Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Musí být topná rohož jištěna 2-pólovým jističem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být topná rohož jištěna 2-pólovým jističem?  (Přečteno 19443 krát)
Petr Vodáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« kdy: 05.09.2008, 00:14 »

Je nutno topnou rohož např. v koupelně jistit 2-pólovým jističem?

Pokud ano, tak ve které normě je toto uvedeno?
Dočetl jsem se to jen na stránkách výrobce jističů Bonega, ale bez odkazu na konkrétní předpis.
Mimo jiné jsou tyto jističe doporučovány i pro zásuvky ve zdravotnictví, ohřev okapů, zásuvky a obvody v mokrých prostorách atd.
Zatím jsem se však v praxi s tímto nesetkal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Kroutil
*
Offline OfflineOSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #1 kdy: 05.09.2008, 08:10 »

Nejsem si moc jistý, ale mrkněte do ČSN 33 2000-4-46 ed.2 na čl.461.2
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Miroslav Souček
« Odpověď #2 kdy: 05.09.2008, 21:24 »

Dobrý večer,
ČSN 33 2000 7-753, pravděpodobně máte na mysl proudový chránič, který při vybavení odpíná fázový i nulový vodič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ALCR
« Odpověď #3 kdy: 05.09.2008, 22:23 »

     V ČSN 33 2000-7-753 (2003) normě pro podlahové a stropní vytápění
ani v ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 (2007) normě pro prostory s vanou či sprchou není, žádný požadavek na jištění podlahového vytápění dvoupólovým jističem a pokud vím není takovýto požadavek ani v ČSN 33 2000-4-46 ed.2.

     Teď si trochu rýpnu, co se týče informací, prohlášení atd. od firmy Bonega moc jim nevěřte, do dnes mlží a vydávají své výrobky za výrobky české a přitom je známo, že výroba probíhá v Číně (takové odbočení od tématu, výroba v Číně těží a vydělává na laciné výrobě, která obnáší díky absenci zákonů a pravidel platných v EU a vyspělých zemích, porušování lidských práv, otrockou práci, špatnou bezpečnost práce a zdraví, znečišťování a ničení životního prostředí, porušování duševního vlastnictví a pod.),  proč nedají na své výrobky made in China tak jak činí renomované firmy, které označují své výrobky zemí původu bez ohledu na sídlo a původ mateřské firmy, to by alespoň bylo poctivé jednání, většina prohlášení Bonegi jsou podle mého názoru směsicí polopravd a zbožných přání v honbě za ziskem, v poslední době slýchám a čtu Bonega řekla tamto napsala támhle to atd. jejich argumentace, že se to praktikuje či nařizuje ve Francií a kdovíkde ještě mi připomíná argumentaci zastánců aktivních jímačů, že se používají ve Francii a pod.,  navíc v těchto zemích jsou jiné podmínky a specifika, proto Bonega např. napíše, že ve Francii se musí používat dvoupolové jističe, ale jaksi už zapomene dodat, že ve Francii se používá síť TT čili jsou tam jiné okolnosti než u nás, jak říkám mlžení a polopravdy to je Bonega.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Hudeček - BONEGA
*
Offline OfflineWWW
« Odpověď #4 kdy: 06.09.2008, 23:34 »

Rád bych jménem firmy BONEGA reagoval na anonymní příspěvek hosta ALCR a také odpověděl na původní otázku diskuse. Pro přehlednost rozdělím odpověď na několik částí:

Výroba přístrojů BONEGA
Nijak se natajíme tím, že výroba přístrojů BONEGA je outsourcovaná a to zčásti v Asii i v Evropě. Ostatní renomovaní výrobci již své výroby taktéž (více či méně tajně) přesunuli a nebo se alespoň velmi intenzivně o outsourcing snaží. My jsme naproti tomu již před dvěma lety naprosto otevřeně vysvětlili proč jsme přešli od vlastní výroby k outsourcingu na diskuzi http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,2861.msg20253.html#msg20253. Navíc je tato informace komukoliv přístupná na našem webu. Stačí si přečíst stránku o firmě: http://www.bonega.cz/go.asp?odkaz=firma/historie.htm

Je samozřejmě otázkou co je a není český výrobek. To co zde bylo vymyšleno (vozy Škoda vyráběné v Indii) nebo vyrobeno  (vozy Peugeot vyráběné v Kolíně)?  My sami naše přístroje považujeme za české a to díky několika českým patentům, na které jsme také patřičně hrdí.
Díky našemu vlastnímu vývoji, outsourcované výrobě a vlastní velmi přísné výstupní kontrole jsme schopni poskytovat výrobky s bezkonkurenční mi technickými parametry za přijatelnou cenu.

