Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Dáte svůj tip na fotovoltaické šmejdy?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Dáte svůj tip na fotovoltaické šmejdy?  (Přečteno 3534 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« kdy: 30.05.2024, 08:02 »

Kde končí sliby a začínají problémy s FVE?
    Když si starší pár pořídil fotovoltaickou elektrárnu na základě slibů obchodníka, netušil, jaké problémy je čekají. Po výpadku elektřiny v obci zjistili, že jejich investice nefunguje tak, jak očekávali. Co způsobilo, že jejich FVE nebyla schopna napájet dům během výpadku? A jak to, že očekávaná návratnost investice je nyní v nedohlednu? Odhalte, jak stará elektroinstala ce a nedostatečná komunikace s dodavatelem vedly k situaci, kdy vysoké náklady a dlouhá doba návratnosti zpochybňují smysluplnost této investice.
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
      
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Dáte svůj tip na fotovoltaické šmejdy?
   
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 30.05.2024, 08:21 »

Píšete že "Před instalací FVE je zásadní zkontrolovat stav elektroinstala ce v domě, zejména pokud je starší než 50 let"Jenže i instalace  stará 30let může mít problém protože  TN-C-S se v domech a bytech začala prosazovat až  tak někdy od půly 90. let.  A Všichni se snažili "spotřebovat staré zásoby 4 a 2 vodičivých CYKY kabelů bez N dokud to dle staré  normy šlo.
Není nic zvláštního, že porušením smluv a nerespektování m norem se dá docílit v krátké době značného finančního prospěchu. Ostatně proto to šmejdi dělají... Ono totiž předělat celou instalaci na TN-C-S a rekonstruovat starý hromosvod, dodělat odpovídající nový zemnič to jsou náklady o kterých nechce nikdo slyšet a mnohdy pak v porovnání s těmito náklady je částka získaná dotací směšná.
O peníze jde až v první řadě. A to ještě nikdo nepsal o tom ,  co všecko se dá pokazit při montáži panelů na střechu ze stavebního hlediska.

Zaznamenáno
Kastner Lubomír
*
Offline OfflineKastner Lubomír - specialista na elektromotory


WWW
« Odpověď #2 kdy: 30.05.2024, 09:32 »

Já jsem také naletěl na nekorektní firmu dodávající FVE. Já jsme si sice nechal dělat jen ohřev vody v bojleru, ale i s možností ohřívat bojler ze sítě pomocí HDO. Takže tam je navíc osazen i přepínač sítí. Ten v rámci "jednoduchosti a rychlosti" přišroubovali přímo na dřevěnou příčku. Konec zemnící tyče rozmlátili kladivem a připojili na ni přímo zeleno/žlutý kabel a ke všemu vše bez jakékoliv ochrany. V rozvaděčích měniče i přepinače sítí není ani jeden kabel označený a tím myslím ani  kabel ani jednotlivé žíly. V rámci "jednoduchosti, rychlosti a ceně úspor" všechny kabely a vodiče a tím myslím nejištěné vodiče DC a kabely AC a sdělovací kabely od teplotního čidla a připojení na PC síť vše vedeno v jedné liště apod. A korunu tomu vše dal pak "jejich revizák",  který když přijel změřil zásuvku v obýváku, která s tím ale nemá vůbec nic společného protože FVE je zapojena jen na ohřev bojleru a do revizní zprávy napsal že je vše v pořádku, bezpečné a provozuschopné . Přitom ta firma měla na netu velmi dobré reference a jejich prvotní vystupování bylo téměř ukázkové.
Zaznamenáno

Servisní technik specialista v oblasti elektromotorů, jejich zkoušení, defektoskopie, vibrací, navíjení, vyvažování. usazení apod.
Emanuel Kocián
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 31.05.2024, 07:46 »

Pokud FVE chtiví důchodci platí za elektřinu např. 2000 Kč za měsíc, tak nelze reálně příliš očekávat, že uspoří z toho víc než 50 %,  což dělá 12 tisícovek za rok. Takže pokud vysází na stůl 247 tisíc Kč, nebo kolik to bylo, tak je z logiky věci jasné, že návratnost pod 20 let nepůjde, a s takovou návratností to nemá smysl dělat, protože tak dlouho ta FVE nevydrží a pokud vydrží, stejně ji bude nutné aspoň část mnohem dříve obměnit, takže se návratnost natahuje do nekonečna.
Instalovat FVE do elektroinstala ce s TN-C je kapitola sama pro sebe a samotného by mě zajímalo, jaké že to firmy používají fígle, aby to šlo, když to podle mě nejde.
Ale je na to dotace, a to je důležitý, na něčem s dotací nelze přece prodělat. poklona
Pokud chtěj za každou cenu ušetřit, tak ať si koupí ten el. bojler od Aristona s tepelným čerpadlem, stojí jen cca 15 tisíc Kč a zaručeně ušetří a pokud ne, tak aspoň neutratí 10x tolik za nevratnou FVE.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 31.05.2024, 08:03 »

Pane Kocián, četl jste celý článek?

