Martin Kurka
Offline
Projektant automatizace a strojů
|
|
« Odpověď #2 kdy: 13.09.2022, 13:10 » |
|
váš dotaz je nejasný.
Co se týče DC kabelů z akumulátorů, tam při zkratech hrají roli obrovské zkratové proudy a tím i velké dynamické síly, jimiž se kabely k sobě přitahují. Pokud jsou kabely dál od sebe, přes rohy apod, mají tendenci se k sobě přitáhnout a mechanicky mohou leccos zdevastovat a vybudit mechanickou cestou další zkraty.
Je to analogie s bleskovými proudy a svodem s krásně vykrouženou smyčkou kolem okapu, nebo analogie s průhybem přípojnic distribučního rozvaděče při zkratu, bočním namáhání izolátorů vedení vn při zkratu apod.
Mimo mechanického namáhaní kabelů z akumulátorů u nich hrají velikou roli i milivoltové úbytky napětí, na vodičích a přípojnicích akumulátorů, zejména nízkonapěťovýc h. Špatně navržené propojení akumulátorů způsobuje přebíjení jedněch a nedobíjení druhých akumulátorů a tím brutální zkrácení životnosti akumulátorů. Moc hezky tuto problematiku má zpracovánu na svém webu firma Victron. Hledejte Wiring-Unlimited-EN, sem se nevejde
Co se týče kabelů stringů solárních panelů, kde jsou zkratové proudy velmi blízké provozním proudům, zde hraje roli vliv případného bleskového výboje. Proto je zde snaha minimalizovat plochu sběrné smyčky bleskového vývboje, aby nedošlo ke sběru indukovaného elektormagneti ckého pole z plochy celé střechy. Pro tyto účely se používají různá fikaná propojení kabelů, která je záhodno dodržet.
Je to obdobný princip, jako je zkrucování vodičů datových linek, aby se rušivé napětí naindukované cizím polem v jednom zkrutu jednou přičetlo a v sousedním zkrutu jednou odečetlo
|