Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Čím nahradit bakelitové krabice ACIDUR?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Čím nahradit bakelitové krabice ACIDUR?  (Přečteno 10008 krát)
Igor Molák
« kdy: 20.04.2020, 13:43 »

Z bakelitu se vyráběly (vyrábějí?) černě elektroinstala ční krabice. Někdo jim říká ACIDUR (nevím co ta zkratka znamená). Dnes se krabice vyrábí z PP, PE, PVC i PS. Mám dojem, že ač se tyto materiály vylepšují různými přísadami, nevydrží tolik co starý bakelit. Snad s výjimkou křehkosti: tam kde se nové materiály roztrhnou, vyžvýkají či ohnou, tam bakelit prostě praskne.

Četl jsem, že bakelit je nehořlavý, myšleno tak, že odolá vyšším teplotám než zuhelnatí. Přesto se pod bakelitové krabice dávaly nehořlavé podložky, takže to s tou odolností asi není tak slavné. Možná jen nepřispívá k požáru.

Bakelit by měl odolávat UV záření (alespoň staré bakelitové krabice, instalované venku jsou sice na povrchu zašedlé, ale nerozpadnou se a stále drží).

Pokud byla krabice správně utěsněna průchodkami, vypadá po otevření i za po půl století jako nová. Většinou však býval s těsněním problém, takže montéři dotěsňovali průchodky něčím, co vypadá jako kyt či modurit.

Při opravách bývá problém sehnat k bakelitovým krabicím náhradní díly (gumové těsnění, průchodky, šroubky, svorky). Právě výměna starých AYKY kabelů za CYKY je potíž, protože nové kabely jsou tenčí a původní průchodky pak netěsní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.04.2020, 12:42 »

Z bakelitu se vyráběly (vyrábějí?) černě elektroinstala ční krabice. Někdo jim říká ACIDUR (nevím co ta zkratka znamená). Dnes se krabice vyrábí z PP, PE, PVC i PS. Mám dojem, že ač se tyto materiály vylepšují různými přísadami, nevydrží tolik co starý bakelit. Snad s výjimkou křehkosti: tam kde se nové materiály roztrhnou, vyžvýkají či ohnou, tam bakelit prostě praskne.

Četl jsem, že bakelit je nehořlavý, myšleno tak, že odolá vyšším teplotám než zuhelnatí. Přesto se pod bakelitové krabice dávaly nehořlavé podložky, takže to s tou odolností asi není tak slavné. Možná jen nepřispívá k požáru.

Bakelit by měl odolávat UV záření (alespoň staré bakelitové krabice, instalované venku jsou sice na povrchu zašedlé, ale nerozpadnou se a stále drží).

Pokud byla krabice správně utěsněna průchodkami, vypadá po otevření i za po půl století jako nová. Většinou však býval s těsněním problém, takže montéři dotěsňovali průchodky něčím, co vypadá jako kyt či modurit.

Při opravách bývá problém sehnat k bakelitovým krabicím náhradní díly (gumové těsnění, průchodky, šroubky, svorky). Právě výměna starých AYKY kabelů za CYKY je potíž, protože nové kabely jsou tenčí a původní průchodky pak netěsní.
SEZ je stále naštěstí vyrábí.
Do háje šla ale kvalita můstků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 21.04.2020, 18:38 »


  Kvalita - je otázka čeho.  Krabice sama  je z tvrdého světle šedého plastu, průchodky jsou jinak řešeny, ale na dnešní kabely vyhovují a těsní lépe. Můstky jsou velice podobné těm původním, mírně ušetřeno materiálu, taková je už doba, ale stále se dají šroubky dotáhnout a vodiče pod nimi drží.

 Já bych doporučil výrobci, aby je dělal i v černé barvě, je docela nehezké, když ve staré roubené chalupě je rozvod starý 60 let a nyní tam je třeba jednu krabici přidat nebo vyměnit a ona tam ta nová doslova svítí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 21.04.2020, 20:51 »

Pokud byla krabice správně utěsněna průchodkami, vypadá po otevření i za po půl století jako nová. Většinou však býval s těsněním problém, takže montéři dotěsňovali průchodky něčím, co vypadá jako kyt či modurit.
Medvědí ho.no se tomu říká. Zručný zkušený montér udělal ovin kabelu tehdy ještě kvalitní asfaltovou páskou a po letech je honička takhle utěsněný kabel vyrvat.

