Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je opravdu nutné vytahovat spotřebiče ze zásuvky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je opravdu nutné vytahovat spotřebiče ze zásuvky?  (Přečteno 30101 krát)
Domík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 17.10.2018, 11:54 »


Prosím o laické vysvětlení či o odkazy na zdroje informací ohledně toho, zda je nutné vždy, když se spotřebiče (v tomto případě konvice a mikrovlnka) nepoužívají, je vytáhnout ze zdi. Dělají to kolegyně v práci a já jsem z toho nepříčetná, protože to zdržuje, a přijde mi zbytečné několikrát denně spotřebiče znovu zapojovat. A když se ohradím, ráda bych jim byla schopná vysvětlit, proč to dělat nemusejí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 17.10.2018, 19:55 »

Prosím o laické vysvětlení či o odkazy na zdroje informací ohledně toho, zda je nutné vždy, když se spotřebiče (v tomto případě konvice a mikrovlnka) nepoužívají, je vytáhnout ze zdi. Dělají to kolegyně v práci a já jsem z toho nepříčetná, protože to zdržuje, a přijde mi zbytečné několikrát denně spotřebiče znovu zapojovat. A když se ohradím, ráda bych jim byla schopná vysvětlit, proč to dělat nemusejí.

Je několik možností:
  • uvádí to místně bezpečnostní předpis
  • je to uvedeno v některé ze závazných návodů k použití spotřebiče
  • kolegyně jsou prozíravé a tuší, že jde o levné šmejdy, které je lepší odpojovat
  • jsou šetrné k životnímu prostředí a uspoří kažkou wattsekundu
  • nebo to dělají jako ovce, protože se to "někde" dělá

V londýnských školách zase chodí o přestávkách školník a vypíná všechny zásuvky. A to bez ohledu co je v zásuvce připojeno. Kdybych tam nebyl hostem je už po smrti.
 tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Martin Hroudný
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 17.10.2018, 20:48 »

V práci obvykle platí nějaké interní předpisy, a chodí jak mlsnej pes nějaký bezpečák (technik BOZP) - takže tam není o čem diskutovat. Zkrátka vytahovat.
Je potřeba na to ale pohlížet s rozumem - tj. dbát na to, aby byla konvice vytažena určitě mimo dobu přítomnosti zaměstnanců, zvláště přes víkend. Ono té zásuvce to taky nedělá dobře, když se do ní něco pořád zandavá a vyndavá, u vychozených zásuvek může tato i zahořet díky přechodovým odporům.

Vytahovat ale mikrovlnku, to už považuji za těžký "nadstandard". Polovina mikrovlnek má v sobě hodiny, takže už z principu se počítá s tím, že budou pod napětím 24/7. Navíc ji z pohledu rizik "hoření" považuji min. o 2 řády bezpečnější než rychlovarnou konvici.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 17.10.2018, 20:58 »

Až vám před očima vzplane levná rychlovarná konvice, stará jen něco okolo 3 měsíců, budete možná sama rázem patřit k té první skupině. Stejně jako já.
To nemluvím ani o tom, za jak rizikové považuji díky svým zkušenostem nejen z revizí i takové levné mnohonásobné prodlužováky. Navíc pokud jsou schované za nábytkem, pod stoly a často zakryté vrstvou prachu.

Osobně to vůbec za zbytečné nepovažuji a doma je odpojování konvice, nebo minimálně její postavení mimo podstavec standardem stejným, jako vytažení žehličky, nabíječek mobilů a podobných zdrojů, před odchodem z domu.
Samozřejmě MW troubu, troubu a podobné spotřebiče, které jsou navíc vestavné, při odchodu neodpojuji. Sice jsem si hrál s myšlenkou je vypínat při odchodu třeba EZSkou, ale sehnat všechny spotřebiče bez časomíry, je skoro nemožné a omezený výběr neprošel přes mou drahou polovičku  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 17.10.2018, 21:40 »

Je to o vyhodnocení možných rizik a rozhodnutí s jakým rizikem dokážu žít a jaké se snažím omezit, vyloučit. minimalizovat. ..
U rychlovarných konvic je to riziko opravdu takové, že bych s tím žít nechtěl a naučil jsem nejen sebe, ale i lidi v okolí vytahovat nebo stavět konvici mimo základnu.
V práci na to máme směrnici, která to jasně nařizuje.

