Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Lze využít k připojení el. trouby a plynové varné desky kabely k digestoři?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze využít k připojení el. trouby a plynové varné desky kabely k digestoři?  (Přečteno 27516 krát)
Jiří Pekař
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« kdy: 13.11.2008, 18:17 »

V klasickém panelákovém bytě uvažuji o zapojení nové elektrické trouby a plynové varné desky místo dosavadního plynového sporáku. Jediné zásuvky, které v kuchyni jsou, mám na opačném konci než je třeba. Nechci tahat lištu za linkou několik metrů... Zapojení svěřím odborníkům, ovšem rád bych již nyní věděl, zda bude možné využít pro zhotovení přípojky (nejspíš dvojzásuvka) kabely vedoucí k digestoři. Napadlo mě, že by možná šlo vytáhnout v liště kabeláž do adekvátního místa, kde by byla ukončena dvěma zásuvkami, v nichž by byla zapojena el. trouba a plynová deska.
Je něco, co mych měl při takovém řešení (je-li průchozí) zvážit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline
« Odpověď #1 kdy: 13.11.2008, 18:35 »

Ta plynova varna deska by mozna jeste sla. Tam je elektrika akorat na zapalovani plamene a mozna na nejake casovani, spotreba par desitek watt. Ale ta trouba urcite neee. V podminkach kazdeho seriozniho vyrobce najdete pozadavek na pripojeni trouby "samostatna zasuvka pripojena kabelem 3x2,5, jisteni 16A samostatnym jisticem v rozvadeci".  Nektere horkovzdusne roury maji prikon i pres 3500W a pripojit to na spolecny obvod treba s varnou konvici znamena pomerne rychly vylet jisticu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline
« Odpověď #2 kdy: 13.11.2008, 22:01 »

Digestoř je v paneláku zpravidla napájená v nejvyšším patře ze společné spotřeby a vývod ke tlačítku a kontrolce je pouze ovládací, takže připojením sporáku vyrazíte ovládací pojistku a sousedi ve stoupačce budou mít radost, že jsou bez odsávání. Mimochodem - u nás máme pojistku ovládání digestoří 4A, takže té by se sporák určitě nelíbil. Doutnavky jsou odbočené z jedné fáze pro ventilátor. Ta je jištěná motorovým jističem 1A, takže tudy také csta nevede. A ke všemu je toto zařízení měřeno elektroměrem společné spotřeby, nikoli vaším.
Je to jedno z nejběžnějších zapojení v jádrech a znám několik případů i jinak dobrých elektrikářů, kteří si vypnuli jističe v bytě a před úrazem je zachránil jen zvyk použít zkoušečku, protože v krabici digestoře ty dvě fáze byly dál.
Upozorněte na to svého elektrikáře a nechte si vyvést novou zásuvku kabelem přímo od jističů, do té lišty se vejde a jádrem projde. Mechanicky to vyřeší instalační krabice do hořlavých podkladů, ale to elektrikář ví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #3 kdy: 13.11.2008, 22:05 »

Je třeba též upozornit na nebezpečnost konstrukce rozvodů v panelácích s centrálním odsáváním, kdy v obvodech tlačítka na spínání ventilátoru z koupelny, záchoda a digestoře je napětí i  v případě, že vypnete hlavní jistič bytu, protože tyto obvody jsou napájeny ze společných prostor domu. Z tohoto okruhu nemůžete odebírat proud, je jištěn obvykle jističem velmi nízké hodnoty a je určen pouze k ovládání centrálního ventilátoru. Z bytového rozvaděče je třeba přivést nový přívod se samostatným jištěním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Klinský
*
Offline Offline
« Odpověď #4 kdy: 13.11.2008, 23:31 »

Pokud se týká ovládání ventilátoru, tak je pravda, co kolegové napsali. Ale, pokud se nepletu, tak je tam ještě osvětlení,  to je již napojené z obvodu bytu (myslím světla - jádro). Ale to také neřeší ten problém s napojením trouby. Takže jak již bylo napsáno: udělat nový přívod. Pokud to bude na zásuvku (jako že ano),  tak potom je třeba udělat úpravu rozvaděče - doplnit na obvod zásuvky chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize E2/B, montáže
www.klinsky-elektro.cz
www.jardak.cz - moje fotky, ale ne s tematikou elektro
Martin Novák
*
Offline Offline
« Odpověď #5 kdy: 13.11.2008, 23:35 »

