Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Mám pro rodinný dům použít hromosvod a přepěťové ochrany?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mám pro rodinný dům použít hromosvod a přepěťové ochrany?  (Přečteno 45768 krát)
Petr Jankovič1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 27.06.2014, 05:19 »


Stavím dům, a protože se jako všichni snažím ušetřit kde se dá, ale zase to jak se říká "neojebat" úplně a protože přepěťové ochrany obou stupňů nejsou úplně běžnou a lacinou záležitostí a pravděpodobnos t, že nikdy nezaberou je značně vysoká, pořeboval bych vědět jak na to, tedy spíše ano či ne.
Vzhledem k tomu, že stavím pod kopcem a navíc mám za plotem dvacetimetrovo u železnou věž, neplánuju hromosvod.
Pokud by ano, pak bych se asi bez přepěťových ochran neobešel, ale takhle celkem nevím. Zatím jsem se o tom bavil s místními elektrikáři a je to 75:25 v neprospěch ochran.
Co vy na to pánové?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 27.06.2014, 22:27 »

Vzhledem k tomu, že stavím pod kopcem a navíc mám za plotem dvacetimetrovo u železnou věž, neplánuju hromosvod.
Co to je za argument?

Zatím jsem se o tom bavil s místními elektrikáři a je to 75:25 v neprospěch ochran.
Tak to budou určitě znalci, když říkáte elektrikáři. A termín elektrikář nějak souvisí se znalostmi ochrany před přepětím?

Z toho co jste napsal to vypadá, že se ptáte kolemjdoucích na vše kolem elektroinstala ce. Skutečnost, že někdo je elektrikář nic nevypovídá o znalostech. Znám jednoho revizního technika, který celý život strávil výukou dalších elektrikářů a v jeho požehnaném věku jsou znalosti o ochraně moderních zařízení proti přepětí tristní.

Tedy neřešte značku, řešte projektanta. To, co se dozvíte z doslechu bude slepenec, který vůbec nemusí být funkční.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 27.06.2014, 22:41 »

Tím spíš, že máte tu věž vedle domu, tak bude lepší mít kvalitní svodiče bleskových proudů a přepětí než hromosvod.
Protože okolo domu existuje jakási sběrná plocha, která je definována rozměry stavby. A při úderu blesku do této plochy, je možné zavlečení přepětí nebo části bleskového proudu do domu. Předpokládáme li, že váš dům bude připojen na inženýrské sítě...
Stejně tak může při úderu blesku do oné věže, část bleskového výboje přeskočit na váš dům, a bude potřeba hromosvod.

Není to tak jednoduché...

Jak na to?

Stačí si nechat vypracovat Analýzu rizika a ta určí jaká jsou potřeba provést opatření k tomu, aby byla snížena pravděpodobnos t škod ať už bleskovým proudem, nebo přepětím, na přijatelnou hodnotu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #3 kdy: 27.06.2014, 23:44 »

Jestli je vnější ochrana před bleskem potřeba, jestli stačí pouze instalace svodiče bleskových proudů, nebo celá koordinovaná ochrana?
To je pppřece výsledek z analýzy rizika dle ČSN EN 62305-2. To samozřejmě neznamená, že dům nebude zasažen, ale jedná se o dokument, ze kterého jde vycházet.
Je jedno, co v analýze rizika vyjde, riziko příméého zásahu bleskem je nenulové na celém světě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 27.06.2014, 23:49 »

Vy stavíte a nemáte analýzu rizik? Jak jste to dokázal?

Vy realizujete stavbu a nemáte prováděcí dokumentaci? Ta by třeba řešila ochranný prostor té ocelové věže. Ale zase jedním z podkladů pro prováděcí dokumentaci je analýza rizik.

Co to je za nový argument (nepotkávám se s ním poprvní),  že pokud je na domě instalovaný hromosvod musí být i bleskosvodiče ( i když, to většinou přišlo s termínem přepěťovky)?

Dělal jsem už pěkných pár analýz rizika, pár rodinných domků mě vyšlo bez potřeby instalovat hromosvod, ale jenom jedinný mě vyšel bez potřeby osazení svodičů bleskových proudů -  on totiž neměl žádnou přípojku...

