Cena u opravné manžety bez rozpojení je celkem vysoká a jestli vidím v katalogu dobře, pro tak malý průměr ani není. Nejjednodušší rozstřihnout, navléct samosmšťovací bužírku, zalisovat spojku a přejet pistolí. Prvotní investice do lis. kleští je větší, ale vždy budou při případných událostech po ruce.
Skoro ano, ale nesmíte použít lisovací spojky poplastované, určené pouze pro slaněné vodiče, jinak máte ve zdi časovanou bombu - již několik lidí z tohoto portálu takto chybně spojené kabely CYKY po neznalcích opravovalo.
Na lisování pevných vodičů jsou určeny speciální neizolované dutinky a pro ně lisovací kleště s velkými tlaky a celoobvodovým šestiúhelníkov
ým slisem - ale také s velkými hlavicemi a s těmi se do zdi pod vodiče sakra špatně dostává.
Navíc tyto kleště stojí nad 8000Kč, spíše 12-20tisíc a to se elektrotechnik
ovi, který dělá jen instalace a nelisuje oka pro kabely 16-120mm2 nevyplatí. Většinou i větší firmy mají tyto kleště jen jedny.
Ano, jdou i do velkých průřezů, dají se s nimi lisovat i koncovky pro topení, nebo trubky solárních konektorů. Jenže malý elektrikář za tu cenu má slušné bourací kladivo, jednoúčelový revizní přístroj, počítač, nebo drážkovací frézu.
Je to kupodivu, ale po spojkách pro 1,5 mm2 plné vodiče a opravných zipových smršťovačkách s lepidlem o průměru 6mm je na trhu díra. Takže zbývá nedokonalé a neprofesionáln
í, nebo řemeslně složité řešení.
Zipovky se dělají po smrštění až na 8mm průměr a to nestačí dnes ani na CYKY 3x2,5.
A šroubovací spojky do zdi a do smršťovačky se dělají pro 1,5 až 6mm2 a to jsou pěkní tlouštíci a šrouby ani nemají trhací hlavu, takže přečnívají.
Nevím, asi Němci líp dodržují instalační zóny, mají méně kutilů věšících poličky a profíci mají slušné detektory vedení, že nic není vymyšleno ani od nich.