Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Co mohlo zpusobit zablesk z odpojene bytove rozvodnice?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co mohlo zpusobit zablesk z odpojene bytove rozvodnice?  (Přečteno 37193 krát)
Lukas Pustina
« kdy: 06.08.2010, 00:30 »

Jako zacinajici elektrikar s potrebnyma vyhlaskama se chystam rekonstruovat elektroinstala ci v byte mojich rodicu (medene rozvody za stavajici hlinik).
Po navysei hodnoty hlavniho jistice na 25A 1f pracovniky CEZ jsem se pustil do prace, kdy jsem v prvnim kroku po odpojeni hlavniho jistice demontoval starou bytovou rozvodnici.
Po povoleni cele rozvodnice a vytahani vsech kablu jsem tuto svesil dolu a pri snaze dat splet vodicu trosku na stranu me oslepil zablesk jako pri svarovani bez kukly. Zdroj tohoto zablesku je mi zahadou a obracim se na Vas, odborniky, zda by jste mi ji pomohli rozlousknout.

Co se tyka naseho bytu, ohrivame si vodu bojlerem, ktery je spinany po dobu 8 hodin denne spinacimi hodinami.
Nejsem si uplne jisty, ale myslim, ze zrovna v tu dobu nam bezel nizky tarif, takze ovladani bojleru mohlo byt aktivni, jiny vyskyt napeti si pri odpojenem hlavnim jistici nedokazu predstavit, pokud zanedbam zvonek.
Pokud tento zablesk zpusobilo spojeni vodicu, ktere ovladaji stykac k bojleru, muze to mit za nasledek zniceni spinacich hodin?

Revizniho technika pozvu po skonceni moji prace a odbornika prizvu pouze v pripade, ze ho budu nevyhnutne potrebovat:)
Planuji se elektrikou zivit, tak nekde zacit musim...Mrknutí
(to jen na margo prispevatelu, kteri me misto rad budou posilat za odbornikem s dvacetiletou praxi..)#106#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pif666
« Odpověď #1 kdy: 06.08.2010, 07:51 »

Niesom elektrikar - ale rad sledujem tieto diskusie hoci ako laik ... Kadopadne, ked neviete najst pricinu takehoto javu sam, asi by ste sa "elektrikou zivit" nemali - bez urazky.

Ako pisete zrejme to bude od spinacich hodin / napajania bojlera.  Ako ste zabezpecili aby to co idete rozoberat nebolo pod napatim vratane bojlera? Overili ste si, ze mozete zacat pracovat meranim?

Od elektikarov z fora dostanete zrejme presne to co nechcete - ked neviete co robite tak sa do toho nepustajte. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline OfflineChomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 06.08.2010, 08:40 »

Než do rovaděče sáhnu rukama, ověřím beznapěťový stav zkoušečkou (ne fázovkou).

To, že jsem někde shodil nějaký jistič nic neznamená. Při práci pod napětím platí dvakrát měř jednou pracuj.

Zapojení HDO najdete na stránkách distributora, ale jako elektrikář byste ho měl být schopen rozeznat i v rozvaděči.

Při vypnutém hlavním vypínači před elektroměrem byste v rozvodnici neměl mít žádné napětí. To ovšem neznamená, že se vám něco nemůže přitoulat od sousedů po špatném PEN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 06.08.2010, 11:20 »

