Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Kdy AL vodič znemožní realizaci fotovoltaiky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdy AL vodič znemožní realizaci fotovoltaiky?  (Přečteno 9290 krát)
Sokrates1985
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« kdy: 17.01.2022, 14:39 »

Situace: Od antoníčku (distributor) vedou vodiče na fasádu domu, kde jsou ve staré plechové skříňce ukryty klasické staré pojistky keramické. Odtud zdí domu vedou AL vodiče k elektroměru (TN-C). Plocha vodičů je 16mm2. Elektroměr je tedy v domě, v rozvodnové sříni. Za elektroměrem je pak nová TN-S síť v mědi, která byla provedena a revidována v roce 2021. Jedná se tedy o síť TN-C-S. Hlavní jistič je 3x25A.
Otázka:
V této konfiguraci je možné do budoucna uvažovat instalaci fotovoltaiky? Prý nesmí být AL vodič, ale nevyznám se, zda se myslí, před, za atd. elektroměrem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline OfflineChomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 17.01.2022, 18:44 »

Vyzná se v tom projektant.
Ten vám dokáže spočítat, zda (například) vedení nebude způsobovat ztráty, které by vám prodloužily návratnost investice do nekonečna.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #2 kdy: 17.01.2022, 18:55 »

Základní problém je umístění ER v domě. Pro montáž fotovoltaickéh o systému, který spolupracuje se sítí je nezbytné uvést odběrné místo do stavu odpovídajícímu aktuálním připojovacím  podmínkám - v základu tedy umístění elměru na veřejně přístupném místě. Pokud je mi známo, nemívají distributoři žádný problém s užitím hliníkových kabelů, např. AYKY o průřezu 4x16 mm2 a vyšším. Staré vodiče s izolací N nebo NG (opletené, lidově zvané hadráky) v plášťových trubkách problém bývají i měděné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #3 kdy: 17.01.2022, 19:24 »

Bez projektanta s autorizací nelze dosáhnout ani na dotaci ani na připojení elektrárny do on-grid sítě ať již přetoky budete nebo nebudete prodávat.

Pokud přetoky budete prodávat, je to projekt malého zdroje, stejný jako třeba malé vodní elektrárny a je to velké papírování a licencování.
Pokud přetoky nebudete prodávat, je to projekt mikrozdroje, který co se týče papírování je značně zjednodušený, ale:

Distributor tvrdě, velmi tvrdě požaduje uvést měření do stavu podle připojovacích podmínek. Zde je možná onen požadavek na zrušení hliníkových vodičů v přívodu k elektroměru. Ale těch požadavků je mnohem více, problém bývá s minimálním rozměrem, přístupností.. .
Navíc je zde nenápadný požadavek připojovacích podmínek pro mikrozdroj na možnost dálkového vypnutí mikrozdroje pomocí signálu HDO. To znamená mít u měření zvláštní relé pro odepnutí mikrozdroje.
Takže i když má někdo fungl nové měření s položeným kabelem pro HDO povely (třeba tepelné čerpadlo, nebo bojler) a v povelovém kabelu už nemá rezervu na další povel, musí kopat nový kabel kvůli přídavnému povelu na vypnutí mikrozdroje.
Dále potřebujete předat distibutorovi jednopólové schéma zamýšleného mikrozdroje od autorizovaného projektanta.

Seriózní firmy stavějící solární elektrárny projektanta mají a vše vyřídí, neseriózní točí jedno schema dokola i když neodpovídá realitě a distibutor se v okamžiku připojení nedá opít rohlíkem a nepřipojí. A pak a když už je větší část elektrárny postavena a zaplacena, bývají velké problémy, protože nejde spustit.
A i za mikropřetoky jsou pěkné flastry a hned jak se vám objeví na střeše panely tak elektrárnu na černo neutajíte a hned tam máte elektroměr, který si mikropřetoky hlídá.

Sám pro sebe bez projektanta a autorizované osoby si postavíte elektrárnu jen ostrovní a bez dotace -  na ni se také musíte prokázat dotací předepsanými papíry.
 