1 - šetřit chce každý, nejenom důchodci jsou po šetření chtiví. A ano, dotace to zlevňují natolik, že to je pro mnoho domácností velmi zajímavé. To se zpochybnit nedá. Já psal o případech kdy se investice nevrátí protože to v jejich případě není technicky možné. Nicméně vým o mnohem více domácnostech, kde se návratnost skutečně koná a dle provozu v prvním 1-3 letech, se může pohybovat od 5-14 let, což už smysl dává.
Osobně přiznávám že také chci šetřit a když mi prodejce poskytne lživé informace čímž mne uvede v omyl, jsem kvůli tomu špatný? To snad ne  box

2 - V těchto případech jsou důchodci podvedení prodejcem FVE (ale zdaleka se nejedná jen o důchodce) ,    protože těm nejde o dobro zákazníka, ale vlastní realizaci FVE, ze které prostě mají pořádnej vejvar. Prodejcům FVE je jedno jestli se vám investice vyplatí nebo ne. Důležité je že se vyplatí jim. TO je celý důvod vzniku tohoto článku. Nový způsob šmejdů jak z vás dostat rychle  peníze. NAšli si strach z rostoucích cen energií, přisáli se na dotační systém a hezky šmejdsky toho zneužívají. Důchodci jsou jen skupina lidí, kteří jsou v tomto nerovném boji s pravidelně  školenými prodejci ve velké nevýhodě. Nezaslouží si poplivat díky snaze šetřit, ale spíše pomoci, nejlépe přímo od státu. Udělal bych třeba po roce audit a pokud nebudou sedět čísla se slybem prodejce o úsporách a tedy i rozumné návratnosti, ať vrátí peníze a FVE si demontují (vím, je to naivní myšlenka)

3 - montáž FVE tam kde nemůžu v domácnosti využít výroby (rozvody TN-C - nemohu spotřebovat) a mám jen neustále plné baterky s tím že neprodávám do DS, případně prodávám jen za "nic" je podle mne prostě dotační podvod a podvod na zákazníka.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 31.05.2024, 08:44 »

Jednak je otázka, co napání FVE v době výpadku distribuce....
Zejména spotřebiče s motory a podobné věci lze stěží malou FVE rozpohybovat! tanecek
Ale i odporové spotřebiče potřebují velký příkon.

Včera vláda rozhodla o výrazném snížení dotace kvůli nízkým cenám FVE!
A co na to montážníci FVE-samozdřejmě už křičí, prskají a nadávají. Jejich snadný výdělek půjde do kopřiv! tanecek Afro
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Martin Škopek
http://www.skopek.net
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #6 kdy: 31.05.2024, 08:47 »

Ad návratnost - pokud se "rozjede" komunitní energetika, tak se návratnost urychlí.

Další aspektem instalace FV + baterií je určitá nezávislost na příp. výpadcích dodávky elektřiny.
Zaznamenáno

Technické výpočty, simulace fyzikálních polí.
Energetický specialista dle zákona 406/2000 Sb. (č. osv. 0628).
Znalec oboru ENERGETIKA a ELEKTROTECHNIK A, odvětví výroba, rozvod a užití energie, hodnocení úspor energie a EKONOMIKA, odvětví ceny a odhady, specializace energií, paliv, nákladů za otop
Kastner Lubomír
*
Offline OfflineKastner Lubomír - specialista na elektromotory


WWW
« Odpověď #7 kdy: 31.05.2024, 08:59 »

Pane Kociáne. Podle toho co a jak jste napsal v příspěvku je vidět, že jste zcela mimo realitu a nebo jste jeden z těch podvádějících vykuků. Šetřit se až na vyjímky snaží každý a je jedno, zda je to důchodce nebo výdělečná osoba. Jedna ze základních chyb dotací v česku je že si z toho udělal někdo velmi výnosný obchod. Chceš montovat FVE na dotace? Úředník na ministerstvu ti dá na to razítko a hurá na to. I když tomu vůbec nerozumíš, nemáš zkušenosti s elektrikou, nemáš zkušenosti s nutnou potřebnou dokumentací apod. Ale dostal jsi razítko od úředníka a můžeš montovat a tvrdě okrádat a podvádět důvěřivé lidi, které oblbne a oni mu za to zaplatí. Nejhorší ale je, že se k těmto podvodům dají přemluvit i lidi z elektro oboru a to především revizáci, kteří nekvalitní a nebezpečné FVE legalizují kladnou revizní zprávou. A v dnešní době a dnešních zákonech nemáte jako uživatel skoro ani nárok na reklamaci. Pokud firma nebude reagovat na reklamaci, neopraví, nevymění apod. není pro ni žádný postih. Jediné co můžete je se soudit. A to ještě s velmi nejistým výsledkem a značným finančním zatížením na všechny posudky, soudní výlohy, advokáty apod. a výsledek je stejně nejistý.
  váš názor na tepelné čerpadlo je také velmi mylný. Ani tady nevíte o čem je řeč, jen slepě papouškujete vymyšlené nepravdy. Začnu životností tepelného čerpadla. Točivé mechanické díly mají omezenou životnost a zvláště v době, pokud se výrobci snaží o zlehčení výrobku, o úsporu mateiálů apod. Připojení tepelného čerpadla např. na stávající starší ústřední topení v RD je velmi ztrátové. Ústřední topení aby efektivně pracovalo by mělo mít teplotní spád 85 / 75 °C.  Takže pokud by si někdo chtěl nechat udělat topení s tepelným čerpadlem trochu efektivně musel by předělat celé topení a celé rozvody. A asi největší problém je s opravami. ND na tepelná čerpadla starší 5 let je skoro nemožné sehnat. Takže budete nutit zákazníky, aby si kvůli drobné závadě kupovali novou jednotku tepelného čerpadla? A smyšlené záruky 10, 20, 30 let apod. je zase jen snůška lží.
Zaznamenáno

