Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Proč mám na zásuvce elektrocentrály 210V, když je na ni připojeno jenom 10 PC??
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč mám na zásuvce elektrocentrály 210V, když je na ni připojeno jenom 10 PC??  (Přečteno 21875 krát)
Milan Köstler
*
Offline Offline



« kdy: 19.02.2010, 19:09 »

Mám jeden zajímavý problém.  Kancelář, v které jsou 2 zásuvkové obvody 230V/16A. Na tyto obvody je připojeno 10 běžných kancelářských PC. Tyto počítače jsou připojeny přes přepěťovou ochranu a UPS. Pokud jsou počítače napájeny z běžné sítě je vše v pořádku.
Problém nastává, když dojde k výpadku elektrické energie. Pro tento případ mají záložní zdroj - benzinovou elektrocentrál u  Mitsubishi MGE 6700 (1f, 230V/22A). Po nastartování centrály a přepnutí sítí ( přepínač sítí ABB OP25F3C) je v zásuvkových obvodech pouze 210 až 215V. Na to reagují UPS tím způsobem, že vypínají a zapínají bateriový zdroj.
Po odpojení všech PC (jističemi) jsem naměřil 230V. Po připojení opět 210V. Měřil jsem proud a naměřil max. 6A.
Napadlo mě otestovat centrálu. Připojil jsem na ni dva přímotopy (celkem 3,5KW) a naměřil 230V.

Nevíte čím by to mohlo být způsobeno? Nemůže se jednat o nějaký typ konfliktu mezi centrálou a UPS?

#117#



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #1 kdy: 20.02.2010, 11:18 »

Příčinu bych hledal ve spínaných zdrojích PC a jejich neharmonickému odběru proudu. Moderní zdroje sice mají většinou aktivní PFC (power factor correction),  kde je zajištěn sinusový odběr proudu, ale jeden nikdy neví, co vše dokáže snižování výrobních nákladů. Regulační obvody centrály jsou asi na zvýšený obsah harmonických háklivé a špatně detekují efektivní hodnotu. Zkuste zapojit onu topnou spirálu a "k tomu" pár PC, zda se situace nezlepší. (majoritní odběr bude mít ono topení, které zajistí sinusový odběr proudu dík tomu, že je to odpor). Pokud to bude OK, bude třeba zařadit mezi centrálu a PC síťový filtr typu dolní propust, který harmonické potlačí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 20.02.2010, 12:02 »

Jedno PC+MO+router bez tiskárny a dalšího příslušenství bere 200VA a 134W, cosFí 0,66.
Při zapnutí tiskárny skok na 400VA, v klidu 206VA, 135W. Znásobeno 10x to mohou být v jedné fázi vyšší hodoty než je uvedeno v dokumentaci k centrále.
http://www.nakupni-dum.cz/mitsubishi-mge-6700-tse-trifazova-elektrocentrala/1836028-7358/
"Nebrání se centrála přetížení?" Asi by to chtělo podrobné informace z návodu nebo od dodavatele, spše asi od výrobce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

tomáš buřival
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 20.02.2010, 13:26 »

P.Rozmahel uvádí nejspíše omylem odkaz na tří fázovou centrálu, původní dotaz zní na 1f. každopádně pokud by centrála byla přetížená, vypínal by jistič. Podle dokumentace na http://www.mitsubishi-generators.com/product_manuals/pm_generators.php   je centrála vybavena AVR (automatic voltage regulator),  jedná se ovšem o volitelné příslušenství, proto by bylo vhodné ověřit skutečnou konfiguraci centrály. Samozřejmě souhlasím s p. Rajmontem, 10  x PC s UPS a monitorem = 30 spínaných zdrojů, tj. zcela jistě velmi neharmonická zátěž, kterou regulátor nemusí správně vyhodnotit.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 20.02.2010, 14:06 »

Ano, měl jsem na mysli 3f. centrálu. Na straně 20 katalogu je omezení pro induktivní zátěž.
http://www.mitsubishi-generators.com/pdf/540811+NM%20Products+MGE1801-2901-4000-4800-5800-6700.pdf

* Zátěž.doc (76.5 KB - staženo 275 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 20.02.2010, 14:52 »

...je v zásuvkových obvodech pouze 210 až 215V. Na to reagují UPS tím způsobem, že vypínají a zapínají bateriový zdroj.