Tak jak píše Jirka Š. Svejkovský měřit měřit měřit a to kvalitní zkoušečkou a jistě se vám dude hodit i Multimetr, tak investujte 1500Kč do rozumného multimetru a máte klid.Navíc si propísknete kabel atd atd. Jinak byste měl vědět, že rozvaděč nemáte vyrábět doma na koleně, ale musíte si ho nechat vyrobit firmou, která má na to oprávnění, tak rozmyslete, jak budou okruhy nezapomeňte na chrániče,trafo na zvonek a stykač na ovládání bojleru udělejte jednoduché schéma zapojení a dojděte ho objednat.Musí tam být dokumentace,prohlášení o shodě a štítek! Přeji ať se vám daří a co nebudete vědět se raději 3x zeptejte nebo prohledejte diskuse než to zvrtat!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Mužík
*
Offline Offline« Odpověď #4 kdy: 06.08.2010, 11:41 »

vidím to na nevypnutý jistič HDO a zapojení elektroměrovéh o rozvaděče pro dvousazbu ještě "postaru",  kdy se napájení HDO bralo ještě PŘED hlavním jističem (E.On) - jinak platí co psali kolegové předemnou..... než někam hrábnu.....zko uším zkouším .-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2A,E2B - Jihomoravský kraj - Břeclavsko
tel.: +420605/473004
email: petr.muzik@atlas.cz
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #5 kdy: 06.08.2010, 12:43 »

Vážený pane Pustino,
v té Vaší změti vodičů po rozvodnici je něco, co zcela jistě není vpořádku jak z hlediska norem, tak z hlediska bezpečnosti.
Normálně zapojené ovládání ze spínaček nebo HDO připíná kabel barvy modré na PEN. Správně byste tam neměl mít po vypnutí hlavního jističe žádné napětí. Fázi tam musíte dodávat Vy a ta byla vypnutá spolu s vypnutím hlavního jističe - pokud je to správně zapojené. Pokud ne, je možné všechno, i zničení HDO.
Ale dá se předpokládat, že i chybně zapojené HDO většinou je napojeno přes cívku relé nebo stykače, nebo přes jistič od 2 do 6A. Tudíž od HDO žádné oblouky jako ze svářečky, ale jen prsknutí.
Oblouky jako ze svářečky (velký proud, malé napětí) spíš odpovídají stavu, kdy PEN od sousedů je někde přerušen a sousedi jeli ze svého PEN  přes ochranné pospojení Vašeho  boileru. Odpojením přívodního PEN jste je asi odpojil od na boiler jedoucího PEN. A to je velmi velmi nebezpečný stav zejména pro Vaše sousedy. A možná již touto dobou u nich došlo k úhynu hejna elektrospotřeb ičů a možná i již k vážnému úrazu.
Pokud je tomu tak, pak věc vyžaduje bezodkladné řešení.
Pokud je to ve vaší moci, radši sousedy vypněte všechny hned, spojte zpět u sebe všechny PEN na sběrnici mezi sebou jako dříve. Přizvěte si někoho zkušeného (revizáka) a pak po postupném jednotlivém zapnutí hlavních jističů varovaných a poučených sousedů měřte klešťovým ampérmetrem na Vaší PEN sběrnici proudy v jednotlivých PEN.
U sebe v bytě musíte mít vše vypnuté, u sousedů, vše vypnuté mimo jediného levného spotřebiče - například varné konvice. Nezapomeňte na žádného souseda, na PEN propoj může jet najednou i více sousedů, třeba celá stoupačka. Při zkoušení je nejlepší vyhnat sousedy z bytů
Zapnutí jednoho souseda může vyvolat plné napětí například na kostře chladničky, pračky, mikrovlnky, sporáku...u naprosto jiného a vypnutého souseda.
Teoreticky by se měl proud ukázat ve Vašem přívodním PEN do skříňky a v přívodním PEN pro boiler.


Pokud není vypnutí sousedů ve Vaší moci, doporučuji změřit napětí mezi odpojenými zelenožlutými vodiči PEN a nějakou spolehlivou zemí - hromosvod, ústřední či vodovodní topení. Pozor jde o práci pod napětím, které se může v čase prudce změnit, podle stavu sepnutí spotřebičů u sousedů.
Tvrdé napětí v rozmezí 0-230V, nejčastěji kolem 60V-120V signalizuje PEN vodič od sousedů upálený či přerušený od patřičného přívodu. (pokud měříte voltmetrem, tak ho zatižte žárovkou). Ve Vaší rozvodnici zjištěný živý PEN vodič pak změřit proti ostatním vodičům PEN. Kde se objeví stejné napětí s nejvyšší opatrností spojit - práce pod napětím i pod proudem - pouze s ochrannými pomůckami ! - budou lítat blesky.
V tuto chvíli budete mít sousedy alespoň z nejhoršího částečně chráněné.