Který elektrikář mluvil v neprospěch ochrany? Ještě bych pochopil, že by z nevědomosti mluvil o nepotřebě ochrany. Jakákoliv ochrana, i blbě nainstalovaná i ta nejblbější ten stav snad zhoršit nemůže..
Ale, když už se rozhodnu svodiče nainstalovat, investuji do nich nemalou částku (i když s ohledem na cenu objektu téměř zanedbatelnou, někde na úrovni do  0,5% při hodně levném domu),  že bych nedal už jen pár desetikorun za to aby byly instalovány pořádně.

Ono je to koneckonců stejně i s hromosvodem jako takovým. Ona instalace hromosvodu zvedne riziko úderu do objektu tak nepatrně, že to ani nemá smysl řešit (kolega Hudec to někde přirovnal k bezpečnostním pásům v autě, které svou hmotností ovlivní brzdnou dráhu vozidla a tím dojde ke srážce),  ale i blbý hromosvod odvede část bleskového proudu do země "oklikou" kolem domu, místo toho aby se blesk snažil najít si svou cestičku, třeba přes nerezovou vložku komína a plynový kotel....,  ale zase platí, když už něco dělám, tak pořádně...
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« Odpověď #5 kdy: 28.06.2014, 07:14 »

protože přepěťové ochrany obou stupňů nejsou úplně běžnou a lacinou záležitostí a pravděpodobnos t, že nikdy nezaberou je značně vysoká

To je hodně špatný argument. Jaká je pravděpodobnos t aktivace airbagu v autě ? Třeba vůbec nikdy, ale jestli se jednou má aktivovat, tak vám zachrání život.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 28.06.2014, 09:05 »

No, v první řadě bych vyměnil partu mastičkářů za byť jednoho, ale skutečného doktora, co se týká analrizika, nebojte se toho, jde o výsledek odborného zamyšlení se nad hodnotou vašeho života s ohledem k hodnotě materiálu a práce na hromosvodu, ovšem zjištění, že můj život nestojí za metrák hromosvodného železa, je dost ponižující.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 28.06.2014, 11:16 »

... protože přepěťové ochrany obou stupňů nejsou úplně běžnou a lacinou záležitostí a pravděpodobnos t, že nikdy nezaberou je značně vysoká...
Ano. Pokud bude přepěťová ochrana nainstalována tak, jako jsem včera viděl jednoho MAXe" B+C, jsou to opravdu vyhozené prachy.
Ale to není nedostatek té přepěťové ochrany, to je chybějící inteligence, jen jsem v konkrétním případu nezjistil, jestli hlavně u projektanta nebo hlavně u montéra!

U přepěťových ochran to bohužel funguje tak, že čím jsou lepší a čím správněji využité. tím menší máme šanci zaznamenat, že nám zachránili elektroinstala ci, připojené spotřebiče,...
Ale jak se jednou stane, že "nevydrží, nestačí",  hned se to někdo pokusí zneužít k pomlouvání jejich přínosu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #8 kdy: 28.06.2014, 11:40 »

... zamyšlení se nad hodnotou vašeho života s ohledem k hodnotě materiálu a práce na hromosvodu, ovšem zjištění, že můj život nestojí za metrák hromosvodného železa, je dost ponižující.

Spotřebitelé vidí "drahou krabičku" která viditelně nic neprovádí. I ten jistič alespoň tu a tam vypadne. Pak se zeptají nejbližšího elektrozedníka, který sám o této problematice nic neví, jeho časté vzdělávání je maximálně jednou za tři roky při školení vyhlášky padesát. Pokud takový odborník radí spotřebitelům, nemůžeme se divit podobným tazatelům.

Spotřebitel nevidí ochranu proti přepětí v souvislosti s ohrožením života. Pokud se však dá do počítání hodnoty elektroniky, pak už je více senzibilní. Musíme si uvědomit, že pro spotřebitele je pojem "analýza rizika "sprostá a drahá věc". Už proto, že netuší, co se za takovým pojmem skrývá užitečného.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 28.06.2014, 12:09 »

...,  ovšem zjištění, že můj život nestojí za metrák hromosvodného železa, je dost ponižující.

 poklona Moc jsi mě pobavil

Uvědom me si, že pro spotřebitele je pojem "analýza rizika "sprostá a drahá věc". Už proto, že netuší, co se za takovým pojmem skrývá užitečného.