Servisní technik specialista v oblasti elektromotorů, jejich zkoušení, defektoskopie, vibrací, navíjení, vyvažování. usazení apod.
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 31.05.2024, 16:15 »

Z prodavačů kastrolů a mixérů s břity z kosmických slitin, kteří vozili důchodce na levné poznávací zájezdy, se stali dotační mágové, kteří to myslí dobře a chtějí všem ušetřit za drahou elektriku.
Ryze pragmaticky tohle není o věku podvedeného, ti mladší jsou buď blbí, nebo naivní, ti starší mají zažitou nějakou korektnost jednání a na vychcánky co se v devadesátkách a s nástupem dotací ještě intenzivněji, začali rojit nebyli zvyklí.


První průser je, myslet si, že když je to na dotaci, tak se to vyplatí, něco ušetřím, "stát" mi něco dá.
Omyl. Tohle funguje až u dotací ve vyšších řádech, kde se s přebytkem dá operovat.
U dotací jako kotle, FVE, zateplení a podobně, kde jde o pár set tisíc, je postup jiný.
Cena je vždy uměle nadstřelená, což si každý může snadno ověřit, když si nechá předložit výpis komponent a zjistí si jejich skutečnou cenu.
Ve výsledku čáska, kterou zaplatí zákazník, pokryje nákupu materiálu a většinu práce (u bateriových uložišť to vychází trochu líp, ale zase baterie nejsou pro RD nutně výhra- životnost, nutné dobíjení ze sítě...) a dotace padne na všechnu tu dřinu, co s tím má osoba oprávněná k čerpání dotací.

Ostrov pro bojler je věc, která se rozjela, když se přeplnily sklady panelů. Prakticky to funguje tak, že když si někdo nechá dát místo dotovaných pěti panelů šest panelů a má to na jihovýchod, má 180 bojler natopenou do oběda a pak je mu celá FVE k ničemu.
Návratnost investice do FVE byla reálná u výkupů za 13 korun. Šťastní majitelé těchto výroben se dnes mohou radostně smát zoufalcům, kteří si pořídili FVE v posledních letech a prodávají za 50 halířů, nebo šli do spotu, což v budoucnu může být i víc než -80 hal. přes poledne.

To nevyřeší ani ta jakože komunitní, nebo sdílená, protože když bude svítit moc, tak prostě bude lokálně všude moc, navíc poplatek za distribuci se bude platit pořád. Už jsem se potkal s pár naivky, co si mysleli, že elektriku z panelů na chalupě v Brdech, si zdělají v Plzni v bytovce.

Pro vlastní spotřebu chalupy sice 10-15 kW i za horšího světla stačí, ale člověk by nesměl chodit do práce, nebo programovat pračky a myčky a doplnit všude stop ventily na vodu, nebo tím honit v létě klimatizaci.

Pro chalupu ve stand-by režimu a v případech, že člověk má čas si to ovládat, stačí levný mikrozdroj a povolený přetoky.
Neřešit nesmysly s dotací a nechat to postavit z pořádných komponent. A sranda je, že by vyšel na stejný peníze, ne-li levněji a pak zvlášť důchodce má čas si ohlídat "hele je jasno, půjdu rozházet seno a zapnu bojler, pak pračku a když to vydrží, proženu i myčku".
Zaznamenáno
Emanuel Kocián
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 31.05.2024, 20:49 »

 váš názor na tepelné čerpadlo je také velmi mylný. Ani tady nevíte o čem je řeč, jen slepě papouškujete vymyšlené nepravdy.
Vy o voze, já o koze.
Měl jsem na mysli toto (Lydos Hybrid 100l bojler s tepelným čerpadlem)-
https://www.alza.cz/lydos-hybrid-100l-bojler-s-tepelnym-cerpadlem-d7677495.htm
Zaznamenáno
Mařík Pavel
Ferda Mravenec, práce všeho druhu ;0)
*
Offline Offline
« Odpověď #10 kdy: 31.05.2024, 22:47 »

Tady se to ale rozjíždí  Afro

Fotovoltaickýc h šmejdů je na trhu mnoho, přitom v době internetu není problém si dohledat recenze. Kdo dělá dobře, není chválen a o zbytku se dočteme, nebo dozvíme od kolegů z branže.