Staré acidurky všech velikostí mám rád.
Když jdu občas do JZD, mám zásobu průchodek STR-PG-16-RAL-9005 a šroubků M4x12 A2. Na případné oživení a jakous impregnaci je super leštěnka Tempo.  tanecek
V případě špatného stavu svorkovnic, není problém je odstranit a použít WAGO. To hlavně když jsou zasekány ve zdi.
Když to jen trochu jde, snažím se je zachovat, jednak jejich uchycení k roštům je specifické a nové krabici jiného typu se musí uzpůsobit a druhak v tom prostředí ty plasty nových krabic poměrně rychle žloutnou a degradují.
Ty nové acidurky SEZ nejsou špatné, ale výhradu bych měl hlavně k šroubkům víka, ty samořezky jsou mizerně zinkovány a rády zareznou a po roce se utrhnou.
Co se týče černého (viděl jsem tuším i hnědé) provedení, vyrábí se, dělá je Malpro, nebo Pawbol, označení jako u starých A.0035C . Kvalitativně obdobné, jako nové SEZ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 21.04.2020, 21:36 »

Kolegové,  netřeba podléhat panice, bakelitové se stále vyrábí, označení je např. 6455-11.
Inovativní PVC mají číselnou řadu stejnou s navíc písmenem P  plast.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 21.04.2020, 22:24 »

Pokrač.
Podstatný rozdíl mezi plnohod.bakel. a novodobým plastem v těchto krabicích je v konstrukci průchodek, poctivé jsou vybaveny závitem vnitřním, v podstatě nestrhnutelným, novodobé s vnějším, často přeskakujícím.
Pokud pominu výrobce AGRO (naprostý top v konstrukci průchodek a vývodek),  tak nikdo jiný nedokázal rozdíl vnitřní/vnější závit vymazat.
Poněkud směšně oproti této osvědčené klasice (pokud byla navíc zamáznuta medvědím ho..n) působí vyjádření výrobců propichovacích membrán se zaručenou dobou životnosti těsnosti prostupu od 2 (legislativní hodnota),  po nějakých 5 let.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 22.04.2020, 00:21 »

Medvědí ho.no se tomu říká. Zručný zkušený montér udělal ovin kabelu tehdy ještě kvalitní asfaltovou páskou a po letech je honička takhle utěsněný kabel vyrvat.

Žádné medvědí se nepoužívalo v 50. až 70. létech, klasický sklenářský tmel to byl. Proto  je po dlouhých létech ztvrdlý, pozná se podle toho, že je béžový (na lomu když se ho snažíme uvolnit a sype se),  kdežto medvědí bývalo původně šedé, stárnutím tmavlo a hnědlo a i po létech je stále měkké až na vrchní šlupku, která je tvořena zejména nachytaným prachem a pískem z omítky.

Průchodky s otočenými závity nejsou šikovné, ale s předskakováním závitů problém nemám. Propichovací membrány a celé krabice  jsou výsměch vodotěsnosti a prachotěsnosti a záhuba kvalitní montáže.

Stejně jako kol. Hrubý mám Acidurky též rád
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 22.04.2020, 08:54 »

Co se týče názvu ACIDUR, pokusím se o spekulaci.

Jednalo se o termoset (duroplast) bakelit. Ochrannou známku na tento název drží firma Bakelite AG, takže ho nebylo možno použít.

Jednou složkou bakelitu je kyselina karbolová (fenol),  na což odkazuje ACID. Přípona DUR odkazuje na vlastnost - odolný (durable). Ta se používá i u jiných termosetů, jako například Novodur.

