Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Kolik rozdílů najdete mezi bytovou rozvodnicí v roce 1950 a dnešní?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kolik rozdílů najdete mezi bytovou rozvodnicí v roce 1950 a dnešní?  (Přečteno 18380 krát)
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 24.08.2017, 10:02 »

#EH: Elektroměrová deska a přístroje uvnitř pohledem v roce 1950
    Co asi dnes spotřebitelé ví o elektrických zařízeních, které doma užívají? V minulých dobách, kdy elektroinstala ce nebyla tak běžná ani bezpečná, se o ní psalo poměrně hodně. V dnešní digitální době elektroinstala ci spotřebitelé chápou jako samozřejmost bez nějakých tajemství. Ovšem pokud by žádným tajemstvím nebyla, proč by tedy spotřebitelé páchali tolik škod? Podívejme se krátce do historie jak byla v roce 1950 popisována elektrická rozvodná zařízení ...
    Zdroj: zde...


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Kolik rozdílů najdete mezi bytovou rozvodnicí v roce 1950 a dnešní?
   
Zaznamenáno
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 24.08.2017, 17:17 »

Mnoho užívateľov, hlavne starších jednak na prerábu nemajú, alebo to nepotrebujú, lebo všetko im funguje. Je iné, pokiaľ by si chceli dom, prípadne byt prerábať, pridávajú spotrebiče, prerábajú na inteligentnú inštaláciu,(automatické žalúzie, zabezpečenie, bazén klíma atď.),  potom môžeme hovoriť o zastaralej inštalácie, ktorú treba od základu prerobiť. Ja osobne mám ešte v byte rozvod TNC, bez chrániča, v hliníku, ale pokiaľ mi to slúži a všetko mi funguje,  nemienim to prerábať. Viem, že mnohí odborníci so mnou nesúhlasia, ale nemám na to z dôchodku. Pokiaľ ma na to okolnosti donútia, pristúpim k prerábke. 
Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Ivan Taraba
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 25.08.2017, 00:39 »

Kolik rozdílů najdete mezi bytovou rozvodnicí v roce 1950 a dnešní?   
  • místo mramoru, dřeva, azbestu a keramiky se používají plasty a plech
  • dnešní rozvodnice mají lepší krytí proti dotyku, při obsluze téměř nehrozí riziko dotyku živé části
  • dnešní rozvodnice obsahují více přístrojů a více okruhů, dříve bývalo běžné rozdělení instalace na světla, zásuvky a někdy bojler
  • přístroje se zmenšují, například vypínač na 3x60A z padesátých let byl pěkný "macek"
  • dnešní rozvodnice jsou estetičtější než dřevěné elektroměrové desky z laťovek, avšak pamatuji v jednom bytě krásnou elektrorozvodn ou skříň s dřevěnými ozdobnými dveřmi a mosazným kováním, snad ještě z doby monarchie, tu skříň jednoho dne elektrikář rozštípal a vypáčil ze zdi a nahradil ošklivou lacinou plastovou rozvodnicí na omítku. Holt pokrok za každou cenu.
  • elektroměry už v bytových rozvodnicích nejsou, ale že by se ty distribuční oproti starým příliš zmenšily, to bych neřekl
Zaznamenáno
Radek Sestak
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 25.08.2017, 09:21 »

můj rozvaděč - 1962
jeden byt v Plzni - padesátá léta


* muj.jpg (175.48 KB, 768x1024 - prohlédnuto 2233 krát.)

* byt.jpg (826.37 KB, 2080x1560 - prohlédnuto 1009 krát.)
Zaznamenáno
Vladimír Štemberg
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 26.08.2017, 23:02 »