Takže všechny dotazy musíte směřovat na seriózního projektanta, který si zjistí výchozí stav podle místních reálných podmínek a navrhne řešení včetně úpravy vedení a měření, včetně ochrany proti přepětí.
Mohu vás uklidnit, že cena projektanta a úpravy měření je v ceně solární elektárny mnohdy řádově menší částka, než potřebné úpravy vyžádané předěláním ochrany objektu a solární elektrárny proti blesku a přepětí.

Zase na druhou stranu, mnohdy aspoň něco bude z elektriky po letech chátrání a udržování v sotva provozovatelné m stavu v pořádku. A to umožní vyšší stupeň elektrizace domácnosti bez vypadávání pojistek, nebezpečí požáru přípojky z hadrových vodičů apod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Sokrates1985
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #4 kdy: 17.01.2022, 21:48 »

Základní problém je umístění ER v domě. Pro montáž fotovoltaickéh o systému, který spolupracuje se sítí je nezbytné uvést odběrné místo do stavu odpovídajícímu aktuálním připojovacím  podmínkám - v základu tedy umístění elměru na veřejně přístupném místě. Pokud je mi známo, nemívají distributoři žádný problém s užitím hliníkových kabelů, např. AYKY o průřezu 4x16 mm2 a vyšším. Staré vodiče s izolací N nebo NG (opletené, lidově zvané hadráky) v plášťových trubkách problém bývají i měděné.

Pokud AYKY jako HDV privedeny k elektromeru nevadi, proc je zde vyslovne uvedeno, ze v elmeru nesmi byt hlinokve vodice? Mysli se tim tedy primo v konstrukci elmeru?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #5 kdy: 17.01.2022, 22:01 »

HDV končí na vstupních svorkách ER (nebo na hlavním jističi před elektroměrem).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offlinetelefon +420 604791991


« Odpověď #6 kdy: 17.01.2022, 22:04 »

Protože do elektroměru AL vodič nepatří. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Sokrates1985
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #7 kdy: 17.01.2022, 22:12 »

Protože do elektroměru AL vodič nepatří. Úsměv

Chapu tedy spravne, ze pokud v elektromeru AL vodic neni, pak pro fotovoltaiku explicitne hlinikovy HDV vadit nemusi?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #8 kdy: 17.01.2022, 23:12 »

To: Sokrates1985
Sice jste váš dotaz v několika modifikacích zde uvedl a rozmnožil, ale ve výsledku se bez konzultace s odborníkem a jeho posouzením stavu na místě dál nehnete.

Jestli se v této problematice chete vzdělat, pak ohledně podmínek přípojného veden a vybavení nového elektroměrovéh o rozvaděčeí si projděte nejprve připojené připojovací podmínky pro přímé měření. Ty se ještě do přílohy vejdou.
Tam jsou detailně odpovědi na vaše všechny otázky, včetně slovníčku názvosloví a zkratek jako HDS, HDV, ER a kdy hliníkový vodič zde vadí a kdy nevadí. Vždy hliník vadí distributorovi jen v elektroměrovém rozvaděči za hlavním jističem.
Jediné co se vás asi nebude z materiálu týkat jsou kapitoly 8, 11,12,13 (komunikační rozhraní, nepřímé měření, neměřené odběry a prozatímní zařízení). Jinde vám distibutor neodpustí ani písmenko a ve schematech nejen ani čárku, ale ani barvičku.

A doplňující podmínky pro doplňkové vybavení pro připojení solární elektrárny najdete  v připojovacích podmínkách výrobny do 100kW s přihlédnutím k připojení mikrozdroje s ostrovním provozem (většinou s baterií),         nebo bez ostrovního provozu.

Jako příloha se sem už nevejdou, ale jsou ke stažení také na
https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/potrebuji-vyresit/ceny-a-podminky/pripojovaci-podminky
Připojovací podmínky pro výrobny (platnost od 1. 8. 2020)

A mimochodem, připojovací podmínky se mohou v detailech lišit podle regionu, kde působí konkrétní distribuční společnost.

