Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak zapojit topná tělesa pro kombinovanou saunu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit topná tělesa pro kombinovanou saunu?  (Přečteno 23282 krát)
Kolařík_Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 22.12.2016, 11:42 »

Potřeboval bych poradit se zapojením kombinované sauny. Pro chod finské sauny jsem koupil kamna 3-fázová 7kW (tedy 2,3kW na fázi) a pro chod infrasauny 5ks infrzářičů Philips Vita 350W celkem tedy 1,75kW pokud bych je zapojil na jednu fázi.
Do sauny mám přívod 5x2,5 a protože dotažení dalšího přívodu by bylo komplikované, rozhodl jsem se, že bych kamna připojil pouze na dvě fáze a celkový výkon by tedy byl cca 4,6kW (což by vzhledem k rozměrům sauny stačilo) a jednu fázi pro napájení 5-ti ks infrazářičů pro chod infra sauny (1,75kW).
Moje otázka zní, je možné toto zapojení?
Kamna nemají žádnou regulaci - tu zajistím pomocí tepelných čidel v sauně s řízením pomocí PLC. V provozu bude moci být pouze jeden typ vyhřívání, tedy buď pojedou kamna nebo Infra - což opět zajistím pomocí PLC.
Jde mi to, abych nemusel tahat další kabel. V rozvaděči by byly dva stykače jeden pro ovládání kamen a druhý pro infrazářiče - což v praxi znamená celkem 3 moduly. Pokud bych musel natáhnout další přívod a použít dva 3F stykače, už by to bylo 6 modulů což by mi zkomplikovalo situaci.
.  
Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 22.12.2016, 13:51 »

S kabelem 5x2,5 (předpokládám) jištěným jističem 16A/3 můžete provozovat obojí najednou.
3f relé jsou dva moduly, celkem tedy 4. Nevyjde?
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 22.12.2016, 14:33 »

A samozrejme bude treba dodržať aj požiadavky ČSN 33 2000-7-703.

Napr.:
- prúdový chránič (okrem saunovej pece, ale aj tam by som ho dal)
- teplu odolné (silikónové) káble
- teplu odolné svietidlá
Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 22.12.2016, 21:40 »

Ja by som sa chcel saunovať čo najskôr a neriešiť PLC. Jednoduchý a predovšetkým praxou odskúšaný regulátor k fínskej saune stojí 220€. Inštaluje sa mimo kabíny. Prívod 5x2.5 (alebo lepsi),  vývod 5x2,5 pre pec, 3x1,5 pre svetlo, káblik so snímačom.

Elektrikársky tip: kým plánujete elektriku, existujú aj ručičkové hodiny priamo do sauny na 230V.

Neelektrikársk y tip: peknú hračku do sauny nájdete v Amazone pod názvom Hukka Design - Saunamaestro.
Zaznamenáno
Kolařík_Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 22.12.2016, 22:08 »

Napájení ohřevu sauny je jištěno proudovým chráničem a 3F jističem 3x16A. Přívodní kabel je CYKY 5x2,5 a ke kamnům v silikonu. Infrazářiče mají přívodní kabel také v silikonu nevím přesně ten průřez. Kamna jsem koupil nejlevnější bez regulace, protože mám spoustu volných analogových vstupů a dig. výstupů. Logika je poměrně jednoduchá, takže je na snadě použít stávající systém. Mě se hlavně jednalo o to, zda je přípustné to zapojení kamen jen na dvě fáze s tím, že třetí spirála by nebyla zapojena.
Další podmínky pro provoz sauny už si dokážu ohlídat - např. zamezení souběhu tepelného čerpadla, bojleru a sauny současně. Co se týče světel, tak tam mám přívodní kabel 5x1,5 ale napájení 12V SELV.
Pozn. - nejhorší jsou ty infrazářiče. Z důvodu kombinované sauny a tedy i vlhkého prostředí, bylo zapotřebí zářiče s krytím, kde je ta cena opravdu katastrofální :-(
V současné době mám v rozvaděči jedno 4-kontaktní relé VSM425-40 Od Elka. Toto bych chtěl nahradit dvěma VSM220-20. Kde jedno bude pro finskou saunu a druhé pro infra. Výhodou tedy bude to, že přívodní kabel zůstane pouze jeden (5x2,5) a v rozvaděči nebudu muset nic upravovat a místo jednoho relé tam budou vedle sebe dvě. Co se týče případného zahřívání, tak si myslím že to také nehrozí, protože obě relé nikdy současně nepojedou a četnost spínáníí relé bude také malá.
Tak se do toho asi pustím a snad to bude stačit.   
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 23.12.2016, 01:46 »

