Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je nutné do revize uvádět číslo osvědčení montážní firmy?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 5 ... 7 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je nutné do revize uvádět číslo osvědčení montážní firmy?  (Přečteno 16294 krát)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #18 kdy: 09.10.2022, 18:46 »

Údržbáři nemají co provádět rekonstrukce. Už proto, že nemají k této činnosti oprávnění. To vyjádření TIČRu je poplatné původnímu zákonu.

Uvidíme, jak se ten požadavek usadí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 09.10.2022, 19:07 »

Uvidíme, jak se ten požadavek usadí.
Usadí se to tak, že název § 5 je "Požadavky na odbornou způsobilost právnických osob a podnikajících fyzických osob". Takže oprávnění musí mít ten, kdo jako subjekt dodává činnost na VTZ  jinému subjektu. Když budu dodávat činnost na VTZ sám sobě, nevystupuji vůči sobě jako právnická nebo podnikající fyzická osoba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 09.10.2022, 23:11 »

Mám provést revizi připojení tepelného čerpadla.

Z nějakého důvodu jsem ale dříve do svých revizí kolonku s číslem oprávnění instalační firmy zavedl. Nemohu si ale vzpomenout z jakého důvodu. Poradíte?


Není to nic nového. Ale diskuse je zajímavá a poučná....
Každá montážní firma, dodavatel, výrobce elektrického zařízení ( VTEZ ) musí dodat dokumentaci toho svého díla. Na dokumentaci musí uvést své jméno a své náležitosti. To je adresu, telefon, dnes emailovou adresu, prostě jak se lze na něj kontaktovat. Tato praxe byla již za první republiky. A tak IČO a číslo oprávnění a jeho rozsah je samozřejmosti. Několikrát jsem se setkal, že montážní forma neměla oprávnění pro skupinu B.

Najdete to na příklad v NV 118/2016 Sb.,  §4 (7) povinnosti výrobce
a v NV 190/2022 Sb. to najdete v §6 (3) co obdrží objednatel od dodavatele
a také v §5 jsou uvedené požadavky na odbornou způsobilost podle přílohy 3

A tak je celkem logické uvádět, zdá má dodavatel osvědčení podle §4 odst.1

V určité době jsem ve firmě zavedl pravidlo, že neznámým firmám nebudeme provádět výchozí revize. Je to celkem jednoduché. Nedostanete-li dokumentaci skutečného stavu s podpisem šéf montéra a majitele firmy, tak si generujete velké problémy. Taková revize je časově i odborně náročná a lze ji provést, ale za daleko vyšší cenu, než je cena obvyklá.
NV 190/2022 se odvolává na 209/104/ES. Možná, že zákonodárci vycházeli z toho, že je pravidlem dodání nejen protokolu o shodě, ale celé potřebné dokumentace jak je uvedeno v §6, jsou uvedeny všechny náležitosti dodávající firmy.

Opravdu provádíte výchozí revize bez součinnosti s dodavatelem EZ ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #21 kdy: 10.10.2022, 02:52 »

Ať si byla předešlá doba jakákoliv, v tomto ohledu to celkem fungovalo. Nemyslím tím soukromé rodinné domy stavěné svépomocí a podobně. Ale třeba paneláky a bytové domy byly včetně dokumentace a popsaných rozvaděčů jako standard. Ještě dnes potkáváme staré "plecháče",  kde jsou na dveřích vylepená schémata zapojení s kvalitním popisem vývodů. Také kvalitní výrobní štítky, ať už plechové (nejčastěji) s vyraženými údaji, nebo lepené, ale dodnes dobře čitelné. Dokumentace byla uložená na stavebních úřadech a i dnes se nechá ledasco dohledat. Nebudu zde psát ale o laických zásazích do těchto instalací a podobně. Jen popisuji běžný stav z doby vzniku platnosti některých předpisů a norem.

