/.


Řešení připojení je prosté: pokud má provozovatel zásuvky 400V/3P+PE/,  tak by měl mít i zásuvky 400V/230V 3P+N+PE nebo je doinstalovat a u obou zapojení není problém je zapojit přes proudový chránič.                                                          

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Anonymous User
« Odpověď #6 kdy: 15.03.2006, 09:58 »

Pane Škriečka, naprostý souhlas s tím, že je to špatně! Co má ale dělat majitel aparatury, který má dejme tomu svoje zařízení a rozvody v pořádku a pochopitelně v TN-S soustavě, jenže jinou možnost, než se připojit při zajišťování akce v objektu do 4p zásuvky nemá? Sám jezdím ozvučovat a svítit "kultůru" již pěknou řádku let a myslíte že majitelé mnoha starších objektů - především vesnických KD - nějaké nevyhovující zásuvky zajímají? Jako uživatel mohu majitele upozornit na nevyhovující stav a z toho možné plynoucí nebezpečí, jenže to je tak všechno, co se stane. Po roce (a po dalším roce opět a po... také opět) jsem nucen v tomtéž objektu řešit opakovaně stále stejný nedostatek, navíc občas s již vykotlanou a uvolněnou zásuvkou. Párkrát jsem dokonce sám situaci napravil výměnou požadované zásuvky, jenže přívodní AYKY 4Bx6(10) stejně nezaručuje zrovna tu nejlepší bezpečnost. Dokonce to jednou skončilo opovržením a čtyřkolík šel zpátky, protože místní DJ měl svoje zařízení v TN-Céčku! Navíc jsem takto párkrát majitele dotoval, skončilo to zasláním faktury a peníze nikde. A že by měl RT 4p napsat do závad? Tu a tam RT neví, že je zde potřeba 5p zásuvky - předpokládá, že se sem zapojují pouze elektromotory a aparatury jsou napájeny jen jednofázových zásuvek po obvodu jeviště. Když už to ví, zůstane pouze u zápisu, ve většině případů ale téměř desítky let objekt revizáka neviděl, soukromý majitel hospody se sálem ví totiž moc dobře, že buďto pustí žilou do nákladné rekonstrukce a nebo by souhrn závad v kompletní hliníkové TN-C instalaci z počátku 70. let nedovolil provozovnu využívat. Mohu odmítnout akci zajistit, na to však stačí jeden telefonát pořadatele a na cestě je s radostí jiná konkurenční firma, která nedělá potíže a bez reptání svá zařízení připojí do stávající 4p zásuvky... A prtože je mnoho ozvučovacích a osvětlovacích firmiček, které nejen že si nelámou hlavu se "čtyřkolíkem" nebo dokonce vesele šetří na mobilním TN-C rozvodu (rozdíl vnímají jen pouze v ceně),  je situace taková, jaká je. Nepřeháním. Opravdu to takto v praxi velmi často bývá! Docela mě udivije, že je i přesto tak málo průšvihů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 15.03.2006, 10:15 »

Ten předchozí příspěvek byl ode mne.
Jen pro zajímavost a pro ostatní odborníky: zkuste se někdy nenápadně - když to půjde - podívat do zákulisí jeviště, leccos se "přiučíte"! I takové občasné redukce ze 4p 32A nebo 63A zásuvky na normální jednofázovou zásuvku, navíc kabelem 2x0,75 pro rack koncových zesilovačů DJ, v případě, že původní zásuvka, jištěná "béčkem" IJV 10A při zapínání konců padá, to je pokoukáníčko. Není to pochopitelně často, ale viděl jsem to několikrát.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
štěpán škriečka
« Odpověď #8 kdy: 15.03.2006, 15:20 »

TO Anonymos,


Máte pravdu, že donutit některé lidi k opatření pro větší bezpečí je těžké. Několikrát jsem řešil podobný problém jako vy. A po vyhodnocení rizik jsem dospěl k názoru, že redukci 4P/5P ano, ale s doplňkovým opatřením. Klasické zapojení vidlice 3+PEN krátká vhodná šnůra a malý plastový rozvadeč v provedení dvojité izolace. V rozvaděči rozdělím vodič PEN a dále na zásuvky mi jde PE a vodiče L a N prochází prouduvým chráničem a pokračují na zásuvky. Pozor jestli na vstupu je vidlice 32A a chci na výstupu dát zásuvku 16A je třeba ji jistit 16A. A píšete, že máte aparatůru v pořádku, takže nehrozí nežádoucí vypínaní chrániče. 


skriecka.s@seznam.cz

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 15.03.2006, 19:23 »