Ano. Není osvěta.


Zpět k tématu. Ono je šetřit a "šetřit". Neraďte se s těmi, co o tom nic neví. Přečtěte si Kníšku.eu a pak máte nejen jasno o tom jestli máte ochranu použít, či nikoliv, ještě dokážete lépe ropzpoznat, jestli mluvíte s odborníkem, nebo "odborníkem".

http://www.kniska.eu/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #10 kdy: 28.06.2014, 13:46 »

To je něco podobného jak otázka"proč dávat chrániče?" vždyť stačí  jistič za 80Kč.... tanecek

PD:Už jsem to tu několikrát psal....když jsem rekonstruoval dům, SPD nebyli ještě na světě ( já jsem o nich věděl velice málo)... Škleb Škleb Škleb
Před 5 lety jsem je doplňoval do rozvaděčů, sice byl to balík peněz, ale za 2 roky po montáži udeřil někde blízko mé ulice blesk.....jedn o venkovní vedení na konzolách, ze kterého jsem napájen i já, byl jsem osobně asi u 4 RD (u sousedů). Odstavil jsem jim
TV, satelity, HDO (2x) a podobné elektroniky... .u mě se nestalo nic, i když mám vše ve STAND-BY provozu...... podivej


Úder přímo do hromosvodu ,  u toho jsem ještě nebyl, nemůžu popsat situaci !
 tanecek tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #11 kdy: 28.06.2014, 13:57 »

Pane Jankoviči,
z vašeho dotazu jsem pochopil, že stavíte dům bez řádné dokumentace dle vyhl. 499/2006 Sb. Na základě čeho bylo vydáno stavební povolení?

Citace
D.1.4 Technika prostředí staveb

...

Dokumentace se zpracovává samostatně pro jednotlivá zařízení a člení se
např.:

- zdravotně technické instalace,

- plynová odběrná zařízení,

- vzduchotechnik a,

- vytápění,

- chlazení,

- měření a regulace,

- silnoproudá elektrotechnik a včetně ochrany před bleskem,

- elektronické komunikace a další.

Ochranu před bleskem řeší vyhláška č. 268/2009 Sb. v §36:

Citace
Ochrana před bleskem

(1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam,
kde by blesk mohl způsobit

a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení,
stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod,
zdravotnictví a školství,  stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro
větší počet zvířat,

...

V dalším odstavci je uvedena povinnost na takovou stavbu vypracovat analýzu rizika, kterou, jak jsem pochopil, nemáte:

Citace
(2) Pro stavby uvedené v odstavci 1 musí být proveden výpočet řízení
rizika
podle normových hodnot k výběru nejvhodnějších ochranných
opatření stavby.

Myslím, že, nikdo na tomto fóru není schopen vám poradit, jaký a zda vůbec nějaký hromosvod máte zřídit. Věštění z kávové sedliny by mělo stejnou váhu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #12 kdy: 28.06.2014, 14:26 »

Narazil jste na problém, který řeším každý rok, a to je Projektová dokumentace typového domu ke Stavebnímu řízení.
Každý rok se mi do rokou dostane k nacenění několik těchto , ,plánů,,  ,  které nelze ani nazvat Projektová dokumentace. Plyn není v obci zaveden, ale PD elektro řeší napájení plynového kotle, nebo napájení elektrokotle, i když budete mít tepelné čerpadlo, nebo kotel na pelety. Ale na druhou stranu, stálo to jenom 20tis, že?
Firmy zhotovili několik PD RD a prodávají je jako na běžícím pásu bez aktualizací. Zákazníkům jsem již několikrát řekl, ať to reklamují nejenom z důvodu již neplatných ČSN na které se obrací tyto PD, ale hlavně, v skoro každé čtvrté PD se píše k ochraně před přepětím: Ochrana před bleskem bude zhotovena dle ČSN 341390!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Petr Jankovič1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 28.06.2014, 16:41 »