To Ferst:

Dneska je digestor jen malokdy zapojena na centralni odsavaci ventilator. Budto je pouzit vyvod do kominu s turbinou navrchu nebo recirkulace pres tukovy a uhlikovy filtr. Vetsina digestori ma navic nejake to osvetleni, takze se zapojuji na normalni zasuvkovy rozvod a ne na tlacitko ventilatoru.

V tomto smyslu byla i ma odpoved tazateli.


To Klinsky:

Nevim, ale zrovna na troubu bych na tom chranici nejak extra nebaziroval. Me zkusenosti na tema tepelny spotrebic 2,5-3,5 kW versus ficko nejsou nejlepsi...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline
« Odpověď #6 kdy: 14.11.2008, 06:07 »

Podle zmíněné vzdálenosti k zásuvkám soudím, že jde o umakartové jádro Kovoz typ B10 nebo starší, paneláky novější, tedy stavěné začátkem devadesátých let, už vesměs mají jádra zděná.
Věřte tomu, že těch centrálních odsávacích ventilátorů ještě nějaká ta tisícovka v provozu je.
Samozřejmě, pokud je digestoř rekonstruovaná na samočinný odtah větrnou turbínkou, lze krabici po ovládacím tlačítku poblíž sporáku osadit zásuvkou a jen se do ní zezadu průchodkou vtáhne nový kabel. Ale ten bych ze stávajícího rozvodu nedoporučoval napojit jinde, než přímo ve skříni s jističi. A rovnou třížilovým kabelem CYKY. Průřez a jištění volit s ohledem na příkon elektrické trouby, případně na příkon nejžravějšího spotřebiče, s jehož připojováním na tuto zásuvku lze počítat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pekar
« Odpověď #7 kdy: 14.11.2008, 07:28 »

Kabely k digestoři jsou vedeny "husím krkem" z umakartového jádra. Dostat se však novým rozvodem přímo od jističů na samotné místo (jediného) možného umístění sporáku si neumím představit. Celý byt by byl prolištován...
V takovém případě snad ještě vydržím a počkám až do doby, kdy budu rekonstruovat jádro. Měl jsem asi naivní představu, že by se k zásuvkám mohly přivést dráty od digestoře (kde by mě napadlo, že mám doma něco na společný obvod!!),  od jiné zásuvky a nebo od světla, které je nahoře na lince...
Sporák sám by měl mít dle výrobce max. příkon 2,8 kW, ale je pravdou, že výrobce chce mezi rozvodem a spotřebičem jistič s min. 3mm mezi kontakty ve vypnutém stavu (nebo tak nějak)...
Nevím, zda je něco takového realizovatelé (pokud se jedná o takové ty dvoupólové přepínače co bývají vždy někde poblíž sporáku či varné desky...),  protože v tom případě by se to muselo vše sekat do zdi nebo aspoň vrtat...
Pokud by se dnes jističe daly schovat třeba do skříně, v níž budou spotřebiče vestavěny, bylo by to hned lepší.
Požadováné jištění je pak 16A, což bych měl v bytě bez potíží splnit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline
« Odpověď #8 kdy: 14.11.2008, 09:57 »

Prohlédněte si, prosím, stoupačkovou šachtu i jádro znovu, vysaďte si kryt, kterým je jádro nastavené ke stropu, a uvidíte. Ono těch konstrukcí sice bylo víc, ale v kvalitě provedení nikdy nešlo ani o exportní souběh, takže lze předpokládat, že vám volně leží kabel ke světlům a zásuvkám v kuchyni shora na parotěsu a mizí ve vývodce shora umakartové stěny, v níž je trubka ke krabici. Podobně i kabel k zásuvce v koupelně.
Nejlíp, když si to prohlédnete i s vaším elektrikářem, pak se třeba ukáže, že řešení není tak komplikované, jak se vám teď zdá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pecin
« Odpověď #9 kdy: 31.12.2008, 16:15 »

Tak jsem trochu koukal po rozvodech :-)
V bytě jsou jističe 4x16A a 1x10A, ovšem popsané jsou tak, že je zde souhrnně poznamenáno, že okruhy jsou světla+zásuvky (které to jsou už zde není).