Ja by som sa chcel saunovať čo najskôr a neriešiť PLC.

Já jsem to přes PLC řešil a protože jsem to také chtěl vyzkoušet co nejdříve, tak jsem to na zkoušku naprogramoval asi za 5min tím úplně nejprimitivněj ším způsobem co mě napadl a kupodivu to funguje tak dokonale, že nemám potřebu to nijak vylepšovat. Pravda ale je, že mám určité bezpečnostní prvky řešené mimo PLC pomocí "hardware".
Zaznamenáno
Kolařík_Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 23.12.2016, 07:02 »

Aha, no já předpokládám že ty kamna nějakou bezpečnostní tepelnou pojistku mít budou. Jinak v sauně budou dvě teplotní čidla. Jedno hlavní analogové s výstupem 0-10V a druhé pomocné 1-wire DS1820.
Prioritně ale jde o ten rozvaděč, kde mám nyní to relé, které zabírá dva moduly, které vyměním za dvě relé - jednomodulové. Celé tato situace vznikla tak, že původně byla plánovaná pouze finská sauna a já jsem se rozhodl dokoupit ještě ty infrazářiče.
Nyní po zkušenostech bych asi finskou saunu nestavěl a rovnou šel do infra. Vše by bylo o cca 60% levnější (oproti ceně kombinované) - včetně provozu a komfortu.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 23.12.2016, 08:01 »

Ja bych se mozna obaval toho vykonu...
Nevim jak mate saunu velkou, ale pred rokem jsme u kamarada rozjeli saunu, ktera ma vnitrni prostor cca 5x2x2,5m a topime tam kamny 12kW. A moc se ty kamna neezastavi...z kusim dohledat graf spinani a prubeh teploty.
Roztopeni sauny ted v zimne ,  tedy z teplot okolo nuly na tech 115° (na cidle),  takze v miste kde se.sedi je cca 95°,  trva cca 3,5hod.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Kolařík_Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 23.12.2016, 08:36 »

Jé je, tak to já mám demo - verzi sauny, oproti tomu co máte u toho kamaráda. Rozměry mám 1,6m x 1,2m x 2,1m - takže opravdu maličká. Kamna jsem koupil před rokem a doporučovali mi 5-7kW. Takže si myslím že těch 7kW je už hodně předimenzované .
Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 23.12.2016, 11:19 »

Aha, no já předpokládám že ty kamna nějakou bezpečnostní tepelnou pojistku mít budou. Jinak v sauně budou dvě teplotní čidla. Jedno hlavní analogové s výstupem 0-10V a druhé pomocné 1-wire DS1820.

To sa pravdepodobne mýlite. Samotné saunové pece nezvyknú mať žiadnu tepelnú poistku.
Spoliehajú sa na bimetalový kontakt (prehriatie) a termistor (regulácia teploty).

Tepelný snímač a tepelnú poistku mávajú pece, ktoré majú regulačné prvky priamo na sebe.
Všetky ostatné sú iba nosiče špirál.
Stretol som sa však aj s výnimkami, napr. u piecky TYLO som našiel vratnú bimetalovú bezpečnostnú poistku.