Bakelit má pár nepříjemných vlastností. Je značně hygroskopický. Kdo pamatuje staré bečovské svorky, může potvrdit. Na třetí svorce od svorky pod napětím jsem naměřil ještě okolo 50V, což dokázalo udržet relé sepnuté.

Stárnutí, především křehnutí na slunci bylo poměrně rychlé. Krabice se rozpadaly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 22.04.2020, 08:59 »

Ano, acidurky patřili k tomu dobrému v minulosti. Bohužel se domnívám že už přestávají dostačovat současným požadavkům. Osobně mám třeba problém právě s vývodkami, které mají problém pevně obepnout současné kabely CYKY. Vím že se to nechá vyřešit mnoha způsoby, ale už to dost zdržuje. Často se ale i v minulosti na tyto vývodky musely vzít sikovky, aby došlo k dobrému utažení. V tomto jsou nové šedé plastové krabice lepší. Jejich vývodky jsou k dobrému obepnutí CYKYny  lépe uzpůsobené. Ještě se mi nestalo abych nějakou strhnul.  Kvalita kontaktů je sice o něco horší, přesto dostatečná. Souhlasím s tím že by bylo dobré připravit i řadu takovou, aby se přizpůsobila barvou původním acidurkám, pro ty případy, kdy provádíte opravu a ta velmi světlá krabice tam vyloženě ruší.  Ovšem šrouby na víčkách jsou tragické u bakelitových, tak i plastových krabicích.

Nicméně otázkou je, čím je nahradit. Ano, s membránovými krabicemi se dobře pracuje, ale taky nevím zda tyto membrány vydrží dlouhodobě vytvářet dostatečně těsný spoj. Velký problém zde bývá způsob přizpůsobení otvoru montérem, kdy mnoho pitomců tyto vývodky nařezává tyto membrány nožem do kříže a tímto úplně zničí vlastnosti těch vývodek. Pak nejsou moc odolné v případech, kdy se kabel tlačí k jedné straně vývodky, například svou váhou, nebo pnutím v ohybu. ZA čas se ta membrána "vytahá" a vznikne zde díra.
Nicméně máme k dispozici mnoho jiných krabic, včetně šroubovacích vývodek, provedených z moderních materiálů a ve vysoké kvalitě. V rychlosti mne napadají třeba  OBO, nebo Spelsberg. Zde máte mnoho membránových, s vývodkami, i protipožárních .

https://obo.cz/media/Kabelabzweigkaesten_cs.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 22.04.2020, 11:00 »


Bakelit má pár nepříjemných vlastností. Je značně hygroskopický. Kdo pamatuje staré bečovské svorky, může potvrdit. Na třetí svorce od svorky pod napětím jsem naměřil ještě okolo 50V, což dokázalo udržet relé sepnuté.

Stárnutí, především křehnutí na slunci bylo poměrně rychlé. Krabice se rozpadaly.

Staré bečovské svorky musely být doopravdy staré a opršelé nebo nějakými výpary narušené, aby takhle zlobily. Dokud drží povrchová úprava bakelitu, řekněme glasura, tak je isolační stav dobrý. Například sporákovky 25A s bakelitovým strojkem umístěné na nevhodném místě za sporákem umí zničit výpary z vaření takovým způsobem, že vznikne výboj mezi jednotlivými fázemi.

Pokud jsou bakelitové krabice, zásuvky a vypínače uvnitř objektu, bývají i po 40 létech v pořádku, pokud jim nikdo neublížil mechanicky, křehké jsou z principu, s tím se musí počítat.

Sluníčko, déšť a mráz zničí vše, jen je otázka za jak dlouho. Nedávno jsem rozebíral plastovou krabici na západní straně objektu, byla pod převisem střechy necelých 15 let a celá se rozpadala. Plast byl tak degradovaný, že jsem měl ruce, jak když jsem jimi nabíral sádru. Rozpadání bakelitu bych připsal za vinu spíše vlhkosti a mrazu působícímu najednou.

