mohu se zeptat na zkušenosti s průtokáčem? Zatím jsem vždy slyšel jen nespokojené uživatele, že je ohřáté vody na sprchu zoufale málo, kolísá teplota apod.
Ohřívač AEG DDLT 12 FDE 2065 12kW napájený 3-fázově bez elektronické regulace teploty - vždy na domovním řádu na městské vodě 4,5-6Bar a vždy jen s pákovými bateriemi.
Nejprve zapojen na výtoky 2 umyvadel v zubní ordinaci pro mytí rukou a zubařského nádobíčka. Stoupačka v domě 1" přes bojler 1", do umyvadel 1/2" Baterie pákové. Teplota vody je ovlivňována průtokem vody, nelze pracovat s ustálenou teplotou v obou umyvadlech najednou (ani když si pustíte v jednom umyvadle jen studenou vodu). Pokud se pouští voda jen v jednom umyvadle, lze vyregulovat teplotu a průtok. Bez pákových baterií by to ale nešlo. Musí se chvíli počkat, než voda naběhne na teplotu a potom regulovat teplotu. Výkon pro umyvadlo dostatečný byl by dostatečný i pro 2 umyvadla. Ale museli by se oba uživatelé mezi sebou domlouvat, jestli přidávají nebo ubírají, protože jeden ovlivňuje druhého. Asi za čtvrt hodiny manipulace by se jim to podařilo, aby byli oba spokojeni a mohli by se začít oba uživatelé mýt.
Protože je AEG s přepinatelným výkonem na 2/3, zjištěno, že v létě stačí na 2 umyvadla 2/3 výkon, v zimě už někdy ne.
Po přestěhování ordinace přenesen nakrátko do bytu, do koupelničky, napájel sprchu. Stoupačka v domě 3/4", do sprchy 1/2" úsporná sprchová hlavice.
Výkon ještě dostatečný, v zimním období jen taktak, za cenu snížení průtoku - ale tam byl problém, s přepnutím membrány při nižším průtoku na 1/2 výkon - takže jste zůstali namydlení - doslova a do písmene - vyskočíte mimo sprchu. Pocitově velmi nepříjemné - od doby náběhu a vyregulování nelze být pod sprchou, jakmile v domě někdo začne brát vodu i na kafe, nebo i do WC, teplota se pocitově mění - citlivost lidského těla na rychlou změnu teploty o 2°C pod sprchou je velmi značná a to je poměrně běžné kolísání. Ani ne po roce snesen darován a nahrazen bojlerem. Možná, kdyby za průtokáčem byl bojlerek 10l (i pasivní) bylo by to pocitově bez probémů, na pomalé změny teploty se zvykne, rychlé kolísání jde i na nervy.
Nyní pracuje v kuchyňce pro vodu na mytí nádobí, tam je dostačující a dost silný i na napuštění dřezu na mytí nádobí.
Prý se nyní dělá i s teplotním čidlem a triakovou regulací teploty. Což je určitě dobré, ale odhaduji, že to stejně bude ve sprše cítit.
Pokud je potřeba ohřev vody do sprchy a pokud je na bojler prostor tak je podle mne lepší malý rychloběžný bojler 20-40l (pro 2-4 lidi). Průtokáč je sice do sprchy lepší než nic, na chatu s vodou z vodovodu asi ještě ano (i tak něco sportovních zážitků při střídání teploty vody), ale do bytu ne. Na jedno umyvadlo je to dobré, ale chce to v zimě výkon. Doporučuji před něj dát na vodu regulátor tlaku, ale plnoprůtočný, nejméně 1", spíš 5/4"
Jsou s ním komplikace u el. instalace - v bytě je přednostní relé takřka nezbytné a pro jednofázovou instalaci na průtokáč zapomeňte, nikdy nebude mít potřebný výkon ani pro umyvadlo.
Je poměrně drahý, ale za 10 let se měnila jen 1x membrána (jsme na měkké přehradní vodě).
Kdybych si jej nedejbože pořizoval znova, určitě jen s elektronickou regulací a jen pro umyvadlo či vanu. Ale pořizovací včetně regulátoru tlaku vody, přednostního relé atd. se vyrovná ceně bojleru s rychloohřevem.
Postup pouštění vody je zvláštní, necháte pákovku v poloze jako byla naposled (nehýbat s ní vodorovně) otevřete svisle naplno a čekáte. Pok snižováním dolů snižujete průtok a zároveň zvyšujete teplotu. Mírné doregulování teploty vodorovně. Čím méně se bude přimíchávat studená, tím bude provoz úspornější (čím víc bude pákovka více vpravo).
Z důvodu složité regulace a možnosti opaření se bez elektronické regulace nehodí tam, kde jsou malé děti, nebo střídající se obsluha (hosté).
Vhodný je tam, kde je nárazově potřeba větší množství teplé vody v delší době pro ustálený kolektiv a kde příliš nevadí kolísání teploty vody s průtokem (Vana v bytě, předehřátá voda pro vaření do el. velkokuchyně, mezi dvěma umývajícími se borci nevypínaná sprcha sportovního oddílu...)