|
|
|
|
Martin Kurka
Offline
Projektant automatizace a strojů
|
|
« Odpověď #3 kdy: 05.02.2021, 01:24 » |
|
Nemá li stroj svorku (sběrnici) PEN a tím vytvořený bod rozdělení, pak přechodová skříňka, ve které je přizemněný bod rozdělení, je dobré a poměrně časté řešení. Jen nesmí bez pojistek v této skříňce dojít ke změně průřezu. Ušetříte si souběžný vodič s kabelem, který (jelikož nejde pod stejným obalem) je podle mne špatné a drahé řešení. Chce to projektanta přívodu, který obhlédne realitu a bude počítat fyziku i koruny. Viz https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,43981.0.htmlhttps://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,43921.0.html
|
Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu
Teorie=vše víme ale nic nefunguje Praxe=vše funguje a nevíme proč Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč
Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté
Ďábel je skryt v detailu
|
|
|
|
Jan Bocek
Offline
|
|
« Odpověď #5 kdy: 05.02.2021, 09:51 » |
|
Jen zamýšlení nad tím, že "dříve" jsme více zdůrazňovali tu fyziku a dnes zase ty peníze. Ale obojí má být v rovnováze. Neboli optmalizace návrhu. Ty odkazy na nedávno probírané téma jsem otevřel a opravdu je to vydatný díl dobré Příručky o přívodech ke strojům. Nějaký vydavatel by se mohl toho chopit a editovat ji. To lano navíc CYA 120 zapojené co nejblíž k úzlu trafa a PE stroje, může sloužit také jako opatření proti EMC. Často jsme s tímto řešením zachránili neřešitelné... . Vnější svorku stroje PE musíte propojit s kostrou stroje a místním ochranným pospojováním.
|
specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů revize elektrického zařízení E1B telefon: 777 273 732 email: jan.bocek@safeb.cz
|
|
|
|
|
Václav Třetí
Offline
|
|
« Odpověď #8 kdy: 05.02.2021, 23:02 » |
|
Připojovat stroj, který potřebuje přívod o průřezu Al 240 bez projektu je docela odvaha a myšlenka, že se PEN rozdělí na PE a N klemou jak v zásuvce také není nejlepší nápad.
|
Václav 3
Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.
Řidič tvrdej život má... , stejně tak vesnickej elektrikář
|
|
|
|
|
|
|
Lukáš Rotrekl
Offline
|
|
« Odpověď #13 kdy: 06.02.2021, 18:19 » |
|
Takže to připojení, není dle ČSN. 1. Sběrnice PEN musí být izolovaná od montážní desky. 2. Mezi těmi vodiči ZŽ, je připojen N vodič.
1. Fakt dokážete z té fotky poznat, že není na izolátorech? 2. Ten vede (zřejmě) jen na N svorku vypínače, to by za mně bylo OK.
|
Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....
Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
|
|
|
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
Offline
telefon +420 604791991
|
|
« Odpověď #14 kdy: 06.02.2021, 18:39 » |
|
Izolátory, tam fakt nevidím. Ten vodič N, je připojen špatně. Takže když se dívám na tu fotku, tak první ZŽ, počítáno z vrchu : 1. CYA 120 mm2 2. Al vodič z toho kabelu 3. N vodič 4. 2 x ZŽ asi 10 nebo 16 mm2 Ta sběrnice, je takovej kočkopes.
|
elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
|
|
|
|
|
|