Použití jističů DPN u nás a v zahraničí
Předpokládáme, že zmiňovanými dvoupólovými jističi jsou myšleny jističe 1P+N. Mezi odbornou veřejností se již mnoho let o nevýhodách jednopólového jištění v jednofázových obvodech ví a také hodně diskutuje.

Nepochybná přednost při odpínání nulového vodiče je zvýšení bezpečnosti. V nulovém vodiči se může i v našich podmínkách napětí vyskytnout (viz. článek  http://www.bonega.cz/vzdelani/clanky/konec_klasickych_jisticu.pdf). Nepopiratelné jsou také velké výhody při snadnějším odhalování poruch, odpojení, celkové izolování chráněného obvodu, jednodušší revize, atd.

Zajímavé je, že odpínání nulového vodiče u proudových chráničů konkurence intenzivně propaguje, avšak u jističů se snaží význam odpínání N pokud možno co nejvíce snížit argumentací o jiných podmínkách u nás a v zahraničí. Není se však čemu divit. Nikdo z našich konkurentů nemá v současné době jednomodulový jistič 1P+N, který by dosahoval 6 kA vypínací schopnosti až do 32 A charakteristik y C (a byl tak schopný nahradit klasické 6 kA jističe). Pokud by se tedy opravdu jističe 1P+N začaly z důvodu vyšší bezpečnosti a snazší identifikace poruchy používat ve větší míře i u nás, pak může konkurence nabídnout pouze dvoumodulové provedení, které cenově i rozměry nemůže jednomodulovým jističům BONEGA DPN konkurovat. Je nám jasné, že je to souboj relativně malé české firmy proti velkým nadnárodním společnostem, ale věřte, že jednomodulové jističe DPN jsou pouze jedním z prvních celosvětově unikátních přístrojů, které firma BONEGA na trh přinesla a ještě přinese. Především věříme, že se nám daří výrazně posunovat dál vývoj modulových přístrojů, který kromě změn designu obalu nepřinesl v posledních letech mnoho převratných nápadů.

Povinné použití jističů 1P+N v ČR
O povinnosti či nepovinnosti použití 1P+N jističů se zde již diskutovalo: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,8555.0.html

Abychom tedy odpověděli na původní otázku: V ČR zatím nejsou jističe 1P+N povinné, avšak řada projektantů i revizních techniků jej z výše zmíněných důvodů doporučuje či přímo vyžaduje v aplikacích zmíněných panem Vodáčkem. Použivání jističů DPN tedy každopádně vede k vyšší bezpečnosti, rychlejšímu hledání poruchy a snazším revizím. Díky tomu, že jsou jističe BONEGA DPN pouze jednomodulové, nezabírají více místa než klasické jističe a dokonce se klasickým jističům blíží i cenově.

V současné době také sbíráme reference od našich zákazníků o praktických ukázkách použití jističů DPN, abychom mohli více přiblížit jak konkrétně jističe DPN s výhodou využívat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline OfflineTNS


« Odpověď #5 kdy: 07.09.2008, 08:31 »

podivej Dle ČSN 33 2000-4-41 ed.2    čl. 411.3.2.1  Automatického odpojení v případě poruchy musí ochranný přístroj, jestliže dojde k poruše o zanedbatelné impedanci, automaticky přerušit napájení vodičů vedení ( pracovních vodičů ) obvodu nebo zařízení ……………………
ale podle  ČSN IEC 60050-826 je vodič vedení definován jako vodič, který je v normálním provozu pod napětím a je schopný podílet se na přenosu nebo rozvodu elektrické energie, ale který není středním (nulovým) vodičem nebo vodičem středního bodu (v DC ). Vodičem vedení je fázový vodič ve střídavé síti nebo krajní vodič ve stejnosměrné síti.   
a ČSN 33 2000-4-46 čl. 461.2   říká že  nemusí být v síti TN-S střední (nulový) vodič ani spínán ani odpojován. 


Souhlasím s panem Hudečkem
Používání dvoupólových a čtyřpólových jističů  vede k vyšší bezpečnosti ,  rychlejšímu hledání poruchy ,  snadné identifikaci obvodů  a snazším revizím . 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline OfflineChránič je chránič!


« Odpověď #6 kdy: 07.09.2008, 14:25 »

Jsem zastáncem vypínání všech pracovních vodičů včetně vodiče N.

