Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Co mám dělat, když se mi nezdá vyúčtování spotřeby od ČEZ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co mám dělat, když se mi nezdá vyúčtování spotřeby od ČEZ?  (Přečteno 22268 krát)
Jitka D.
« kdy: 03.03.2010, 22:52 »

Přišlo nám vyúčtování od čezu, do bytu jsme se nastěhovali v říjnu, elektroměr (hodiny) nám nainstalovali 27.10.09, takže za fakturační období 27.10.09 - 24.01.10 činí nedoplatek téměř 11000 bez pár korun. Zálohy byly 1200. Poslali nám dopis k uhrazení částky a k tomu přílohu, že byla nalezena závada vypadlý jistič pro sazbový spínač, nikdo nás o ničem nijak neinformoval, kdybychom nevolali na jejich linku, nic se zřejmě nedozvíme. Pracovník čezu byl několikrát u našich hodin a samozřejmě, že jsme o tom také nebyli informováni, to jsme se dozvěděli následně od sousedů. závadu prý odstranili, a proto nám naměřenou spotřebu elektřiny naměřili podle období 24.1. do 23.2. 10. Ve faktuře se nevyznám. Máme nízký a vysoký tarif, v rámci nízkého máme nárok na 8 hodin denně, do kterého nám spadají akumulační kamna a bojler. Bojler nám za den maximálně jednu až dvě hodiny ohřívá-to nám na den stačí. Kamna máme na většinou na minimum. jsme dva, přes týden pracujeme, takže ve všední den si maximálně večer rozsvítíme a jdeme spát. O víkendu jsme u rodičů, jednou za týden či dva vypereme,když už vaříme na sporáku, tak jen když je čas, což je na víkend, když jsme doma. Nedoplatek se nám za pouhé 3 měsíce zdá příliš vysoký. Nevím, kde čez vzal tak vysokou spotřebu. napadá mě: buď něco není v pořádku s elektroměřičem nebo černý proud? Jsme dva mladí lidé, v tomto oboru velmi nezkušení. Je tu někdo, kdo by nám poradil? Nevěříme, že jsme spotřebovali takové množství energie. Uvitám jakoukoliv radu.
BTW.: když se podívám na jiný elektroměřič (například sousedův, který měl k 21.2.08 4 kwh VT a 1 KWH NT a k dnešnímu datu: 2453 a 2020, zacož my asi počáteční stav k 26.10.09 699 VT, 750 NT a k dnešnímu datu 3103 NT a 6908 VT (viz. výše zmíněná závada,takže sama nevím, zda hodnoty platí),  chápu, že soused asi netopí na nízký tarif, nýbrž zřejmě na plyn, ale stejně, není to zvláštní, mít za 3 měsíce takovéhle hodnoty? Přičemž nízký tarif využíváme na akumulační kamna a bojler (8 hod. denně, které celé nevyužijeme).

JAk je to s počátečním stavem? Když nám montovali nový elektroměřič, nejsem si vědoma, že bych u toho byla a stav podepisovala.

#116#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #1 kdy: 03.03.2010, 23:21 »

Začněte tím, že si prostudujete připojovací podmínky, obchodní podmínky, smlouvu a k tomu přidružené dokumenty a předpisy, seznamte se s energetickým zákonem (vše na netu),  ať jste v obraze. Asi si z toho odvodíte, jestli jste někde udělali vy nebo dodavatel nějakou "organizačně-administrativní" chybu. Chyba na vaší straně je malér, chyba na straně dodavatele vám může být nápomocná při dalším vyjednávání.