Detekci vlastní příčiny udělejte ve spolupráci s někým zkušeným, nejlépe s revizním technikem. Například lze na kritický spoj PENů navěsit klešťový ampérmetr a postupně vypínat jističe sousedům, dokud proud nezmizí. Pozor, na tento propoj může jet najednou i více sousedů. třeba celá stoupačka. Revizní technik je výhodný, protože budete v případě nutnosti budete muset pro změření a nalezení kritického místa muset jít i do měřených částí instalace.

Co se týče Vaší zkušenosti či nezkušenosti, vězte že s tímto nebezpečným případem se může setkat i sebezkušenější elektrikář, který si celou rozvodnici poctivě oťuká zkoušečkou. Zavlečení napětí na PEN totiž záleží na okamžitém stavu nevyvážení sítě v ostatních bytech.  Pokud mají sousedi vypnuto, nebo vyváženo, pak vy v daném okamžiku nic nezměříte. Pak Vy PENy v klidu odpojíte, soused něco zapne a kritický stav je na světě.

Takže i z toho je vidět, proč je dobré se na N vodič a tudíž i na PEN vodič dívat jako na potenciálně živý, proč je důležité odlišit PEN vodič od N vodiče modrým proužkem (návlečkou) a proč se přechází z TNC na TNC-S a proč je důležíté body rozdělení zemnit.
 

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #6 kdy: 06.08.2010, 17:15 »

...po odpojeni hlavniho jistice...
Víte jistě že to byl ten správný hlavní jistič?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Rudolf Šála
*
Offline Offline
« Odpověď #7 kdy: 06.08.2010, 19:19 »

Pane pustino, nikdy se nespoléhejte jen na jistič s popiskem!
Raději měřte vadaskou nebo multi-metrem.
Stejně tak i kdyby vám někdo říkal že je zařízení vyplé. Párkrát se mi už také stalo že mi kolega řekl že zařízení je vyplé a vadaskou jsem si zavčasu zjistil že je tomu jinak...
Měřit, měřit, měřit - zdravý máme jedno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline OfflineChomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 06.08.2010, 22:01 »

Raději měřte vadaskou nebo multi-metrem.
Ani jedno ani druhé. Každý elektrikář má v brašně kvalitní (doufám, že víc než míň kvalitní) tester. U "vadasky" i u multimetru jde o zdraví.

Jinak, kolega má pravdu. U elektriky věřte jenom sám sobě, co si neověříte sám, nemusí být pravda, i kdyby vám to někdo na dřevo zaklepal. Vyjímka je u vn, tam je zvykem kolegy přesvědčit o bezpečném stavu tak, že se rukou dotknete živých částí. Velmi přesvědčivý způsob.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Alin
*
Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 06.08.2010, 22:12 »

Ani jedno ani druhé. Každý elektrikář má v brašně kvalitní (doufám, že víc než míň kvalitní) tester. U "vadasky" i u multimetru jde o zdraví.

Já bych to obrátil, dobrý elektrikář dokáže dobře pracovat s "vadaskou" i s "multimetrem",  špatnému nepomůže ani nejkvalitnější tester protože neví co vlastně měří.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladisla Bělka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


Elektronik


« Odpověď #10 kdy: 07.08.2010, 10:07 »

ono  někdy nejde to vypnout... Tak jsou namiste ochranné pomůcky...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když chceš něco vyhrát,
běhej sto metrů.
Když chceš něco zažít,
běhej maraton.
Emil Zátopek
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #11 kdy: 07.08.2010, 10:21 »

ono  někdy nejde to vypnout...

