Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  eGra: Co provozovatelé FVE o svých investicích neví?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: eGra: Co provozovatelé FVE o svých investicích neví?  (Přečteno 6362 krát)
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline
WWW
« kdy: 05.08.2023, 08:02 »

eGra: Energetická osvěta provozovatelům fotovoltaickýc h elektráren #1
    Svět se za fotovoltaickým i panely honí na všech možných místech. Hlavním motorem, hned po dotacích, je představa energetické soběstačnosti nebo snadná, pasiví tvorba zisku. Na základě čeho se vlastně soukromí investoři malých fotovoltaickýc h elektráren rozhodují? Do jaké míry jsou pod vlivem emotivních nabídek marketingu a co skutečně ví o trhu s elektrickou energií? S Jarobírem Klabanem jsme otevřeli téma základní energetické gramotnosti. Jak některé části této problematiky vnímá dodavatel řídících systémů?
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
    ... zdroj s podrobnostmi videoklipu zde!   
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
eGra: Co provozovatelé FVE o svých investicích neví?
   
Zaznamenáno
Jaromír Táborský
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 06.08.2023, 22:02 »

Investoři toho neví! Byl jsem u souseda o dvě ulice dál, když byl u něj nabízeč fotovoltaiky. Pozorně jsem poslouchal a z toho recitátu úžasností byl kamarád tak zvlhlej, že to málem hned objednal. Zaplatíte tolik, tolik dostanete na dotacích, ušetříte, osvobodíte se, jistota, štěstí. Když jsem ho upozornil, že musí nejdřív spravit střechu, že nemá hromosvod a elektroinstala ce by si už zasloužila měď a TN-C-S, tak se uklidnil.

Zkusil jsem na dotyčného prodejce malý test z násobilky a základních fyzikálních zákonu. Neprošel. Tak co by jako lidi měli vědět? Hlavní argumenty jsou dotace, jistota a úspora. A už neřeší co je to bude stát celkem.
Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #2 kdy: 07.08.2023, 08:56 »

Mezi lidmi panuje všeobecná neznalost a jejich svobodná rozhodnutí jsou deformována mediální masáží a nereálnými sliby těch co nahánějí a loví klienty. Kdyby se trh vyvíjel svobodně a bez nejrůznějších pobídek a dotací, instalovalo by se tam, kde to dává smysl. Podstatně by se snížil počet fušerkých projektů a neprofesionáln ích realizací.
Ekonomická naivita klientů má kořeny v nulové zkušenosti a neexistujícím povědomí o energetice a možným budoucím vývojem.
Chybějící technické povědomí to samé, instalace FVE nejde srovnávat s instalací elektrického sporáku do kuchyně.
Když si dnes jde zákazník koupit auto, většinou tuší, že bude platit pojistku, palivo ,  servis, přezouvání gum, parkovné, dálniční známku atd.
Lákavé je schema, kdy zhotovitel vyřídí dotace, připojení k síti i revizi.
Když občas vidím co je namontováno  na střechách...
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 07.08.2023, 12:59 »

Neřekl bych, že je to s tou ekonomickou neznalostí až tak špatné. Přeci jen je to živé téma a lidé se o to zajímají. Pro mnoho lidí, se kterými jsem o FVE mluvil, není návratnost úplně to nejdůležitější . Důležitější bývá pocit částečné nezávislosti s tím, že když se to nakonec i vyplatí, tak to bude fajn. Nad výpočtem návratnosti v nabídkách všichni mávají rukou a také je celkem dobré povědomí o např. o tom, že dodávky do sítě nejsou zlatý důl, ale spíše drobný bonus. Možná je to sociální bublinou ve které se pohybuji. Problémem je spíše výběr firmy a posouzení technického řešení, kde je to pro laiky objektivně velmi složité.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 07.08.2023, 16:15 »

Z toho co jsem prozatím viděl, jsem byl fakt naštvanej. Byl bych docela zlej a nedovolil bych uvést do provozu minimálně 8 z 10 instalovaných FVE. Ale revize jsem v těch místech (bohužel/bohudík) neprováděl.

