Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Jsou normy na přívodný kabel?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jsou normy na přívodný kabel?  (Přečteno 17136 krát)
Andrey Gregor
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 22.01.2015, 21:30 »



Máme přetržený přívod od EM skříni do provozovny. CYKY 5x6, hlavní jistič 3x25A.
"Elektrikář",  který navrtal do toho kabelu ve zdi společné chodby, dal tam dvě krabici a pospojoval dráty, viz foto. Majiteli budovy ta prasárna nevadila, je spokojen s levným elektrikářem. Ale z té doby začal náhodně jeden-dvakrát denně vybavovat hlavní jistič v provozovně, kam ten kabel vede. Při tom, že celková zátěž na jednu fázi nepřesahuje 4 kW krátkodobě, běžně do 2 kW. Ten elektrikář říká, že v jedné té jeho krabici je vidět na konci jednoho drátu patinu (ten šedý) a to podle něho znamená, že jedna fáze je přetížená a problém s vybavováním hl. jističe je jen v rozvaděči provozovny.
Na můj návrh aby té dráty byly aspoň lisované a raději vyměněn cely kabel (celkem pouhých 12 m),  tvrdí, že je to blbost, že té krabice určené do 60A a spoje jsou v pořádku. O čem já vážně pochybuji.
Jsou nějaké normy na přívodný kabel od elektroměrové skříni k rozvaděči? Může být pospojován, svorkován nebo lisován? Nevím jak ten problém řeším, když nesmím vyměnit ten kabel sám bez souhlasu majitele.


* 220120152504.jpg (326 KB, 2048x1536 - prohlédnuto 2149 krát.)

* 220120152505.jpg (278.62 KB, 2048x1536 - prohlédnuto 1618 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 23.01.2015, 13:08 »

Jistě, že jsou normy. Ale ty budou řešit jak má být kabel uložen, jak dimenzován, kde může_nemůže být uložen, jaký to má být kabel atd atd.
Pak bude určitě v nějaké normě napsáno, jakým způsobem mají být provedeny spoje, že musí být použity typizované svorky atd atd...

Pokud je to svorkovnice SP-96 z Koposu (vypadá tak),  tak ta je dimenzovaná na vodiče o průměru max 4mm2 - takže to je špatně.
Ale...

Ten hlavní jistič co vypadává je kde? Z popisu mě to není úplně jasné. Jestli je před touto krabicí (směrem od přívodu el.energie),  nebo až za tímto spojem?

Pokud před, tak by to mohlo mít vliv (ale nejsem o tom přesvědčen). Pokud za tímto spojem, tak to to asi mít vliv nebude.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 23.01.2015, 13:12 »

Pokud je to svorkovnice SP-96 z Koposu (vypadá tak),  tak ta je dimenzovaná na vodiče o průměru max 4mm2 - takže to je špatně...
Mně to stejně na té fotce připadá jako průřez 4 mm2.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Tomáš Kurel
*
Offline Offline



revizní technik E2A, elektromontáže, servis


WWW
« Odpověď #3 kdy: 23.01.2015, 13:25 »

podle mě by toto spojení v krabici nemělo mít vliv na vypadávání jističe. Jen je otázka jestli ten zkrat co vznikl během vrtání do zdi nepocuchat trochu ten jistič před elektroměrem a ten je od té doby citlivější než by měl být. viděl bych to spíše na výměnu onoho jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 23.01.2015, 13:36 »

A kde je problém např. ve změření izolačního stavu kabelu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 23.01.2015, 14:06 »

....fotky nejsou moc kvalitní a těžko se rozlišuje zdá je to 4 nebo 6 mm2. Ale také myslím, že to není podstatné i když ta  fáze v "šedé" barvě má trochu jinou barvu než ostatní.

Minulý týden jsem řešil poruchu u kolegy v panelovém domě. Přepojoval osvětlení v bytě a udělal zkrat. Odrovnaný jistič 10A v bytě, odrovnaný jistič 25A před elektroměrem a vyražená nožová pojistka 80 A gG na přívodu. Koukal jsem na to dílo......a prý to jenom plesklo ale říkal, že to byla rána velká. Je to také téma do diskuse, jak je možné, že takový zkratový proud ty jističe nezvládají. Asi je 6kA málo......

Je to podobný příklad. Pokud je ten jistič, který vypadává před elektroměrem, tak bude tím zkratem vadný, tak jak již zde kolegové navrhuji.

