Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí => Téma založeno: Robert 14.03.2006, 14:24



Název: Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
Přispěvatel: Robert 14.03.2006, 14:24
Poradite mi, ci je bezpecne pouzivat ako elektro privod pre svetelne efekty na koncertov 4zilove kable (3P+N) alebo odporucate prerobit celu sustavu na 5zilovu?

Doteraz pouzivame zasuvky 32A 4koliky a odber je asi 12kW.


Název: Re: Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
Přispěvatel: štěpán škriečka 14.03.2006, 15:32

Pane Robert,


napětí uvádějte 400V/230V a předpokládám, že používáte z tohoto napojení napětí 230V. Tento typ zapojení řešila už stará ČSN 34 1010 čl.72 kde je stanoveno, že zapojení pomocí vidlice 3P+PEN /původně nn/ je možno tyto zařízení ponechat takto do zavedení výroby zásuvek 3P+N+PE a ty už se vyrábí dost dlouho. Proto pokud používáte napětí 230V z hlediska norem a bezpečnosti doporučuji rozhodně provést přepojení. I nová ČSN 33 2000-4-46 v příloze NK  převzala obrázky z výše jmenované normy  /vyšla v platnost v dubnu 1995 /a obvody pracující s napětím 230V a připojené pomocí vidlice  3+PEN označuje jako nežádoucí a přípustné na přechodnou dobu u stávajících instalací.



Název: Re: Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
Přispěvatel: Štefan Beláň 14.03.2006, 17:40

Je to nebezpečné a proto taky nepřípustné.


Pořiďte si ČSN 33 2000-7-711 (říjen 2005),  kde se dočtete požadavky na instalace při těchto a podobných akcích.


Rozvod musí bých  3 a 5ti vodičový s předepsanou ochranou chráničem.



Název: Re: Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
Přispěvatel: Milan Selezan 14.03.2006, 18:34

Radím vám, spojte sa s odborníkom - elektrikárom a určite to prerobiť na sústavu TN-S (t.j. 5-žílovú). Napájací prenosný rozvádzač bude potrebné však ešte rekonštruovať aj o prúdový-prúdové chrániče.



Název: Re: Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 14.03.2006, 18:41

Roberte, doplním jen praktické poznámky: Co myslíte, že se stane, když někde ve 4pólové vidlici nebo vykotlané zásuvce 32A bude špatný kontakt a vlivem přechodového odporu se poté vyhřeje natolik, že vodič PEN najednou nebude připojen? Jaký potenciál bude pravděpodobně na vodivých tělesech reflektorů, štendrech a mobilních konstrukcích? Světla nejsou motor a vodič PEN bez proudu při činnosti osvětlovacího parku je velmi vyjímečná náhoda, že jo. Když k tomu připočtu častější výskyt proudových chráničů v rekonstruovaný ch KD, už bych hnal do nejbližší elektroprodejn y alespoň pro CGTG 5Cx4 a pětikolíkovou vidlici. (A taky zásuvku, ona se krátká redukce ze čtyřkolíku-vidlice na pětikolík-zásuvku ještě občas bude v mnoha objektech hodit, i když toto řešení hodně ubírá na bezpečnosti a výhodách ostatního TN-S rozvodu.)



Název: Re: Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
Přispěvatel: štěpán škriečka 15.03.2006, 08:25

Pane Dosbaba,


píšete to celkem správně, ale ta redukce prodloužení 5P/4P, ale i obráceně 4P/5P to je nesmysl a uvádím to jako revizní závadu. Možná že se mýlím a proto mi napište na kterou ČSN, EN, IEC, ISO...,  se mám odvolat abych to nemusel psát do závad. Takové redukce mi mění systém TN-S/TN-C, případně obráceně a to je nepřípustné /ČSN 33 2000-4-41, ČSN 33 2000-5-54/.