Dále doporučuji nechat si překontrolovat způsob blokování spotřebičů ve vysokém tarifu a hlavně jeho funkčnost revizním technikem, rovněž by se hodilo nechat si objektivně spočítat maximální možnou spotřebu s vašimi instalovanými spotřebiči. Bez pomoci kvalitního RT z vašeho okolí budete jako laici těžko čelit přesile dodavatele.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3
« Odpověď #2 kdy: 04.03.2010, 08:31 »

Spotřeba se zdá být vysoká,ovšem na vině mohou být akku kamna. Napište nám sem, jaká máte kamna a jak je máte stažená na minimum. Problém může být v tom, že si stáhnete pokojovým termostatem činnost ventilátoru, ovšem nabíjecí termostat na kamnech máte nastavený na maximum. Všechna akku kamna prohřívají, pokud jsou starší, prohřívání se zvětšuje stárnutím a sesedáním izolační hmoty uvnitř, potom teplo z kamen přechází do místnosti bez použití ventilátoru a kamna se musí v následujícím časovém intervalu nízké sazby znovu naakumulovat prakticky naplno. Tento stav může být příčinou velké spotřeby (ale také velice příjemného tepla v místnosti).

Boiler vám zřejmě nahřívá také déle než jednu až dvě hod. Je třeba si uvědomit, že dnes se ve většině případů pro tento tarif používá tzv. dělená sazba, kdy jde nízká sazba 2 až 3 hodiny odpoledne a 5 až 6 hod. v noci. V tomto případě, když zjistíte, že vám boiler nahřívá odpoledne hodinu, neznamená to, že se nahřál celý, doplnil energii pouze za odběr teplé vody (a případné ztráty tepla) od rána do odpoledne. Po večerním koupání nebo sprchování se nahříval nejspíše někdy zhruba od půlnoci, možná po celou dobu chodu nízkého tarifu.

Napište nám sem příkony kamen a boileru, aby se dal udělat alespoň hrubý výpočet, zda je vaše spotřeba možná. Dále by bylo vhodné pozvat zkušeného elektrikáře nebo rev. technika, jak již napsal kolega Karvánek, aby se vyloučila nějaká závada na obvodech HDO a ovládání spotřebičů pracujících na nízký tarif a případně se zjistil zásah sousedů do elektroinstala ce v rozvaděči na chodbě, protože krádeže elektřiny  sousedem se v případě činžovních domů se společnými elektroměrnými rozvaděči na chodbách stávají čím dál častěji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline
« Odpověď #3 kdy: 04.03.2010, 10:49 »

Zkusme se na to podívat z trochu jiného - neelektrikářského pohledu.
Nechme stranou rozdělení na VT a NT - tam zřejmě byla závada, takže porovnání těch dvou čísel nemusí být správně,  ale jejich součet by měl souhlasit (pokud tedy na vás není ještě někdo připojen, jak píše Václav 3).

Za období 27.10.2009 - 3.3.2010 máte naměřenu spotřebu celkem 8562 kWh.
Dá se odhadnout, že na ohřev teplé vody jste za toto období spotřebovali cca 600 kWh, na běžný provoz domácnosti vč. vaření cca 1000 kWh, a na topení by pak zbývalo cca 7000 kWh.
To není málo, ale je to klidně možné.

Jak velký máte byt? Jak velký je dům (kolikanásobek vašeho bytu)? Samostatně stojící,  nebo řadový?
Kde stojí dům - oblast, střed města/okraj města/venkov?
Jak je byt situovaný? Přízemí(podsklepené?)/pod střechou/mezi dvěma obydlenými poschodími? Roh samostatně stojícího domu nebo jsou po obou stranách obývané byty? Jsou všechny sousední byty vytápěné?
Jaká ke výška stropů? Jaká jsou okna? Jaké jsou venkovní stěny - tloušťka, materiál. Zateplené?
Na jakou teplotu místnosti vytápíte?
To všechno má na spotřebu energie vliv.
V nízkoenergetickém domě,  v bytě 60 m2,  byste za uvedené období spotřebovali na otop cca 2500 kWh, zatímco v nezatepleném paneláku v Praze (68 m2,  ani přízemí,  ani pod střechou, nad/pod/vedle všechny byty vytápěné) vytápěném na 23°C cca 7000 kWh. Pod střechou nebo na odkrytém boku domu ještě podstatně víc, klidně i 10000 kWh. V našem domě (z r. 1997, vnější stěny Porotherm 45 cm, těsnící plastová okna s dvojskly, v řadě domů,  okraj Prahy, 7 bytů průměrně 100 m2 byla spotřeba na topení za uvedené období cca 6000 kWh/byt.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Martin1548
« Odpověď #4 kdy: 04.03.2010, 12:18 »

nedoplatek téměř 11000 bez pár korun. Zálohy byly 1200. Poslali nám dopis k uhrazení