To Škriečka:
"Ukáznění" dodavatelé UT (umělecko-technických služeb) zpravidla ssebou netahají plastové skříněčky se zásuvkami. Své rozvodnice mají, podobně jako ostatní přístroje, zabudovány v transportních bednách s kolečky (říkají tomu casses, čti "kejsech" nebo rack) a vše, včetně přívodních kabelů, je výhradně v TN-S. Oceloplechové rozvodnice mají shodné šířkové rozměry (19") s dalšími zařízeními a zpravidla jsou součástí příslušného racku. Tedy např. rack několika koncových zesilovačů obsahuje rozvodnici s přívodkou 5P,3x230V/16A přímo na několik 1f zásuvek 230V/16A. Součástí bývá tu a tam proudový 4p chránič nebo jeden 2p pro okruh "nástrojovky" hudebníků, vyjímečně tři 2p. Také bývá instalován hlídací obvod výpadku N vodiče (např. relé Elko HRN52 + hlavní 3p vypínač s vypínací spouští),  který tak včas může zachránit elektroniku. Větší aparatury mohou mít přívod 32A, takže součástí rozvodnice jsou i jednopólové jističe 16A.
U světelného racku tomu bývá podobně, jen přívodka je minimálně 5p/63A. Vývody z této rozvodnice jsou ale většinou třífázové, pro jednotky stmívačů (např. 6/12x1/2kW) v tomtéž racku. Teprve tyto vývody obsahují 4p chrániče - stmívací jednotky totiž produkují díky činnosti odrušovacích filtrů z pohledu chrániče značné reziduální proudy vyšších harmonických frekvencí, takže vrazit společný chránič již do obvodu nástěnné zásuvky 63A v objektu není z hlediska spolehlivosti zrovna to nejlepší řešení. Když už, tak do rozvaděče instalovat fíčko selektivní, to ale moc tuto situaci neřeší. Součástí rozvodnice racku stmívacích jednotek jsou i jednofázové vývody 230V/16A pro pomocná a řídící zařízení. Jenže tady je problém, o kterém jsem se zmiňoval v jiné diskusi již dříve, že někteří majitelé těchto zařízení mají rozvodnice s chrániči, jiní zase ne. Pak vzniká otázka při projektování nebo úpravě elektroinstala ce objektu, zda do rozvaděče stavby pro 63A zásuvku chránič osazovat. Zajistit tak větší bezpečnost méně majetné obsluhy a přitom znevýhodnit ty, co mají chráničemi opatřeny důsledně výstupy vlastní rozvodnice?
Na závěr jedno doporučení pro projektanty. Při návrzích nové instalace je v prostoru jeviště optimální zřízení zásuvkového pole následujícím způsobem: Pro světelné aparatury zásuvku 63A nebo 125A/5p se svým samostatným přívodem z hlavního rozvaděče objektu. 32A zásuvka ničemu také neuškodí, někdo občas používá pro menší osvětlovací park i tuto. O jištění je zbytečné se rozepisovat, s chráničem je to, jak jsem již uvedl, technicky dobrým opatřením by byl 4p spínač v dosahu pouze místní osoby znalé, kterým je možné případně chránič překlenout. To však pravděpodobně bude při revizi problém. Pro zvukovou techniku instalovat zásuvku 5p/16A, doplněnou třemi zásuvkami jednofázovými (poskytujícími tak vlastně jakousi nejmenší rozvodnici),  mohou být proto připojeny i z téhož okruhu. 32A zásuvka pro zvuk je sice v uzavřených objektech téměř nevyužitelná, avšak zde připadá v úvahu spíše kompatibilita s mnohými vidlicemi a hlavními přívody externích rackových rozvodnic. Přívod pro zvukové zásuvky je velmi žádoucí oddělit od světelných také samostatným přívodem z hlavního rozvaděče. Důvodem je především minimalizace průniku rušivých složek z triakových stmívačů do zvuku, to je ale asi již na jinou diskusi. Pamatovat je rovněž potřeba na co nejmenší plochu PE sítě z důvodu eliminace zemních smyček.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
štěpán škriečka
« Odpověď #10 kdy: 16.03.2006, 07:53 »

Pane Dosbaba,


ty hodnoty jsem dal jen jako orientační, aby bylo jasné, že mluvím o nutnosti dodatečného jištění při použití slabších prvků v obvodu s věším jištěním. Je jasné, že každý má zapojení, které potřebuje a které mu vyhovuje a to včetně vidlic. A v diskuzi jsem to pojal částečně všeobecně. Ty chrániče nemusí být jen s vybavovacím proudem 10 nebo 30mA pro doplňkovou ochranu před úrazem elektrickým proudem, ale i 100, 300 nebo 500mA pro vetší provozní bezpečnost /např.požární/. A při té redukci je jaký koliv dobrý a funkční chranič lepší z hlediska bezpečnosti než žádný. 