Šroubky plastových Acidurek jsou slaboučké samořezy, které se dají ukroutit necitlivým postupem i nerezaté. Některé serie starých Acidurek měly šroubky(M4) niklované, ty samozřejmě vydržely nerezavé déle. Několik desítek let na povětrnosti nevydrží ocelový šroubek ať je upraven sebelépe. V minulosti se používaly šroubky mosazné, dnes jsou k dispozici případně nerezové.

Ještě k názvu bakelit,  když se v I. ČSR začal vyrábět a používat, nesl obchodní označení Futurit, což naznačovalo materiál budoucnosti. Byla to pravda si tak 60 let.

Membránové průchodky neprořezávám nožem do kříže, používám propichovací trn dodávaný jedním z výrobců, přesto není těsnící schopnost těchto průchodek dlouhodobě dostatečná a proto se je snažím používat co nejméně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #10 kdy: 22.04.2020, 12:26 »

Ve vlhkém prostředí se občas potkávám s tím, že se na bakelitu utvořil vypálený vodivý kanál, který náhodně vyhazoval jistič, nebo chránič. Ani to nemuselo dlouho trvat, ale stačil k tomu třeba rok až dva. Dle mých zkušeností se to občas stane i u plastu, ale u bakelitu mnohem častěji.

Membránové průchodky neprořezávám nožem do kříže, používám propichovací trn dodávaný jedním z výrobců, přesto není těsnící schopnost těchto průchodek dlouhodobě dostatečná a proto se je snažím používat co nejméně.

Nemyslel jsem nikoho konkrétního  Mrknutí ,  ale povzdechl jsem si jen tak všeobecně. O schopnosti těchto průchodek v čase jsem také psal.

Bakelit má pár nepříjemných vlastností. Je značně hygroskopický. Kdo pamatuje staré bečovské svorky, může potvrdit. Na třetí svorce od svorky pod napětím jsem naměřil ještě okolo 50V, což dokázalo udržet relé sepnuté.

Stárnutí, především křehnutí na slunci bylo poměrně rychlé. Krabice se rozpadaly.

Ano, mnhokrát jsem byl "kopnut" při sáhnutí na bakelit, když jsem potřeboval vlézt někde za  svorky. Musel jsem se naučit používat  kleště čápovky  Škleb Dobrá výuka praxí, i když trochu bolestivá a nebezpečná.  Škleb Smích Škleb Smích
Nicméně je zajímavé že u krabic jsem nic podobného nezažil.

Zpět k tématu. Dobrou osobní zkušenost jsem udělal s pancéřovými krabicemi Kopos, viz obrázek. Ale i s plastovou krabicí OBO z odkazu https://elektrika.cz/data/clanky/obo-odbocna-krabice-ip67


* kopos-7116-b_p16-krabice-s-vickem-a-ochrannou-svorkou_detail_produkt.jpg (4.68 KB, 182x182 - prohlédnuto 696 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 22.04.2020, 19:04 »

U ACIDUREK byl vždy problém se 4mi šrouby na víčku!
Když jste je dali do sklepa (třeba vinného) tak za pár let jste je otvírali kladivem jednou a naposledy!!  Škleb Škleb
Šroby byli vždy rezové a nešli povolit! U šedé plastové se to nikdy nestane!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 22.04.2020, 22:56 »


Nemyslel jsem nikoho konkrétního  Mrknutí ,  ale povzdechl jsem si jen tak všeobecně. O schopnosti těchto průchodek v čase jsem také psal.


Já jsem to také nevztáhnul na sebe, spíš jsem chtěl říci, že i když se membrána propíchne přípravkem dodávaným výrobcem, není 100% jisté že bude těsnit a dlouhodobá těsnost v řádu třeba 20 let je nepředpokladat elná.

U ACIDUREK byl vždy problém se šrouby na víčku!
Když jste je dali do sklepa (třeba vinného) tak za pár let jste je otvírali kladivem... U šedé plastové se to nikdy nestane!

To je pravda jen částečně, ten šedý plast dost pruží a kladivu dost dlouho odolává, to se jeden moc uondá, než ji rozbije.  Před nějakým časem jsem zarezlé samořezy  z šedivé Acidur tři utrhl a čtvrtý nechtěl nejprve ven, pak jsem ho zahřál smyčkou pistolové pájky a povolil relativně snadno.