Důvod mám tentýž, který je uvedený v poznámce 2 v čl. 461.2. podivej* 33 2000-4-46 ed2_461.2 vypinani N.JPG (33.38 KB, 711x177 - prohlédnuto 708 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
ALCR
« Odpověď #7 kdy: 07.09.2008, 21:06 »

To Josef Drda a Štefan Beláň, jistě jistič 1P+N přináší nesporné výhody to nezpochybňuji, jen nesouhlasím, že pan Beláň se opírá o poznámku 2 v čl. 461.2 u Francie, atd. uvedených v poznámce se jedná o sítě TT a tam opravdu nelze považovat vodič N za spolehlivě spojený se zemí, na rozdíl od u nás používané sítě TN. U Bonegy nesouhlasím s podvodnými praktikami jakými se snaží používání jističu 1P+N prosadit a přiznejme si jde jim o zisk a ne o bezpečnost.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Níže reaguji na chování a praktiky Bonegy

     Myslel jsem, že mě už nic u Bonegy nepřekvapí, ale opět Bonega zabodovala, to co včera provedl pan Hudeček jsem rozdýchával notnou chvilku.

     To, že Bonega tvrdila, že je český výrobce s českou továrnou bohužel již nemohu dokázat, ale možná má někdo archivované články a vyjádření Bonegy z roku 2005, kde Bonega tvrdila, že je český výrobce s továrnou v ČR a výrobu v Číně popírala, taky notnou dobu Bonega slibovala spolu s elektrikou fotoreportáž z výrobního závodu, nakonec to vyšumělo do ztracena, bohužel po odhalení pravdy o místu původu výrobků Bonegy, všechny články zde na elektrice zmizely, i letos se ze stánku Bonegy na Ampéru ozývala prohlášení, že se jedná o českého výrobce, když jsem na ně uhodil, že jen prodávají co se vyrobí v Číně, okecávaly to stylem, že mají sídlo v ČR a že je sporné co lze považovat za český výrobek a co ne.

     A co, že jsem to nemohl dnes rozdýchat, to, že Bonega dlouhodobě ve svých propagačních materiálech lhala, že se v ČR musí dle našich norem a předpisů používat jističe 1P+N a tím mnoho lidí uvedli záměrně v omyl, toto lživé tvrzení o povinném použití jističů 1P+N v ČR, bylo např. zde na elektrice http://elektrika.cz/data/clanky/bonega-blizi-se-i-v-crkonec-klasickych-modulovych-jisticu a v propagačním materiálu Bonegy zde http://www.bonega.cz/vzdelani/clanky/konec_klasickych_jisticu.pdf, jenže článek na elektrice opět zmizel (což nasvědčuje blízké provázanosti Bonegy a elektriky) a propagační materiály pan Hudeček včera 6.září v 21.49 změnil (zřejmě v reakci na tuto diskuzi, kdy si uvědomil, že se pohybuje na tenkém ledě) a lživé tvrzení o povinném používání jističů 1P+N v ČR odstranil a změnil (elektronický podpis a čas úpravy nelže).

Původně bylo v propagačních materiálech Bonegy toto
1. Povinné použití jističů s odpínáním vodiče N v ČR
Na úvod si připomeňme, kde všude naše normy a předpisy stanovují povinné použití jističů s odpínáním „vodiče N“:
•   elektrické podlahové topení,
•   elektrický ohřev okapů proti namrzání,
•   zásuvkové okruhy ve zdravotnictví,
•   výbušné prostředí (což jsou již dnes i např. stolárny),
•   venkovní osvětlení zabudované v zemi,
•   odmrazování chodníků a cest,
•   doporučené použití v jakémkoliv vlhkém prostředí (provozu),
•   atd.

Pan Hudeček to včera změnil na
1. Použití jističů s odpínáním „N vodiče“ v ČR
Na úvod si připomeňme, kde všude jsou jističe 1P+N revizními techniky doporučovány:
•   elektrické podlahové topení,
•   elektrický ohřev okapů proti namrzání,
•   zásuvkové okruhy ve zdravotnictví,
•   výbušné prostředí (což jsou již dnes i např. stolárny),
•   venkovní osvětlení zabudované v zemi,
•   odmrazování chodníků a cest,
•   doporučené použití v jakémkoliv vlhkém prostředí (provozu)
•   atd.