V roce 1950 bylo v převážné části Prahy síťové napětí 120 V. Bylo to napětí sdružené, fázové napětí se nepoužívalo. V rozvodnách byla distribuční třífázová trafa z 3x3 nebo 3x6 kV na 3x120 V. Střed trafa byl na sekundární straně uzemněn přes pojistku. která byla často spálená, ale to nevadilo, protože v zásuvce bylo stále sdružené napětí 120 V. Jednotlivé fáze měly při spálené pojistce proti zemi nedefinované napětí, které se někdy i měnilo podle počasí a izolačního stavu sítě. Zásuvky měly už tenkrát ochranný kolík, ale ten nebylo kam připojit, síť 120 V nebyla nulovaná. Kolík se tedy někdy připojoval samostatným drátem na vodovod, většinou ale zůstal nezapojený.
Typická jednofázová instalace v pražském bytě vypadala takto: Na chodbě bytu byla dřevěná rozvodná deska, na ní elektroměr, pod ním dvoupólový hlavní vypínač. Jističe sice už tenkrát existovaly, ale jejich použití nebylo obvyklé. Elektroměr a hlavní vypínač byly plombované olověnými plombami. Nad elektroměrem byly na stejné desce pojistky, většinou 6 nebo 10 A. Pojistky byly již jako dnešní vložky s keramickou hlavou, ale někde ještě byly staré pojistkové vložky, které měly dole závit E27 a šroubovaly se přímo do soklu bez hlavy. Viděl jsem i vložky pro vícenásobné použití, které měly 6 tavných drátků a nahoře otočný keramický přepínač. Když se jeden drátek přepálil, přepnulo se na jiný. Pojistky byly v keramických soklech po dvou, protože se jistily obě fáze. Pojistkových dvojic bylo několik podle velikosti bytu, nejčastěji 2 dvojice. Jištění bylo podle místností, na 1-3 mistnosti jedna dvojice pojistek. Jistily se společně světelné i zásuvkové okruhy. Pojistkové sokly měly jako spodní kontakt mosazný šroub, takže bylo možné do soklu vložit pojistku libovolné hodnoty. Keramické spodky s barevným rozlišením ampéráže pojistky se teprve začínaly používat. Kde procházely vodiče dřevěnou deskou, byly v desce keramické nebo skleněné průchodky. Propojovací vodiče byly zásadně měděné, ale mnohem tenčí než dnes. Byly izolované gumou a opředené bavlnou, která byla napuštěná něčím černým, snad asfaltem v něčem rozpuštěným. Strašně to špinilo ruce.
Kde byl v bytě elektrický boiler, byla rozvodná deska větší a byly na ní ještě samostatné pojistky pro boiler a mechanické spínací hodiny s elektrickým natahováním. Ty spínaly boiler rovnou bez stykače v noci od 22 do 6 hodin. Když se hodiny zpozdily nebo předešly, což se vždy dřív nebo později stalo, spínaly boiler jindy. Boiler měl obvykle těleso 800 W. Později, když se už tělesa na 120 V přestala vyrábět, se boilery osazovaly tělesy 220 V 2400 W. Při napájení 120 V byl přkon tohoto tělesa zase přibližně 800 W.
Mimo Prahu, kde byla už novější instalace 220 V, byly i domovní rozvaděče podobnější dnešním. Jako kluk jsem s oblibou rozebíral přístroje na dřevěných rozvodných deskách, když je elektrikáři při modernizaci vyhodili. Poslední části Prahy byly předělané na 220 V v druhé polovině 80. let.
Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 28.08.2017, 15:59 »

V roce 1950 bylo v převážné části Prahy síťové napětí 120 V. Bylo to napětí sdružené, fázové napětí se nepoužívalo. V rozvodnách byla distribuční třífázová trafa z 3x3 nebo 3x6 kV na 3x120 V. Střed trafa byl na sekundární straně uzemněn přes pojistku. která byla často spálená, ale to nevadilo, protože v zásuvce bylo stále sdružené napětí 120 V. Jednotlivé fáze měly při spálené pojistce proti zemi nedefinované napětí, které se někdy i měnilo podle počasí a izolačního stavu sítě. Zásuvky měly už tenkrát ochranný kolík, ale ten nebylo kam připojit, síť 120 V nebyla nulovaná. Kolík se tedy někdy připojoval samostatným drátem na vodovod, většinou ale zůstal nezapojený.
Typická jednofázová instalace v pražském bytě vypadala takto: Na chodbě bytu byla dřevěná rozvodná deska, na ní elektroměr, pod ním dvoupólový hlavní vypínač. Jističe sice už tenkrát existovaly, ale jejich použití nebylo obvyklé. Elektroměr a hlavní vypínač byly plombované olověnými plombami. Nad elektroměrem byly na stejné desce pojistky, většinou 6 nebo 10 A. Pojistky byly již jako dnešní vložky s keramickou hlavou, ale někde ještě byly staré pojistkové vložky, které měly dole závit E27 a šroubovaly se přímo do soklu bez hlavy. Viděl jsem i vložky pro vícenásobné použití, které měly 6 tavných drátků a nahoře otočný keramický přepínač. Když se jeden drátek přepálil, přepnulo se na jiný. Pojistky byly v keramických soklech po dvou, protože se jistily obě fáze. Pojistkových dvojic bylo několik podle velikosti bytu, nejčastěji 2 dvojice. Jištění bylo podle místností, na 1-3 mistnosti jedna dvojice pojistek. Jistily se společně světelné i zásuvkové okruhy. Pojistkové sokly měly jako spodní kontakt mosazný šroub, takže bylo možné do soklu vložit pojistku libovolnéPosle dní části Prahy byly předělané na 220 V v druhé polovině 80. let.

Nekolik objektu ma pripojku 3x230/400V, ale uvnitr je instalace pripojena pres trafo 3x120V. Vcetne HDV a mereni.

Zajimave je ze se jedna faze nemerila a byla prizemnena. Uzivalo se elektromeru s Arronovym zapojenim. A spinaci hodiny se musely instalovat ve dvou lidech, kvuli nadmernosti.

Po Praze bylo hodne ctvrti s elektrifikaci 3x120V. Je hodne peknejch historek, jak probihala ta elektrifikace.
Podarilo se mi zachranit dva kriziky na 120V, jeden je 3f 2t.
Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 06.09.2017, 04:30 »

V roce 1950 bylo v převážné části Prahy síťové napětí 120 V...

...Pojistkové sokly měly jako spodní kontakt mosazný šroub, takže bylo možné do soklu vložit pojistku libovolné hodnoty...