Osobně se domnívám, že se na celou problematiku díváme špatně a hádáme se o blbostech. Měli bychom se bavit spíše o tom, co by měl správně obdržet, nebo rovnou požadovat sám zákazník. Vždyť všichni okolo sebe vidíme mnoho případů, kdy se poškozený zákazník nemá ani jak bránit u soudu, protože si nechal provést práci levněji bez DPH, tedy i bez dokladu. Společnost je prostě neustále tlačena do toho vše odrbávat, bez ohledu na důsledky. A jestli má někdo problém podepsat se pod svou práci, je to pro mne jasné znamení, že takovou firmu domů nechci a nepustím, případně pro ně nechci dělat. Je jasné že i tak bude mnoho lidí hledat cestu levné práce a mnoha odrbů. Je to jejich volba a jsou si za ní také sami zodpovědni. Moje volba je stejná jako kolegů Horského, nebo Bočka. Buď jsou dodrženy standardy a nemám s tím problém, nebo to prostě nedělám. Také totiž máme možnost svobodné volby a nemusíme vzít každou zakázku za každou cenu. Ano, také nás to všechny stálo pár zakázek, ale narovinu, často jsem spíš rád, že se s tím nemusím zabývat. Zpravidla totiž taková práce stojí mnoho času který není levný a je tam mnoho zcela zbytečných rizik navíc, která si moc rádi odpustíme.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 10.10.2022, 08:20 »

Legislativně prostě chybí instituce revizního technika pro "obecná zařízení",   kde by bylo určeno dle jakých předpisů má revidovat.
Takhle se na zařízení neVTZ upřednostňuje revizák VTZ (asi nic proti tomu, i když by to jistě zvládl i dráhař či baňař, zde je to poměrně zajímavé legislativně, že na zařízení nespadající do jejich osvědčení dávají štempl....),   ale i pravidla pro VTZ, a ty jsou jako celek nesplnitelná (ani hujer baráčník nebude mít plán údržby a pod.dle Z250).
Pokud mohu soudit, tak naprostá většina zákazníků chce "nějaký papír" ke kolaudaci či pro pojišťovnu, menší procento chce odhalit chyby a titěrné procento je ochotno chyby napravit, pokud by to znamenalo větší fin náklad, či nedejbůh kopání do sotva zaschlých omítek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #23 kdy: 10.10.2022, 08:47 »

Legislativně prostě chybí instituce revizního technika pro "obecná zařízení",    .....

Otázkou je, zda se "obecné zařízení" jak to nazýváš, nestává uvedením do provozu (pod napětí) právě oním VTZ. Tedy musí splňovat i všechny náležitosti VTZ. Nebudu se bavit o tom, jestli tu elektriku může sám zbastlit laik, dříve než to je oním VZT, ale píši pouze o uvedení do provozu.
Jako RT mám mnoho povinností, stejně tak jako má provozovatel své povinnosti. Mezi ty jeho pak patří, aby mi dodal všechny potřebné podklady, nutné pro provedení revize. Pokud mi je nedodá, mám několik možností.
1 - mávnout rukou, přijmout rizika a revizi provést - najde se jistě mnoho kolegů, kteří to udělají. V pořádku, je to jejich volba a jejich hranice přijatelného rizika. Pokud se něco nestane, je to podle hesla - není žalobce-není soudce. Je pouze otázkou, jak drahé to riziko má být a jestli je zákazník který ušetří, bude ochoten alespoň část té "úspory" obětovat na vašeho právníka. Většinou mu jde pouze "o papír" za co nejméně peněz.
2 - Jsem schopen zákazníkovi s potřebnými náležitostmi pomoci. Ale ta práce a rizika která přebírám za někoho jiného, mají svou cenu. Pokud ji zákazník akceptuje, tak mu jsem schopen pomoci. Cesta plná práce, která musí být ale ohodnocena a pokud je k tomu prostor a zákazník požadující ,   tak proč ne,
3 - Odmítnou s tím, že pokud nedostanu vše potřebné do ruky, nemám čas a chuť se tomu více věnovat, protože mám dost své práce a rizika pro mne nejsou přijatelná. Ideálně dělám pouze pro ověřené firmy, kde už vědí co po nich požaduji a jaké mi mají dodat podklady. Revize je pak "rychlá" a s minimální hladinou rizik navíc.

Pro mne jsou akceptovatelné především poslední dvě cesty, s tím že preferuji 3, ale nebráním se ani číslu 2. Tím dostatečně eliminuji mnohá rizika a nedoceněnou práci. Z firem ze dvojky, se pak mohou profilovat i firmy pro č.3. Pokud jde o rodinné domy a "samotvůrce" ,   platí to samé. Už jsem byl několikrát nucen odjet z revize, protože pohled investora byl na tuto problematiku jiný, než můj. Jeho svobodnou volbou je koho si pozve a mou je to, jakou přijmu zakázku.  
TO bez ohledu na to, jestli zde tlacháme nad tím jestli potřebné doklady být musí a co je vlastně VTZ.

