Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Může záměna L a N způsobit u přivodu poruchu přístroje?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může záměna L a N způsobit u přivodu poruchu přístroje?  (Přečteno 13766 krát)
Eva Martinů
« kdy: 20.08.2005, 11:06 »

Kdysi jsem byla na návštěvě v jednom servisu kde mi opravovali mikrovlnku. Chtěli mi názorně vysvětlit ve kterém dílu je závada (byl to zkrat jedné průchodky na magnetronu s kostrou). Z pochopitelných důvodů jsem s opravou nesouhlasila. Při té příležitosti mi ale sdělili, že síťový kabel má nesprávné barvy (nevím proč mi to říkali, bylo mi to úplně jedno, neboť se závadou to nijak nesouviselo, mikrovlnka jela 8 let). Fázový vodič byl do přístroje přiváděn modrou barvou a nulový hnědou (PE zel-žl.). Jenomže to zřejmě bylo v továrně zapojeno podle schváleného modelu se standardněji respektovanými barvami - L-hnědý, N-modrý (tedy tak, že zřízenec vezme modrý a zapojí ho "sem",  vezme hnědý a strčí ho "támhle",  ať už je to jakýkoliv kabel). V důsledku to znamenalo, že vypínaný byl v mém případě N. Myslím, že bezpečnost obsluhy to nesnižuje, zajímaly by mě ale vaše případné názory na správný postup servisního technika, který si skutečnosti všimne při dohledávání závady. Měl by kabel zahodit a dát tam jiný, pouze přehodit dráty nebo s tím nedělat vůbec nic ? Může mít jakákoliv z těchto možností nějaké právní důsledky ? Děkuji, Eva
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 20.08.2005, 11:39 »

Uvedená problematika je u hodně dovozových zařízení, kdy v některých typech zalité vidlice je k jejímu levému kolíku připojen modrý vodič. Ve vlastním zařízení pokud má uvnitř nějakou následnou svorkovnici je připojen tento modrý většinou již dle barvy správně na N a hnědý na L.Jelikož ve většině naších instalacích je na levé zdířce zásuvky fáze dochází k této záměně.Jinak pokud tato problematika záměny barvy vodiče pro vedení L nesouvisí s poruchou daného zařízení a ochranný vodič PE je zapojený správně se domnívám, že servisní technik tuto problematiku nemusí řešit a neplynou pro něho žádné právní důsledky.Spíše by se s touto problematikou měl zabývat orgán, který dovoz tohoto zařízení schválil.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 20.08.2005, 13:59 »

To: E. Martinů

K poruše 1 fázového spotřebiče na 230V dojít nemůže a nemá to žádný vliv na jeho provoz ani bezpečnost.

Co mne však zaráží,  že byl vypínání N vodiče? Podle platných ale  i starých již neplatných norem, jednopólové vypínaní nebylo povoleno. Vždy se vypínaly a musejí vypínat oba vodiče L i N, tj. musí být použité dvojpólové vypínače. Pokud byl použit jednopólový vypínač, nemohl projít výrobek zkušebnou.

Možná že jste se pouze spletla? 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
« Odpověď #3 kdy: 20.08.2005, 15:01 »

U spotřebičů vyrobených v ČR jsou většinou barvy vodičů dodržené. Jiná situace je u dovážených spotřebičů, tam si zjevně nikdo nijak zvlášť neláme hlavu s tím, co bude L a co N. Souvisí to zřejmě s používáním zásuvek a vidlic SCHUKO, u těch není poloha L a N pevná, vidlice se dá otočit. V TD těchto spotřebičů se mluví o pracovních, popř. ochranném vodiči, ne jako o vodičích L, N, PE.
U žádného spotřebiče by ovšem nikdy nemělo dojít k poškození, pokud se přehodí L a N, ani by tento spotřebič neměl být nefunkční natož nebezpečný.
Určité problémy byly pouze s jedním typem plynových kotlů, ten byl po přehození L a N nefunkční.
Pracovník v servisu by podle mě měl přívod zapojit tak, jak je v ČR obyklé, i když by to nemělo mít na nic vliv. Ntvrdím, že je to jeho povinnost, ale v ČR je takový hezký zvyk :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 21.08.2005, 12:16 »

Jednoznačně NE. Pokud se to stalo, tak spotřebič nebyl scválen pro provoz v ČR. Jen "rozdvojky" mají přehozené fáze v rozdílných vývodech. Je pravda, že jsou plynové kotle, které jsou nefunkční, při přehození L a N (už jsem se s ním setkal),  ale to je snad jediná výjimka, která se už neprodává.

