Rozdíl je také v přístupu, kterým zajistíte, že zařízení přežije transienty (přechodné jevy) a dočasná přepětí (TOV).
V případě transientů se musíte postarat, že jsou obsaženy elementy, které přebytečnou energii pohltí nebo zadrží.
V případě TOV asi není šance zkoušet něco pohltit - té energie může za tu dobu přitéct opravdu hodně na to, aby se to dalo rozumně pohlit. Zařízení to prostě musí (krátkodobě) vydržet.
Na druhou stranu napětí, kterému čelíte, není tak vysoké oproti nominálnímu a díky tomu máte dost času zareagovat a citlivé části odpojit od napájení.
Terminologicky je to ovšem celé dost matoucí, protože pro návrh ochran proti tranzientním jevům v podstatě vycházíte z "Overvoltage class", viz např.
https://www.cui.com/blog/understanding-iec-overvoltage-categoriesV podstatě může nastat toto:
1. Transientní jev - použijete v kaskádě SPD prvky (jiskřiště, varistory, transily), tyto případnou přepěťovou vlnu oříznou na nějakou napěťovou hladinu. Tuto hladinu a související proudový ráz pak musí navazující zařízení po nějakou krátkou dobu přežít.
Příkladem vám budiž kaskáda SPD v domě, kde na 230/400V rozvodu máte postupně SPD tříd T1->T2->T3, kde ta kaskáda omezuje postupně na 4kV->2,5kV->1,5 kV.
Jemná ochrana T3 pustí dál až 1500V a s tím by se spotřebiče určené na 230VAC měly nějakou tu necelou milisekundu měly poprat. Těmto hladinám pak tako odpovídajínáro
ky kladené na izolaci vodičů - pro běžné CYKY je zkušební napětí 2,5 kV právě proto, že za ochranou T2 by se vyšší napětí vůbec nemělo.
2. Dočasné přepětí (TOV) - například se vám v síti místo očekávaných 230V (230V +10% = tj. max cca 255V) objeví přepětí - třeba 300V na dobu několika (desítek) sekund. Poprat se s tím můžete například tak, že předepíšete takové jištění, že na výsledný nadproud dostatečně rychle zareaguje jistič a obvod odpojí. Pokud reakce tepelné spouště jistících prvků nebude dost rychlá, nebo zvýšené napětí nevyvolá potřebný nadproud, dá se to řešit buď aktivací napěťové vypínací spouště, nebo také "crowbar" řešením - detekujete přepětí, sepnete obětní element do tvrdého zkratu a na to již reaguje magnetická spoušť jističe. Jsou samozřejmě i další řešení.
V ideálním případě by výrobce měl ke každému spotřebiči poskytovat informace ohledně toho jaké přepětí zařízení snese po jakou dobu. Například podobně jako to můžete vidět třeba u slušných SPD - zde příklad pro SPD T3 zde oblíbené značky Dehn:
https://www.dehn.cz/pdbRes/DE_CS_Web/3393/31742/Artikelnummer-pdf/31744/924396.pdf