Proto v místech, kde se dá předpokládat snadné zareznutí používám mosazné a nerezové šroubky. Samozřejmě v rámci rodiny a u VIP zákazníků, kteří to ocení - a nejen finančně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 23.04.2020, 09:30 »

... a dlouhodobá těsnost v řádu třeba 20 let je nepředpokladat elná.
...
Proto v místech, kde se dá předpokládat snadné zareznutí používám mosazné a nerezové šroubky. ...

Zreznutí šroubků je obecně problém a nejen u Acidur krabic, ale i např. u starších svítidel s vyšším krytím. Někdy ten šroub drží tak, se se urve, jindy se poškodí závit v bakelitu.
Nezkoušel někdo vypátrat a porovnat jakou životnost, použitelnost krabic Acidur předpokládají výrobci?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 23.04.2020, 12:22 »

Zreznutí šroubků je obecně problém a nejen u Acidur krabic, ale i např. u starších svítidel s vyšším krytím. Někdy ten šroub drží tak, se se urve, jindy se poškodí závit v bakelitu.


U acidurek, to byl vždy problém, přesně jak píšeš. Často se to ale pokoušeli elektrikáři sami řešit, například tím, že hlavičky šroubů po jejich utažení, zatřeli vazelínou, nebo tmelem. Obě tato řešení fungovala, s velkým ale. Jakmile někdo jednou do krabice vlezl, už to po sobě neuvedl zpět a tedy došlo k rychlému korodování šroubů. Nebo časem také vazelína na krabici opršela a problém se jen posunul v čase. Tam kde použili tmel, to bylo trvanlivější, ale po nějakém čase tmel vytvrdnul a pak bylo obtížné jej vyškrábat tak, aby se ukázala drážka na šroubku. Někdy byla hlavička OK, ale zarezl závit v acidurce. To bylo taky peklo. ALe všeobecně je řadím mezi zdařilé produkty. U nových plastových krabic jsou šroubky kvalitnější, ale jejich drážky stojí za pendrek. Tedy prozatím jsem je neviděl reznout, ale jejich utažení i povolování mi způsobuje často zvedání krevního tlaku.    Smích

Začal jsem upřednostňovat ty krabice, které jsou v to to směru v pohodě. Nejvíc oblíbené jsou u mne ty, které mají "rychlošrouby",  umožňující jejich odšroubování pootočením o 1/2 až 1 otáčku, bez potřeby více šroubovat.  Mrknutí angel tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 23.04.2020, 22:00 »

