Ono to není tak jednoduché.
ad 1/ Pokud by elektrickou energii "dodávalo" společenství, jde o další službu poskytovanou společenstvím, kterou je nutno dle §1208 obč. zákona schválit shromážděním společenství, stejně tak musí být schválen shromážděním způsob rozúčtování. Společenství, pokud bude elektrickou energii svým členům poskytovat v ceně dodavatele bez jakýchkoliv přirážek či provizí, nemusí mít licenci a není obchodníkem s el. energií, jiná situace by nastala, pokud by vyrábělo el. energii z FV či si chtělo něco "přirazit" za poskytované služby.
Odvážil bych se tvrdit, že výměna fakturačních měřidel za poměrová by si v mnoha případech vyžadovala i změnu prohlášení a jeho nové vložení do katastru.
ad 2/ měřiče el. energie jsou stanoveným měřidlem dle zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii a tudíž podléhají pravidelné certifikaci a ověřování, stejně tak jako poměrové měřiče vody v bytech (certifikace po 5 letech) nebo měřiče tepla (4). Indikátory topných nákladů stanoveným měřidlem nejsou a necertifikují se, zde se počítá s tím, že po vybití baterie se mění za nové. Lhůty pro certifikaci elektroměrů jsou dle vyhlášky 345/2002 Sb většinou 12 let.
Jistě je možné používat měřidla bez certifikace, ale zatímco třeba u vodoměrů je jasně legislativou stanoveno, jak rozúčtovávat, když je certifikace neplatná, v případě dodávky el. energie to není a vystavujete se sporům vedoucím až k žalobám (které SVJ rozhodně nemusí vyhrát, právě s poukazem na neplatnost necertifikovan
ého měřidla).
ad 3/ fyzická osoba má PRÁVO na změnu dodavatele, je pak na každém, aby si vybral dodavatele takového, jaký mu vyhovuje. Pokud to učiní SVJ za něj, vystavuje se právním sporům o (ne)výhodnosti dodavatele.
Osobně tam vidím další komplikace, zde jen co mi teď napadají:
- pokud zrušíte odběrová místa, přicházíte o rezervaci příkonu pro všechny byty se všemi důsledky, Až si to lidi rozmyslí, budou o ně žádat?
- za případného neplatiče budou nuceni hradit platby ostatní členové, ba dokonce za ně ručí podle svých podílů (§1194 odst. 2). Pravda, společenství může neplatiče zažalovat a za dva tři roky soud vyhraje, nebo navrhnout soudu prodej jednotky takového vlastníka a z výtěžku uhradit dluh, ale do té doby budou platit ostatní a potřebuje ty draze placené právníky
- někdo má hlavní jistič 3x25A, jiný 1x20A, jak rozdělíte paušál? Podle velikosti bytu? Podle spotřeby? No...... Máte promyšleno, co uděláte, když někdo zmodernizuje byt a bude chtít vyšší příkon? Nebo když někdo byt prodá a nový vlastník bude chtít SVOJE hodiny?
Osobně bych do toho nešel, vidím tam víc komplikací než přínosů. A budoucích sporů, začnou, jak tipuji, po prvním vyúčtování.
