Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Může starý jistič nenadále přerušovat obvod?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může starý jistič nenadále přerušovat obvod?  (Přečteno 18931 krát)
AVáclavB
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 20.03.2013, 13:54 »

MODERÁTOR: původní výstižná otázka - Problém s jističi?





jsem laik tak svými slovy popíšu situaci - 50 let starý dům, původní rozvody, jističe staré cca 30 let, elektrika v posledních letech všelijak opravovaná (výměny některých ohořelých kabelů, el. krabiček atd.).
Nyní konkrétní dotaz : přestala najednou fungovat jedna fáze, přišel elektrikář a pomocí zkoušečky zjistil že se jedná o rozvod mezi jističem a první krabičkou. Pak najednou (zrovna jsme pili kávu) začala fáze normálně fungovat. Prošel všechny kontakty na jističích a slyšel jiskření-nebo-chrapot ze zcela jiného jističe. A podle jeho názoru je možné že je problém s tou nefunkční fází díky dalším jističům. Je to možné ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Online Online



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 20.03.2013, 17:52 »

A to pan elektrikář odešel, aniž by problém odstranil?
Nebo vy jste ten elektrikář a nevíte si s tím rady?

Ať je to tak či onak, problém v rozvaděči je samozřejmě možný. Může být již špatný kontakt napájecího kabelu a jističe, může být povolený hřeben (pokud jsou již instalované novější jističe) může to být spousta závad, které se dají vyloučit nebo potvrdit přímo na místě. Zde to za vašeho elektrikáře nikdo nevyřeší.
Rada: poohlédněte se po odborníkovy, který neodejde dokud závadu neodstraní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #2 kdy: 20.03.2013, 21:12 »

Možné je úplně všechno, zejména u 50 roků starých jističů. Zrovna včera jsem řešil něco podobného: byl jsem přivolán na závadu v el. sporáku (zákazník: sporák skoro nový, nejdou 2 plotny, budeme to reklamovat),  změřím fáze na sporákovce > nejde jedna fáze > změřím v PLce > nejde jedna fáze  Úsměv > procvakám hlavní jistič =>  tanecek vyřešeno jdou všechny 3 fáze  Škleb
Zákazník o výměny vadného hlavního jističe již nejevil zájem, o nabízenou výměnu PLky za novou bytovou rozvodnici také né. Tedy jsem popřál mnoho dalších šťastných dnů s fungující elktrikou a šel utratit vydělaných 300 Kč.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Juraj Hámorský
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 20.03.2013, 22:03 »

S tym sa tiež stretám. Precvakal som ističe a všetko OK. Navrhol som správcovi výmenu ističov za nové, aj tak tam už polovica je vymenených, opýtal sa na cenu, z hlavy som to popočítam a že to radšej počakjú kým úplne neodídu Úsměv Aj to je riešenie, avšak po 1/2 roku mi volá, že prečo nejde nahodiť istič. Asi si začnem účtovať za nahadzovanie ističov, tak by som si aspoň zarobil viac, ako ich výmenou Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 21.03.2013, 20:01 »

Mě se stalo (u mě doma),  že u X let starého J1K 25A/3 po několika hodinách průchodu proudu na 10A "vypnula" 1 fáze, ale nevypadl jistič, po vychladnutí to zase běželo.
Škoda ho! Nový Moeller je perfektní, ale někdy moc rychlý, stačí vypadnout stejně rychle jako okruhový jistič 6 nebo 10A.
Hlavně pokud používáte 3 motor (nejhorší je vodárna, která běhá "bez dozoru"),  je třeba takovou závadu dohledat a dořešit!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 21.03.2013, 20:47 »

Jám mám zase jiné poznatky...
Z revize jedné nemocnice..... ještě jističe z výroby ČKD...možná je kolegové starší znají....dodne s funguji,
trošku horší kontakt,ale v normě....podle personálu ještě při přetížení konvicí dokonce pohotově vyhodí... tanecek
(takové kostky cca 5x5 cm s vyhazovacím tlačítkem..)
Denodeně používané 365 dní/40  let celkem pod zátěží....mysl ím si že dnešní Kanlux a pod. už by byli po smrti... Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #6 kdy: 21.03.2013, 21:02 »

Jám mám zase jiné poznatky...
Z revize jedné nemocnice..... ještě jističe z výroby ČKD...možná je kolegové starší znají....dodne s funguji,
trošku horší kontakt,ale v normě....podle personálu ještě při přetížení konvicí dokonce pohotově vyhodí... tanecek
(takové kostky cca 5x5 cm s vyhazovacím tlačítkem..)
Denodeně používané 365 dní/40  let celkem pod zátěží....mysl ím si že dnešní Kanlux a pod. už by byli po smrti... Pláč

Myslíte tyhle?


