|
|
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník

Offline

váš elektrikář a revizní technik
|
 |
« Odpověď #2 kdy: 23.10.2020, 09:50 » |
|
Jestli to má fungovat tak, že levé světlo svítí pouze s pravým světlem a obě se nechají rozsvítit schišťáky, tak asi OK. Osobně bych ale použil 2x 6+6 a ovládal každé ze světel samostatně. Pokud není více kabelů k dispozici a nejde sekat, nabízí se mnoho variant bezdrátového řešení, nebo využití impulzních relé. Ale spíše bych doporučil obrátit se na elektrikáře, který vám s tím pomůže tak, aby to bylo jednak funkční, tak i bezpečné.
|
Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci. Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci. Revize el. a hromosvodů do 1000V Topné kabely k vytápění i ochraně majetku. www.fraja.cz , revize@fraja.cz , tel: 728171585
|
|
|
|
Václav Třetí

Offline
|
 |
« Odpověď #3 kdy: 23.10.2020, 11:31 » |
|
Zapojení je podle schematu nezvyklé, nevím jestli je skutečně tak zamýšlené fungování. Vyzkoušení si zapojení na stole s malým napěím je dobrá myšlenka, jen bych asi doporučil ty obyčejné žárovičky, kde nezáleží na polaritě, LEDka je přeci jen zbytečně komplikovaná právě potřebou dodržení polarity, která nemusí být vždy dostatečně jasně označená. Nám elektrotechnik ům a elektronikům to nepřijde, méně zkušený se v tom může snadno ztratit.
|
Václav 3
Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.
Řidič tvrdej život má... , stejně tak vesnickej elektrikář
|
|
|
František Šulák
Neverifikovaný uživatel @2

Offline
|
 |
« Odpověď #4 kdy: 27.10.2020, 08:26 » |
|
 všem za odpovědi. To není nijak složité zapojení ale ve spěchu jsem udělal velkou chybu spodní vstupy proklemuju takže se bude každý světelný obvod spínat zvlášť ale vypne se současně. Ještě jednou  za postřehy. Přikládám opravené foto. A 2 6+6 tam dávat nechci z toho důvodu že když půjde jenom dítě. Nemusí zhasnout a zbytečně se bude celou noc svítít. Ještě mě napadla věc co jsem viděl u ''Chytrého'' vypínače od legrandu. Má v sobě přítomnostní čidlo které po 10 minutách když nic nezaznamená vypne obvod, šlo by to tedy ještě udělat tak, že bych přívod pro světla zapojil na přítomnostní čidlo 360° do stropu a potom na něj připojil vypínač č.5 a po nepřítomnosti se světlo samo zhasnulo. Ale to je jen taková myšlenka hlavně vypínač č.5 třeba řekněme od legrandu Valena life stojí asi 120 kč čidlo 300 takže místo vypínače za 1000 mám za 420 minimálně stejnou funkci. Pokud se mýlím tak mě prosím opravte. Přeji hezky den.
|
|
|
|
Václav Třetí

Offline
|
 |
« Odpověď #5 kdy: 28.10.2020, 05:08 » |
|
To není nijak složité zapojení, ale ve spěchu jsem udělal velkou chybu, spodní vstupy proklemuju, takže se bude každý světelný obvod spínat zvlášť, ale vypne se současně. Přikládám opravené foto.
To nebude nejspíš fungovat, jak si představujete. Protože se opravené foto asi nepovedlo vložit, nelze vaši myšlenku posoudit. Z toho co píšete usuzuji, že nejlepší by bylo povolat elektrikáře a tomu sdělit, jak to má fungovat a on to zrealizuje. Jiné řešení, které by bylo jednoduché a levné a které mě napadá je, že by mělo stačit do obvodu přepínačů č. 6 zapojit jednu část lustru a druhou k ní vypínačem č. 1 v případě potřeby připínat. Z obou stran místnosti půjde osvětlení zapínat i vypínat a podle polohy vypínače č. 1 se bude ovládat buď jen část nebo celý lustr.
|
Václav 3
Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.
Řidič tvrdej život má... , stejně tak vesnickej elektrikář
|
|
|
|
Jirka Š. Svejkovský