     Co se týče otřepané argumentace Bonegy pro zavedení jističů 1P+N v ČR s odkazem na to, že je ve Francii používání jističů 1P+N povinné, znovu opakuji, ve Francii je síť TT a u nás je síť TN, Bonega srovnává hrušky s jablky a navíc to ani ve svých argumentacích nenapíše, jistě použití jističů 1P+N přinese určité výhody zejména rychlejší hledání poruchy, snadnější identifikaci obvodů a usnadnění revizí, ale co se týče bezpečnosti v síti TN (oproti TT, která je ve Francii) použití jističů 1P+N, žádné mimořádné zvýšení bezpečnosti nepřinese, nemluvě o vyšších nákladech oproti jističům 1P, jestli se pletu ať mi pan Hudeček vysvětlí kde se na vodiči N v síti TN objeví při odpojení fáze(í) nebezpečné dotykové napětí.

     Bonega používá dle mého názoru nechutné praktiky, které jsou minimálně v rozporu s dobrými mravy a určitě by nějaký právník našel i nějaké porušení zákonů, minimálně klamání spotřebitele a uvádění nepravdivých a zkreslujících informací.

     Pane Hudeček pokud si chcete alespoň trošku napravit reputaci Bonegy tak mám pár rad
- když netajíte výrobu v Číně začněte lisovat na vámi prodávané výrobky údaj made in China, když to mohou dělat jiní výrobci tak nevím proč ne vy, samozřejmě, že absencí uvedení země původu záměrně navozujete u neznalých dojem České výroby (pokud tedy již výrobu v Číně nedeklarujete značkou CE, která neznamená na vámi prodávaných výrobcích prohlášení o shodě pro EU, ale Čínskou zkratku pro China Export)
- příště už v článcích a propagačních materiálech nelžete a rozmyslete si co napíšete a pokud napíšete, že se něco dle českých předpisů musí, napište i normu,či předpis včetně konkrétního článku, který to nařizuje
- nesrovnávejte hrušky s jablky (síť TT ve Francii a síť TN u nás) navíc tento fakt v propagačních materiálech ani neuvádíte, píšete jen co se vám hodí a navíc to náležitě přibarvíte či dokonce lživě změníte
- uveďte pravdivě kolik má Bonega v ČR zaměstnanců (např. 2 majitelé/jednatelé, 3 sekretářky, 6 skladníků),  dále uveďte, kde provádíte váš úžasný vývoj a jestli ho opravdu dělají čeští technici/vědci, jinak se neprofilujte jako česká firma
- nechte ověřit všechny vámi prodávané produkty alespoň dvěma nezávislými zkušebnami (českou www.ezu.cz a nějakou ze západní Evropy) a jejich loga tiskněte na výrobky jak činí ostatní výrobci.

     Co se týče výroby v Číně tato laciná výroba obnáší porušování lidských práv, otrockou práci, špatnou bezpečnost práce a zdraví, znečišťování a ničení životního prostředí, porušování duševního vlastnictví, nekvalitní výrobu a pod. mimo jiné i zatížení dopravou přes půl světa a to zbytečně, prodejci co si nechávají výrobky v Číně vyrábět na tom nesou hlavní vinu a zodpovědnost, protože to vědomě podporují a financují, včetně okupace Tibetu, střelby do demonstrantů, poprav a věznění disidentů, kteří se např. provinily tím, že se postavily praktikám v čínských výrobních závodech.

     Proč Bonega místo těchto praktik např. nevyužije nabídky nějakého českého technoparku, např. toho nového Pardubického a nepřesune vývoj a výrobu tam, alespoň produkci pro Evropu, jenže to by musela dodržovat jistá lidská a ekologická pravidla to v Číně nemusí.

     A co se týče mé anonymity praktiky Bonegy mě ještě více utvrdili, že dělám dobře.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

     Taková výzva pro nakupující zajímejte se u výrobků kromě ceny, taky o kvalitu a místo původu (zemi výroby) a dávejte v první řadě přednost těm českým, potažmo evropským a ty čínské kupujte až opravdu, když není na vybranou.
Značky, které vám pomohou v nákupu http://www.npj.cz/ceska_kvalita/znacky_czq.asp, http://www.spotrebitele.info/znacky/,  http://www.czvyrobek.cz/modus.html a pak, že to nejde když se chce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline OfflineChránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 07.09.2008, 22:37 »

TO: ALCR

Neodpustím si drobné poznámky k Vašemu vyjádření.

1) Nechápu, kde berete jistotu, že poznámky k článku 461.2, který řeší síť TN-C, se týká sítí TT.  Domníváte se, že jsou normotvůrci s odpuštěním tak natvrdlí a nechápou rozdíly sítě TN a sítě TT?  Kroutím očima

2) Dvoupólové odpínání není žádná novota. Vypínání bylo a je uvedeno ve velice staré a stále platné normě z roku 1979 - ČSN 33 2180, čl. 3.8 a čl.3.9.