Kdybych pozapínal veškeré spotřebiče v bytě, dostal bych se někam na 6000W, a to jsem celkem přidával, abych výsledek nadhodnotil.

Na lince je položen kabel k zářivce, pod linkou je vývod do lišty, která končí u světla a dvojzásuvky, dále je do kuchyně protažen (a zde končí) zásuvkový okruh z jídelny.

Při rekonstrukci obývacího pokoje se dělala elektrika samostatným okruhem v mědi (vše ostatní je stále hliník) a jeden jistič 16A je tedy na obývací pokoj a světla v ložnici.

Bylo by možno stáhnout zásuvkové okruhy se světly na jističích 3x16A a 1x10A tak, aby zůstal 1x16A jistič volný? Předpokládám, že na něj by pak bylo bez potíží možno připojit elektrickou troubu s příkonem nižším než 3 kW a zároveň plynovou varnou desku, která toho asi moc nesežere, neboť proud využívá snad jen k zapálení plynu jiskrou.

V jádru pak jsou 3 černé krabice (asi svorkovnice),  z nichž a do nichž vedou hliníkové dráty. Snad by bylo možno táhnout odtud (asi už měděné) dráty k troubě. Jiné jištění než připojení k samostatnému jističi v bytě potřeba už není? Jističe přímo u sporáků jsou většinou pro třífázové rozvody?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
vojtechh
« Odpověď #10 kdy: 08.01.2009, 01:04 »

pripomina mi to, jak jsem napajel z rozhlasu po drate vlacky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel18
« Odpověď #11 kdy: 16.01.2009, 18:19 »