Řešení připojení je prosté: pokud má provozovatel zásuvky 400V/3P+PE/,  tak by měl mít i zásuvky 400V/230V 3P+N+PE nebo je doinstalovat a u obou zapojení není problém je zapojit přes proudový chránič.                                                          



Název: Re: Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
Přispěvatel: Anonymous User 15.03.2006, 09:58

Pane Škriečka, naprostý souhlas s tím, že je to špatně! Co má ale dělat majitel aparatury, který má dejme tomu svoje zařízení a rozvody v pořádku a pochopitelně v TN-S soustavě, jenže jinou možnost, než se připojit při zajišťování akce v objektu do 4p zásuvky nemá? Sám jezdím ozvučovat a svítit "kultůru" již pěknou řádku let a myslíte že majitelé mnoha starších objektů - především vesnických KD - nějaké nevyhovující zásuvky zajímají? Jako uživatel mohu majitele upozornit na nevyhovující stav a z toho možné plynoucí nebezpečí, jenže to je tak všechno, co se stane. Po roce (a po dalším roce opět a po... také opět) jsem nucen v tomtéž objektu řešit opakovaně stále stejný nedostatek, navíc občas s již vykotlanou a uvolněnou zásuvkou. Párkrát jsem dokonce sám situaci napravil výměnou požadované zásuvky, jenže přívodní AYKY 4Bx6(10) stejně nezaručuje zrovna tu nejlepší bezpečnost. Dokonce to jednou skončilo opovržením a čtyřkolík šel zpátky, protože místní DJ měl svoje zařízení v TN-Céčku! Navíc jsem takto párkrát majitele dotoval, skončilo to zasláním faktury a peníze nikde. A že by měl RT 4p napsat do závad? Tu a tam RT neví, že je zde potřeba 5p zásuvky - předpokládá, že se sem zapojují pouze elektromotory a aparatury jsou napájeny jen jednofázových zásuvek po obvodu jeviště. Když už to ví, zůstane pouze u zápisu, ve většině případů ale téměř desítky let objekt revizáka neviděl, soukromý majitel hospody se sálem ví totiž moc dobře, že buďto pustí žilou do nákladné rekonstrukce a nebo by souhrn závad v kompletní hliníkové TN-C instalaci z počátku 70. let nedovolil provozovnu využívat. Mohu odmítnout akci zajistit, na to však stačí jeden telefonát pořadatele a na cestě je s radostí jiná konkurenční firma, která nedělá potíže a bez reptání svá zařízení připojí do stávající 4p zásuvky... A prtože je mnoho ozvučovacích a osvětlovacích firmiček, které nejen že si nelámou hlavu se "čtyřkolíkem" nebo dokonce vesele šetří na mobilním TN-C rozvodu (rozdíl vnímají jen pouze v ceně),  je situace taková, jaká je. Nepřeháním. Opravdu to takto v praxi velmi často bývá! Docela mě udivije, že je i přesto tak málo průšvihů.



Název: Re: Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 15.03.2006, 10:15

Ten předchozí příspěvek byl ode mne.
Jen pro zajímavost a pro ostatní odborníky: zkuste se někdy nenápadně - když to půjde - podívat do zákulisí jeviště, leccos se "přiučíte"! I takové občasné redukce ze 4p 32A nebo 63A zásuvky na normální jednofázovou zásuvku, navíc kabelem 2x0,75 pro rack koncových zesilovačů DJ, v případě, že původní zásuvka, jištěná "béčkem" IJV 10A při zapínání konců padá, to je pokoukáníčko. Není to pochopitelně často, ale viděl jsem to několikrát.



Název: Re: Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
Přispěvatel: štěpán škriečka 15.03.2006, 15:20

TO Anonymos,


Máte pravdu, že donutit některé lidi k opatření pro větší bezpečí je těžké. Několikrát jsem řešil podobný problém jako vy. A po vyhodnocení rizik jsem dospěl k názoru, že redukci 4P/5P ano, ale s doplňkovým opatřením. Klasické zapojení vidlice 3+PEN krátká vhodná šnůra a malý plastový rozvadeč v provedení dvojité izolace. V rozvaděči rozdělím vodič PEN a dále na zásuvky mi jde PE a vodiče L a N prochází prouduvým chráničem a pokračují na zásuvky. Pozor jestli na vstupu je vidlice 32A a chci na výstupu dát zásuvku 16A je třeba ji jistit 16A. A píšete, že máte aparatůru v pořádku, takže nehrozí nežádoucí vypínaní chrániče. 


skriecka.s@seznam.cz



Název: Re: Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 15.03.2006, 19:23