PS: Škoda že vystupujete jako anonym. V tom má pan Hudeček pře Vámi veliké +. Nerozhodný .............. ..(nemám rád anonymy  zle )
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Michal Hudeček - BONEGA
*
Offline OfflineWWW
« Odpověď #9 kdy: 07.09.2008, 23:50 »

K úsměvným konspiračním teoriím anonyma ALCR:

Výroba
Jak se dočtete v diskusi http://diskuse.elektrika.cz/index.php?PHPSESSID=75f12c4c1784184324579588352f1929&/topic,2861.msg20253.html#msg20253 v době kdy jsme prohlašovali, že přístroje BONEGA vyrábíme v ČR také výroba doopravdy probíhala v Sudoměřicích nad Moravou. Navštívilo nás v té době několik majitelů velkoobchodů a výrobců rozvaděčů, takže není problém na toto najít případné svědky. Rozhodli jsme se však výrobu outsourcovat a to nejen v Asii ale také v Evropě.

Důvodem byla především kapacita výroby a obrovské finanční částky, které nebyly banky ochotny na vybudování nových kapacit půjčit. Přístroje BONEGA jsou však smotovány ze součástek z celého světa. Používáme např. materiály od firmy GE, bimetaly ze Švédska aj. Na rozdíl od ostatních renomovaných výrobců náš systém výroby otevřeně vysvětlujeme. Prokazatelně víme o velké řadě dalších výrobců (a věřte, že i těch „nejevropštějších“),  kteří své výroby outsourcují. Připadá nám však nefér zmiňovat konkrétní jména. Možná, že děláme na rozdíl od konkurence marketingovou chybu, protože český uživatel na outsourcing, který je v ostatních zemích naprosto běžný, není dostatečně připraven. My jsme však již před několika lety naopak naprosto čestně otevřeli karty.

Právě outsourcing považujeme za jednu z našich velkých konkurenčních výhod. Od té doby však velmi důsledně hovoříme pouze o českých patentech, nikoliv o ryze české výrobě, poněvadž výroba je nyní mezinárodní.

Technické parametry přístrojů BONEGA
O nezávislé srovnání modulových přístrojů na českém trhu ve zkušebních ústavech velmi silně usilujeme. Vyzýváme k tomu i ve srovnání jističů v ČR (www.bonega.cz/srovnani ). V technických parametrech se na našem trhu bohužel silně mlží. Takové srovnání by ale vyžadovalo ochotu ostatních výrobců či nějaké nezávislé instituce zafinancovat takové zkoušky.  Rozhodli jsme se tedy na podobné praktiky alespoň upozornit na našich stránkách a zveřejnit certifikát z CB testu našich jističů včetně všech detailů, který naše unikátní parametry dokazuje (http://www.bonega.cz/elektro/download/testovaci-protokol-10kA-jistice-63A-v-%20D.pdf ). Zkuste si od jiného výrobce podobné výsledky testů 10 kA jističů jm. proudu 63 A charakteristik y D vyžádat.

V současné době také probíhá certifikace našich jističů na americký trh. Díky náročnějším normám jsou zde rozdíly v technických parametrech přístrojů od různých výrobců mnohem více zřetelnější. Nebojte se. Výsledky testů velmi rádi zveřejníme na našich stránkách.

Jističe DPN
Článek na elektrice je neustále bez jakýchkoliv změn přístupný na adrese http://elektrika.cz/data/clanky/bonega-blizi-se-i-v-cr-konec-klasickych-modulovych-jisticu . Jistě vám to rádi dosvědčí ti kdo jej četli a o jističích DPN zde již diskutovali.

Datum a čas změny souboru (a tedy i zmiňovaného článku na našem webu) se mění při každé nové aktualizaci webu, aniž by muselo dojít k samotné změně obsahu souboru. Jde tedy ve skutečnosti o datum nahrání souborů na internet, ke kterému došlo při nahrávání nového článku o použití DPN ve staveništních rozvaděčích. Podívejte se na datum vytvoření ostatních článků (http://www.bonega.cz/go.asp?odkaz=vzdelani/clanky/odborne_clanky.htm),  ceníku, uživatelských popisek či jiných dokumentů.