Podobně to vidím např. i se zdroji pro mobily, tablety, notebooky, nejhorší je to v případě, kdy jsou v kanceláři "zastlané papíry". To nevidím rád...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 18.10.2018, 06:40 »

Citace
Dělají to kolegyně v práci a já jsem z toho nepříčetná, protože to zdržuje, a přijde mi zbytečné několikrát denně spotřebiče znovu zapojovat.

Tak tohle nechápu!
Je to divné ,  že v práci nemáte čas? Chvíli nepočkáte! Škleb

Už jsem dělal posudky na vyhořelé TV, mrazničky,konvice....Od nich pak chytily v místnosti hořlavé věci....Je velké štěstí ,že to neublížilo lidem a zvířatům ! Ale finanční škody byli dost velké. (Posudky na instalaci, kde byli zapojené.) Vždy instalace byla OK!!
Rizikové vidím zejména rychlovarné konvice......A le i další spotřebiče bych nepodceňoval!
Jinak vše ,co píší kolegové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 18.10.2018, 07:01 »

Těch kolegyní bych se zeptal, jestli doma večer, když jdou spát, tak taky vytáhnou úplně všechno ze zásuvky. Potom to samé třeba ráno, než jdou do práce. Pokud jde tedy jen o mikrovlnku a konvici, přičemž pokud ještě ta konvice má samostatný podstavec, tak je úplně zbytečná manipulace s vidlicemi. Typický příklad, kdy eliminací jednoho rizika vzniká riziko jiné. Vyškubaných zásuvek ze zdi jsem viděl řádově víc, než požárů domů od rychlovarných konvic. Co třeba takové průtokové ohřívače připojené do zásuvky? Jsou i boilery nebo přímotopy do zásuvky. Každý druhý má v kuchyňské lince nepřístupné zásuvky pro pračky, myčky a trouby, a protože je nevidí, tak ho žádné riziko nenapadne. Sejde z očí, sejde z mysli. Řekl bych, že ty kolegyně jsou velmi paranoidní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 18.10.2018, 08:53 »

Pravda je, že rychlovarku v zásuvce nenechávám. Nenechávám ani mikrovlnku, ale tu z důvodu, že je už postarší, takže má ve stand-by režimu dost velký odběr.

Výpočetní techniku vypínám pětipejskem, opět z důvodu spotřeby v klidu (router, spínané zdroje ...) a trošku i bezpečnosti sítě (pouze vypnutá je bezpečná).

Ostatní nechávám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Ivan Taraba
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 18.10.2018, 23:35 »

Vytahovat šňůru rychlovarné konvice ze zásuvky po každém použití mi připadá přehnané. Může dojít k většímu opotřebení pružinek v zásuvce, zvýšení přechodového odporu nebo poškození šňůry. Snad ještě vytáhnout šňůru při odchodu posledního zaměstnance, který by však na to musel pamatovat. Krátká kvalitní prodlužovačka s vypínačem může být dobré řešení.

U rychlovarné konvice bych hlavně dbal aby nikdy nebyla prázdná. Například když se vylije všechna uvařená voda a vypnuté topné těleso svou setrvačností ještě chvíli hřeje "naprázdno",  čímž se přehřívá a dříve doslouží.

Jestliže nechci k vaření použít předehřátou vodu z rozvodu teplé vody nebo z bojleru, napustím hned po vylití horké vody do konvice čerstvou, čímž se ohřeje alespoň o pár stupňů na pokojovou teplotu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 19.10.2018, 00:40 »

Řádně namontované zásuvce standardní manipulace s vidlicí nijak zásadně neškodí. Jiná záležitost je zásuvka namontovaná v utopené krabičce dlouhými šroubky přes pět matiček!

 Rychlovarnou konvici doporučuji vypínat ze zásuvky vidlicí. Je to bezpečnější, než odložení pouze mimo podstavec. Při manipulaci s plnou konvicí může dojít k vyšplýchnutí vody do kontaktů podstavce. Pokud je podstavec odpojen od sítě, nic se nestane, stačí ho pouze usušit.

Rychlovarná konvice je svým principem velice nebezpečný spotřebič. Topným tělesem o výkonu kolem 2kW se ohřívá 1 až 2 litry vody. Pro srovnání: tento výkon v boileru stačí na 80 až 160 litrů vody. Při nějaké poruše konvice (termostat, tepelná pojistka) dojde velice rychle k vyvaření vody a pak již následuje poškození samotné nádoby konvice a k požáru konvice a nábytku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #10 kdy: 19.10.2018, 05:10 »

Krátká kvalitní prodlužovačka s vypínačem může být dobré řešení.