Co se týče ceny, stačí přece kalkulačka, pár informací a špetka selského rozumu. A práci přece není problém zkontrolovat i laicky, oproti projektu. Můj názor na dotace je, že bych je prostě zrušil, nakonec to zaplatíme všichni a mají z toho jen ti "šmejdi".

Malá poznámka k tepelným čerpadlům a teplotnímu spádu. Dnes jsou na trhu i čerpadla, která mají výstupní teplotu až 75°C, pokud se starý topný systém dobře vyčistí, a dají se do kupy kohouty, chodí to jak víno i na nezatepleném starém domě. Vlastní zkušenost, a pro srovnání, bez práce a s teplem po celý den aktuální roční úspora oproti uhlí cca 15000Kč jen na topení, bez TUV.   
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline« Odpověď #11 kdy: 31.05.2024, 23:03 »

Jednak je otázka, co napání FVE v době výpadku distribuce....
Zejména spotřebiče s motory a podobné věci lze stěží malou FVE rozpohybovat! tanecek
Ale i odporové spotřebiče potřebují velký příkon.

Loni v létě jsem před PPP FVE provozoval 3 měsíce v podstatě ostrovně a napájený z ní byl celý dům kromě TČ. Na síť jsem musel přepnout kvůli vybití baterie asi 2x a přetížit se to povedlo až při současném zapnutí pračky, sušičky myčky, trouby a varné desky. Řekl bych, že výpadek sítě se s tím dá přežít opravdu dobře.
Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline« Odpověď #12 kdy: 01.06.2024, 09:36 »

Trochu se obávám, že nastíněný problém je poněkud neřešitelný:

1/ stát se přihlásil k "Zelené dohodě pro Evropu",   která určuje, že do roku 2050 bude ve státech EU dosaženo tzv. klimatické neutrality. Ve stavebním odvětví je cílem 49% obnovitelné energie do roku 2030, přičemž využití solární energie se má v porovnání se současným stavem cca zdvojnásobit (koho to zajímá, zde je odkaz https://www.europarl.europa.eu/factsheets/cs/sheet/70/renewable-energy).  Na financování toho cíle státům částečně plynou prostředky z fondů EU, které se musí vyčerpat cíleně.

2/ co z toho vyplývá - stát potřebuje uvádět do provozu stále nové a nové OZE. Dotace, které jsou investorům vypláceny, nejsou prostředky ze státního rozpočtu, ale "spadlé" z klimatických fondů EU. Stát je "hodnocen" podle množství nově zprovozněných kapacit a množství vyčerpaných peněz. To, zda je FVE bezpečná, kvalitní, levná a smyslupĺná mezi kriterii plnění Zelené dohody není.

3/ jestli je nějaký program nastaven tak, že z celkové investice zaplatím pouze nějaký podíl a zbytek uhradí zhotoviteli někdo jiný, 99,9% investorů ten zbytek nezajímá, pro ně je investicí pouze výše toho podílu. Že se na to pak naváže spousta subjektů, jejichž jediným cílem je získání toho zbytku ve svůj prospěch, je pochopitelné.

A teď si srovnejme: stát se zavázal uvádět do provozu nové OZE, stát na realizaci "nafasuje" peníze v účelových fondech EU, které musí utratit jen a jen za rozvoj OZE, takže je utrácí, což investora nezajímá, protože jeho peníze to nejsou. Pokud by stát podmiňoval vyplacení dotací jakousi hloubkovou kontrolou efektivnosti FVE nebo revizí od jím schválených "inspektorů",  nevyčerpá fondy a bude se mu blbě vykazovat plnění programu rozvoje OZE.

Myslím, že závěr si každý udělá sám.

Zaznamenáno
Jaromír Táborský
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #13 kdy: 01.06.2024, 21:28 »

Asi dodavatelům FVE teče do bot. Prudí a prudí. Za pár týdnů mi volali asi tři nadháněči a jeden dokonce i osobně! Jak si chcete takového dodavatele vybírat? Podle toho jaké slevy a dotace slibují? Připadá mi to, že Fve šmejdi (a že jich přibývá) mají hodně nakoupeno skladem a neví, co s tím. Ten člověk, co se objevil osobně byl podroben malému znalostnímu testu technické realizace Fve. V podstatě měl naučené fráze a nic víc. Asi měl za úkol někoho nahnat a na další informace byl někdo jiný ale pokud takový člověk něco naslibuje, pak by to měl někdo splnit. Jak rozlišit dobrého a špatného dodavatele Fve? podle referencí sousedů? To asi ne. Tím, že je takový dodavatel v nějaké asociaci Fve? Hmmm... Jak to vidíte?