Dle mého je alespoň částečným řešením, pozvat svého revizáka na prohlídku FVE. Alespoň část prasáren by byla zachráněna  box

Je potřeba si uvědomit, že obchodník na lidi vytasí mnoho čísel a parametrům které jim nic neříkají. Nezbývá než věřit pohádkám a grafům. TO, že je realita jiná je dáno vysokou poptávkou a nedostatkem odborníků. Ze 6ti firem co mi dělali doma nabídku na FVE, mne dokázal přesvědčit pouze jeden z nich. Byl odborně připraven ( na rozdíl od jiných),  včetně "divadla" okolo měření stínů a další parametrů, se kterými se jiní nezdržovali. Přesvědčil i skeptika v mé osobě, že je tím koho si troufnu pustit na svou střechu.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #5 kdy: 07.08.2023, 16:48 »

Citace
Co provozovatelé FVE o svých investicích neví?
Třeba to, jaká je reálná hodnota díla a jak podstatná část dotací přijde vniveč, resp. nenažrané firmě, která vyřizuje administrativu .

Dle mého je alespoň částečným řešením, pozvat svého revizáka na prohlídku FVE. Alespoň část prasáren by byla zachráněna  box
Vznešená idea, ovšem neznám v okolí nikoho, kdo by měl svého revizáka a prodavači panýlků umí vystupovat velmi suverénně a přesvědčivě.

Že pak v reálu banda úkáček při montáži panelů poničí novou plechovou střechu, neznají základy ukládání vodičů, ochrany před bleskem, řemeslné kultury vůbec, to se majitel takové opičárny dozví, až když už je pozdě a rychlokvašná firma přejmenovaná, v jiném kraji, nebo v dobře zahraném krachu.

Nebýt nesmyslné administrativy okolo montáží, aby si mohl zákazník pozvat kteréhokoliv elektrikáře, vzniklo by alespoň nějaké konkurenční prostředí a možná by se i zvýšila kvalita montáže, protože zatím jsem narazil na jedinou firmu, kde byl po celou dobu montáže, přítomen člověk s kvalifikací.
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline« Odpověď #6 kdy: 07.08.2023, 17:50 »

Nebýt nesmyslné administrativy okolo montáží, aby si mohl zákazník pozvat kteréhokoliv elektrikáře...

Pokud mě při stavbě vlastní FVE něco překvapilo, tak to, jak jednoduchá je kolem toho administrativa . Zvládne to každý, kdo se ve škole naučil číst a psát. Poprvé snad trochu komplikovanějš í na zorientování, ale pokud to proberete s někým kdo si tím už prošel, tak časová náročnost je minimální. A pokud je o potřebnou "kvalifikaci",  tak tu v současnosti může získat jakýkoli elektrikář i za jeden den a to i zadarmo. (To neplatí pro znalosti, ale to je jiné téma.)
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #7 kdy: 07.08.2023, 18:10 »

To je na montáž, ne na čerpání dotací.
A protože se jedná o, pro průměrného elektrikáře, jednoduchou skládačku, tím spíš mě zaráží, že to bouchá banda nekvalifikovan ých nýmandů, kterou zastřešuje jeden čerpač s potřebnou kvalifikací.
A spřátelený RT dá štempl i na půl stringu zapojenýho do zkratu už na střeše. I to už se stalo a možná ne jednou.
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 07.08.2023, 21:09 »

To je na montáž, ne na čerpání dotací.

Nerozumím, co myslíte tím To?
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 08.08.2023, 21:34 »

Myšleno profesní kvalifikaci.
Pak je ještě oprávnění, to podle jednoho z výkladů nemusí být ani elektrikář a stojí asi 5kKč.
A až po montáži pomocí montérů s profesní kvalifikací a zastřešeno osobou s oprávněním, je splněna podmínka pro dotaci a pokud se něco nezměnilo (novelu 2015 už jsem nestudoval) i připojení do sítě.
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline« Odpověď #10 kdy: 08.08.2023, 23:21 »

