Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Eva Martinů 20.08.2005, 11:06



Název: Může záměna L a N způsobit u přivodu poruchu přístroje?
Přispěvatel: Eva Martinů 20.08.2005, 11:06
Kdysi jsem byla na návštěvě v jednom servisu kde mi opravovali mikrovlnku. Chtěli mi názorně vysvětlit ve kterém dílu je závada (byl to zkrat jedné průchodky na magnetronu s kostrou). Z pochopitelných důvodů jsem s opravou nesouhlasila. Při té příležitosti mi ale sdělili, že síťový kabel má nesprávné barvy (nevím proč mi to říkali, bylo mi to úplně jedno, neboť se závadou to nijak nesouviselo, mikrovlnka jela 8 let). Fázový vodič byl do přístroje přiváděn modrou barvou a nulový hnědou (PE zel-žl.). Jenomže to zřejmě bylo v továrně zapojeno podle schváleného modelu se standardněji respektovanými barvami - L-hnědý, N-modrý (tedy tak, že zřízenec vezme modrý a zapojí ho "sem",  vezme hnědý a strčí ho "támhle",  ať už je to jakýkoliv kabel). V důsledku to znamenalo, že vypínaný byl v mém případě N. Myslím, že bezpečnost obsluhy to nesnižuje, zajímaly by mě ale vaše případné názory na správný postup servisního technika, který si skutečnosti všimne při dohledávání závady. Měl by kabel zahodit a dát tam jiný, pouze přehodit dráty nebo s tím nedělat vůbec nic ? Může mít jakákoliv z těchto možností nějaké právní důsledky ? Děkuji, Eva


Název: Re: servis elektroniky - záměna N a L ?
Přispěvatel: Karel Kosina 20.08.2005, 11:39

Uvedená problematika je u hodně dovozových zařízení, kdy v některých typech zalité vidlice je k jejímu levému kolíku připojen modrý vodič. Ve vlastním zařízení pokud má uvnitř nějakou následnou svorkovnici je připojen tento modrý většinou již dle barvy správně na N a hnědý na L.Jelikož ve většině naších instalacích je na levé zdířce zásuvky fáze dochází k této záměně.Jinak pokud tato problematika záměny barvy vodiče pro vedení L nesouvisí s poruchou daného zařízení a ochranný vodič PE je zapojený správně se domnívám, že servisní technik tuto problematiku nemusí řešit a neplynou pro něho žádné právní důsledky.Spíše by se s touto problematikou měl zabývat orgán, který dovoz tohoto zařízení schválil.



Název: Re: Může záměna L a N způsobit u přivodu poruchu přístroje?
Přispěvatel: Štefan Beláň 20.08.2005, 13:59

To: E. Martinů

K poruše 1 fázového spotřebiče na 230V dojít nemůže a nemá to žádný vliv na jeho provoz ani bezpečnost.

Co mne však zaráží,  že byl vypínání N vodiče? Podle platných ale  i starých již neplatných norem, jednopólové vypínaní nebylo povoleno. Vždy se vypínaly a musejí vypínat oba vodiče L i N, tj. musí být použité dvojpólové vypínače. Pokud byl použit jednopólový vypínač, nemohl projít výrobek zkušebnou.

Možná že jste se pouze spletla? 



Název: Re: Může záměna L a N způsobit u přivodu poruchu přístroje?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 20.08.2005, 15:01

U spotřebičů vyrobených v ČR jsou většinou barvy vodičů dodržené. Jiná situace je u dovážených spotřebičů, tam si zjevně nikdo nijak zvlášť neláme hlavu s tím, co bude L a co N. Souvisí to zřejmě s používáním zásuvek a vidlic SCHUKO, u těch není poloha L a N pevná, vidlice se dá otočit. V TD těchto spotřebičů se mluví o pracovních, popř. ochranném vodiči, ne jako o vodičích L, N, PE.
U žádného spotřebiče by ovšem nikdy nemělo dojít k poškození, pokud se přehodí L a N, ani by tento spotřebič neměl být nefunkční natož nebezpečný.
Určité problémy byly pouze s jedním typem plynových kotlů, ten byl po přehození L a N nefunkční.
Pracovník v servisu by podle mě měl přívod zapojit tak, jak je v ČR obyklé, i když by to nemělo mít na nic vliv. Ntvrdím, že je to jeho povinnost, ale v ČR je takový hezký zvyk :-)