Za pár roků shodíme střechu a na nové budeme chtít také Fve a sám nevím od koho!  Smutek
Zaznamenáno
Martin sediiik
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #14 kdy: 03.06.2024, 11:31 »

Než se kdokoliv pustí do realizace fotovoltaiky, je nutné vše promyslet a zejména dobře spočítat.

Mám starší rodinný dům s novým tepelným čerpadlem. Pokud budu uvažovat několika solárních panelech, jednom střídači a pár věcí na ovládání, vypadá to sice jednoduše, ale slibovaná návratnost několik let se prostě nemůže konat. Největší spotřebu mám totiž v zimě, kdž běží tepelné čerpadlo naplno a soláry svítí nejméně. Zachránila by to obří baterie, ale ta jen posune návratnost do nedohledna. Svým výpočtem jsem dospěl k přibližně 20leté návratnosti, ale to už bude střídač v křemíkovém nebi, takže další náklady...

Ale obecně to neodsuzuji: pro někoho to může být zajímavé řešení, jak peníze investovat.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 03.06.2024, 13:00 »

Citace
ale to už bude střídač v křemíkovém nebi, takže další náklady...

Tady na to upozornil kolega!
Střídač nevydrží nekonečně dlouho. Kondíky ve velmi teplém prostředí to neustojí, nepočítáme křemíkové věci!
A o úderu blesku k  sousedovi už vůbec nemluvím! na zdravi
A další náklady nikdo nepočítá, servis bude hodně drahý!! tanecek
To nebude 250.-Kč/hod  jako u montáže cizími státními příslušníky.
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #16 kdy: 03.06.2024, 13:15 »

Než se kdokoliv pustí do realizace fotovoltaiky, je nutné vše promyslet a zejména dobře spočítat.


Ale obecně to neodsuzuji: pro někoho to může být zajímavé řešení, jak peníze investovat.
Tohle je asi nejvýstižněji řečeno. Pokud má někdo bokem zbytečných 100, 200, 400kKč a tápe kam s nimi, má smysl je utopit v panelech, protože ony se pomalu vrátí a nesežere je tak snadno inflace a navíc získá pěknou hračku.
Znám ale i horší případy, kdy si na FVE lidé půjčují a naivně si myslí, že dotace a "výnos + úspora" jim to pomůžou snadno splatit, protože ti šmejdi co jim to nabízeli, využili jejich jednoduchosti a vykreslili jim to úplně na růžovo.
Ale na trhu s FVE už je propad výkupních cen přetoků znát a lze očekávat, že po spuštění těch, co jsou teprv ve fázi příprav a budou se spouštět během roku, ty ceny opět klesnou. No a pak se každý začne zamýšlet, jestli má smysl 10 15 kW na střeše, když to nedokáže spotřebovat a v důsledku riskuje, že ho vykupující firma dotlačí do spotu.
Virtualni ani fyzická baterie taky není výhra, protože obojí je stálý náklad, na který si musí FVE vydělat, aby nebyla ztrátová.
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline« Odpověď #17 kdy: 03.06.2024, 13:48 »

...Ale na trhu s FVE už je propad výkupních cen přetoků znát a lze očekávat, že po spuštění těch, co jsou teprv ve fázi příprav a budou se spouštět během roku, ty ceny opět klesnou. No a pak se každý začne zamýšlet, jestli má smysl 10 15 kW na střeše, když to nedokáže spotřebovat a v důsledku riskuje, že ho vykupující firma dotlačí do spotu...