Řekl bych, že poměr otevíraných krabic ať již z jakéhokoli důvodu/neotvíraných do doby výměny celé instalace hovoří ve prospěch skupiny druhé Úsměv
Nabízené max krytí acidurek (kolem 66) se využívá málokdy, spíše se jedná o jejich konstrukční mohutnost/cenu.
Poměr výkon/cena je překonatelný těžko, pokud se navíc víčko vybaví nerez šroubky pro pozdější odkrytování, což je "pětikoruna" navíc, jedná se o vyzkoušené, leta prověřené řešení.
Rychlošrouby- to je téma na zvláštní vlákno, osobně je moc nemusím z důvodu mojí neschopnosti poznat akurátní utažení (v případě emkového závitu mám k dispozici rozptyl dejme tomu +/- dvě otáčky, u většího stoupání 1/4, a to je sakra rozdíl).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je korektní při zapojení jednopólového spínače v rozbočovací krabici?
 Nemáte také problém s krabicovou rozvodkou ACIDUR ze SEZ DK?
 V pevnej krabici ma byt vraj len pevna svorka?
 Jakou spojovací krabici by jste mi doporučili k spojení kabelu ve studni?
 Mohou být v koupelně umístěny rozbočné krabice?
 Acydur nebo Acidur ?
 Jak upevnit zásuvku do nesprávně zasádrované krabice?
 Jaký necháváte přesah krabiček pro zásuvky a vypínače ve zdi?
 Jak byste řešili napojení kabelu CYKY na v budoucnu nepřístupném místě?
 Neznáte vicenasobné krabice do C3?
 Jak se dají upravit staré krabice s kulatým krytem hnusně vyčnívajícím nad štuk?
 Jak zapojit starou bakelitovou GO krabici?
 Je možné schovávat adaptery do instalačních krabic?
 Snesou rozvodnice popř. instalační krabice cca 80°C?
 Jaké krabice použít při montáži na a do hořlavých hmot?
 Lze pokládat kabely CYKY a krabice acidur na hořlavý podklad?
 Mohou se v jednom vypínači potkat dvě odlišné fáze?
 Poradí mi někdo dodavatele velkých kovových instalačních krabic?
 Ktorá krabica je určená pre skúšobnú svorku bleskozvodu ?
 Jak napravit "zapadlé" elektroinstalační krabice?
 Jakým způsobem přichytit instalační krabici do polystyrenové/zateplené fasády?
 Jakou doporučíte podomítkovou krabici se zásuvkou pro venkovní použití?
 Dají se dnes ještě sehnat staré bakelitové krabice Acidur?
 Jaké použít vícenásobné krabice do materiálů třídy hořlavosti "C3"?
 Který výrobce dodává tuto krabici?
 SPELSBERG: dodává prázdné krabice TK
 S jakou nejnižší montážní výškou lze sehnat instalační krabice?
 Čemu ještě někdo u WAGA stále nevěří?
 Znáte protipožární krabice Spelsberg?
 Co říkáte na KU68 rozřízlou kvůli ocelové armatuře?
 Nemáte nějaký vyzkoušený způsob, jak uchycovat krabice do kotovice?
 Existují přístrojové krabice pro povrchovou montáž s bočními otvory pro trubky?
 Jaký průměr vrtat pro krabice do Ytongu?
 Jaké krabičky pod ABB dvojzásuvku ?
 Napadá vás využití malé podlažní krabice OBO i doma?
 MEGATEST: Zalití instalační krabice A-BOX 060 asfaltem
 KOPOS: Katalog elektroinstalačních krabic 2012
 K čemu slouží tato krabice na fasádě?
 Zachovávají si krabice KOPOS stále stejné vlastnosti?
 Je hloubka otvoru 3cm pro přístrojové krabice skutečně nedostatečná?
 Prečo sa už nepouživajú rozvodové krabičky nad vypínačmi?
 Existuje běžně dostupná lištová přístrojová trojkrabička?
 Jaký použít typ krabice do bytového jádra?
 Existuje krabice obdoba "acidur" pro průřez 16mm?
 Do akej hĺbky osadzujete inštalačné krabice ?
 Moze ist krabicka Acidur do zeme?
 Sú priemery a rozostupy krabíc do omietky v rámci EU normalizované?
 Viděli jste nový katalog krabic a rozvodnic ABB 2013?
 Kolik krabic je zapotřebí k rozdělění na 3 jednofázové vývody?
 Jak udělat do přístrojové krabičky díru?
 Jaké existují pancéřové krabice větších rozměrů?