Naopak, profesní kvalifikace (26-014-H, případně 26-36-H) je to “oprávnění” pro dotace. Profesní kvalifikaci lze získat za jeden den, podmínkou je §6, stojí to opravdu těch 5tis Kč a je to naprosto formální záležitost. Kdo se chce přeci jen něco o problematice dozvědět, tak ČFA dělá třídenní kurz zakončený zkouškou. Mám k tomu určité výhrady, ale nelze jím upřít snahu to dělat v rámci možnosti poctivě. Od května školení i zkoušku uhradí MPSV, takže to nemusí stát nic. S připojením do sítě to nesouvisí, je to kvalifikace pro jeden podpis na jednom formuláři pro dotace.
Zaznamenáno
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #11 kdy: 31.08.2023, 08:02 »

eGra: Podle čeho se investoři FVE rozhodují a co často netuší #2
    Sníte o tom, stát se energeticky soběstačnými díky fotovoltaice? Pozor, abyste se nestali obětí energetických mýtů! Než se vrhnete po dotacích, zjistěte, proč mít doma příliš mnoho 'chytrých' zařízení, nemusí znamenat skutečnou inteligenci. A to i přesto, že slova obchodníků mohou být ohromující, nebývá v mnoha případech vyřčeno vše. Nad tím se krátce zamýšlí Jaromír Klaban v rozhovoru o častých mylných domněnkách při investicích do fotovoltaickýc h systémů ...
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
    ... zdroj s podrobnostmi videoklipu zde!   
Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
eGra: Podle čeho se investoři FVE rozhodují a co často netuší #2
   
Zaznamenáno
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline
« Odpověď #12 kdy: 31.08.2023, 17:44 »

Ten konec se mi líbí. Když děláme stále to stejný nebo dokonce to stejný v daleko větším měřítku, tak se nic nezmění!
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #13 kdy: 31.08.2023, 18:50 »

Na střechách občas vidíme pěkný paskvil.
Jestli i "dole" se mohou objevit podobné neodbornosti, pak tenhle malér nemusí být jediný a poslední

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/lhotka-pozar-rodinny-dum-fotovoltaika-baterie-vybuch-hasici.A230830_103410_ostrava-zpravy_palj

Smutné je, že v TV reportáži člověk, který je v titulku označen jako specialista na FVE, plácne také pěkný nesmysl.
Komu pak má laický investor věřit?
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #14 kdy: 31.08.2023, 20:47 »

Podle fotek to vypadá na ČEZ battery box. Náš zákazník ho má doma taky '(soukromě - neděláme fve) a kromě toho, že spotřebuje poměrně dost energie, mu už 2 shořel ventilátor a zničil měnič. A není to jediný případ...
Zaznamenáno
Hynek Havliš
*
Offline OfflineAutomatizace


« Odpověď #15 kdy: 01.09.2023, 09:31 »

U "domácích" FVE bych ještě doplnil následující, co se obvykle neříká nahlas:

- publikované doby návratnosti jsou podle mého názoru a zkušeností často slušně řečeno velmi optimistické
- předpokládají se nulové servisní náklady (logika postavte si FVE->zaplatíte 200 000 CZK->Ročně ušetříte 30 000->za 6,5 roku jste "v plusu" a na věčné časy vyděláváte)
- nemluví se o tom, že až se fotovolatika finančně vrátí (což může být například za 10 let, i dříve, i později),  budete vlastníkem 10 let starých panelů (pokles výkonu),  10 let starého střídače (jakou má životnost?) a baterie, která má za sebou tisíce cyklů (jakou má životnost a kapacitu?). Samozřemě části jako kabelové trasy a dobře udělané konstrukce budou po 10 letech v pořádku, ale co uděláte, když ve stringu odejde 1 panel? Ten samý nekoupíte a sériové, nedej Bože parelelní řazení různých zdrojů není žádná hitparáda (nemusí sedět ani rozměry).
- a až začne FVE opravdu přibývat, nutně se budou muset nějak zdanit, přímo nebo nepřímo nebo nějakou úplnou oklikou (zejména nutnost vybírat daně a udržovat přenosovou soustavu).