Pokud kalkulace návratnosti zahrnuje výkupní cenu, tak je to od začátku špatně. Systém je potřeba navrhovat tak, aby byl návratný i bez prodeje přebytků, t.j. základem musí být vlastní spotřeba. Když přebytky vynesou něco navíc, tak je to příjemný bonus. V současné době je nesmysl stavět cokoli menšího než 10kW. Vzhledem k aktuální ceně panelů má instalovaný výkon velmi malý vliv na celkovou cenu a rozdíl se zaplatí prostým zvýšením soběstačnosti. Zatím jsem se nesetkal s nikým, kdo by chtěl instalaci změnšovat, ale setkal jsem se s mnoha lidmi, kteří jsou nešťastní, když zjistili kolik dodatečné rozšíření o pár panelů stojí. (Toto neplatí pro baterie, tam je ekonomicky optimální kapacita obvykle nižší než se běžně instaluje, ale v tomto případě nejde jen o peníze, jsou tam i jiné faktory vč. technických.)
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak vypočítám odběr zařízení a jak ho napájet fotovoltaickým článkem?
 Jak připravit elektroinstalaci na případné voltaické články?
 Mám připojit solární kolektor přímo na hromosvod nebo vytvořit jiný svod?
 Kdo má zkušenosti s fotovoltaikou?
 Dobíjeli jste akumulátor fotovoltaickým panelem?
 Musím solár spojit s hromosvodem?
 Co znamená zkratka kWp a jaký je poměr ke kWh
 Kdo má největší profit z vybudování fotovoltaické elektrárny?
 Jaká schématická značka se používá pro jeden fotovoltaický panel?
 Jak správně provést domovní instalaci a napojení ze solárních kolektorů?
 Existuje přístroj na hlídání směru toku eletrického proudu?
 Kdo máte praktickou zkušenost, jaká je návratnost u fotovoltaické elektrárny?
 Jaký je váš názor na obnovitelnou energii ze slunce, větru a bioplynu?
 Jak jistit a kde připojit FVE do stávající instalace?
 Nemáte nejakou predstavu o cene pripojeni FVE k vn vedení?
 Lze dát v případě PV měniče místo odpojovače jistič?
 Jak revidovat solární elektrárny před připojením do sítě?
 Existuje program na výpočet, navrhovanie fotovoltaických ostrovných systemov?
 Můžete mi vysvětlit princip zapojení fotovoltaické elektrárny?
 Jak maximálně využívat FV elektrárnu a nedodávat přitom energii do sítě?
 Jak změřím elektronicky směr střídavého proudu FVE?
 Kolik GWp fotovoltaických elektráren "udrží' přenosová soustava ČEPS?
 Jak se provádí ověřování ochrany před úrazem elektrickým proudem u PVE?
 Jak správně nabíjet Pb aku solárními panely?
 jak vyřešit přepínání fotovoltaický panel-síť?
 Jak správně postupovat při revizi fotovoltaických článků a co napsat do zprávy?
 Jaké jsou termíny revizí fotovoltaiky?
 Je nutný proudový chránič u PVE pro rodinný dům?
 Mohu provédst zásah na vnitřním zapojení střídače?
 Mám spojit s vodičem PE hliníkovou konstrukci fotovoltaické elektrárny?
 Používají fotovoltaické elektrárny 3 fázové měniče?
 Co si myslíte o účinnosti svícení na fotovoltaické elektrárny v noci?
 Jak se řeší fázování střídačů FVE na siť?
 Připojí se ČEZ k žalobám proti výstavbám FVE?
 Hrozí kolaps firem zabývajících se montáží fotovoltaiky?
  Je nutné dávať tretiu dištančnú vzperu blezkosvodu na FVE?
 Ako správne vypočítať dostatočnú vzdialenosť bleskozvodu pri FV elektrárni?
 Jste také názoru, že střídač u FE je její nejcitlivější místo?
 Bude to argument pro zastánce fotovoltaik výroben?
 Myslíte si, že je vracení energie zpět do sítě \
 DRAKA: Speciální kabely v sortimentu společnosti
 Typy instalací střídačů
 Návrh vyhlášky o podpoře využívání obnovitelných zdrojů
 Střídače Fronius v největší rakouské solární elektrárně
 Jaky instalovat výkon fotovoltaického systému?
 Vyplatí se nainstalovat fotovoltaické panely na střechu RD?
 Jak zapojit fotovoltaický ostrovní systém s více regulátory?
 LAPP: Kabeláž pro zelenou energii od Lapp Group
 Přispívají FVE k nižšímu zatížení sítě?
 Jak zajistit změnu způsobu výkupu elektřiny z fotovoltaiky?
 Je možné ohřívat bojler fotovoltaikou?
 Čím může být ovlivněno měření fotovoltaické elektrárny?
 Phoenix Contact pro fotovoltaické elektrárny
 Jak funguje měnič napětí ve fotovoltaické elektrárně?
 AMPER 2011 - Česká fotovoltaická asociace, Fotovoltaika v Česku na ústupu
 Škodí krátký zkrat solárnímu panelu?
 Fotovoltaické elektrárny na velkých střechách, volných plochách a jejich ochrana před bleskem
