Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Jak zapojit zásuvku se světly?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit zásuvku se světly?  (Přečteno 24422 krát)
Tomáš Paul
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 29.09.2011, 16:49 »


Jsem úplný laik, a tak bych se chtěl zeptat zkušenějších. Chci zapojit jednu zásuvku, ale vůbec nevím jak, protože přes "krabičku" jde elektřina do dalších dvou světel. Vím, že vlevo patří hnědý, vpravo modrý a na kolík žlutozelený, ale problém je, že tam je více drátů:

2x černý
2x hnědý
2x zelený
1x žlutozelený
1x modrý

ty dva zelené, žlutozelený a modrý jsou spojeny jakousi svorkou. Dva hnědé spolu také a dva černé také.

Nemohu přijít na to, jak vše zapojit tak, aby mi fungovala obě světla i zásuvka - vždy, když si myslím, že mám vše zapojeno správně, tak jedno z toho nefunguje. Pokud by mi byl někdo ochoten poradit, byl bych velice rád.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #1 kdy: 29.09.2011, 23:27 »

Jsem úplný laik, a tak bych se chtěl zeptat zkušenějších. Chci zapojit jednu zásuvku, ale vůbec nevím jak, protože přes "krabičku" jde elektřina do dalších dvou světel. Vím, že vlevo patří hnědý, vpravo modrý a na kolík žlutozelený, ale problém je, že tam je více drátů:

2x černý
2x hnědý
2x zelený
1x žlutozelený
1x modrý

ty dva zelené, žlutozelený a modrý jsou spojeny jakousi svorkou. Dva hnědé spolu také a dva černé také.

Nemohu přijít na to, jak vše zapojit tak, aby mi fungovala obě světla i zásuvka - vždy, když si myslím, že mám vše zapojeno správně, tak jedno z toho nefunguje. Pokud by mi byl někdo ochoten poradit, byl bych velice rád.

NO kedže ste laik tak by som vám neodporúčal vrtať sa v tom. Privolajte si elektrrikára ktorý pomeria a zisti ktorý okruh je ten správny a zapojí to.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 30.09.2011, 07:28 »

Jsem úplný laik, a tak bych se chtěl zeptat zkušenějších. Chci zapojit jednu zásuvku, ale vůbec nevím jak, protože přes "krabičku" jde elektřina do dalších dvou světel. Vím, že vlevo patří hnědý, vpravo modrý a na kolík žlutozelený, ale problém je, že tam je více drátů:

2x černý
2x hnědý
2x zelený
1x žlutozelený
1x modrý

ty dva zelené, žlutozelený a modrý jsou spojeny jakousi svorkou. Dva hnědé spolu také a dva černé také.

Nemohu přijít na to, jak vše zapojit tak, aby mi fungovala obě světla i zásuvka - vždy, když si myslím, že mám vše zapojeno správně, tak jedno z toho nefunguje. Pokud by mi byl někdo ochoten poradit, byl bych velice rád.
Viete co je to vyhradene technicke zariadenie elektricke? Ocividne nie. Tak sa prosim nepustajte do pre vas nelegalnych cinnosti. Elektrikar vas draho nevyjde
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 30.09.2011, 07:31 »

Je to jako kdybych napsal do diskuse, že stojím před křižovatkou s autem a nevím kdy se mohu rozjet, protože jezdí auta z různých směrů...
Černý nebo hnědý byl měl být fázový vodič, ale nemusí to být přívod, může to být přes vypínač. Modrá by teoreticky měl být N a zeleno/žlutá by měl být ochranný vodič PE.
Ale nevíme, kdo to zapojoval, někdy se "C" kabel natáhne k vypínači a "bordel v barvách" a jak vyplynulo z jiného vlákna, jsou "packalové",  co si klidně "půjčí" zeleno/žlutý vodič pro fázi, takže bez nějaké zkoušečky a alespoň základních znalostí a zkušeností je lepší neriskovat a svěřit to někomu, kdo to "umí".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 30.09.2011, 14:01 »

Citace
Je to jako kdybych napsal do diskuse, že stojím před křižovatkou s autem a nevím kdy se mohu rozjet, protože jezdí auta z různých směrů...