Offline

Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C2
|
 |
« Odpověď #7 kdy: 28.10.2020, 11:22 » |
|
Žádnou normu neporušíte, když se v tom nebudete šťourat sám a necháte to na elektrikáři. K vaším zapojením. Zkuste si je rozkreslit tak, aby byla funkce zřejmá na první pohled. V příloze je váš první návrh. Spínači řazení 6 si zajistíte vypnutí a zapnutí všech světel ze dvou míst a spínačem řazení 1 (částečně zapojená 6) si jenom dopřipnete další osvětlení. To jste chtěl, ne? V případě druhého zapojení se dožijete opravdu velkého překvapení. Schválně, přijdete na to?  Tím inteligentním řešením myslíte odpínač magnetických polí? Málo muziky za hodně peněz.
|
Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1A, E1B, E1-C2
|
|
|
František Šulák
Neverifikovaný uživatel @2

Offline
|
 |
« Odpověď #8 kdy: 03.11.2020, 08:24 » |
|
 . Ano myslel jsem to druhé zapojení na jedné straně 6 a na druhé 6+6 abych mohl právě to přisvícení zapnout jen večer u TV apod. kdy nepotřebuju tolik světla. Protože u prvního zapojení se spínači 6,6 a 1 je problém že vypínaš 1 je závislý na zapnutí vypínače 6 nejde si rozsvítít buď jedno nebo druhé, nezávisle na sobě. A tím vypínačem myslím detekce absence přikládám odkaz. https://www.shopelektro.cz/vypinace-a-zasuvky/legrand/valena-life/mechanismy/spinace/legrand-752165-valena-life-bila-autspinusporny?gclid=CjwKCAiA-f78BRBbEiwATKRRBPjlsZEeOhiP1DFFb6UgkwBjg_NX4ElXOB7aMZ8SsAr5D3vJrpd6ZhoClX0QAvD_BwEPodle mě jde obejít tak, že předřadím pir čidlo před vypínač např. do dětských pokojů. Myslím to tak, že když vejdete do místnosti a vypínač je vypnutý světla zůstanou zhasnutá, ale čidlo sepne takže už posílá fázi na přívod vypínače. Sepnu spínač světlo svítí, odejdu z místnosti a nezhasnu, čidlo nezjistí přítomnost třeba po dobu 5 nebo 10 minut to už je jedno a vypne. tím pádem nejde napětí do vypínače ikdyž je sepnutý. Znova vejdu do pokoje vypínač je pořád sepnutý a čidlo znovu sepne, tím pádem se opět rozsvítí, když nechci světlo, vypnu vypínač. Co si myslíte o tomto nápadu? Teoreticky by to tak funogvat mělo. Protože v odkazu co jsem poslal stojí vypínač s integrovaným PIR čidlem 814kč je to legrand Valena Life já jsem vypínač č.1 kupoval za 88,50 kč stropní pir 360° za 177kč. Takže bych v každém pokoji/ložnici ušetřil 550kč. Přikládám schéma zapojení.
|
|
|
|
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
      
Offline
|
 |
« Odpověď #9 kdy: 03.11.2020, 09:10 » |
|
Teoreticky to fungovat bude, do detailov som nestudoval tie PIR senzory, pozor na typy, kde nie je rele, ale triak. Dalsi mozny problem je subeh vodicov, blikanie LED svetiel sa tu riesi casto. Slubujete si od toho vela, ak sa osoba v miestnosti nehybe, napr pokojne lezi / sedi pri sledovani TV, PIR nereaguje a vypne. PIR reaguje na zmeny teploty v roznych castiach senzoru, nie na teplotu ako taku. Aj snimac v alarme viete velmi pomalym pohybom oklamat.
|
|
|
|