Jenže........

- jak laik pozná kvalitní prodlužovačku?
- kdo by chtěl mít na kuchyňské lince prodlužovák navíc?
- Není takový prodlužovák jen jiným rizikem? Co když se vám do něj vylije voda, dostane mastnota a podobně?
- nepřevýší cena kvalitního  prodlužováku s vypínačem cenu většiny rychlovarných konvicí?

Podle mého nemá na lince co dělat. Každý další podobný bazmek je dalším přístrojem k měřením revizím a dalším rizikovým místem. Za mě co nejméně prodlužek, raději více připravených kvalitních zásuvek.


Rychlovarná konvice je svým principem velice nebezpečný spotřebič. Topným tělesem o výkonu kolem 2kW se ohřívá 1 až 2 litry vody. Pro srovnání: tento výkon v boileru stačí na 80 až 160 litrů vody. Při nějaké poruše konvice (termostat, tepelná pojistka) dojde velice rychle k vyvaření vody a pak již následuje poškození samotné nádoby konvice a k požáru konvice a nábytku.

A  k tomu stačí trocha vodního kamene, nekvalitní plast a podobně a termostat prostě nevypne, nebo se "překlopí" nečekaně zpět do stavu zapnuto.

Řádně namontované zásuvce standardní manipulace s vidlicí nijak zásadně neškodí.


Jsem téhož názoru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 19.10.2018, 09:02 »

Rychlovarku zapojit přes relé, které do příslušné zásuvky "pustí proud" na pět minut po stisknutí ovládacího tlačítka a je pokoj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #12 kdy: 19.10.2018, 09:29 »

Rychlovarku zapojit přes relé, které do příslušné zásuvky "pustí proud" na pět minut po stisknutí ovládacího tlačítka a je pokoj.

Ještě mě napadl vypínač magnetických polí. Původně sloužil jako ochrana před elmg. zářením z kabelu (protože to způsobuje moribundus, víme?). Po vypnutí spotřebiče odpojí okruh od sítě a stav monitoruje asi 200 mV DC. Okruh je tak pod napětím pouze v případě, že je nějaký odběr. Prý se to dobře prodává v Rakousku. Jenom ta cena ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 19.10.2018, 10:15 »

Jak moc byste zkritizovali nápad vyměnit si vidlici na přívodním kabelu za nějaké provedení s vypínačem?


* sm50409.jpg (123.73 KB, 900x900 - prohlédnuto 622 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 19.10.2018, 10:20 »

... Okruh je tak pod napětím pouze v případě, že je nějaký odběr.
...
Jenže to je u konvice problém...
Dojde k závadě hlavního termostatu. Vypne "poruchový".
Jenže když hlavní "nevycvakne" vypínač, poruchový termostat to po vychladnutí zase zapne a ten přístroj to bude brát jako nový odběr...

To by muselo být nějaké proudové relé, které by se nahodilo tlačítkem a po přerušení odběru by odpadlo a muselo by se znovu zapnout "ručně"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #15 kdy: 19.10.2018, 20:30 »

Ještě mě napadl vypínač magnetických polí. Původně sloužil jako ochrana před elmg. zářením z kabelu (protože to způsobuje moribundus, víme?). Po vypnutí spotřebiče odpojí okruh od sítě a stav monitoruje asi 200 mV DC. Okruh je tak pod napětím pouze v případě, že je nějaký odběr. Prý se to dobře prodává v Rakousku. Jenom ta cena ...
Ono primárně nešlo o Moribundus. To relé je v nabídce Schrack, ale kvůli jiným požadavkům než mají pobláznění uživatelé všudy přítomných siločar. Je určeno pro obvody ve speciálních prostředích. Laboratoře, vyšetřovny ... a pak to začali chytráci nabízet osobám neznalým. Osobám, které věří všemu, coje napsáno. Kdysi jsem po tom pátral u nás v Brně. 