Co se týče povinného použití jističů DPN - vycházeli jsme z rozhovorů s revizními techniky, kteří nám sdělili oblasti, kde všude jsou jističe DPN povinné. Tyto rozhovory proběhly na začátku roku 2008 a z nich vyplynulo povinné použití, o kterém se zmiňujete. V tomto znění také vyšel článek v časopise ELEKTRO (odeslaný do redakce v únoru) odkud pochází vaše citace. Později jsme však pochopili, že tato „povinnost“ vyplývá pouze z požadavků revizních techniků nikoliv norem. Všechny ostatní články, které později vyšly (ten na elektrice.cz i na našem webu) již jsou tedy správně. Je to pro nás samozřejmě velké poučení, abychom pro příště velmi pečlivě kontrolovali všechny zdroje a nespoléhali se pouze na rozhovory s lidmi z oboru.

Proto tedy znovu opakujeme: použití jističů DPN není v ČR zatím povinné, avšak jejich použití přináší mnoho výše zmíněných výhod, o kterých nejsme přesvědčeni jenom my, ale také řada odborníků z praxe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
SMILEK
« Odpověď #10 kdy: 08.09.2008, 02:29 »

K úsměvným konspiračním teoriím anonyma ALCR:
...
Jističe DPN
Článek na elektrice je neustále bez jakýchkoliv změn přístupný na adrese http://elektrika.cz/data/clanky/bonega-blizi-se-i-v-cr-konec-klasickych-modulovych-jisticu . Jistě vám to rádi dosvědčí ti kdo jej četli a o jističích DPN zde již diskutovali.
...
Datum a čas změny souboru (a tedy i zmiňovaného článku na našem webu) se mění při každé nové aktualizaci webu, aniž by muselo dojít k samotné změně obsahu souboru. Jde tedy ve skutečnosti o datum nahrání souborů na internet, ke kterému došlo při nahrávání nového článku o použití DPN ve staveništních rozvaděčích.
...
Co se týče povinného použití jističů DPN - vycházeli jsme z rozhovorů s revizními techniky, kteří nám sdělili oblasti, kde všude jsou jističe DPN povinné. 
...
použití jističů DPN není v ČR zatím povinné, ...
[/b]
Tak si shrneme některá fakta (pocity či sympatie ke kterékoliv ze stran vynechám)
- Článek na elektrice minimálně dnes po určitou dobu přístupný nebyl (důvod neznám),
- Jeho obsah je stejný (dohledal jsem si jeho dřívější znění),  je to víceméně omáčka+odkaz na pdf z webu výrobce,
- Pdf soubor na webu výrobce je jiný, nový. Vznikl v sobotu. A nelze to vysvětlit výše citovaným kopírováním na web. V tomto se p.ALCR nemýlí.
- Výrobce veřejně po delší dobu tvrdil, že tyto jističe jsou ... povinné. Je celkem irelevantní, jak a kde na to přišel. Původní článek z Elektra doteď visí jinde na webu a jeho obsah se skutečně liší od nynějších propagačních materiálů firmy. To JE matení veřejnosti a je to minimálně na veřejnou omluvu.
- Poslední citovaná věta je patrně pravdivá (i když citace a výklad norem se zde občas v podání jednotlivých přispěvatelů dosti různí).

Tady je poslední dobou okolo jističů 1P+N opravdu dost mlha.

PS: Anonymy také nemusím (toleruji jen Anonymního_ano nyma a i toho jsem už vyzval k registraci). To však nikoho neopravňuje k vyjádřením ... viz první citace. Dnes to bude bez smajlíků, je mi z téhle diskuse nanic.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
« Odpověď #11 kdy: 08.09.2008, 08:00 »

Zajímavá diskuze.  zle

Normy (ČSN) jsou tu od toho, aby uváděli směr, kterým se může člověk ubírat. Jejich nezávaznost nám říká, že pracovat podle nich znamená, že je to jeden (nikoli jediný) ze způsobů jak zajistit bezpečnost u provozu zařízení.
Normám je nadřazen návod výrobce (topení nikoli jističů). Tedy pokud je v návodu požadavek na dvojpólové jištění, tak je to nutné dodržet i když to žádná norma nepožaduje.

To Smílek: problematika anonymu se zde pořád omílá a jste si jistý, že všichni zde na portále vědí kdo jste? Registrace toto nezajišťuje, tak se laskavě nevytahujte a neopovrhujte anonymy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 08.09.2008, 08:10 »

TO Zerotest:   jen si myslím, že se o vaše tvrzení nemůže RT pořádně opřít. Při nedodržení montážních podmínek udávaných výrobcem, pak padá případná záruka na výrobek, ale určitě to nemá nic společného s vystavením revize.

