Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jaká je vaše praktická zkušenost s instalací topných systémů pro zimní období?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká je vaše praktická zkušenost s instalací topných systémů pro zimní období?  (Přečteno 10242 krát)
Vilém Gracias
*
Offline Offline




« kdy: 12.02.2019, 09:43 »

Vědomostní příručka než katalog vytápění a větrání V-systém 2018/19
    Proč psát v zimě o topných systémech na rozmražení okapů a chodníků, když se tyto instalace v zimě nedají provádět? Inu proto, že až v zimě si uvědomujeme, co by bylo dobré vylepšit. Dlouhé roky jsem před naším domem hrabal, škrabal, solil ... až při rekonstrukci chodníků jsem se rozhodl pro šílenou investici. To mi věřte, že jsem poslouchal námitky typu "to je drahé a nefunkční",  ovšem nyní, s odstupem dvou let, slýchávám spíše "no, nebyl to špatný nápad". Když mi kolega položil na stůl tento katalog, vzpomněl jsem si na moje rozhodovací myšlenkové pochody ...
    Zdroj: zde...


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Jaká je vaše praktická zkušenost s instalací topných systémů pro zimní období?
   
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 12.02.2019, 19:28 »

Vzhledem k průběhu zimy v posledních letech bych to především označil jako dost zbytečné. Nicméně letos jsem využil těch několik dní se sněhovou pokrývkou a poprvé to vyzkoušel, když už to mám. Co bych k tomu napsal. Je to drahé a funguje to. Jako rozumný kompromis se mi jeví to nahrubo vzít lopatou (bonusem je zdravý pohyb) a zbytek rozpustit. Odměnou byl suchý chodník a zejména vjezd do garáže v okamžiku kdy všude jinde bylo solidní náledí a pravděpodobnos t, že bych po tom ledě sjel do garáže aniž bych něco nabořil nebyla úplně 100%. Náklady asi 50Kč za energii + 20000Kč na pořízení. Vzhledem k tomu, že náklady na pořízení zatím musím dělit jedničkou, tak to byl docela drahý úklid sněhu.  Smích
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 12.02.2019, 19:56 »

Ale vjezd do garáže je jen jednou z možností využití topných systémů. Navíc znám mnoho zákazníků kteří si raději připlatí aby nemuseli ráno vstávat o 30 minut dříve a odhazovat sníh pro vyjetí auta za garáže.

Pár těchto systémů už za sebou taky mám. Od ochrany potrubí na buňkovištích, šikmé vjezdy do garáže, po okapy na historických domech, kde jednak chráníme drahou štukovou fasádu před zničením a pak také lidi na chodnících pod těmito okapy. Zrovna tak vytápěné gule na střechách dokáží ochránit konstrukci před zatečením a značným škodám.

Například jsem loni opravoval pro jedno SVJčko tento poškozený systém uložený ve schodišti. SVJčko po zaplacení dvou úrazů na tomto schodišti velmi ráde investovalo do opravy a během této zimy se jim to rozhodně vyplatilo  Mrknutí

Tedy zda se to vyplatí nebo ne, může být i o úhlu pohledu, nebo místě instalace.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 12.02.2019, 23:15 »

Téma schodiště jsem záměrně nechtěl otevírat, protože mi to vždy připomene vlastní blbost. Ale tak já to tedy napíšu ať se na můj účet trochu pobavíte. Celá akce s vyhříváním venkovních ploch začala právě úvahou na téma namrzlé schody před dveřmi. Když už jsem v tom byl, tak jsem si řekl, že to teda dám i pod chodník a když už jsem řešil ten chodník, tak jsem si řekl, že když už, tak už a došlo i na vjezd do garáže. Chodník i vjezd do garáže se úspěšně zrealizoval, ale musel jsem docela dlouho čekat na dlažbu na obklad schodů. Když konečně dorazila, tak jsem se nedočkavě vrhnul do práce a schody krásně obložil. Druhý den, když už lepidlo pěkně ztuhlo, jsem šel do garáže a tam na mě vyčítavě čekala topná rohož určená na schody... Tak jsem ji loni alespoň úspěšně použil na záchranu předčasně zasázených rajčat.

Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 12.02.2019, 23:21 »

Au. ??
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 13.02.2019, 08:42 »

Téma schodiště jsem záměrně nechtěl otevírat, ...

 Mrknutí  TO jste mě trochu překvapil. To bych od vás tak úplně nečekal.  Mrknutí

nicméně přijměte omluvu za "otevření bolestivé rány". Nebylo to mým úmyslem. Jen mi vaše reakce na toto téma přišla příliš jednostranná a nepokrývající více možností těchto systémů.

Například loni jsem dokončil vytápění skleníku topným kabelem s hlídáním teploty a vlhkosti, včetně automatické závlahy. V tom samém objektu právě dotahujeme i odtávání chodníku mezi vchodem do domu (cca 5m) a brankou. U okapů je prozatím jen kabelová příprava pro odtávání ve svodech, ale zákazník prozatím nezaznamenal (2roky) potřebu to dotahovat do konce.

U sebe doma jsem si vyrobil "betonovou misku" na vodu pro drůbež, do které jsem vložil kousek husího krku a dnes je v něm protažen kousek topného kabelu, aby slepičkám nezamrzala voda k pití.  U sestřenky mají v lásce své velké psi a důležitá pro ně byla stále dostupná voda k pití s tím, že trubka i kohoutek jsou "chránění" samoregulačním topným kabelem po celou zimu, v závislosti na okolní teplotě, aby mohli dát pít pejskům kdykoliv je potřeba. Kdysi jsem dokonce byl u jednoho řešení vytápění psí boudy.
Naopak kde jsem s tímto zaznamenal problém, byl velkochov prasat, kdy jejich výkaly byly natolik agresivní, že po cca 35 letech (informace od investora) začlo docházet k "probíjení" a "mučení" sviní v jednotlivých kójích. Postupně jsem to začal odpojovat. Asi netřeba zdůrazňovat že PCH nikde  Nerozhodný  Jsem vlastně rád že provozovna skončila a já s tím už nemusím mít nic společného  Úsměv  

Jo a ještě jeden problém jsem musel řešit. Po nabídce řešení odtávání svodu z ploché střechy panelového domu, kdy do něj opakovaně zatékalo díky zamrzlému svodu, si správce domu vybral si topný kabel, ale bez regulace za kterou chtěl ušetřit (dle varianty cca 6-20tis Kč). Na jeho písemnou žádost (na tom jsem trval) byla regulace vynechána a topný kabel byl zapojen za vypínač s kontrolkou chodu, což bylo jasně napsané i v předávacím protokolu. Bohužel že správce nečte, nerozumí, nebo zcela ignoruje některé věci bylo jasné po pár měsících (necelý rok) kdy  přišlo doúčtování na cca 90 tisKč tomu SVJčku. Pak se i částka 20tisKč zdála jako nicotná. Jestli je tam ještě správcem nevím. Jen jsem doplnil regulaci a dál o nich neslyšel.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 13.02.2019, 10:15 »

Mrknutí  TO jste mě trochu překvapil. To bych od vás tak úplně nečekal.  Mrknutí

No, já jsem to od sebe taky tak úplně nečekal. Úsměv Ale jak by řekla teta Kateřina, kdo nic nedělá nic nezkazí a práce kvapná …

Jen mi vaše reakce na toto téma přišla příliš jednostranná a nepokrývající více možností těchto systémů.

