U halogenek co mám se uvádí jen candely a watty. U LEDek zasel lumeny.
To je trochu jinak.
U světelných zdrojů s kulovitým (či polokulovitým) vyzařovacím diagramem bývá zvykem uvádět celkový světelný tok (v lm). Typicky: žárovky bez reflektoru, kompaktní zářivky, LED "kukuřice".
Zjednodušeně řečeno, je to informace o tom, kolik světla to vyzáří do prostoru, a je na vás a na optice svítidla, co s tím uděláte. Současně je to ale i dobrá informace o tom, jestli je to moderní výrobek mající v případě LED cca 100 lm/W, anebo jsou to vymetené sklady zastaralých kusů (v případě LED cca 60 lm/W).
U světelných zdrojů s výrazně směrovým vyzařovacím diagramem bývá zvykem uvádět svítivost v ose zdroje (v cd) a vyzařovací úhel. Typicky: reflektorové žárovky, LED s čočkovou optikou.
Zjednodušeně řečeno, je to informace o tom, jak jasně to osvětlí list papíru přímo pod zdrojem, a jak moc můžete uhnout stranou.
Někteří výrobci směrových zdrojů uvádějí oboje údaje (viz katal. list přiložený kol. Rotreklem), ale není to pravidlem. Svědčí to o solidnosti výrobce.
(Pro všesměrový zdroj světla platí, že 1 cd svítivosti produkuje celkem 4π = 12,6 lm světelného toku. Pro půlkulovou vyzařovací charakteristik
u je to polovina.)