Jak píše pan kolega  Pavel Horský, změřit isolační stav kabelu, impedanci v každé fázi na konci kabelu a vyměnit hlavní jistič za kvalitní značku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Andrey Gregor
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 23.01.2015, 15:01 »

Omlouvám se za špatné fotky, fotil jsem ve tmě telefonem.
Jak jsem psal, kabel má průřez 6 mm. Porucha je vedle elektroměrové skříni, cca 1 m.
Je jasné, že problém vznikl po provrtání kabelu. Souhlasím s tím, že máme nejdřív vyměnit jistič za novy.
Ale je jasné, že i kdyby fáze byla přetížená, neměl by se ohřívat kabel tohoto průměru po 25A jističi. Pouze při špatném spoji. A to bych tak nechtěl nechat ať nový jistič i nebude na tolik citlivý.

Pokud je to svorkovnice SP-96 z Koposu (vypadá tak),  tak ta je dimenzovaná na vodiče o průměru max 4mm2 - takže to je špatně.
To jsem chtěl slyšet.

Z příspěvku je mi jasné, že žádná norma nezakazuje pospojování vodičů mezi elektroměrovou skříní a PLkem, to již je dobře Úsměv
Jsou lisované spoje důvěryhodnější než takové sešroubované? Nebo existuje jiné kvalitní řešení bez výměny kabelu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 23.01.2015, 15:06 »


Jsou lisované spoje důvěryhodnější než takové sešroubované? Nebo existuje jiné kvalitní řešení bez výměny kabelu?

Pokud je lisovaný spoj proveden kvalitně, neviděl bych do budoucna žádný problém.
Pokud je kvalitně proveden šroubovaný spoj, neviděl bych žádný problém, snad jen v estetice viz. vaše dvě krabičky.
Je však třeba počítat s tím, že je každý spoj považován za případné nežádoucí poruchové místo.
Nic lepšího než výměna kabelu za nový prostě není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 23.01.2015, 15:42 »

Změření proudů v jednotlivých fázích vyžaduje jen klešťový ampérmetr.....

Jen malá úvaha.
Pokud je proud v jedné fázi okolo 25-30 ampérů, tak se může jeden z těch spojů zahřívat. je trochu více do tmavé barvy. To lze zjistit IR měřičem teploty anebo ( pokud je kvalifikace elektro) tak i svíčkou. Přechodový odpor spoje je daný vždy plakem a plochou. Když se na ten spoj podíváte podrobněji, tak ta plocha u šedého vodiče je menší než u ostatních vodičů. ke prostě jen přiskřípnutý, místo aby byl pod hlavičkou. Jako učeň jsem za to dostával pohlavky. Pak by možná pomohlo rovnoměrné rozdělení spotřeby na všechny fáze.

Je ale faktem, že ten jistič může být citlivý již na 20A po případném zkratu. Je prostě "nakousnutý".

Jinak by mne asi nikdy nenapadlo spojit kabel CAKY 5x6 takovou krabicovou svorkou.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #9 kdy: 23.01.2015, 17:29 »

Při převrtání toho kabelu mohlo také dojít např. nejprve k přerušení vodiče N (případně i ke spojení takto přerušeného vodiče N s některou fází) a to mohlo způsobit poškození nějakého spotřebiče/ů (případně i instalace) v provozovně a tento poškozený spotřebič/e by nyní mohl způsobovat to nahodilé vybavování hlavního jističe v provozovně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #10 kdy: 24.01.2015, 09:49 »

Při převrtání toho kabelu mohlo také dojít např. nejprve k přerušení vodiče N (případně i ke spojení takto přerušeného vodiče N s některou fází) a to mohlo způsobit poškození nějakého spotřebiče/ů (případně i instalace) v provozovně a tento poškozený spotřebič/e by nyní mohl způsobovat to nahodilé vybavování hlavního jističe v provozovně.

Víc než velice nepravděpodobn é.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 24.01.2015, 15:05 »

Dle fota vidím unavené vodiče modrá, hnědå, šedá, základ mohl vzniknout v přechoďáku vodiče N, ony dva fázové pak jedou proti sobě a shazují jistič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 24.01.2015, 16:29 »

Na mě se asi podepsalo, že jsem studoval mj. měřící techniku a tak pokud je to možné, dávám přednost měření před věštěním z kávové sedliny nebo rozsypané čočky...

Pokud se nenaměří nějaký problém s izolačními stavy a proudy budou odpovídat "předpokladům",  pak bych přemýšlel o tom, jestli jistič "nedostal pecku, která by se na jeho vlastnostech podepsala" při tom poškození kabelu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.01.2015, 17:33 »

Na mě se asi podepsalo, že jsem studoval mj. měřící techniku

Předmět Elektrické měření definoval docent Vladislav Matyáš jako figuru krále na šachovém poli mezi ostatními předměty z elektriky.
Ano, servisman především měří, také revizní technik i zkušební technik především měří a pak vyhodnocuje. Před tímto měřením lidé toho navykládají... .. proto platí, že bez měření není vědění.