 vás.
Je to skoro jak jsem předpokládal. Já se zeptám jestli jo nebo ne a krom jednoho příspěvku jste mě všichni celkem slušně jak se to řekne slušně? zjeba.. No nic. Začnu tím, že odpovím panu Svejkovskému. Já jsem za život postavil asi tak tisíc staveb, proto se ptám logické že? Jak mám vědět, že mám mít projekt elektro, když mi prostě stavební povolení vydali?
Jak je možné, že
"Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam,
kde by blesk mohl způsobit
a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení,"
a přesto je v této zemi 99% novostaveb bez hromosvodu?

Chlapi já jsem nechtěl abyste se do mě pustili jako do vlastizrádce, já jsem chtěl PORADIT jestli přepěťové ochrany instalovat, jaký je renomovaný výrobce abych neplatil zbytečně za šunt z číny a rozhodně jsem si to nechtěl lepit někde v budce sám.
To, že mám mít jakousi analýzu ani netuším a instalaci mi dělá revizák kterej se tváří jakože je to zbytečný, proto jsem se tady zaregistroval a zeptal se. Že tomu rozumím jak kozel petrželi je asi jasný a že je na světě sposta zmetků co blbovi prodají krabici s dvěma dráty snad taky. Takže kdyby se mazi váma našel jeden kterej mi místo toho aby mi nadal jak praseti poradil, tak bych mu opravdu poděkoval.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Jankovič1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 28.06.2014, 17:30 »

Víte chlapi tohle mě doopravdy sere, kdybych potřeboval právní rozbor situace, obrátím se na právníka. Paragrafy mu určitě půjdou lépe než vám. Kdybych vám dal svářečku do ruky, tak na ni polovina z vás bude taky čumět jako tele na nový vrata a my okolo se budem bavit tím jací jste chromí debilové. Budem si navzájem hladit šulínky a smát se až sebudem za břicha popadat, na to ale nepotřebujeme diskusní server. Nechte si svý rady.

Petr
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 28.06.2014, 17:48 »

.... Nechte si svý rady.

Petr
Nemám rád tazatele, kteří jsou naštvaní, když jim někdo řekne pravdu, která jim připadá krutá a je jim nepříjemná!
A už vůbec nemám rád tazatele, kteří se chlubí porušováním zákonů a vyhlášek a vztekají se, když jim ty zákony a vyhlášky někdo připomene!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr Jankovič1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 28.06.2014, 17:51 »

Ano pane Schwarz máte naprostou pravdu, nicméně jak to mám vědět? Věštecká koule? Že by?
Sesypali jste se na mě jako supi a jedinej kdo mi poradil byl pán emailem, asi ví proč.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Jankovič1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 28.06.2014, 17:56 »