Jelikož tak jako tak budete potřebovat revizní zprávu, obraťte se na revizního technika elektro ať vám udělá zběžnou prohlídku a posoudí stav a možnosti a nastíní minimální nutné kroky. Třeba řekne, že bez rekonstrukce nemá cenu ani revizi dělat, že se udělá až po nezbytných úpravách. Nebo řekne, co je ze současného použitelné a co ne.
Jestli vám ale mohu něco opravdu doporučit, najděte si nezávislého revizního technika, který se zabývá i revizemi solárních elektráren (mikrozdrojů) a novou solární elektrárnu si od dodavatele nechte revidovat nezávisle svým revizním technikem - a s cílovou platbou za elektrárnu až v okamžiku, kdy distributor schválí připojení mikrozdroje a osadí nové měření.

* pripojovacipodminkynn(2).pdf (954.74 KB - staženo 209 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 18.01.2022, 06:35 »

Citace
ze v elmeru nesmi byt hlinokve vodice? Mysli se tim tedy primo v konstrukci elmeru?

Pokud se podíváte na uchycení vodičů v elektroměru (jakémkoliv) tak Al drát je absolutně nevhodný, protože by za chvíli (podle zatížení) vyhořel !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak vypočítám odběr zařízení a jak ho napájet fotovoltaickým článkem?
 Jak připravit elektroinstalaci na případné voltaické články?
 Mám připojit solární kolektor přímo na hromosvod nebo vytvořit jiný svod?
 Kdo má zkušenosti s fotovoltaikou?
 Dobíjeli jste akumulátor fotovoltaickým panelem?
 Musím solár spojit s hromosvodem?
 Co znamená zkratka kWp a jaký je poměr ke kWh
 Kdo má největší profit z vybudování fotovoltaické elektrárny?
 Jaká schématická značka se používá pro jeden fotovoltaický panel?
 Jak správně provést domovní instalaci a napojení ze solárních kolektorů?
 Existuje přístroj na hlídání směru toku eletrického proudu?
 Kdo máte praktickou zkušenost, jaká je návratnost u fotovoltaické elektrárny?
 Jaký je váš názor na obnovitelnou energii ze slunce, větru a bioplynu?
 Jak jistit a kde připojit FVE do stávající instalace?
 Nemáte nejakou predstavu o cene pripojeni FVE k vn vedení?
 Lze dát v případě PV měniče místo odpojovače jistič?
 Jak revidovat solární elektrárny před připojením do sítě?
 Existuje program na výpočet, navrhovanie fotovoltaických ostrovných systemov?
 Můžete mi vysvětlit princip zapojení fotovoltaické elektrárny?
 Jak maximálně využívat FV elektrárnu a nedodávat přitom energii do sítě?
 Jak změřím elektronicky směr střídavého proudu FVE?
 Kolik GWp fotovoltaických elektráren "udrží' přenosová soustava ČEPS?
 Jak se provádí ověřování ochrany před úrazem elektrickým proudem u PVE?
 Jak správně nabíjet Pb aku solárními panely?
 jak vyřešit přepínání fotovoltaický panel-síť?
 Jak správně postupovat při revizi fotovoltaických článků a co napsat do zprávy?
 Jaké jsou termíny revizí fotovoltaiky?
 Je nutný proudový chránič u PVE pro rodinný dům?
 Mohu provédst zásah na vnitřním zapojení střídače?
 Mám spojit s vodičem PE hliníkovou konstrukci fotovoltaické elektrárny?
 Používají fotovoltaické elektrárny 3 fázové měniče?
 Co si myslíte o účinnosti svícení na fotovoltaické elektrárny v noci?
 Jak se řeší fázování střídačů FVE na siť?
 Připojí se ČEZ k žalobám proti výstavbám FVE?