Asi jsem to napsal trochu nešikovně, ale myslel jsem to ale jako přímou odpověď na otázku "jaká je vaše praktická zkušenost." Takže i to "zbytečné" bylo myšleno pro mě osobně, ne obecně. (Jinak nějaké ty vyhřívané gule, kabel v žlabu před garáží a příprava pro svody je na tady také, ale stejně jako váš zákazník jsem ještě nezaznamenal potřebu to využít.)
Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 19.02.2019, 13:33 »

U nás v Brně jsou zimy takové, že když tu napadne 10 cm sněhu, tak se zlomyslně kochám pohledem, jak jsou městské služby z toho 3 dny na palici a označují to kalamitou  Škleb

Jednou jsme realizovali jednomu snobovi vyhřívání venkovní plochy před domem a garáží, měl tam instalováno pod zámkovkou cca 18 kW. Pak se karta otočila, zdroj vyschl, elektriku začala platit jeho máma za něj stylem, že její důchod padl v tom domě na měsíční zálohu a když zjistila, co žere venkovní vyhřívání, nechala to odpojit a synáček musí makat hrablem.

Ještě jedna venkovní instalace je u SVJ na výjezdu z podzemních garáží, je to celkem strmý výjezd a tam to má své opodstatnění. Funguje to tak, jak má a není problém.

Takže u mě praktická zkušenost 50:50  Mrknutí
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 19.02.2019, 23:06 »

Na námrazu naprosto spolehlivě funguje smyčkový zátěžák, ráno těch pár metrů rozvinu a na celou třídenní brněnskou zimu mám pokoj Úsměv
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 20.02.2019, 06:21 »

V jedné nejmenované nemocnici mají heliport na menším objektu.
Celkový výkon 250 kW ...Bylo to zapnuto jednou, při předávání stavby.
Pak střecha začala zatékat ,pozvali zedníky a ti sekali a sekali...NO-jo ale část kabelů rozseknuli....
Dodnes piloti si sníh odstraňují sami, při přistání naklopí vrtuli a sníh létá z objektu pryč. tanecek
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jaromír Táborský
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 13.09.2022, 15:59 »

Píše se rok 2022, máme za sebou nebo před sebou otazník za cenu energií. Jak se změnil váš pohled na topné rohože v chodníku? Jedna klientka se ptá mě a já s tím zkušenost ani praktickou nebo ekonomickou nemám. Pokud to mám počítat jako 300W/m2, pak to letos bude asi spíše více zlomených nohou a krčků, než propálené energie topnými kabely. Nebo jak to letos cítíte?
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 13.09.2022, 22:20 »

Píše se rok 2022, máme za sebou nebo před sebou otazník za cenu energií. Jak se změnil váš pohled na topné rohože v chodníku? Jedna klientka se ptá mě a já s tím zkušenost ani praktickou nebo ekonomickou nemám. Pokud to mám počítat jako 300W/m2, pak to letos bude asi spíše více zlomených nohou a krčků, než propálené energie topnými kabely. Nebo jak to letos cítíte?
Pro ty, které cena kwh hraje podstatnější roli, vypnout, zrušit, nechtít.
S troškou nadsázky pak:
S pořádnou zlomeninou v nemocnici aspoň člověk nebude mrznout doma.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #12 kdy: 14.09.2022, 06:36 »

Citace
S troškou nadsázky pak:
S pořádnou zlomeninou v nemocnici aspoň člověk nebude mrznout doma.

Podle teplot, co uváděla vláda, tak asi v té nemocnici si moc nepomůžeš.Dojd eš se zlomeným krčkem a vzhledem k udané teplotě koupelen,chodeb a pokojů dostaneš v lepším případě zápal plic ze zimy a budeš balancovat na hraně života ......v tom lepším ,strávíš měsíce v nemocnici ,  kdy důvod půjde z nachlazení a předčasný důchod!! Pláč
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 14.09.2022, 08:31 »