Známý (není elektrikář) tak jezdil, když udělal autoškolu a dali mu papíry....na vesnici jezdil jak "závodník" ale jak dojel jednou za půl roku na křižovatku světelnou, zastavil před ní vylezl z auta a podíval se ,jak všichni jezdí, až pak do ní vjel a projel.... Škleb Škleb Škleb Škleb

PS:Je to od elektriky, ale také se to stává....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 30.09.2011, 23:03 »

Jsem úplný laik, a tak bych se chtěl zeptat zkušenějších. Chci zapojit jednu zásuvku, ale vůbec nevím jak, ...
Ja som tiez lekar laik, viem kde mam slepe crevo, ale neviem ako ho vyoperovat. Poradite mi?

Kazdy z nas, elektrikarov dava nemale peniaze za vybavenie, skolenia, osvedcenia a podobne. A na co to? Aby sme poradili niekomu bez patricneho vzdelania? Preco potom my musime pravidelne obnovovat vyhlasku, kupovat drahe meriacie pristroje a naradie ked to vlastne vsetko ide len tak?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 01.10.2011, 07:55 »

Z výše uvedených příspěvků jasně vidíte, že se do zapojování el. rozvodů nemáte určitě sám pouštět. Je k tomu mnoho důvodů, ale hlavní je vždy ochrana zdraví svého a svých blízkých, neboť pravděpodobnos t, že pak přijdou do styku s vašimi kutilskými kousky je opravdu vysoká.
A páni odborníci ví o čem mluví, věřte mi.

Vím, že je to odpověď kterou nechcete slyšet, ale musím ji opět napsat. Zavolejte si na to odborníka a sám si běžte třeba neštípat dřevo na zimu  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
radislav 24
« Odpověď #7 kdy: 01.10.2011, 08:19 »

Přesně takto postupuje většina domácích kutilů - zkouší to přepojovat tak dlouho, až to začne fungovat. V té chvíli s radostí práci ukončí, aniž by si uvědomili, že fungující ještě neznamená bezpečné. Neuvědomují si, že nesprávným zapojením mohou někoho připravit o život.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 01.10.2011, 10:45 »

Přesně takto postupuje většina domácích kutilů - zkouší to přepojovat tak dlouho, až to začne fungovat. V té chvíli s radostí práci ukončí, aniž by si uvědomili, že fungující ještě neznamená bezpečné. Neuvědomují si, že nesprávným zapojením mohou někoho připravit o život.
A jsou to uznávaní jedinci, co dokážou udělat  i věci, které nikdo nevyrábí, nebo to dokážou za bezkonkurenční cenu...
A pak se najde "černá ovce" jako např. já, kdo si dovolí to kritizovat, kdo kutilovi "brání v rozletu"!

Ještě se mi nepodařilo přesvědčit okolí, že je to jako kdyby jim někdo, kdo nikdy neměl řidičák a moc neuznává značky, nabízel, že je sveze autem bez brzd!
   


* zazrak techniky.jpg (39.11 KB, 578x421 - prohlédnuto 1266 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 01.10.2011, 15:19 »

Přesně takto postupuje většina domácích kutilů - zkouší to přepojovat tak dlouho, až to začne fungovat. V té chvíli s radostí práci ukončí, aniž by si uvědomili, že fungující ještě neznamená bezpečné. Neuvědomují si, že nesprávným zapojením mohou někoho připravit o život.

Jeden takovy expert ma chatu kousek ode mne. Uz par krat jsem mu rikal: "Franto, kasli na to, radsi mne zavolej, udelam ti to poradne.",  ale on si nedal rict. Loni vymenil klasicky otevreny krb za krbovou vlozku s vymenikem a potreboval napajeni pro obehove cerpadlo. Tak si zapojil zasuvku rovnou z acidurky kousek od krbu a jeste se pred manzelkou chlubil, jaky je on machr a jak to zvladnul i bez my asistence. Pak nalozil do krbu, za chvili bylo hezky teplo v cely chate. Nalozil poradne na noc, zhaslo se a slo se spat. Kolem treti v noci rodinu zvednul z posteli mohutny vybuch, ktery zdemoloval cast prizemi chaty.  Pan kutil nejen ze zapojil cerpadlo z krabice pro svetlo (a kdyz se zhaslo, cerpadlo se zastavilo) ale delal si bohuzel jeste i rozvod topeni a pojistny ventil byl pro nej draha zbytecnost...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Látal
OSVČ VPP (pozastaveno)
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 01.10.2011, 15:23 »