Ale neeeee. Vždy to jde vypnout! Jen to někdo prostě déle trvá a musí se pro to udělat pár úkonů na víc. Např. obejít kanceláře s výpočetní technikou, nebo domluvit vypínání na další den u nejvyššího nadřízeného... .............. . Vždy se to dá domluvit a ve všech případech!

Nemám rád slovo "nejde"!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline« Odpověď #12 kdy: 07.08.2010, 10:28 »

Pokud mám kvalitní multimetr není co rešit buď tam je a nebo není mám FLUKE 179 pracuji v náročném průmyslovém prostředí a vždycky se na něho mohu spolehnout! Pak už je to jen o tom jak kdo umí měřit! Vadaska je sice krásná občas jí v domovních instalacích používám, ale umí krásně vybouchnout nebo nebo výbuch udělat zapálením prachu v rozvaděči!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #13 kdy: 07.08.2010, 10:38 »

Nemám rád slovo "nejde"!

 Palec vzhůru moje řeč

A nikdy neříkej že to nejde, protože se vždycky může najít najít blbec, který neví že to nejde, půjde a udělá to  Smích

Neznám slovo nejde, jsou pouze dvě alternativy na slovo nejde, a to neznám nebo neumím to.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Vladisla Bělka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


Elektronik


« Odpověď #14 kdy: 07.08.2010, 10:39 »

Nemám rád slovo nejde


Myslel jsem v průmyslu když jedou kalící pece či popouštecí. Vypnete přívod znamená okamžitou odstávku pece vychladnutí a zničeni valečku v peci a popraskáni či zničeni oceli.

Jediný co jde je vytáhnout patřiční pojistky od silovky a  dělat pod ovládačkou když třeba měnite stykač
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když chceš něco vyhrát,
běhej sto metrů.
Když chceš něco zažít,
běhej maraton.
Emil Zátopek
Oliver Mička
*
Offline OfflineAutomatizácia


« Odpověď #15 kdy: 07.08.2010, 13:51 »

Vo volaktorom prípade sa na N vodičiz HDO objavuje aj fáza 230V tak ak to bol zrovna ten prípad a vám sa ten vodič chytil dakde PEN svorky alebo ochranného pospojovania bum blesk je na svete.. Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #16 kdy: 07.08.2010, 13:58 »

...Musí tam být dokumentace,prohlášení o shodě a štítek!
Od kdy ?  Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline« Odpověď #17 kdy: 07.08.2010, 16:56 »

