Na jakou minimální dobu se vyplatí zhasínat?
Těžko říct. Liší se to kus od kusu. Nedávno to zrovna bylo v bořičích mýtů, ověřovali pověru, že je levnější nezhasínat. Měřili klasičku, úsporku, lineární zářivku a LEDku. Odběr za hodinu svícení a pak osciloskopem špičky... Už nevím pro který, ale pro jeden světelný zdroj jim vyšlo, že y se nevyplatilo zhasnout, pokud by nepřítomnost byla pod 3ms.
Ale rozhodně nezhasínat relátkem, co si samo bere nějakou vlastní spotřebu, pokud si to člověk nepřepočítá. Pokud budu mít časový spínač s příkonem řekněme 0,5W, je to cca 4,4kWh/rok.
- To je 4 dny non-stop svícení 60W žárovkou. Takže zhasínání takovým relé se vyplatí v případě, že víc než 9x za rok zapomenu zhasnout na 8h.
- U 11W úsporky 16,5 non-stop dní svícení, tj. 50x zapomenutý zhasnutí po dobu 8h.
- A co jsem dal nad schody čtyři LED bludičky 1W (co po zhasnutí slabě svítí každá zhruba na 0,2W z kapacit kabelů), tak tam už je to šílený. Rozdíl ve spotřebě energie se pokryje, pokud bych svítil 1375h ročně navíc. Pokud cíleně svítím 2h denně, tak bych v roce nesměl zhasnout 62,5 dní, abych uspořil jedinou watthodinu!
A to nepočítám pořizovací cenu, která odpovídá 218 dnům non-stop svícení 11W úsporkou a instalaci (pokud to bude někde v krabici, měl by to dělat elektrikář a je potřeba připočítat náklady za cestu a za práci).
A to vše musí být nastaveno tak, aby se časový spínač zaplatil pokud možno do roka. Ještě jsem totiž neviděl žádný SMR-T, který by nebyl za tři roky po smrti