Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  PROFI zóna.
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak se v případě záložních zdrojů řeší ochrana před úrazem elektrickým proudem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se v případě záložních zdrojů řeší ochrana před úrazem elektrickým proudem?  (Přečteno 18679 krát)
Boleslav
« kdy: 22.03.2008, 15:49 »

Při zálohování jednoho spotřebiče se používají malé UPS.
V rozsáhlejších objektech pro systémy nouzového osvětlění nebo napájení ventilátorů ńa požárních zásahových cestách se vyskytují i větší centrální zdroje.
Ty propouštějí napětí ze sítě, nebo v nouzovém režimu zajišťují ze zabudovaných baterií napájení někdy rozsáhlejších rozvodů.
Jaké máte zkušenosti s provozem záložních zdrojů. Zřejmě bude nutno zajistit možnost jejich bezpečného odstavení při požáru.

Zajímá mne, jak se v případě záložních zdrojů řeší ochrana před úrazem elektrickým proudem?
V centrálním zdroji jsem na výstupu neviděl proudový chránič ani hlídač izolačního stavu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 23.03.2008, 09:54 »

No tak, odborníci, pište, mě by to taky zajímalo jak to je, když náhradní zdroj má zpravidla vyšší impedanci a tak nezajistí vypnutí ve srovnatelně rychlém čase jako při napájení z rozvodné sítě. A když to budeme brát tak, že výstup z UPS je často jako soustava IT a ne TN, jak řešíte napájení více přístrojů z jedné UPS?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 23.03.2008, 10:55 »

Jen taková polemika k tomuto problému...... .............. ...

Pan Boleslav se ptá na bezpečné odstavení UPS např. při požáru.  Proč řešit bezpečné odstavení UPS, která vlastně napájí ve většině případů právě části elektroinstala ce, které musí být kvůli bezpečí osob napájené až do chvíle její neodvratné zkázy v plamenech?
UPS by měla jet až do konce. Netřeba ji zachraňovat i kdyby celý systém stál miliony, je to v případě záchrany osob naprosto nepodstatná věc.

Co se týká ochrany výstupních obvodů u větších UPS? Podle mě by měly následovat stejné ochranné prvky jako v instalaci před UPS. Nevěřím tomu, že by porucha na výstupu z UPSky dala podnět k vybavení ochrany na vstupu UPS.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 23.03.2008, 10:59 »

Nouzové osvětlení a napájení požárních ventilátorů v chráněných únikových cestách se řadí mezi požárně bezpečnostní zařízení a má svá pravidla. Popsat toto je na mnoho stran.
Tato problematika je dobře posána ve sborníku ... č.27, popisuje p.Honzík.
Je třeba brát v úvahu normy ČSN 33 2000-5-56,  ČSN 33 2000-4-473, ČSN 73 0802 a další. Pokud jistíme obvody důležité v případě požáru, tak hlavní prioritou je provozuschopno st.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #4 kdy: 23.03.2008, 14:40 »

U tvrdých zdrojů (velké UPS) se řeší ochrana stejně jako u síti nn + ochranné pospojování vodičem Cu 10 mm2.

U měkkých zdrojů je bezpečnost zajištěna zkratovým proudem, při kterém dojde k poklesu dotykového napětí na bezpečnou mez.  Maximální hodnota impedance (odboru ochranného vodiče) by měla být uvedena výrobce v technické dokumentaci. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 23.03.2008, 14:45 »

Zajímá mne, jak se v případě záložních zdrojů řeší ochrana před úrazem elektrickým proudem?

V zásadě je nutno se držet návodu výrobce daného zdroje a projektu, při tak malém množství informací nelze odpovědět přesněji.
Záložní zdroje mají totiž dost rozdílné vlastnosti a některé dokonce mají jmenovitý proud větší než zkratový takže klasicky vypočtené jištění nefunguje. Taktéž měření smyčky nelze provádět klasickým způsobem protože většina přístrojů měří za UPS blbosti.