* IMG_20130321_205808.jpg (530.15 KB, 1280x960 - prohlédnuto 3221 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 22.03.2013, 08:33 »

Já mám zase jiné poznatky...
...ještě jističe z výroby ČKD...
...takové kostky cca 5x5 cm s vyhazovacím tlačítkem...
...40  let celkem pod zátěží...

To jsou jističe typu JD. Původně je snad skutečně vyráběly v ČKD, později v MEZu. Ty jsou staré možná i přes 60 let. Možná by se dalo zjistit stáří podle roku výstavby nebo nějaké velké rekonstrukce dané nemocnice. Začátek výroby byl již ve 40. létech a dělaly se až do poloviny let 60.  Také znám místa, kde ještě stále fungují. Dokonce jsem z literatury zjistil, že se k nim dodávaly ND, aby je bylo možno opravovat!

 Pak přišly IJV a ITV (černé s výstupkem indikujícím výpadek),  ty jsou také stále na mnoha místech v provozu a ve většině případů také dobře slouží.

Nejnepovedeněj ší československý typ jističů byly IJ a IT (bílé, obdobné dnešním jističům na DIN lištu,  jsou ale vyšší a většina z nich neměla mechanismus na upevnění na DIN - byť to na to bylo připravené- ale očka na přišroubování) vyráběné zhruba od r. 1984 do r. 1990. Ty, mám zkušenost, že zlobily již při montáži, tělo jističe bylo z měkkého plastu, takže stačil tah silnějšího vodiče, trochu nakroucená svorka při dotahování vodiče a jistič nešel nahodit. Ty se také nejčastěji vyměňují při opravách dodnes.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 22.03.2013, 09:14 »

...
Nejnepovedeněj ší československý typ jističů byly IJ a IT (bílé, obdobné dnešním jističům na DIN lištu,  jsou ale vyšší a většina z nich neměla mechanismus na upevnění na DIN - byť to na to bylo připravené- ale očka na přišroubování) vyráběné zhruba od r. 1984 do r. 1990. Ty, mám zkušenost, že zlobily již při montáži, tělo jističe bylo z měkkého plastu, takže stačil tah silnějšího vodiče, trochu nakroucená svorka při dotahování vodiče a jistič nešel nahodit. Ty se také nejčastěji vyměňují při opravách dodnes.
Mám podobnou zkušenost.
Je škoda, že k nim není nějaký "montážní mezikus",  aby se při závadě jednoho dal jednoduše nahradit jističem nové řady, podobně jako jsou KT1 a KT3 pro jističe IJV(M) a ITV(M)

edit:
Kolego Václave, když jste asi o něco větší pamětník než já, nesetkal jste se s těmito jističi?
Už je to několik let zrušené, kdybych věděl, že to ruší, snažil bych se "zachránit" alespoň jeden...


* IMG_1546.JPG (553.45 KB, 2048x1536 - prohlédnuto 2550 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Michal Lužný
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 22.03.2013, 10:46 »

Nejnepovedeněj ší československý typ jističů byly IJ a IT (bílé, obdobné dnešním jističům na DIN lištu,  jsou ale vyšší a většina z nich neměla mechanismus na upevnění na DIN - byť to na to bylo připravené- ale očka na přišroubování) vyráběné zhruba od r. 1984 do r. 1990. Ty, mám zkušenost, že zlobily již při montáži, tělo jističe bylo z měkkého plastu, takže stačil tah silnějšího vodiče, trochu nakroucená svorka při dotahování vodiče a jistič nešel nahodit. Ty se také nejčastěji vyměňují při opravách dodnes.
To byl opravdu paskvil na pomezí starých a modulových přístrojů.
Zrovna před týdnem jsem se s jednou řádkou IJéček loučil, bez smutku, samozřejmě.  Mrknutí


* IMG_0027.JPG (116.1 KB, 800x673 - prohlédnuto 2528 krát.)