...a já pořád, kde Jiří chodí na mnohé nápady a on zatím studoval elektrická měření u profesora Stránského, nebo u Forejta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 24.01.2015, 19:22 »

S těmi jmény jsem se setkal, ale nepotkal jsem se s těmi lidmi.
Já jsem chodil do SPŠE v Plzni, Měřicí a automatizační technika.
Myslím, že jak profesor Voráček, tak ing. Poustka, i když byl každý z nich úplně jiný, nejen ve mě zanechali takový "základ",  podle kterého je třeba vědět jak věci fungují, aby bylo možné hledat závadu, protože závada je odchylka od normální funkce.
A především ing. Poustka mě přivedl k mému přesvědčení, že než se začně něco měnit, střihat,... je dobré "nedestruktivní mi metodami" zjistit co nejvíc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #15 kdy: 24.01.2015, 22:02 »

Osobně bych nechtěl, aby přívod pro moji provozovnu, byl několikrát zbytečně přerušen a napojen způsobem běžným někdy před 30 lety a ještě špatně. Vyžadoval bych maximální spolehlivost. Vždyť i zde jde o peníze. Navíc každý kdo bude na chodbě něco dělat a bude hledat napájení, rád využije nabídnutých možností k "černému odběru". Být majitelem provozovny, tak by mě dost štvaly ty občasné výpadky i tato rizika.