V praxi mám někdy dojem že to neřeší nikdo, prostě se natahá klasicky elektrika a za peníze co zbudou se dokoupí "nějaký" zdroj. Jinak si nedovedu vysvětlit že náhradní zdroj není schopen ani naběhnout po výpadku protože nabíhá do zátěže (zdaleka ne odporové) což nezvládne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Boleslav
« Odpověď #6 kdy: 23.03.2008, 19:05 »

Z centrální jednotky pro nouzové osvětlení jsou připojené 4 větve, každá po 15 svítidlech. Nouzové osvětlení je provozováno nejenom při požáru. Také při výpadku napájecí sítě a to na únikových cestách a dále v prostorách větších než 60 m2.
Ochrana se zřejmě zajistí automatickým odpojením od zdroje. Kde nelze zajistit odpojení v požadovaném čase, provede se pospojování lde čl. 411.3.2.6.
Situaci v Česku komplikuje příloha NB se svými požadavky na odpor uzemnění.

Dle platných předpisů musí být nouzová svítidla také venku na výstupu z objektu. Nouzová svítidla s vyšším krytím jsou ve třídě II. A aby vše nebylo tak jednoduché, tak nám v Česku zavedli v ČSN 33 2000-4-41 ed.2 tabulku NA.2, která stanoví ztěží realizovatelné podmínky pro stupeň ochrany "doplněná". Žádná z nabízených možností - elektrické oddělení, chránič nebo doplňková izolace se mi nelíbí.

Také nevím, jak zajistit stupeň ochrany "doplněná" dle tabulky NA.2 např. pro celoplastové přípojkové, jistící nebo elektroměrové skříně. Opět jde pouze o český problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Málek Ludvík
« Odpověď #7 kdy: 23.03.2008, 19:09 »

Centrální napájecí zdroj nouzového osvětlení nn podle mne v takových případech vyžaduje, aby byla dodržena ochrana oddělením obvodů (či jak se to dnes jmenuje). V případě mn se pak jedná o bezpečné napětí opět z galvanicky odděleného zdroje. Pokud je toto dodrženo, k úrazu může dojít jen za podmínky, kdy ndn vznikne pouze mezi vodiči nn zdroje UPS. Jelikož nevím o případu úrazu z nouzového zdroje při likvidaci požáru, statisticky podle mne nemá smysl řešit vyšší stupeň zabezpečení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hofman
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 24.03.2008, 20:08 »

Vrátím se k problému UPS-ky,která je vlastně vřazena do síťových rozvodů pro zachování napájení v době výpadku.
Většina mnou známých UPS pracují tedy při výpadku jako samostatné soustavy IT
a pak je nutno vložit do soustavy hlídač izolačního stavu.
Jedná se o izolovanou soustavu,zde nepomůže chránič a jistič pouze při zkratu živých vodičů proti sobě.
Při síti IT se nám nemá kam zkratový proud vrátit,protože jsme vlastně iz.soustava.
Většina UPS již nyní pracuje v soustavě TN-S provoz pracuje síťově je předřazen jistič,popřípadě chránič.
Domnívám se že pokud není nějaká velká UPS na kterou pracují i některé stroje,není nutno vkládat ani H.I.S,většina těchto zdrojů je instalována opravdu jen pro udržení počítačů,serverů apod.

Jiný záložní zdroj například pro nouzové osvětlení jsem samozřejmě osadil H.I.S
 poklona  předem odborníkům za příspěvky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Vojtek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 25.03.2008, 09:50 »

OCHRANA PRED ÚRAZOM EL. PRÚDOM V ROZVODOCH ZA UPS
Ochrany pre UPS s priebežným N vodičom - stanovisko výrobcu.

Zdroje UPS sú výrobky skonštruované ako spotrebiče triedy I s možnosťou pripojenia do sústavy TN-S, TT a IT (za určitých okolností aj TN-C). Od toho závisí aj druh ochrany pri prvej poruche. V našich inštaláciách je to spravidla ochrana samočinným odpojením napájania. Výstupná sieť UPS môže byť TN-S (pri nevypínanom vodiči N),  TT, alebo IT (pri použití OT+strážič izolačného stavu). UPS vyhovuje bezpečnostným normám ČSN/STN EN 60 950 (36 9060)  a ČSN/STN EN 62 040 (36 9066) diely 1 až 3 s nadväznosťou na ČSN/STN 33 2000-4-41. UPS je uvádzané do obehu v zmysle zákona 264/99 Z.z. (SR) alebo 22/97 (ČR).

V konkrétnom prípade ktorý riešite, ide o klasické zapojenie bez oddeľovacieho trafa. Vodič N býva v novších UPS priebežný a sieť na výstupe je totožná s verejnou sieťou, t.j. TN-S. To je obvyklý prevádzkový stav, do ktorého nie je možné zaradiť strážič izolačného stavu. Treba zapezpečiť, aby N pól v prívode ku UPS nebol odpínaný. Jedine kontinuita N zabezpečí trvalú prevádzku v sieti TN.