 Ako vylamujete alebo vrtate otvory do krabíc alebo vypínačov z bakelitu?
 Líbí se vám krabice T-Box?
 Jak se vám pracuje s krabicí KSK?
 Jakou mám použít instalační krabici pro umístění do pouzdra JAP720?
 Je tato odbočná krabice podle normy?
 Znáte krabici KP64LD do dutých stěn?
 TIP na vděčnou podlažní krabici GESRM2 od OBO.
 Jakou krabici pod zásuvku pro uchycení do OSB desky?
 Kde vidíte využití nových univerzálních krabic KUZ do zateplení?
 Lze namontovat venkovní vypínače a zásuvky do spojených krabiček?
 KOPOS: Univerzální krabice pro zateplení KUZ
 ELNEX: Instalační krabice řady SCAME
 Kam a jak se dříve umisťovaly rozvodné krabice pro světla?
 SPELSBERG: Krabička pro připojení svítidla ...
 SPELSBERG: Kulatá podomítková krabice s krytím IP 54
 Jak se rozvádí instalace v litém betoně?
 Hensel představil novou instalační krabici s oblými hranami
 Hensel představil novou instalační krabici s oblými hranami
 Sníží sádrové lože hořlavost pro krabici KO ve dřevě?
 SEZ: Inštalačné škatule a rúrky
 Jakou použít nástěnnou krabici při přechodu z krabice podomítkové?
 Je možné použít dvojitou nástěnnou krabici pro Tango i ve svislém směru?
 Jak nachystat instalační krabice pro skleněný obklad?
 Je možné zakrýt elektroinstalační krabici obkladem?
 Môže zostať historická kovová krabička priemeru 68 v novej inštalácii?
 Znáte odbočné krabice OBO?
 Čím očistit maltou zanesené díry pro šroubky v elektroinstalačních krabicích?
 Lze v nově provedené instalaci na tř. h. C2 použít krabici KL 80x28 2 ZSK?
 Jakou použít krabici pod omítku aby šly kabely v případě potřeby vyměnit?
 Nové kabelové krabicové rozvodky KF
 Jakou použít nástěnnou krabici pro přechod z podomítkové IP44 ?
 Neznáte dodavatele starých krabic, hodících se do kamenného obložení?
 KOPOS: Slavíme 90. výročí a představujeme novou požárně odolnou krabici
 KOPOS: Otestujte v praxi krabici do dutých stěn KPL 64-50/2LD!
 OBO: Bezhalogenová odbočná krabice FireBox T160ED
 Neobvyklé použití membránových krabic KOPOS
 Cim delate kapsy do zelezobetonu na klasicke 68?
 KOPOS: Elektroinstalační krabice s funkční integritou.
 Ukázka instalace podlažní krabice OBO Bettermann
  KOPOS: Dvojité dvouvstřikové krabice do dutých stěn
 Jaké máte zkušenosti s montáží krabic f-tronic?
 Který vyrobce vyrábí plastové krabice na omítku v barevném provedení?
 Aku instalacnu krabicu na pouzitie v zahrade v zemi?
 KOPOS: Požárně odolné krabice typu KSK
 V čem spatřujete vývoj v dnešních instalačních krabicích proti těm kdysi?
 KOPOS: Krabice do dutých stěn
 Proč je na krabicové svorce (věnečku) jedna svorka jiné barvy?
 Jakou elektroinstalační krabici do palubkového obkladu?
 Kde koupit víka na hliníkové rozvodné krabice?
 Krabice OBO FireBox, řada T
 Přehled odbočných krabic OBO BETTERMANN
 Je možné krabici ACIDUR (IP67) použít ve strojovně čerpací stanice nafty?
 Jakou korunku zvolit na vytvoření otvorů pro zásuvky v panelu?
 Co jsou u podomítkových přístrojových krabic tzv. kapličky?
 Jak jste spojovali krabice pod omítku, když to ještě konstrukčně nešlo?
 Aky typ krabice na elektroinstalaciu do zeme?
 KOPOS: Čtyřnásobná krabice do dutých stěn je tu!
 Čím zakrýváš podomítkovou krabici před zahozením omítkou?
 Montážní návod požárně odolné elektroinstalační krabice KSK 175 PO
 Montážní návod elektroinstalační krabice KSK s krytím IP66
 Jakou praxi máte s nástavným rámečkem instalačních krabic?
 Jak se otvírala stará podomítková krabice s asfaltovou izolací?
 Může/nemůže být CYKYLo a OBO krabice přímo na krovech na půdě?