 Hrozí kolaps firem zabývajících se montáží fotovoltaiky?
  Je nutné dávať tretiu dištančnú vzperu blezkosvodu na FVE?
 Ako správne vypočítať dostatočnú vzdialenosť bleskozvodu pri FV elektrárni?
 Jste také názoru, že střídač u FE je její nejcitlivější místo?
 Bude to argument pro zastánce fotovoltaik výroben?
 Myslíte si, že je vracení energie zpět do sítě \
 DRAKA: Speciální kabely v sortimentu společnosti
 Typy instalací střídačů
 Návrh vyhlášky o podpoře využívání obnovitelných zdrojů
 Střídače Fronius v největší rakouské solární elektrárně
 Jaky instalovat výkon fotovoltaického systému?
 Vyplatí se nainstalovat fotovoltaické panely na střechu RD?
 Jak zapojit fotovoltaický ostrovní systém s více regulátory?
 LAPP: Kabeláž pro zelenou energii od Lapp Group
 Přispívají FVE k nižšímu zatížení sítě?
 Jak zajistit změnu způsobu výkupu elektřiny z fotovoltaiky?
 Je možné ohřívat bojler fotovoltaikou?
 Čím může být ovlivněno měření fotovoltaické elektrárny?
 Phoenix Contact pro fotovoltaické elektrárny
 Jak funguje měnič napětí ve fotovoltaické elektrárně?
 AMPER 2011 - Česká fotovoltaická asociace, Fotovoltaika v Česku na ústupu
 Škodí krátký zkrat solárnímu panelu?
 Fotovoltaické elektrárny na velkých střechách, volných plochách a jejich ochrana před bleskem
 Ako správne pripojiť solárne kolektory na hromozvod?
 Jak jednoduše snížit napětí u solárniho panelu?
 Mají provozovatelé FVE problémy, když jsou FVE k prodeji?
 Jaké je správné označení napěťové hladiny u fotovoltaického generátoru ?
 Jaké je potřeba stavební povolení pro FV panel na střeše?
 Aký je ideálny sklon fotovoltaického panela?
 Mohu připojit osm fotovoltaických článků přímo na bojler?
 LAPP KABEL: ÖLFLEX SOLAR XLS-T a ÖLFLEX TRAFO XLv
 Jak se zapálí (vznítí) solární elektrárna a jak ji pak hasit?
 Co by mohlo být příčinou výpadků FVE 100kW?
 Jak často se dělají revize na fotovoltaických elektrárnách?
 Doporučíte mi střídač na FVE?
 Hořelo trafo FVE. Má někdo bližší informace?
 Vezmete si nějakou inspiraci z ostrovního režimu Filipa Procházky?
 Je nutná "chytrá" kompenzace asyn generátoru pro MVE?
 Bude stát vracet nakradené přeplatky za OZE?
 LPE: Výstavba a provoz fotovoltaických elektráren, související povinnosti provozovatelů
 Jaká je spotřeba střídačů FVE když nevyrábí?
 Co kdybych si pro maximální využití FVE svítil na panely umělým osvětlením?
 Jste provozovatelé fotovoltaiky? A máte dokumentaci v pořádku?
 Co se stane, když nezapojím mezi akumulátor a solar panel diodu?
 Turbo Energy optimizér výkonu pro fotovoltaické panely
 ČSO 2012: Analýza účinnosti energetické jednotky v ostrovním provozu
 Umisťování fotovoltaických systémů
 Navrhování fotovoltaických systémů
 Bezpečnost fotovoltaických systémů z hlediska právních předpisů a technických norem
 Co je to "protokol o nastavení ochran" u FVE?
 Je bydlení v těsné blízkosti fotovoltaické elektrárny bezpečné?
 Musí být veden deník u fotovoltaických elektráren?
 Jaké zařízení využít pro spínání el. ohřevu TUV podle slunečního svitu?
 Jsou FV panely součástí revize elektro?
 Ktera cast nakladu je dulezitejsi pro investici do aku u FVE?
 Vzpomeneme si před volbami jak to bylo s FVE?