...Poslední části Prahy byly předělané na 220 V v druhé polovině 80. let.

120V bývalo v oblastech, které se stavěly nebo elektrifikoval y ve druhé polovině 20. let a v 30. létech a to ještě ne všude. Za války se již elektrifikoval o 380/220V, rozsah tedy nebyl tak velký, jak píšete. Použití 3x120V v zapojení D bylo ovlivněno zejména firmou Fr. Křižíka, která 120V podporovala. Jinak již ustavující sjezd ESČ v roce 1919 rozhodl, že elektrifikace nově vzniklé Republiky Československé se bude provádět pomocí střídavého rozvodu 3x380/220V (Tento opačný způsob zápisu se používal až do 50. let)

Pro starý typ pojistek E27, který měl pojistku integrovánu i s hlavicí, byl do pojistkových soklů (také se používal termín lůžko) montován dotykový šroub, který měl různou výšku a tím také zajišťoval, že nebylo možno osadit pojistku vyšší hodnoty. Bývala na něm vyražená i proudová hodnota, jenže ta se většinou časem opálila a nebyla čitelná. V průběhu doby se pak začaly osazovat  pojistky se samostatnou hlavicí jako dnes a kontaktní šrouby se obvykle pouze zkrátily, takže vznikla Vámi popisovaná situace, kdy bylo možné osadit novou pojistku libovolné hodnoty.

Přestavby sítí 120V nebyly tak snadné a rychlé jak píšete. Ještě těsně před povodněmi v roce 2002 bylo v Praze asi 50 objektů napájených ze 40 trafostanic 6kV/120V. Ještě dnes je v Praze několik objektů napájených 3x120V, ovšem toto napětí se získává transformací z 3x230/400V, protože při povodních bylo zničeno páteřní vedení 6kV, které vedlo zatopenými oblastmi, takže všechny původní trafostanice byly tímto vyřazeny z provozu.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #7 kdy: 06.09.2017, 06:39 »

Přestavby sítí 120V nebyly tak snadné a rychlé jak píšete. Ještě těsně před povodněmi v roce 2002 bylo v Praze asi 50 objektů napájených ze 40 trafostanic 6kV/120V. Ještě dnes je v Praze několik objektů napájených 3x120V,  ovšem toto napětí se získává transformací z 3x230/400V, protože při povodních bylo zničeno páteřní vedení 6kV, které vedlo zatopenými oblastmi, takže všechny původní trafostanice byly tímto vyřazeny z provozu.

To by mě tedy zajímalo (opravdu, nešťourám) o jaké objekty se jedná? S tím přece musí být obrovské problémy - atypické napájení spotřebičů.
I když třeba před 15 lety asi větší problémy, než dnes, kdy si spínané zdroje ve skoro všem se skoro vším poradí...
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #8 kdy: 06.09.2017, 07:14 »

Ještě dnes je v Praze několik objektů napájených 3x120V, ovšem toto napětí se získává transformací z 3x230/400V,
Tak to by mne fakt zajímalo, co to je za objekty, že v nich není jediný, komu by to vadilo.
To zní podobně, jako, že v některé zoo chovají posledního pterodaktyla :-)
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 06.09.2017, 10:59 »

Ono to vadí všem a většinou to také řeší tím, že hned za elektroměrem 120V mají další transformaci zpět na 230V.

 Problém spočívá buď v majitelích, že nemají na rekonstrukci rozvodů a nebo je potíž s úředníky památkové péče v případě historických budov.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 06.09.2017, 17:46 »

Je to jak říká kol. Václav.

Buď se jedná o vybydlený baráky nebo památkář zakáže i rejpnutí nehtem do omítky.
Ale každý rok něco ubyde.

Stejně je to se spol. ovládáním HDO, pár objektů kde to má majitel na párku.

Zanedlouho zmizí ze sítě i poslední elektromechani cké elektroměry.
Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Miloslav Stehno
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 07.09.2017, 08:06 »

Nemalá část Norska je elektrifikován a IT sítí 230 VAC delta.
První majitelé Tesel by mohli vyprávět...
https://teslamotorsclub.com/tmc/threads/umc-trouble-on-norwegian-electricity-network.31498/

Podobně (230 delta) to mají ještě v jedné zemi. Byla to buď Andorra nebo Albánie, už si ale nevzpomenu.

Je to trochu jiný příklad než co se tu popisuje (3 x 120 V),  ale zvláštnost to taky trochu je.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 07.09.2017, 08:35 »

Tak ono pořídit si koně a teprv pak zjišťovat co žere je příznak blondýnismu.
Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 07.09.2017, 09:16 »

No ale nekúp si toho koňa, keď ti štát naň prispeje.  Škleb
Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 07.09.2017, 16:46 »

No ale nekúp si toho koňa, keď ti štát naň prispeje.  Škleb
Např. V Dánsku po zrušení dotací se trh narovnal a eauto si nyní koupí málokdo.
Zaznamenáno
Roger
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 28.03.2018, 09:38 »