Osobne montujem zariadenia Harvia (Fínsko),  takže nejakú prax a vedomosti o tom mám :-)

Jo, a neodporúčam do sauny osvetlenie LED pásom, má krátku životnosť.
Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 23.12.2016, 11:22 »

Montoval som aj saunu z Mountfieldu a aj tam bolo snímanie teploty termistorom a prehriatie tepelnou poistkou (valcová, nevratná, ako v žehličke)
Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 23.12.2016, 14:18 »

Jé je, tak to já mám demo - verzi sauny, oproti tomu co máte u toho kamaráda. Rozměry mám 1,6m x 1,2m x 2,1m - takže opravdu maličká. Kamna jsem koupil před rokem a doporučovali mi 5-7kW. Takže si myslím že těch 7kW je už hodně předimenzované .
Súhlas s odhadom 5kW. Orientačne sa dimenzuje pec 1kW na 1m3 vnútorného priestoru a ešte na každý m2 presklenia sa pridáva kW výkonu. Sklo je síce efektné, ale drevo je praktickejšie.
Zaznamenáno
Kolařík_Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 23.12.2016, 16:16 »

Hmm, tak pokud tam ta tepelná pojistka nebude, tak to bude asi docela problém. Kamna mám Harvia Cilindro P70E - ocel,které jsou bez regulace. Regulaci chci jen pomocí relé. Teplotní čidlo (počítám tak 20cm od stropu) bude snímat teplotu a relé napájející kamna bude sepnuté dokud se nedosáhne požadované teploty.
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 23.12.2016, 16:45 »

Harvia tepelnou pojistku neobsahuje, ona by uvnitř kamen stejně neměla příliš cenu. Důležitější je teplota v oblati nad kamny. Harvia však dodává čidlo s vratnou tepelnou pojistkou. Stojí cca 1000,- Já mám navíc stykač zapojený přes časové relé, které limituje max. čas nahřívání kamen. Tím se řeší jak selhání PLC, tak i např vytápění při otevřených dveřúch.
Zaznamenáno
Petr Chojda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 23.12.2016, 17:29 »

mohu se jen ze zvědavosti zeptat, jaké tam plánujete mít PLC? Žádanou teplotu si budete nastavovat na ovládacím panelu, nebo bude pevně daná v PLC? Přemýšlím do budoucna o nějakém PLC do kotelny. Stačilo by mi něco úplně jednoduchého (podobně jako ve vašem případě),  na spínání několika binárů a 1 až 2 analogové vstupy. Třeba nějaké logo od siemensu?
Zaznamenáno
Kolařík_Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 23.12.2016, 19:35 »

PLC mám od Loxone. Řídím tím úplně všechno (včetně vánočního stromku :-) ). Loxone je prostě super - hlavně pro elektrikáře. Konečně někdo vyrobil PLC s uživatelsky příjemným rozhraním a navíc s možností vlastního doprogramování . Něco málo mám na svém blogu o stavbě domku na www.stavebni-denik.eu
To s tou tepelnou pojistkou, tomu celkem nerozumím. Takže pokud přivedu napájení do těch kamen, tak spirály pojedou naplno stále? To teplotní čidlo nad kamny hlídá jakou teplotu? Protože pokud jde jen o to, pohlídat aby se kamna nepřehřívala, tak tam mohu dát další čidlo (resp. čidla) - akorát bych potřeboval vědět do jaké výšky nad kamny se čidlo má umístit a na jakou teplotu nastavit?
Moc děkuji za důležité informace :-)
Co se týče zamezení vytápění při otevřených dveřích, mám tam magnetický spínač, takže pokud jsou dveře otevřené, sauna nejde zapnout. Teplotu a vše okolo sauny se dá nastavit přes tablet. Samotné zapnutí sauny je na jedno tlačítko, které je nutné podržet cca 4 vteřiny (opatření proti dětem nebo zapnutí omylem). Po zapnutí vytápění se v sauně rozsvítí světlo. Po dosažení saunovací teploty se rozsvítí zelená dioda atd atd...
Zaznamenáno
Petr Chojda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 23.12.2016, 21:07 »

