Měděný/nerezový pásek neslouží primárně jako vodivá styčná plocha tu zajišťuje AB svorka svými výstupky.
Určitě se shodneme na to že spoj na obrázku je špatný a měděný pásek se na vedení proudu v tomto případě nijak výrazně podílet nebude.
Dnes je tohle celé materiálově špatně.
Nicméně bych se rád zeptal odkud berete jistotu, že měděný nebo nerezový pásek primárně neslouží vedení proudu a není styčnou vodivou plochou.
Pokud budu vycházet z popisu výrobce jedná ze o měděný zemnící pásek, případně o nerezový zemnící pásek. Kdyby ten pásek měl roli pouze mechanickou tak by správný název byl upevňovací pásek. Tady je citát z popisu výrobce: Dokonalý styk s pospojovanou konstrukcí, zbavenou nátěrů a koroze, je zaručen obepnutím měděné nebo nerezové pásky a jejím stažením ve svorce.
Nehodlám rozporovat fakt že Zn povech a Cu páska jsou na přímý styk nevhodné materiály a po letech provozu bude u starých bernard svorek fungovat právě spoj na principu doteku pozinkovéno těla svorky s pozinkovanou trubkou. Dnes, kdy existuje nerezová varianta tak nemá cenu kombinovat měď s pozinkovanou trubkou.
V dobách dávných kdy jediná varianta byla FeZn svorka a Cu pásek tak kupodivu dobře fungovalo i ve vlhkém prostředí ošetření spoje a svorky vazelínou třeba NH2 nebo AV4. Alkalická povaha vazelíny docela slušně chránila spoj před korozí. Myslím tím ve vlhkém prostředí ne v místech s výskytem SO2 a podobných plynů.
A když už padlo slovo plyn, tak plynaři výslovně zakazují styk Cu plynových trubek s FeZn konztrukčními a elektromontážn
ími prvky .