 Jaký volit průřez kabelu nn pro FVE 30kWp?
 Je v pořádku když v noci nelze vstoupit do menu střídače?
 Má být poplatek na obnovitelné zdroje podle velikosti hlavního jističe ?
 Dáte mi tip na projektanta MVE?
 SOLID TEAM: Michal Kříž o fotovoltaických systémech spojených s elektrorozvodnou sítí
 Aké existuju možnosti meranie a vizualizácie slnečného príkonu?
 Jaké jsou ceny revizí pro FVE?
 Ředitel ČFA Jan Baroch o stavu a vývoji fotovoltaiky
 Jak se správně propojují sendvičové panely u zemědělských staveb?
 Je pro zdraví nebezpečné sedět 1-2 metry od solárního invertoru?
 Je nutne istit vedenie od solarneho panela poistnym odpajacom na oboch poloch?
 Jak měří 4Q elektroměr spotřebu při použití 3F střídače fotovoltaiky?
 DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pro fotovoltaické elektrárny z pohledu soudního znalce
 Jak zjistím, že fotovoltaický bojler funguje správně?
 Mohu pripojit slnečné kolektory na bleskozvod?
 Jak udělat přípravu na novostavbě pro fotovoltaiku?
 Je vhodnější k RD s fotovoltaikou 1f nebo 3f přípojka?
 Jaký byl výkup alternativních zdrojů elektřiny v roce 2010
 Je reálné postavit ostrovní systém pro napájení kamery a LED reflektoru?
 Je nutné HDO v součinosti řízené FVE?
 Už někdo narazil na solární tašky?
 Je možné nabíjet 12V akumulátor jiným 12v akumulátorem?
 Podle čeho revidovat ostrovní FVE bez baterií?
 Dlouhé Stráně mají nejvýše položenou fotovoltaiku v Česku
 Máte zkušenost s využitím Virtuální baterie pro solár ?
 Solek Group připojila do sítě třetí fotovoltaickou elektrárnu v Chile
 Může být hromosvod dle ČSN 34 1390 stále dostačující pro novou fotovoltaiku?
 JAREG FVE – systém dispečerského řízení FVE
 Proč je rozpor v prodrátování fází v rozvaděči s FVE?
 Je dnes efektivní na střeše RD 1.fázová nebo 3.fázová FVE?
 Jak zhodnotit stávající FVE, kde u měniče, není žádné oddělení, a není FI?
 Stovka fotovoltaických panelů pro Prostějov
 Zajímáte se o doporučení správné instalace FVE?
 Co vše je nutné prověřit při revizi malé vodní elektrárny?
 Největší solární projekt vznikne v USA
 Může úspěšně projít revizí tento rozvaděč pro hybridní FVE?
 Fotovoltaicke panely na plechovej streche, ako ich uzemnit?
 Jak bude výhodná FVE vzhledem k rozfázování jednotlivých zátěží v domě?
 Fotovoltaické komponenty a dobíjecí stanice od specialistů ELKOV energy
 Jaký zvolit vodič pro zemní uložení pro FVE?
 Z čeho se skládají náklady na pořízení fotovoltaické elektrárny?
 Jak připojit 3 fazová čerpadla z vrtu na FVE?
 Jakou kabeláž připravit pro budoucí FVE?
 Čím omezovat nabíjecí proud třífázové zásuvky podle odběru objektu?
 Kolik stojí likvidace solárních panelů?
 Dáva niekto SPD T3 pred Victron MPPT regulator ?
 Musí se vyměnit v případě instalace FVE všechny chrániče za typ B?
 Existuje řešení PID jevu FV panelů?
 Jak je fotovoltaická elektrárna GridFree FVE efektivní a realizovatelná?
 Co myslíte, jsou montéři FVE dobří hromosvodáři?
 Jak nechránit fotovoltaické panely před bleskem?
 Čím přepínat výstup střídače fotovoltaiky?
 Návrh systému ochrany před bleskem u FVE
 Nešel by dražický bojler napájet z fotovoltaiky přímo, bez střídače?