I když o schvalování a udělování značky CE mám dost velké pochybnosti, za co se tato certifikace uděluje. Z vlastní praxe: 1. Výrobek s označením CE je popsán čínskými znaky a protokoly o zkouškách a další doklady jsou prány korejsky, obrázkovým písmem - kolik stála navíc certifikace? Kdo ji vůbec udělil? Je vůbec udělena a nebo je tam jen nalepena značka CE? Kde se to dá ověřit? Navíc ani provedení neodpovídá platným ČSN, např, přívodní PE vodič je připojen pod šroubem, kterým je přšroubován vstupní transformátor. Doklady k napojení, které jsou v češtině mají jeden obrázek - čtvereček, ke kterému jde šipka a jedno větu u té šipky, kde je napsáno "Přívod evropské energie". Za peníze se asi dá certifikace CE udělit na cokoliv. Je to výsměch všem odborníkům. Příklad 2. tranformátor se značkou CE - štítek v maďarštině a doklady žádné. Označení CE nevěřím.

Pokud by se certifikační úřad cítil dotčený, mám kompletní fotodokumentac i a kopie certifikátů, psaných znakovým písmem. Včetně fotodokumentac e maďarsky popsaného trafa, kde se skví krásně vyvedené CE mezi maďarštinou. Já v revizích konstatuji v těchto případech - neschopno bezpečného provozu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Petr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 22.08.2005, 11:28 »

To Lampart:
U kotlů je to prosté, je to kvůli indikaci plamene - měří se totiž proud mezi ionizační elektrodou a kostrou přístroje, a jako zdroj napětí se používá přímo fázové napětí. Využívá se tedy měření proudu (zionizovaným plynem) mezi PE a L. Pokud prohodíme L a N, je jasné, že mezi PE a N žádný proud nenaměří a indikuje "zhaslý" plamen. Většina výrobců ale ve "Pokynech pro uvedení do provozu" uvádí, že je potřeba přehodit P A N přímo na svorkovnici kotle. Tyto kotle se stále vyrábějí (takže ne žádná "jediná výjimka"),  a asi ještě dlouho budou - je výrazně levnější použít jako zdroj napětí (pro pár mikroampér) přímo fázi, než dělat galvanicky oddělený samostatný zdroj.  pp.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #6 kdy: 22.08.2005, 18:03 »

To: P. Petr

Zajímalo by mne, kdo tyto kotle stále vyrábí a na základě jakého předpisu (technické podmínky, výjimka z ČSN.... apod.).

Jsem přesvědčený, že to není běžný standart a už vůbec ne standard Evropský!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Petr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 22.08.2005, 18:32 »