Podle teplot, co uváděla vláda, tak asi v té nemocnici si moc nepomůžeš.Dojd eš se zlomeným krčkem a vzhledem k udané teplotě koupelen,chodeb a pokojů dostaneš v lepším případě zápal plic ze zimy a budeš balancovat na hraně života ......v tom lepším ,strávíš měsíce v nemocnici ,   kdy důvod půjde z nachlazení a předčasný důchod!! Pláč
Máte pravdu, při teplotě 20'C se vůbec nedá přežít.   Kroutím očima
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 14.09.2022, 08:48 »

Máte pravdu, při teplotě 20'C se vůbec nedá přežít.  Kroutím očima

O zdravém se nebavíme....
Bavíme se o nemocných! A to je rozdíl!!
O 20C to není ale o 18C a méně! tanecek
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #15 kdy: 14.09.2022, 09:36 »

Já bych to neviděl s topnými rohožemi zase tak černě - pokud budu mít opravdu chytrou automatizaci (nebo naopak "blbé" pouze ruční ovládání),  tak by rohože celkem mohly plnit svůj účel a běžet jednotky % času - možná ani to ne - no a pak by provoz ani dnes moc nestál.
Nebo se mýlím?
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #16 kdy: 14.09.2022, 09:50 »

Já bych to neviděl s topnými rohožemi zase tak černě - pokud budu mít opravdu chytrou automatizaci (nebo naopak "blbé" pouze ruční ovládání),   tak by rohože celkem mohly plnit svůj účel a běžet jednotky % času - možná ani to ne - no a pak by provoz ani dnes moc nestál.
Nebo se mýlím?
Taky přemýšlím nad topení v chodníku. Než komfort je to v mém případě spíš bezpečnost. Moje motorika po autonehodě a náledí je docela šílená kombinace. Jen by se to muselo předláždit a pak to vytápět hodiny předem ... To už bych si na zimu rozložil nějaký topný kobereček a na jaře ho pak smotal.
 piskaci

To mě tak napadlo, když Milan zmiňoval ten
Na námrazu naprosto spolehlivě funguje smyčkový zátěžák, ráno těch pár metrů rozvinu a na celou třídenní brněnskou zimu mám pokoj Úsměv
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #17 kdy: 14.09.2022, 13:25 »

Citace
Taky přemýšlím nad topení v chodníku.