Jsem úplný laik, a tak bych se chtěl zeptat zkušenějších.
Nemohu přijít na to, jak vše zapojit tak, aby mi fungovala obě světla i zásuvka - vždy, když si myslím, že mám vše zapojeno správně, tak jedno z toho nefunguje. Pokud by mi byl někdo ochoten poradit, byl bych velice rád.
Obávám se, že vám nikdo s alespoň troškou zodpovědnosti nebude radit.  zle
Možná to bude vypadat divně, ale je třeba měřit, nakreslit schema skutečného zapojení, vyhodnotit kde připojit a čím připojit zásuvku a na závěr změřit svou práci (Zerotest apod) a nakreslit skutečný stav (změnu) pro příští generaci.
Připomínám, že jsou mezi námi i "elektrozedníci" a podobní umělci, kteří nectí barvy a kabely. A o dokumentaci nikdy neslyšeli. Proudový chránič je pro ně zbytečná novota ...
Pokud by vám elektroinstala ci dělal skutečný elektrikář, tak by jste měl schema a jakékoliv další úpravy by byly mnohem jednodušší a rychlejší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 01.10.2011, 16:30 »

Jsem úplný laik.

Trestní zákon č. 140/1961 SB. ze dne 29. listopadu 1961, § 5, kde se uvádí Trestný čin spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel :
a) věděl, že může způsobem v tomto zákoně uvedeným porušit nebo ohrozit zájem chráněný tímto zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožění nezpůsobí, nebo
b) nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.

Takových lidí co výše uvedený zákon znali, ale nerespektovali BYLO, JE A BUDE.... opravdu chcete být jedním z nich? podivej
Když si pozvete odborníka, ušetříte si tím čas, ale hlavně svědomí že neohrozíte sebe nebo své blízké. Přitom to ani moc stát nebude:-) Taky se nepletu do záležitostí plynařů Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 01.10.2011, 17:41 »

Taky se nepletu do záležitostí plynařů Úsměv

Jo, je zajimavy, ze do elektriky se s.re skoro kazdy, ale do plynariny nikdo. Asi to bude tim, ze elektrika "jen" kope, ale po plynu se lita...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 01.10.2011, 18:03 »

Nebo je to tím, že základní elektrotechnic ký zapojení se učej v dílnách na ZŠ v 8 nebo 9 třídě, tak k tomu lidi nemaj úctu... ono se řekne pár drátů... ale i těch pár drátu může být přímá cesta do chládku Smutek Škoda že to na ZŠ učej.... kdyby ne, ubylo by těchto "domácích kutilů".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 01.10.2011, 19:01 »

Jeden takovy expert ma chatu kousek ode mne...
Dobrá historka. A jaké si z toho vzal ponaučení (pokud vůbec)?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 01.10.2011, 20:55 »

Zapomněli  jste tazatele sepsout, že strká zásuvku do světelného obvodu.  Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 01.10.2011, 21:09 »

Zapomněli  jste tazatele sepsout, že strká zásuvku do světelného obvodu.  Zlej
Pokud by ji zapojil se světlem do serie, snížil by riziko škod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #17 kdy: 01.10.2011, 22:31 »