Měl jsem v ruce nějakou neznačkovou jednotku (zapalování + indikace plamene),  ale také od Honeywell. Nevím, zda se z toho nevyvlečou jen použitím velikého oddělovacího odporu (kaskády, >1Gohm),  takže je to bezpečnější než doutnavková zkoušečka.
Podobně připojené jsou (byly?) i senzorové vypínače a stmívače - kontaktní ploška je (byla?) připojena přes velký odpor přímo na fázi - tělem se přizemnila a tento stav byl detekován, pro tyto spínače vyráběla IO dokonce i Tesla. pp.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Bude mi stačit průřez přívodního kabelu 4x4?
 Jaký přívodní kabel k rozvaděči umístěnému na vnější stěně chaty?
 Co vsetko je treba urobit pri vymene priovodu v byte?
 Jak připravit napájecí přívod vířivé vany nebo hydromasážní kabiny?
 Aky kabel by ste pouzili na vedeni 32A(400V) ked dlzka kabelu by mala byt asi 50m?
 Je možné připojení zásuvek plochým kabelem 3x1.5?
 Jaký musí být přívod do domovního rozvaděče pro přímotopy?
 Je přípustné dovést k vařiči z 3fázového vypínače pouze jednu fázi?
 Jaký kabel od elektroměrového rozvaděče k RD ?
 Příkon, (Power) input
 Jak má vypadat provedení přívodu do rozvodnice bytu?
 Může v případě špatného izolačního stavu přívodu být revize pozitivní?
 Má být žz vodič z kabelu připojen na svorkovnici PE a PE pak žz vodičem připojena na svorkovnici N?
 Lze ve sklepě přerušit stávající přívod v krabici, stejným průměrem?
 Pro přívod 25A z HDS do elektroměrové skříně prý nestačí CY 5x6?
 Může být jedna rozvodnice napájena ze dvou různých přívodů (elměrů)?
 Je možné "prodloužit" přívod k bytové rozvodnici?
 Jak dimenzovat kabel pro soustruh 85kW?
 Má někdo zkušenost s novým přívodem do panelového bytu?
 Je možné připojit kabel 3x240mm přímo do pojistkove skrine ?
 Kde se správně rozděluje fáze v bytovém rozvaděči?
 Je odbočkou od elektroměru i přivod do bytové rozvodnice?
 Opravdu musí být přívod bytu třemi vodiči?
 Lze tahat přívod z HDS k elektroměru středem budovy?
 Proč jsou šňury u některých spotřebičů "krátké" ?
 Stačí původní přívodní kabel pro stavbu uložit pouze do chráničky?
 Jaké povolení na 3km dlouhý přívod po vlastních pozemcích ?
 Nejsem v rosporu s ČSN při provedení přívodu k hlavnímu rozvaděči?
 Je provedení připojení stroje v pořádku ?
 Jaký zvolit kabel pro napájení pěti stavebních buněk?
 Mohu udělat podružný rozvaděč s přívodem AYKY 4Bx4?
 Kde a jak je definován tzv. "poddajný přívod"?
 Existuje nerozebiratelný 3 fázový prodlužovací přívod?
 Je možné prívodný kábel k elektromeru ťahať vzduchom?
 Co dělat, když se v návodu k ledničce píše: Přívodní kabel se nesmí prodlužovat?
 Jaký zvolit průměr vodiče a velikost jističe pro elektromotor posuvu brány?
 Co mohlo vše vyhořet, když osobák nacouval do sloupku s nožovými pojistkami?
 Je kabel od elektroměru do rozvaděče v RD dimenzován s rezervou i pro TČ?
 Jak jsou připojovány průmyslové stroje pomocí kabelových kanálů?
 Je možné paralelní spojení Al a Cu kabelu?
 Mohu nahradit kabel CYKY-J5x6mm2 za kabel CYKY-J4x6mm2?
 Jaký kabel použít pro připojení garáže od elektroměrového rozvaděče?
 Jak se volí průřez přívodního kabelu?
 Lze připojit pohon brány přímo z venkovního elektroměrového rozvaděče?
 Jak zvolit průřez přívodního kabelu bez dokumentace stroje?
 S kterou normou je v nesouladu přívod k jednomu spotřebiči dvěma kabely?
 Jaký zvolit stykač pro spínání přívodu dílny 3x25A?
 Jsou normy na přívodný kabel?
 Mohu přizvat rt na revizi RD s přívodem CYKY 4x6mm?
 Lze prodlužovat přívodní kabel do domu?
 Jaký je nejmenší průřez kabelu od RE?
 Jaky zvolit průřez vedení pro přenos 600W/12V?
 Ako zapojit dvoj-elektromerový rozvádzač jedným prívodným káblom AYKY-J 4x35?
 Jaký kabel potřebujeme pro elektrickou přípojku k RD na vzdálenost 900m?
 Mám přivést do starého podružného TN-C znovu pouze 4 nebo už 5 vodičový kabel?
 Jak odstranit havarijní stav nástřešního držáku?
 Jak nahradit 2x4 Al přívodu od hl. jističe 1x25A?
 Je možné v přívodním kabelu 5x nepoužít modrý N vodič?
 Kdy je opravdu nutná výměna vedení při změně hlavního jističe?
 Je možné použít k lustru kabel s průřezy 1,5mm2 na vzdálenost 10m?
 V čem je přidaná hodnota 5-ti žilového kabelu mezi RE a RP?
 Jak dimenzovat kabel pro připojení přijímače Wifi na vzdálenost 350m?
 Z které strany ideálně přivést kabely k (podružnému) rozvaděči?
 Mam pouzit pre rozvod privodu do chatiek AYKY 3x240 alebo radcej kabel AYY?
 Jak se vám libí přívod kotle neuloženými vodiči?
 Jak postupovat v případě, kdy si přeji vyšší průřez přívodu než uvádí projekt?
 Spadá i byt 1+1 bez plynu do kategorie elektrizace "B"?
 Setkáváte se v praxi se smyčkováním napájení rozvaděčů?
 Požadavky na elektrické rozvody (1.)
 Je mozne privod k motoru zaluzii viest viacerymi kablami?
 Jak ve skutečnosti vypadají přívodní a elektrická vedení na staveništích?
 Mozem pouzit v bytovkovej stupacke privod do elmera prierezu 6mm2?
 Jak mám postupovat když chci pokládat svůj přívodní kabel na cizím pozemku?
 Je v pořádku přívod 5x pro sklokeramiku v soustavě TN-C?
 Je možné z elektroměrového rozvaděče vést dva kabely pro podružné rozvaděče?
 Mohu místo třífázové zásuvky dát malý rozvaděč?
 Je rozdíl v reálném výkonu motoru při různém průřezu přívodních vodičů?
 Lze HDV nasmyčkovat k více elektroměrům?
 Je dobrý nápad udělat spoj na domovním přívodu?
 Lze použít 4 jednotlivé CY10 450/750V jako přívod do bytu?
 Je možné spojit spojit vodiče kvůli posílení přívodu?
 Mohu pro rozvaděč FVE použít přívod a vývod TN-C?
 Máte tip na laciný typ rotačního přívodu L+N+PE?
 Je slaněný vodič vhodný k napájení podružného rozvaděče?
 Je už i přívodní vedení součást elektroinstalace konkrétního objektu?
 Mohou být vodiče jednoho HDV z různých materiálů ?
 Musí jít přívodní kabel do rozvaděče nejdříve na svorkovnicí?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.