To Škriečka:
"Ukáznění" dodavatelé UT (umělecko-technických služeb) zpravidla ssebou netahají plastové skříněčky se zásuvkami. Své rozvodnice mají, podobně jako ostatní přístroje, zabudovány v transportních bednách s kolečky (říkají tomu casses, čti "kejsech" nebo rack) a vše, včetně přívodních kabelů, je výhradně v TN-S. Oceloplechové rozvodnice mají shodné šířkové rozměry (19") s dalšími zařízeními a zpravidla jsou součástí příslušného racku. Tedy např. rack několika koncových zesilovačů obsahuje rozvodnici s přívodkou 5P,3x230V/16A přímo na několik 1f zásuvek 230V/16A. Součástí bývá tu a tam proudový 4p chránič nebo jeden 2p pro okruh "nástrojovky" hudebníků, vyjímečně tři 2p. Také bývá instalován hlídací obvod výpadku N vodiče (např. relé Elko HRN52 + hlavní 3p vypínač s vypínací spouští),  který tak včas může zachránit elektroniku. Větší aparatury mohou mít přívod 32A, takže součástí rozvodnice jsou i jednopólové jističe 16A.
U světelného racku tomu bývá podobně, jen přívodka je minimálně 5p/63A. Vývody z této rozvodnice jsou ale většinou třífázové, pro jednotky stmívačů (např. 6/12x1/2kW) v tomtéž racku. Teprve tyto vývody obsahují 4p chrániče - stmívací jednotky totiž produkují díky činnosti odrušovacích filtrů z pohledu chrániče značné reziduální proudy vyšších harmonických frekvencí, takže vrazit společný chránič již do obvodu nástěnné zásuvky 63A v objektu není z hlediska spolehlivosti zrovna to nejlepší řešení. Když už, tak do rozvaděče instalovat fíčko selektivní, to ale moc tuto situaci neřeší. Součástí rozvodnice racku stmívacích jednotek jsou i jednofázové vývody 230V/16A pro pomocná a řídící zařízení. Jenže tady je problém, o kterém jsem se zmiňoval v jiné diskusi již dříve, že někteří majitelé těchto zařízení mají rozvodnice s chrániči, jiní zase ne. Pak vzniká otázka při projektování nebo úpravě elektroinstala ce objektu, zda do rozvaděče stavby pro 63A zásuvku chránič osazovat. Zajistit tak větší bezpečnost méně majetné obsluhy a přitom znevýhodnit ty, co mají chráničemi opatřeny důsledně výstupy vlastní rozvodnice?
Na závěr jedno doporučení pro projektanty. Při návrzích nové instalace je v prostoru jeviště optimální zřízení zásuvkového pole následujícím způsobem: Pro světelné aparatury zásuvku 63A nebo 125A/5p se svým samostatným přívodem z hlavního rozvaděče objektu. 32A zásuvka ničemu také neuškodí, někdo občas používá pro menší osvětlovací park i tuto. O jištění je zbytečné se rozepisovat, s chráničem je to, jak jsem již uvedl, technicky dobrým opatřením by byl 4p spínač v dosahu pouze místní osoby znalé, kterým je možné případně chránič překlenout. To však pravděpodobně bude při revizi problém. Pro zvukovou techniku instalovat zásuvku 5p/16A, doplněnou třemi zásuvkami jednofázovými (poskytujícími tak vlastně jakousi nejmenší rozvodnici),  mohou být proto připojeny i z téhož okruhu. 32A zásuvka pro zvuk je sice v uzavřených objektech téměř nevyužitelná, avšak zde připadá v úvahu spíše kompatibilita s mnohými vidlicemi a hlavními přívody externích rackových rozvodnic. Přívod pro zvukové zásuvky je velmi žádoucí oddělit od světelných také samostatným přívodem z hlavního rozvaděče. Důvodem je především minimalizace průniku rušivých složek z triakových stmívačů do zvuku, to je ale asi již na jinou diskusi. Pamatovat je rovněž potřeba na co nejmenší plochu PE sítě z důvodu eliminace zemních smyček.



Název: Re: Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
Přispěvatel: štěpán škriečka 16.03.2006, 07:53

Pane Dosbaba,


ty hodnoty jsem dal jen jako orientační, aby bylo jasné, že mluvím o nutnosti dodatečného jištění při použití slabších prvků v obvodu s věším jištěním. Je jasné, že každý má zapojení, které potřebuje a které mu vyhovuje a to včetně vidlic. A v diskuzi jsem to pojal částečně všeobecně. Ty chrániče nemusí být jen s vybavovacím proudem 10 nebo 30mA pro doplňkovou ochranu před úrazem elektrickým proudem, ale i 100, 300 nebo 500mA pro vetší provozní bezpečnost /např.požární/. A při té redukci je jaký koliv dobrý a funkční chranič lepší z hlediska bezpečnosti než žádný. 


skriecka.s@seznam.cz