Apropo my na Orlovně vypínáme všechny zbytečné obvody automaticky při odchodu. Vytahování ručně ze zásuvky je šílené.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 19.10.2018, 20:32 »

Jak moc byste zkritizovali nápad vyměnit si vidlici na přívodním kabelu za nějaké provedení s vypínačem?
Uštípnu vidlici flexošňůry např. konvice a dám tam vidlici s vypínačem.
Nestanu se náhodou výrobcem nového typu konvice se všemi povinnostmi ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 20.10.2018, 11:23 »

Za sebe:
 - spotřebiče ze zásuvek nevytahuju - žádné
 - elektriku při běžném odchodu do práce, dětí do školy - nevypínám
 - při plánované delším pobytu mimo domov - vypínám vše mimo zásuvky pro lednici, topení a bojleru. Vypínám jističi v rozvaděči, ze zásuvek nevytahuji nic.

Možná jsem měl zatím jen štěstí, že mě nic nezahořelo, možné je to tím, že se snažím kupovat kvalitní výrobky a ne to co je levnější než nejlevnější.

HOWGH.  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je 15A jistič dostačující pro provoz elektrické trouby ?
 Kdy a je vůbec nutná sporáková kombinace?
 Mohu připojit elektrický sporák na světelný okruh?
 Mohu zapojit elektrický sporák do zásuvky?
 Mohu na 1 jistič, který jde dále přes proudový chránič zapojit v jádru zásuvky i
 Je přípustné dovést k vařiči z 3fázového vypínače pouze jednu fázi?
 Jaké jističe a kolik je potřeba pro připojení elektrické trouby?
 Může být sporák, sklokeramika a trouba jištěna společným jističem?
 Musím mít před instalací elektrického kotle příslib příkonu rozvodných závodů?
 Je mozne pripojenie 3f spotrebica s 4 zilovou pripojkou na 5 zilovu?
 Jak zapojit 400V (4 dráty) na 4000V (5 drátu vč.modrého)?
 Mohu z třífázové zásuvky napájet jednofázově osvětlení pergoly?
 Lze použít 400V 3fázový přívod a "rozdělit jej" na 3 jedno fázové 230V?
 Jak zapojit hydraulický zvedák?
 Lze připojit el. řetězovou pilu 2400W do běžné zásuvky?
 Dala by se Wapka 120V/60Hz v ČR napájet nějakým měničem?
 Musí být samostatný el. přívod pro automatickou pračku a plynový kotel?
 Mohu připojit třífázové zařízení do dvou jednofázových zásuvek?
 Lze připojit 1f troubu na 3f rozvod?
 Mohu zapojit mikrovlnku do stávající instalace v chatě?
 Jaký velký jistič mám použít pro 3f motorovou zásuvku?
 Jak zapojit přepínač k dvoužilovému kabelu starožitné lampy?
 Kam připojím myčku na zahradě?
 Jak připojit vodiče ventilátoru na WC?
 Jaký pořídit menic 110V/230V pro spotřebiče z USA?
 Jak připojit čerpadlo z USA na 115V do naší sítě?
 Mohu připojit prútokový ohřívač vody 400V 9kW (dvě fáze) přes dvoupólový chránič
 Jak připojit jednotlivé fáze v rozvodné krabičce pro připojení více spotřebičů?
 Mám na obvod podlahového topení připojit jistič 10A?
 Co znamenají významy pojmů napětí/pojistka u elektrické trouby?
 Lze použít třífázový kabel pro jednofázový spotřebič?
 Mohu připojit nulový vodič trafa na 230V pripojeneho na 400V?
 Jakou použít vidlici na přívodním kabelu pro čerpadlo 3f+PEN?
 Jak připojit vrtačku (či jiné el. zařízení) v půdních prostorech?
 Můžu připojit ještě i troubu na jednu z fází, která napájí ze sporákovky skloker
 Nebude mi dvouvodičové zapojení svářečky vybavovat proudový chránič?
 Jak připojit k výstupu z GSM alarmu el. spotřebič?
 Mohu zapojit topné těleso v sauně z 230V na 400V?
 Jaký použít přívodní kabel pro dílnu?
 Musí být pro pračku samostatně jištěný okruh nebo vedení?
 Jsou stroje ve velkých dílnách připojeny k síti napevno?
 Moze byt privodny kabel napajajuci zahradny posed vedeny po oploteni zahrady?