Od kdy ?  Šok
Možná jsem se upsal musí tam být dokumentace,výrobní štítek, a osvědčení o jakosti a kompletnosti výrobku a kusové zkoušce, jinak se nechám poučit co jsem napsal špatně .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Proč bliká metalhalogenidová výbojka?
 Co může být příčinou blikanie úspornej žiarovky?
 Jak zjistím intenzitu poruch zářivkových komponent?
 Proč mi střešní okna Velux vyhazují chránič?
 Jak na na dispečinku poznají, že v nějaké malé vesnici vyhořelo trafo?
 Muze zpusobovat prepeti nefunkcni jednu polovinu stropniho svitidla?
 Co způsobuje výrazné 50Hz bzučení spotřebičů?
 Dá sa určiť či došlo k poškodeniu skratom alebo prepätím?
 Dělí se výkyvy napětí v síti 230V/50Hz klasického rozvodu?
 Proč po vypadení jističů na fázovce svítí doutnavka po dotyku na zemnící kolík?
 Co zapříčinilo zničeni veškerých spotřebiču?
 Jak může vadný startér zářivkové trubice způsobit vybavení RCD?
 Jak vyhledat kabelovou poruchu v zemi
 Pomůže proti blikání úsporné zářivky paralelně zapojená doutnavka?
 Jak se do nn přivodu dostalo nadpětí cca 280 V ve všech 3 fázích na dobu 40 min?
 Jak omezit proudový ráz při zapnutí počítačové sestavy?
 Jak ošetřit podpěťovou cívku proti "mikrovýpadkům" ?
 Proč je lokalizace poruchy v obvodech s jedním chráničem na více instalovaných jističů tak obtížná?
 Proč vypadává jistič úplně jiného okruhu?
 Co může být příčinou vypnutí proudového chrániče s 20 min. zpožděním?
 Proč dochází k rušení televize LG ?
 Kam a komu nejlépe ohlašovat kritickou havárii veřejných rozvodů el.energie?
 Spolehlivost v elektrotechnice
 Proč na topnici skoro vždy uhoří konektor na N vodiči a ne L?
 Kdo z vás je zapojen do toho nonstop servisu E.ON?
  Co nejčastěji odejde na elektrických spotřebičích vlivem přepětí?
 Spolehlivost v elektrotechnice
 Jak odhalit poškozený kabel uložený v betonu?
 Proč se 1F motor občas nerozběhne a bzučí?
 Proč kontakty pohybového čidla zůstávají sepnuté i když nejsou spečené?
 Co lze považovat za podmínku jedné poruchy?
 Co za vazelínovitou hmotu může vytékat z kabelu?
 Čím může být způsobený nefunkční pravotočivý chod vrtačky?
 Co konkrétně způsobilo výpadek "hradního" jističe při TV přenosu?
 Jak poznat elektronický obvod poškozený působením mikrovlnného záření?
 Jak odhalit, co je příčinou divného chování světelné instalace?
  Jak diagnostikovat popřípadě opravit elektronického předřadníku zářivky?
 Proč dochází k opalování izolace na vn kabelu?
 Z jakého důvodu se poškodí spotřebiče při výměně pojistek nn pod napětím?
 Proč po obnovení dodávky napětí nelze nahodit jistič světel?
 Jak odstranit blikání LED při běhu ventilátoru?
 Prečo spína spínacia predlžovačka master-slave po zapnutí vysávača?
 Kdo platí překopnutý kabel na stavbě?
 Jak odstranit pískání indukční varné desky pří fázovém stmívání světel?
 Proč UV lampa svítí a pak nesvítí? V čem může být chyba?
 Diagnostický přístroj MOSAD umí lokalizovat poruchy
 Moze mi casove rele SMR-T prerazat U na bodovky a tym ich rosvietit?
 Je možné, že se dostane na PEN nějaké napětí z jiného spotřebiče?
 Kdo hradí škodu vzniklou vodičem v zaplombované části elektroměru?
 Jak se zjišťovalo místo poruchy kabelu ve venkovním vedení?
 Lze zjistit přerušený kabel veřejného osvětlení bez kopání?
 Jak diagnostikovat poruchu (pokud je) kombinovaného sporáku?
 Proč se mi indukuje AC napětí na kabelu UTP, když napájení v něm je 12V DC?
 Proč mám 400V v jednofázové zásuvce?
 Co mohlo způsobit roztržení kondenzátoru v reflektoru 400 W?
 Může být příčinou samovolného startu pily vadný stykač?
 Jaká může být příčina prskání zásuvky a praskání žárovek?