* IMG_0031.JPG (93.52 KB, 600x800 - prohlédnuto 3088 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 22.03.2013, 11:02 »


Kolego Václave, když jste asi o něco větší pamětník než já, nesetkal jste se s těmito jističi?

Setkal jsem se s velice podobnými na jedné škole, která byla dostavěna přesně před válkou v r. 1939. Jističe vypadaly prakticky stejně (z toho co je vidět) ale měly delší páčku nahoře s drážkovanou bambulkou. Co to bylo za výrobek si již nepamatuji, bylo to na konci sedmdesátých let, takže také sloužily nějakých 40 let. Tyhle vypadají oproti nim trošku zmodernizované, je to asi něco těsně poválečného.

P.S. Škoda, že není foto s rozdělaným panelem, není dobře vidět, jaké byly rozměry
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 23.03.2013, 08:18 »

Citace
edit:
Kolego Václave, když jste asi o něco větší pamětník než já, nesetkal jste se s těmito jističi?
Už je to několik let zrušené, kdybych věděl, že to ruší, snažil bych se "zachránit" alespoň jeden...

Odpovím i já...
Při rekonstrukci jednoho oddělení jdné nemocnice je vyhazovali před 4 roky...
Na dalším jsou ještě dnes, a fungují.....Re konstrukce asi bude, není problém je vymontovat.
Těchto je ještě více v provozu, jak těch čtvercových!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
 Jak opravit bzučící jistič?
 Může špatné uzemnění za rozpadené mosazné díly?
 Co se zvuky o vysoké frekvenci z elektroinstalace?
 Proč dokola hoří pojistka na jedné fázi?
 Pomoze odpor alebo kondenzator paralelne k cievke stykaca aby odpadol?
 Proč kterýkoliv spotřebič vyhazuje proudový chránič?
 Proč se po vypnutí prúdového chrániča sa objaví L na N?
 Jak je možné, že po odpojení bojleru je ve zbytku rozvodu fáze i na PEN?
 Prečo pri skrate vypol až hlavný istič?
 Co mohlo zpusobit zablesk z odpojene bytove rozvodnice?
 Proč "bručí" stykač při vysokém tarifu?
 Ako odstrániť chrčanie ističa pri veľkom zaťažení?
 Proč se přehřívá jistič?
 Proč po vypnutí proudového chrániče naměřím na všech jističích 390-404V?
 Z jakých příčin může vyhořet hlavní jistič?
 Proč nejde nahodit jistič?
 Jaký je problém, když při sepnutí cvaká něco ve skříni stále dokola?
 Proc termostat na plynovy kotel pouze přepíná programy a na tlačítka nereaguje?
 Proč domovník elektrikář odmítl opravit poruchu?
 Mohl ulomený N vodič u elektroměru způsobit přítomnost 400V proti zemi na L i N?
 Co způsobuje a jak opravit praskání a jiskření v jističi, či pojistkách?
 Mohou být spálená trafa osvětlení způsobená špatně zapojeným jističem?
 Co způsobuje "drnčící" jistič v rozvaděči?
 Proč se u proudového chrániče upálil N vodič?
 Proč dostávám ránu z různých častí bytu?
 Jak zjistit příčinu praskání chrániče?
 Může proudový chránič vybavovat i když vůbec není pod napětím?
 Proc 3f jistic huci a po par sekundach vypne?
 Jak řešit drnčící stykače pouze ve vysokém tarifu v RD s více rozvaděči?
 Proč po zkratu a znovu nahození jističů byl obvod již bez napětí?
 Kdo nese odpovednost za vzniklou škodu, pokud nebyla provedena revize?
 Proč vrčí trafo před vypínačem na zvonkovém okruhu?
 Proč jednofázové spotřebiče chvílemi nejedou na plný výkon?
 Jaký může být původ zápachu z rozvaděče v RD?
 Proč modulární svodič přepět vydáva drnčivý zvuk?
 Proč někdy při vt stykač nepřeruší přívod elektřiny?
 Jak postupovat v případě vyvráceného elektroměrového pilíře?
 Jak odstranit při vyšším tarifu drnčící stykač blokování?
 Není chybou připojení PEN vodiče na N sběrnici i přes to, že vše funguje?
 Může elektrikář zasahovat do hodin?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 22 dotazů.