 Čím nastavit lištové krabice v omítce?
 Snese víčko krabice KO teplotu 80°C?
 Jak řešíte upevnění krycího víčka utopené podomítkové krabice?
 Lze instalovat elektroinstalační krabici KU68 do fasádního polystyrénu?
 Montážní návod víceúčelové elektroinstalační krabice KOPOBOX mini P
 Už znáte utěsněné krabice KOPOS i ze své praxe?
 KOPOS: Nástavný rámeček NR5x5 pro elektroinstalační krabice
 KOPOS: Krabice do požárně dělících příček KPZ
 KOPOS: Odbočná krabice KO 97 LD
 KOPOS: Nové KSK instalační krabice v černé barvě
 Už znáte odbočné krabice KO 180/LD i ze své praxe?
 Je instalační krabice pro zásuvky hloubky 17mm standardním řešením?
 Jakou trojzásuvku v krytí IP44 zvolit pro krabici KEZ-3?
 Jaké jsou požadavky na výrobek ve sdružovací krabici?
 Zlatý plamen za krabici KOPOS KPZ-1_PO!
 Lze pod omitku pouzit instalacni krabici urcenou do dutych sten?
 Co to je za krabici? (třífázový vypínač ...)
 Sortiment zapouzdření elektroniky a zařízení
 Jaké existují elektroinstalační krabice OBO podle účelu?
 Vejde se Busch Jalousie control II do KU 68?
 Máte u krabic raději závitový nebo bajonetový závit?
 Jak se v krabicích OBO orientujeme podle katalogového označení?
 Q: Co jsou u elektroinstalačních krabic násuvná těsnění?
 Kde je ideální použití pro krabice zalité hmotou a krytím IP68?
 Jaké typy těsnění lze u elektroinstalačních krabic OBO uvažovat?
 Q: Co si představit pod pojmem krabice se zachováním funkčnosti?
 Kde v praxi používáte průvanové krabice?
 Jaké jsou výhody vývodů krabic OBO?
 Jak si představit pojištění proti ztrátě víka elektroinstalační krabice?
 Kolik a jakých existuje způsobů, jak připevnit krabice OBO?
 IES Rozbočovací krabice na omítku se samotěsnícími průchodkami pro trubky a kabely
 Jak krabice OBO odolávají UV a vnějším vlivům?
 Je možné použít instalační krabice KU68 venku?
 Lze elektroinstalační krabici zaplombovat?
 OBO: Podrobný rozbor sortimentu VBS
 Co to jsou na elektroinstalačních krabicích orientační značky a k čemu slouží?
 Proti kterým chemickým látkám a prostředím jsou instalační krabice odolné?
 Jak osadit zásuvku na pootočenou krabici o 45°?
 Neovlivní otvor pro kondenzát vody elektroinstalační krabice výsledné krytí IP?
 Jak upravit obklad kolem utopené krabice?
 Bude těsnící membrána u krabice OBO dostatečná i do exteriérů?
 Co vše nalezneme mezi instalačními krabicemi KOPOS Kolín?
 Jaký maximální průřez vodiče lze napojit v krabici KPR 68?
 Nové krabice do dutých stěn OBO BETTERMANN
 Lze v podlažních krabicích OBO použít i přívod vody nebo stlačeného vzduchu?
 Jaké související prvky existují ke krabicím OBO?
 Existuje těsnící prvek mezi krabici typu KU68 a rozvodnici?
 Kde byste využili krabici pod omítku s membránou v praxi?
 Kdo vyráběl lištovou krabici s kovovým úchytem?
 Kde v praxi používáte zahnutou krabici (botičku) nejčastěji?
 Tip na krabici Ensto VULCANO s protipožární ochranou E30, E60 E90.
 Jaké druhy elektroinstalačních krabic vyrábí KOPOS Kolín?
 Kde byste použití krabic KOPOS možná nečekali?
 Co musí splňovat instalační krabice abyste jí věnovali pozornost?
 V čem jsou plastové patky elektroinstalačních krabic lepší, než kovové
 Jak srovnáš práci se starou a novou acidurkou ty?
 Jakou podomítkovou krabici použít pro odbočení 25A?
 Nepřekáží závity ve středu krabice KU 68-45 KA při montáži?
 Je mozne umiestnit prepojovaciu krabicu na uroven podlahy?
 Co chybí ucelenému sortimentu krabic KOPOS do dutých stěn?
 Jak veřejně odčinit křivé nařčení funkce výrobku?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.