 Lze si vypůjčit místo vadného N vodiče jiný N z jiného spotřebiče?
 Jak připojit skříňku v koupelně na hnědý, modrý a zelený?
 Jak napájet 1f spotřebič z 3f sítě?
 Mohu vyvést z třífázového kabelu pouze jednu fázi pro pilu?
 Mohu nechat napojit na 3f 16A spotřebiče 1f 7,3kW + 3,5kW?
 Prečo sa musí použiť 5-žilové vedenie k miešačke?
 Jak zapojit akumulační kamna neznámého typu a původu?
 Lze připojit automatickou pračku k elektronickému časovému spínači?
 Mohu svést dvě lampičky s vypínači do jedné zástrčky?
 Co to je za pochybné adaptory (adaptéry) 230V bez ochranného kolíku?
 Je možné jistit jednofázový spotřebič třífázovým jističem ?
 Jak mohu připojit pilu 16A/3f na 32A/3f zásuvku?
 Proč se po odpojení PEN v 3f rozvodu ozvalo z pračky a TV bum prásk?
 Lze připojit pračku na elektrocentrálu?
 Lze legálně používat "doma" vyrobenou kabelovou redukci?
 Mohu pripojit kompresor do zasuvky 16A?
 Ako zapojiť 3f vodáreň tnc v sieti tns?
 Jak připojit bojler na dva modré a dva hnědé vodiče?
 Jak zapojit na jeden kabel ze stropu komínovou digestoř a bodové osvětlení?
 Jak rozdělit zapojení spotřebičů v kuchyni na 5x2,5CYKY a 3x2,5CYKY?
 Jak zapojit napájení 3x230V přes jednofázovou síť bez trafa?
 Lze nějakým způsobem připojit menší vzduchový kompresor na např. autobaterii?
 Jak zapojit staré trafo s tlumivkou pro ohřevnou lampu?
 Jaký kabel zapojit k ventilátoru 3Jx1,5 nebo 3Ox1x5?
 Je vhodnější vodič navíc odstranit nebo připojit paralelně k jinému?
 Jak zapojit vypínač u staré míchačky?
 Môže byť používanie žehličky s dvoupolovou vidlicou nebezpečné?
 Proč má motor pračky malý výkon?
 Nebude vybavovat chránič pokud nemá kotel svorku uzemnění?
 Lze zapojit ledničku a pračku na 1 zásuvku jištěnou B16A?
 Aké je správne zapojenie svietidla do TNC sustavy?
 Jak má být správně připojený přívodní kabel k ledničce?
 Ako odborne spojit plochy kabel ponorneho cerpadla s kulatym do 30m studny?
 Mohu připojit bojler pomocí programovatelné zásuvky?
 Je vlastní zapojení sporáku závadou pro případnou reklamaci?
 Lze připojit elektrokotel zásuvkou nebo je nutný 3f vypínač?
 Je možné připojení spotřebiče přímo na hlavní rozvadeč?
 Vybaví 3F proudový chránič pokud uzavřu obvod pouze mezi L1 a PE?
 Může být 3f/5p zástrčka u míchačky?
 Je možné cirkulárku "NAREX VOP 35" připojit nově přes 5p vidlici?
 Jak velké je riziko úrazu pokud spínací zásuvka odpojuje N vodič?
 Může být stolní lampa s kovovým tělem připojena pouze dvěma vodiči?
 Lze připojit sušák s dvojitou izolaci třívodičovým přívodním kabelem?
 Lze mít rozdvojku s přepínáním či vypínačem pro každou zásuvku?
 Není nebezpečná kovová lampička připojená pouze dvěma vodiči?
 V čem je skryto nebezpečí připojení spotřebiče pouze dvěma vodiči?
 Jakým způsobem se připojují spotřebiče s vyšším odběrem?
 Existuje řešení připojení olejového radiátoru namísto přímotopu?
 Jak připojit pohyblivý přívod pro vestavné spotřebiče na pevně uložený kabel?
 Jak připojit k objímce žárovky správně lankový vodič?
 Co se stane pokud u světelného panelu zaměním přívodní fáze?
 Je košer připojovat server v servrovně přes rozdvojku a pohyblivý přívod?
 Jak si podle VDE 0700 vysvětlit připojení ohřívače pevně k instalaci?
 Lze něčím v instalační krabici nahradit chybějící vodič N?
 Lze zapojit zařízení s malým odběrem na částečně využitý okruh?
 Lze připojit koupelnový žebřík přímo na zásuvkový okruh vodičem?
 Lze řešit přípravu k připojení tepelného čerpadla odbočkou z kabelu bez jištění?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 22 dotazů.