Nicméně sám jsem si menší FVE ze studijích důvodů postavil a je to pro technika fajn hračka, která se asi časem zaplatí.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #16 kdy: 01.09.2023, 10:03 »

... postavte si FVE->zaplatíte 200 000 CZK-...
Trochu jsem zbrzdil nadšení jednoho zájemce, měl jen o něco vyšší nabídku, která ho nadchla...
Pak jsem mu naznačil, že by z té jeho parodie na hromosvod měl nechat udělat pořádný hromosvod, k tomu nějaké úpravy elektroinstala ce, přepěťové ochrany... A skoro jsme se přiblížili "s vedlejšími náklady" té první sumě...
A už to tak nadšeně nevnímal
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Hynek Havliš
*
Offline OfflineAutomatizace


« Odpověď #17 kdy: 01.09.2023, 10:25 »

Tu částku jsem napsal jako opravdu zcela ilustrační. Faktem je, že je možné si FVE za určitých podmínek postavit i výrazně levněji.
Na tu návratnost, která je komplikovaná tím, co jsem psal výše, je ještě jeden pohled.
Setkal jsem se s názorem člověka "Chci fotovoltaiku". Za elektřinu platí 1500 korun měsíčně (celkem úsporný dům, kde se elektřinou netopí a nevaří). A že by si pořídil FVE za super cenu 200 000 korun. I kdyby se odpojil od sítě a FVE mu pokrývala celoročně spotřebu (i v prosinci),  tak jeho maximální úspora bude 1500 korun měsíčně a návratnost přes 10 let.
Podle mého názoru by podobného efektu dosáhl rozumným uložením těchto peněz do banky, případně rozumnými úsporami jinde a nemusí si nechat rozvrtat střechu a kdoví co ještě.
Čistě ekonomická návratnost domácích FVE je podle mého názoru problematická, poměrně dlouhá a nejistá.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak vypočítám odběr zařízení a jak ho napájet fotovoltaickým článkem?
 Jak připravit elektroinstalaci na případné voltaické články?
 Mám připojit solární kolektor přímo na hromosvod nebo vytvořit jiný svod?
 Kdo má zkušenosti s fotovoltaikou?
 Dobíjeli jste akumulátor fotovoltaickým panelem?
 Musím solár spojit s hromosvodem?
 Co znamená zkratka kWp a jaký je poměr ke kWh
 Kdo má největší profit z vybudování fotovoltaické elektrárny?
 Jaká schématická značka se používá pro jeden fotovoltaický panel?
 Jak správně provést domovní instalaci a napojení ze solárních kolektorů?
 Existuje přístroj na hlídání směru toku eletrického proudu?
 Kdo máte praktickou zkušenost, jaká je návratnost u fotovoltaické elektrárny?
 Jaký je váš názor na obnovitelnou energii ze slunce, větru a bioplynu?
 Jak jistit a kde připojit FVE do stávající instalace?
 Nemáte nejakou predstavu o cene pripojeni FVE k vn vedení?
 Lze dát v případě PV měniče místo odpojovače jistič?
 Jak revidovat solární elektrárny před připojením do sítě?
 Existuje program na výpočet, navrhovanie fotovoltaických ostrovných systemov?
 Můžete mi vysvětlit princip zapojení fotovoltaické elektrárny?
 Jak maximálně využívat FV elektrárnu a nedodávat přitom energii do sítě?
 Jak změřím elektronicky směr střídavého proudu FVE?
 Kolik GWp fotovoltaických elektráren "udrží' přenosová soustava ČEPS?
 Jak se provádí ověřování ochrany před úrazem elektrickým proudem u PVE?
 Jak správně nabíjet Pb aku solárními panely?
 jak vyřešit přepínání fotovoltaický panel-síť?
 Jak správně postupovat při revizi fotovoltaických článků a co napsat do zprávy?
 Jaké jsou termíny revizí fotovoltaiky?
 Je nutný proudový chránič u PVE pro rodinný dům?