OT: Podobne je to se solarnimi panely v cesku, po snizeni dotovaneho vykupu (bylo snad 21 Kc/kWh, pricemz i soucasna cena energie dle cmk burzy kladno za posledni rok od 0,72 do max 1,1 Kc/kWh - nakupni cena obchodniku na 2019 je okolo 0,9 Kc (stejne jako soucasna prodejni koncova cena u obchodnika)

perlicka: Cez ma na strankach nabidku, ze vam za pulmega postavi solarni elektrarnu se zasobnikem v bateriich na celych 8kW.
Kdyz jsem se onehdy trochu dele, za mrazu sprchoval na chate, tak jsem spotreboval 6 kW * 4,50 Kc (vetsinu te castky nad 0,9 Kc/kWh inkasuje distribuce = stat, nebot vlastni majoritne rozvody a inkasuje dph a oze). No v solarnim zasobniku by me jeste 2 kW zbyly treba na vareni, ale co naklady na obmenu baterek po 10 letech... S tim souvisi to, abych nebyl oftopic, ze AL rozvod ze 70 let funguje a doda 6kWh v kratkem case bez problemu. Ekonomicky je solar zatim nonsens stejne jako eauto, bohuzel, pokrok nikde.

Take by me zajimalo, ktere objekty maji 120V rozvod. Asi to pujde najit na geoportalu (pokud ma pre neco jako ma cez).
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Aku znacku podomietkoveho rozvadzaca mi poradite na pouzitie do rd?
 Co musí splňovat rozvodnice, rozvaděče a elektroměrová jádra
 Jakou rozvodnici zvolit pro zahradní rozvaděč pod omítku?
 TIP na řadu minirozvaděčů SDB
 Technický katalog kompaktních rozvaděčových skříní AE
 ELKOV: Rozvaděče E.T.A. jsou zpět!
 TIP na malý rozvaděč AK, certifikovaný podle normy EN 60670-24
 Produktový katalog rozvaděčových skříní ETA
 Jak vybrat elektroměrový rozvaděč pro svou distribuční síť?
 Dvojitá publikace Rozvaděče a úplné kryty + Rozvodnice volta
 LIVE EATON: Návrh a výroba výkonových rozvaděčů xEnergy Basic
 TIP na oceloplechové skříně WST
 LIVE EATON: Jak na „velké“ výkonové rozvaděče (REPRÍZA)
 LIVE EATON: Konfigurace skříňových rozvaděčů XVTL v programu E-Config
 Jaké instalační kanály pro průmyslové rozvaděče byste doporučili a proč?
 Jak dostupné jsou v Česku průmyslové skříně SEZ Krompachy?
 EATON ONLINE TOUR: Rozvodnice xComfort - přehled sortimentu a novinky DNES ve 13:00 hodin
 Znáte celou šíři sortimentu FAMATEL? A co používáte?
 Podle kterých norem provést revizi historické instalace když staré normy neznám?
 Kdo poradi jak vyměnit vedeni instalace v historické pámatce bez krabic?
 Cesta do hlubin elektrotechnikovy duše aneb vyznání pravověrného elektrikáře (2. část)
 Chcete tipy na zajímavé pořady v TV o elektřině?
 Víte, kdo podle Sovětů vymyslel první žárovku?
 Kterýpak časopis dělá osvětu dnes?
 Víte kdo podle Rusů přišel s prvním elektroměrem?
 Víte, kdo podle Rusů vynalezl elektrické světlo?
 Víte kdo podle Rusů stojí za objevem elektrického ohřevu?
 Jak podle Rusů elektřina mění hmotu
 ELEKTRICKÁ ENERGIE PŘEKONÁVÁ PROSTOR
 ROČENKA z r. 1926: Elektrotechnický Svaz Československý ESČ
 ELEKTŘINA - ZDROJ SÍLY
 Víte jak to bylo podle Rusů s elektrickými spoji a řízením?
 ECDV 2011: Jindřich Nezval vzpomíná jaké to bylo v české elektrotechnice po válce
 INFORMAČNÍ http://ZDROJE.elektrika.cz
 Odkud je asi tato instalace?
 Historie a současnost bezpečné funkce ochrany před úrazem elektrickým proudem v sítích TN
 Elektrotechnická nostalgie s Jindřichem Nezvalem #1
 Jak vypadala ročenka elektrotechnika v roce 1941
 Chtěli jste být od mala elektrikáři?
 Kdo zná pomůcku SAMOPOČTÁŘ?
 Po vysokých pecích nezbyl šrot, ale muzeum
 Z jakého období může pocházet takto provedená elektroinstalace?
 Zajímá vás život Josefa Sousedíka?
 Josef Sousedík - (ne) zapomenutý vynálezce
 Elektrotechnická nostalgie s Jindřichem Nezvalem #7
 Zavzpomínáte vy, jaká byla praxe na našich údržbách?
 Archivujeme starou elektrikářskou literaturu ...
 Co byste asi dělali, kdyby u nás byl teď stále socialismus?
 Jak dlouho se komunisté vydrželi po únoru 1948 odvolávat na předpisy ESČ?