26.10.09 699 VT, 750 NT a k dnešnímu datu 3103 NT a 6908 VT (viz. výše zmíněná

Zálohy 1200 Kč jsou na domácnost s akumulačními kamny, bojlerem a elektrickým sporákem dost malá částka, dopláceli byste tak jako tak. Vzhledem k tomu, že se topí hlavně přes zimu, není doplatek 11 000 Kč za zimu moc daleko od skutečnosti.

Jelikož soused topí plynem, tipuji to na 80 let starý nezateplený dům s třímetrovými stropy a topit v takovém domě elektřinou je dost drahý špás.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jitka D.
« Odpověď #5 kdy: 04.03.2010, 17:18 »

Akumulační kamna máme emko M 40 AK, když jdeme do práce dáme termostat na 1, večer pak na 2-3. Nevím kolik KW to bere, moc se v těchto kamnech nevyznám - Jsem naprostý laik, kamna ovládám takovou krabičkou, na které je kolečko - se dá volit od 1 do 6. Na krabičce je ještě (nevím jak to nazvat) nějaký spínač, doleva je "I" a doprava "II". JAk se dají kamna úplně vypnout? Vím, že zním jako naprostý hlupák, ale v tomto oboru se nevyznám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline« Odpověď #6 kdy: 04.03.2010, 18:12 »

To co popisujete je prostorový termostat, ten ovládá ventilátor na foukání naakumulovanéh o tepla z prostoru kamen.
Na boku nebo ve předu kamen je ještě jeden termostat - hnědé kolečko  a ten slouží k řízení nabíjení kamen: jedna čárka malé nabíjení, dvě čárky střední nabíjení a tři čárky maximální nabíjení kamen. Čárky jsou po obvodu kolečka v soustředné kružnici.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jitka D.
« Odpověď #7 kdy: 04.03.2010, 18:28 »

PAne Hejčle, pro ušetření energie byste mi doporučil nastavit termostat jak?
Je to starší typ termostatu...k dyžtak vyfotím. když sepnu do pravé strany na II. vyčnívá mi I.,  když na I. tak 0. Jak říkám, jsem laik.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline
« Odpověď #8 kdy: 04.03.2010, 19:04 »

starší typ termostatu...k dyžtak vyfotím. když sepnu do pravé strany na II. vyčnívá mi I.,  když na I. tak 0.