 A co se anonymů týče, už jsem tu o tomto problému napsal snad vše. Jen bych chtěl dodat ještě to, že mě babička učila......... ." když někam vlezeš a budeš chtít s někým debatovat, pozdrav a představ se".............. ..moudrá a slušná žena to byla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
anonymní_anonym
« Odpověď #13 kdy: 08.09.2008, 09:08 »

Když jste to věčné téma znovu nakousli, a dokonce mne v tom zmínili, tak si holt zase jednou vysloužím od admina nelichotivé přízvisko.

PS: Anonymy také nemusím (toleruji jen Anonymního_ano nyma a i toho jsem už vyzval k registraci)...

Děkuji za výzvu, ale s dovolením se jí nebudu řídit. Již jsem zde psal o tom, jaké důvody mě vedly k opuštění registrace a přechodu do anonymity. Nebudu je opakovat, ale mezitím jsem dospěl k dalšímu:

V žádném případě nepřipustím, aby mé dobré jméno bylo jakkoli spojováno s diskusním fórem, jehož administrátor
 - oslovuje účastníka, jehož příspěvky se mu nelíbí (odbočují od tématu) kanálním odstřelovačem, kanálníkem, kydačem hnoje (aniž by následovala veřejná omluva)
 - podle svého uvážení upravuje/maže příspěvky, a to i takové, které jsou naprosto slušné, věcné, k tématu a gramaticky správné. Nemám tedy záruku, že mi nebude připisováno něco, co jsem neřekl, nebo že nebude moje vyjádření zkomoleno, vytrženo z kontextu apod.

  Obojí je moje osobní zkušenost - bohužel ji nemohu prokázat, protože si nedělám záložní kopie obsahu tohoto webu. K té druhé odrážce se už najdou jen indicie - místa, kde přispěvatel reaguje na cosi neexistujícího .

A co se anonymů týče, už jsem tu o tomto problému napsal snad vše. Jen bych chtěl dodat ještě to, že mě babička učila......... ." když někam vlezeš a budeš chtít s někým debatovat, pozdrav a představ se".............. ..moudrá a slušná žena to byla.

Souhlasím. Také jsem zde tak činíval. Bohužel přístup členů clusteru (mj. označování registrovaných uživatelů se jménem a příjmením za anonymy, což považuji přinejmenším za hrubost) mne od toho odradil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline OfflineChomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 08.09.2008, 09:38 »

No, nedá mi to, ale přispěju taky.

Mojí registraci (a vlastně i všech členů clusteru) zpochybnit nemůžete. Jsme registrováni na základě dokladu o odborné způsobilosti. To jenom na okraj.

Pravidla fóra, která jsou i celkem razantně vynucována se mi taky ve všech bodech nelíbí, ale co nadělám, není to fórum moje a nějak se s tím poperu.

Tvrdíte, že jste přešel do anonymity, protože vás kdosi napadal. Mě to připadá, jako kdybyste přešel do odboje  Škleb. Jestli nemáte dost odvahy se pohádat na profesním fóru pod vlastním jménem, radši toho nechte úplně. Věřte mi, dost často si rozmyslím, než nějaký kritický příspěvek odešlu. Protože se pod něj podepíšu - a taky si za ním stojím. A že jsem to párkrát schytal. Nehodlám se ale schovávat za rohem a pokřikovat na ostatní svoje "moudra".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
anonymní_anonym
« Odpověď #15 kdy: 08.09.2008, 10:08 »

Mojí registraci (a vlastně i všech členů clusteru) zpochybnit nemůžete. Jsme registrováni na základě dokladu o odborné způsobilosti. To jenom na okraj.
Nerozumím. On ji někdo zpochybňuje?

Tvrdíte, že jste přešel do anonymity, protože vás kdosi napadal.

Ne, takto jsem to neformuloval. Předposlední kapkou bylo to, že mne vážený člen clusteru (ne "kdosi") označil za anonyma nehodného odpovědi. Když tedy anonym, tak opravdový anonym.

Mě to připadá, jako kdybyste přešel do odboje  Škleb.

Mně občas taky.

Jestli nemáte dost odvahy se pohádat na profesním fóru pod vlastním jménem, radši toho nechte úplně. Věřte mi, dost často si rozmyslím, než nějaký kritický příspěvek odešlu. Protože se pod něj podepíšu - a taky si za ním stojím. A že jsem to párkrát schytal. Nehodlám se ale schovávat za rohem a pokřikovat na ostatní svoje "moudra".

Odvaha není to, co by mi chybělo. Koho moje "moudra" nezajímají, nemusí je číst.

P.S. adminům se opět omlouvám za zahnojení tohoto vlákna (musel jsem reagovat na výzvu) - DELETE to spraví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #16 kdy: 08.09.2008, 10:27 »

No, nedá mi to, ale přispěju taky.