Máš to propočtené? Nemyslím za kolik instalace ale za kolik provoz za zimní období?
Také jsem něco počítal kamarádovi a když jsem mu řekl, kolik za provoz na zimu tak že raději koupí metrák soli? Škleb
Fotovoltaika by možná trochu pomohla snížit provozní náklady...
/také k vůli jeho chůzi/
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde se dají koupit náhradní topné spirály do akumulačních kamen?
 Jak byste zapoili topné tyče IT 3x460VAC, 60Hz?
 Jaký zvolit zdroj tepla? Přímotopy, přímotopy s akumulací, olejové radiátory?
 Lze napájet 2kW topnou spirálu pro napětí 400V,50Hz odlišným zdrojem?
 Jak elegantně pospojit otopný žebřík v koupelně, připojený na plastové potrubí ?
 Jsou infrapanely topením budoucnosti či ne?
 Lze provozovat topnou spirálu na 110V v naší síti bez měniče?
 Jak změřim tělesa bojleru jenž po několika dnech uhořívají?
 Jaké SSR pro zapojení topení do hvězdy?
 Je topné těleso vhodné do vysokoteplotní olejové lázně?
 Na jaké napětí jsou odporové spirály ve starých akumulačních kamnech?
 Ktore kúrenie (topení) je podle vas nejekonomičtějšie?
 Jak prodloužit životnost topné spirály?
 Máte dobrý přehled o topných rohožích a kabelech?
 Je možné tieto panely montovať do sádrokartónu?
 Jaké výhrevné teleso je určené pre inštaláciu do zóny 1 (A)?
 Jak ve skutečnosti funguje elektroosmóza pro vysoušení zdí?
 Jak změřím topné kruhové těleso horkovzduchu trouby multimetrem?
 Jak zapojit topná tělesa pro kombinovanou saunu?
 Ako prebieha prepálenie vyhrievacej špirály ?
 Čím řídit topný žebřík v koupelně?
 Mohu zapojit topná tělesa na střed hvězdy?
 FENIX: Katalog topných panelů, rohoží a kabelů
 Jak zapojit 4 topná tělesa 230V vypalovací pece na 400V?
 Ploché odporové topné těleso pro rozvaděče
 TIP na ploché odporové topné těleso CP 061
 Proč má topné těleso dvakrát větší příkon, než jmenovitý?
 Je možné z topného tělesa do hvězdy 3x230V využít pouze jednoho tělesa?
 Jaká může být příčina opakovaného poškození topného telesa u bojleru?
 Designové infrapanely a účinné sálavé konvektory v K&V ELEKTRO
 Jaký je vhodný odporový drát, pro ohřev vody, napájený 12V?
 Tip na topné těleso pro použití v malých skříních
 KNIHA: Elektrotepelná zařízení
 Jak řešíte výpočet potřebného výkonu pro vytápění domu? Od oka?
 Jak nejlépe napojit topnou spirálu na FV panel?
 Co může způsobovat hluk topného tělesa v radiátoru?
 ŘEŠENÍ: Jak zachránit regulaci topení v topné sezóně
 Jak využít všestranný samoregulační topný kabel ELSR?
 Kde jste v praxi použili doprovodný ohřev?
 Jaký topný kabel zvolit do potrubí pro odvod kondenzátu?
 Jaký topný žebřík do zóny 1 s tř. ochrany 2 nebo 3?
 Jaká je velikost izolačního odporu nového topného tělesa horkovzdušné trouby?
 Doporučíte vysoušet zdi elektrickým proudem?
 Jaký máte názor na infračervené vytápění?
 Jaký proudový chránič pro ohřev okapu?
 Musi byt topna rohoz instalovana pod kachlickami zahrnuta v revizni sprave?
 Kolik odporového kabelu je nutné umístit ve žlabu?
 Musí být topná rohož jištěna 2-pólovým jističem?
 A co vy? Provádíte často instalace otopných kabelů?
 Jak ohřívat přívod vody aby nezamrzla?
 Jak spolehlivě identifikovat vadný samoregulační topný kabel?
 Opravdu elektrifikované tratě nemají nějaký systém pro odstranění námrazy?
 Máte někdo praktické zkušenosti s topnými fóliemi Full Eko Inblok?
 Kdo vyrábí elektrické podlahové konvektory?
 Jakou vybrat topnou folii (rohož) pod pryžovou (gumovou) dlažbu?
 Používat pod elektrické vytápění hlinikové folie nebo ne ?
 Je pro vytápění hal vhodnější hybrid nebo nehybrid?
 Aky je rozdiel medzi infra ziaricom a halogenovym ziaricom?
 Jak vybrat čtyřpolohový trojcestný ventil ovládaný el.pohonem?
 KNX: Vytápění, ventilace a klimatizace
 Skleněné sálavé panely ECOSUN s potiskem
 TIP na ovládání topení pomocí AURATON RTH 8D PRO!
 Věděli jste, že použitím TERMÍKU zkrátíte dobu vytápění místnosti?
 Topné těleso pro ohřev vzduchu, kontaktní ohřev nebo rozmrazování
 Sálavé konvektory s velkoplošným tělesem
 Znáte plochá tištěná topná tělesa?
 Počuli ste o farbe, ktorá zohrieva?
 Kde jste v praxi instalovali tištěná topná tělesa?
 Sálavé panely s akumulací tepla GLOA
 Ultratenké, ploché topné těleso CP061
 Existuje řešení připojení olejového radiátoru namísto přímotopu?
 Zahřejte se elektricky i v zimě

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.092 sekund, 25 dotazů.