 Ako správne pripojiť solárne kolektory na hromozvod?
 Jak jednoduše snížit napětí u solárniho panelu?
 Mají provozovatelé FVE problémy, když jsou FVE k prodeji?
 Jaké je správné označení napěťové hladiny u fotovoltaického generátoru ?
 Jaké je potřeba stavební povolení pro FV panel na střeše?
 Aký je ideálny sklon fotovoltaického panela?
 Mohu připojit osm fotovoltaických článků přímo na bojler?
 LAPP KABEL: ÖLFLEX SOLAR XLS-T a ÖLFLEX TRAFO XLv
 Jak se zapálí (vznítí) solární elektrárna a jak ji pak hasit?
 Co by mohlo být příčinou výpadků FVE 100kW?
 Jak často se dělají revize na fotovoltaických elektrárnách?
 Doporučíte mi střídač na FVE?
 Hořelo trafo FVE. Má někdo bližší informace?
 Vezmete si nějakou inspiraci z ostrovního režimu Filipa Procházky?
 Je nutná "chytrá" kompenzace asyn generátoru pro MVE?
 Bude stát vracet nakradené přeplatky za OZE?
 LPE: Výstavba a provoz fotovoltaických elektráren, související povinnosti provozovatelů
 Jaká je spotřeba střídačů FVE když nevyrábí?
 Co kdybych si pro maximální využití FVE svítil na panely umělým osvětlením?
 Jste provozovatelé fotovoltaiky? A máte dokumentaci v pořádku?
 Co se stane, když nezapojím mezi akumulátor a solar panel diodu?
 Turbo Energy optimizér výkonu pro fotovoltaické panely
 ČSO 2012: Analýza účinnosti energetické jednotky v ostrovním provozu
 Umisťování fotovoltaických systémů
 Navrhování fotovoltaických systémů
 Bezpečnost fotovoltaických systémů z hlediska právních předpisů a technických norem
 Co je to "protokol o nastavení ochran" u FVE?
 Je bydlení v těsné blízkosti fotovoltaické elektrárny bezpečné?
 Musí být veden deník u fotovoltaických elektráren?
 Jaké zařízení využít pro spínání el. ohřevu TUV podle slunečního svitu?
 Jsou FV panely součástí revize elektro?
 Ktera cast nakladu je dulezitejsi pro investici do aku u FVE?
 Vzpomeneme si před volbami jak to bylo s FVE?
 Jaký volit průřez kabelu nn pro FVE 30kWp?
 Je v pořádku když v noci nelze vstoupit do menu střídače?
 Má být poplatek na obnovitelné zdroje podle velikosti hlavního jističe ?
 Dáte mi tip na projektanta MVE?
 SOLID TEAM: Michal Kříž o fotovoltaických systémech spojených s elektrorozvodnou sítí
 Aké existuju možnosti meranie a vizualizácie slnečného príkonu?
 Jaké jsou ceny revizí pro FVE?
 Ředitel ČFA Jan Baroch o stavu a vývoji fotovoltaiky
 Jak se správně propojují sendvičové panely u zemědělských staveb?
 Je pro zdraví nebezpečné sedět 1-2 metry od solárního invertoru?
 Je nutne istit vedenie od solarneho panela poistnym odpajacom na oboch poloch?
 Jak měří 4Q elektroměr spotřebu při použití 3F střídače fotovoltaiky?
 DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pro fotovoltaické elektrárny z pohledu soudního znalce
 Jak zjistím, že fotovoltaický bojler funguje správně?
 Mohu pripojit slnečné kolektory na bleskozvod?
 Jak udělat přípravu na novostavbě pro fotovoltaiku?
 Je vhodnější k RD s fotovoltaikou 1f nebo 3f přípojka?
 Jaký byl výkup alternativních zdrojů elektřiny v roce 2010
 Je reálné postavit ostrovní systém pro napájení kamery a LED reflektoru?
 Je nutné HDO v součinosti řízené FVE?
 Už někdo narazil na solární tašky?
 Je možné nabíjet 12V akumulátor jiným 12v akumulátorem?
 Podle čeho revidovat ostrovní FVE bez baterií?
 Dlouhé Stráně mají nejvýše položenou fotovoltaiku v Česku
 Máte zkušenost s využitím Virtuální baterie pro solár ?
 Solek Group připojila do sítě třetí fotovoltaickou elektrárnu v Chile
 Může být hromosvod dle ČSN 34 1390 stále dostačující pro novou fotovoltaiku?
 JAREG FVE – systém dispečerského řízení FVE
 Proč je rozpor v prodrátování fází v rozvaděči s FVE?
 Je dnes efektivní na střeše RD 1.fázová nebo 3.fázová FVE?
 Jak zhodnotit stávající FVE, kde u měniče, není žádné oddělení, a není FI?
 Stovka fotovoltaických panelů pro Prostějov
 Zajímáte se o doporučení správné instalace FVE?
 Co vše je nutné prověřit při revizi malé vodní elektrárny?
 Největší solární projekt vznikne v USA
 Může úspěšně projít revizí tento rozvaděč pro hybridní FVE?
 Fotovoltaicke panely na plechovej streche, ako ich uzemnit?
 Jak bude výhodná FVE vzhledem k rozfázování jednotlivých zátěží v domě?
 Fotovoltaické komponenty a dobíjecí stanice od specialistů ELKOV energy