Tedy ne jen podle předpisů, ale především z čistě praktických důvodů, bych přívodní kabel vyměnil za nový. Kdo ví kde se na něm ten .... ještě "podepsal". Rozhodně bych nechal změřit, jak je kabel zatížen během běžného provozu a možná bych začal uvažovat o použití většího průřezu. To předpokládám, vzhledem ke známkám "vyhřátí",  by stejně bylo asi žádoucí. Jak už bylo několikrát napsáno. Jasno bude po zjistění stavu na místě a především provedených měření.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Může záměna L a N způsobit u přivodu poruchu přístroje?
 Bude mi stačit průřez přívodního kabelu 4x4?
 Jaký přívodní kabel k rozvaděči umístěnému na vnější stěně chaty?
 Co vsetko je treba urobit pri vymene priovodu v byte?
 Jak připravit napájecí přívod vířivé vany nebo hydromasážní kabiny?
 Aky kabel by ste pouzili na vedeni 32A(400V) ked dlzka kabelu by mala byt asi 50m?
 Je možné připojení zásuvek plochým kabelem 3x1.5?
 Jaký musí být přívod do domovního rozvaděče pro přímotopy?
 Je přípustné dovést k vařiči z 3fázového vypínače pouze jednu fázi?
 Jaký kabel od elektroměrového rozvaděče k RD ?
 Příkon, (Power) input
 Jak má vypadat provedení přívodu do rozvodnice bytu?
 Může v případě špatného izolačního stavu přívodu být revize pozitivní?
 Má být žz vodič z kabelu připojen na svorkovnici PE a PE pak žz vodičem připojena na svorkovnici N?
 Lze ve sklepě přerušit stávající přívod v krabici, stejným průměrem?
 Pro přívod 25A z HDS do elektroměrové skříně prý nestačí CY 5x6?
 Může být jedna rozvodnice napájena ze dvou různých přívodů (elměrů)?
 Je možné "prodloužit" přívod k bytové rozvodnici?
 Jak dimenzovat kabel pro soustruh 85kW?
 Má někdo zkušenost s novým přívodem do panelového bytu?
 Je možné připojit kabel 3x240mm přímo do pojistkove skrine ?
 Kde se správně rozděluje fáze v bytovém rozvaděči?
 Je odbočkou od elektroměru i přivod do bytové rozvodnice?
 Opravdu musí být přívod bytu třemi vodiči?
 Lze tahat přívod z HDS k elektroměru středem budovy?
 Proč jsou šňury u některých spotřebičů "krátké" ?
 Stačí původní přívodní kabel pro stavbu uložit pouze do chráničky?
 Jaké povolení na 3km dlouhý přívod po vlastních pozemcích ?
 Nejsem v rosporu s ČSN při provedení přívodu k hlavnímu rozvaděči?
 Je provedení připojení stroje v pořádku ?
 Jaký zvolit kabel pro napájení pěti stavebních buněk?
 Mohu udělat podružný rozvaděč s přívodem AYKY 4Bx4?
 Kde a jak je definován tzv. "poddajný přívod"?
 Existuje nerozebiratelný 3 fázový prodlužovací přívod?
 Je možné prívodný kábel k elektromeru ťahať vzduchom?
 Co dělat, když se v návodu k ledničce píše: Přívodní kabel se nesmí prodlužovat?
 Jaký zvolit průměr vodiče a velikost jističe pro elektromotor posuvu brány?
 Co mohlo vše vyhořet, když osobák nacouval do sloupku s nožovými pojistkami?
 Je kabel od elektroměru do rozvaděče v RD dimenzován s rezervou i pro TČ?
 Jak jsou připojovány průmyslové stroje pomocí kabelových kanálů?
 Je možné paralelní spojení Al a Cu kabelu?
 Mohu nahradit kabel CYKY-J5x6mm2 za kabel CYKY-J4x6mm2?
 Jaký kabel použít pro připojení garáže od elektroměrového rozvaděče?
 Jak se volí průřez přívodního kabelu?
 Lze připojit pohon brány přímo z venkovního elektroměrového rozvaděče?
 Jak zvolit průřez přívodního kabelu bez dokumentace stroje?
 S kterou normou je v nesouladu přívod k jednomu spotřebiči dvěma kabely?
 Jaký zvolit stykač pro spínání přívodu dílny 3x25A?
 Mohu přizvat rt na revizi RD s přívodem CYKY 4x6mm?
 Lze prodlužovat přívodní kabel do domu?
 Jaký je nejmenší průřez kabelu od RE?
 Jaky zvolit průřez vedení pro přenos 600W/12V?
 Ako zapojit dvoj-elektromerový rozvádzač jedným prívodným káblom AYKY-J 4x35?
 Jaký kabel potřebujeme pro elektrickou přípojku k RD na vzdálenost 900m?
 Mám přivést do starého podružného TN-C znovu pouze 4 nebo už 5 vodičový kabel?
 Jak odstranit havarijní stav nástřešního držáku?
 Jak nahradit 2x4 Al přívodu od hl. jističe 1x25A?
 Je možné v přívodním kabelu 5x nepoužít modrý N vodič?
 Kdy je opravdu nutná výměna vedení při změně hlavního jističe?
 Je možné použít k lustru kabel s průřezy 1,5mm2 na vzdálenost 10m?
 V čem je přidaná hodnota 5-ti žilového kabelu mezi RE a RP?
 Jak dimenzovat kabel pro připojení přijímače Wifi na vzdálenost 350m?
 Z které strany ideálně přivést kabely k (podružnému) rozvaděči?
 Mam pouzit pre rozvod privodu do chatiek AYKY 3x240 alebo radcej kabel AYY?
 Jak se vám libí přívod kotle neuloženými vodiči?
 Jak postupovat v případě, kdy si přeji vyšší průřez přívodu než uvádí projekt?
 Spadá i byt 1+1 bez plynu do kategorie elektrizace "B"?
 Setkáváte se v praxi se smyčkováním napájení rozvaděčů?
 Požadavky na elektrické rozvody (1.)
 Je mozne privod k motoru zaluzii viest viacerymi kablami?
 Jak ve skutečnosti vypadají přívodní a elektrická vedení na staveništích?
 Mozem pouzit v bytovkovej stupacke privod do elmera prierezu 6mm2?
 Jak mám postupovat když chci pokládat svůj přívodní kabel na cizím pozemku?
 Je v pořádku přívod 5x pro sklokeramiku v soustavě TN-C?
 Je možné z elektroměrového rozvaděče vést dva kabely pro podružné rozvaděče?
 Mohu místo třífázové zásuvky dát malý rozvaděč?
 Je rozdíl v reálném výkonu motoru při různém průřezu přívodních vodičů?
 Lze HDV nasmyčkovat k více elektroměrům?
 Je dobrý nápad udělat spoj na domovním přívodu?
 Lze použít 4 jednotlivé CY10 450/750V jako přívod do bytu?
 Je možné spojit spojit vodiče kvůli posílení přívodu?
 Mohu pro rozvaděč FVE použít přívod a vývod TN-C?
 Máte tip na laciný typ rotačního přívodu L+N+PE?
 Je slaněný vodič vhodný k napájení podružného rozvaděče?
 Je už i přívodní vedení součást elektroinstalace konkrétního objektu?
 Mohou být vodiče jednoho HDV z různých materiálů ?
 Musí jít přívodní kabel do rozvaděče nejdříve na svorkovnicí?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.