To není termostat, ale volba rychlosti ventilátoru. Standardně se nastavuje na I (střední poloha).
Termostat nabíjení kamen je umístěn zezadu, je to otočné kolečko s postupně se rozšiřujícím proužkem. Čím je proužek širší, tím více energie si kamna v nabíjecím cyklu vezmou. Zkuste to nastavit do střední polohy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak spočítat roční energetickou spotřebu?
 Jak stanovit spotřebu elektrické energie?
 Existují nějaké měřiče spotřeby ve formě zásuvkového adapteru?
 Jakou spotřebu má 200W trafo, pokud z něj zrovna neodebírám proud?
 Jak spočítat odběr spotřebičů a převést to na peníze?
 Čím měřit spotřebu podnájemníka v jednom bytě?
 Jaká je spotřeba impulsního relé v klidovém stavu?
 Jakou spotrebu ma pocitac?
 Jaká je energie spotřebovaná výbojkou?
 Vedete si evidenci denní spořeby el. energie?
 Jakou spotřebu má plazmová televize?
 Jaká je spotřeba zářivky při startu?
 Co je příčinou rozdílu naměřeného odběru různých elektrospotřebičů?
 Jaký příkon mají chladící pulty v supermarketu ?
 Je mozne, ze by bol elektromer vadny a tocil sa rychlejsie?
 Zvýší se spotřeba zářivky bez kondenzátoru?
 Jak se vypočítá skutečná spotřeba?
 Je rozdíl v měření energie elektroměrem a levným měřičem z hobbymarketu?
 Kdo platí podsvětlení elektroměru ?
 Jakým způsobem změřit a rozpočítat spotřebu?
 Proč je tak vysoká faktura za elektřinu ve společných prostorách?
 Kolik energie spotřebuje elektromotor se zvýšenou efektivitou?
 Kdo ví jak pracuje zařízení Fostac Maximus?
 Kolik je možné v ČR zaplatit za 1 kWh?
 Prý úsporné žárovky spotřebu elektřiny nesníží, nelžou?
 Co říkáte na měřič spotřeby zieNu vy?
 ENIKA: Automatická regulace vlastní spotřeby v režimu \
 Je lepší svítit v kuse cca 8hod. denně nebo xkrát denně zhasínat a rozsvítit?
 Jaká je spotřeba infračidla?
 Kolik mě stojí spotřebovaná elektrická energie?
 Jak změřit spotřebu LCD televize v pohotovostním režimu?
 Prečo sú povolené mikrovlnky, keď klasické žiarovky sa zakazujú?
 Může si zapojit energomonitor opravdu každý?
 Co byste dodali k zásuvkovým indikátorům spotřeby vy?
 Jak rozpočítat spotřebu elektrické energie vodárny?
 Není v roce 2022 větší šance klamavého Eltricku?
 Který spotřebič má malý a stálý proud?
 Co je to forecasting spotřeby?
 Měříme odběr Orlovny!
 Zvýší se spotřeba na elektroměru vyndáním odrušovacího kondenzátoru na tepovači?
 A co www.usporavydelava.cz, to není podvod?
 Energomonitor připravuje novinky!
 Co nosí guerillový elektřikář v Řecku u pasu?
 Kam může utíkat 100kWh spotřeby v běžném bytě za den?
 Je systém ENWOX mystifikace nebo úspora?
 Jak zaintegrovat "introvertní" spotřebiče?
 Je spotřeba žárovek pořád stejná?
 Jak změřit dlouhodobě odběr bojleru jištěný chráničem?
 Může nějaká porucha elektroinstalace zdvojnásobit celkový odběr?
 Jaká je běžná spotřeba společných prostorů v panelovém domě?
 Poradí mi někdo, proč vyměněný elektroměr u RD vykazuje 100% nárůst spotřeby?
 ENIKA: Specializovaný web k monitoringu spotřeby energie
 Chcete se stát partnery projektu Energomonitor?
 Máme dnes tolik energie, že už nad spotřebou není potřeba přemýšlet?
 ENIKA: Navisys měření a monitoring energií
 WAGO: Měření proudu a energie
 Jaká je spotřeba zdroje pro LED osvětlení pokud používám pouze 50% zátěže?
 Kterými funkcemi může systémová instalace proti klasice ušetřit energii?
 Může zkrat způsobit vyšší spotřebu bytu o více cca 5kWh?
 ENERGY BOX monitoruje spotřebu výrobního provozu. Půjčte si jej!
 Máte praktické zkušenosti s mikrosítí (Microgrid)?
 Jak zjistit kterým směrem na vedení teče energie?
 Jakým systémem řídit dynamický tarif energetiky?
 Ušetří řešení CESS skutečně nějakou energii?