Pokud by ji zapojil se světlem do serie, snížil by riziko škod.
Jenže on nemá jasno. A když elektrikář nemá jasno, hrozí mu, že se rozsvítí sám. Děkuji, nechci. Naposled se mi to stalo u tlačítka ovládání vrat v půl deváté večer, když jsem přehlídl nekryté svorky (spěch, chtěl jsem být už doma). Já to přežil. Přežije to pán a jeho rodina?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Ako spravit poriadok vo "sfusovanom" rozvode?
 Funguje prirodzeny vyber aj u "bastlirov"?
 Jaký je přípustný počet vodičů v husím krku ?
 POLICIE: Neoprávněný zásah do elektroinstalace
 Jaké je správné zapojení vypínače ve světelném obvodě?
 Je vhodné následující zapojení rozvaděče (PL) pro rodinný domek?
 Jaké je správné pořadí v zapojení podružného rozvadeče?
 Jak zprovoznit zbastlenou elektroinstalaci ?
 Dělají elektrikáři i stavební práce (sekání drážek a děr pro krabice)?
 Najde se vstřícný revizní technik z Brna pro kutila, který nechce elektrikáře?
 Mohu si podle projektu natahat provést instalaci sám i když nemám oprávnění?
 Jak zapojit jednoduchý rozvaděč?
 Jak se zapojují zásuvky nejlépe?
 Jaký zvolit jistič, kabel a maximalní zátěž na spotřebičích?
 ******* Rozdělení vodičů v bytové rozvodnici při současných sítích TNC i TNC-S ?
 Mohu v domě se starým dvojvodičovým zapojením přidat jeden obvod třívodičový?
 Který odkaz na ČSN použít pokud realizace elektroinstalace není podle projektu?
 Jak laicky nebezpečně na výměnu zásuvky?
 Jak zapojit světelné obvody v krabici když tomu nerozumím?
 Je možná instalace proudového chrániče pro jednotlivé fáze?
 Jak rozdělit třífázový proud a napětí?
 Jak nainstalovat LED pásku do skříně se spínačem?
 Proč se dnes musí tahat k zásuvkám tolik zbytečných vodičů navíc?
 Jaký zvolit proudový chránič pro chatu?
 Kam zapojit ochranný vodič na N svorkovnici za proudovým chráničem?
 Je toto zapojení obvodu s proudovým chráničem správné?
 Mohu dát tři jednofázové jističe 25A na třífázový jistič 3x16A?
 Lze přepojit tlustší kabel na tenčí?
 Vyhláška 50 ještě nic nevypovídá o znalostech!
 Jak zapojit stropní světlo?
 Jak zapojit více zásuvek a nepřerušit ochranný vodič?
 Lze k CYKY-B 4x10 vést dodatečný N vodič ?
 Mohou být porcelánky, když jsou akumulačky?
 Môžem za elektromerový rozvádzač nainštalovať bytový rozvádzač?
 Lze použít proudový chránič 300mA místo hlavního jističe v rozvaděči RD?
 Co říkají odborníci na tento návod na výrobu prodlužky?
 Kdo nese odpovědnost za finální zapojení elektroinstalace?
 Mohu si jako laik postavit vlastni nejistenou zasuvkovou rozvodnici?
 Není lampička s kovovým tělem s přívodem bez ochranného vodiče nebezpečná?
 Jaký adaptér nebo řešení zvolit pro propojení ochranného vodiče?
 Mohu dodatečně černým vodičem propojit fázi s pracovním?
 Jaký zvolit vnitřní elektroměrný rozvaděč na zeď místo staré desky?
 Kdo mi odstraní potíže s výměnou termostatu?
 Opravdu si může obecný supermarket dovolit ignorovat legislativu, SUIP nebo ČOI?
 Jak zprovoznit elektrický předřadník a LED trubici?
 Lze ušetřit peníze při výměně hliníkové elektroinstalace v domě 4+1?
 Proc po instalaci elektrokotle firmou vypadava nesouvisejici proudovy chranic?
 Mohu odjistit jedním jističem celý výstupní modul PLC, tedy 8 svítidel?
 Je vhodné použít wago svorky pro prodloužení kabelů k zásuvce na 230V?
 Lze modul Shelly 1PM k vypínači i jako bezdrátový vypínač?
 Proč někdy proud kabelem proudí a někdy ne?
 Jak instalovat nové jističe do stavebního výklenku původního rozvaděče?
 Jaké je správné zapojení odporové svářečky?
 Kde by mohl být v panelákovém bytě věneček?
 Je vodič PEN, společný pro více obvodů nebezpečný problém?
 Jak zapojit oddělovací trafo na 400V?
 Odpovídá uvažovaná instalace hromosvodu legislativě?
 Jak opravit zapojení v rozvaděči?
 Jak ovladat bojler pres Shelly EM nezavisle na HDO?
 Je možná revize po přepojení zásuvek svépomocí?
 Lze takto udělat nový rozvod z TN-C?
 Natáhl jsem cyky kabely v betonu a pod lepenkou bez chráničky. Je to špatně?
 Co může být příčinou 0V na výstupu jističe v sepnutém stavu?
 Jaký triak zvolit jako náhradu?
 Aký materiál a postup je vhodný na predprípravu dodatočnej montáže bleskozvodu?
 Jak použít stejnosmerné napěti jako spínač střídavého napětí?
 Jak zapojit podružný rozvaděč pro kuchyň z obvodu pro tepelnou spirálu?
 Jak v koupelně přípojit ventilátor a LED osvětlení přes toroidní trafo?
 Jak správně nasmyčkovat zásuvku a vypínač?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.