 Jak odstranit vysokofrekvencni piskani jistice pri zapojeni spotrebice?
 Proc piska TV pri zapnutem tepelnem cerpadle?
 Dáte svůj tip důvodu vyhoření napájecí desky kompresoru?
 Proč nedává elekrocentrála ASIST AE8G95N-G napětí?
 Může rušení v síti způsobovat chyby frekvenčních měničů?
 Proč naměřím napětí na vedlejších nezapojených vodičích kabelu Cyky-J 5x1,5?
 Proč hřeje ochranný kolík na zásuvce v místnosti, kde nic není?
 Jaký zvolit postup při identifikaci poruchy neznámého zařízení?
 Ako sa hľadá porucha na zemnom vedení vn?
 Proč zvoní zvonky Tesla Stropkov 4 FP 672 55 potichu?
 Může podlahové vytápění ovlivnit funkci čidel?
 Může být mezi fázovým vodičem a kostrou zásuvky naměřeno napětí 50V?
 Jak je možné, že na jednom zásuvkovém okruhu je někde napětí 237V a jinde 150V?
 Jak postupovat v případě vyvráceného elektroměrového pilíře?
 Je normální aby rozběhový kondenzátor zapálil celé zařízení?
 Problematika zaměřování poruch na kabelech
 Je možný nějaký postih pro lidi co to udělali/zrevidovali/postavili?
 Lze odstranit pískání, bzučení motoru zapojeného na frekvenční měnič?
 Proč mi tak často odchází filamentové žárovky?
 Jak vyřešit problém s hučícím stykačem, když nepomohla jeho výměna za nový?
 Jak byste popsali postup hledání závady?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
 Jak opravit bzučící jistič?
 Může špatné uzemnění za rozpadené mosazné díly?
 Co se zvuky o vysoké frekvenci z elektroinstalace?
 Proč dokola hoří pojistka na jedné fázi?
 Pomoze odpor alebo kondenzator paralelne k cievke stykaca aby odpadol?
 Proč kterýkoliv spotřebič vyhazuje proudový chránič?
 Proč se po vypnutí prúdového chrániča sa objaví L na N?
 Jak je možné, že po odpojení bojleru je ve zbytku rozvodu fáze i na PEN?
 Prečo pri skrate vypol až hlavný istič?
 Proč "bručí" stykač při vysokém tarifu?
 Ako odstrániť chrčanie ističa pri veľkom zaťažení?
 Proč se přehřívá jistič?
 Proč po vypnutí proudového chrániče naměřím na všech jističích 390-404V?
 Z jakých příčin může vyhořet hlavní jistič?
 Může starý jistič nenadále přerušovat obvod?
 Proč nejde nahodit jistič?
 Jaký je problém, když při sepnutí cvaká něco ve skříni stále dokola?
 Proc termostat na plynovy kotel pouze přepíná programy a na tlačítka nereaguje?
 Proč domovník elektrikář odmítl opravit poruchu?
 Mohl ulomený N vodič u elektroměru způsobit přítomnost 400V proti zemi na L i N?
 Co způsobuje a jak opravit praskání a jiskření v jističi, či pojistkách?
 Mohou být spálená trafa osvětlení způsobená špatně zapojeným jističem?
 Co způsobuje "drnčící" jistič v rozvaděči?
 Proč se u proudového chrániče upálil N vodič?
 Proč dostávám ránu z různých častí bytu?
 Jak zjistit příčinu praskání chrániče?
 Může proudový chránič vybavovat i když vůbec není pod napětím?
 Proc 3f jistic huci a po par sekundach vypne?
 Jak řešit drnčící stykače pouze ve vysokém tarifu v RD s více rozvaděči?
 Proč po zkratu a znovu nahození jističů byl obvod již bez napětí?
 Kdo nese odpovednost za vzniklou škodu, pokud nebyla provedena revize?
 Proč vrčí trafo před vypínačem na zvonkovém okruhu?
 Proč jednofázové spotřebiče chvílemi nejedou na plný výkon?
 Jaký může být původ zápachu z rozvaděče v RD?
 Proč modulární svodič přepět vydáva drnčivý zvuk?
 Proč někdy při vt stykač nepřeruší přívod elektřiny?
 Jak postupovat v případě vyvráceného elektroměrového pilíře?
 Jak odstranit při vyšším tarifu drnčící stykač blokování?
 Není chybou připojení PEN vodiče na N sběrnici i přes to, že vše funguje?
 Může elektrikář zasahovat do hodin?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 23 dotazů.