Na vašem místě bych nechal kamna zapojená na 3 fáze a infrazářiče bych také rozdělil 2+2+1. Budete mít alespoň rovnoměrněji zatížené fáze. K tomu bych dal 2 ks 3F stykačů pro spínání a je hotovo (případně ještě bezpečněji 2 x 2 stykače v sérii a EDM signál od pomocných kontaktů si můžete zase posílat do PLC k diagnostice spečeného kontaktu stykače). Použil bych klidně jen jedno čidlo teploty. V případě jeho poruchy, pokud vyčtete na vstupu PLC nesmyslnou hodnotu, stykače vypnete a není co řešit.
Jestli vám to pomůže, chodím do infra sauny, kde je také 5 těles. Topí všechna na plný výkon, po dosažení nastavené teploty zcela vypnou. jakmile se ochladí o cca 6 stupňů, zase zapínají.
Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #17 kdy: 23.12.2016, 21:15 »

PLC mám od Loxone. Řídím tím úplně všechno (včetně vánočního stromku :-) ). Loxone je prostě super - hlavně pro elektrikáře. Konečně někdo vyrobil PLC s uživatelsky příjemným rozhraním a navíc s možností vlastního doprogramování . Něco málo mám na svém blogu o stavbě domku na www.stavebni-denik.eu
To s tou tepelnou pojistkou, tomu celkem nerozumím. Takže pokud přivedu napájení do těch kamen, tak spirály pojedou naplno stále? To teplotní čidlo nad kamny hlídá jakou teplotu? Protože pokud jde jen o to, pohlídat aby se kamna nepřehřívala, tak tam mohu dát další čidlo (resp. čidla) - akorát bych potřeboval vědět do jaké výšky nad kamny se čidlo má umístit a na jakou teplotu nastavit?
Moc děkuji za důležité informace :-)
Co se týče zamezení vytápění při otevřených dveřích, mám tam magnetický spínač, takže pokud jsou dveře otevřené, sauna nejde zapnout. Teplotu a vše okolo sauny se dá nastavit přes tablet. Samotné zapnutí sauny je na jedno tlačítko, které je nutné podržet cca 4 vteřiny (opatření proti dětem nebo zapnutí omylem). Po zapnutí vytápění se v sauně rozsvítí světlo. Po dosažení saunovací teploty se rozsvítí zelená dioda atd atd...