výše v textu je napsáno: "Sporák by měl mít, dle výrobce, V elektrickém vedení je zařízení, které odděluje přístroj na všech pólech od sítě a u kterého je v otevřené poloze vzdálenost mezi kontakty nejméně 3 mm."   Kde se tento vypínač může nacházet??  přímo na lince(neestetické v obkladech) nebo v šachtě u vodovodních stupaček nebo může až u jističů v chodbě?         Dále: "návod: připojovací průřez vodičů při třífázovém připojení musí být minimálně 5x1,5mm2 Cu." není to na 9kW málo? (3.8kW trouba+5.2kWdeska)  jištění samostatný jistič 3x16A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jde připojit sklokeramická deska na 230V?
 Lze elektrická varná deska připojit na zásuvku 230V?
 Jak zapojit elektrický sporák s tímto barevným schématem vodičů?
 Jaké jističe a kolik je potřeba pro připojení elektrické trouby?
 Čím připojit 5L ohřívač? Mohu použít zásuvku za linkou? Nebo potřebuju pevný přívod?
 Mohu připojit v panelákovém bytě napájeném jednou fází s jištěním 25A?
 Budemi fungovat sklokeramická deska a trouba na 1fázový jistič 25A?
 Může se zapojit varná deska a elektrická trouba každá do samostatné zásuvky?
 Mohu připojit kombinovaný sporák (plyn + el.trouba) do zásuvky?
 Kde bych sehnal vykres pro pripojeni sklokeramicke desky na 400V?
 Jak připojit elektrický sporák cca 9kW v paneláku?
 Může za mou odpálenou indukční desku elektrikář nebo výrobce?
 Je zapojenie el. rury od vyrobcu priamo na svorky spravne?
 Jaké je minimální jištění pro el. troubu?
 Jak připojit dvouplotýnkovou varnou desku?
 Jaký může nastat problém v případě připojení myčky na obvod pračky?
 Môžem pripojiť elektrickú vsatvanú rúru klasicky vidlicou?
 Lze připojit 1f troubu na 3f rozvod?
 Které barvy vodičů správně spojit na přívodu digestoře?
 Jak jsou zapojeny odsavače v paneláku?
 Vyrábí se elektrická klapka pro uvedenou krbová kamna?
 Je možné ovládať "3-vodičový" centrálny ventilátor obyčajným tlačítkom?
 Je správné připojení sporáku dvěma kabely?
 Vypínač před varnou deskou
 Je možné propojit PE a N při zapojení sporáku?
 Jak provést společné zapojení varné desky a trouby?
 Co je třeba pro zapojení myčky v kuchyni?
 Je možné na vyvedený 3f věnec připojit 3f varnou desku i 2f průtokový ohřívač?
 Lze zapojit proudovy chranic na el. sporak MORA 3370 ?
 Je mozne v kuchyni umiestnit lampu priamo nad umyvadlo?
 Jak zapojit digestoř (hnědý, modrý) na původní kabel (hnědý, modrý, žlutý)?
 Ako zapojit varnou dosku bez schemy zapojenia?
 Jak spravne od prepinace zapojit elektrickou litinouvou plotynku?
 Jakým způsobem zatěžuje celoelektrický sporák síť?
 Vztahuje se záruka i na způsob připojení sporáku?
 Lze připojit 1f vestavěnou troubu na jednu z fází 3f jističe?
 Jak je zatížen vodič N při zapojení varné desky a el. trouby ?
 Lze připojit na obvod sporáku (varné desky) ještě zásuvku 230V pro myčku?
 Jak správně nadimenzovat přívod a připojit var.desku a troubu?
 Jak se propojí trouba a varná deska ?
 Jak lze zapojit myčku, var. konvici, mikrovlnku a el.troubu kdyz mam jen 3x16A?
 Jaká omezení lze čekat u třífázových spotřebičů připojených pouze na dvě fáze?
 Mohu napojit el troubu 2,6kW a mikrovlnku 1,25kW na jeden jistič 16A?
 KE SMAZANI - je nutné počítat pro sklokeramickou deska a elektrickou troubu?
 Mohu rozšířit samostatný zásuvkový okruh pro napájení pračky?
 Bude stačit na připojení dvou spotřebičů 5x2,5?
 Jak se správně připojuje elektrická trouba?
 Jak připojit troubu a desku na 4 drátovou 3f soustavu - pojistky 20A,20A,10A?
 Jak připojit varnou desku 20A na jednofazový jistič 16A?
 Jak dostanu do paneláku sklokeramickou varnou desku?
 Ako zapojit indukcnu varnu dosku na 400V?
 Jak zapojit elektrotroubu když nám v zásuvce chybí modrý vodič?
 Mohu u pripojenie indukcneho sporaka nulovy vodic spojit s ochrannym?
 Nemáte návod krok za krokem ja zapojit indukční varnou desku?
 Jak správně vyřešít připojení nové elektrické trouby plynového sporáku?
 Jak zapojit plotýnku ve vařiči se 4 vodiči, když tam jsou jen dva?