Je to vlastně spíš o životním a profesním postoji, než o předpisech. Proto čím dál tím raději dělám pro firmy (průmysl),  kde je prováděna pravidelná analýza možných rizik a jejich vnitřní předpisy, bývají přísnější než jsou všeobecné normy. To se týká i předkládaných podkladů. Je to krásné síto, které eliminuje mnoho firem i RT. Prostě jinej svět. Někteří kolegové jistě budou chápat  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 10.10.2022, 09:43 »


Pročítám sbírku 190/2022 &10 a v seznamu náležitostí revize vyhrazeného elektrického zařízení nevidím žádnou zmínku o nutnosti uvádět instalační firmu.


Studujeme NV 190/2022 Sb. a to §6
a tak se dočteme, že:

(3) Po dokončení montáže vyhrazeného elektrického
zařízení obdrží
 přebírající odběratel od dodavatele
montáže

spolu s vyhrazeným elektrickým
zařízením

a) průvodní dokumentaci vyhrazeného elektrického
zařízení odpovídající skutečnému provedení,
umožňující provoz, údržbu a revize tohoto
zařízení, jakož i výměnu jednotlivých částí
vyhrazeného elektrického zařízení a další rozšiřování
vyhrazeného elektrického zařízení;
součástí průvodní dokumentace je posouzení
vnějších vlivů,

b) zprávu o výchozí revizi vyhrazeného elektrického
zařízení, pokud není sjednán jiný způsob
zajištění revize.

Obě položky dodává dodavatel montáže. Pak dodavatel nemůže být "no name"...
A pokud si dodavatel objedná revizí u externího RT, pak ji dodavatel objednává svým jménem.
U VRZ je samozřejmostí uvádět, kdo tu revizí objednává a kdo tu instalací provedl.

Pokud někdo provede instalaci VTEZ bez VRZ a odběratel pak hledá revizního technika,
je to nestandardní postup a v podstatě dodavatel porušil zákon.

A pak má RT možnost 1) nebo možnost 2) pokud nejsou splněné náležitosti §6 (3) písmeno a)
tak jak popisuje kolega Franěk.
Možnost 2) se občas dělá, pokud máte dlouhodobou rámcovou smlouvu s investorem, kde pro tyto případy je stanovená mnohonásobná hodinová sazba.
 
Pro upřesnění. Investor se občas dostane do situace, kdy vám nemůže dodat potřebné dokumentace. A tak musíte provést reinženyring a případně po analyze rizika navrhnout i nápravná opatření a technický dozor. To vše stojí mnoho času, zkušeností a někdy i součinnost dalších odborníků. Je pak jen otázkou, zdá máte na to časový prostor, anebo zdá je investor pro vás natolik zajímavý...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #25 kdy: 10.10.2022, 09:52 »

Kolegové Franěk a Bocek mi snad vidí do nitra mého já  Úsměv  Hovoří do písmene z hlouby mé duše. Cítím to naprosto stejně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 10.10.2022, 10:00 »


Je to vlastně spíš o životním a profesním postoji, než o předpisech. Proto čím dál tím raději dělám pro firmy (průmysl),   kde je prováděna pravidelná analýza možných rizik a jejich vnitřní předpisy, bývají přísnější než jsou všeobecné normy. To se týká i předkládaných podkladů. Je to krásné síto, které eliminuje mnoho firem i RT. Prostě jinej svět. Někteří kolegové jistě budou chápat  Mrknutí


K revizím v průmyslové oblasti je trochu delší cesta od revizí "domečků a bytečků". Je to opravdu "jinej svět". V této oblasti nastalo nejdříve malé zděšení, když SZ bylo vyjmuto ze Z 250/2022. Ale ještě větší zděšení nastalo při oprášení NV 378/2001 Sb. po dvaceti létech. A oprašuje se i Zákoník práce 262/2006 a 309/2006.