V zálohovom režime je pri vypínanom N póle na výstupe sieť IT alebo oddelené obvody. To je prípad malých UPS pripájaných k sieti pomocou vidlice. Povinne predpisovaný strážič izolačného stavu podľa čl. 413.1.5.4 STN 33 2000-4-41 nie je nutný podľa francúzskej normy CEI 64-8. Odôvodnením je veľmi malá pravdepodobnos ť druhej poruchy v krátkom čase zálohového režimu UPS.

Riešená problematika nie je jednoduchá, pretože absentujú riešenia na rozhraní predpisových a predmetových noriem. UPS je zdroj a zároveň spotrebič! Konkrétne a zdĺhavé otázky môžem zodpovedať aj na adrese j.vojtek@elteco.sk. Všeobecné otázky uvítam na tomto fóre.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 25.03.2008, 10:31 »

Přidávám trochu starší, ale stále zajímavé čtení.

* upsafrekvencnimenice.pdf (283.35 KB - staženo 1014 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #11 kdy: 25.03.2008, 18:48 »

Poslední moje zkušenost s UPS je z loňska. Kolegové prováděly rozvod za UPS v místnosti pro nějaké telefonní zařízení. V podstatě za tou UPS byly 3 zásuvkové okruhy, které končily v rozvaděčových skříních RACK zásuvkami jednofázovými. Tenkrát mě za UPS nevyšla změřená a ani spočítaná impedanční smyčka, ve vztahu k předřazenému jištění.   Šok
Celé to zařízení bylo ve dvou místnostech, telefonní ústředny. dům jak hrom, s vlastní trafačkou. Trafo 35/04 kV/1650 kVA.

Před UPS změřená smyčka 0,69 Ohm. Jištění před UPS LSN-D32/3. Za UPS změřená smyčka 3,99 Ohm.  Hněv

Řešení, po dohodě s projektantem snížit jištění na vstupu UPS na LSN-B25/3.  Mrknutí