 Mohu provédst zásah na vnitřním zapojení střídače?
 Mám spojit s vodičem PE hliníkovou konstrukci fotovoltaické elektrárny?
 Používají fotovoltaické elektrárny 3 fázové měniče?
 Co si myslíte o účinnosti svícení na fotovoltaické elektrárny v noci?
 Jak se řeší fázování střídačů FVE na siť?
 Připojí se ČEZ k žalobám proti výstavbám FVE?
 Hrozí kolaps firem zabývajících se montáží fotovoltaiky?
  Je nutné dávať tretiu dištančnú vzperu blezkosvodu na FVE?
 Ako správne vypočítať dostatočnú vzdialenosť bleskozvodu pri FV elektrárni?
 Jste také názoru, že střídač u FE je její nejcitlivější místo?
 Bude to argument pro zastánce fotovoltaik výroben?
 Myslíte si, že je vracení energie zpět do sítě \
 DRAKA: Speciální kabely v sortimentu společnosti
 Typy instalací střídačů
 Návrh vyhlášky o podpoře využívání obnovitelných zdrojů
 Střídače Fronius v největší rakouské solární elektrárně
 Jaky instalovat výkon fotovoltaického systému?
 Vyplatí se nainstalovat fotovoltaické panely na střechu RD?
 Jak zapojit fotovoltaický ostrovní systém s více regulátory?
 LAPP: Kabeláž pro zelenou energii od Lapp Group
 Přispívají FVE k nižšímu zatížení sítě?
 Jak zajistit změnu způsobu výkupu elektřiny z fotovoltaiky?
 Je možné ohřívat bojler fotovoltaikou?
 Čím může být ovlivněno měření fotovoltaické elektrárny?
 Phoenix Contact pro fotovoltaické elektrárny
 Jak funguje měnič napětí ve fotovoltaické elektrárně?
 AMPER 2011 - Česká fotovoltaická asociace, Fotovoltaika v Česku na ústupu
 Škodí krátký zkrat solárnímu panelu?
 Fotovoltaické elektrárny na velkých střechách, volných plochách a jejich ochrana před bleskem
 Ako správne pripojiť solárne kolektory na hromozvod?
 Jak jednoduše snížit napětí u solárniho panelu?
 Mají provozovatelé FVE problémy, když jsou FVE k prodeji?
 Jaké je správné označení napěťové hladiny u fotovoltaického generátoru ?
 Jaké je potřeba stavební povolení pro FV panel na střeše?
 Aký je ideálny sklon fotovoltaického panela?
 Mohu připojit osm fotovoltaických článků přímo na bojler?
 LAPP KABEL: ÖLFLEX SOLAR XLS-T a ÖLFLEX TRAFO XLv
 Jak se zapálí (vznítí) solární elektrárna a jak ji pak hasit?
 Co by mohlo být příčinou výpadků FVE 100kW?
 Jak často se dělají revize na fotovoltaických elektrárnách?
 Doporučíte mi střídač na FVE?
 Hořelo trafo FVE. Má někdo bližší informace?
 Vezmete si nějakou inspiraci z ostrovního režimu Filipa Procházky?
 Je nutná "chytrá" kompenzace asyn generátoru pro MVE?
 Bude stát vracet nakradené přeplatky za OZE?
 LPE: Výstavba a provoz fotovoltaických elektráren, související povinnosti provozovatelů
 Jaká je spotřeba střídačů FVE když nevyrábí?
 Co kdybych si pro maximální využití FVE svítil na panely umělým osvětlením?
 Jste provozovatelé fotovoltaiky? A máte dokumentaci v pořádku?
 Co se stane, když nezapojím mezi akumulátor a solar panel diodu?
 Turbo Energy optimizér výkonu pro fotovoltaické panely
 ČSO 2012: Analýza účinnosti energetické jednotky v ostrovním provozu
 Umisťování fotovoltaických systémů
 Navrhování fotovoltaických systémů
 Bezpečnost fotovoltaických systémů z hlediska právních předpisů a technických norem
 Co je to "protokol o nastavení ochran" u FVE?
 Je bydlení v těsné blízkosti fotovoltaické elektrárny bezpečné?
 Musí být veden deník u fotovoltaických elektráren?
 Jaké zařízení využít pro spínání el. ohřevu TUV podle slunečního svitu?