A když bude studovat NV 190/2022 v příloze 2, najdeme tam:

Podklady pro provedení revize vyhrazeného elektrického zařízení obsahují zejména

Jen právníci dovedou vysvětlit, co znamená, že podklady obsahují ZEJMÉNA.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 10.10.2022, 14:33 »

Pokud ze zákona 250/2021 případně z NV 190/2022 bude jednoznačně vyplývat, že ve zprávě o výchozí revizi musí být jednoznačně uvedený dodavatel, tedy číslo jeho oprávnění od TIČRu a jeho IČ pro jednoznačnou identifikaci, jinak že tato zpráva nebude platná, potom budu nahlas tvrdit, že tyto údaje ve zprávě o výchozí revizi být musí.
Ze znění uvedených právních předpisů to na mě takto vůbec nepůsobí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #28 kdy: 10.10.2022, 17:16 »

Pokud ze zákona 250/2021 případně z NV 190/2022 bude jednoznačně vyplývat, že ve zprávě o výchozí revizi musí být jednoznačně uvedený dodavatel, tedy číslo jeho oprávnění od TIČRu a jeho IČ pro jednoznačnou identifikaci, jinak že tato zpráva nebude platná, potom budu nahlas tvrdit, že tyto údaje ve zprávě o výchozí revizi být musí.
Ze znění uvedených právních předpisů to na mě takto vůbec nepůsobí.

No vidíte, a na mě to působí docela jednoznačně.
Pokud je jasně dán obsah zprávy a něco bude opomenuto právě z důvodu chybějících jasně daných podkladů, pak se nejedná o to, zda bude revize platná či neplatná, ale o to, že byste ji bez těchto podkladů vůbec neměl vystavit. A to je poměrně veliký rozdíl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #29 kdy: 10.10.2022, 17:31 »

Chlapi, nedělejme z komára -sl..a!!
Jsou důležitější věci v revizní zprávě než číslo osvědčení!
Když tam napíši jméno a adresu zhotovitele, musí to stačit, ten kdo nemá osvědčení, takoví jsou a jeich hodně ve firmách, proč by někdo jako zaměstnanec nemohl podle projektu dělat  malou rekonstrukci? Nechat to dělat externí firmě je blábol na Ntou! tanecek
To že je legislativa mimo realitu je fakt, který ničím neospravedlnít e!
Pokud budu dělat průmysl, tak je akce jasná, pokud budu dělat RD svépomocí ,   tam je to také trochu na vodě!
Zákon,vyhláška když napíše že revize obsahuje "zejména" tak to není české slovo "musí ".
A vo tom to je..... Úsměv Je to sice slovíčkaření ,   ale co dnes není?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 10.10.2022, 19:11 »

K revizím v průmyslové oblasti je trochu delší cesta od revizí "domečků a bytečků". Je to opravdu "jinej svět". V této oblasti nastalo nejdříve malé zděšení, když SZ bylo vyjmuto ze Z 250/2022. Ale ještě větší zděšení nastalo při oprášení NV 378/2001 Sb. po dvaceti létech. A oprašuje se i Zákoník práce 262/2006 a 309/2006.

A když bude studovat NV 190/2022 v příloze 2, najdeme tam:

Podklady pro provedení revize vyhrazeného elektrického zařízení obsahují zejména

Jen právníci dovedou vysvětlit, co znamená, že podklady obsahují ZEJMÉNA.....
Zde je použito zejména ve smyslu toto určitě+další nespecifikovan é a potřebné dle konkrétní situace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 10.10.2022, 20:16 »

Jsou důležitější věci v revizní zprávě než číslo osvědčení!
Když tam napíši jméno a adresu zhotovitele, musí to stačit, ....

Zejména jde o to, aby bylo zcela jasné, kdo tu montáž EZ provedl.
A pokud stát svým zákonem a NV "pověřuje" RT, aby to uvedl, tak má k tomu důvod.
Ty důvody by byly na samostatnou diskusi, ale každý si to může odvodit ze ŽZ a také se
zákona 250/2022.

Zde je použito zejména ve smyslu toto určitě+další nespecifikovan é a potřebné dle konkrétní situace.

Při konzultaci s  externími právníky jsme došli ke stejným závěrům.

