nebudeme konkurence schopní
Možná bych se nebál říci že naopak "nebudeme mít konkurenci".
S dalším rozvojem technologií, které budou člověku "usnadňovat" život, se začne objevovat čím dál tím více jedinců na této technologii závislých (a že stačí málo-viz mánie kolem obyčejného ložiska) čehož důsledkem bude zjednodušení jejich myšlení, resp. ztráta potřeby umět, znát, vědět, čímž dojde k ochabnutí intelektu a tím nejspíše i schopností přežít bez elektronické berličky.
Říká se tomu digitální demence a ač ještě nejsme na úplném vrcholu, co se rozvoje technologií týče, první jedinci takto postižení již existují. Jako nejsnazší příklad nehody způsobené slepým následováním a bezmeznou důvěrou k hlasu navigace.
Že dnes velká část dětí neumí bez mobilu určit v přírodě světovou stranu, o tom ani nemluvě, že nový mladý "perspektivní" zaměstnanec místo učení se nových postupů šudlá celý den xichtbook čičo na mobilu bez zájmu o okolí dtto. A to je to nejmenší...
Internet lidí bych tedy očekával jako předstupeň konce civilizace při dosažení evolučního vrcholu.
Nebál bych se tvrdit, že pro mnoho "kyborgů" se jejich kouzelný implantát či jiná elektronická berlička stane drogou a pod jejím vlivem slabší jedinci ztratí vlastní vůli. Stejně tak jako bezmozek naslouchající tupě navigaci, budou naslouchat informaci (příkazu?) "z nějakého zdroje".
Budou jako stádo daňků v ohradě. Nedostanou se k nim dravci, budou mít dostatek krmiva, ztratí plachost i pudy a bude stačit malá vlčí smečka a zaniknou. Ti mimo ohradu, kteří jsou nuceni se o sebe starat sami, neztratí instinkty a ostražitost a většina bez újmy přežije.
Ale třeba to vidím moc černě, možná to tak nedopadne ani za 100 let, možná nikdy.