Název: Re: Může záměna L a N způsobit u přivodu poruchu přístroje?
Přispěvatel: Miroslav Lampart 21.08.2005, 12:16

Jednoznačně NE. Pokud se to stalo, tak spotřebič nebyl scválen pro provoz v ČR. Jen "rozdvojky" mají přehozené fáze v rozdílných vývodech. Je pravda, že jsou plynové kotle, které jsou nefunkční, při přehození L a N (už jsem se s ním setkal),  ale to je snad jediná výjimka, která se už neprodává.

I když o schvalování a udělování značky CE mám dost velké pochybnosti, za co se tato certifikace uděluje. Z vlastní praxe: 1. Výrobek s označením CE je popsán čínskými znaky a protokoly o zkouškách a další doklady jsou prány korejsky, obrázkovým písmem - kolik stála navíc certifikace? Kdo ji vůbec udělil? Je vůbec udělena a nebo je tam jen nalepena značka CE? Kde se to dá ověřit? Navíc ani provedení neodpovídá platným ČSN, např, přívodní PE vodič je připojen pod šroubem, kterým je přšroubován vstupní transformátor. Doklady k napojení, které jsou v češtině mají jeden obrázek - čtvereček, ke kterému jde šipka a jedno větu u té šipky, kde je napsáno "Přívod evropské energie". Za peníze se asi dá certifikace CE udělit na cokoliv. Je to výsměch všem odborníkům. Příklad 2. tranformátor se značkou CE - štítek v maďarštině a doklady žádné. Označení CE nevěřím.

Pokud by se certifikační úřad cítil dotčený, mám kompletní fotodokumentac i a kopie certifikátů, psaných znakovým písmem. Včetně fotodokumentac e maďarsky popsaného trafa, kde se skví krásně vyvedené CE mezi maďarštinou. Já v revizích konstatuji v těchto případech - neschopno bezpečného provozu.



Název: Re: Může záměna L a N způsobit u přivodu poruchu přístroje?
Přispěvatel: Petr Petr 22.08.2005, 11:28

To Lampart:
U kotlů je to prosté, je to kvůli indikaci plamene - měří se totiž proud mezi ionizační elektrodou a kostrou přístroje, a jako zdroj napětí se používá přímo fázové napětí. Využívá se tedy měření proudu (zionizovaným plynem) mezi PE a L. Pokud prohodíme L a N, je jasné, že mezi PE a N žádný proud nenaměří a indikuje "zhaslý" plamen. Většina výrobců ale ve "Pokynech pro uvedení do provozu" uvádí, že je potřeba přehodit P A N přímo na svorkovnici kotle. Tyto kotle se stále vyrábějí (takže ne žádná "jediná výjimka"),  a asi ještě dlouho budou - je výrazně levnější použít jako zdroj napětí (pro pár mikroampér) přímo fázi, než dělat galvanicky oddělený samostatný zdroj.  pp.



Název: Re: Může záměna L a N způsobit u přivodu poruchu přístroje?
Přispěvatel: Štefan Beláň 22.08.2005, 18:03

To: P. Petr

Zajímalo by mne, kdo tyto kotle stále vyrábí a na základě jakého předpisu (technické podmínky, výjimka z ČSN.... apod.).

Jsem přesvědčený, že to není běžný standart a už vůbec ne standard Evropský!



Název: Re: Může záměna L a N způsobit u přivodu poruchu přístroje?
Přispěvatel: Petr Petr 22.08.2005, 18:32

Měl jsem v ruce nějakou neznačkovou jednotku (zapalování + indikace plamene),  ale také od Honeywell. Nevím, zda se z toho nevyvlečou jen použitím velikého oddělovacího odporu (kaskády, >1Gohm),  takže je to bezpečnější než doutnavková zkoušečka.
Podobně připojené jsou (byly?) i senzorové vypínače a stmívače - kontaktní ploška je (byla?) připojena přes velký odpor přímo na fázi - tělem se přizemnila a tento stav byl detekován, pro tyto spínače vyráběla IO dokonce i Tesla. pp.