 Kdo se za komunistů staral o elektroinstalace polosoukromých činžáků?
 Československá normalizace v éře socialismu
 Neznáte parametry historických válcových pojistek OEZ?
 Zajímá vás historie elektrifikace a stará dokumentace?
 Ve Sloupně si výstavou připomenou elektrifikaci Bydžovska
 Kdy bylo poprvé v ČSSR uvedeno do provozu vedení vn a vvn?
 Mohu se zde pochlubit stavbou repliky mramorového rozvaděče?
 Z jakého roku je tento kabel?
 HISTORIE: Elektřina od Williama Lawrence Bragga (1940)
 Když nebylo ve mlýně dost vody, přišly na řadu petrolejky ...
 EH# Jak se František Kosmák dostal k elektrotechnice
 Z historie umístění měření a jistících prvků v domovních elektroinstalacích
 Proč může svítit některá žárovka i 100 roků a jiné ne?
 Kdo je zbytečný, když stát nemá co žrát?
 Proč proudový chránič neochrání vždy?
 SOS z historie techniky: Všechno je již vynalezeno
 Zajímá vás historie? O T. A. Edisonovi
 Jindřich Nezval znovu před kamerou!
 Znáte Systém 68 od Elektro-Praga?
 Od kdy se vyrábí jistič J7K, ve velikosti 37,1A?
 #EH: Jak se v roce 1939 zemědělcům vysvětlovala náhrada žárovek za svíčky
 #EH: K menším správkám jest zapotřebí jen opatrnosti, se radilo v roce 1929 zemědělcům
 Během posledních sto let bylo vybudováno čtvrt milionu kilometrů elektrického vedení
 Z jakého období mohou být tyto pojistky a hlavní vypínač?
 Máte nějaké informace k "Elektrotechnická zapojovací skříňka B115" ?
 Muzeum elektroenergetiky v Havlíčkově Brodě
 Jak se otvírala stará podomítková krabice s asfaltovou izolací?
 Obsahuje stará rozvodná deska azbest?
 V kterém roce byly dřevěné rozvodnice v souladu s technickými normami?
 #EH: Bezpečnost byla brzdou rozvoje elektrotechniky, vzpomíná Jindřich Nezval
 #EH: Nedotýkej se přetržených drátů elektrického vedení ani když leží na zemi!
 Pamatujete? Bez panáka pálenky na sloup nikdo nelezl!
 #EH: Dejte hned spraviti elektrické zařízení, které bije nebo štípe!
 #EH: Opatrně se žárovkami!
 Přitahuje dnes stále někoho lézt na trafostanice nebo stožáry vysokého napětí?
 Školíš svou manželku aby neutírala rozvaděč mokrým hadrem?
 Nezapomínáte, že se pod elektrickým napětím nepráská bičem?
 Jaké nebezpečí hrozí při výměně běžných pojistek dnes?
 Pamatujete připojovací podmínky za prezidenta Zápotockého?
 #EH: Účel elektroměrů když to kdysi vše začalo ...
 Upoutávka - Elektrotechnická nostalgie
 Kde hledat historické pákové a strojní vypínače?
 Kdo si pamatuje na hlasování z roku 2005?
 Slyšeli jste o blesku v nepříčetném stavu?
 Největší evropské muzeum osvětlovacích lamp je před Budapeští
 #EH: Ochrana vedení před přepětím v 80. létech
 K čemu slouží DEFA 25A 250V 2B12/9?
 Víte, že předpisy ESČ znamenaly určitou úroveň, pod kterou se nesmělo jít?
 #EH znáte rady pro vystěhovalce do Ameriky?
 #EH: Skladba národní normy v počátcích normalizace
 Z jaké doby pochází plechové elektroinstalační krabice?
 Jak si rourovodem znázorníme klesající napětí ve zřídle proudu?
 Nemáte staré ceníky montážních prací?
 #EH: Kdo v roce 1913 nesměl do Ameriky?
 Jak by asi existoval svět bez technických norem?
 Víte o muzeu nebo seriózním sběrateli měřících přístrojů?
 Siemens & Halske Telegraph Construction Company založena před 175 léty!
 Z čeho se může v dnešních zařízeních odvozovat princip Ruhmkorffova induktoru?
 Necháme historii elektrotechniky zapomenout nebo si ji připomeneme?
 Nač se zeptáte nejstaršího revizního technika v ČR?
 Který výrobce jističů zcela určitě vyrobil přes jednu miliardu kusů?
 Už jsi doma vyměnil všechny dobové vypínače a přepínače?
 Už jsi doma vyměnil všechny dobové vypínače a přepínače?
 Setkali jste se již s touto porcelánovou retro řadou Made in China?
 Jak byste řešili výměnu "historických" RE?
 Jak vysoko umístit elektroměrový rozvaděč?
 Jaké krytí podružné rozvodnice vyžadují normy v objektu samostatně stojící garáže?
 Je možné umístit rozvaděč do šatny?
