Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Proč po zkratu a znovu nahození jističů byl obvod již bez napětí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč po zkratu a znovu nahození jističů byl obvod již bez napětí?  (Přečteno 8992 krát)
Michal0303
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 25.03.2018, 15:46 »



1) švagr zapojoval bodovky na stropě, neměl vypnutý jistič ani vypínač na světlo a cvakl štípačky kabel který byl pod napětím. Způsobil tím zřejmě zkrat, vyletěl jistič na světla a ještě se mu přepálila rozletěla skleněná pojistka u plynového kotle a na tištěném spoji se ještě spálila nějaká součástka, je možné že si tímto způsobil takovou škodu?

2) další věc, po nahození jističe se elektrika začalo chovat velmi zvláště, v podstatě nešly žádné světla ani zásuvky. Píšu v podstatě, protože na fázích zásuvek a světel bylo napětí ale při přeměření elektroměrem neukazovalo nic, jako by byl střední vodič pořád někde zkratovaný a ke všemu když se pokusil rozsvítit na chodbě, tak jedna zásuvka v kuchyni najednou šla, přitom světelný a zásuvkový okruh jsou vedeny zvlášť

3) novou elektriku jsem tam dělal já, jsem vyučený elektrikář (neživím se s tím),  takže vím co kde je jak zapojené, ale po včerejšku jsem si už nevěděl rady ani já. Nicméně jsem začal u toho kabelu který přerušil, odizoloval jsem bužírku a oddělil všechny dráty od sebe, kdyby se stále náhodou nějaké dotýkaly. bez úspěchu. Prošel jsem všechny zásuvky kde byly připojeny spotřebiče, žádná nebyla vypálená. Tak sem šel k rozvaděči, všechny tři fáze pod napětím, ale měřákem mezí fázemi  a nulou (středním vodičem na svorkovnici) nebylo nic. Tak sem odpojil všechny střední vodiče a začal je postupně připojovat, začal sem světly, všechny svítili, vypínače fungovaly. Pokračoval jsem všema zásuvkami, až sem připojil všechny a všechno začalo fungoval jako před zkratem. Vše teď funguje jak má, mám jen teď obavu co tam může být špatně, aby se taková situace neopakovala.

Nevím co si o tom mám myslet, máte k tomu prosím nějaké rady nebo poznatky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal0303
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 25.03.2018, 23:54 »

* při přeměření multimetrem
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 26.03.2018, 02:10 »

Proudovou špičkou se někde na přívodu přerušil PEN nebo N. Ta vaše "oprava" nemusí být dokonalá. Možná jste vadný spoj mimoděk dotáhl, ale také se mohl dočasně obnovit  tím jak jste s vodiči manipuloval a je jen otázkou času, kdy se to znovu projeví s příslušnými následky. Rozhodně byste měl zkontrolovat a dotáhnou všechny svorky a velmi rozumné by bylo pozvat revizního technika s vhodným přístrojem pro kontrolu.

Kotel to odnesl díky přepětí, které vzniklo následkem zkratu na jedné z fází s plovoucím středem. (Kotel je na jiné fázi, než byl zkrat, že?) Pokud je to jediná škoda, tak měl švagr docela kliku, která se nemusí opakovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 26.03.2018, 05:29 »

Kotel to odnesl díky přepětí, které vzniklo následkem zkratu na jedné z fází s plovoucím středem. (Kotel je na jiné fázi, než byl zkrat, že?) Pokud je to jediná škoda, tak měl švagr docela kliku, která se nemusí opakovat.

Ámen. 

Nevím co si o tom mám myslet, máte k tomu prosím nějaké rady nebo poznatky?

Asi by to chtělo pozvat opravdového elektrikáře (s praxí a zkušenostmi). Protože například elektrikář na podobná měření nepoužívá multimetr, ale zkoušečku k tomu určenou, Já například Fluke T150. Pokud použiji multimetr, tak musím vědět jaký, protože ne každý vám ukáže skutečné hodnoty (viz mnoho zdejších diskusí na téma multimetr) Multimetr za 150kč ale do této vhodné kategorie nepatří.

Jde o velmi vážnou závadu a teď když jste se v tom hrabal, bude velmi obtížné i s revizním přístrojem, najít konkrétní místo závady. Tedy jste svou nezkušeností velmi stížil práci pro pozvaného RT. Věřím sice že si poradí, ale pokud jste závadu byť nedostatečné odstranil, bude hledání závady mnohem složitější. tedy pokud se do jeho návštěvy znovu neprojeví. Ovšem to by mohlo být vzhledem k riziku poškození mnoha daších spotřebičů už mnohem dražší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 26.03.2018, 08:52 »

Přikláním se k názoru, že byl nějaký problém s PENem. Tím jak jste se v rozvaděči "hrabal" jste možná pohnul s drátem a už je to OK. Ale klidně se to může po čase opakovat...
Nicméně mám takové podezření, že ta instalace nebude uplně super...

Máte koule na to aby jste nám tu postnul fotku rozvaděče?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 26.03.2018, 10:02 »

Už jsem zažil, kdy po zkratu shořel PEN (N). Pak by se to chovalo podobně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 26.03.2018, 10:30 »


3) novou elektriku jsem tam dělal já, jsem vyučený elektrikář (neživím se s tím),  takže vím co kde je jak zapojené, ale po včerejšku jsem si už nevěděl rady ani já. Nicméně... .....