 Jak v roce 2022 ušetřit za elektrickou energii?
 Jaká je spotřeba tepelného čerpadla v klidovém stavu?
 Nemáte někdo bližší podrobnosti k elektroměru Landis+Gyr ZMD100 AP/AS?
 Co je to zkratka BEMS?
 Ceny energií ve stálém pohybu a co my s tím?
 Je MEg39.1 jedinečné zařízení nebo má obdobnou alternativu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je nabíječka mobilu žrout energie i když nenabíjí?
 O kolik zaplatím méně, když budu vypínat všechny spotřebiče?
 Jak spočítat odběr spotřebičů a převést to na peníze?
 Jak zaznamenávat spotřebu v průběhu dne?
 Jaká je spotřeba impulsního relé v klidovém stavu?
 Jak dát poplatek za elektrický proud serveru doma do nákladů?
 Je normální když dům spotřebuje za 7 měsíců 4 MWh el. energie?
 Kolik stojí kWh chodbového proudu?
 Mění se spotřeba svítidla se zapojeným stmívačem ?
 Jakou spotrebu ma pocitac?
 Vedete si evidenci denní spořeby el. energie?
 Jakou spotřebu má plazmová televize?
 Jak se vypočítají náklady na roční provoz (cena) spotřebiče?
 Jaké jsou ceny za 1kWh elektřiny u ČEZ?
 Je spotřeba 10 kWh za den moc?
 Nie je spotreba 14800kWh za 3 mesiace na rodinny dom vela?
 Jde rozdělit odběr elektrospotřebičů?
 Co může být příčinou trojnásobného zvýšení odběru elektřiny u bytu?
 Zvýší se spotřeba zářivky bez kondenzátoru?
 Je rozdíl v měření energie elektroměrem a levným měřičem z hobbymarketu?
 Kdo platí podsvětlení elektroměru ?
 Má někdo zkušenosti s firmou Bohemia Energy?
 Proč je odběr kotle o 25% větší?
 Existuje merak spotreby jednotlivych el. okruhu v domacnosti?
 Jakým způsobem změřit a rozpočítat spotřebu?
 Proč je tak vysoká faktura za elektřinu ve společných prostorách?
 Jak vysvětlit řediteli, že je hloupost vypínat trubice v zářivkách?
 Co může za náhlý nárůst spotřeby el. energie v bytě?
 Kde si lze pujcit trifazovy meric spotreby?
 Prý úsporné žárovky spotřebu elektřiny nesníží, nelžou?
 Je lepší svítit v kuse cca 8hod. denně nebo xkrát denně zhasínat a rozsvítit?
 Kolik stojí ohřátí vody ve skutečných korunách?
 Jaká je spotřeba tepelného čerpadla?
 Kolik mě stojí spotřebovaná elektrická energie?
 Jak se projeví porucha mrazáku na celkové spotřebě?
 Jak je možné, že je odběr i při vypnutých jističích?
 Jak monitorovat odběr objektu?
 Má sporák při zapojení do D nižší spotřebu el.energie?
 Je možné fakturovať elektrickú energiu na základe podružného merania ??
 Kam může utíkat 100kWh spotřeby v běžném bytě za den?
 Je systém ENWOX mystifikace nebo úspora?
 Jak meřit spotřebu elektriky pro celý byt on-line?
 Může nějaká porucha elektroinstalace zdvojnásobit celkový odběr?
 Jaká je běžná spotřeba společných prostorů v panelovém domě?
 Je spotřeba 4.500kWh za 4 měsíce v rodinném domě v pořádku?
 Jak postupovat při reklamaci vyúčtování elektřiny?
 Co dělat, když v novém bytě platím podezřele mnoho za spotřebu elektriky?
 Může zkrat způsobit vyšší spotřebu bytu o více cca 5kWh?
 Mohu na spotřebě nějak ušetřit zakoupením nových přímotopů?
 Je možnost měřit spotřebu 3f elektrokotle a 1f boljeru společně?
 Jak reklamovat spotřebič, který odebírá víc než by měl?
 Jak zjistit kterým směrem na vedení teče energie?
 Jak zkontrolovat odběr spotřebičů v nízké sazbě?
 Bude úspora elektřiny když vypnu elektromotor na cca 2 minuty?
 Jak v roce 2022 ušetřit za elektrickou energii?
 Jak číst údaje na měřiči spotřeby BASETech Cost Control 3000?
 Jak zjistit kolik a jak výkonový žárovky mohu dát do světla?
 Vyplatí se mít puštěné tepelné čerpadlo, když doma netopim?
 Kde vzniká rozdíl ve spotřebě elektřiny?
 Jak ověřit extrémní spotřebu domu?
 Jak seriózně změřit skutečnou spotřebu restaurace?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 23 dotazů.