 Jsou FV panely součástí revize elektro?
 Ktera cast nakladu je dulezitejsi pro investici do aku u FVE?
 Vzpomeneme si před volbami jak to bylo s FVE?
 Jaký volit průřez kabelu nn pro FVE 30kWp?
 Je v pořádku když v noci nelze vstoupit do menu střídače?
 Má být poplatek na obnovitelné zdroje podle velikosti hlavního jističe ?
 Dáte mi tip na projektanta MVE?
 SOLID TEAM: Michal Kříž o fotovoltaických systémech spojených s elektrorozvodnou sítí
 Aké existuju možnosti meranie a vizualizácie slnečného príkonu?
 Jaké jsou ceny revizí pro FVE?
 Ředitel ČFA Jan Baroch o stavu a vývoji fotovoltaiky
 Jak se správně propojují sendvičové panely u zemědělských staveb?
 Je pro zdraví nebezpečné sedět 1-2 metry od solárního invertoru?
 Je nutne istit vedenie od solarneho panela poistnym odpajacom na oboch poloch?
 Jak měří 4Q elektroměr spotřebu při použití 3F střídače fotovoltaiky?
 DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pro fotovoltaické elektrárny z pohledu soudního znalce
 Jak zjistím, že fotovoltaický bojler funguje správně?
 Mohu pripojit slnečné kolektory na bleskozvod?
 Jak udělat přípravu na novostavbě pro fotovoltaiku?
 Je vhodnější k RD s fotovoltaikou 1f nebo 3f přípojka?
 Jaký byl výkup alternativních zdrojů elektřiny v roce 2010
 Je reálné postavit ostrovní systém pro napájení kamery a LED reflektoru?
 Je nutné HDO v součinosti řízené FVE?
 Už někdo narazil na solární tašky?
 Je možné nabíjet 12V akumulátor jiným 12v akumulátorem?
 Podle čeho revidovat ostrovní FVE bez baterií?
 Dlouhé Stráně mají nejvýše položenou fotovoltaiku v Česku
 Máte zkušenost s využitím Virtuální baterie pro solár ?
 Solek Group připojila do sítě třetí fotovoltaickou elektrárnu v Chile
 Může být hromosvod dle ČSN 34 1390 stále dostačující pro novou fotovoltaiku?
 JAREG FVE – systém dispečerského řízení FVE
 Proč je rozpor v prodrátování fází v rozvaděči s FVE?
 Je dnes efektivní na střeše RD 1.fázová nebo 3.fázová FVE?
 Jak zhodnotit stávající FVE, kde u měniče, není žádné oddělení, a není FI?
 Stovka fotovoltaických panelů pro Prostějov
 Zajímáte se o doporučení správné instalace FVE?
 Co vše je nutné prověřit při revizi malé vodní elektrárny?
 Největší solární projekt vznikne v USA
 Může úspěšně projít revizí tento rozvaděč pro hybridní FVE?
 Fotovoltaicke panely na plechovej streche, ako ich uzemnit?
 Jak bude výhodná FVE vzhledem k rozfázování jednotlivých zátěží v domě?
 Fotovoltaické komponenty a dobíjecí stanice od specialistů ELKOV energy
 Jaký zvolit vodič pro zemní uložení pro FVE?
 Z čeho se skládají náklady na pořízení fotovoltaické elektrárny?
 Jak připojit 3 fazová čerpadla z vrtu na FVE?
 Kdy AL vodič znemožní realizaci fotovoltaiky?
 Jakou kabeláž připravit pro budoucí FVE?
 Čím omezovat nabíjecí proud třífázové zásuvky podle odběru objektu?
 Kolik stojí likvidace solárních panelů?
 Dáva niekto SPD T3 pred Victron MPPT regulator ?
 Musí se vyměnit v případě instalace FVE všechny chrániče za typ B?
 Existuje řešení PID jevu FV panelů?
 Jak je fotovoltaická elektrárna GridFree FVE efektivní a realizovatelná?
 Co myslíte, jsou montéři FVE dobří hromosvodáři?
 Jak nechránit fotovoltaické panely před bleskem?
 Čím přepínat výstup střídače fotovoltaiky?
 Návrh systému ochrany před bleskem u FVE
 Nešel by dražický bojler napájet z fotovoltaiky přímo, bez střídače?