 Splňuje rozvaděč krytí IP20, když nemá namontovány krycí plechy?
 Kdy může být oficiálně v provozu ještě původní dřevěný rozváděč?
 Zajímalo by mne jak je to vlastně s živností pro výrobu rozvaděčů?
 Mohu jako dodavatel instalace provest kusovou zkousky rozvodnice, kdyz nemam opravneni EZU?
 Můžeme si koupit plastové skřině a sami si je osadit a zapojit a uvést do provozu?
 "Výroba, montáž, oprava a servis elektronických a elektrických zariadení do 1000 V" je v tento cinnosti obsiahnuta aj vyroba rozvadzacov?
 Jak se v praxi provádí atest rozvaděčů a kolik stojí?
 Kterou normou se zbavím květin před rozvaděčem?
 Jak postupovat při pravidelné revizi ve firmě, kde si vyrobili vlastní rozvaděče?
 Kdo vyrábí dveře na rozvaděče....?
 Jak přístupné/nepřístupné může být umístění bytového rozvaděče?
 Je možné společné umístění silového a datového rozvaděče v RD?
 Je datová skříň také rozvaděč?
 Jak napojit dvě podružné rozvodnice z rozváděče RE?
 Jak je to s atesty na rozvaděče?
 Podle ktorej normy urcujeme spravnu metodu uzemnenia kovovych rozvadzacov?
 Je možné umístit rozvaděč do výšky 2,5m?
 Jak srovnat zateplení domku s rozvaděčem?
 Jak se nyní postupuje při rozmisťování rozvaděčů v rozvodnách?
 Může být domovní rozvaděč nad vstupními dveřmi?
 Nevíte kdo vyrábí jednořadou rozvodnici 24 modulů?
 Mozete ohodnotit tieto rozvadzace / pridajte foto inych a diskutujme ....
 Jak řešit ochranu rozváděče proti vibracím?
 Jak nejlépe (esteticky) zapojit rozvaděč?
 Musí být vypínač rozvaděče o In 200 A vypínatelný bez otevření dveří rozvaděče ?
 Co obnáší kusová zkouška rozvaděče?
 Jaký je rozdíl mezi rozvodnicí RD-P a RD-E?
 Kdo smí vyrábět a upravovat podružné bytové rozvaděče?
 Jaké máte zkušenosti s chlazením el. rozvaděče pomocí výměníku vzduch - voda?
 Co myslíte? Je to otočený foťák nebo zapojený rozvaděč naboku?
 Kdo vyrábí rozvodnou skříň rozměr cca 25x50 cm?
 Jaká je rozumná rezerva modulů v rozvaděči?
 Na školení RT bylo řečeno že 90% plast. rozvaděčů je mont. protizákonně, co s tím?
 Je umístění rozvaděče za dveřmi porušením normy?
 Může být v jednom rozvaděči elektroměr a jističe obvodů?
 V jaké výšce musí být rozvaděče, když jsou v záplavové oblasti?
 Jaké by mělo být optimální rozmístění a počet rozvaděčů včetně jejich osazení?
 Jak vysoko má být usazen elektroměrový rozvaděč?
 Jaké jsou dle vašich zkušeností nejčastější varianty osazení bytových rozvaděčů?
 Jaké jsou minimální požadované velikosti nezastavěných prostor kolem rozvaděčů?
 Zakazuje některá norma použití starých litinových rozvaděčů?
 Čo môže spôsobiť výbuch rozvodnej skrini?
 Jak postupovat při výrobě rozvaděčů?
 Kdo navrhuje chlazení rozvaděče?
 Jaké používáte domovní rozvodnice s výhodami proti konkurenčním?
 Je volně pohozený rozvaděč v pořádku?
 Jakou pěnou upevnit kovový rozvaděč do zdi?
 Do jaké, co nejméně hluboké zápustné rozvodnice se vejde jistič BC160?
 Jak se definuje rozvaděč?
 HAGER: Přístroje Hager pro rozvaděčovou techniku
 HAGER: Nabízíme široké portfolio rozvodnic
 ABB ELSYNN: Oceloplastové a plechové rozvodnice UK500, A300, AT/U
 Jaký sloupek-rozvaděč mohu použít pro náročnější zahradní rozvody?
 Existuje ještě výrobce litinových instalačních skříní?
 ABB ELSYNN: Katalog rozvaděčů nízkého napětí
 Mohu plastový rozváděč zapěnit?
 HAGER: Multimediální domácnost - rozvodnice univers Z
 Testujete rozvodnici HAGER volta s námi?
 Lze v plechovém rozváděči použít plastové záslepky neobsazených pozic?
 Základní české technické harmonizované normy zabývající se problematikou rozvaděčů
 Výroba rozvaděčů
 Základní definice rozvaděčů
 Základní požadavky na provedení a konstrukci rozvaděčů nízkého napětí
 Jaká je specifikace a náplň zkoušek pro ověření charakteristik rozvaděče?
 Základní požadavky pro další typy rozvaděčů dle jejich použití
 OEZ: NOVÉ PLASTOVÉ ROZVODNICE DistriTon