 Jak ČEZ odepne FVE, když systém FV nemá svorku pro připojení N0%?
 Jak velkým obchodním trikem je nabídka wallboxů k FE?
 Proč je dobré na FVE oddělovat DC kabely + a -?
 Je automatický přepínač sítí oddělením dle podmínek NZÚ?
 Je pro pozemní FVE potřeba provádět analýzu rizik?
 Máte někdo zkušenost s připojením zálohovaného výstupu FVE měniče GOODWE ?
 Jak řešit elektroměrové měření u objektu pro podnikání s FVE a TČ?
 Co blokuje vyrobenou elektřinu doma z FV?
 Je nutné pro každý 4 panelový string použít vlastní SPD?
 Funguje přepínač sítí obousměrně?
 Musí mít elektromontážní firma na montáž FVE do 50kWp licenci?
 Jak instalovat bezpečně FVE na dům bez HOP/MET a hromosvodu?
 Vztahuje se NV 378/2001Sb. na FVE rodinných domů?
 Kde je uvedena povinnost pravidelně revidovat FVE na RD?
 Lze kombinovat v jednom rozvaděči AC+DC?
 Jak předejít odpojení DC zátěže u FVE pokud se nemohou dveře rozvaděče uzamčít?
 Co byste poradili na špatnou instalaci ošizeným odběratelům FVE?
 Revize fotovoltaických systémů v roce 2022
 Víte, že k montáži FVE je už potřeba osvědčení o profesní kvalifikaci?
 Stačí na půdu kabel pro FVE 4x4?
 Co potřebujete vědět o provedení rozvaděčů pro FVE?
 Kdo hlídá kvalitu montáže FVE?
 Připojí ČEZ mikrozdroj k elektroměru v provedení s přední maskou od 1.1.2023 ?
 Lze solárne káble ukladat v súbehu so silovými káblami?
 Hrozí nám ohledně FVE polský model?
 Jaký typ chráničky použít pro DC kabely z FVE elektrárny?
 Podle čeho a jak navrhujete bateriová uložiště?
 EATON ONLINE TOUR: Jisticí a ochranné přístroje pro domácí fotovoltaické elektrárny DNES ve 13:00 hodin ŽIVĚ
 Jak pomohu FVE při ochraně před přepětím, když CYA ochran připojím na hromosvod?
 Jaké jsou možnosti realizace FVE v domovním rozvodu TNC?
 Je možné pripojiť 1500W spiralu bojlera na zdroj FV 500W?
 DC/DC konvertor s vysokým vstupním napětím
 Proč při vypnutí elektřiny distributorem vypadne hlavní jistič?
 Jaká je pokuta za přetoky do sítě v době montáže FVE (ČEZ)?
 Jaký vybrat regulátor pro FV ohřev vody v bojleru?
 Odkud plyne povinnost zhotovit analýzu rizik pro FVE dle 62305-2?
 Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
 eGra: Co provozovatelé FVE o svých investicích neví?
 Jakým svodičem chránit střídač fotovoltaického systému?
 Jsou FV systémy a dvojtarifní přípojka dotační pastí?
 Kolik závad lze vytvořit na jediné instalaci tepelného čerpadla?
 Jaký bude asi přínos řízení fotovoltaického systému neuronovou sítí?
 Jaké jsou nejčastější závady při budování FVE?
 Nová laboratoř a fotovoltaický polygon na FEKT
 Prošli jste procesem připojení mikrozdroje do 800W u EG.D?
 RTU: Řešení WAGO v energetické automatizaci
 Podle jakých zásad se řídíte u FVE vy?
 Zapište si přednášku o FVE 6. února 2024 na Elektrika.TV
 Je ENIKA váš dodavatel fotovoltaických komponent?
 Jaký je minimální odstup DC kabelů PV od AC kabelů?
 Je souběžné připojení na distribuci i FVE v jednom domě možné?
 Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
 Co dodat k provádění fotovoltaik?
 Musí být u fotovoltaického systému instalována přepěťová ochrana?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.036 sekund, 22 dotazů.