 Jaký zvolit vodič pro zemní uložení pro FVE?
 Z čeho se skládají náklady na pořízení fotovoltaické elektrárny?
 Jak připojit 3 fazová čerpadla z vrtu na FVE?
 Kdy AL vodič znemožní realizaci fotovoltaiky?
 Jakou kabeláž připravit pro budoucí FVE?
 Čím omezovat nabíjecí proud třífázové zásuvky podle odběru objektu?
 Kolik stojí likvidace solárních panelů?
 Dáva niekto SPD T3 pred Victron MPPT regulator ?
 Musí se vyměnit v případě instalace FVE všechny chrániče za typ B?
 Existuje řešení PID jevu FV panelů?
 Jak je fotovoltaická elektrárna GridFree FVE efektivní a realizovatelná?
 Co myslíte, jsou montéři FVE dobří hromosvodáři?
 Jak nechránit fotovoltaické panely před bleskem?
 Čím přepínat výstup střídače fotovoltaiky?
 Návrh systému ochrany před bleskem u FVE
 Nešel by dražický bojler napájet z fotovoltaiky přímo, bez střídače?
 Jak ČEZ odepne FVE, když systém FV nemá svorku pro připojení N0%?
 Jak velkým obchodním trikem je nabídka wallboxů k FE?
 Proč je dobré na FVE oddělovat DC kabely + a -?
 Je automatický přepínač sítí oddělením dle podmínek NZÚ?
 Je pro pozemní FVE potřeba provádět analýzu rizik?
 Máte někdo zkušenost s připojením zálohovaného výstupu FVE měniče GOODWE ?
 Jak řešit elektroměrové měření u objektu pro podnikání s FVE a TČ?
 Co blokuje vyrobenou elektřinu doma z FV?
 Je nutné pro každý 4 panelový string použít vlastní SPD?
 Funguje přepínač sítí obousměrně?
 Musí mít elektromontážní firma na montáž FVE do 50kWp licenci?
 Jak instalovat bezpečně FVE na dům bez HOP/MET a hromosvodu?
 Vztahuje se NV 378/2001Sb. na FVE rodinných domů?
 Kde je uvedena povinnost pravidelně revidovat FVE na RD?
 Lze kombinovat v jednom rozvaděči AC+DC?
 Jak předejít odpojení DC zátěže u FVE pokud se nemohou dveře rozvaděče uzamčít?
 Co byste poradili na špatnou instalaci ošizeným odběratelům FVE?
 Revize fotovoltaických systémů v roce 2022
 Víte, že k montáži FVE je už potřeba osvědčení o profesní kvalifikaci?
 Stačí na půdu kabel pro FVE 4x4?
 Co potřebujete vědět o provedení rozvaděčů pro FVE?
 Kdo hlídá kvalitu montáže FVE?
 Připojí ČEZ mikrozdroj k elektroměru v provedení s přední maskou od 1.1.2023 ?
 Lze solárne káble ukladat v súbehu so silovými káblami?
 Hrozí nám ohledně FVE polský model?
 Jaký typ chráničky použít pro DC kabely z FVE elektrárny?
 Podle čeho a jak navrhujete bateriová uložiště?
 EATON ONLINE TOUR: Jisticí a ochranné přístroje pro domácí fotovoltaické elektrárny DNES ve 13:00 hodin ŽIVĚ
 Jak pomohu FVE při ochraně před přepětím, když CYA ochran připojím na hromosvod?
 Jaké jsou možnosti realizace FVE v domovním rozvodu TNC?
 Je možné pripojiť 1500W spiralu bojlera na zdroj FV 500W?
 DC/DC konvertor s vysokým vstupním napětím
 Proč při vypnutí elektřiny distributorem vypadne hlavní jistič?
 Jaká je pokuta za přetoky do sítě v době montáže FVE (ČEZ)?
 Jaký vybrat regulátor pro FV ohřev vody v bojleru?
 Odkud plyne povinnost zhotovit analýzu rizik pro FVE dle 62305-2?
 Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
 eGra: Co provozovatelé FVE o svých investicích neví?
 Jakým svodičem chránit střídač fotovoltaického systému?
 Jsou FV systémy a dvojtarifní přípojka dotační pastí?
 Kolik závad lze vytvořit na jediné instalaci tepelného čerpadla?
 Jaký bude asi přínos řízení fotovoltaického systému neuronovou sítí?
 Jaké jsou nejčastější závady při budování FVE?
 Nová laboratoř a fotovoltaický polygon na FEKT
 Prošli jste procesem připojení mikrozdroje do 800W u EG.D?
 RTU: Řešení WAGO v energetické automatizaci
 Podle jakých zásad se řídíte u FVE vy?
 Zapište si přednášku o FVE 6. února 2024 na Elektrika.TV
 Je ENIKA váš dodavatel fotovoltaických komponent?
 Jaký je minimální odstup DC kabelů PV od AC kabelů?
 Je souběžné připojení na distribuci i FVE v jednom domě možné?
 Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
 Co dodat k provádění fotovoltaik?
 Musí být u fotovoltaického systému instalována přepěťová ochrana?
 Kde má být u FVE umístěn DC odpojovač?
  Jakým způsobem je nejvhodnější uzemnit konstrukci FVE když mám hromosvod?
 Jaká je vhodná ochrana pro jednofázový výstup z měniče FVE?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.