 Typové zkoušky rozvaděčů – ano či ne?
 Videli ste uz reviznu spravu na rozvadzac?
 Co všechno je špatně na rozváděči bez "zad"?
 RITTAL: Novinka - samostatně stojící systémový rozvaděč Rittal SE 8
 Musí mít rozvaděč nn ve fabrice také revizi?
 Jak čistíte rozvaděče vy?
 Kdo bude výrobcem rozvaděče?
 RITTAL: Power and Vision! Katalog 33 pro rok 2012 /2013
 Je možné inštalovat rozvodnicu mini Pragma otočenú o 180°?
 Co udělat pro to, aby elektroměrový rozvaděč prošel revizí?
 Znáte nový systém podstavců Rittal pro rozvaděčové skříně?
 Jak je to s rozvaděči a jejich osazováním?
 Nový ISV instalační rozvaděč od společnosti Rittal
 Kdo vyrábí nebo dodává podzemní výsuvné rozváděče?
 Lze umístit rozvaděč a elektrokotel pro RD na WC?
 Čím by bylo nejlepší nahradit dřevěnou rozvodnou desku?
 ČOI: Dozor nad trhem – rozvaděče nn
 Jaká je minimální výška pro umístění rozvaděče ?
 Může rozvaděčem nn protékat voda?
 Máte už aktualizované dokumenty k rozvaděčům?
 Lze toto nazvat "výměna rozvaděče"?
 Jak často řešíte rozvodnice do venkovního prostředí?
 SCHRACK: Katalog Skříně pro rozvaděče RAK
 Conteg na Elosysu 2013
 Proč by měl být rozvaděč vysokého napětí "smart"?
 Máte již publikaci Rittal o výrobě rozvaděčů dle ČSN EN 61439?
 Je na uvedeném obrázku správně zapojená bytová rozvodnice?
 Jaké podmínky musí splňovat kontrolní okénka (průzory)u kovově krytých rozvaděčů pro střídavá jmenov
 Jaké podmínky musí splňovat části kovově krytého rozvaděče, které jsou výrobcem určeny pro pohyb obs
 Jaké podmínky krytí musí splňovat po montáži kovově krytý rozvaděč pro střídavá jmenovitá napětí
 Jak se vám pracuje s rozvodnicí RZA od OEZ?
 Kdy se už jedná se o rozvaděč?
 Systém nosných ramen Rittal CP 60/120/180 pro rozhraní člověk-stroj
 Problematika rozvaděčů provozovanými laiky
 Mám si troufnout instalovat rozvaděč pod omítku do venkovního prostředí?
 Která ČSN uvádí požadavek na správný způsob zapojení přívodu rozvaděče?
 KROMEXIM: Chladící jednotka k odvodu tepelných ztrát v rozvaděčích
 Jaké přístroje použít pro měření rozvaděčů podle ČSN EN 61439-1 ed. 2?
 Ověření návrhu rozvaděče podle normy ČSN EN 61439
 ABB: Rozvaděč UniGear Digital oceněný ZLATÝM AMPEREM
 SCHNEIDER ELECTRIC: Rozvodnice řady Mini Pragma
 Dáte tip na výrobce elektroměrového rozvaděče?
 Neexistuje nějaká montazni deska do rozvodnice pro PC?
 Normy 2014 pro rozvaděče a elektrotechniku
 Musí být ER uzemněn?
 SPÁLOVSKÝ: Katalog Rozvaděčový systém Enux
 Kterou normu porušuje níže popsané zapojení rozvaděče?
 Nové normy pro rozvaděče nízkého napětí #3
 CONTEG: Vstup na trh s průmyslovými rozvaděči
 OEZ: Novinky v rozvodnicových skříních Distri
 Lze umístit rozvaděč do prostoru s výškou stropu 1,8m ?
 RITTAL: Malé skříňky a kompaktní rozvaděčové skříně
 Blíží se léto a s tím i chlazení rozvaděčů. Jste připraveni?
 SCHRACK: Katalog Skříně pro rozvaděče, bytové rozvodnice, IT rozvaděče
 Existuje jednořadá bytová rozvodnice na více než 18 modulů?
 Zakázková výroba rozvaděčů Elplast-KPZ Rokycany pro železnice
 SCHRACK: Jaké jsou nové zkoušky rozvaděčů
 Jaký typ a trasu uzemnění rozvaděče zvolit u RD?
 Lze stěnu za elektrickým rozvaděčem nahradit montážní pěnou?
 Dáte tip na rozvaděč s 96TE moduly do šířky 50cm?
 HAGER: Katalog Rozvodnice volta/Typově zkoušené rozvodnice
 ZEZ SILKO: Nové rozvodny nn
 Ako uchytit plastovy rozvadzac (anton) na zadnu stranu ER?
 Jak správně provést úpravu elektroměrového rozvaděče 1f na 3f?
 RITTAL: Průvodce konfigurací skříní - elektrická bezpečnost je již zajištěna
 RITTAL: Novinky v systému Ri4Power s roztečí 185 milimetrů
 OEZ roadshow16: Rozvodnicové a rozvaděčové skříně Distri
 BONEGA: Nové funkce v aplikaci Ověření návrhu.cz
 Nemá někdo tip na nějaké školení v montáži rozvaděčů?
 Lze umistit rozvadec do technicke mistnosti s umyvadlem?
 TIP na skříň pro venkovní vedení HYDRA (IP65/IP66).