Pravidla fóra, která jsou i celkem razantně vynucována se mi taky ve všech bodech nelíbí, ale co nadělám, není to fórum moje a nějak se s tím poperu.

Tvrdíte, že jste přešel do anonymity, protože vás kdosi napadal. Mě to připadá, jako kdybyste přešel do odboje  Škleb. Jestli nemáte dost odvahy se pohádat na profesním fóru pod vlastním jménem, radši toho nechte úplně. Věřte mi, dost často si rozmyslím, než nějaký kritický příspěvek odešlu. Protože se pod něj podepíšu - a taky si za ním stojím. A že jsem to párkrát schytal. Nehodlám se ale schovávat za rohem a pokřikovat na ostatní svoje "moudra".

KRÁSNĚ  A VÝSTIŽNĚ NAPSÁNO = bod
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
zerotest
« Odpověď #17 kdy: 08.09.2008, 12:28 »

To:Pavel Horský  Posláno: Dnes v 08:10 
 
, ,TO Zerotest:   jen si myslím, že se o vaše tvrzení nemůže RT pořádně opřít. Při nedodržení montážních podmínek udávaných výrobcem, pak padá případná záruka na výrobek, ale určitě to nemá nic společného s vystavením revize. , ,

Vážený pane kolego, dovolím si s Vámi nesouhlasit. Návod k montáži je povinen výrobce dodávat v jazyce českém právě proto, aby zařízení bylo bezpečné a osoba, která provádí montáž má být na takové odborné znalosti, že to dle návodu udělá a uživatel zařízení dle návodu používá. Jestli že zařízení není dáno do provozu s návodem výrobce, tak se to v revizní zprávě musí objevit. Revizní zpráva dle mého anonymního názoru popisuje stav zařízení - tedy není li zprovozněno dle návodu výrobce, pak může být nebezpečné.

Na co asi ty návody k montáži a provozu výrobce vypracoval?

Pozn.
Taky jsem zde vystupoval dříve pod svým jménem a dočkal jsem se zesměšnění svého jména.
Pro mě dost pádný důvod být anonymní.  Dále zjistit kdo a proč smazal nějaký můj příspěvek je nemožné. vám nevadí, že anonymní čistič, který vás zaregistroval se ke svému jednání ani neumí přihlásit. Mě ano a proto je jedno jestli tu vystupuji anonymně nebo ne.

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Doporučíte vysoušet zdi elektrickým proudem?
 Jaký máte názor na infračervené vytápění?
 Jaký proudový chránič pro ohřev okapu?
 Musi byt topna rohoz instalovana pod kachlickami zahrnuta v revizni sprave?
 Kolik odporového kabelu je nutné umístit ve žlabu?
 Jak byste zapoili topné tyče IT 3x460VAC, 60Hz?
 Jsou infrapanely topením budoucnosti či ne?
 A co vy? Provádíte často instalace otopných kabelů?
 Jak ohřívat přívod vody aby nezamrzla?
 Jak spolehlivě identifikovat vadný samoregulační topný kabel?
 Ktore kúrenie (topení) je podle vas nejekonomičtějšie?
 Opravdu elektrifikované tratě nemají nějaký systém pro odstranění námrazy?
 Máte dobrý přehled o topných rohožích a kabelech?
 Máte někdo praktické zkušenosti s topnými fóliemi Full Eko Inblok?
 Kdo vyrábí elektrické podlahové konvektory?
 Jakou vybrat topnou folii (rohož) pod pryžovou (gumovou) dlažbu?
 Jak zapojit topná tělesa pro kombinovanou saunu?
 Čím řídit topný žebřík v koupelně?
 FENIX: Katalog topných panelů, rohoží a kabelů
 Používat pod elektrické vytápění hlinikové folie nebo ne ?
 Jaká je vaše praktická zkušenost s instalací topných systémů pro zimní období?
 Designové infrapanely a účinné sálavé konvektory v K&V ELEKTRO
 KNIHA: Elektrotepelná zařízení
 Jak řešíte výpočet potřebného výkonu pro vytápění domu? Od oka?
 ŘEŠENÍ: Jak zachránit regulaci topení v topné sezóně
 Jak využít všestranný samoregulační topný kabel ELSR?
 Kde jste v praxi použili doprovodný ohřev?
 Jaký topný žebřík do zóny 1 s tř. ochrany 2 nebo 3?
 Jaká je velikost izolačního odporu nového topného tělesa horkovzdušné trouby?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.088 sekund, 22 dotazů.