Jak chcete saunová kamna vypnout, pokud selže ten termostat?
Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je pro vytápění hal vhodnější hybrid nebo nehybrid?
 Jaké výhrevné teleso je určené pre inštaláciu do zóny 1 (A)?
 Jak ve skutečnosti funguje elektroosmóza pro vysoušení zdí?
 Aky je rozdiel medzi infra ziaricom a halogenovym ziaricom?
 Jak vybrat čtyřpolohový trojcestný ventil ovládaný el.pohonem?
 Kdo vyrábí elektrické podlahové konvektory?
 KNX: Vytápění, ventilace a klimatizace
 Skleněné sálavé panely ECOSUN s potiskem
 TIP na ovládání topení pomocí AURATON RTH 8D PRO!
 Věděli jste, že použitím TERMÍKU zkrátíte dobu vytápění místnosti?
 Topné těleso pro ohřev vzduchu, kontaktní ohřev nebo rozmrazování
 Sálavé konvektory s velkoplošným tělesem
 Znáte plochá tištěná topná tělesa?
 Počuli ste o farbe, ktorá zohrieva?
 Jaká je vaše praktická zkušenost s instalací topných systémů pro zimní období?
 Kde jste v praxi instalovali tištěná topná tělesa?
 Sálavé panely s akumulací tepla GLOA
 Ultratenké, ploché topné těleso CP061
 Existuje řešení připojení olejového radiátoru namísto přímotopu?
 Zahřejte se elektricky i v zimě
 Designové infrapanely a účinné sálavé konvektory v K&V ELEKTRO
 KNIHA: Elektrotepelná zařízení
 Jak řešíte výpočet potřebného výkonu pro vytápění domu? Od oka?
 ŘEŠENÍ: Jak zachránit regulaci topení v topné sezóně
 Jak využít všestranný samoregulační topný kabel ELSR?
 Doporučíte vysoušet zdi elektrickým proudem?
 Jaký máte názor na infračervené vytápění?
 Jaký proudový chránič pro ohřev okapu?
 Musi byt topna rohoz instalovana pod kachlickami zahrnuta v revizni sprave?
 Kolik odporového kabelu je nutné umístit ve žlabu?
 Jak byste zapoili topné tyče IT 3x460VAC, 60Hz?
 Musí být topná rohož jištěna 2-pólovým jističem?
 Jsou infrapanely topením budoucnosti či ne?
 A co vy? Provádíte často instalace otopných kabelů?
 Jak ohřívat přívod vody aby nezamrzla?
 Jak spolehlivě identifikovat vadný samoregulační topný kabel?
 Ktore kúrenie (topení) je podle vas nejekonomičtějšie?
 Opravdu elektrifikované tratě nemají nějaký systém pro odstranění námrazy?
 Máte dobrý přehled o topných rohožích a kabelech?
 Máte někdo praktické zkušenosti s topnými fóliemi Full Eko Inblok?
 Jakou vybrat topnou folii (rohož) pod pryžovou (gumovou) dlažbu?
 Čím řídit topný žebřík v koupelně?
 FENIX: Katalog topných panelů, rohoží a kabelů
 Používat pod elektrické vytápění hlinikové folie nebo ne ?
 Kde jste v praxi použili doprovodný ohřev?
 Jaký topný žebřík do zóny 1 s tř. ochrany 2 nebo 3?
 Jaká je velikost izolačního odporu nového topného tělesa horkovzdušné trouby?
 Kde se dají koupit náhradní topné spirály do akumulačních kamen?
 Jaký zvolit zdroj tepla? Přímotopy, přímotopy s akumulací, olejové radiátory?
 Lze napájet 2kW topnou spirálu pro napětí 400V,50Hz odlišným zdrojem?
 Jak elegantně pospojit otopný žebřík v koupelně, připojený na plastové potrubí ?
 Lze provozovat topnou spirálu na 110V v naší síti bez měniče?
 Jak změřim tělesa bojleru jenž po několika dnech uhořívají?
 Jaké SSR pro zapojení topení do hvězdy?
 Je topné těleso vhodné do vysokoteplotní olejové lázně?
 Na jaké napětí jsou odporové spirály ve starých akumulačních kamnech?
 Jak prodloužit životnost topné spirály?
 Je možné tieto panely montovať do sádrokartónu?
 Jak změřím topné kruhové těleso horkovzduchu trouby multimetrem?
 Ako prebieha prepálenie vyhrievacej špirály ?
 Mohu zapojit topná tělesa na střed hvězdy?
 Jak zapojit 4 topná tělesa 230V vypalovací pece na 400V?
 Ploché odporové topné těleso pro rozvaděče
 TIP na ploché odporové topné těleso CP 061
 Proč má topné těleso dvakrát větší příkon, než jmenovitý?
 Je možné z topného tělesa do hvězdy 3x230V využít pouze jednoho tělesa?
 Jaká může být příčina opakovaného poškození topného telesa u bojleru?
 Jaký je vhodný odporový drát, pro ohřev vody, napájený 12V?
 Tip na topné těleso pro použití v malých skříních
 Jak nejlépe napojit topnou spirálu na FV panel?
 Co může způsobovat hluk topného tělesa v radiátoru?
 Jaký topný kabel zvolit do potrubí pro odvod kondenzátu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.08 sekund, 24 dotazů.