Mimochodem uniklo mi to chlubení. Neudělal jsem nic jinýho než se zeptal. K čemu teda tenhle váš server je? Abyste s navzájem ujišťovali o svých kvalitách? No dost dobrý. Gratuluju.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Prý musí být po montáži hromosvodu doplněna v rozvaděči přepěťovka?
 Co vše potřebuji k instalaci přepěťových ochran?
 Jaký svodič přepětí zvolit do bytové rozvodnice v panelovém domě?
 Může být místo třífázové přepěťové ochrany chráněn každý vodič samostatně?
 Postačuje štandardná ochrana proti prepätiu aj v blízkosti zvodu ?
 Nepřehnal to OTTO se superlativy u přepěťové ochrany obyčejné zásuvkové lišty?
 Jakou přepěťovou ochranu zvolit u 4podlažního panel. domu při rekonstrukci?
 Ktorý spôsob signalizácie poruchy prepäťovej ochrany v zásuvke mi odporúčate?
 Aku prepetovu ochranu zvolit pre PC a TV ?
 Je dobré zvolit kombinovanou přepěťovou ochranu třídy B + C ?
 Které el.spotřebiče v domácnosti chránit přepěťovou ochranou třídy D?
 Jakou zvolit prodlužovačku s přepěťovou ochranou?
 Ako spravne pripojit hlavny svodic prepetia?
 Je nutnost použít svodiče typu D, když mám v rozvaděči DEHNVentil?
 Jaký je rozdíl mezi přepětovou ochranou v síti TN-S a TN-C ?
 Jak ochránit pc před elektromagnetickými vlnami?
 Ako odporúčate riešiť prepäťovú ochranu na tel. linke pri vstupe do domu?
 Jak se zapojuje svodič přepětí?
 Lze požadovat od EONu montáž prvního stupně přepěťové ochrany?
 Lze vyřešit protibleskovou ochranu obyčejnou pojistkou?
 Existuje plnohodnotná mobilní přepěťová ochrana?
 Jakou zvolit přepěťovou ochranu pro rodinný domek?
 Jak zapojit Dehn ochranu na starý rozvod?
 Staci mit jen prepetove zasuvky nebo staci pouze prepetova ochrana?
 Je povinné mít v bytě svodič přepětí?
 Jak předejít vypálení zdroje PC přepětím?
 Je instalace přepěťových ochran povinná?
 Mám správně vybranou přepěťovou ochranu?
 Je rozumne dat pred prepatovku v RD poistkovy odpinac?
 Kam umístit svodič přepětí?
 Je v bytovce účelná dvoustupňová přepěťová ochrana za 1800Kč?
 Co se děje při úderu blesku, pokud je spojené uzemnění rozvaděče a hromosvodu?
 Co mohlo způsobit vyhoření přepěťové ochrany stupně D?
 Jak ochránit televizi před úderem blesku do střechy? Bleskojistka pomůže?
 Lze u dvoupatrového rodinného domu svodič přepětí kombi-T1,T2?
 Existuje levnější náhrada za svodič přepětí SALTEK 3xFLP-B+C, 1 a 2 stupeň?
 Jak odstranit potíže s předpěťovou ochranou z Alzy?
 Jak zapojit svodič přepětí v bytě?
 Kdy je přepěťová ochrana povinná?
 Je přepěťová ochrana v novostavbách povinná?
 Jaký svodič přepětí zvolit dočasně do bytové rozvodnice?
 Lze ještě opravit přepěťovou ochranu?
 Čím podložit požadavek na osazení všech stupňů přepěťových ochran?
 Doporučíte ke sklokeramické desce samostatný 3. stupeň přepěťové ochrany?
 Jak bývají v praxi skutečně zapojené přepěťové ochrany typu 3?
 Lze zapojit zásuvku s ochranou proti přepětí do sítě TN-C?
 Jaký je rozdíl mezi svodičem přepětí a svodičem bleskových proudů?
 Jaký svodič bleskových proudů použít v RD?
 Má smysl k ochraně pračky pouze zásuvka s přepěťovou ochranou?
 Jaké přepěťové ochrany vybrat do nájemního bytu?
 Jakou zvolit přepěťovou ochranu domu?
 Jak ochránit správně pohon vjezdové brány před přepětím?
 Lze použít ochranu DehnShield TN pro síť TN-S, on má TN-C?
 Kam se umísťuje svodič přepětí mimo hlavní rozvaděč?
 Kolik stupňů přepěťové ochrany je potřebných pro novostavbu?
 Jakou zvolit přepěťovou ochranu tříd 1+2?
 Je možné přepěťovou ochranu SALTEK SPL-275 VB/1 použít pro rodinný dům?
 Je investice do zásuvkové lišty s přepěťovou ochranou z Lídlu k něčemu?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?
 Může být přepěťová ochrana typ 1+2 umístěna v hlavní rozvodnici rodinného domu?
 Kam a jaký svodič Dehn připojit pro venkovní vývody z HR?
 Má smysl přepěťová ochrana B+C do panelového bytu?
 Jaké je správné umístění I+II ochrany před bleskem a přepětím pro střešní FVE?
 Zapojili správně svodič přepětí?
 Je možné použít nový bytový rozvaděč bez svodiče přepětí?
 Proč se tatáž přepěťová ochrana chová odlišně na jiném bytě?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 22 dotazů.