Z celého popisu vyplývá, že vám již dávno jako elektrikáři "ujel vlak". "Nicméně" vše již bylo řečeno, ale doporučoval bych kontrolu celé instalace. Začal bych nakreslením zjednodušeného schéma zapojení, abych viděl zdá je to TNC nebo již TNS. Jak to máte s tím PEN a dále PE a N. Pak to chce celou instalaci kvalifikovaně  proměřit.

Ta porucha je signálem, že se může v budoucnu něco přihodit, jak již kolegové upozornili. Někdy to může být velice bolestné....ne jen oprava kotle.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #7 kdy: 26.03.2018, 11:17 »

Přerušení vodiče N mohl způsobit také vadný proudový chránič, jsou-li jím postižené obvody chráněny.

Vodič N má být připojený na svorce proudového chrániče označené N, aby se při vypínání přerušil později než fázové vodiče a při zapínání spojil dříve než fázové vodiče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Roger
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 26.03.2018, 11:26 »

Že se zkratováním světelného okruhu vypálí N u zásuvkového okruhu je zvláštní. Máte TNC nebo TNS a Fí?

Začněte tím, že si namalujete schema, kudy co vede. Tedy pokud to bezpečně víte. Psát jak na to nebudu, místní by přišli o práci a dali by mi zase ban. Ale používám i ZO 08 za pár korun (290,-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 26.03.2018, 17:31 »

Nikdo nemluví o N zásuvkového okruhu. Přerušilo se N někde na přívodu před rozdělením na okruhy. Jinak by to nemělo popisované projevy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukas55555
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 26.03.2018, 20:32 »

Nikdo nemluví o N zásuvkového okruhu. Přerušilo se N někde na přívodu před rozdělením na okruhy. Jinak by to nemělo popisované projevy.

V lepšom prípade. V horšom PEN
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 27.03.2018, 00:07 »

Vypalena poistka pri kotli je varovanim, prerusil sa kdesi na chvilu PEN a vznikol klasicky problem trojfazovych obvodov v domoch s uhnitym PEN, napatie na faze kotla bolo kdesi medzi 230 - 400 (blizko tych 400). Zrejme varistor zopol a poistka odisla.
Urcite odporucam zmerat impedanciu slucky pre vsetky vyvody zasuviek a svetiel, co by mohlo odhlait pripadny prechodovy odpor. Pri malej zatazi sa problem nemusi prejavit a meranim voltmetrom / ohmmetrom a pod sa nic neukaze. Viem si predstavit ako pricinu problematicky spoj "docasne opraveny zvarom" oblukom pri skrate.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Roger
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 27.03.2018, 00:56 »

Nikdo nemluví o N zásuvkového okruhu. Přerušilo se N někde na přívodu před rozdělením na okruhy. Jinak by to nemělo popisované projevy.
tedy v byte v rozvodnici, to je mozne, pokud by zahybal i s privodnim PE/PEN vodicem/kabelem do teto svorkovnice...

Kabel je hlinikovy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
 Jak opravit bzučící jistič?
 Může špatné uzemnění za rozpadené mosazné díly?
 Co se zvuky o vysoké frekvenci z elektroinstalace?
 Proč dokola hoří pojistka na jedné fázi?
 Pomoze odpor alebo kondenzator paralelne k cievke stykaca aby odpadol?
 Proč kterýkoliv spotřebič vyhazuje proudový chránič?
 Proč se po vypnutí prúdového chrániča sa objaví L na N?
 Jak je možné, že po odpojení bojleru je ve zbytku rozvodu fáze i na PEN?
 Prečo pri skrate vypol až hlavný istič?
 Co mohlo zpusobit zablesk z odpojene bytove rozvodnice?
 Proč "bručí" stykač při vysokém tarifu?
 Ako odstrániť chrčanie ističa pri veľkom zaťažení?
 Proč se přehřívá jistič?
 Proč po vypnutí proudového chrániče naměřím na všech jističích 390-404V?
 Z jakých příčin může vyhořet hlavní jistič?
 Může starý jistič nenadále přerušovat obvod?
 Proč nejde nahodit jistič?
 Jaký je problém, když při sepnutí cvaká něco ve skříni stále dokola?
 Proc termostat na plynovy kotel pouze přepíná programy a na tlačítka nereaguje?
 Proč domovník elektrikář odmítl opravit poruchu?
 Mohl ulomený N vodič u elektroměru způsobit přítomnost 400V proti zemi na L i N?
 Co způsobuje a jak opravit praskání a jiskření v jističi, či pojistkách?
 Mohou být spálená trafa osvětlení způsobená špatně zapojeným jističem?
 Co způsobuje "drnčící" jistič v rozvaděči?
 Proč se u proudového chrániče upálil N vodič?
 Proč dostávám ránu z různých častí bytu?
 Jak zjistit příčinu praskání chrániče?
 Může proudový chránič vybavovat i když vůbec není pod napětím?
 Proc 3f jistic huci a po par sekundach vypne?
 Jak řešit drnčící stykače pouze ve vysokém tarifu v RD s více rozvaděči?
 Kdo nese odpovednost za vzniklou škodu, pokud nebyla provedena revize?
 Proč vrčí trafo před vypínačem na zvonkovém okruhu?
 Proč jednofázové spotřebiče chvílemi nejedou na plný výkon?
 Jaký může být původ zápachu z rozvaděče v RD?
 Proč modulární svodič přepět vydáva drnčivý zvuk?
 Proč někdy při vt stykač nepřeruší přívod elektřiny?
 Jak postupovat v případě vyvráceného elektroměrového pilíře?
 Jak odstranit při vyšším tarifu drnčící stykač blokování?
 Není chybou připojení PEN vodiče na N sběrnici i přes to, že vše funguje?
 Může elektrikář zasahovat do hodin?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.