Z 250 a NV 190 mi chce říci, jako reviznímu technikovi, že "stát" mi dal osvědčení a oprávnění k tomu, abych to dělal podle legislativy. Dříve to bylo zastrčené v nějakých normách a doporučeních a také jako zvykové právo, vyžadovat dokumentaci s podpisy tvůrce a jménem firmy. A tak se v RZ objevovalo/neobjevovalo KDO to dílo montovat a kdo je za něj odpovědný. A mnozí si mysleli že revizní technik. A najednou toto břemeno zákon s RT snímá a povinnost, aby uvedl kdo je za toto dílo odpovědný. Když již dodavatel ale i odběratel volí tu cestu přes VRZ.  Často má i jinou možnost přes dokumentaci shody a to své dílo "certifikovat" i bez revizního technika. To je sice budoucnost, kdy revizní technici budou spíše poradci firmám, jak tuto certifikaci zvládnout. Zkusme se na to podívat jiným úhlem pohledu. Ten zákon a NV je možná na dalších 50 roků....diskut ovat o tom, že Z a NV má 20-30 roků zpoždění oproti ŽZ je sice zajímavé téma, ale tak u piva. Nic to nepřinese. Ladilo se to více než pět roků a doladili to právníci. Takže "dáno jest".


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #32 kdy: 10.10.2022, 20:29 »

...diskutovat o tom, že Z a NV má 20-30 roků zpoždění oproti ŽZ je sice zajímavé téma, ale tak u piva. Nic to nepřinese. Ladilo se to více než pět roků a doladili to právníci. Takže "dáno jest". [/i]

Krásně vystiženo!
Našel jsem tam asi pět chyb a nakonec, vždy celý rozjařen radostí, jsem vždy zjistil, že jsem něco nedočetl, nepochopil nebo na něco zapomenul.

Ale co, takovou vyhlášku 50/78 také ani za 43 roků nepochopila většina odborné populace. Třeba to teď půjde snáz.
 angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #33 kdy: 12.10.2022, 08:09 »

Tak osobně to vnímám stejně jako oba Janové a Pavel.
Prostě několik článků z ČSN 33 2000-6, zákonodárce přesunul do NV č.190/2022 Sb.
Takže není o čem diskutovat.
 Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 12.10.2022, 08:28 »

Tak osobně to vnímám stejně jako oba Janové a Pavel.
Prostě několik článků z ČSN 33 2000-6, zákonodárce přesunul do NV č.190/2022 Sb.
Takže není o čem diskutovat.
 Mrknutí
Takže odpověd na původní otázku je jaká?
Dejme tomu, že elektrikář (zaměstnanec nějaké fy.) bez vlastního oprávnění si v baráčku ať svém či souseda zapojí tepelné čerpadlo, nebo zelektrizuje pergolu, sklep a pod. a bude chtít revizi.
Takových případů jsou na denním pořádku odhaduji stovky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #35 kdy: 12.10.2022, 09:10 »

Milane, tu elektroinstala ci si klidně může udělat, ale pokud mě nedoloží náležitosti dle NV č. 190/2022 Sb.,   tak tu výchozí revizi elektro prostě neudělám.
Jak prosté.
 Úsměv