 Existuje norma upravující výrobu krytů rozvaděčů?
 NOVINKA 2017: Rittal zkompletoval svůj program svítidel pro rozvaděče
 Lze umístit domovní rozvaděč za dveře?
 Rozvaděče dle požadavků nových norem (2013)
 Může být rozvaděč umístěn u výlevky a kanálové vpusti?
 O systémovém LED svítidle RITTAL rychle a stručně!
 Co se má z rozvaděčů všem pořádně vysvětlit? Dejte svůj návrh!
 Legislativa v oblasti výroby rozvaděčů duben 2017
 Podle jaké normy posuzovat přenosné rozvaděče?
 Je možno osadit do vlastní domácnosti rozvaděč, s krytím po otevření < IP40?
 Jak starý rozvaděč se ještě dá provozovat?
 RITTAL: Systémový katalog 35 (vydání 2017)
 Zvolte si témata nového videoseriálu #KROZ o rozvaděčích sami zde!
 Lze osadit venkovní rozvaděčovou skříň pod úroveň terénu?
 Musí mít výrobce rozváděčů registraci u Českého metrologického institutu?
 Je možné umiestniť rozvádzač do steny, pričom z druhej strany je sprcha?
 TIP na multifunkční sloupek SITEL - MSS ENERGO
 Víte, že legendární skříně řady TS8 náhle mizí z nabídky RITTALu?
 Venkovní ocelové rozvaděče OH6425
 Je možné bezpečný prostor před rozvaděčem sdílet s chodníkem v hale?
 Systém nosných ramen RITTAL
 První rozvaděč bez skleníkového plynu SF6
 Existuje hluboký rozvaděč pod omítku cca 150mm?
 Oceloplastové rozvodnice RZA od OEZ
 Český Rittal prezentuje stěžejní skříň VX25
 Kde ověřit starší malý plastový rozvaděč?
 Kdo nese odpovědnost za nový rozvaděč?
 Za jakých okolností se dá zaměnit rozvaděč domovních za průmyslový?
 Jaká je životnost rozvaděčů?
 Je možná revize vývodů starého, upraveného rozvaděče?
 Je možné v případě rekonstrukce HDV ponechat elektroměrový rozvaděč?
 TIP na samostatně stojící venkovní skříně.
 Výroba a návrh rozvaděčů s podporou firmy Eaton
 REPRÍZA: Rozvodnice a úplné kryty - Řešení ABB
 LIVE EATON: Výroba rozvaděčů nízkého napětí dle platné legislativy REPRÍZA
 LIVE EATON: Alternativa k rozvaděčům pro domovní aplikace - úplné kryty dle ČSN EN 60670-24
 Musím po osazení elektroměru provádět nové certifikace či zkoušky rozvadece?
 LIVE EATON: Návrh a ověřování rozvaděčů nízkého napětí?
 Rittal bus v září 2020 v Česku
 LIVE RITTAL: Automatizace při výrobě rozvaděčů (REPRÍZA)
 LIVE Rittal Configuration System - Nový rozměr jednoduché konfigurace DNES VE 13:00 hodin
 LIVE RITTAL: Venkovní rozvaděčové skříně a jejich klimatizace DNES živě od 13:00 hodin
 LIVE EATON: Návrh bytového rozvaděče v programu E-Config
 LIVE RITTAL: Monitorování nejen IT systémů - systém CMC III
 Odporuje něčemu rozvaděč na stropě mobilní buňky?
 Může být rozvaděč umístěn v plynové kotelně?
 Kterých norem se držet při tvorbě nízkonapěťového rozvaděče?
 LIVE RITTAL: Výroba rozvaděčů v souladu s ČSN EN 61439 (REPRÍZA)
 Máte tip na rozvaděč do zateplení s možností natažení fasádní stěrky na dvířka?
 Může být obyčejný podružný rozvaděč označen za PBZ?
 Hliníková revizní dvířka do sádrokartonu jsou určena pro montáž do sádrokartonové stěny nebo stropu
 Mohu umístit rozvaděč nad akumulační kamna?
 Co by o rozvaděčích za elektroměrem mělo ještě zaznít?
 Bude stačit pro rozvodnice v domácí dílně krytí IP 30?
 Q: Jak zjistím kompatibilitu senzorů a aplikací s RITTAL CMC III
 MEGA katalog HAGER Distribuce energie
 Mohu koupit jinak vyzbrojený elektroměrový r. a upravit ho?
 Co ještě chcete vědět o certifikaci rozvaděčů?
 Katalog Průmyslové rozvaděčové skříně CONTEG 2022
 Jaké jsou rozdíly mezi výrazy DistriTon, DistriSet, DistriBox?
 Jak postupovat v USA při kontrole rozvaděče po požáru?
 Potřebujeme ověření a kusovou zkoušku rozvaděče, který je již v provozu?
 Proč se říká stavebnímu rozvaděči antoníček?
 Mozem vstavat poistkovu skrinu pod vstavany el. mer rozvadzac?
 EATON ONLINE TOUR: PVA rozvaděče dle ČSN EN IEC 61439-2 příloha DD DNES ve 13:00 hodin ŽIVĚ

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.089 sekund, 25 dotazů.