Takže svítidla s vlastní baterií jsou nejvýhodnější?
Na pár školeních jsem slyšel, že snad od 100 (?) nouzáků se už vyplatí centrální systém NO.
I z pohledu údržby, aby nemuseli furt obíhat všechna svítidla.
Taky jedna baterie v centrálním systému pak bude levnější na údržbu a nejspíš bude mít delší životnost než 100 baterií ve svítidlech. Mimochodem, baterie v nouzových svítidlech jsou konstruovány pro 20 st. celsia. Je to vždy ve svítidle dodrženo?
V objektu budou instalovány tlačítka CENTRAL STOP a TOTAL STOP.
Ano, pozůstatek z dřívější normy, kde bylo uvedeno "tlačítko".
V dnešních vydáních je uvedeno "vypínací prvek".
Omlátit zpracovateli PBŘ o hlavu ...
Central stop vypne kompletně rozváděč RH, ze kterého je napájeno veškeré osvětlení objektu. Nouzová svítidla chce však napájet z požárního rozváděče, který bude pod napětím až do vypnutí tlačítkem total stop. Já tvrdím, že nouzáky musí být napojeny z RH, protože by si po slačení Central stopu zaměstnanci rozbili ve tmě hubu, neboť by se tak nouzáky neaktivovaly a stále by vesele nabíjely z požárního rozváděče.
Podívej se na ČSN EN 50172:2005, čl. 5.2
Správně musíš monitorovat výpadek jištění kteréhokoli světeleného obvodu a při jeho výpadku, či při ztrátě napájení normálního osvětlení aktivovat osvětlení nouzové. Čili napájení nouzového osvětlení z požárního rozváděče s aktivací na základě ztráty napětí či výpadku jištění v RH ...
Jinak požadavek hasiče dává smysl, viz ČSN 73 0848:2010, čl. 4.1.1
Pokud bys vypnul napájení NO v RH, pak už jsou nouzová svítidla napájená jen z jednoho zdroje (z baterie)
Takto by měly svítit nejprve ze sítě (z požárního rozváděče po vypnutí RH) a následně až po vypnutí požárního rozváděče z baterie ...
Budeš ale potřebovat bateriový nouzák, který má samostatný vstup pro jeho aktivaci i při napájení ze sítě ... anebo centrální nouzový systém.