No a odpověď na původní dotaz zní : Ano, je třeba doplnit údaje o zhotovitelské firmě. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Stran: 1 [2] 3 4 5 ... 7 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakým způsobem provést revizi pracovního stolu?
 Jakým způsobem a podle jaké normy se provádí revize, kontrola nabíječky?
 Jak lze provést revizi elektoinstalace, když od ní chybí dokumentace?
 Jak provést revizi napětovo-frekvenční ochrany?
 Podle jaké ČSN se pravidelně reviduje pevně připojený ventilátor ?
 Jakým způsobem provést revizi osvětlení v objektu ?
 Co dělat, když nemohu provést kompletníí revizi ve svém domě?
 Za pomoci jakých norem se revidují elektroinstalace v zubařských ordinacích?
 Jak posuzovat opětovnou montáž hromosvodu?
 Aké vyjadrenie by mal RT zapísať vo východiskovej revízii k uvedenému stavu?
 Jak zlegalizovat a zrevidovat staré stroje ?
 Ako posudzovať pri revízii prostredie (so starým protokolom o prostredí)?
 Co znamená provést revizi jen "odběrného zařízení"?
 Jakým způsobem provádět elektronický záznam o revizi spotřebiče?
 Kde končí revize instalace společných prostorů?
 Musíme při revizích odpojovat i jiné ventilátory ?
 Musím merať a zapísať do revíznej správy hodnoty Zs?
 Jsou podle vyhlášky č. 73/2010 Sb. postaveny pravidelné revize do šedé zóny?
 Nebude kontrola instalace provedené investorem náhodou také něco stát?
 Nemá tu niekto podrobný popis meraní revizneho technika?
 Jak provést revizi 3fázového vysavače přístrojem Revex 51?
 Opravdu existuje stále požadavek na hodnocení stavu revidovaných zařízení?
 Podľa čoho účtujete revízie elektrických zariadení?
 Je dle revizí ve skutečnosti el. zařízení schopné nebo neschopné ?
 Je tato revizní zpráva v souladu s normou?
 Ako vykonať reviziu tlakovej kanalizácie?
 Kolik osob smí vypracovat jednu revizní zprávu?
 Dělá se revize nabíječek, svářeček r.v:1950 až 1985 dle starých ČSN nebo nových?
 Je lepší napsat do RZ nevyhovuje, než vyhovuje po odstranění závad?
 Jak vyhodnotit revizi skartovačky s Ipe 5mA ?
 Je možné dělat revizi servrovny bez vypnutí?
 Jak posuzovat elektroinstalaci z přiloženého obrázku?
 Jak revidovat miniharmonium DELICIA více jak 30 roků staré?
 Jakou napsat do RZ závadu při jištění 3f zásuvky 32A deonem 40A?
 Existuje obecně spolehlivý postup revize?
 Provádíte revize v EX prostředí? A máte dost informací?
 Jakým způsobem jsou zahrnuty do výchozí revize slaboproudá zařízení?
 Lze provést revize staveništního rozvaděče ještě ve skladu?
 Znáte osobně revizního technika, který píše revize od stolu?
 Jak revidovat přípojku ještě bez elektroměru?
 Musí být v revizní zprávě hromosvodu uvedena metoda měření?
 Není to přeháňka požadovat na dům z minulého století dnešní výchozí revize?
 Jak se provádí revize "formou vyhledávání"?
 Používáte klasické karty na revize el. nářadí a spotřebičů?
 Jaké máte zkušenosti s tiskárnou a čtečkou kódů?
 Provoz, údržba a revize přípojek vysokého napětí
 Jak najednou revidovat skupiny garáží patřící různým vlastníkům?
 Může RT napsat do revize 2.5mm vodiče, když jsou ve skutečnosti jen 1.5mm?
 Revizní technici a soudní znalci versus tržní zákony aneb Máme jen je?
 Postupy a měření při revizích ve zdravotnických prostorech
 Zahrnuje revize elektroinstalace objektu i neměřenou část distributora?
 Co musí obsahovat revize přívodu k čističce odpadních vod?
 Jak je možné, že někteří revizní technici vydávají RZ od stolu?
 Proč má skoro každý RT jinou nastavenou hodnotu izol.odporu v MP ?
 Proč revizní technik posouvá hranice svých pravomocí?
 Jak má vypadat zhodnocení/závěr revizní zprávy?
 Revidujete po kompletní rekonstrukci HDV bytového domu i vedení až do bytů?
 Je možné v revizi u revizních závad uvádět odkaz na neplatné normy?
 Je nedodržení připojovacích podmínek důvod k nevydání revize?
 Musím upozornit na závady instalace v části která není předmětem mojí revize?
 Je nutné opisovat předešlé revize?
 Je možná revize elektroinstalace, ke které neexistuje žádná dokumentace?