Co tam máte za UPSky? Dnes se běžně (k PC) dělají takové, které při odchylce sítě o 10% ještě nepřepnou na baterky, ale přepnou odbočku na trafu, takže při kolísání +-20% udrží výstup v +-10% bez odběru z baterek. To by váš problém taky řešilo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #6 kdy: 20.02.2010, 15:01 »

OT: Existuje nějaký návrhový vypočet požadovaného výkonu UPS?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Köstler
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 20.02.2010, 15:30 »

Tak typ UPS bohužel nevím. Budou to nejspiš různé typy podle toho, kdy se jednotlivé PC nakupovala. Jsou tedy nejméně dva roky staré.

Navrhový výpočet nejspíš nebude. Majitel se domíval, že výkon okolo 5KW bude dostačující pro všechny případy.

Pokud by se tedy jednalo o nesprávné vyhodnocení regulátoru způsobené neharmonickou zátěží, doporučuje pan Rajmont zařadit mezi PC a centrálu síťový filtr typu dolní propust. Nevíte někdo o vhodném filtru k těmto účelům? Zatím jsem na internetu nenašel nic vhodného, co by bylo v modulovém provedení na DIN lištu v rozvaděči.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
tomáš buřival
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 20.02.2010, 15:35 »

Já bych problém začal řešit od těch UPS, taky se mi nějak nezdá, že vypínají už při 210V. Řada spínaných zdrojů je dnes univerzální na 100-250V, UPS také. Např. http://shop.ups.cz/component/page,shop.product_details/category_id,10/flypage,shop.garden_flypage/product_id,5/option,com_virtuemart/Itemid,31/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 20.02.2010, 19:20 »

V tomto případě by vám dle mého pomohla UPS online typu to znamená, že napětí pouze nefiltruje jako u normální UPS. Ale usměrní ho a znovu z něj vyrobí střídávé napětí,které je přesně regulováno. Výsledkem je, že na vstupu to znamená na výstupu z Vaší elektocentrály může být klidně i 190V, tak bude mít na výstupu 230V perfektních. Ale jinak tohle je potřeba prokonzultovat s projektantem, který vám UPS dodal popřípadě s výrobcem!! Doporučuji firmu APC!! Jo cena ONLINE UPS je poměrně vyší než těch obyč! 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 20.02.2010, 19:31 »

Představte si jaký je průběh proudu při usměrnění a filtraci.
Proud prochází pouze po tu dobu, kdy je okamžité napětí větší, než je napětí na filtračním kondenzátoru.
To, že naměříte střední proud např. 6A, nic neznamená, tam budou špičky více než 10-i násobné  a každá centrála na to bude reagovat jinak.
Je obrovský rozdíl mezi centrálou, kde se přímo v generátoru vyrábí výstupní napětí a provádí se regulace např. změnou buzení, a centrálou "invertorovou",  kde je centrála zdrojem napětí, které se dále zpracovává ve spínaném zdroji, kde se dá upravit výstupní napětí tak, aby se co nejvíce blížilo sinusovce i když se výrazně mění odběr během každé "půlvlny". Jenže je to taky jiná cenová relace...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 20.02.2010, 19:36 »

V té síti se potuluje spousta harmonických a nejsou to jen ty, které způsobuje zátěž. Také vlastní elektrocentrál a tam asi posílá docela hustou 3.harmonickou. Je možné, že na ni pak reagují obvody UPS a odpojují vstup.
Pokud to jde, vyhodil bych tu UPS a připojoval k elektrocentrál e jednu stanici PC po druhé. Podle zjištěného chování soustavy by pak bylo jasné, zda je problém v UPS či nikoli.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 20.02.2010, 19:54 »