skriecka.s@seznam.cz

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak určit ochranné pásmo vedení vn od mého pozemku?
 Není to přepych, samostaný proudový chránič pro plyn. kotel?
 Opravdu mohu s takovým připojením spotřebiče vyhořet?
 Existuje proudový chránič bez nutnosti montáže do rozvaděče?
 Jak nejlépe zvýšit ochranu před úrazem el.proudem u stacionární míchačky ?
 Je vhodné pripojiť k ochrannému vodiču aj kovovú stavbu prístrešku na náradie?
 Mohu použít vidlici namísto zásuvky?
 Jak připojit chránič ve starém bytě s dvouvodičovým přívodem?
 Kam patří zelenožlutý drát?
 Musí být na světla v koupelně přes chránič?
 Co s probíjející pračkou?
 Před jaké přístroje se používá proudový chránič typu G ?
 Jaký typ chráničojističe použít pro venkovní gril?
 Je zapojení tohoto proudového chrániče správně?
 Jaká je min. výška betonového sloupu pro rozvod el. sítě?
 Ověřte prosím mou znalost zapojení proudového chrániče ...
 Měl chránič vypnout, když jsem dostal ránu?
 Jak odstranit napeti na vodovodni baterii ve sprse?
 Mohu se bránit proti změně polohy sloupu vn na mém pozemku?
 Jaká má být vzdálenost od vedení 35kV?
 Je možné stavět pod elektrickým vedením?
 Jaký význam má použití oddělovacího transformátoru s převodem 1:1?
 Môžem použiť na pospojovanie kostry svietidla žl-zel vodič v novom CYKY?
 Co je to EPS a jak bych ho měla udělat?
 Jaký je důvod odnímatelné vidlice přívodní šňůry ke spotřebičům?.
 Pokud je pračka mimo koupelnu musí být zapojena také přes chránič?
 Má špatný vliv nový elektrický rozvaděč pro 90 domů v těsné blízkosti pozemku?
 Nebude mít krbová vložka vliv na blízký kabel?
 Co s trčícím neznámým kabelem, který je navíc pod napětím?
 Dostávám furt rány v koupelně a nevim co s tim, poradíte?
 Je to reálné a vhodné řešení jištění pro přípojku k ČOV?
 Od kdy platí , že musí být v koupelně proudový chránič?
 Jak je možné že mě nezraní proud při svařování?
 Je podľa Vás nutný prúdový chránič v garáži?
 Na co se pouziva oddelovaci transformator?
 Mohou být krabice a zásuvky "zabarikádovány" nábytkem?
 Jak zmerim napeti a proud v zasuvce a treba na jisticich a chranicich?
 Je nutno připojit stavbu přes chránič, když stavební rozvaděč chráničem má?
 Proč jiskří zž vodič pospojování po doteku plynového přívodu?
 Jak moc jsou bezpečné experimenty s vysokým napětím?
 Je lepší samostatný jistič a chránič nebo jeden chráničojistič?
 Jak dalece mohu zasáhnout se stavbou do ochranného pásma vedení vn?
 Jaké jsou zdravotní rizika bydlení pod vysokým napětí, 400kV?
 Mohu vyrobit obal pc ze dřeva nebo plexi a odpojit PE vodič?
 Je možno požadovat najem z vedeni VN přes pozemek?
 Jaká ochrana a napětí pod vodu, když jsou pod hladinou lidi?
 Jak zajistit dokonalou ochranu neživých částí u venkovního schodiště?
 Co znamená galvanické oddělení?
 Kolik pořebuji proudových chráničů pro malou chatu?
 Dal by se proudovy chranic pouzit misto jistice?
 Je nějaká minimální vzdálenost domu od VN vedení na soukr.pozemku?
 Je bezpečná elektrika ve stoupačce kde je plyn?
 Nehrozí mé rodině nebezpečí pokud mi topenáři vyměnili trubky za plastové?
 Může být souběh plynu s elektrickým vedením v bytě?
 Preco trasiem ked sa dotknem digestora a mikrovlnnej rury zaroven?
 Musím se bát takto přizemněné elektroinstalace?
 Proč nevybaví chránič když se dotknu fáze koupelnového vypínače?
 Je ze zdravotního hlediska rizikové bydlet 34 m od vysokého napětí 22kV?
 Jak je možné, že nulák funguje?
 Jsou 4m bezpečná vzdálenost korby náklaďáku od vn?
 Jak rozpoznám fázi od nuláku ?