 Mohu instalovat varnou desku a troubu, když mám jen jednofáz. přípojku?
 Ako sú rozdelené prúdy medzi fázy u šporáku?
 Jak ověřit správnou funkci sklokeramické desky?
 Jak připojit elektrický sporák Beko?
 Jaký mám připravit přívod pro třífázový sporák 400V?
 Proč je varná deska jištěná jističem 3f+0?
 Je indukční vařič bezpečný i při nezakrytí celé plochy?
 Lze zapojit kombinovanou troubu jen na fazi a zem?
 Kde vzít 3x230V pro napájení sporáku?
 Jak zapojit sporák při absenci modrého vodiče?
 Lze nahradit původní sklokeramickou desku na 400V - je na 230V?
 Jak připojit troubu a indukční desku?
 Je třeba si na výměnu sporáku objednat někoho povolaného?
 Jak rozdělit zapojení spotřebičů v kuchyni na 5x2,5CYKY a 3x2,5CYKY?
 Kdo smí potvrdit záruční list u varné desky?
 Proč je elektrický sporák třífázový?
 Bude fungovat sporák Mora CS 623 MW na 230 V s jističem 16A?
 Mohu zapojit nový 1f sporák a digestoř na starý 3f přívod?
 Jak poznám, zda je možné doma připojit indukční varnou desku?
 Co připravit ve zdi za sporákem na jeho připojení?
 Jak prepojit prepinac trouby?
 Jak může varná deska s příkonem 7kW být jednofázová?
 Poradíte zda můj příkon zvládne ještě kombinovaný sporák 3,4kW?
 Který ze tří drátů (modrý, hnědý a černý) je u přímotopu Ecoflex ZCT MSP 20?
 Mohu připojit sporák přes prodlužovací šňůru?
 Jak připojit indukční desku a vestavnou troubu na jednu 3f přípojnici?
 Jak zapojit na stávajíci síť chalupy TNC nový el.sporák s příkonem 6,9 kW TNCS?
 Je možné, že na varné desce nefungují 2 plotýnky kvůli jednofázovému připojení?
 Jak má být správně připojený přívodní kabel k ledničce?
 Ako zapojiť vidlicu do sporákovej kombinácie?
 Može byť životu nebezpečné umiestnenie rychlovarnej konvice?
 Je možné připojit 3F sporák dvěma CYKY 3x2,5mm?
 Je zapojení indukčního sporáku a trouby na jeden jistič v pořádku?
 Je vlastní zapojení sporáku závadou pro případnou reklamaci?
 Lze zapojit sporák do několika nezávislých bytových okruhů?
 Lze připojit varnou desku a troubu společně na 3 fáze?
 Lze připojit varná deska na 2 fáze a trouba na zbylou 1 fázi z přívodu 400V?
 Proč výrobce varné desky už ani nepočítá s PEN?
 Mohu provést bod rozdělení u sporáku ještě před svorkovnicí?
 Jak zapojit varnou desku s troubou, když má na vstupu 4 fázové vodiče?
 Jak zjistím, že je sklokeramická deska správně zapojena?
 Musí mít pračka a sporák každý samostatný jištěný obvod?
 Je možné použít redukci (UK na EU) s 230V na elektrický sporák 220V-50Hz?
 Jaké předpisy je třeba dodržet při instalaci elektrické trouby?
 Jak poznám, že 5zilovy kabel je připojen opravdu 3F a ne pouze 1F?
 Je možné nastavit vodič prodlužovacím kabelem pro připojení sporáku?
 Je možné připojit kombinovaný sporák a digestoř na společný jistič?
 Mohu z pětivodičového kabelu využívat pouze jednu fázi?
 Ako spravit pripravu pre varnu dosku, ktora bude v strede miestnosti?
 Která ČSN pojednává o připojování velkých spotřebičů v kuchyni?
 Lze vyuzit privod 400V pro pripojeni sporaku s napajecim napetim 230V?
 Jak zapojit zásuvku v síti TN-C pro nový sporák?
 Jak zapojit 3 fázovou troubu se sklokeramickou deskou do 1 fázové zásuvky?
 Lze "udělat" z kabelu 4×2,5 kabel 5×2,5?
 Jake se typy zásuvek se používají pro troubu a indukční desku?
 Je možné rozdělit přívod k varné desce svorkovnicí?
 Lze za plynovou přípojku umístit vestavěné elektrické spotřebiče?
 Je dovoleno posunout 3x230 přípravu ve zdi tj. Rozbocit v krabici?
 Lze umístit přípojku sporáku přímo za sporák?
 Má smysl vypínat přívod indukční desky a zásuvky?
 Lze dnešní varné desky stále připojovat vidlicí do zásuvky?
 Bylo by možné připojit varnou desku 6kW na dva 16A jističe?
 Proč dnes nevyhovuje dříve v 90. létech připravený kabel pro sporák?
 Jak připojit sporákový vypínač Schneider?
 Jaký je rozdíl zapojení sporáku na tři a dvě fáze?
 Jsou všechny indukční desky interně skutečně 2N (2x230V/16A)?
 Jak zapojit kuchyňského robota 3 fáze, 4 vodiče, 230V?

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 22 dotazů.