V tomto případě by vám dle mého pomohla UPS online typu to znamená,  že napětí pouze nefiltruje jako u normální UPS. Ale usměrní ho a znovu z něj vyrobí střídávé napětí,které je přesně regulováno. Výsledkem je, že na vstupu to znamená na výstupu z Vaší elektocentrály může být klidně i 190V, tak bude mít na výstupu 230V perfektních. Ale jinak tohle je potřeba prokonzultovat s projektantem, který Vám UPS dodal popřípadě s výrobcem!! Doporučuji firmu APC!! Jo cena ONLINE UPS je poměrně vyší než těch obyč! 
On-line UPS je pro tento účel zbytečně drahá.
Pokud připojeným PC stačí ke štěstí i nižší napětí (a 210 V by jim mělo stačit určitě),  tak třeba APC Back-UPS CS přepíná na baterky při 196 V a dá se přeprogramovat i na přepínací hodnotu 160V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 21.02.2010, 12:20 »

On-line UPS je pro tento účel zbytečně drahá.
Pokud připojeným PC stačí ke štěstí i nižší napětí (a 210 V by jim mělo stačit určitě),  tak třeba APC Back-UPS CS přepíná na baterky při 196 V a dá se přeprogramovat i na přepínací hodnotu 160V.
Pokud na tom nemáte nějaký Server, či řídící PC pro technologii tak bych těch 210V taky neřešil! Cena Online UPS je poměrně vysoká, ale tyhle problémy spolehlivě vyřeší, pracuji v poměrně náročném provozu a mám s nimi dobré zkušenosti. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Když mi svítí doutnavka na ochranném kolíku, není zásuvka zapojena špatně?
 Je možné, že elektrická zástrčka v dome nestačí napájat obyč. TV?
 Kam mohla zmizet jedna fáze?
 Proč naměřím mezi fází a zemí 230V a mezi "nulou" a zemí naměřím 88V?
 Proč vybavuje proudový chránič 30mA vybavuje až při 70mA?
 Co s podpětím dosahujícím až 198V?
 Jakým výrobkem řešit trvalé podpětí v síti?
 Proč po vypadení jističů na fázovce svítí doutnavka po dotyku na zemnící kolík?
 Jak se bránit častým výpadkům a opětovným zapnutím veřejné sítě nn?
 Co provést s vadnou zásuvkou?
 Můžete mi pomoci s nefunkčními zásuvkami po té, co jsem připojil lustr?
 Co by se mohlo stat, pokud se přeruší vodič PEN?
 Co mi muže vyhazovat proudový chránič (fíčko)?
 Vyhořela zásuvka jak postupovat jde-li o byt nájemní?
 Je v pořádku úbytek napětí 10V na 5 metrech?
 Jak si poradit s chybějícím vodičem k ventilátoru?
 Proč mi asi nejde elektrocentrála?
 Proč vypadává jistič pro zásuvkový okruh s mikrovlnkou i v nové instalaci?
 Proč se mi po zkratu objevila fáze na nulovém vodiči ?
 Znáte typické řešení lakomců "Jak opravit zásuvku"?
 Proč mi nefungují zásuvky, i když v nich fázovkou změřím napětí?
 Proč se mi objevují mezi vodiči napětí 120V a 90V?
 Proč mám doma v elektroinstalaci pouze 150V?
 Co se zásuvkou, která se ve staré instalaci hřeje již při malém odběru?
 Čo môže spôsobovať vyhorenie zásuviek u novej inštalácie?
 Proč svítí zkoušečka na nulovém vodiči (N)?
 Jak najít závadu na zásuvkovém okruhu?
 Je pokles v síti při připojení spotřebiče normální jev?
 Nefunguji zasuvky umistene "dole" v panelovem dome. Co s tim?
 Je špatně když naměřím v zásuvce mezi svorkami N a L 233V a mezi N a PE 21V?
 Proč došlo k opálení "ochranného kolíku" u zásuvky?
 Prečo sa zahrieva vidlica napájacieho káblu bojleru?
 Proč mi asi nejdou zásuvky, když jistič není vypnutý?