 Je normálne zdvojiť ochranu prúdovým chráničom?
 Jak ochránit pracovní stroj proudovým chráničem nebo přepěťovou ochranou?
 Opravdu mohou stožáry vn škodit zdraví?
 Ako bezpečne používať rozpracovanú elektroinštaláciu ?
 Je možné mít obě soustavy TN-C a TNC- S v rámci jednoho bytu?
 Môže pri dotyku ventilátora dôjsť k skratu?
 Zdá se vám v pořádku vedení vn 2 metry od okna domu?
 Kolik lidí z vašeho okolí tuší, že je může krokové napětí zabít?
 Jak to, že dotyk údržby vysokého napětí neublíží?
 Kdo zodpovídá za stav elektrické skříně rodinného domu?
 Četli jste článek o bezpečnosti domácích instalací v EU?
 Musí byť pripojená vapka cez prúdový chránič?
 Zabije mě dotyk holého vodiče o 20V, kterým současně protéká 20A?
 Má trafostanice umístěná v obytném domě negativní vliv na zdraví?
 Ako spravne spojazdnit elektriku na pozemku?
 Kam a komu nejlépe ohlašovat kritickou havárii veřejných rozvodů el.energie?
 HROBAŘ: O tom, když je na obou koncích samice
 Jak nepříjemných je 30mA 230V?
 Jak moc je zdraví škodlivá zásuvka 230V u postele ?
 Jak dlouho po omítkách mohu zapojit elektřinu?
 Jak se ověřuje funkčnost proudového chrániče?
 Jakým napětím a proudem mám napájet ohradník?
 Jsou dřevěné štafle bezpečný izolant při náhodném doteku na fázi 230V?
 Může mít výrobní zařízení zapojený konektor s napětím vidlici?
 Je možné používat elektricke spotřebiče u bazénu?
 Čo je to elektrické napätie?
 Úspora na chráničích se nevyplácí!
 Je bezpečné stáť vo vode pri zapnutom čerpadle?
 Kde v legislativě naleznu, že nesmí být z rozvodny volně visící kabely?
 Může rychlovarnou konvici poškodit její trvalé usazení v základně pod napětím?
 Proč při odchodu z pracoviště vytáhněte varnou konvici ze zásuvky?
 Je ve vodičích po odpojení elektroměru napětí?
 Vadi pre dieta trafostanice priamo pod oknami loznice?
 Jaké je snesitelné elektrické přepětí a snesitelný elektrický nadproud v mA?
 Jaká jsou rizika se stavbou trafostanice mezi rodinnými domy?
 K čemu složí neizolované vodiče vyznačené na obrázku sloupu nn?
 Jak vysvětlit laikovi dodržování zákonů při činnosti na VTZ?
 Při jakém napětí je nebezpečný elektrický proud?
 Jak poznám, že je svítidlo s kovovým obalem opravdu bezpečné?
 Hrozí při úderu blesku nebezpečí prostřednictvím pospojování?
 Jak jsme chráněni před unikajícími proudy elektrocentrály?
 Jaké mohou být zdravotní následky u spotřebičů s/bez zapojení ochranného vodiče?
 Je infrazářič s krytím IP24 vhodný také do koupelny?
 Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
 Mohou být vibrace v domě zapříčiněny špatným uzemněním domu?
 Proč musí mít stolní bruska zařízení proti samovolnému spuštění?
 Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
 Nakolik je nebezpečná 48V baterie ve vodě?
 Jak může nízké napětí, např. nabíječka mobilu, ohrozit zdraví člověka?
 Je napětí 65V na kovové části obalu nového spotřebiče přípustné?
 Může se do vody dostat napětí přes spotřebiče, které s ní pracují?
 Může porušená izolace kabelu nn v zemi někoho zranit?
 Může být vyhřívací elektrická deka nebezpečná?
 Mohou bludné/plazivé proudy poškodit kovové nádobí?
 Je v pořádku elektrický vařič s dvoužilovým kabelem?
 Jak může téct proud do země přes nevodivou podlahu?
 Může se při poruše adaptéru k notebooku objevit vstupní napětí na výstupu?
 Mohlo horko tavné pistole po výpadku pojistek synovi ublížit?
 Může být blikání, mihotání zraku způsobeno elektřinou?
 Jak je zajištěna ochrana u kabelového vedení bez ochranného vodiče?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.