 Jak ČEZ odepne FVE, když systém FV nemá svorku pro připojení N0%?
 Jak velkým obchodním trikem je nabídka wallboxů k FE?
 Proč je dobré na FVE oddělovat DC kabely + a -?
 Je automatický přepínač sítí oddělením dle podmínek NZÚ?
 Je pro pozemní FVE potřeba provádět analýzu rizik?
 Máte někdo zkušenost s připojením zálohovaného výstupu FVE měniče GOODWE ?
 Jak řešit elektroměrové měření u objektu pro podnikání s FVE a TČ?
 Co blokuje vyrobenou elektřinu doma z FV?
 Je nutné pro každý 4 panelový string použít vlastní SPD?
 Funguje přepínač sítí obousměrně?
 Musí mít elektromontážní firma na montáž FVE do 50kWp licenci?
 Jak instalovat bezpečně FVE na dům bez HOP/MET a hromosvodu?
 Vztahuje se NV 378/2001Sb. na FVE rodinných domů?
 Kde je uvedena povinnost pravidelně revidovat FVE na RD?
 Lze kombinovat v jednom rozvaděči AC+DC?
 Jak předejít odpojení DC zátěže u FVE pokud se nemohou dveře rozvaděče uzamčít?
 Co byste poradili na špatnou instalaci ošizeným odběratelům FVE?
 Revize fotovoltaických systémů v roce 2022
 Víte, že k montáži FVE je už potřeba osvědčení o profesní kvalifikaci?
 Stačí na půdu kabel pro FVE 4x4?
 Co potřebujete vědět o provedení rozvaděčů pro FVE?
 Kdo hlídá kvalitu montáže FVE?
 Připojí ČEZ mikrozdroj k elektroměru v provedení s přední maskou od 1.1.2023 ?
 Lze solárne káble ukladat v súbehu so silovými káblami?
 Hrozí nám ohledně FVE polský model?
 Jaký typ chráničky použít pro DC kabely z FVE elektrárny?
 Podle čeho a jak navrhujete bateriová uložiště?
 EATON ONLINE TOUR: Jisticí a ochranné přístroje pro domácí fotovoltaické elektrárny DNES ve 13:00 hodin ŽIVĚ
 Jak pomohu FVE při ochraně před přepětím, když CYA ochran připojím na hromosvod?
 Jaké jsou možnosti realizace FVE v domovním rozvodu TNC?
 Je možné pripojiť 1500W spiralu bojlera na zdroj FV 500W?
 DC/DC konvertor s vysokým vstupním napětím
 Proč při vypnutí elektřiny distributorem vypadne hlavní jistič?
 Jaká je pokuta za přetoky do sítě v době montáže FVE (ČEZ)?
 Jaký vybrat regulátor pro FV ohřev vody v bojleru?
 Odkud plyne povinnost zhotovit analýzu rizik pro FVE dle 62305-2?
 Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
 Jakým svodičem chránit střídač fotovoltaického systému?
 Jsou FV systémy a dvojtarifní přípojka dotační pastí?
 Kolik závad lze vytvořit na jediné instalaci tepelného čerpadla?
 Jaký bude asi přínos řízení fotovoltaického systému neuronovou sítí?
 Jaké jsou nejčastější závady při budování FVE?
 Nová laboratoř a fotovoltaický polygon na FEKT
 Prošli jste procesem připojení mikrozdroje do 800W u EG.D?
 RTU: Řešení WAGO v energetické automatizaci
 Podle jakých zásad se řídíte u FVE vy?
 Zapište si přednášku o FVE 6. února 2024 na Elektrika.TV
 Je ENIKA váš dodavatel fotovoltaických komponent?
 Jaký je minimální odstup DC kabelů PV od AC kabelů?
 Je souběžné připojení na distribuci i FVE v jednom domě možné?
 Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
 Co dodat k provádění fotovoltaik?
 Musí být u fotovoltaického systému instalována přepěťová ochrana?
 Dáte svůj tip na fotovoltaické šmejdy?
 Kde má být u FVE umístěn DC odpojovač?
  Jakým způsobem je nejvhodnější uzemnit konstrukci FVE když mám hromosvod?
 Jaká je vhodná ochrana pro jednofázový výstup z měniče FVE?
 Kde certifikovat instalaci FVE na karavanu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 22 dotazů.