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
 Je fáze vpravo na elektrocentrále běžný stav?
 Má UPS v sieťi TN-C problém s provozom?
 Proč UPS odebírá proud přes PEN?
 Je možné ke stávajícím rozvodům připojit elektrocentrálu?
 Jak ověřit ochranu elektrocentrály před úrazem elektrickým proudem?
 Kdo opraví elektrocentrálu?
 Je správně zapojené oddělovací trafo a UPS?
 Bylo by možné zajistit automatické přepínání síť - DA?
 Jak připojit na stávají rozvody chatky ke zdroji 230V s akumulátory?
 Kdo může obsluhovat elektrocentrály?
 Akým vodičom urobiť predĺženie výstupu UPSky ?
 Je lepší centrála 1-fázová nebo 3-fázová ?
 Jak se řeší ochrana před úrazem v obvodech za UPS?
 Jak zapojit nouzové osvětlení, které je napojené ze zdroje UPS?
 Mohu revidovat UPS stanici, když mám jen §6 vyhl.50/78?
 Jak změřit kapacitu baterie u zálohovaného zdroje?
 Jaká je životnost elektroniky UPS zařízení?
 Kdy je třeba ochranné pospojení UPS?
 Vydrží jistič UPSku?
 Jak připojit UPS a přitom zajistit ochranu zálohovaných zásuvek?
 Co ještě nevíte o záložním napájení požárních ventilátorů?
 Podle jaké normy provádět správně revize elektrocentrál?
 Lze použít UPS v kombinaci s FV panely v DC části?
 Jaké jsou bezpečnostní předpisy pro místnost UPS s operátorem?
 Jak bezpečně provozovat elektrocentrálu z roku 1986 ?
 Čím provést bypass UPS v nemocnici?
 Je možné, že všechny UPS značky APC nevyhovují ČSN 33 1600 ed.2?
 Jak dlouho fungují UPS záložní zdroje?
 Aký typ sieti je na výstupe malých UPS ?
 Jak zvětšit výkon 3f 7,5kW vojenské centrály?
 AMPER 2012: Dieselgenerátory, které budou mít uživatelé i údržbáři rádi
 Jakými normami jsou popisovány pravidla pro UPS v nemocnicích?
 Hledáte často vhodnou UPS?
 Jaký velký jistič je vhodný k UPS APC SURTD5000XLI?
 Kedy a kde je nutné v zdravotníckom prostredí použiť UPS s izolovaným výstupom?
 Jakou normu použít na revizi benzínové elektrocentrály 800W?
 Eaton záložní zdroje napájení (UPS)
 Už jste slyšeli, že byste zásadně ušetřili nějakou energii na UPS?
 Neměřil někdo z vás přechodové jevy na běžných centrálách, při pulzním zatížení?
 První beztransformátorové konstrukce UPS
 Co myslíte, je síť na výstupu UPS označovaná jako IT?
 Proč UPS spíná i přes to, že je v síti napětí?
 Víte o adaptéru z UPS zásuvek IEC na ČSN?
 Výhody beztransformátorových UPS při správě baterie
 Jakým způsobem zálohovat technologii akvárií?
 Jaké technologie UPS používáte vy?
 Aku velkost istica zvolit pre pripojenie 16kVA 3-fazovej UPS?
 Nabíja 24V DC UPS zdroj Meanwell DR-UPS40 akumulátory správne?
 UPS dobrá věc ale nenahradí ochranu proti přepětí!
  Daji se pripojit k UPS dve autobaterie?
 Je predrazenie UPS pred domovni rozvod proti nejakej norme?
 SCHRACK: Superkapacitorová UPS
 Jakou máte zkušenost s kontrolami a revizemi elektrického zařízení typu UPS?
 SCHNEIDER ELECTRIC: Nová řada záložních zdrojů UPS s označením Smart-UPS On-Line
 Možem prepojiť vstupný N vodic UPS s vystupným ?
 Jaký je postup při revizi záložního zdroje (UPS)?
 Jak správně připojit elektrocentrálu k síti?
 Čo je to u záložného zdroja leading - lagging ?
 Víte o novinkách 2015 v záložních zdrojích Schrack?
 Jaký je vztah zdánlivého a činného výkonu statické UPS?
 Jaký má účiník zátěže vliv na dobu zálohy UPS?
 Je nutné mechanické blokování záložního zdroje?
 Je zapojení fáze v pravé zdířce zásuvky záložního zdroje v pořádku?
 Jiří Šotola vysvětluje pojem UPS
 EATON: Optimalizovaná napájecí řešení pro menší IT aplikace
 SCHRACK: Katalog záložních zdrojů UPS 2016
 SCHRACK: Nové modulární záložní zdroje
 SCHRACK: UPS s vysokým výkonem pro napájení datových center
 Kam zapojit proudový chránič do zásuvky: před nebo za UPS?
  Eaton dodává UPS 93PS i pro nižší výkony 8 a 10kW
 UPS v novém výkonnějším provedení 60-250kVA
 Tip na jednofázovou UPS řady Eaton 93PS
 Nové modely jsou nástupcem řady prvotřídních UPS Eaton 9130
 Mohu k záložnímu zdroji zapojit delší prodlužku - cca 20 metrů?
 Mohu k jedné zásuvce v třívodičovém rozvodu připojit 2 line-interactive UPS?
 UPS pro průmyslové aplikace údržbáři přivítají
 Jak správně připojit zařízení s redundatními zdroji na UPS?
 Jaká je maximální doba odpojení jističe UPS?
 Jak vybrat vhodnou UPS pro konkrétní aplikaci?
 Která ČSN pojednává o záložních zdrojích?
 Záložní zdroj 5P disponuje lithium-iontovými bateriemi
 Ochraňte svůj počítač před nečekanými výpadky sítě pomocí UPS
 UPS Eaton 3S pro elektroniku doma i v zaměstnání
 LIVE EATON: Zálohování s Eaton UPS od A do Z (REPRÍZA)
 UPS Eaton 93PM druhé generace
 Pavouk - práce s vypínacími charakteristikami a vyhodnocení selektivity
 Je v pořádku, že má UPS při provozu mezi výstupem a vodičem PE až 462 V ?
 Dotazy k on-line přednášce o záložních zdrojích UPS
 Upravujete 3F UPS v případě napájení přes proudový chránič?
 Proč je na výstupu z ups jen 156V?
 Čím u CNC stroje zálohovat PLC?
 Jak ověřit kondici akumulátorů v UPS?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 22 dotazů.