 Proč je v zásuvce uzemňovací kolík i nulák pod napětím?
 Proč se mi zkoušečka v zásuvce úplně roztavila?
 Může jiskření v zasuvce způsobit zbytkový proud?
 Kdy se objeví združené napätie v zásuvke?
 Proč je v zásuvce při mĕření napĕtí 20V?
 Může se zprovoznit již vyschlá zásuvka po havarii kdy vytékala voda?
 Co se zasuvkovym obvodem, ktery po opetovnem zapnuti jistice je bez napeti?
 Proč zásuvka nefunguje, ale doutnavka fázovky svítí?
 Proč naměřím v zásuvkách 190V?
 Co dokáže udělat stříkací pistolka se zásuvkou v rukou šílence?
 Proč je malé napětí v zásuvce?
 Proč se z ničeho nic přepaluje pojistka?
 Proč je fáze na kolíku?
 Proč tři zásuvky jdou a jedna neutáhne cirkulárku?
 Je napětí mezi N a PE v zásuvce cca 4V v pořádku ?
 Proč je v zásuvkách napětí, když mám zapnutý pouze proudový chránič bez jističe?
 Je běžné když vysavač rozpálí zásuvku na 70°C?
 Jakou maximální velikost může mít napětí v panelovém bytě?
 Jak diagnostikovat závadu podivně se chovajících spotřebičů?
 Kde se bere 54V při vypnutém spínači?
 Proč na trčících vodičích naměřím pouze 120V místo 230V?
 Jaká může být příčina nefunkční zásuvky poslední v řadě?
 Lze resit propaleny uzemnovaci drat jinak nez kompletni revizi bytu ?
 Proč mezi vidlicí a fází v zásuvce přeskakují jiskry?
 Co se děje pokud doma mezi L2-L3 naměřím pouze 132V?
 Kde hledat poruchu v případě rozdílných napětí v jednotlivých fázích přípojky?
 Proč dostávám ránu z různých častí bytu?
 Jak najít vadný vodič "vyhazující" jistič?
 Proč je na fázi proti ochrannému vodiči pouze 50 voltů?
 Jak určit zdali je poškozena napěťová síť nebo spotřebič - PC?
 Proč se v zásuvce objevuje fáze ve všech kontaktech?
 Proč se dýmí ze zásuvky druhého nezatíženého obvodu?
 Proč zmizí napětí v zásuvce když odpojím TV anténu?
 Je možné, že se dostane na PEN nějaké napětí z jiného spotřebiče?
 Proc je namereno napeti 108V mezi N a PE reviznim pristrojem Metrel?
 Proč máme napětí na vypnuté zásuvce?
 Proč probíjí kolík, když běží lednička?
 Proč začala zásuvka sama o sobě shazovat proudový chránič?
 Proč mám 400V v jednofázové zásuvce?
 Proč mi po spálení žárovky lampičky nevybaví jistič a nefungují zásuvky?
 Co je špatně když po zapnutí jističe zmizí fáze z kontaktů?
 Jaká může být příčina prskání zásuvky a praskání žárovek?
 Proč napětí v zásuvce “pulzuje”?
 Jak napojit zásuvku na rozvod pro venkovní žaluzie?
 Proč hřeje ochranný kolík na zásuvce v místnosti, kde nic není?
 Je nějaká souvislost s poruchami našich zásuvek se sousedy panelového domu?
 Co může být příčinou občas nefunkční zásuvky?
 Může být mezi fázovým vodičem a kostrou zásuvky naměřeno napětí 50V?
 Čím se vypaluje PEN vodič i přes to, že v zásuvce není nic připojeno?
 Kdo poradí jak mám opravit zásuvkový obvod který je občas bez napětí?
 Proč se při zapnutí světla ztrácí signál set-top boxu?
 Jak je možné, že na jednom zásuvkovém okruhu je někde napětí 237V a jinde 150V?
 Může dojít k poškození sat. přístroje přetížením zásuvek?
 Proč je v rozvodu TN-C napětí na odpojeném vodiči?
 Proč na PE kolíku zásuvky naměřím zkoušečkou 12V?
 Jak kontinuálně měřit napětí v síti nízkého napětí?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 23 dotazů.