 Pokud při závadě napíši v revizi odkaz na starší normu je to špatně?
 Musím provést revizi i vývodu z ER pro připojení nebo stačí jen revize přípojky?
 Napadá vás ve vaší branži využití kontroly rentgenem?
 Mohu vypracovat kratší revizní zprávu s odvoláním na podrobnosti v dokumentaci?
 Ako vyzerá revízia pospojovania plynomeru ?
 Je lhůta od provedení revize a jejímu předání provozovateli?
 Lze vytvořit revizní zprávu nové elektroinstalace "na dálku"?
 Lze napsat revizi na samotný přívodní kabel, případně jakou?
 Podle jaké normy revidujete generátorové centrály se spalovacím motorem?
 Je k revizi domu nutné mít namontovaný hromosvod?
 Podrobnosti o využití termografie v průmyslu
 Provádění revizí elektrických instalací do 1000V v prostorách bez nebezpečí výbuchu
 Musí projektant podepsat revizní zprávu?
 Je nutné provádět revizi na zařízení, které je připojené ke zdroji 24V?
 Ako zrevidovať tester hydraulických častí vstrekovacích lisov?
 Jak zrevidovat panelákové chodbové jádro (PEJ) po rekonstrukci?
 Jaký volit závěr revizní zprávy hromosvodu?
 Kdy se nemusí provádět revize LPMS?
 LED inspekční svítilny a montážní reflektory ELWIS PRO
 Jak má vypadat formulář posudku elektrického zařízení pozaplavení?
 Co je nutné revidovat při změně sazby na D57d po zapojení tepelného čerpadla?
 Jaké jsou termíny revizí v objektech kde jsou předměty vysoké hodnoty?
 Mohu do revizní zprávy napsat své vlastní doporučení?
 Aký je najlepší postup pri revízii inštalácie s predradeným prúdovým chráničom?
 Co vše musí obsahovat projekt pro provedení revize?
 Má revizní technik povinnost uvést v RZ výsledky měření na proudovém chrániči?
 Jak dobře zrevidovat obchody a prodejní stánky?
 Mohu do revize napsat dle 34 1390 splňuje a dle 62 305 nespňuje?
 Musí se provádět elektro revize na dieselagregát?
 Platí se nově zvlášť za revizní zprávu a za revizní štítek?
 Lze revidovat zásuvku 230V pro kotel, při napájení ze staveništního rozvaděče?
 Dle jaké normy revidovat osvětleni zapojené přes zásuvku?
 Je možná revize pouze na straně spotřebiče/zařízení?
 Jaké známe druhy revizí?
 Bezpečnost při provádění revize
 Kdo může revidovat instalaci bytu?
 Ako posúdiť sušiace zariadenia?
 Jaká jsou specifika revizí spotřebičů, které jsou užívány hasičskými sbory?
 Je při výměně a revize rozvaděče nutná i revize celého objektu?
 Ako zrevidovať dopravné potrubie k linke?
 Jak se revidují pevně připojené spotřebiče?
 Podle které ČSN provést revizi na nádražní automaty (pevně připevněné k zemi)?
 Lze vystavit kladnou revizi i při nesouladu s normou?
 Je nutná revize rozvaděče nn, pokud vyměním jistič a chránič za AFDD?
 Je nutné uvádět v RZ že byla provedena dle Zákona 250/2021Sb?
 #EH: Příručka revizního technika pro elektrická zařízení nn (1981)
 Jak hodnotíte stav bezpečnosti revidovaného el. zařízení bez dokumentace?
 Jak revidovat zařízení staveniště bez dokumentace?
 Je nutné revidovat zahraniční zapůjčenou techniku podle českých norem?
 Zásah do rozvaděče pro připojení FVE, je změna výrobku a jak poté revidovat?
 Co je vše nutné znát o spotřebičích?
 Je možné napsat na jednu revizní zprávu více spotřebičů?
 Musí výchozí revize el. zařízení mít podklad dokumentaci skutečného provedení?
 Jaké podklady pro výchozí revizi elektroinstalace?
 Používáš ve své odborné praxi dron, kde?
 Jak provést pravidelnou revizi EZ, když zákazík nedoloží výchozí revizi?
 BM -Plná verze Odborná způsobilost dle nv 194/22 Sb.
 Jak dalece může být revize bez přítomnosti revizního technika validní?
 Lze revizí spolehlivě odhalit nedotažený šroub středního vodiče v 1F zásuvce?
 Když revize FVE a TČ ztratí svůj smysl
 Proč je vhodná revize nezávislým revizním technikem
 Může být vystavena revize na rozvaděč s přepínačem sítí i bez dokumentace?
 Je rozdíl mezi výchozí revizí FVE pro ohřev vody v bojleru a výchozí revizí RD?
 Ako postupovať pri PERIODICKEJ OPaOS LPS ak je VYCHODISKOVA OPaOS chybná ?
 Musí se dělat revize rozvaděče jako výrobku?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 22 dotazů.